r* Opluchting Ajax r/é l't. Coureur dood door lekkende olie Vrijdag gesprek over Cruijff Corver in de problemen 21e titel MAANDAG 2 MEI 1983 ZANDVOORT Tijdens de 1000 kilo meterrace op het circuit van Zandvoort is zaterdag de 32-jarige Pieter Blaauboer uit Middenmeer om het leven gekomen. Na anderhalf uur rijden kwam Blaauboer halverwege de Tarzanbocht ten val door dat er olie uit een defecte oliekering op een band was gekomen. Blauwboer over leed in een ziekenhuis in Haarlem aan zijn verwondingen. In 1980 verongelukte op Zandvoort Klaas Davidson tijdens de training. De motor van Blaauboer, eigendom van zijn En gelse teamgenoot David Morris, is door de poli tie van Zandvoort zaterdag in beslag genomen. Bij een kort onderzoek van de technische com missie kwam vast te staan, dat uit het lekkende carter olie op het loopvlak van de achterband is terecht gekomen. Woordvoerder Zegwaard van de organisatie na afloop: „De motor is in de Tar zanbocht gaan glijden, tot het pioment dat de band opeens weer grip kreeg en de machine zich oprichtte. Toen is Blaauboer, met fataal ge volg, van de motor geslingerd". Blaauboer, kwam ongelukkig op het asfalt terecht- Volgens woordvoerder Zegwaard was. het circuit van Zandvoort voor de lange afstandsrace extra beveiligd. „Zandvoort was voor de motorsport veiliger gemaakt dan ooit tevoren. De» veilig heidsvoorzieningen zijn dan ook niet tekortge schoten. Het heeft geen invloed gehad op de dood van Blaauboer", aldus Zegwaard. De race in Zandvoort werd na het dodelijk on geval niet gestaakt. Volgens de organisatie was de voornaamste reden voor dat besluit het feit, dat de familie van het slachtoffer nog niet was verwittigd. Het weinige publiek in Zandvoort werd tijdens de race niet op de hoogte gesteld van het overlijden van Blaauboer. Pieter Blaau boer, in Zandvoort als invaller van start gegaan, was een ervaren coureur. De Noordhollander nam al elf jaar deel aan wegraces. De laatste vier jaar specialiseerde hij zich in lange-afs- tandsraces en reed vele wedstrijden, die meetel den voor het wereldkampioenschap endurance. Drie jaar geleden won Blaauboer met de Engels man Gary Green de voorgaande editie van de race van zaterdag. Green, gekoppeld aan Henk van der Mark, miste door een valpartij de winst in de duizend kilometerrace. Die ging nu naar de Nederlanders Mark van der Endt en Mile Pajic. Logchem en Van Damme eindigden als tweede en de Westduitsers Scherbel en Weckert bezetten de derde plaats. BOETE VOOR SCHOPPENDE SPELER WHC ZWOLLE De 31-jarige Zwolse voet baller Tonny Bremmer, lid van de zater dagclub WHC uit Wezep, werd door de Zwolse rechtbank veroordeeld tot een boete van 250 gulden. Hij werd ervan be schuldigd zijn tegenstander, de 27-jarige Henk Nieuwenhuis van DOSK (Kam pen), een drievoudige beenbreuk te heb ben getrapt in de op 22 januari gespeelde wedstrijd voor de tweede klasse van de KNVB. Nieuwenhuis is nog steeds niet volledig hersteld en verricht revalidatie- diensten bij de PTT, waar ook Bremmer werkzaam is. De officier van justitie had tegen Bremmer, die aanvoerder is van WHC, vervolging ingesteld. De voetballer is in beroep gegaan. a AMSTERDAM Waar de vreugde van de Ajacieden na de remise (3-3) met Feyenoord binnenskamers tamelijk ingetogen was wél rondgedeelde champagne en door voorzitter Kerkum van Feyenoord overhandigde bloe men drukte de reactie van de Ajacieden di rect na het laatste fluitsignaal van de nogal warrig leidende Charles Corver duidelijker de gemoedstoestand van de Amsterdammers uit. Spelers vielen elkaar in de ar men als was de titel op een méér dan officieuze wijze in de wacht gesleept. Het onge schonden beëindigen van de meer emotievolle dan kwali- teitrijke confrontatie met de Rotterdamse rivaal, waardoor het competitierestant een for maliteit werd, wekte bij de spelers van Ajax een reactie op die uiting gaf aan een wat overdreven aandoende op luchting in Amsterdamse kring. Hoewel niemand met zo veel woorden na afloop wilde bekennen dat Ajax bang was geweest voor Feyenoord, bleek dit gevoelen uit alle reacties. En dat was opmerkelijk, want de titel van Ajax zat er al vele maanden aan te komen en het zicht op dat 21e landskampi oenschap werd met elk punt verlies van de Rotterdamse concurrent alleen maar beter. Trainer Aad de Mos ver woordde die onzekerheid na afloop óók, hoewel hij er on middellijk een afzwakkking aan toevoegde. „We hadden angst voor de spelhervattingen op dode momenten, hoekscho- pen en vrije trappen, van Fey enoord", luchtte hij zijn ge moed. „Feyenoord heeft dit seizoen zijn doelpuntenpro- duktie voor zeventig procent pit dat soort situaties gehaald. Daarom juist hadden we vbor die spelmomenten goede af spraken gemaakt. Bovendien zouden we zelf zo veel moge lijk pressie proberen te spe len". Het eerste deel van het betoog van De Mos kwam grotendeels uit, Feyenoord maakte twee Van zijn drie treffers uit dode momenten. De door De Mos gememoreerde pressie heeft Ajax slechts zeer ten dele kun nen uitoefenen. In de slotfase van de ontmoeting trachtten de Amsterdammers de druk zoveel mogelijk van de ketel te halen. De remise moest in tact worden gehouden en daarmee de afstand tot Feyenoord met nog twee duels te spelen op vier punten, waardoor het doelsaldo nu al zekerheid ver schafte. Vasthouden ,Nadat het 3-3 was geworden", loceerde Johan Cruijff na afr oop, „liep het bij ons niet neer. Dan leun je beter zo'n gelijke stand vasthouden dan e blijven aanvallen en het ri- iico te lopen nog een doelpunt iegen te krijgen". Die puur za- lèlijke benadering van diri gent Cruijff deed afbreuk aan ie met zo veel sentiment om- ;even en met zo veel ver zachtingen tegemoet geziene tedenontmoeting, die op korte nderbrekingen na op een ninder dan beoogd niveau tond. Voor een deel was daar e kwaliteit van de soppige r'asmat debet aan - het deel lak voor het zestien-meterge- ied aan de oostzijde van het tadion was zo moerassig dat it Ajax zeker één doelpunt éeft gekost: toen Olsen alleen p de uitblinkende doelman liele kon afgaan, maar het eer in de modder smoorde, foor een ander deel speelde e terughoudendheid van Ajax GRATIS ELKE WOENSDAG DE Derde geel voor Cruijff DEN HAAG Johan Cruijff kreeg in de wed strijd van Ajax tegen Fey enoord zijn derde gele kaart. De Ajacied, die zich gelukkig mocht prijzen dat scheidsrechter Corver een volgende overtreding, te gen Valke, niet opnieuw bestrafte en daardoor rood had moeten geven, zal daardoor voor de rest van de competitie wellicht bui ten het elftal staan. Moge lijk mist Cruijff ook de fi nales van het toernooi om de KNVB-beker tegen NEC. Ook Koevermans van Fortuna S en Braam van Willem II kunnen een schorsing tegemoet zien. in de laatste twintig minuten, mede gegrond op het gevrees de en op grote wilskracht ge baseerde counterspel van Fey enoord, mee.-Het toch immer tot de verbeelding sprekende treffen' kende zelfs absolute dieptepunten met veel lukrake passes, persoonlijke fouten en mislukkende combinaties. Veel onzeker Wat resteerde was de papieren titel van Ajax, die werd zeker gesteld op een moment dat er nog veel onzeker is bij de „aanstaande" landskampioen. Zoals de vraag hoe het straks moet na het vertrek van doel man Schrijvers, Lerby en in mindere mate Van Veen. In middels lijkt de kans dat Cruijff nog een seizoen voor de Amsterdammers blijft spe len wat groter te zijn gewor den. Hetgeen een zorg minder zal zijn voor De Mos, die een deel .van de verantwoordelijk heid voor de titel volgaarne doorschuift naar Cruijffs in breng zowel in als buiten het veld. „Tot dusver heeft het be stuur mijn mening nog niet ge vraagd", aldus De Mos, die overigens de laatste weken niet heeft nagelaten via de pers zijn visie te laten door klinken. Voorzitter Harmsen van Ajax hulde zich gisteren, met een glas champagne in de hand, in de kleedkamer van zijn ploeg in nevelen. Maar uit zijn woorden kon een intentie verklaring worden opgemaakt, Charles Corver werd in zijn laatste belangrijke nationale wedstrijd, komende woens dag leidt hij de eerste wed strijd voor de finale van het UEFA Cuptoernooi tussen Anderlecht en Benfica, met nogal wat problemen gecon fronteerd. Bij Ajax-Feye- noord leidden zeker twee be slissingen van de Leidschen- damse scheidsrechter, die aan het eind van dit seizoen stopt vanwege het bereiken van de „pensioengerechtig de" leeftijd, tot heftige dis cussies. Eerst kende hij een doelpunt van Peter Hout man, waardoor Feyenoord op 2-2 kwam, toe nadat er sprake was van zowel hands als buitenspel van ploegge noot Jeliazkov. Corver kreeg bijna heel Ajax over zich heen en verklaarde later dat hij noch zijn grensrechter had gezien dat er een twee voudige overtreding aan de treffer was voorafgegaan. „Ook het publiek heeft het niet gezien", deelde Corver nogal in de strijd met de waarheid mee. Later in de wedstrijd kreeg Corver weer de nodige pro testen, ditmaal van Feye- noorders. En weer speelde grensrechter Moonen daarbij een opvallende rol. Bij een dieptepass van Lerby stond Kieft buitenspel, maar de juist opkomende Molenaar niet. Hoewel Moonen na drukkelijk vlagde liet Corver doorspelen, waardoor Mole naar Kieft alsnog kon laten scoren: 3-2. Ditmaal kreeg Moonen weer Corver bij zich, maar de scheidsrechter handhaafde zijn eerste be slissing: doelpunt. AMSTERDAM Vrijdag zal het Ajax-bestuur onderhande len met de zaakwaarnemers van Cruijff over een eventuele verlenging van diens contract. De situatie is eigenlijk verge lijkbaar met die van november 1981, toen ten slotte een finan cieel compromis werd gevon den via een betalingssysteem, waarin de recettes een belang rijke rol speelden. Ajax stelde zich tot dusver op het stand punt dat de financiële eisen van Cruijff een te zware aan slag op het budget betekenen en dat de werkelijke waarde van de 36-jarige moeilijk vast te stellen is. Cruijff en zijn vertegenwoordigers schermen met belangstelling van andere clubs, waarbij ook de namen van de andere nationale top pers zijn gevallen. Het Ajax- -bestuur schermt, niet in de laatste plaats om de kosten te drukken, met een aantal ande re mogelijken. Voorzitter Harmsen noemde gisteren Ro nald Koeman, Michael Lau- drup en oud-Ajacied Frank Arnesen, die door blessures het afgelopen seizoen heel weinig speelde bij Valencia. Het al of niet aanblijven van Johan Cruijff is geen zaak tus sen uitsluitend de speler en de club. In de verhouding die te taxeren is als een situatie waarbij men eigenlijk hiet zonder elkaar kan, staat vol gens zijn zakelijk adviseur Hans Muller het bestuur op het standpunt dat men eigen lijk liever niet met elkaar wil. „Voor mij een onbegrijpelijke toestand", lichtte Muller toe. „Zakelijk is het voor Cruijff belangrijk dat hij nog een jaar doorgaat, maar het is geen ab solute noodzaak. Voor mijn ge voel spelen er in de hele bena dering andere zaken mee dan alleen financiële en daarmee zijn wij in feite terug op het punt van vóór zijn terugkeer in december 1981." dat er naar zal worden ge streefd dat Cruijff inderdaad volgend seizoen nog in De Meer zal spelen. Middengroep Dat zal overigens niet alle pro blemen van De Mos, die er in één jaar tijd beduidend ouder is gaan uitzien, oplossen. De coach van Ajax, die zei te ho pen dat volgend jaar „de mid dengroep bestaande uit spelers als Boeve, Ophof en Molenaar uitgroeit tot routiniers", heeft gisteren in het duel met Feye noord kunnen vaststellen dat er verdedigend het nodige aan BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Mos zijn blij met het officieuze zijn ploeg hapert. Weliswaar ontbraken gisteren door schor singen Rijkaard en Mölby, maar zelfs goed in vorm zijnde kleeft aan Boeve en Ophof één gebrek: hun (te geringe) leng te. Tegen Feyenoord moest Boeve tegen, de veel langere Jeliazkov optornen, terwijl Ophof zoals verwacht de even eens forse Houtman moest trachten te beteugelen. Jeliaz kov en Houtman scoorden bei den met het hoofd, de laatste trof bovendien nog uit een vrije trap doel. Een weinig be moedigende score voor de de fensie van Ajax, dat volgend seizoen zo graag Europa wil heroveren. „We moeten er een speler van het type-Van de Korput bij hebben", deelde De Mos mee, er aan toevoegend, dat dit niet Van de Korput zelf behoeft te zijn. „Het moet ie mand zijn die sterk is in de lucht en goed aan de grond. Ik had een lijstje van kandidaten samengesteld. Van hen is in middels Wolfgang Patzke van- VFL Bochum afgevallen - te duur". Op dat lijstje staan ook in eigen land voetballende Ne derlandse spelers (Ronald Koeman!), maar deze zaak moet eerst budgettair worden bekeken". Florissant Aad de Mos, die zich overigens nauwelijks een florissanter sei zoen in zijn eerste jaar als hoofdcoach van Ajax had kun nen voorstellen met de titel en waarschijnlijk de beker, ver wees voor zijn defensieve pro blemen naar het eerste duel tussen Feyenoord en Ajax dit seizoen. „Toen stonden Rijk aard en Lerby op Houtman en Jeliazkov. En ook toen ging het niet goed. We moeten er gewoon een lange man bij hebben". Als dat gebeurt dan zou de aan te trekken Koeman de plaats van Lerby kunnen innemen, Mölby libero kun- AMSTERDAM Ajax heeft, na twee kampioen schappen in 1918 en 1919, van de jaren dertig het nationale voetbal naar zijn hand gezet. Het leidde in totaal tot 21 kampioenschappen, waarmee de Amsterdamse topclub in Nederland op unieke hoogte staat. De superioriteit van Ajax tekende zich het duidelijkst af na de invoering van het betaalde voetbal. In 29 jaar ging de titel dertien keer naar Ajax, een score van bijna vijftig pro cent, waarbij ook Feyenoord (6) en PSV (4) heel ver achter blijven. Ajax werd Nederlands kampioen in 18, 19, 31, 32, 34, 37, 39, 47. 57. 60, 66, 67, 68, 70, 72, 73. 77, 79, 80, 82 en 83. Vorig jaar werd de titel veroverd met 56 punten (117 doel punten voor, 42 tegen), twaalf verliespunten dus en een voorsprong van vijf punten op PSV. De eerste plaats van 1983 werd definitief na 32 wedstrijden, met 54 punten ((96-35) en een gat van vier punten met Feyenoord. Met het 21e kampioenschap kan Ajax ook nog de beker verove ren. In het betaalde voetbal lukte dat de Amsterdammers, die op 10 en 17 mei tegen NEC de finale zullen spelen, al zes keer, waarbij „dubbels" in 67, 70, 72 en 79. nen gaan spelen en Boeve en. bereikt en had zelfs ondanks Ophof als vleugelverdediger het grotere aantal kansen voor kunnen opereren. Wellicht dat Ajax op grond van het hele de langere Molenaar in het duel een zege voor de Rotter- centrum zou kunnen worden dammers kunnen claimen, geposteerd, hoewel de oud-Vo- Maar dan had Feyenoord in de lendammer op de vleugel of- slotfase wel gretiger te werk fensief grote mogelijkheden moeten gaan tegen het - zoals heeft. Kortom, Aad de Mos gezegd - om tactische redenen dient nog wel het nodige gas terugnemende Ajax. „Ik (denk)werk te verzetten. Het had genoopt dat we wat offen- treffen met Feyenoord van siever zouden gaan spelen na- gisteren heeft hem wat dat be- dat Van Hanegem Troost had treft weer enige ervaringen vervangen", vertelde stand-in rijker gemaakt. Ab Fafié na afloop. „Gullit had, doordat Van Hanegem op zijn plaats van libero ging spe- Illusie armer len, de impulsen moeten ge- Een (kleine) illusie armer wer- ven. Maar dat is er helaas niet den gisteren de 65.000 toe- uitgekomen". Die jacht op de schouwers en zeker diegenen winst bleef uit en daarmee die Ajax de titel daadwerkelijk komt de titel terecht bij de hoopten te zien binnenhalen, ploeg die er wel het meeste De Feyenoord-aanhang kon recht op kan doen gelden, tevreden zijn met het resultaat Hoewel de bekroning van dit en de manier waarop dit werd seizoen gisteren letterlijk en Peter Houtman toont de kwetsbaarheid van de defensie van Ajax aan. De Feyenoorder staat op het punt de bal in te koppen, waarna de op dit moment nog in de lucht „hangende" Andrej Jeliazkov het leer in buitenspelpositie nog met de arm beroert: 2- 2. figuurlijk uitbleef. Van Hane gem, die tien minuten voor het einde inviel: „Ajax is me te gengevallen. In deze wedstrijd hebben ze in elk geval niet aangetoond dat ze de beste wa ren". Vele wissels Die voldoening had Feyenoord dan: Ajax voor eigen publiek van het feitelijk veroveren van het landskampioenschap te hebben afgehouden. Dat was de conclusie na een kwali tatief tegengevallen duel, het- geen ook werd veroorzaakt (Feyenoord)" door de vele wissels die nood zakelijk waren. Van Veen moest bij Ajax geblesseerd af haken, waardoor Cruijff (ver dedigend bepaald niet fout loos) libero ging spelen en Vermeulen diende bij Feye noord met een vleeswond te worden vervangen door Niel sen, hetgeen ook de nodige omzettingen tot gevolg had. Mede daardoor werd de zo veelste Ajax-Feyenoord een minder groot spektakel dan waarop was gehoopt. Het was Ajax een zorg, de titel was of ficieus binnen. En daar was het toch om begonnen. FRANK WERKMAN Ajax-Feyenoord 3-3 (2-2) 15. Hout man 0-1, 19. Lerby 1-1, 26 Vanen burg 2-1, 40 Houtman 2-2; 50. Kieft 3-2. 62. Jeliazkov 3-3. Scheidsrechter Corver. Toeschouwers: 65 000 Gele kaarten: Cruijff (Ajax) en Houtman Ajax: Schrijvers; Molenaar (Van Basten), Van Veen (Kieft), Ophof, Boeve; Silooij, Schoenaker, Lerby; Hiele; Troost (Van Ha negem), Gullit, Stafleu. Wijnstekers, Hoekstra. Valke, Van Deinsen, Jeli azkov, Houtman, Vermeulen (Niel-

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13