5 Internationale mafia beheerst afvalwereld Een reuzeschildpad op de rug 3 DEN Ver,rek woensda9 QeidócQowumt buitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnei buitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinne] GEORGE REUCHLIN SCHRIJFT BOEK OVER UNISER-AFFAIRE 11 11 DE MACHTELOOSHEID VAN DE PVDA Politiek Partij Parlement 995.- i2"SIJTHOFF PERS BINNENLAND ZATERDAG 30 APRIL 1983 PAGINÊ Q cE REGEN rn tal van kantoren, fabrieken, gemeentehuizen en ministeries 'heeft het gisteren weer lintjes geregend. Enkele dagen tevo ren wisten wij overigens al welke mensen onderscheiden zouden worden, want de ruim 2500 gedecoreerden stonden met naam, beroep en woon plaats vermeld in een buiten gewone editie van de Neder landse Staatscourant, het offi ciële nieuwsblad van het ko ninkrijk der Nederlanden. Aangezien die krant woensdag al op ons bureau lag, hadden we alle tijd om de kolommen zorgvuldig door te nemen. Ge woontegetrouw gingen we eerst op zoek naar „bekende Nederlanders", want daar moest voor de krant van vrij dag een apart artikeltje aan gewijd worden. Maar toen dat eenmaal achter de rug was, werd het bestuderen van de naamlijsten pas echt leuk. We gaven ons over aan een gron dige bestudering van het on derscheiden legertje „onbe kende Nederlanders", bestaan de uit de noeste, stille werkers die de raderen der maatschap pij draaiende houden. Voor hen zijn in vele gevallen geen ridderordes weggelegd, maar eremedailles in goud, zilver oi brons. Achtereenvolgende ka binetten hebben al jarenlang met de gedachte gespeeld, dit stukje klasseverschil uit het decoratiestelsel te bannen, maar intussen blijft het nog volop medailles plenzen. Een commissie die zich met dit vraagstuk bezighoudt, hoopt overigens binnenkort met een definitief voorstel voor een nieuw decoratiesysteem te ko men, dus heel misschien (maar we beloven niks) zijn de gou den, zilveren en bronzen plak ken volgend jaar definitief verdwenen. BEROEPEN Helaas vermeldt de Staatscou rant niet, waaróm iemand een onderscheiding is toegekend, maar in de meeste gevallen kun je het wel raden. Het zijn de mensen die 25, 30 of soms zelfs 40 jaar aan een lopende band hebben gestaan, post hebben gesorteerd of rondge bracht, sluizen hebben be diend, bier hebben getapt, be jaarden hebben verzorgd, een zondagsschool hebben geleid, akela zijn geweest, een zang koor hebben gedirigeerd, een kruidenierszaak hebben ge rund, het voorzitterschap van een gymnastiekvereniging hebben bekleed of de kas van een biljartclub onder hun hoe de hebben gehad. Wie de vin ger langs de kolommen in de Staatscourant laat glijden, komt prachtige beroepen en functies tegen, die de fantasie in hoge mate prikkelen. Enke le voorbeelden: Ploegbaas Sok ken breierij bij Jansen de Wit textiel, Hoofdwalser Warm bandwalserij bij Hoogovens, Voorman Inname bij de Mel kunie, Hoofdserveerder F bij de Lokatie Kunststoffen van DSM, Zwikker D bij de Schoenfabriek van DSM, eige nares van café „Rooie Nelis" te Amsterdam, Chef Klokza- ken bij de bloemenveiling te Aalsmeer, Monstervormer bij een textielbedrijf in Schijndeï, Rekenaar A bij een pensioen fonds, Mollenvanger te Noot dorp, Drager bij een begrafe nisvereniging te UI rum, be stuurslid van het Mussengilde „Ons Genoegen" te Borssele, voorzitter van de pluimvee-, sierduiven- en konijnefokver- eniging „De Eendracht" te Rijssen, Zela trice van de vere niging „Heil der Zieken" te Heemskerk, bestuurslid van de Rederijkerskamer „Hal- bertsma te Stiens. Onze verbeeldingskracht werd echter nog forser aangespro ken, toen we temidden van de bonte stoet gedecoreerden een aantal namen aantroffen, waarachter in het geheel geen beroep stond vermeld. Wat te denken van „Mevrouw A. Wouda te Surhuizum" Wie is mevrouw Wouda? Is zij in Surhuizum een dermate be kende en geziene figuur, dat haar naam geen nadere toe lichting behoeft? Is zij een huisvrouw, die jarenlang boodschappen heeft gedaan voor de hulpbehoevenden uit de buurt? Is zij woonachtig naast de plaatselijke politiepost en voorzag zij al sinds mensen heugenis op gezette tijden de vertegenwoordigers der Her mandad van een bakje soep? Is zij een soldate van het Leger des Heils? We kwamen er niet uit. Maar ze zal haar ereme daille in zilver ongetwijfeld dubbel en dwars verdiend hebben. PLAYMAN Vorige week even Playboy ge kocht, de Hollandse Nieuwe onder de tijdschriften. Het in terview met Kamervoorzitter Dick Dolman in de Neder landse versie van het beroem de Amerikaanse blad voor dy namische heren is voor velen op en rond het Binnenhof een mooie aanleiding geweest, met het nieuwe produkt kennis te maken. Het grote Dolman-interview, 8 pagina's lang, geeft een aardig beeld van de voorzitter, zoals hij werkelijk is. Je hoort hem als het ware praten. Voordat Dolman over zijn jeugd, zijn carrière en de uitoefening van zijn huidige functie begint te vertellen, krijgt hij de vraag voorgeschoteld: „Verwacht u, wanneer u straks tussen een aantal pagina's prachtige blote vrouwen komt te staan, dat er door uw collega 's grappen over gemaakt zullen wor den?". Dolman antwoordt daarop: „Geen idee, we zullen wel zien". Playboy weer: „Dat interesseert u niet?" Dolman: „Jawel, dat interesseert me wel. Als iemand mij zou kun nen aantonen dat zo'n inter view mijn positie schade zou doen, dan zou ik me daar iets van aantrekken. Maar... ik heb het toegestaan, dus denk ik,vermoed ik, dat dat niet het geval zal zijn „En?", vroegen we deze week aan Dolman, hebt u nog last gehad met dat Playboy-inter view?" „Nee hoor, nauwe lijks", sprak hij monter. „Nou ja, een paar kritische noten hier en daar, maar de meeste reacties waren leuk en posi tief. Er was ook iemand die me vroeg waarom ik er niet bloot in stond. Enfin, ik heb in totaal drie kritische brieven gehad, één van een rooie vrouw, één van een man en één van een PvdA-partijafde- ling ergens in het land. En dan heeft Hedy D'Ancona, de voormalige staatssecretaris van Emancipatiezaken, nog een paar vraagtekens geplaatst in een artikel in de NRC. Ze rxc kaan ant krijgen allemaal antwoord mij". Wat vond uw vrouw ervai Dolman: Het is thuis heel ant mocratisch gegaan. Ik heb I aS er uitgebreid met haar oiwart gehad, voordat ik de beslissi ettov nam om ja te zeggen tegen I jg r verzoek van Playboy. We h ,'n v ben wederzijds allerlei aq )en men ten vóór en tegen te bei j gebracht en uiteindelijk het dus vóór. Maar de verai j||'n| woordelijkheid voor die best e sing draag ik uiteraard geh |e c zelf, dat spreekt". DICK VAN RIETSCHOT liljar er ag< OTT lat ei n o] uk I lelij Ir d; ger i ROTTERDAM Met eni ge voldoening beaamt George Reuchlin, dat zijn pas uitgegeven boek „Gif grond" al heel wat reac ties heeft losgemaakt. Niet zo gek, want zijn in ro manvorm gegoten erva ringen als tijdelijk direc teur van Uniser liegen er niet om. „Namen zijn ver anderd en het is ook niet de letterlijke waarheid, maar de feiten zijn echt", zegt hij. En dat betekent, dat hij in de korte tijd bij het afvalverwerkende be drijf is geconfronteerd met een internationaal ge organiseerde mafia, die goud verdient met illegale lozingen, wapenhandel en drugsmokkel. Bovendien wordt de „Organisation" uit het boek in verband gebracht met ex-nazi's. Reuchlin is ex-directeur van zowel de Afvalverwerking Rijnmond als het voormalige afvalverwerkingsbedrijf Uni ser in Moerdijk. Dat laatste be drijf is door zijn illegale lozin gen schuldig bevonden aan één van de grootste milieu schandalen in Nederland. Reuchlin werd er op 1 mei 1981 tijdelijk directeur, maar vertrok al weer op 17 juni. In die tijd was hij achter de mala fide praktijken gekomen, die hij zonder dralen openbaar maakte aan het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhy giëne. Het Westduitse concern Rhe- nus WTAG (een dochteron derneming van het semi- staatsbedrijf VEBA) zou Uni ser overnemen, maar omdat Reuchlin dit 'bedrijf meldde dat de transactie doorgestoken kaart was, ging dat niet door. Uniser kwam in plaats daar van vorig jaar september in handen van Mourik uit Groot- Ammers. Diverse hoofdrolspe lers werden veroordeeld tot twee en een half jaar gevange nisstraf en nog altijd is een commissie bezig met het on derzoek naar de rol van de overheid in het schandaal. Het rapport van die commissie zal pas in juli klaar zijn. „Eigenlijk", vertelt Reuchlin, „wilde ik dit boek „Gifgrond" helemaal niet schrijven. Het was voor mij afgedaan. Tot ik vorig jaar februari naar de Verenigde Staten vloog en me in het toestel enorm verveel de. Ik begon wat van mijn er varingen op te schrijven, waarna het er zomaar in één keer uitrolde. En toen dacht ik: ja, als je er dan toch zo door gegrepen bent, ga dan maar door. Het is een heel ingewik kelde materie en daarom heb ik voor een romanvorm geko zen. Als ik, laat ik zeggen, alle 37 BV-tjes had moeten noe men en de 88 tussen- en stro mannen, dan is men op blad zijde 12 al de weg kwijt. Dus je moet het, wil je het aanspreek baar maken voor de massa, gaan vereenvoudigen, maar de grote lijn wel echt houden". Het is een nogal ontmoedigend boek, juist omdat je weet dat het niet is verzonnen. „Het is met een zekere emotie geschreven. Kijk eens, in deze aan de oppervlakte zo nette, geordende samenleving is een onderstroom van georgani seerde misdaad waarvan wij gewoon te weinig beseffen dat die er is. Uniser is behandeld als een incident, als een los staande affaire van illegale giflozingen, maar uit mijn boek valt te lezen, dat daar veel grotere verbanden achter zitten. En ik vind, dat men wel mag weten dat er dergelij ke gevaren in onze samenle ving zijn. In dit verband is het een niet onaardig toeval, dat het boek is uitgekomen op een moment dat Hoffmann-La Ro che in opspraak is gekomen met het Seveso-gif". Uw mening is behoorlijk ver anderd. Het is bekend, dat u nogal wat bedenkingen had te genover onder meer milieu groeperingen. „Voordat ik bij de Afvalver werking Rijnmond begon en helemaal voordat ik bij Uniser begon, stond ik zeer gereser veerd tegenover dit soort groe peringen, zeker. Ik vond het meer maniakken. Vanuit mijn werk als tijdelijk directeur bij bedrijven die het toch al moei lijk hebben, vond ik dat als je die uit Hollands puritanisme nog extra gaat belasten met milieuheffingen en degelijke die nergens anders in de we reld worden geheven, je het bedrijfsleven helemaal de nek omdraait. Toen ik bij Afval verwerking Rijnmond echt met chemisch afval te maken kreeg en bij Uniser nog eens goed onder m'n neus kreeg hoe je het niet moet doen, ben ik inderdaad omgeturnd. Geen 180 graden, maar toch wel meer dan 90". „Het gevaar van chemisch af val in Nederland is erg groot. Je zit met veertien miljoen mensen op een klein stukje grond, dat ook nog eens erg drassis is. Je stopt het afval bij Goejanverwellesluis in de grond en je drinkt het in Den Helder. Als je het in Zwitser- George Reuchlin: „Het is een milieu waarin dit soort dingen gebeurt, waar een mensenleven een consumptie artikel is". land doet, dan heb je nog een lijks leven als in het boek, de stuk rots en daar ligt het en indruk dat het probleem niet komt het nooit meer uit. Maar meer is op te lossen. in Nederland is het geen geïso leerd probleem". „Het is wel op te lossen, maar het is puur een kwestie van Je krijgt, zowel in het dage- geld. En een kwestie van groe peringen die die begrip voor elkaar moeten hebben. Dat is wel verschrikkelijk moeilijk, maar het moet wel. Als bedrijf kun je je beleid richten op minder afvalstoffen. Elke re actie is omkeerbaar, dat is een oude wet uit de chemie. Een ongewenste stof uit een che misch proces is ook weer af te breken, in welke vorm dan ook. Dat is geen kwestie van technologie, maar zoals ik al zei, van geld. De vraag is al leen: wie moet dat geld op ta fel leggen? Ik denk, dat be drijfsleven en overheid geza menlijk voor de oplossing, c.q. voor het geld moeten zorgen. Daarbij denk ik ook aan oplos singen binnen EG-verband. Zet zo'n fabriek bijvoorbeeld neer in het Ruhr-gebied of bij Luik. Je móet de handen in een slaan, want elke groepe ring waarvoor een oplossing te duur is, schuift de bal naar een ander toe. Dus blijf je met een onopgelost probleem zitten. En die industrie werkt gewoon door en dat betekent, dat ook de illegale problemen blijven doorlopen". Vind je de oplossing, dan is het probleem van illegale lozingen en mafia-achtige praktijken ook meteen uit de wereld. Dat lijkt wat al te simpel. „Ik denk niet, dat je het pro bleem ooit helemaal uit de we reld krijgt. Dat zou utopisch zijn. Maar je moet gelukkig zijn als je het halveert of zelfs tot een kwart terugbrengt. Op het moment, dat je de samen leving wakker maakt door te laten zien met wat voor ge vaarlijk spul je zit, spul waar door je niet alleen deze gene ratie maar nog vele generaties verder vergiftigd, dus dat je je achterkleinkinderen aan het vergiftigen bent, dan zullen steeds minder mensen bereid zijn met malafide mensen mee te werken. Je moet door die mentaliteit heenbreken". Onder uw romannaam Charles van Breukelen krijgt u een half miljoen zwijggeld aange boden én een auto-ongeluk. Voordat het boek uitkwam, hebben personen u 100.000 gulden geboden om het niet te publiceren. Leeft u niet voort durend in angst? „Iemand van Justitie zei nog tegen me: ik zou het boek nooit hebben geschreven. Des te meer reden voor mij om het wel te doen. Illegale praktij ken leven bij de gratie van terreur, als je daaraan toegeeft, ben je verloren. Bewijzen voor een mafia zijn niet te leveren omdat er altijd mensen zijn die absoluut anoniem willen blij ven. Ik kan ook nooit bewij zen, dat het auto-ongeluk sa botage is geweest. Maar ik houd het daar nog steeds op. Het is een milieu waarin dit soort dingen gebeurt, waarin een mensenleven een con sumptie-artikel is. Voor f 20.000,- kun je iemand laten vermooi-den. En dat geld, ach iewu Duwe v ngei {'a. Wat is een half miljoen? cunt er hooguit tien jaar v».t leven, maar ik kan mijn fair",^ lie- en vriendenkring vaarwf zeggen en ook mijn buret Waarmee ik niet wil zegg®PeJ dat ik mijn prijs niet heb. ,n" die hoort zo hoog te liggen, je er normaal niet aankomt" erbij De teneur in het boek is hoorlijk maatschappij-kritis en pessimistisch. elft ree ztoor „Ik maak me zorgen over toekomst, maar ik ben r zo'n grote pessimist dat ik 2 nu gaat onze wereld ten ondf Er is een groot verschil tuss liSTl accepteren en je erbij neerle riant gen. Als je waakzaam geno ong< bent, dan houd je net zoveeer b verloedering over dat de ma; n d schappij er niet aan kapot ga igst V Ondanks al mijn ervaringi skun met mensen die in de omga in Uiterst intelligent en geesieze zijn, maar pure mafia-figur in t blijken, neem ik nog altijd let li ver het riscico dat ik hondftomm mensen vertrouw en door UUt Vi word belazerd. Anders zoi^pderz niemand meer kunnen trouwen en zo'n leven wens niet". DICK HOFLAliring DEN HAAG „Het is ook nooit goed", zo begon Joop den Uyl vorig week eind de redevoering, waarmee een driedaags congres van de PvdA werd besloten. Hij doelde erop dat volgens velen de bijeenkomst in het Haagse Congresgebouw niets voorstelde. „Saai, dood in de pot, ze staan elkaar niet naar het leven, ze schelden elkaar niet ui- t.En als de PvdA dan ook nog op winst staat bij de kiezers, moet er wel iets fundamenteels mis zijn," aldus Den Uyl. De leider van de socialisten meende het natuurlijk niet. Zijn opmerkingen waren al leen bedoeld als aanloopje naar de bewering van het te gendeel. Den Uyl wees op de jongste opiniepeilingen, waar in zijn partij op 54 zetels staat. „De PvdA vertegenwoordigt een kracht in dit land. Laten wij ervoor werken dat onze partij een macht wordt in dit land". Dat laatste vond de kleine politicus kennelijk zo'n fascinerend perspectief, dat hij besloot zijn droom nog wat stouter te maken. Hij voegde een zin toe aan zijn van tevo ren opgestelde tekst. „Wellicht dat we kunnen uitgroeien van een royale dertig-procentspar tij tot een veertig-procentspar tij, zonder wie er niet gere geerd kan worden". Raar Maar in dat laatste schuilt nu tevens het vreemde aan de PvdA van dit moment. Ook Den Uyl met zijn redenaarsta lent, dat hem zijn zoveelste staande ovatie opleverde, kon niet verhullen dat er een rare sfeer was in het Congresge bouw. Die werd vooral veroor zaakt doordat de gevoelens daar van zeer gemengde aard waren. Enerzijds werd het als een wonder ervaren dat de partij zo fenomenaal was te ruggekomen na de rampzalige gebeurtenissen van vorig jaar. Anderzijds was er het besef dat de PvdA met al zijn aan hang geen enkele invloed heeft op het regeringsbeleid. Een zeer nuchtere afgevaar digde vergeleek zijn partij met een reuzeschildpad op de rug: hoe massief hij er ook uitziet, hij kan alleen nog wat hulpe loos met zijn poten wapperen. „De enige hoop, die het dier heeft, is dat hij almaar in ge wicht blijft toenemen, waar door zijn zwaartepunt wellicht zo hoog komt te liggen, dat hij vanzelf omrolt", aldus de afge vaardigde. Die volstrekte machteloosheid was er ook de reden van dat de massamedia, die op oorlogs sterkte naar het congres wa ren gekomen, zich al snel ver twijfeld af begonnen te vragen wat zij hun publiek moesten vertellen. Want het was na tuurlijk wel heel interessant dat de sociaal-democraten drie dagen lang discussieerden over het thema arbeid, maar dan wel alleen voor theoretici. RUITENHEER Want voor de praktijk maakt het op dit moment weinig uit of de PvdA een 25-urige werkweek ideaal vindt en of zij een basisinkomen al dan niet gewenst acht. Een bewijs voor deze stelling is dat het bestuur op het laat ste moment besloot een pers conferentie te beleggen over een zaak, die met het congres als zodanig niets te maken had. Voorzitter Max van den Berg himself draafde op om het rapport „Sociale Zekerheid in Discussie" te presenteren. Een commissie uit de partij had zich gebogen over de vraag wat er aan het stelsel van sociale zekerheden dient te worden gewijzigd, wil het nog betaalbaar blijven. En ja, toen was de publiciteit er wel. „Verlaging uitkeringen voor PvdA bespreekbaar". Dat was de strekking van de koppen in de kranten. Onder vier ogen gaven sommige PvdA'ers toe dat het rapport expres eerder was gepubliceerd, om te voor komen dat het congres geheel genegeerd of in de meest badi nerende zin besproken zou worden. Overigens waren ze nu weer niet erg blij, dat de pers nu juist dit element uit het rapport had gehaald. „Dat was nu ook weer niet de be doeling". Bewijs De berichtgeving over de re devoering van Joop den Uyl was zelf ook een bewijs van de positie van de PvdA. Geen Afscheid woord over zijn analyse van 's lands economie („de wereld heeft geen behoefte aan Rea- ganisme maar aan socialis me"), geen woord over zijn uitvoerige schets voor een op lossing: Een samenleving waarin mensen korter werken en veel meer dan nu op elkaar zijn aangewezen. Er was alleen aandacht voor de beschuldi gingen en dan nog de hele zware. Het klonk heel mooi van minister De Koning dat ook hij nu voor een werkweek van 32 uur was, maar rook het niet erg veel naar plagiaat? Want ook in december 1981 was er toch een minister van Sociale Zaken (Den Uyl zelf) geweest, die (tevergeefs) een aantal grote werkgevers had uitgenodigd om over arbeids tijdverkorting te komen pra ten? En vervolgens kreeg premier Lubbers, die 's ochtends in een andere zaal van het Con gresgebouw een verhaal had gehouden voor de Atlantische Commissie (organisatie, die NAVO propageert), onder uit de zak. Lubbers en zijn collega Van den Broek van Buiten landse Zaken, zouden veel te weinig kritisch staan tegen over het beleid van de Vere nigde Staten wat betreft Cen- traal-Amerika. Daarbij gaat het vooral om de steun van de Amerikanen aan de opstande lingen in Nicaragua, die strij den tegen de Sandinisten, en aan de regering in El Salva dor. „Als ze zo doorgaan ma ken Lubbers en Van den Broek zich medeplichtig aan de opkomst van geweld en on derdrukking", riep Den Uyl. In één opzicht was dit zinnetje belangrijker dan velen zullen hebben beseft. Den Uyl nam in het openbaar afscheid van Lubbers als christen-demo craat van de linkervleugel. Door de minister-president zo toe te spreken, veegde de PvdA-leider hem op één hoop met zijn voorganger, Van Agt. Wie zich realiseert dat Lub bers vrijwel zeker de volgende lijsttrekker zal zijn van het CDA, weet één ding zeker: De PvdA leeft in de verwachting dat zij nog tenminste drie jaar in de oppositie zal zitten. An ders zou het onzinnig zijn een man als Lubbers zo tegen de haren in te strijken, temeer omdat het verwijt eigenlijk nergens op slaat. Lubbers is zeker geen havik a la Van Agt, hooguit kan men zeggen dat hij zijn jasje iets te veel naar de wind laat hangen. Re geren met rechts, betekent blijkbaar ook voor hem rede neren naar rechts. Piano Eén merkwaardig feit moet nog beschreven worden: Het welvarende uiterlijk van Den Uyl. Wie herinnert zich niet hoe de man wegkwijnde, na dat hij in 1977 de belangrijkste stoel aan de ministerstafel had moeten afstaan aan Van Agt. En nu hij naar eigen zeggen het ministerie van sociale za ken is „uitgetreiterd" door die zelfde Van Agt, loopt hij rond als Hollands Glorie. Zou het dan toch zo zijn, dat de PvdA- chef de hoop op een tweede kabinet-Den Uyl nog altijd niet heeft opgegeven? Een ca baretier heeft eens gezegd: Een politicus is net een oude Duitse piano; hij is gek op stemmen, maar blijft vals en is niet van zijn plaats te krijgen. RIK IN 'T HOUT Unieke aanbieding van uw krant: 7-DAAGSE TOURINGCARREIS NAAR HET GLASDISTRICT VAN 6 juli a.s. heuvels dan In Zweden. De unieke 7-daagse (ourlngcarrels, welke uw krant organiseert In samen werking met DFDS TOR LINE Is een vakantie waarin men mede dankzi) de uiterst comfortabele touringcar en de uitstekende hotels echt wordt ver- De overnachtingen zijn In Jönköpjng, V&xjo en Göteborg. Göteborg is een boeiende stad om een stop te maken - er Is van alles te beleven en te z|en - en ook de belde andere steden zijn een goede keus. Jönköplng ligt In een prachtig gebied van beboste heuvels, glinsterende meertjes en glooiende landbouwvelden en aan het Vfittern, dat als het mooiste van de grote Zweedse meren wordt beschouwd. Vëxjö, een oude bisschopsstad met een bezienswaardige domkerk, is tevens het centrum van de glasfabrieken. In de stad en naaste omgeving zijn vele glasten toonstellingen en winkels waar men voor zeer lage prijzen prachtige glasserviezen kan kopen. Het gebied tussen Vöxjö en Jönköplng is door zijn bossen e zachtglooiende heuvels bijzonder aantrekkelijk en biedt naast die fraaie natuur nog vele andere bezienswaardigheden. De heen- en terugreis worden gemaakt met de luxe DFDS TOR LINE sche pen m.s. Tor Britannia en Tor Scandinavia, waarbij ledereen kan genieten van een echt ontspannende zeereis. Het reisprogramma in één oogopslag vertrek Amsterdam: woensdag 6 juli, 11.00 uur. aankomst Göteborg: donderdag 7 juli, 09.30 uur. overnachting In Jönköplng (1 nacht), Vöxjö (2 nachten) en Göteborg (1 nacht). Alle kamers met privé faciliteiten. ontbijt, lunch en diner In deze hotels of onderweg. bezoek Llndhammars glasfabriek en glasmuseum, alsmede Vikinggra ven met openluchtmuseum. fjordentour scherenarchipel westkust Göteborg alsmede shoppingtour overdekte winkelcentrum „Ostra Nordstan" in het centrum van Göte- vertrek Göteborg: maandag 11 juli, 22.00 uur. aankomst Amsterdam: dinsdag 12 juli, 21.00 uur. De prijs van deze mooie reis bedraagt t 2-persoons luxe hut met douc Annuleringsverzekering 3 1/2% van de relssom f6.- potlskosten assurantiebelasting. Gecombineerde reisverzekering f 14.- per persoon 5.- poliskosten en assurantiebelasting. Inbegrepen overnachting en volledige verzorging tijdens verblijf In Zweden, alsmede tourlngcarvervoer vanaf Rotterdam/Den Haag-Amsterdam v.v. en tijdens de reis door Zweden. De maaltijden en dranken aan boord zijn niet Inbegrepen. Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder no. 070-190882 (van n dag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) of persoonlijk in onze stadsvestiging, Spulstraat 71, Den Haag (op de hoek van het Spui). POoTBUS 16050 2500 AA 's-GRAVENHAGE TEL. 070-190882

Leidse Courant | 1983 | | pagina 6