V erzetsherdenkingskruis pleister op oorlogswond ui „Geknoei" ambtenaren Duitse bezetters machtig JEN HAAG VORDEN WILP - De onvoltooid verleden tijd is loor het verzetsherdenkingskruis iroor velen definitief voltooid. Ze •ien het kruis als een langverwach- e erkenning voor het verzet in >orlogstijd. De therapeutische wer- ting is volgens psychologen groot. Ie zou je kunnen afvragen waarom o'n herdenkingskruis al niet veel erder is ingesteld. Veel oud-ver- etsstrijders hebben dat als argu- nent aangevoerd om zich niet voor en kruis op te geven. Hun legioen s inmiddels sterk geslonken. Want laarmate de termijn verstreek vaarbinnen men zich kon opgeven >egon de twijfel harder te knagen, e gooit een stuk erkenning nu «enmaal niet zo snel weg. Te meer ls je ziet hoevelen snakken naar ie erkenning. lecretaris C. C. van den Heuvel 'an het Nationaal Comité Verzets- lerdenkingskruis zegt velen te lebben zien opleven door het een- 'oudige kruis. Tienduizend onder- cheidingen zijn nu verleend. Van en Heuvel verwacht dat men op ond de vijftienduizend kruisen zal itkomen. Aanvankelijk lag het in e bedoeling de termijn waarbin- en men zich kan opgeven te laten indigen op 31 december van dit iar. De kans is groot dat het nu 1 ktober wordt. zijn zo'n vierduizend aanmel- ingsformulieren meer verstuurd an er aanmeldingen binnenkwa len. Volgens Van den Heuvel eeft een aantal mensen bij bestu- ering van de vragenlijsten gecon- lateerd dat ze niet voldoende ver- et hebben geboden om voor een ruis in aanmerking te komen. )e aanvragen die nu nog binnen- omen zijn voor een groot deel af- omstig uit het buitenland. Van ïensen die geëmigreerd zijn en rat laat hebben vernomen dat ze rvoor in aanmerking zouden kun- en komen. pmvangrijk karwei behandeling van de aanmeldin- n is een omvangrijk karwei, dat 3car{rg precies moet worden gedaan, zijn mensen die denken dat er Nederland zoiets als een centrale Iministratie van het voormalig rzet is. „Was dat maar waar, dan iu die klus aanzienlijk makkelij- 656^1" zijn geweest", zegt Van den leuvel. Men maakt gebruik van iderzoeksambtenaren van het mi- iterie van defensie, die ook inge- rt worden bij het natrekken van jgevens voor verzetspensioenen. en goede screening is erg belang- tjk. Soms komen er telefoontjes innen van mensen die zeggen dat •mand ten onrechte een kruis :ft gekregen. Vaak gebeurt dat loniem. Van den Heuvel zegt in lie gevallen om keiharde bewijzen vragen. Vaak moet er een af- H|reksom gemaakt worden. Als ie mand in 1944, na jarenlang NSB'er Te zijn geweest, bij het verzet is ge- ^iomen dan zeggen we nee". Falens is zo'n voorbeeld. Hij kwam i OtfOor een kruis in aanmerking om- jat hij verzet heeft gepleegd, maar Tjleek in een kamp allerlei negatie- u dingen te hebben uitgehaald. Dè -»4an kreeg een kruis en buitenge- yioon pensioen. Van den Heuvel: n zo'n geval is het belangrijk dat ;e meer informatie krijgen dan de nzijdige, op één oorlogsperiode irichte gegevens", zijn op dit moment zo'n dertien- •nderd aanvragen afgewezen, in den Heuvel tekent elke afwij- igsbrief persoonlijk. Hij weet dat TRECHT Hoe heldhaftig ït verzet tegen de Duitse 'erheersers tijdens de laatste brlog in Nederland was, is erhaalde malen in alle toon- irden bezongen. Een van de -656>eest effectieve vormen van 9-23fcrzet echter, namelijk die in het ambtenarenkorps dat •woon bleef doorwerken, is Itijd wat mager belicht ge- ngenjeest. De slogan waaronder C,'J |oede" ambtelijke medewer- ers poogden de Duitse bezet- r beentje te lichten, was „te- inwerken door meewerken", j ^et is een verdienste van usrei'ee studenten geschiedenis, race de Haas en Hans Bui- n, van de lerarenopleiding in Utrecht, dat die tot nu e onderbelichte rol van het nbtenarenkorps wat naar >ren is geschoven. De SOL- ieriaifcidenten hebben in hun af- ideerscriptie het „stille" irzet van de ambtenaren uit vergetelheid gelicht. ilium;1 076: Énder het vindingrijke geknoei in bevolkingsregisters, waarmee de litse administratieve maatregelen irden getorpedeerd, zouden dui- r) danden Nederlanders meer het sud^chtoffer zijn geworden van de ratte zettingsmacht. Van achter de enschijnlijk stoffige bureaus is hen£ guerrilla gevoerd. Een stille rlog, die grote gevolgen had. DerstrÖd begon in Leusden, w toenmalige ambtenaar de heer F. Brouwer (nu gepensioneerd neentesecretaris) de uitgifte van ersoonsbe wijzen" verzorgde. Dat iren kaarten met persoonlijke ge- vens en foto, die Nederlanders, ik nadat de Duitsers de baas wa ge worden, bij zich moesten agen. In het bevolkingsregister het gemeentehuis waar men ronde, bevond zich ook een kaart rvan de gegevens overeen resten komen met het persoons lijs. Zo kon iedereen op elk uur n de dag door de bezetters in de ten worden gehouden. De heer ouwer kreeg al vlak na de invoe- g van het persoonsbewijs vanuit eigen kennissenkring te maken 't joodse onderduikers. Joodse derlanders kregen op hun per- msbewijs een grote „J" gedrukt, stonden overeenkomstig hun De nationale onderscheiding van v een paar honderd werden uitgereid direct daarna de emoties loskomen. Die resulteren in boze telefoontjes en brieven aan prins Bernhard, ko ningin Beatrix of premier Lubbers. Van den Heuvel:: „We trekken na elk beroep de gegevens nog een keer na, maar we prutsen niet aan de normen. Die staan rotsvast". Jarenlang is vanuit het voormalig verzet aandrang op de Nederlandse regering uitgeoefend om een ver- zetsonderscheiding in te stellen. Maar pas in 1978 kwam er schot in die zaak. Nederland was op dat mo ment het enige land in West-Euro pa dat geen onderscheidingen ken de voor verzetsmensen. Vlak na de oorlog bedacht de toen malige regering wel een nationale onderscheiding. Van dat kruis, waarop stond: „Trouw tot in den dood", werden er echter maar een paar honderd uitgereikt. Aan het einde van de jaren veertig stopte de regering de uitreiking van deze on derscheidingen. Uiteraard behiel den de toegekende onderscheidin gen hun waarde. Pas laat in de ja ren zeventig stelde de regering een initiatiefcomité in, waarin zitting kregen bankier Willem van Lan- schot, oud-verzetsstrijder Hans Teengs Gerritsen, vice-admiraal buiten dienst E. Roest en Van den Heuvel. Bij Koninklijk Besluit van na de oorlog, waarvan er maar 29 december 1980 werd daarna het verzetsherdenkingskruis ingesteld. Alle verzetsorganisaties stonden vierkant achter de instelling van het kruis. Hóé vierkant, bewijst Wim Hesselink (55) uit Vorden, se cretaris van de Stichting Samen werkend Verzet 1940-'45. Hesselink draagt de onderscheiding ook, maar ook hij hoorde niet bij de eer sten. Hij geeft toe in het begin te hebben geaarzeld. Maar waarom zou hij het verzetskruis niét dra gen? „In alle ons omringende lan den heeft men dit soort onderschei dingen", zegt hij. Een van de rede nen waarom men in Nederland zij het laat vaart heeft gezet achter het verzetskruis was het feit, dat vanuit het buitenland di verse onderscheidingen begonnen neer te dalen op Nederlandse ver zetsmensen. Psychische nood Wieger de Jong (72) uit Wilp, die in de oorlog in Deventer verzet pleeg de onder de naam Willy van de Wal, zegt dat het kruis voor velen een uitkomst uit psychische nood is. Hij zelf wordt er niet warm of koud onder. „Veel te laat. Zo'n on vrij eenvoudig worden uitgevoerd. In de zomer van 1943 echter lieten de Duitsers een nieuw systeem van „distributie-stamkaarten" ontwer pen. Want intussen was duidelijk geworden dat er tienduizenden on derduikers moesten zijn die kenne lijk gemakkelijk aan voedsel kon den komen. Het nieuwe systeem werd door de Nederlander J. L. Lentz uitgedacht Deze had al eerder van zich doen spreken met het ontwerp van het persoonsbewijs, dat zo geraffineerd in elkaar zat, dat het vrijwel niet te vervalsen bleek. Lentz heeft na de oorlog drie jaar in de gevangenis gezeten voor zijn medewerking aan de Duitse maatregelen. Het systeem van Lentz zat zo in elkaar, dat geen onderduiker nog kans leek te heb ben op een kruimel brood. Het gro te probleem was dat de uitgifte van distributiebonnen was gekoppeld aan een controle van het persoons bewijs. En van die persoonsbewij zen annex de administraties van de gemeenten, klopte al lang niets meer. Bij controle zouden heel wat onderduikers door de mand vallen. Zegels, die nodig waren voor het legaliseren van de voedselkaarten- en persoonsbewijzen werden door de Duitsers verstrekt op grond van het precieze aantal inwoners van een plaats. Het ambtelijk verzet heeft gezorgd dat ook dit gevaar werd gekeerd. Dat werd bereikt door het aantal inwoners van een gemeente „op te krikken". Illegaal werkende amb tenaren van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) hebben daartoe een administratief huza renstukje moeten uithalen. Het ge volg was dat duizenden distributie- papieren meer dan ooit op grond van de juiste gegevens kon den worden uitgereikt toch bij ondergedoken vluchtelingen en verzetsmensen terechtkwamen. Bij het CBS en het Centraal Distribu tiekantoor in Den Haag hebben de ambtenaren die hadden „geknoeid" voor het goede doel, nog heel wat angstige ogenblikken moeten door staan. De Duitsers waren woedend over het mislukken van de nieuwe administratieve maatregel. Er werd een onderzoek ingesteld naar de herkomst van 50.000 Nederlanders meer dan het land aan inwoners kon tellen. En ook andere cijfers konden nooit kloppen. Maar intus sen was het ambtelijk apparaat in Nederland in knoeien niet meer te verslaan. CHRIS SPÖNHOFF ZATERDAG 30 APRIL 1983 Tot 1 oktober van dit jaar kunnen oud-verzetsstrijders zich nog aanmelden voor het verzetsherdenkingskruis. De belangstelling voor dit bij Koninklijk Besluit van 29 december 1980 ingesteld kleinood is overstelpend groot. Verwacht wordt dat vijftienduizend Nederlanders het kruis zullen krijgen. Hoewel de verenigingen van voormalige verzetsstrijders stonden te juichen toen het kruis werd ingesteld, bleek er in het begin toch weerstand te bestaan bij sommige oud-verzetsstrijders. Naarmate de tijd verstreek hebben velen van hen toch maar een aanmeldingsformulier ingevuld. Het verzetsherdenkingskruis heeft voor veel oud-strijders een therapeutische waarde. Veel oorlogssyndromen komen voort uit het feit, dat de activiteiten van de betrokkene nooit zijn erkend. Verslaggever Ton Hissink sprak met secretaris Van den Heuvel van het Nationaal Comité Verzetsherdenkingskruis uit Den Haag, oud-verzetsstrijder Wim Hesselink uit Vorden, secretaris van de Stichting Samenwerkend Verzet 1940-'45, en Wieger de Jong uit Wilp, die blijft weigeren zich voor een kruis op te geven. De Jong heeft inmiddels al wel enkele tientallen verzetsherdenkingskruisen op de revers van oud-verzetsstrijders geprikt. Hij wil het kruis zelf echter niet, omdat het volgens hem veel te laat is gekomen De onvoltooid verleden tijd ie door het verzetsherdenkingskruis voor velen definitief voltooid derscheiding had er binnen vijf jaar na de oorlog moeten zijn". De Jong vertikt het zich voor een kruis aan te melden. En als nu eens iemand anders het zou doen en prins Bernhard zou persoonlijk ko men om het kruis op te spelden? De Jong lacht wat zuur om zo'n ge wetensvraag. Vervolgens zegt hij: „Dan zou ik natuurlijk niet kunnen weigeren". De Jong heeft in de afgelopen an derhalf jaar al meer dan tien ver zetsherdenkingskruisen mogen overhandigen aan oud-verzetsstrij ders. Nog steeds krijgen hij en Hes selink telefoontjes van mensen die informeren naar de manier waarop ie het kruis kunt krijgen. Hesse link: „Je komt veel ontroerende dingen tegen. Het zijn echt niet al leen de jongens met de stenguns. Hoeveel mensen hebben niet met groot gevaar voor eigen leven on derduikers geholpen? Dat is ook een vorm van verzet waarvoor je een onderscheiding kunt krijgen". In hoeverre is zo'n medaille gede valueerd omdat de aantallen zo groot zijn? De beide oud-verzets strijders fronsen de wenkbrauwen. Van devaluatie is geen sprake, vin den ze. Het is zelfs erg goed dat er maar één medaille is en er niet ge werkt wordt met gradaties. Zenuwziek In het algemeen verloopt de aan vraagprocedure vlot. Toch wéét De Jong zich een geval te herinneren van een vrouw uit Deventer, die een jaar op uitsluitsel heeft moeten wachten. Ze werd er bijna zenuw ziek van. Het zijn niet alleen de verzetsmen sen zelf, die hunkeren naar erken ning. Het dorp of de buurt is over het algemeen ook trots op hen. De uitreiking wordt vaak gehouden in het gemeentehuis, met een aardige speech van de burgemeester of een vooraanstaand verzetsman van weleer. Degenen die een buitengewoon pensioen genieten zijn over het al gemeen vrijgesteld van informatie verstrekking. Het zou volgens Hes selink best nuttig kunnen zijn als die mensen ook nog eens informa tie zouden moeten verstrekken. De Jong enigszins fel: „Ik ken een communist die drie jaar in een con centratiekamp heeft gezeten. Hij heeft een buitengewoon pensioen en heeft ook het kruis gekregen. Ik vraag me af of dat wel terecht Volgens De Jong heeft het voorma lig verzet in het verleden wat lauw gereageerd op bepaalde ontwikke lingen „Neem nu een man als De Quay. Als je zijn uitspraken uit de eerste periode van de Tweede We reldoorlog er op na leest dan snap je niet hoe zo iemand later ooit mi nister-president is kunnen worden. Hij riep nota bene onze jongens op om maar in Duitsland te gaan wer ken. Maar is er later ooit kritiek vanuit het voormalig verzet geko men? Nee toch?" Attent Hesselink is later ook over de din gen gaan nadenken. Hij zegt het zichzelf nog steeds kwalijk te ne men, dat hij met miljoenen anderen rustig heeft afgewacht tot de Duitse oorlogsmachine in vrij snel tempo tot ontwikkeling kwam. Hesselink: „Hetzelfde gebeurt nu in feite in Rusland. Ik kan er niet genoeg voor waarschuwen dat wij attent moeten zijn". De Jong vult aan: „En dan hoor je sommigen zeggen: wat kunnen wij als klein land daar nu aan tegenhouden? Wel, dat zou je nog wel eens kunnen meevallen. Wist u dat, als wij met ons lucht doelgeschut de Duitsers niet zulke grote verliezen aan vliegtuigen hadden toegebracht bij de inval in mei 1940, Engeland wellicht geval len zou zijn? Ik moet er niet aan denken in wat voor situatie we dan op dit moment zouden zijn geweest. Neem dat nu maar van mij aan. De nazi's zouden heel Europa gere geerd hebben". Het verzetsherdenkingskruis is voor velen te laat gekomen. Twin tig procent van de kruisen wordt postuum verleend. Een deel daar van is bestemd voor verzetsstrijders die in de oorlog zijn omgekomen. Meer kruisen waren voor mensen die in de loop van de naoorlogse ja ren zijn overleden. En dat is vol gens de beide oud-verzetsstrijders triest. „Als je ziet hoe blij de mees ten zijn als je ze de onderscheiding op de borst speldt dan kun je alleen maar constateren dat de regering in feite door het niet op tijd instellen van het kruis bij veel oud-strijders onzekerheid heeft laten voortbe staan", zegt hij. Van den Heuvel geeft hem daarin groot gelijk. „Inderdaad, ze hebben te lang op erkenning moeten wach ten, maar ik zeg maar zo: beter laat dan nooit". TON HISSINK „afkomst" ook zo geregistreerd op het gemeentehuis. Als ze zich aan deportatie wilden onttrekken, moesten ze onderduiken. De heer Brouwer zorgde in het begin al dat een ondergedoken joodse familie zich weer gewoon op straat kon be geven, door simpel persoonsbewij zen onder gefingeerde namen uit te reiken. Omdat er op het Leusdense gemeentehuis medewerking was van de eveneens „goede" ambte naar B. van der Heijden, kon de persoonsadministratie gewoon met de „nieuwelingen" verrijkt wor den. Later moest de methode verfijnd worden, omdat de kans op ontdek king steeg. Er is zo'n mate van ver fijning ontstaan, dat hele groepen „verzonnen" landgenoten niette min keurig administratief werden verantwoord. Dat moest tot in Den Haag toe, waar de Rijksinspectie voor de bevolkingsregisters was ge vestigd. De heer Brouwer maakte gebruik van het feit. dat de inspec tie de aanmeldingen uit de ge meenten niet streng controleerde. Er werden bijvoorbeeld duplicaten van persoonsbewijzen naar Den Haag gestuurd, waarop foto's prijk ten die een fotograaf uit Amers foort bereidwillig afstond. Heel wat jeugdigen hebben met hun portret de Haagse archieven verrijkt, zon der dat zij ook maar enigszins wat met de personen te maken hadden die op deze wijze in vrijheid kon den blijven. Overledenen Een bijna waterdicht systeem ont stond toen de heer Brouwer samen met de Amersfoortse verzetsman A. C. Hendriks besloot om onderge doken Nederlanders te helpen met de persoonsgegevens van overlede nen. Die werden administratief weer tot leven gewekt. Dat laatste kon alleen door medewerking van ambtenarenkorpsen in andere ge meenten. Het systeem kwam er op neer, dat de gegevens van overle denen „verhuisden" naar de plaats, waar de onderduikers woonden. Er werd naar persoonsgegevens ge zocht, die overeenkwamen met de leeftijden van de landgenoten die geholpen moesten worden. Zo kon den de gegevens van baby's die twintig tot veertig jaar geleden wa ren gestorven worden gebruikt. Het „geknoei" in Leusden vond al gauw navolging in veel andere ge meenten. Er ontstond een heel ge-' smeerd administratief systeem van „verhuizingen" van niet meer be staande personen. Het gerommel met de administratieve gegevens werd uiterst precies uitgevoerd maar dat neemt niet weg, dat er wel eens iets mis dreigde te gaan. In de scriptie wordt melding ge maakt van het onderzoek door de Duitse Sicherheitsdienst (de SD) die een joodse jongen met valse pa pieren had opgepakt tijdens een razzia. De jongen was toch ver dacht, omdat hij besneden was. Hij hield vol, dat dit het gevolg was van zijn „Zuidafrikaanse" afkomst. Dat stond zo in de gegevens van zijn „geleende" naam Frans Ber kenhof. De SD belde toen naar het gemeentehuis van Leusden en kreeg de heer Brouwer aan de tele foon. Deze zei dat hij het „even op zou zoeken" en kon even later mel den dat de gegevens „klopten". Dat was bij lange na niet zo, omdat de naam waarop de valse papieren waren verstrekt afkomstig was van een inwoner van Amersfoort. De heer Brouwer móest toen snel zor gen dat de échte Frans Jan Ber kenhof uit het register in Amers foort werd gelicht en de kenmer ken van de joodse jongen onder de naam Berkenhof werden terugge zet. Daarna moest ook het centraal register in Den Haag „bewerkt" worden. Ook daar bleken „goede" ambtenaren te zitten die de verval sing voortzetten. Op die manier stonden de Duitsers tegenover een waterdicht administratief blok. Voedsel Ook op andere manieren hebben Nederlandse ambtenaren in stilte het leed verzacht van gevluchte landgenoten. Vlak na de Duitse in val gingen alle eerste levensbehoef ten (brood, bloem, textiel) op de bon. De Nederlandse regering had al vóór de oorlog een perfect distri butiesysteem opgezet. De Duitsers gebruikten dat om de terreur onder ondergedoken joden en verzets mensen te verergeren. De distribu tiebonnen werden via de gemeen tehuizen verstrekt. Illegaal werden mensen, die niets mochten ontvan gen, toch met bonnen geholpen. Tot ver in bezettingstijd konden de illegale praktijken met de bonnen Foto uiterst links: In de zomer van 1943 lieten de Duitsers een nieuw systeem van „distributie-stam kaarten" ontwerpen, maar het ambtelijk verzet heett ook dit ge vaar gekeerd. Foto links: Tot ver in bezettings tijd konden de illegale praktijken met de bonnen vrij eenvoudig worden uitgevoerd. Foto boven: Duizenden onderdui kers kwamen dank zij het „ge knoei" van de ambtenaren aan voedsel.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 17