Ruim driejaar geleden namen Beatrix en Claus al een kijkje in Llanwit Major II f ZATERDAG 30 APRIL 1983. Od de voorbank Deze nieuwe reddingsboot is de glorie en trots van het Atlantic College. Op 6 mei wordt hij officieel in gebruik genomen. en de studentenhuizen, waarin de jongens beneden en de meisjes wonen. In elke kamer zijn drie of vier leerlingen ondergebracht. MAJOR, het midden van is een gespierde En rmee de Bri ■HlerT] WK aan plaats, die zover van de nwereld verwijderd ligt, t God er maar één keer per langs komt. Het Atlantic de toekomstige kost- j>rins Willem latyrgtaat zo „in het nergens". 3 zielen, die daar de priiK willen gaan kij- kunnen er praktisch al- en met de auto naar toe. laar dail moeten ze wel door- I uitkijken naar brede Bggers, want de wegen, ■ir het College leiden, H smal, dat zelfs twee béxenkarren moeite hebben Kaar probleemloos te passe- goede richting vinden is even min eenvoudig. Ouderwetse kleine Tregwijzers steken hun verroeste rmen een beetje doelloos in de pimte. Je moet ze op een kruis- nt heel dicht benaderen om te nnen lezen, wat er op geschre- Jen staat. llantwit Major, het naburige dorp liet nog geen 8.000 inwoners, dat in fit deel van de wereld voor stad lorgaat, ligt nog een flink eind [an het St.-Donatskasteel, waarin jet Atlantic College ondergebracht l Geoefende joggers doen er een )ede twintig minuten over. Koei- i en schapen, die onverwacht en [enzinnig de weg oversteken, nnen vrij langdurig oponthoud e belangrijkste plaats in de buurt Bridgeend. Daar stopt de snel- Jein uit Londen. Er staat een hele siert taxi's op klandizie te wach- |n. We pikken er de eerste de bes- f uit en hebben geluk met onze jfeuze: de gezellig babbelende Wei- li e chauffeur onderhoudt goede jlmmerciële relaties met het colle- |ij weet er praktisch alles van. „In hebben ze het voor 82.000 nd gekocht om er een kostschool |3an te maken", vertelt hij. „Ze" is et Britse bestuur van United world Colleges, de internationale ganisatie, die vandaag de dag in s landen kostscholen van hetzelf- i type beheert. Merkwaardig ge- )eg heeft onze rijdende bron van Iformatie nog niet gehoord, dat na je zomer Nederlands kroonprins jjfillem Alexander naar het Atlan- College in Llantwit Major komt. ïgin deze week stond dat nieuws 'el in een paar Britse kranten, koude drukte wordt er niet i gemaakt. Buitenlandse prinsen i prinsessen interesseren de Brit iuwens maar matig. 'e praatgrage taximan vindt het verigens heel gewoon, dat Willem Jexander al op het college inge- ihreven is. „Drie en een half jaar ïleden", zegt onze chauffeur, „zat jn moeder naast mii in de taxi. Zij jas toen nog prinses Wanneer hij (erkt dat we vanaf de achterbank ïar voren leunen om te kijken- »ar het zitje van de Nederlandse bningin, stelt hij ons teleur met de lededeling, dat hij zich sedertdien lang een andere wagen aange- faaft heeft. Uit zijn verhaal blijkt, H koningin Beatrix er dus ruim rie jaar geleden al aan dacht haar ïdste zoon naar het Atlantic Col- ge te sturen, zodra hij zestien ge- orden was. „Op een mooie dag belde het colle ge mij op om twee taxi's te bestel len", zegt de chauffeur. „We moes ten eerst David Sutcliffe ophalen. Die was toen het hoofd van de school. We reden naar een naburi ge RAF-basis, waar een vliegtuig van de Nederlandse luchtmacht aankwam met prinses Beatrix en prins Claus aan boord. Ze waren ie der vergezeld van een lid van de Nederlandse recherche. Twee Brit se detectives sloten zich bij het Ne derlandse gezelschap aan. Dc prin ses stapte in mijn wagen en prins Claus in de andere. Beatrix wilde per se op de voorbank zitten". De "hoge Nederlandse bezoekster heeft kennelijk een goede indruk gemaakt. „Ze was bijzonder vrien delijk en praatte heel gewoon met mij", vertelt de chauffeur, in wiens Engels het zangerige accent van Wales duidelijk te horen is. „Mij deed ze denken aan Sonja Heny, die Noorse filmster van voor de oorlog. Vooral die leuke en altijd aanwezige lichtjes in haar ogen maakten haar erg aantrekkelijk". Hij had het koninklijk gezelschap naar het Atlantic College gebracht, waar prinses Beatrix en prins Claus alles uitvoerig wensten te bekijken. Tegen drie uur moesten de twee taxi's weer gereed staan om de Ne derlandse hoge bezoekers naar de luchtmachtbasis terug te brengen. College-directeur Sutcliffe reed weer met hen mee. Op het vliegveld werd plechtstatig afscheid genomen. De Britten de den tamelijk vormelijk, 'maar Bea trix en Claus waren heel gewoon. „Ik hield mij op de achtergrond", zegt de chauffeur, „want ik dacht, nou, hier hoor ik niet bij. Ik ben maar een taximan. Maar tot mijn grote verbazing kwam de Neder landse prinses naar me toe. Zij drukte me warm de hand en be dankte me uitvoerig. Daarna kwam de prins me' ook even bedanken. Hij drukte me wat in de hand. Nou, dacht ik, dat is erg aardig van hem, zo'n extra pondje, want het college betaalt toch al voor de taxi's. Ter wijl niemand het merkte, gluurde ik even stiekem in mijn handpalm en wat zag ik daar: een biljet van zomaar eventjes twintig pond. Jon gens, wat een feest! Zo'n royale fooi krijg je in dit deel van de wereld niet gauw. Alleen de grote baas van Fiat heeft prins Claus ooit overtrof fen". „Toen die Italiaan z'n zoon kwam bezoeken, leek het net een maffia bende in mijn auto. De heren zagen er allemaal erg gevaarlijk uit. Hun chef had een enorme stapel bank biljetten in zijn portefeuille. Na het bezoek gaf hij me honderd dollar, net of het niks was, Zijn zoon heeft twee jaar op het Atlantic College achter de rug. Jammer dat hij al weg is, Studeren heeft dat rijkeluis- jongetje op het college eigenlijk nooit gedaan, maar toen hij zijn eindexamen aflegde, kwam hij er toch nog net doorheen. Zo gaat het in de wereld, wanneer je pa de gro te baas van Fiat is". Laag bij de grond Met de huidige directeur, Andrew Stuart, praten we een poosje later over de aanstaande komst van de Nederlandse kroonprins. „Head master" Stuart, die pas sinds begin januari het hoofd van deze interna tionale kostschool is, moet zich tel kens bijna dubbel vouwen om door de bijzonder lage deuropening tus sen zijn bureau en de werkkamer van zijn secretaresses te kunnen komen. De oorspronkelijke bewo ners van het uitvoerig gerestau reerde St.-Donatskasteel leefden kennelijk laag bij de grond. Hoewel hij het beslist een grote eer vindt, dat prins Willem Alexander zich vanaf september onder zijn leerlingen zal bevinden, maakt het hoofd van de school zich daar niet druk over. Hij blijft onverstoorbaar kalm en neemt aan, dat de Neder landse kroonprins niets liever wil dan als een gewone jongen behan deld te worden. „Wij zullen hem bij zijn voornamen en zeker niet prins noemen; zijn komst zal hier niets veranderen", zegt de directeur. Dus geen rode lopers en ook geen speciale gunsten. De prins is trou wens op de normale manier door het nationale comité van United World Colleges in Nederland geko zen uit de jeugdige kandidaten, die voor het schooljaar 1983-'84 naar een plaats in het Atlantic College dongen. Zelfs het vroegtijdige be zoek van zijn ouders aan dit college zou niet betekend hebben, dat zij toen al wisten dat hun oudste zoon er geaccepteerd zou worden. Prins Willem Alexander is de eer ste leerling van koninklijke bloede, die naar het Atlantic College gaat. Hoe zal zijn persoonlijke veiligheid er verzekerd worden? Is het waar dat naast zijn kamer een vertrek voor iemand van de Nederlandse recherche gereserveerd wordt? „Daar weet ik niets van", zegt schooldirecteur Stuart. „Van Ne derlandse zijde werd mij dit zeker niet of nog niet gevraagd. We zouden natuurlijk liever heb ben, dat een dergelijke veiligheids maatregel niet genomen moet wor den. Ook van Britse zijde werd er nog niet om gevraagd. Als dit nodig is, nou, dan hoop ik dat de arme politieman, die onafgebroken in de buurt van prins Willem Alexander moet blijven, goed kan zwemmen, diepzeeduiken, zeilen, bergbeklim men en noem maar op. Want dat doen onze jongens en meisjes hier allemaal". Maar het valt niet te ontkennen, dat er, hoe dan ook, een veiligheid sprobleem is. Iedereen kan het do mein van het Atlantic College be treden. Je loopt er zomaar binnen. In juli en augustus, wanneer de scholieren met vakantie zijn, is het kasteel toeganke lijk voor het grote publiek. Is dat niet de tijd voor aspi rant-boosdoeners om het terrein te komen verken nen? Headmaster Stuart ontkent, dat hij zich zorgen maakt. „Tijdens het schooljaar lopen hier ahijd wel stu denten rond, die het gauw in de ga ten zouden hebben als er wat aan de hand was", zegt hij. „Overigens zullen aspirant kidnappers en an dere boeven toch van tevoren moe ten weten, waar de prins zich pre cies bevindt en omdat het leven in ons college met zijn uitgebreid landgoed, zo vol afwisseling is, kunnen zij daar moeilijk bij voor baat achterkomen". Maar het zou toch kunnen, dat ter roristen gebruik maken van wat men in dit land inside-information noemt, informatie afkomstig van tipgevers die in het complot be trokken zijn? Het hoofd weigert hardnekkig er al van tevoren kippevel en slapeloze nachten van te krijgen. „Ik ben tweemaal ambassadeur geweest", zegt hij, „en toen had ik ook geen lijfwacht. Ik was wel geen lid van een koninklijk huis, maar vandaag de dag kan een diplomaat net zo goed als politici of prinsen en prin sessen het doelwit van een aanslag zijn. Ik vind, dat we hier rustig ons werk moeten voortzetten en zoveel mogelijk uit de kijker blijven, dan hebben we weinig of niets te vre zen". Voor hij naar het Atlantic College kwam, was Andrew Stuart ambas sadeur van Groot-Brittannië in Helsinki. Van de diplomatie in het onderwijs stappen is een merk waardige overgang die, voorzover bekend, alleen in Angelsaksische landen tot de mogelijkheden be hoort. Geeft het hem geen vreemd gevoel, voortaan de rol van school meester te moeten spelen? „Ach", zegt de headmaster, „ik vond dat de tijd gekomen was om weer eens wat anders te doen en deze baan stond mij aan. Er komt - natuurlijk ook veel administratief werk bij kijken. En misschien is er niet zoveel verschil tussen de lei ding hebben van een grote interna tionale school en het besturen van een belangrijke ambassade in het buitenland". We praten nog even over zijn 364 leerlingen, onder wie zestien Ne derlanders. „Allemaal zijn ze sterk gemotiveerd", zegt de directeur. „Bezield met een oprecht streven naar internationale verstandhou ding en meer begrip voor elkaar. Ongeveer 25 procent van de stu denten is Brits. Dit jaar dingen weer ruim 300 kandidaten naar de beschikbare Britse plaatsen". Deze Engels sprekende meisjes en jon gens zijn erg belangrijk voor het college omdat praktisch alles in het Engels onderwezen wordt en lang niet alle leerlingen bij hun aan komst deze taal voldoende ken nen. Daarom wordt in vrijwel elke studentenka mer een Engels sprekende leerling ondergebracht. Na verloop van tijd verstaan ook de nieuwelingen vlot Engels. We krijgen twee jongens uit Neder land als gids om het Atlantic Colle ge van boven tot onder te bezichti gen: eerstejaars student Hein ter Meulen uit Rotter dam en Cristijn du Marchie Servaas, wiens ouders sinds kort in Parijs wo nen. Beiden zijn zestien jaar en heel erg enthousiast over het At lantic College. „Een fijne school", zegt Hein. „Een hemelsbreed verschil met wat we in Nederland kenden",, beaamt Cristijn Ook de 18-jarige Sabine Scheffer uit het Limburgse Epen, die we later ontmoetten, is gewel dig in haar sas. Jammer voor haar, heeft ze het tweede en laatste jaar er bijna op zitten. Sabine zal met spijt in 't hart vertrekken. „Het is een geweldige school", zegt ze. „En wanneer je hier weggaat, heb je in praktisch alle landen van de we reld vrienden en vriendinnen". „Mis je niks, zo ver van huis?", vra gen we Hein Termeulen, die zijn beklag maakt over het eten, dat kennelijk niet om over naar huis te schrijven is. De koks zijn Engelsen en dus kun je er niet veel van ver wachten, hoewel ze je telkens de keuze laten tussen een warm maal, een vegetarisch gerecht of een kou de schotel. Onze vraag doet Hein even diep nadenken. Je hoort het raderwerk van zijn pienter verstand op volle toeren draaien. „Nou", zegt hij, „ik mis drop!" (Moeder Termeulen, wanneer stuur je hem nog een vrachtje?) Zijn vriend Cristijn schijnt weinig of niets te missen. Maar er zijn Ja panners en andere leerlingen uit verre werelddelen, die wel doorlo pend naar lekkere hapjes, zoals die thuis op tafel komen, verlangen. Elk studentenhuis bij het St.-Do- natskasteel heeft zijn eigen keu kentje. Daarvan maken hoofdzake lijk de meisjes gebruik om naar el gen smaak wat te kokkerellen. Al leen jongens, die geen schampere opmerkingen maken, mogen een hapje meeëten. Acht huizen Sabine Scheffer, Hein ter Meulen en Cristijn du Marchie Servaas vinden het collegeleven erg fijn: „Heel an ders dan op een Nederlandse middelbare school". Zoals dit op Engelse privé-kost scholen gebruikelijk is, zijn de 364 leerlingen van het Atlantic College verdeeld, hier over acht huizen, die elk de naam van hun „huismees ter" dragen. Het grootste deel van die woningen staat op zachte glooi ingen tussen de bomen/een eindje lopen van het kasteel. In elk huis zijn de jongenskamers beneden en die van de meisjes boven. Er is ook een gezamenlijke zitkamer, zonder luxe, maar netjes. Iedere „huis meester" bewoont zelf ook het huis, dat onder zijn hoede staat. Ook als hij getrouwd is en kinderen heeft, verblijft hij daar Hij houdt toezicht mm «u* Ti m De zeilsport wordt door een groot deel van de leerlingen druk beoefend op het Kanaal van Bristol. op het college betreft, staan alle leerlingen onder het toezicht van een aantal „tutors". Dit zijn hun ei gen leerkrachten, die ieder een groepje van vijf tot vijftien meisjes en jongens onder hun hoede nemen om ze te helpen bij hun studie en hun de nodige aansporingen of ver maningen te geven. De volwassen atmosfeer van het Atlantic College en de grote vrij heid die de leerlingen genieten, hebben onder meer tot gevolg, dat zij zichzelf niet meer als gewone scholieren beschouwen. Zij worden als studenten behandeld. In dit col lege lijkt het dagelijkse leven trou wens heel sterk op dat van een Britse universitaire campus, waar zelfs de studentenhuizen op onge veer dezelfde manier ingedeeld zijn. Alleen wordt in het Atlantic College elke kamer door drie of vier personen gedeeld, terwijl stu denten aan de veertig Britse uni versiteiten meestal een kamertje voor zich alleen hebben. Akelige geluiden Maar een klein deel van de jongens en meisjes van het internationale college in Wales is ondergebracht in het eigenlijke kasteel. Cristijn du Marchie Servaas, die daar een gro te kamer deelt met enkele andere jongens, heeft het spook van St.- Donat's nog nooit gehoord of ge zien. Volgens de overlevering maakt het in dit middeleeuwse slot geregeld akelige geluiden, die bij de toehoorders koude rillingen ver oorzaken. In het kasteel zijn ook de klaslokalen, de gezamenlijke eet zaal en een goed gevulde biblio theek ondergebracht. Het college is zelfs vrij veel Nederlandse boeken rijk. De ongeveer zestien Nederlandse studenten maken daar ijverig ge bruik van, want zij moeten net als alle andere leerlingen ook hun ei gen taal studeren. Wat de Neder landers betreft gebeurt dit groten deels door middel van schriftelijk onderricht. Een leraar Nederlands kijkt hun ingezonden huiswerk na en geeft geregeld nieuwe opdrach ten. Enkele keren per jaar komt hij voor een paar dagen naar het At lantic College om er persoonlijk on derricht te geven. Zijn eerstejaars- leerlingen moeten twaalf Neder landse boeken lezen. Naarmate het aantal Nederlandse studenten aan het Atlantic College groter wordt, komt de mogelijkheid dichterbij, dat de kostschool een in wonende leraar Nederlands krijgt. Onze taal zal daar wel niet zijn eni ge leervak zijn, want dat zou het onderricht veel te duur maken voor deze school, die leeft van in ternationale financiële steun. Een betere regeling dan het huidige correspondentiesysteem dringt zich in elk geval op. Engels ontbijt Aan het Atlantic College begint de dag rond zeven uur in de morgen. Tussen kwart over zeven en kwart voor acht kunnen de jongens en meisjes uit zestig verschillende lan den een klassiek Engels ontbijt ge bruiken in de eetzaal, waarvan het plafond overdadig versierd is met oud kunstwerk, dat door de vroe gere eigenaar, wijlen de Ameri kaanse miljonair William Randolph Hearst, ergens anders gekocht en weggesleept werd. De lessen begin nen om acht uur en duren tot twaalf uur, met een pauze van 15 minuten om kwart voor elf. Tussen twaalf en half twee wordt er ge luncht. Elke dinsdag en woensdag van kwart over twee tot kwart over vier wijden de jongelui zich aan hun sociaal werk of andere activi teiten buiten de muren van het kasteel. Vooral het leven in de openlucht schijnt iedereen erg te bevallen. Zeilen, zwemmen, dui ken, alpinisme en op de boerderij werken behoren tot de mogelijkhe den, die voor alle jongens en meis jes van het Atlantic College open liggen. De grote trots van het college is een nieuwe reddingsboot, die ge deeltelijk met Amerikaans geld aangekocht werd. Op 6 mei wordt hij officieel in gebruik genomen in aanwezigheid van de Amerikaanse ambassadeur. Hij komt daarvoor speciaal uit Londen naar het Atlan tic College. In de voorbije twintig jaar hebben jongens van dit college 150 schipbreukelingen en in nood verkerende baders gered. Om zwemmers in veiligheid te brengen worden kleinere bootjes gebruikt. Het indrukwekkende St.-Donats kasteel, waarvan de ingangspoort uit het jaar 1300 dateert, staat op een vrij hoog gelegen plateau. Aan de voorkant kun je afdalen naar de oever van het Kanaal van Bristol, dat daar ruim 22 km breed is. Bij helder weer zie je Engeland duide lijk liggen aan de overkant. Daar bevindt zich het graafschap Somer set, waar een bijzonder krachtige cider geproduceerd wordt en het Engels van de boeren erg grappig is. De aanwezigheid van dit zeekanaal met zijn rotsachtige kust maakt het voor de leerkrachten van het At lantic College vrij gemakkelijk de jongens en meisjes met veel plezier te doen deelnemen aan talrijke ge zonde en soms wel gevaarlijke acti viteiten buiten de klassen. Om streeks half vijf keert iedereen te rug naar zijn eigen huis om zich klaar te maken voor het avond eten, dat opgediend wordt tussen half zes en tien over zes. Twee avonden per week hebben de stu denten nog drie, kwartier les. Van zeven tot negen uur is het studie tijd, waarin van iedereen verwacht wordt, dat hij of zij de nodige zelf discipline aan de dag legt om vol doende hard te werken zonder toe zicht. Van negen tot kwart over tien is iedereen vrij. Om half elf worden in alle huizen de lichten gedoofd en mogen er geen radio's meer spelen. Elke vrijdagavond is het sociale centrum van de kostschool open. Daar mogen de meisjes en jongens dan zelf een biertje drinken. Er is ook een winkeltje, waarin ze zich allerlei dingen, waaronder natuur lijk ook snoepgoed (maar jammer genoeg geen drop) kunnen aan schaffen. We wandelen over de rustige we gen van het landgoed St.-Donat's voorbij een weiland, waarin de koeien en schapen van het Atlantic College grazen. Dichtbij zijn de huizen van de leerlingen willekeu rig gegroepeerd op hun groene heuveltjes. Directeur Stuart be woont het grootste huis van deze kleine internationale gemeenschap, waarin na de zomer ook een prins van Oranje opgenomen wordt. Wat denken jullie van de komst van Willem Alexander, vragen we Hein, Cristijn en Sabine. Hun ant woorden zijn erg voorzichtig en bij zonder diplomatisch. Zij vinden het fijn voor de prins en verwachten niet, dat zijn aanwezigheid iets zal veranderen aan de levensstijl van het college. Of ze met de prins goed zullen opschieten? „Nou, dat zal ook voor een groot deel van hem zelf afhangen", zeggen de jongens, die na de zomer tweedejaars zullen zijn. ROGER SIMONS

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13