Radarbeelden spelen sleutelrol in onderzoek naar vliegramp Voeding heeft meer invloed op kanker dan roken £eidóc6ouwmt Menselijke fout volgens NS oorzaak treinbotsing Geldboetes geëist tegen agenten wegens mishandeling BOTSING BIJ ONDERSCHEPPINGSMANOEUVRE Jf ao-premie een rocent omhoog ^oor 1,6 iljoen an goud estolen Ongeregeldheden bij ontruiming Kampoudste T. was „vreselijke sadist" BINNENLAND DONDERDAG 28 APRIL 1983 PAGINA 9"' ^STERDAM Meer g dan het roken, is de eding bepalend voor aantal gevallen van nker. Dat bleek giste- op een symposium er de relatie tussen voe- ïg en kanker in Am- rdam, georganiseerd or de Koninklijke Ne- rlandse Academie van etenschappen. Zeven oraanstaande weten- iapsmensen zetten er de iultaten, die de onder- iken in de hele wereld nu toe hebben opgele- rd op een rijtje. Zo langzamerhand staat wel vast, dat ongeveer 30 procent van alle sterfgevallen door kanker valt toe te schrijven aan het gebruik van tabak. Maar de rol van voeding is waarschijnlijk nog groter: 35 tot 40 procent. Het vervelende is, zo maakte de Leidse hoogle raar prof. dr. A. Zwaveling duidelijk, dat over de slechte invloed van bepaalde voe dingsgewoonten veel minder vast staat dan over die van het roken. De aanbevelingen van de we tenschap ten aanzien van de voeding tenderen overigens wel in de richting die de alter natieve geneeskunde al jaren aangeeft: beperking van de vetconsumptie, ook van verza digde vetten; meer eten van vezelhoudende produkten zo als granen; zorgen voor een verhoogde opname van vita minen (vooral vitamine C en vitamine A plus daarvan afge leiden) en mineralen, hoofdza kelijk door het eten van veel groente en fruit; het in slechts beperkte mate eten van zeer bruin gebraden of gegrillde vleesprodukten; het niet te heet drinken; het beperken van alcoholgebruik, vooral dat van gedistilleerd. Verschillen In de verschillende wereldde len bestaan opvallende ver schillen in het optreden van kanker, zeker wanneer wordt gekeken naar de soorten kan ker. Longkanker, darmkanker en borstkanker scoren bijzon der hoog in Noord-Amerika en West-Europa, maar in Japan staat maagkanker veruit bo venaan. In de Westerse wereld toont het aantal gevallen van maagkanker sinds de oorlog een spectaculaire daling - mo gelijk als gevolg van nieuwe conserveringsmethoden van voedsel - terwijl de longkan ker sterk toeneemt, vooral bij vrouwen. Rookgewoonten kunde in Leiden, wees op het belang van een nu al twintig jaar lopend onderzoek naar het verband tussen enerzijds voeding en rookgewoonten en anderzijds het optreden van longkanker onder een grote groep inwoners van Zutphen. Slechts 3,5 procent van de on derzochte mannen had daar nog nooit gerookt. Dat maakte een onderzoek naar de telatie tussen roken en longkanker wel erg moeilijk, maar het vergemakkelijkte het onder zoek naar de invloed van ver anderingen in het voedselpa- troon op het ontstaan van longkanker in belangrijke mate. Opvallend resultaat van de eerste vijftien onderzoeksjaren is, dat de mannen die aan longkanker, overleden, aan zienlijk minder bèta-caroteen (een vitamine-A-soort, vooral voorkomend in worteltjes) consumeerden dan de overle venden. De slachtoffers van longkanker bleken ook een la gere opname t^ hebben van kalium, ijzer, vitamine B, nico- tinezuur en vitamine C, terwijl toch de calorische waarde van hun voedselpakket gelijk was aan die in het eten van de overlevenden. „Uit de resulta ten van de Zutphen-studie kan geconcludeerd worden", aldus Kromhout, „dat een voeding rijk aan plantaardige voe dingsmiddelen waarschijnlijk bescherming biedt tegen het optreden van longkanker". RIEMELS fcti Usmee jon,a toHT <J6Ei-> UTRECHT De botsing tussen twee treinen op 27 december vorig jaar in Rotterdam (drie doden, 20 gewonden) is te wijten aan een menselijke fout, niet aan een technisch defect. Dat heeft NS meegedeeld aan het Ministerie van Verkeer en Waterstaat en de Spoorwegongevallenraad. Volgens NS is bij het onderzoek naar de oorzaak met zekerheid komen vast te staan dat de sein installaties naar behoren werkten. Ook de spoorbaan en remin- richting van de trein kunnen niet als mogelijke oorzaak worden aangemerkt. Het is duidelijk geworden, dat de bij de botsing om gekomen machinist van de stoptrein uit Leiden het door de sei nen gegeven bevel tot afremmen niet heeft opgevolgd. Waarom dat niet gebeurde valt niet meer-te achterhalen, aldus NS. Amelisweerd-boek voor ex-minister De voormalige minister van verkeer en waterstaat, Zee- valking, bestudeert hier het eerste exemplaar van het gisteren verschenen boek „Amelisweerd, weg van de meeste weerstand", dat is geschreven door milieu-acti visten. De politicus vindt overigens nog steeds dat zijn besluit om in Amelisweerd een weg aan te leggen en daarvoor bomen te kappen juist is geweest. De milieu activisten zijn het daar niet mee eens. ROTTERDAM De offi cier van justitie bij de rechtbank in Rotterdam, mr. L C de Wit, heeft gis teren tegen drie rijkspoli tieambtenaren uit Oud- dorp wegens mishande ling geldboetes van 500, 300 en 200 gulden geëist. Het drietal wordt ervan ver dacht in juli 1981 in het groepsbureau in Ouddorp met de wapenstok en vuistslagen een 17-jarige jongen uit Gouda te hebben mishandeld. De jon gen, die was aangehouden met zijn brommer, beschikte niet over verzekeringspapieren en moest mee naar het bureau. Onderweg zou hij tegen de agenten hebben gescholden. Op het bureau moest hij zijn brommer voor onderzoek ach terlaten, hetgeen hij zonder ontvangstbewijs weigerde. De zaak escaleerde toen de jongen een van de agenten een duw gaf. In de worstelpartij die ontstond zouden de politie mannen, aldus de officier, zich onvoldoende hebben beheerst LEEUWARDEN De radarbeelden, die dins dagavond op het lucht macht gevechtleidings- centrum te Nieuw Milli- gen binnen kwamen, vlak voordat het ongeluk plaatsvond, zullen een zeer belangrijke rol kun nen spelen bij het zoeken naar antwoorden over oorzaak en toedracht van de botsing tussen de twee F-16's van de vlieg basis Leeuwarden op zo'n 8000 meter hoogte boven de gemeente Hoo- geveen. De comitiissie van onderzoek, die wordt geleid door luite nant-kolonel W. Pot, heeft de radarbanden al aan een eerste analyse onderworpen, maar het kan nog ettelijke weken duren, voordat het op^ derzoek wordt afgeslo ten. De beide F-16's voerden een zogenaamde onderschep- pingsvlucht uit. waarbij de toestellen buitelend door de lucht enkele malen van rol (aanvaller tegen doel) wissel den. Toen de botsing zich voordeed. was vluchtleider kapitein Huisman het „doel" en luitenant Van Winkel de aanvallende partij, die vanaf ongeveer 4500 meter hoogte het op 8000 meter vliegende doelwit van achteren in het vizier trachtte te krijgen. „In die naderingsmanoeuvre moeten ze elkaar hebben ge raakt", aldus kolonel Steef A. Netto, commandant van de Leeuwarder vliegbasis. Ook de gegevens op de ra darbanden wijzen duidelijk in die richting, maar voor het overige blijft de zaak nog duister. Bij dit soort onder scheppingsmissies mogen de oefenende partijen elkaar slechts tot op ruim 300 meter naderen; een regel, die is in gesteld uit veiligheidsover wegingen. Een mogelijkheid die zeker zal worden bestudeerd door de commissie van onderzoek, is dat de toestellen van Huis man en Van Winkel door de kracht van de botsing min of meer in elkaar verwrongen raakten en-aanvankelijk vrij wel als één geheel naar bene den kwamen, om pas op het laatste moment weer van el kaar los te raken. Hoewel de dood van de beide F-16-vliegers op de Leeuwar der basis een schok heeft te weeg gebracht Huisman en Van Winkel waren gezie ne collega's in het vliegers wereldje was er ook dui delijk een gevoel van opluch ting te bespeuren over de af loop van het dubbel-ongeluk met betrekking tot bevolking van Hoogeveen en omgeving. Kolonel Netto: „We zijn ecnt vreselijk blij dat er geen slachtoffers onder de burger bevolking zijn gevallen. Voor de zoveelste keer is het, als door een wonder, weer goed gegaan Een van de toestellen sloeg een krater in de grond achter de boerderij van de familie Annen. In een aanbouw bij die boerderij Woont het echt paar Mulderij met drie jonge kinderen. De kinderen ble ken van het hele gebeuren niets te hebben gemerkt; ze sliepen gewoon door Het andere toestel boorde zich in een perceel land op nog geen 300 meter van een tweede boerderij, bewoond door de familie Benjamins. Van beide boerderijen gingen de schu ren verloren, terwijl boven dien enig vee de dood vond. Geoefendheid Op de vliegbasis Leeuwarden toonde men zich niet bijster te spreken over het verband dat in een landelijk ochtend blad is gesuggereerd tussen het dubbel-ongeluk bij Hoo geveen en een door bezuini gingen (minder vlieguren) veroorzaakte verminderde geooefendheid van de vlie gers. „Zo'n verminderde geoefend heid kan bij dit ongeluk be paald geen rol hebben ge speeld", aldus overste Ben Droste, chef vliegdienst op de Leeuwarder basis. „Natuur lijk ben je als luchtmacht niet blij met gemiddeld maar 160 vlieguren per man per jaar, maar Huisman en Van Win kel behoorden tot de meest ervaren F-16-vliegers van de" hele Koninklijke Lucht macht". De kritiek van de heer Ar ie Twigt, voorzitter van de Ver eniging van .Militair Tech nisch en Specialistisch Be- roepspersoneel (VMTB) over een dreigende teruglopende geoefendheid van de vliegers en een gebrek aan onderde len, waardoor de F-16's veel vaker aan de grond zouden staan dan Wenselijk is, is door een woordvoerder van de luchtmacht intussen be stempeld als „de grootst mo gelijke flauwekul". „De norm van 70 procent vlieggereed heid wordt in het algemeen gehaald of zelfs overschreden en de 90 vliegers die intussen voor de F-16 zijn omge schoold, hebben het afgelo pen jaar wel degelijk het ge plande gemiddelde van 180 vlieguren per jaar gehaald. Die 180 vlieguren per man per jaar is de minimum-norm van de NAVO". Dat momenteel een vrij groot aantal F-16's van Leeuwar den onder handen is op Woensdrecht, heeft niets te maken met het verhelpen van structurele tekortkomin gen, maar uitsluitend met het aanbrengen van de nieuwste snufjes op het gebied van de elektronica. JN HAAG De wao-premie moet per uli naar 21,15%, waarvan 18,2% voor lening komt van de werknemers en 1% voor rekening van de werkgevers, premievrije voet bedraagt 94 gulden. ;h latssecretaris De Graaf van sociale za- - en werkgelegenheid schrijft dat in adviesaanvrage aan de Sociaal Eco- mische Raad. Nu bedraagt de wao-pre- c 20,9%, waarvan 17,25% moet worden aald door de werknemers en 3,95% or de werkgevers. De Graaf wil de pre- c voor werkgevers verlagen om het be- itdjfsleven te ontlasten. De wao-premie or werknemers is op 1 januari al van h naar 17,25% gegaan. JCHEN Uit een vracht- o van een transportbedrijf het Gelderse Wijchen is in nacht van dinsdag op ensdag veertig kilo baar id ter waarde van 1,6 mil- gulden gestolen. Het goud afkomstig van een firma S Frankfort en bestemd voor RM i bedrijf in Amsterdam. De missing van de kostbare la- J g werd gisteren pas bij aan mist in Amsterdam ontdekt, sporen is volgens de politie liddels gebleken dat de fstal waarschijnlijk is ge- gd toen de vrachtauto in nacht van dinsdag op nsdag in een loods van het chense transportbedrijf ld. Werklozen unnen boer oed helpen" kNHEM De Nederlandse fcA-Europarlementariër jun Tolman wil werklozen rchakelen bij het werk op prderij en tuinderij. Door jrklozen met behoud van i uitkering ongeveer 700 tot uur per jaar agrarisch |rk te bieden zou de arbeids- iur van boer en tuinder en i gezinsleden kunnen w i bekort tot een ongeveer i-urige werkweek. Op die anier, zonder bestaande be ulde arbeid te verdringen, volgens Tolman aan 3 tot 30.000 werklozen li zinvolle tijdsbesteding kan [rden geboden. BRAUW: litici te landelijk over lergiediscussie !N HAAG Voorzitter De luw van de stuurgroep Bre- Maatschappelijke Discussie HD) heeft de Kamer op het t gedrukt, dat politici in het inbaar moeten laten weten zij groot belang hechten de discussie over het ener- beleid en de uitkomsten irvan. Dit zal het wantrou- n wegnemen, dat de poli- toch zal doen wat ze zelf Deze houding remt de ge- fwaardigheid van de discus- en de animo eraan deel te nen. De Brauw zei dit giste- in een overleg met de Ka- rcommissie voor Economi- le Zaken over de discussie. maakte zijn opmerkingen »r aanleiding van de terug- ende belangstelling voor deelnemen aan discissie- Qpi'enkomsten over het ener- beleid. Een dood kalfje ligt bij de ruïne van een stal in Hoogeveen die door wrakstukken van een van de neergestorte F-16-jagers is getroffen. De agenten voelden zich bij de ontruiming bedreigd en trokken hun pistolen. AMSTERDAM Bij de ontruiming van een kraakpand in de Eerste Hugo de Grootstraat in Amsterdam is het gisteren tot ernstige botsin gen gekomen tussen politie en tientallen men sen die de ontruiming wilden voorkomen. Een agent werd met een knuppel of stok in zijn nek geslagen en moest worden opgenomen in een ziekenhuis. De 12 agenten die, in eerste instan tie ter bescherming van de deurwaarder, bij de ontruiming werden ingezet, voelden zich door de overmacht aan krakers en hun sympathisan ten zodanig bedreigd, dat enkele van de agen ten hun pistool trokken om de menigte op een afstand te houden. Met versterking van 25 man van de parate eenheid en extra agenten van Bureau Warmoesstraat werd het gekraakte pand uiteindelijk ontruimd. Bonden verwerpen akkoord Philips EINDHOVEN De leden van de Industriebond FNV en van de Unie BLHP bij Philips hebben het principe-akkoord over een nieuwe cao verwor pen. Dat betekent dat beide bonden, in tegenstelling tot de Industriebond CNV en de fe deratie van Hoger Philips Per soneel, de cao vandaag niet ondertekenen, zoals aanvanke lijk de bedoeling was. De le den hadden vooral bezwaar te gen de plannen van Philips om de werktijdverkorting te gebruiken om de slagvaardig heid van de onderneming te vergroten. Philips vindt dat het personeel flexibeler moet kunnen worden ingezet. GETUIGEN: MAASTRICHT De bijzondere strafkamer van de Maastrichtse rechtbank is gisteren toegekomen aan het horen van de eerste van vijf getuigen die het kamp Kaufbeuren hebben overleefd, waar de Nederlander Albert T. (63) kampoudste was. Het zijn allen uit Polen afkomstige joden van wie er drie in Israël en twee in Amerika wonen. Bij de beëdiging excuseerde de presi dent, mr H. Pijls, zich voor het feit dat hij aan de getui gen de vraag moest stellen of zij al dan niet familie zijn van verdachte. De eerste getuige, de 66-jarige Michael Blajman uit Lodz, thans woonachtig in Tel Aviv, beschreef T. als een sadist: „T. genoot ervan wanneer hij gevangenen mishandelde". Blajman moest doodzieke gevangenen naar het waslokaal brengen, waar T. hen met een stok opwachtte. Van andere gevangenen zegt hij te heb ben gehoord dat T. deze zieken heeft geslagen en dat zij nader hand zijn overleden. De tweede joodse getuige, David Soil (54) uit Tel Aviv, beschreef de Nederlandse kampoudste als „een vreselijke sadist en een no toire leugenaar". Samen met zijn vader en broer bevond Soil zich in het kamp Kaufbeuren. Hij verklaarde gezien te hebben dat zijn broer even voor Kerstmis 1944 door T. was mishandeld, aan de gevolgen waarvan hij op 24 december overleed. Soil zei de verdachte te herkennen „aan zijn gezicht, zijn handi cap aan een been en vooral aan zijn ogen. Dat zijn dezelfde ogen als die van Eichmann". Volgens deze getuige was T. de ergste bewaker die hij in de verschillende kampen had meegemaakt. Hoofdverdachte Delftse moordzaak weigert medewerking reconstructie DELFT,De hoofdverdachte C.Y. in de Delftse schietpartij die op 5 april zes mensen het leven kostte, heeft geweigerd gisteren medewerking te verlenen bij de reconstructie. Zijn vermoedelij ke rol in het drama werd daarom gisteren in en om het nog al tijd dichtgetimmerde café 't Koetsiertje „nagespeeld" door een agent. Er waren slechts twee getuigen aanwezig: Peter Kardolus. die destijds gewond was geraakt, en Piet van Brakel, die kans had gezien te vluchten. De reconstructie vond plaats in aanwe zigheid van rechter-eommissaris mr. G. van Rossum, officier van justitie mr. H.J. den Os en de advocate van C.Y., mevrouw mr. C.L. van den Puttelaar. Getuige Peter Kardolus loopt tussen twee agenten in naar café 't Koetsiertje, om daar mee te helpen aan de reconstructie van de moordzaak.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9