perenwijk krijgt een café en pen tweede supermarkt erbij Contact tussen politie en buitenlanders vaak slecht Hopen op twee droge maanden Jongens bekennen inbraken g*lankzeilsteigers "angs De Zijl sin üIDEN QcklwQowumt DONDERDAG 28 APRIL 1983 PAGINA 3 imelen rennen zich rot examenleerlingen van het Bona- tura College aan de Mariënpoel- jat lieten gisteren twee heuse kame- opdraven. Deze bultige woestijnbe- lers moesten deelnemen aan het lletje „Ren je Rot", dat op het ooiplein werd gespeeld. Het betrof een actie in het kader van de zo- .éaamde eindexamenstunten. Het ijef echter niet bij „Ren je Rot". Na- de kamelen weer in hun vrachtauto en gehesen, verzorgde een bandje optreden in de gymnastiekzaal van school. Verdwenen meisje weer terecht LEIDEN De 16-jari- ge Marlies van Pieter- son is weer thuis. Op maandag 18 april had zij de ouderlijke woning verlaten. Zij is al liftend naar Zuid-Frankrijk ge gaan waar ze enkele da gen heeft doorgebracht bij vakantievrienden. Gisteravond kwam ze uit eigen beweging, ver moeid, weer terug. LEIDEN Vier Leidse jongens hebben bekend in de afgelopen maanden diverse diefstallen te heb ben gepleegd. Drie van hen, twee broers van 18 en 16 jaar en een 16-jarige vriend, bekenden diefstal len van frisdrank en bier uit een supermarkt aan de Boerhaavelaan, twee inbraken in het slachthuis en een inbraak in een kantine in Leiderdorp. Een ander 16-jarig vriendje was betrokken geweest bij de laatste inbraak. Drie van hen werden in de nacht van dinsdag op woensdag aangetroffen in een gestolen auto in Den Haag. De waarde van de gestolen goederen, overwegend drank en snoep, be draagt enkele honderden guldens. ÓNDANKS PROTEST OMWONENDEN: >r sug kist lerh IDEN De meerder- d van de Leidse raads- alëi cties alleen het CDA s tegen sprak zich teravond positief uit ;r de plannen om aan zo jMussenplaats in de Me- iwijk een supermarkt een horeca-gelegen- jd te bouwen. Beide /"Sjecten, die in één ge- irheLw gerealiseerd zullen fy^Jrden, werden fel be- ïïden door buurtbewo- 'ng rs die overlast vrezen. Vooral van het café werd een hoop herrie verwacht. De raadsleden vonden echter dat een ontspan ningsgelegenheid in de Merenwijk met zijn 18.000 inwoners („het grootste dorp in Nederland zonder café", aldus Waal) drin gend gewenst was. Naast de Kortimarkt in de Ko permolen krijgt de Merenwijk er nu een Spar-supermarkt bij. De winkel zal gedreven wor den door de heer Arkensteyn. Geen onbekende in de Meren wijk daar hij de bevolking met zijn twee SR V-wagens nu reeds dagelijks van de gewen ste goederen voorziet. Na de opening van de Spar-super markt zal één van de twee SRV-wagens verdwijnen. Omwonenden vreesden de overlast die zowel de winkel als het café zouden bezorgen. Bij de winkel werd lawaai ge vreesd van lossende en laden de vrachtwagens terwijl het café brommende jongeren aan zou trekken, zo vreesde men. Het gebouw staat zo'n vijf me ter van de dichtst bijzijnde flat vandaan. De flatbewoners hadden liever gezien dat er op deze plaats een parkje wordt aangelegd of woningen wor den gebouwd. Behoefte aan een tweede supermarkt zou er in de wijk niet zijn, men kon net zo goed en bijna even snel naar de Kopermolen lopen, zo meende één van de omwonen den. De raadsleden waren het met de bewoners eens dat het café een rustig karakter zou moe ten krijgen en geen groepen jongeren aan zou moeten trek ken. Een biljart in het café was gewenst („voor de gepen sioneerde heren") en J. Hoe- kema (D'66) stelde voor naast het café een jeu de boules- baan aan te leggen. Hoekema pleitte er tesamen met collega H. de la Mar (PSP) voor ook spoedig een café naast de Ko permolen (het bestemmings plan houdt hier rekening mee) te realiseren. CDA-woordvoer- der J. van Zijp toonde zich voorstander van alleen een café bij de Kopermolen. Wanneer de winkel eenmaal gereed is zal het college maat regelen nemen ter bescher ming van de schooljeugd die aan de overzijde van de Zwar- temeerlaan lager-onderwijs geniet. Ouders meenden dat de winkel de jeugd zou verleiden de Zwartemeerlaan over te steken met alle gevaren van dien. Waal stelde de ouders ge rust door te verklaren in ieder geval op dat gedeelte van de Zwartemeerlaan een maxi mum-snelheid van 30 km/u in te stellen. aftil zich otertDEN De provincie is van plan langs de oevers van De Zijl eereflting Kagerplassen) een aantal voorzieningen voor recrean- len,ite treffen. Men wil twee plankzeilsteigers bouwen, picknick- yreiken plaatsen, parkeerplaatsen aanleggen en de Zijldijk be- De kosten van het project bedragen 175.000 gulden. en. i provincie is van mening, dat De Zijl en de Zijloevers ge- ele$kte recreatiegebieden zijn voor sportvissers^plankzeilers en VSe .Jere vormen van 'kleine' waterrecreatie. De laatste jaren d j^rdt er ook steeds intensiever gebruik van gemaakt. De Zijl- is niet geschikt voor de opvang van deze recreanten, de weg smal en er zijn nauwelijks parkeerplaatsen. |s de Zijldijk zijn al enkele voorzieningen aangebracht. Er in 1981 een aantal picknickbanken, een boothelling, een keerplaats voor invaliden en andere parkeerplaatsen aange- 1. De provincie vindt, dat deze zaken ook op andere plaatsen :ten worden verwezenlijkt. INKELS IN 1984 OOK FEESTDAGEN OPEN HAAG Staatssecretaris Van Zeil (Economische Zaken) 'an plan om winkeliers volgend jaar vier dagen ontheffing de winkelsluitingswet te verlenen. De winkels mogen in dus vier keer op zon- en feestdagen open zijn. i en ander betekent, dat problemen zoals die zich nu voor- n er is nogal wat onenigheid tussen Van Zeil van de win ders over sluiting op Koninginnedag worden voorkomen, jzijn overigens winkeliers die, in strijd met de wet, zaterdag n open zijn. Zij zijn bang voor omzetverlies en wijzen erop, rteen aantal markten zaterdag wel open mag zijn. Zij vinden onrechtvaardig dat zij dat niet mogen. Bijna alle winkels ■pten zaterdag dicht zijn. ngidse Welle op festival in Meerburg a|DEN Voor de vijfde maal in successie organiseert de jhting Meerbrug op 30 april een popconcert. Thema is dit- i al 'De Leidse Welle'. Het gebeuren grijpt plaats aan de Zaan- w(at. Drie Leidse popgroepen zullen kosteloos optreden. Pre- (tator van het geheel is muziekdichter Rik van Boeckel. Het *jconcert gaat om half twee van start met een optreden van $nius, een vijf-mansformatie die inmiddels één single heeft itebracht. Om half drie volgen The Cartoons, een formatie Jrtgekomen uit het voormalige Touchwood. De laatste groep, i Zazous, trekt om half vier van leer. De naar een nummer t XTC vernoemde groep heeft zich vooral laten inspireren r XTC, Comsat Angels en Japan. [ieuwbouw op Sjardin-terrein JjlDEN Op het voormalige Sjardin-terrein tussen de Mid- «tegracht en de Uiterstegracht worden 37 woningwetwonin- 5 gebouwd. De eerste paal wordt morgen om drie uur gesla- 4) door de heer L. Sjardin, bestuurslid van woningbouwvereni- j Ons Doel. De eerste woningen in het bouwplan worden in 1 opgeleverd. Platina voor BZN De Nederlandse popgroep BZN uit Edam ontving gisteravond een platina-plaat voor de verkoop van het album „Pictures of Mo ments", waarvan 100.000 exem- plarten zijn ver kocht. Op de foto v.l.n.r. Anny Schilder, Jan Keizer en Edam's burge meester C.F. Pouw. BEWONERS GROENOORD: LEIDEN „Ik heb al veel overstromingen meegemaakt. Maar zo erg als het gisteren was, heb ik nooit gezien.Dit vertelt mevrouw F. Heus uit de Pasteurstraat. Door de overvloedige regenval in de nacht van dinsdag op woens dag liet de riolering in de wijk Groenoord het weer eens afweten en binnen kor te tijd stonden gedeeltes van de Pasteurstraat en Leeu wenhoekstraat blank. Daar bleef het niet bij. Het smerige water stroomde ook de hui zen in en richtte daar aan zienlijke schade aan. Gistermiddag, toen het water verdwenen was, was me vrouw Heus druk bezig met schoonmaken. De vloerbe dekking was verwijderd en met zaagsel trachtte zij de be tonnen vloer enigszins droog te krijgen. „Ik had pas een wollen vloerbedekking laten leggen,vertelt mevrouw Heus „Dat heeft me 2500 gul den gekost." De vloerbedek king is onherstelbaar bescha digd. Of de verzekering de schade dekt, weet mevrouw Heus niet. Mevrouw Heus woont twaalf jaar in de Pas teurstraat, ze zegt al zo'n vijf overstromingen te hebben mee gemaakt. Vooral de laatste vijf jaar is het bar en boos." In juni van het vorig jaar werd Groenoord getroffen door een soortgelijke ramp. De heer Krapels, die even verderop in de Pasteurstraat Krapels in juni leed, is door de verzekering vergoed. „Dat komt, omdat het water ook door de toiletpot m'n huis binnen kwam. Stroomt het water alleen door de voor deur naar binnen, dan betaalt de verzekering niets,zegt de heer Krapels. Het water kwam gisteren ook via de wc en zelfs door de vloeren de huizen binnen. De wijk Groenoord wordt momenteel voorzien van een nieuw riool. Het riool is ech ter niet de hoofdschuldige, weet P. Haanstra van de Af deling Rioleringen. „De wijk Groenoord ligt te laag, lager dan andere wijken. Bij een groot aanbod van water gaat er bij het hoofdriool een schuif open, zodat het water kan worden afgevoerd. Voor dat die schuif open gaat, is het voor Groenoord al te laat,aldus de heer Haanstra. Hij meldt, dat de ellende voor de wijkbewoners bijna voorbij is. „We maken een aparte wijk van Groenoord. Bij de Groenhovenstraat wordt een gemaal gebouwd, dat, als dat nodig is, het wa ter wegpompt Verwacht wordt, dat dat ge maal in juni gaat draaien. Tot die tijd kunnen de bewoners van de Pasteurstraat en Leeuwenhoekstraat maar twee dingen doen: hopen op woont, zag het water toen maanden oude vloerbedek- een droog vervolg van de zijn huis instromen. Gisteren king was het beste te verge- lente en nog maar even was het bij hem opnieuw lijken met een drassig wei- wachten met het leggen van raak, de nog geen negen land. De schade, die de heer een nieuwe vloerbedekking. Een van de blank staande woningen aan de Pasteur straat. Oranje- wandeltocht De Wandelkring Leiden en Omstreken houdt zaterdag de Oranjewandeltocht Tussen negen uur en half drie kan worden gestart vanaf het restaurant van de ijshal aan de Vondellaan. Deelnemers kunnen kiezen uit vier afstanden: 5, 10, 15 en 25 kilometer. Inschrijfkosten, een rijksdaalder per persoon, kunnen in het restaurant worden voldaan. New Holland De Amsterdamse groep New Holland treedt zaterdagavond op in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. De formatie maakt muziek met een sterk emotionele inslag. De zaal gaat om negen uur open, de toegangsprijs bedraagt vier gulden. Natuurwandeling De afdeling Leiden van het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie houdt zondag een natuurwande ling door de Horsten. Gestart wordt vanaf het parkeer terrein aan de Papeweg in Wassenaar. De wandeling, die om twee uur 's middags begint, staat onder leiding van natuurgidsen. Oudere socialisten De ouderen in de PvdA houden zondagochtend om half tien hun jaarlijkse feestelijke bijeenkomst in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare. Het Tweede Kamerlid H. Roethof is als spreker uitgenodigd. Het zangkoor Stem des Volks en de jongerengroep Schelvis Pekel zorgen voor vo cale omlijsting terwijl het gemeenteraadslid Toos Fallaux declameert. Slecht ter been zijnde ouderen kunnen worden gehaald (tel. 071-140397). Huisvrouwen De afdeling Leiden/Oegstgeest van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft een aantrekkelijk programma voor de maand mei opgesteld. Op 4 mei is er een Chinese dag in het museum voor Volkenkunde. Op 12 mei maakt men een dagexcursie naar kastelen en tuinen in België, terwijl op 18 mei een bezoek wordt gebracht aan De Horsten in Voorschoten. Op donder dag 19 mei wordt in het verenigingsgebouw t Want an het Noordeinde een lezing gehouden over de genezende werking van edelstenen door mevrouw A. Bodewitz, terwijl op 26 mei om 14.00 uur een sluitingsmiddag plaats heeft in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare 43 met een toeristische quiz met de heer Bins. Voor inlichtingen tel. 071-121777. Oranjetocht De Leidse toervereniging Swifttoer houdt zondag de Oran jetocht. De fietsende deelnemers kunnen kiezen uit de af standen 25 of 50 kilometer. Vertrekpunt is het clubhuis van Swift aan de Adm. Banckertweg op het industrieter rein De Waard. Daar kan ook worden ingeschreven. Ver trektijden zijn van half elf tot twaalf uur. Open podium In het Zoldercafé van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 wordt vrijdag 13 mei een open podium gehouden. Belangstellenden (bandjes, zangers, cabaret groepen, clowns, goochelaars en dergelijke) kunnen dan optreden voor publiek. Men kan zich telefonisch opgeven bij Ferry Rigault, 146448 of 146449. Exultate Deo De Christelijke Oratorium Vereniging „Exultate Deo" uit Voorschoten verleent medewerking aan de Cantatedienst, die zondag in de Hooglandse Kerk wordt gehouden. Het tweede en derde deel van „Die Schöpfung" van Joseph Haydn zal worden uitgevoerd. Medewerkenden zijn: Jori- ne Samson (sopraan), Rob Sturkenboom (tenor), Fons Orie (bas), Joop Brons (orgel) en het Nederlands Barokensem- ble. De leiding is in handen van Sander van Marion. Ds. A.J. Lamping geeft een toelichting op het muziekwerk. De dienst begint om vijf uur. Filmhuis In het filmhuis LVC (Breestraat 66) wordt morgen er zaterdag vanaf twee uur de film „Strawdogs" van Sam Peckinpah gedraaid. Strawdogs gaat over een echtpaar dat wordt lastig gevallen door een groep jongeren en Iaat zien hoe een pacifist kan veranderen in een zeer gevaarlijk tegenstander. Woensdag 4 mei vanaf tien uur en kawrt over tien draait „Bekentenissen van Win- nifred Wagner" van Hans-Jürgen Syberberg. De film wordt gedraaid in het teken van „Leiden tegen Fascis me". De film gaat over de vrouw van de componist Siegfried Wagner, een overtuigd nationaal-socialiste. Donderdag 5 mei wordt in hetzelfde kader de film Alle Turken heten Ali" van Fassbinder vertoond. Deze fihn gaat over de onmogelijke verhouding tussen een 20-jarige Marrokaan en een 60-jarige Duitse vrouw. Ook deze film wordt twee maal gedraaid: vanaf acht uur en kwart over tien. LEIDS ONDERZOEK CONSTATEERT VEEL VOOROORDELEN LEIDEN Politieagen ten en in Nederland wo nende buitenlanders (al lochtonen) staan vaak ui terst onwennig tegenover elkaar. De buitenlander weet vaak niet wat hij van de politie kan en mag ver wachten, terwijl de ge middelde agent het aan deskundigheid en erva ring ontbreekt om de bui tenlander werkelijk te kunnen begrijpen. Weder zijdse vooroordelen ver storen vaak de contacten tussen politiemensen en allochtonen. Overleg tus sen de politie en organisa ties van buitenlanders blijkt indien al aanwe zig meestal niet goed te functioneren. Het één en ander staat in het rapport 'Politie en allochtonen' dat in opdracht van het minis terie van Binnenlandse Zaken door het Centrum voor Onder zoek van Maatschappelijke Te genstellingen van de Leidse Universiteit werd gemaakt. Het rapport behandelt de rela tie tussen de gemeentepolitie en mensen van Surinaamse, Antilliaanse Mediterrane en Molukse afkomst en werd ver vaardigt aan de hand van on derzoek in zeven Nederlandse steden: Den Haag, Leiden, Utrecht, Assen, Alphen, Rot terdam en de Bijlmermeer (Amsterdam). Het rapport is vandaag aangeboden aan mi nister J. Rietkerk van Binnen landse zaken. De onderzoekers pleiten in hun studie voor een betere begeleiding van jonge agenten, het aanstellen van al lochtone mannen en vrouwen bij de politie en een verbete ring van samenwerking van Discriminatie De onderzoekers concluderen dat de afstand tussen het Ne derlandse publiek en de politie al te groot is maar dat de af stand tussen politie en alloch tonen nog veel groter is. „Bin nen de politiecultuur wordt vaak in negatieve termen over burgers gedacht, zeker als het om allochtone burgers gaat", aldus de onderzoekers. „Door dat de gemiddelde politieman slechts beroepsmatig met bui tenlanders te maken krijgt, ontstaat een vertekend beeld over hen". De voorlichting over buitenlanders heeft niet het gewenste resultaat. Naast het gebrek aan deskundigheid en ervaring, blijkt de culturele afstand tussen de Nederlandse politieman en de buitenlander oorzaak te zijn van een slecht contact over en weer. „Uitzon dering vormen enkele politie mensen die zich op eigen initi atief op dit terrein gespeciali- serd hebben. Vaak vervullen zij een vertrouwensrol", aldus het rapport. Buitenlanders zijn niet op de hoogte van 'spelregels' die gel den in het contact tussen poli tie en burgers of ze missen de vaardigheid en de taalkennis er mee om te gaan. Daardoor kan er van alles mis gaan. De onderzoekers hebben gecon stateerd, dat vooral jonge al lochtonen zich zeer bewust zijn van de minderheidspositie die zij innemen en daardoor gevoelig zijn voor discrimina tie. Onvoldoende respect van de politiemensen wordt dan ook al gauw uitgelegd als dis criminatie. Gebleken is dat Mediterranen in het algemeen minder voor hun rechten op komen dan Surinamers, Mo- lukkers en Antillianen. Zij be schouwen aanraking met de politie vaker als een schande en hun status van vreemdeling bezorgt velen onder hen vrees voor het politieuniform. Dwangmiddelen De wijze van optreden van de diverse politieafdelingen of in dividuele agenten blijkt nogal uiteen te lopen. Hun handelen wordt in veel gevallen bepaald door vooroordelen. „Veel poli tiemensen, vooral surveillan ten, vertonen om. uiteenlopen de redenen bij contacten met allochtonen een overreaktie. Zij grijpen sneller naar dwang middelen, nemen een striktere fout-is-fout houding aan of spannen zich niet in een even tuele taalbarrière te overbrug gen", zo stellen de onderzoe kers: „In sommige gevallen treden zij zelfs provocerend op om het gebruik van dwang middelen te rechtvaardigen In ander gevallen zien zij overtredingen door de vingers om 'geen last te krijgen'. Desalniettemin blijken alloch tonen steeds vaker een beroep op de politie te doen, zelfs bij problemen in de privésfeer. Vrouwen en minderjarige weglopers nemen in toene mende mate hun toevlucht tot de politie. Vooral bij wijkbu- reau's loopt men vrij gemak kelijk binnen. Het gebrekkige contact met hulpverleningsorganisaties is volgens de onderzoekers een extra handicap voor de politie. „Enerzijds zijn deze evenmin op de problematiek ingespeeld, anderzijds is de kloof tussen opvattingen en werkwijze van de politiemensen en die van de zogenaamde 'alternatieve' in stellingen in veel gemeenten zo groot dat geen samenwer king plaats vindt. Ook hierbij spelen wederzijdse vooroorde len ^pelen hierbij een rol.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3