s TAFEL Kernwapenbrief te zien als ethische richtlijn lïTïïïl Duisenberg en de Nederlandse puree HP ACHTERGROND CeidócSouxont EII KARDINAAL HOFFNER: kerk wereld KORTE METTEN kerk wereld Positie van katholieke kerk op Cuba moeilijk £eidöe Soman lm Politiek speelgoed 1 ai d0ENE PE TIJD uueer IP ar DONDERDAG 28 APRIL 1983 PAGIN IKV gaat niet naar Praag voor vredes conferentie Het Interkerkelijk Vredes beraad zal niet deelnemen aan een conferentie van de op Moskou georienteerde Wereldvredesraad, die van 21 tot 26 juni te Praag wordt gehouden. Dit heeft de hervormde vertegen woordiger in het IKV, Lau rens Hogebrink, meege deeld. Het IKV had een uit nodiging ontvangen voor de conferentie, die als motto heeft „Voor het leven te gen kernwapens". De be doeling van de conferentie is een dialoog op gang te brengen tussen de verschil lende vredesbewegingen. Het IKV is geen tegenstan der van deze conferentie, al dus Hogebrink, maar heeft geen behoefte aan dergelijke massale bijeenkomsten (er worden 2500 3000 bezoe kers verwacht). Bovendien wenst het IKV alleen deel te nemen aan dergelijke bijeen komsten als het ook een stem heeft in het opstellen van de agenda. Vorig jaar heeft het IKV na veel aarzelingen deelgeno men aan een vredesconferen tie van de wereldgodsdien sten, die op uitnodiging van de Russisch-Orthodoxe Kerk in mei te Moskou werd ge houden. Ook daar had het IKV, overigens op eigen ver zoek (te hoge reiskosten), niet de voorbereidende bespre kingen bijgewoond. Toen de IK V-secretaris buitenland, Wim Bartels, niet de gelegen heid kreeg in de plenaire vergadering zijn toespraak te houden, verliet hij de confe- Desgevraagd deelde een woordvoerder van Pax Christi mede, dat deze vre desbeweging nog geen besluit heeft genomen over deelna me aan de Praagse conferen tie. De aarzeling van Pax Christi is vooral een gevolg van de verscherping van de godsdienstvervolging in Tje- choslowakije de laatste tijd. Pax Christi heeft de vredes organisaties in Nederland ge vraagd bij de discussie over een eventuele aanwezigheid in Praag ook de godsdienst vervolging in de overwegin gen te betrekken en deze eventueel tijdens de confe rentie aan de orde te stellen. Met hun brief „Gerech tigheid brengt vrede" over de kernbewapening, waarover wij gisteren hebben bericht, zitten de Duitse bisschoppen op één lijn met hun collega's in de Verenigde Staten en de DDR, zo meldt onze correspondent in Bonn. In één opzicht gaan de Duitse bisschoppen nog verder dan de Ame rikaanse, zei kardinaal Joseph Höffner gisteren bij de presentatie van de brief. De Amerikaanse bisschoppen spreken zich ook uit over het gebruik van atoomwapens. Daarbij wijzen zij op de „leer van de gerechtvaardigde oor log". De Duitse bisschoppen reppen in het geheel niet over het gebruik van kernwapens. „Want principieel en moreel is dat niet te rechtvaardigen"^ aldus Höffner. De bisschoppen vinden dat het westen en de communisti sche wereld hun verschillen aan de orde moeten stellen in „een voortdurende politieke, geestelijke en morele confron tatie". Höffner: „De contro verse tussen oost en west moet naar het morele vlak ge tild worden". De vraag of deze brief bete kent, dat de katholieken in de Bondsrepubliek zich dienen te verzetten tegen de plaatsing van nieuwe Amerikaanse kruis- en Pershingraketten in het najaar, werd door Höffner nadrukkelijk ontkennend be antwoord. „De katholieken kunnen zich aan deze brief oriënteren maar ze moeten zelf tot een stellingname ko men en hoe die stellingname er dan ook uitziet, ze verdient respect". Volgens Höffner moet de brief gezien worden als een „ethische richtlijn". Pöx Christi Nederland ken schetst in een eerste reactie de brief van de Duitse bisschop pen als een onverwacht posi tief geluid. Men vindt vooral van belang, dat de Duitse bis schoppen in hun brief eerste, zelfstandige stappen van ont wapening onder bepaalde op- mstandigheden beschouwen als een goede weg om de vre de te bereiken. Voorts wijst Pax Christi op de opvatting van de Duitse bisschoppen, dat het afschrikkingssysteem op den duur geen betrouw baar middel kan zijn om een oorlog te voorkomen. Pax Christi West-Duitsland voelt zich bemoedigd door het herderlijk schrijven. In een verklaring wordt het docu ment „een dringend noodza kelijke stap" genoemd. Ge hoopt wordt, dat hierdoor de mogelijkheid van een oorlog wordt teruggedrongen. Toch heeft Pax Christi West-Duits land ook zijn bedenkingen. Volgens de vredesbeweging is er een scherpe tegenstelling tussen enerzijds het vermijden van oorlog, waar het docu ment sterk de nadruk op legt en anderzijds de legitimatie van het geweld door de staat. Verder is de politieke beteke nis van geweldloos verzet niet' voldoende uitgewerkt. Ten slotte betreurt de vredesbewe ging het, dat onder totalitaire regimes alleen marxistische staten worden begrepen. De bisschoppen van Litou wen hebben paus Johannes Paulus II uitgenodigd deze overwegend katholieke Sovje- trepubliék een bezoek te brengen. De voorzitter van de Litouwse bisschoppenconfe rentie, bisschop Liudas Povi- lonis, apostolisch administra tor van het aartsbisdom Kau nas heeft dit verzoek „onder voorbehoud" gedaan bij het bezoek van de Litouwse bis schoppen aan Rome. Volgend jaar is het vijf eeuwen gele den, dat de patroon van Li touwen, de heilige Casimier, stierf. Tot aartsbisschop van Sema- rang in Indonesië is benoemd de jezuïet Julius Riyadi Dar- maatmadja (49). Hij is de op volger van kardinaal Darmo- juwono, die al in juli vorig jaar zijn ambt heeft neerge legd. Het bisdom Semarang is in 1940 gesticht. Het telt in middels 300.000 katholieken. Bisschop Felipe Broers, die van Nederlandse afkomst is, is gisteren officieel terugge treden als bisschop van Cara- velas in Brazilië. Mgr. Broers, lid van de orde der francisca nen, is op 13 juli 1916 in Oos terblokker (West-Friesland) geboren. Hij was sinds 4 méi 1963 bisschop van Caravelas in de Braziliaanse staat Bahia. De paus heeft Antonio Eliseu Zuqueto van de orde der ca- pucijnen tot nieuwe bisschop van Caravelas benoemd. Het aartsbisdom Toronto in Canada zal ongeveer tien mil joen gulden uitgeven voor een werkgelegenheidsprogramma. Ongeveer zevenhonderd werklozen zullen werk vin den bij de renovering van kerken en wooneenheden voor vluchtelingen en studen ten en bij de bouw van een vakantieoord van het aarts bisdom. De Canadese regering heeft besloten ongeveer veer tien miljoen gulden in het programma te steken. Het aartsbisdom streeft ernaar met het werkgelegenheids programma vooral jongeren te bereiken die nog nooit ge werkt hebben, alsmede men sen die geen aanspraak meer hebben op een uitkering. De bisschoppen van Uru guay hebben in een herderlijk schrijven gepleit voor het her stel van de vakbondsrechten en de bevordering van eeri di aloog tussen alle inwoners van het land. In hun brief, die gisteren in de hoofdstad Mon tevideo werd gepubliceerd, roepen de bisschoppen de po litieke instellingen op alleen het algemeen belang voor ogen te houden en een atmo sfeer van algemene harmonie te scheppen. Op de weg naar herstel van de democratie in Uruguay moeten politieke structuren tot stand komen, die het alle inwoners mogelijk maken een actieve bijdrage te leveren aan de totstandko ming van een democratische rechtsorde. De bisschoppen menen, dat het Uruguay vooral schaadt, dat de bevol king niet over vakbondsrech ten beschikt. Daardoor heerst er onder de bevolking een ge voel van hulpeloosheid. De positie van de katholieke kerk op Cuba is moeilijk, volgens de katholieke hulpbisschop van Londen, James O'Brian, die een bezoek aan het land heeft gebracht. Weliswaar garandeert de grondwet vrijheid van geweten en van godsdienst, maar in de Draktiik moet niettemin iedereen, die zich keert tegen de i-communistische staatsvorm rekening houden met Als gevolg daarvan durven van de 8,5 miljoen katholieken die het land telt, slechts ongeveer honderdduizend hun geloof openlijk in praktijk te brengen. Aan de andere kant is er een groeiende deelneming aan bedevaarten waar te nemen. Alleen al in december bijvoorbeeld, kwamen er .tweehonderdduizend pelgrims naar het Mariaheiligdom in St.-Lazaro, hoewel de plaats nauwelijks met het openbaar vervoer te bereiken is. De godsdienst mag alleen maar worden beleefd binnen de kerkmuren, zo schrijft O'Brian in het jongste nummer van het Engelse katholieke weekblad „The Tablet". Het is bij de wet verboden in particuliere huizen gebedssamenkomsten, bijbel studies of andere vormen van geloofsonderricht te beleggen. Zelden geeft de staat vergunning om kerkgebouwen te renove ren of nieuwe te bouwen. Een toenemend gebrek aan priesters is merkbaar als gevolg van het uitwijzen of het overlijden van buitenlandse missionarissen. Slechts uiterst zeldzaam krijgen buitenlandse priesters een verblijfsvergunning voor Cuba. Mgr. O'Brian vindt, dat van discriminatie van gelovigen mag wor den gesproken, omdat het praktiserende christenen verboden is lid van de communistische partij te worden of zich te laten inschrijven voor bepaalde universitaire studies. De katholieke kerk in Cuba is zich de moeilijke omstandighe den waaronder zij moet werken maar al te zeer bewust. Nog onlangs heeft de bisschoppenconferentie een commissie inge steld om de betrekkingen tussen kerk en staat te bekijken. Vooral gaat het om de vraag hoe de kerk binnen een socialisti sche maatschappij kan leven en de idealen der revolutie kan steunen, zonder evenwel de eigen identiteit te verliezen en de leer op te geven. tura lat li opd its lletjt oolp De fractievoorzitter van de VVD in de Tweede Kamer, pels, berijdt de laatste maanden een aantal stokpaan waarvan hij blijkbaar ook met goede argumenten is af te krijgen. Eén daarvan is de aftrekbaarheid voonaarr inkomstenbelasting van de onderhoudskosten aan een hef e< dat door de eigenaar zelf wordt bewoond. Ontegenzeglijk fraai gebaar naar de groep huiseigenaars-bewoners, maai verwezenlijking van zijn voorstel zou grote financiële gey^^ gen hebben. Té grote zelfs, want het kabinet heeft na d< lijk rekenwerk vastgesteld, dat het te duur zou worden bij die aftrekbaarheid ook het buitenschilderwerk te bet) ken. Bovendien tracht het kabinet een redelijke verde van de lasten in het oog te houden: ook huurders staan genwoordig voor steeds hogere kosten en de fiscale vooi len voor bezitters van een eigen woning kunnen niet oi perkt zijn. Het kabinet is de liberalen desondanks een eind tegemoet gekomen: het schilderwerk wordt alleen trekbaar indien het het onvermijdelijk gevolg is van an groot onderhoudswerk en voorzover het een bepaald m mum niet te boven gaat. De VVD vindt dat echter niet genoeg en blijft maar zeu dat ook het buitenschilderwerk voor de belasting aftrekt"^ zou moeten zijn. Het kabinet heeft eind vorige week eens laten weten daar geen geld voor beschikbaar te hebl^ maar er aan toegevoegd, dat het zich openstelt voor sug ties van de VVD hoe het extra tekort, dat in de schatkist ontstaan, gedekt zou moeten worden. Desondanks blijft! VVD volhouden: de aftrekbaarheid van groot onderhall moet en zal er komen. Indien het kabinet daar niet toe ,v reid is, zo is daaraan toegevoegd, dan zullen de liberaler c^ie: de Tweede Kamer straks stemmen tegen de voorgestelde geling, die belastingaftrek voor delen van het groot oncer® houd mogelijk wil maken. Alles of niets, aldus de VVD. of de bewoners van een eigen huis, voor wie de VVD zo op te komen, daarmee gebaat zouden zijn. Ondertussen heeft de vvd nog steeds niet duidi-^. kunnen maken hoe een uitbreiding van de aftrekbaarhe^w regeling betaald zou moeten worden. Het enige dat Nij; rcje] tot nu toe heeft geopperd, is dat die uitbreiding zichzelf ^>cjei een goed deel zal terugbetalen. Volgens zijn redenering L veel buitenschilderwerk, dat tot nu toe zwart wordt beta (zodat dè schatkist er geen voordeel bij heeft), na het aftif baar 'maken „wit" worden gedaan (waardoor de schatkistL via de belastingcenten van de schilders wel aan zou verijl nen). De huiseigenaren zouden vervolgens minder belasl betalen, omdat de kosten van het schilderwerk aftrekt zouden zijn en zo zou heel eenvoudig het een het ander n ten opheffen. WAAR Nijpels op aanstuurt is wat in het Haags politiek gon een „inverdien-effect" wordt genoemd. En wie zich het horen van zijn redenering herinnert hoe vastbesloten DEI VVD zich tot nu toe steeds heeft gekant tegen het meerehtin; nen van „inverdien-effecten" van overheidsmaatregelen, zal begrijpen dat de zaak zó eenvoudig niet ligt. De VVD er terwille van haar eigen geloofwaardigheid goed aan d< toch maar met een concreet dekkingsvoorstel te komen. pro betoog van Nijpels heeft immers veel weg van een gelegikte heidsredenering. Het alles-of-niets-dreigement van de VJere doet daarbij denken aan het gedrein van een verwend kf^ En daarmee zijn we terug bij het begin van dit comment een stokpaardje immers was lang geleden een geliefd J,gS speelgoed. in :r d Mus [wij] te tr ken iten. Lekkerbekjes met slaaardappelen en garnalensaus griesmeelvla met rozijnen Nodig voor twee: 2 lekker bekjes of 300 g gefileerde schelvis, zout, olie, 15 g margarine; sla, 3 lepels yoghurt, 2 le pels azijn, zout, peper, sui ker, mosterd, bieslook of sla-uitjes, wat radijs of to maat; 0,5 tot 1 kg aardappelen; g bloem, 2,5 dl water, half kippebouillontablet, 50 g garnalen, 10 g marga rine, peterselie; 0,5 liter melk, 30 g gries- meel, 30 g suiker, 1 lepel rozijnen. Koop de vis gebakken of maak hem zelf klaar veel werk, maar lekkerder). Spoel de ver se vis af, zout hem en laat hem uitlekken. Verwarm een bo dem olie met de margarine, zodra die bruisend smelt kan de met een stuk keukenpapier afgedroogde vis er in. Bak de vis bruin en gaar in circa tien minuten. Warm gebakken ge kochte vis op in een vettige pan op een kleine pit. Maak de sla aan met een ma ger sausje van yoghurt, azijn, zout, peper, suiker, mosterd en fijn gesneden bieslook of sla- uitjes. Garneer met radijs of tomaat. Meng voor de saus de bloem aan met het water, voeg het bouillontablet (een bouillon blokje smaakt ook, maar maakt de saus nogal bruin) toe en breng dit mengsel roerende aan de kook. Laat de saus een paar minuten zacht doorko ken, warm de gewassen en goed uitgelekte garnalen mee en roer er van het vuur de margarine en fijngeknipte pe terselie door. Breng de helft van de melk aan de kook. Strooi er al roe rende griesmeel met suiker in en laat de vla nog vijf minuten zacht koken. Doe er van het vuur de overige koude melk bij en als de vla koud is de apart in weinig water gaar ge kookte rozijnen. JEANNE In Hervormd Nederland, sinds enkele weken HN-ma- gazine geheten, vertelt mr. P.M. Brilman over zijn werk bij het opsporen van oorlogs misdadigers en andere poli tieke delinquenten uit de Tweede Wereldoorlog. „Er is juridisch zo verrekt weinig te doen, maar verkoop dat maar eens aan het publiek. Het is een verschrikkelijk technisch verhaal, waarmee ik niet wil zeggen dat ik het zo moeilijk heb, maar wel dat hét werk in rendementstermen na tuurlijk niet zo overdonde rend is". In het interview dat Paul 't Lam met mr. Brilman had, duikt overigens de term „biologisch verjaard" op. Het geen betekent dat de ver dachte is overleden. Ed van Thijn verder in HN: „Dat is het dilemma van de PvdA: Als we besturen, ver slikken we ons in de mate rie Als we oppositie voe ren vergeten we hoe het in werkelijkheid zou moeten. We denken dan na". Verder in HN een fraaie column van Loes van Lennep over een tachtig jaar oud vaandel van de jongelingsvereniging „De Here is onze banier", dat toe vallig juist in de richting stond waarin een dertigtal moslims hun hoofd negen, toen de gebedsruimte nog niet klaar was, maar de tijd voor het gebed was aange broken en zij moesten uitwij ken naar een oud catechesa- tielokaal. Verder nog in HN een dubbelinterview met Shell-topman Wagner en Bas de Gaay-Fortman, plus een verhaal over list en bedrog in de wereld van de kernener gie. Daarin staat onder meer dat een aardbeving van 7,5 op de schaal Richter tienmaal zo sterk is als een aardbeving van 6,5. Wist u dat? Ed van Thijn: „Als we oppo sitie voeren, vergeten we hoe het in werkelijkheid zou moeten" de stelling dat Nederland „zich in de puree heeft gesti muleerd". Maar drie journa listen van de Haagse Post sla gen er niet in de vroegere minister tot opzienbarende uitspraken te verlokken. „U kunt wel blijven hengelen, maar dat antwoord krijgt u niet", zegt Duisenberg. On danks een interview van ne gen pagina's (inclusief foto's) staat er weinig nieuws in. Of Duisenberg, net als Jan Schaefer, wellicht nog ambi ties heeft om Den Uyl op te volgen? „Ik zou nee zeggen maar ik heb één troost, het wordt mij niet gevraagd". Voorts in HP in het jubi leumnummer HP 70 van vo rige week stond niets nieuws een wat late nabe schouwing over de „voorspel baarheid van de Oscar". Met als daverende uitsmijter: „Toen Mickey Rooney zijn Oscar ontving, praatte de Duitse commentator er ge woontegetrouw weer door heen en zei dat onder ande ren Greta Garbo, Mariene Dietrich en Gary Grant nog nooit een Oscar gehad had den voor hun werk. Hij zal zich op dat moment waar schijnlijk niet gerealiseerd hebben dat zij allen nog in le ven zijn". Het kan dus nog Ook in het omslagartikel van Vrij Nederland wordt onder de kop „De president van de Nederlandsche Bank klem tussen de Voorjaarsnota en het grote Bankwezen" inge gaan op het deze week ver schenen tweede jaarverslag onder leiding van de oud-mi nister van financiën, W. Dui senberg. Allerlei toplieden van de Amro Bank, Rabo bank en NMB, zouden recep ten aanbevelen, die Duisen berg juist bestrijdt: minder strijd tegen de inflatie en stoppen met bezuinigen. Verder een verhaal over het wel en wee van hondenken nels. Bonafide kennelhouders doen een boekje open over collega's die het minder nauw nemen met het fokken. „Met de stijging van de be langstelling voor een ras, daalt over het algemeen de kwaliteit van de honden", al dus een kennelhouder. Mischa de Vreede beschrijft hoe zij de afgelopen vijf jaar van achter het raam van haar apartement op de Am sterdamse Wallen, clubs zag opkomen en ondergaan. Tenslotte Jan Blokker over het niemandsland tussen een formele bureaucratie en een informeel circuit van schijn baar onuitputtelijk hulpaan bod. „Er zijn nog steeds stu- denten-sociologie die hun doctoraalscriptie opsturen met de vraag of ik 'm niet grappig wil kraken", aldus Blokker. De kleurenbijlage gaat over de lintjesregen ter gelegen heid van koninginnedag. Wat zijn de criteria waarop ie mand een lintje krijgt en hoeveel waarde wordt er aan gehecht? CD A-leider dr. Bert de Vries vertelt in Elseviers Magazi ne dat het regeerakkoord moet worden opengebroken. Wim Duisenberg: „Neder land heeft zich in de puree gestimuleerd" „Het is achterhaald". Door tegenvallers (gasopbreng sten is volgens hem een nieuwe situatie ontstaan, waardoor de plannen in het regeerakkoord niet allemaal tegelijk kunnen worden uit gevoerd. De Vries geeft rui terlijk toe, dat de sfeer in de CDA/VVD coalitie er de laatste tijd niet op is vooruit gegaan. Hij denkt dat CDA en VVD op dit moment tot elkaar zijn veroordeeld. De Vries laat zich echter niet of nauwelijks verleiden tot irri- tatieverhogende uitspraken^ over zijn VVD-colléga Ed Nijpels. EM gaat uitgebreid in op het dagboek van Hitier. Het Duitse weekblad Der Stern en het Engelse Sunday Times hebben stukken uit het dag boek gepubliceerd. Als het tenminste het echte dagboek is. EM over „de journalistieke openbaring (of blunder van de eeuw". En de ruzies over de echtheid, de kibbe lende geleerden, het grote geld en de wereldwijde speurtocht naar de verloren gewaande documenten. Ook Elseviers laat de presi dent van de Nederlandsche Bank, dr. Duisenberg, graag aan het woord. Duisenberg predikt immers het beleid dat EM ook voorstaat: Heel fors bezuinigen, terugbren gen van het overheidstekort, lastenverlichting voor het be drijfsleven. Het scheppen en herverdelen van werk ziet Duisenberg niet zitten. „En een korte weg uit het dal is er niet", zegt de man, die van 1973 tot 1977 voor de PvdA minister van financiën was in het kabinet-Den Uyl. Verder in EM het profiel van de Evangelikalen, een we reldomvattende geloofsbewe- ging die streng in de leer is, te vergelijken met de Evan gelische Omroep. EM, Het blad waarin zoveel bedrijven adverteren, schrijft verder dat de consument steeds ei genzinniger wordt. „Het be drijfsleven kan niet meer re kenen op massagedrag". De Groene Amsterdammer belicht het driedaagse con gres van de PvdA over ar beid. „De PvdA en de ver zorgingsstaat. Een Siamese tweeling". Het Tweede-Ka merlid Elske ter Veld meldt dat het stelsel van de sociale zekerheid „onder enorme druk staat". Meer ouderen, werklozen, aow'ers. De PvdA presenteerde op het congres drie werkjes over de sociale zekerheid. „PvdA zet uitke ringen op de tocht", meldden krantekoppen de volgende dag. Zat er werkelijk dyna miet in de PvdA-boekjes? „Onzin", zegt Ter Veld. De Groene vraagt zich af of de rechtbank een politiek fo rum is geworden. Politiek hoort thuis in Den Haag en niet in de rechtszaal, zeggen veel mensen. Volgens De Groene lijkt er in veel pro cessen meer ruimte gekomen voor politieke motieven. Verder in De Groene een re portage over de indianen in Guatemala, een land met 100.000 politieke moorden sinds het in 1954 door de CIA werd bevrijd, aldus het weekblad. Generaal Rios Montt voert er een schrikbe wind en zou proberen het land van Indianen te zuive ren. Moeten de indianen dood, omdat ze de subversie zouden steunen? In de Haagse Post poneert dr. W. Duisenberg, president van de Nederlandsche Bank, Ed Nijpels in het nauw, luidt de titel van het omslagver haal van De Tijd. De ,jonge- honderigheid" van de VVD- fractieleider begint zijn partij en niet die alleen te irriteren. Een CDA'er: „Ed poogt de held te worden van ongeveer iedere belangengroep van Nederlandde politiek is voor hem één grote verkie zingscampagne". Voorts een fraai verhaal over De Haagse Vleespotten (steun aan het bedrijfsleven) of „hoe de staat zestig miljard aan „lucht" uitgaf. De Nasleep van de Lucky Luyk is ook goed voor een aantal Tijd-pa- gina's. Binnenkort praat de commissie politiezaken van de Amsterdamse raad over de omstreden affaire. Ds. Willem Barnard (de dich ter Guillaume van der Graft) breekt de staf over de Groot Nieuws Bijbel, de vertaling in de omgangstaal. „Deze vertaling is erger dan een ramp, het is een uit de hand gelopen weldaad". De verta lers kennen allemachtig goed Hebreeuws volgens Barnard, „maar ze kennen geen Ne derlands en ze hebben geen poëzie in hun merg. En he laas houden Jesaja en Johan nes zich niet aan de omgang staal". WEINIG VERANDERING De t(P DE BILT (KNMI) De 1 peratuur gaat iets omhoog, komt omdat de wind nu nN H zuid draait en vanuit Fraf£ rijk wat warmere lucht al de voert. Overigens zal er mom du weinig wind zijn, want luchtdrukverschillen in ot en omgeving nemen af. Jn steeds is echter de luchtdters relatief laag bij de Golf Izijn Biscaje en hoog boven het i op ropese continent. Er kor een perioden met zon, maar bij om lopende temperatuur oversten zullen stapelwolken ontst waaruit hier en daar een kan vallen. Er worden n dagtemperaturen verwj van ongeveer vijftien gra op de Wadden tot achttien j den in Limburg. Deze terr ratuur wordt ook morgen overmorgen nog verwall daarna komen we op een jhtir lager temperatuursniveau al 'E wordt ook de buienkans r wat groter. Amsterdam zw.bew. De Bilt zw.bew. Doelen regen Eetde zw.bew. Eindhoven geh.bew. Den Helder zw.bew. Twente motreg. Vlissingen zw.bew. Z.-Llmburg zw.bew. Aberdeen regen Athene h.bew. Barcelona l.bew. Berlijn regen Bordeaux regenb. lïid ftatoi Mallorca Malta München Stockholm Casablanca Istanbul Las Palmas GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEKi THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES! EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2