Veiligheid -Amerika Regeerakkoord moet zvorden opengebroken Mil joenenzwendel in Rijnsburg opgelost oorse marine zoekt 'j-eemde onderzeeër „Onkruit" ontvreemdt documenten uit bunkers REAGAN ONTVOUWT MILITAIR HULPPLAN MIDDEN-AMERIKA: 55. op het spel 55 GEVANGENEN MOGEN EIGEN TV IN DE CEL >e Graaf: bijstandsmoeders nog niet het slechtst af Actie van bewaarders gevangenis duurt voort Dat doet maar BON: fl3"£etdóc(Sou4a/nt Donderdag 28 april 1983,74e jaargang no. 22563 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N. V. Leiden. Diredeur-hooldredacteurl.I.Hallewas, Chef-redacteur:Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) ƒ0,56 per mm, kleinties /0,34 per mm. Abonnementen: (incl.BTW)per maand 20.41 (uitsl.aut.betahng),kwartaal 61,25, jaar 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071 -122248. n In „Hier en nu" op Ned. I om 21.20 uur de Arubaanse ver kiezingen. de houding van de politie tegenover de buitenlan ders en bet Unicef-kinder- fonds. Op Ned. II om 19.18 uur de clowns Illi en Olli en in „Mensenkinderen" om 21.30 uur praten over onderwijs. Op België 2 om 20.15 uur Brits tv- spel „Na al die jaren". Perioden met zon en mogelijk een bui. Minimumtemperatuur omstreeks 7. middagtempera- tuur ongeveer 16 graden. Wei nig wind. Zon op: 06.16. onder: 21.00: hoog water Schev.: 05.10 en 17.39; laag water: 01.00 en 13.20. SIS ^VANGER De Noorse marine is in de Hardangerfjord tus- Stavanger en Bergen met vliegtuigen en schepen op zoek ;n vreemde onderzeeër. De indringer werd gistermorgen door twee duikers. s vice-admiraal Ellingsen van de Noorse defensiestaf gaat n geen geval om een verdwaalde Noorse of NAVO-onder- r. Als mogelijke reden voor het binnendringen van een bui- indse vaartuig noemde hij het voorgenomen bezoek van de igrijkste noordelijke vloot van de NAVO aan de nabijgele- marinebasis Haakonsvern. Na de eerste melding gistermor- is de indringer overigens niet meer gezien, loorse zoekactie komt een dag nadat Zweden in een rapport ind maakte, dat vorig najaar zeker zes Russische onder- rs de Zweedse ateren hebben geschonden, ina 11: Zweden nog veel bozer. Na 17 uur vergaderen geen akkoord EG-landbouwprijzen LUXEMBURG Na zeventien uur aan een stuk met elkaar besprekingen te hebben gevoerd, zijn de ministers van landbouw van de EG vanmorgen om negen uur uiteen gegaan zonder nieuwe Euro pese landbouwprijzen te hebben vastgesteld. Om zeven uur wilde de Duitse voorzitter. Ignaz Kiechle, een eind aan de besprekingen maken. Op voorstel van de Nederlandse minister, ir. Gerrit Braks, is men toen nog twee uur doorgegaan, maar er werd geen resultaat bereikt. Op 16 en 17 mei komen de ministers (in Brussel) opnieuw bij een. Tot die tijd blijven de huidige landbouwprij zen van kracht. Minister Braks noemde het resul taat zeer teleurstellend. Volgens hem ontbreekt de politieke wil om een oplossing te bereiken. Hij voorziet dat beslissingen pas kunnen worden ge nomen na de conferentie van regeringsleiders van de EG, begin juni in Stuttgart. Miljoenenschade bij brand in Naaldwijk NAALDWIJK In Naaldwijk zijn gisteren drie loodsen met bloembol len van de bloembollenhandel en preparatiebedrijf De Bruyn bv. to taal uitgebrand. De schade wordt ge schat op een miljoen gulden. Per soonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. Over de oorzaak van de brand, die werd bestreden door de korpsen van Naalwijk en Honselersdijk, is nog niets bekend. Volgens de politie was er grote kans dat het vuur zou overslaan naar de overige zeven loodsen van het be drijf, dat op de kruising Opstalweg en Galgeweg ligt. Dat is echter niet gebeurd. „Maak prinsen commissaris" ARNHEM „Laat mr. Pieter van Vollenhoven Geertsema maar opvolgen en zet in de toekomst de andere prinsen ook maar op de commissarisstoel" Dat zegt het Gelderse SGP-statenlid H. Frens uit Nunspeet. Volgens Frens betaalt de gemeenschap voor de prinsen. Als com missaris van de koningin zouden ze iets kunnen te rug doen. Frens deed zijn suggestie in het senioren convent, dat zich bezig houdt met de opvolging van Geertsema. KATWIJK/NOORDWIJK Bij de actie van de antimilitaristische groep „Onkruit" in twee bunkers in Katwijk en Noordwijk hebben leden van die groep naar hun zeggen documenten buitgemaakt. Volgens een woord voerder van „Onkruit" is het nog niet bekend wat de aard en de inhoud is. De marechausee. die het onderzoek in de Katwijkse bunker uitvoert, kon de diefstal overigens niet bevestigen. „Onkruit" stelt „vele kubieke meters papier en curiosa te hebben buitgemaakt". Ook zou het interieur van de betreffende bunkers, „grondig zijn gefotografeerd". Een woord voerder van het ministerie van Defensie (waaronder de bunker in Kat wijk valt) heeft desgevraagd verklaard dat nog niet tot scherpere bewa king van deze objecten is besloten. Binnenlandse Zaken (waaronder de bunker rti Noordwijk valt) verklaarde dat de bewakingsaspecten onder verantwoordelijkheid van de Noordwijkse politie vallen. Pag 7: Inbraken uit protest tegen geheimzinnigheid WASHINGTON President Reagan heeft gisteravond een drin gend beroep gedaan op het Ameri kaanse Congres de militaire hulp aan El Salvador te verhogen, omdat anders de democratie in Midden-A- merika zal worden ondergraven door communistische acties. „Ik zeg u vanavond dat er geen twijfel is dat de nationale veiligheid van alle Amerika's op het spel staat in Mid- den-Amerika", aldus Reagan. Zijn rede is op veel kritiek gestuit. In zijn toespraak, die werd uitgezonden door radio en televisie, ontvouwde de Amerikaanse president een programma van vier punten. In dit programma ligt de nadruk op het vormen van een schild te gen militaire agressie, teneinde politieke doeleinden op lange termijn te kunnen behalen. „Ik vraag u. Congres, met mij deel te nemen aan een moedige en krach tige aanpak van de problemen van vrede en armoede, democratie en dictatuur in de regio", zo begon Reagan zijn rede. Precies één dag nadat een subcommissie van het Huis van Afgevaardigden 30 mil joen dollar extra hulp toekende voor het bewind in El Salvador, zei Reagan dat sta biliteit niet zal worden bereikt „zo lang guerrillastrijders geloven dat zij door ge weld kunnen winnen": Het is in de VS ongebruikelijk, dat de pre sident beide kamers van de volksverte genwoordiging tegelijk toespreekt. De De mocratische senator Dodd, die de algeme ne kritiek verwoordde, zei later dat Reagan uit zijn rede weinig winst heeft kunnen behalen. Dodd liet in zijn kritiek op de rede geen spaander heel van het be leid, dat de regering-Reagan in Midden- Amerika voor ogen staat. Pagina 11: „VS doen niets aan echte oorzaak revolutie". Wilde emoties en stoere ouwe jon- gensverhalen spoel den vannacht over alle dekken van het MS Norland, waar mee 34 oud RAF- militairen met hun vrouwen de over tocht maakten naar Europoort. In W.O.II maakten ze deel uit van het gevreesde Bomber Command, dat bombarde- mentsvluchten naar Duitsland uitvoerde en in de laatste oor logsdagen met de operatie „Manna" 11.000 ton levens middelen naar het uitgehongerde Wes ten van Nederland bracht. Na 38 )aar kwamen 34 Manna-makkers, inmiddels grijs ge worden, terug naar Nederland, op uit nodiging van een in derhaast gevormd comité onder lei ding van lucht machtkolonel Arie de Jong. Zij zullen drie dagen lang de ere-gasten van Ne derland zijn. Ver slaggever Leo Thu- ring en fotograaf Milan Konvalinka reisden de Wegen- DEN HAAG Een merk waardig gevolg van de bezui nigingen is dat gevangenen binnenkort televisie in hun cel A-FRACTIELEIDER DE VRIES: De Vries N HAAG CDA-fractie- Bert de Vries vindt dat regeerakkoord moet wor- opengebroken. „Bijstelling g^Bivermijdelijk. Het akkoord Ichterhaald", zegt hij in een Irview in het weekblad El- s Magazine. De Vries wil bezuinigen en het finan- ngstekort mag van hem een lager tempo om- In het regeerakkoord staat dat het financieringste kort van de overheid, nu 12,5 in 1986 moet zijn terug gebracht tot 7,4 en dat de lasten van de burgers gelijk moeten blijven. De Vries denkt dat dit niet allebei te re aliseren is. De CDA-leider wijst op twee tegenvallers: De lastendruk voor de burgers is nu wél ge stegen (en zou volgens het ak koord dus straks omlaag moe- ren op nieuwe inzichten maar ten) en de opbrengsten uit ons dogmatisch vast te houden aan aardgas zijn tegengevallen. De terugdringen van het over- Vries vindt dat op grond van heidstekort. De VVD weet deze nieuwe feiten bijstelling overigens nog niets van De moet plaatsvinden. Hij wil ^Vries' plannen. „Maar elk ge- daartoe met coalitiepartner de 'zond mens begrijpt natuurlijk VVD opnieuw om de tafel dat je op basis van nieuwe in gaan zitten. De Vries is van formatie en nieuwe gegevens mening dat men niet in dezelf- ook nieuwe beslissingen moet de fout moet vervallen als met nemen", aldus de christen-de- Bestek '81, door niet te regae- mocraat. Nep-Fam e -fan club KOONHOVEN De poli- Schoonhoven adviseert 'an „Fame" niet in te ties in dag- en weekbladen. De gens de Schoonhovense politie i op de oproepen van een fans moeten dan 12,50 over- gaat het hier echter om een (genaamde Fame-fanclub, die maken naar een postbusnum- oplichter, die zo wel vaker fds vorige week leden pro- mer in Schoonhoven, ten probeert mensen geld uit de i adverten- name van W. van Driest. Vol- zak te kloppen. Wie geld over maakt hoort meestal niets meer of ontvangt op zijn hoogst een paar vodjes papier. Benadeelde fans wordt ver zocht aangifte te doen bij de Schoonhovense politie. mogen hebben. Staatssecreta ris Korte-van Hemel die dit voornemen gisteren in de Tweede Kamer lanceerde, voegde daar namelijk aan toe dat tv-kijken in de cel moet worden gezien als compensatie voor de beperkingen in het ge vangenisregime. als gevolgh van de financiële operaties bij Justitie. Volgens de staatssecretaris is het tv-kijken slechts mogelijk als de gedetineerden zelf een verzegeld toestel huren. Dan is de veiligheid gegarandeerd en blijven de kosten beperkt. Ook wil de staatssecretaris snel een regeling voor privé-bezoek zonder toezicht van een be waarder. Onder voorwaarde dan wel dat er een vaste rela tie moet bestaan tussen de be zoekende en de gedetineerde, en dat de bezoeken in aantal en frequentie beperkt blijven. Ook wil de staatssecretaris een systeem van detentie-fasering, waarbij de veroordeelde gede tineerden zo spoedig als ver antwoord is worden geplaatst in een half-open of open in richting, waar de interne vrij heid ruim is en waar periodiek verlof bestaat. Ook zal meer dan tot nu toe rekening wor den gehouden met plaatsing van gedetineerden nabij hun woonstreek. RIJNSBURG Een 50- jarige man uit Voorhout en een 36-jarige m^n uit Amstelveen zijn de afgelo pen week door de recher che- van de rijkspolitie aangehouden. Hen wordt oplichting, verduistering, flessetrekkerij en bedrie- gelijke bankbreuk ten las te gelegd. Het tweetal is al voorgeleid aan de officier hen, itratiêlNHEM Bijstands- eders zijn van degenen van een minimumin- nen moeten leven nog A Den t het slechtst af. Staats- retaris De Graaf van ïale Zaken en Werkge- enheid zei dat vanmid- op de jaarvergadering van de Vrouwenbond CNV in Arnhem. De Graaf zei dat er geen spra ke van kan zijn dat aan de eis van de bijstandsmoe ders, 400 gulden schoon in de maand erbij, wordt te gemoetgekomen. Volgens de staatssecretaris is het reëel beschikbare inkomen van een een-oudergezin met twee kinderen en een bijstand suitkering in de afgelopen tien jaar met 24,6 procent gestegen. Bij een echtpaar met twee kin deren dat eveneens op bijstand is aangewezen ligt dat percen tage op 22. Een werknemer in deze periode doen met een stijging van nog geen 16 pro cent, aldus De Graaf. Hij zei heel goed te beseffen dat leven van een bijstandsuit kering pijnlijke stappen terug kan betekenen. Maar we moe ten wel de werkelijkheid on der ogen durven zien en besef fen dat de uitkeringen, die overigens tot de hoogste in de wereld behoren, niet verder kunnen worden opgeschroefd, aldus de staatssecretaris. Eind 1982f ontvingen bijna 491.000 mensen een bijstand suitkering, een toename van 73.000 ten opzichte van het jaar daarvoor. Opheldering nodig over AVRO-dj's in STER-spots DEN HAAG - Het PvdA-Eerste-Ka- merlid Jan Nagel wil van minister Brinkman (WVC) een oordeel heb ben over de medewerking van AVRO-presentatoren van program ma's op Hilversum 3 aan reclame spots, die op de vaste uitzenddag van deze omroep (maandag) worden uit gezonden. Nagel wijst de minister op vijf STER-spots, waarin vijf AVRO- -medewerkers te zien en te beluiste ren waren ten behoeve van verschil lende artikelen, t.w. Jan van Veen, Meta de Vries, Karei de Graaf, Cees van Zijtveld en Hans v.d. Togt. Het is vaste medewerkers van omroepen niet toegestaan in reclame op te tre den. GRATIS ELKE WOENSDAG DE van justitie. Het tweetal is respectievelijk directeur en een medewerker van de firma Rijnsburg Royal Compagnie. Deze firma zou zich aan miljoenenzwendel hebben schuldig gemaakt. Na dat er in de maanden januari en februari een klachten wa ren binnengekomen over dit bedrijf, werd door de recher che een grootscheeps onder zoek ingesteld naar de hande lingen van dit bedrijf in twee maanden. Het speciale onder zoekteam bestond uit 4 man. Uit de onderzoeken bleek, dat het bedrijf diverse partijen goederen kocht, de rekeningen niet geheel of geheel niet be taalde en daarna de goederen weer doorverkocht. Gebleken is dat hier minimaal een mil joen gulden gaat. In de afgelo pen periode zijn diverse aan gevers in binnen- en buiten land verhoord. SCHEVENINGEN De protestactie .van de be waarders in de strafge vangenis in Scheveningen tegen de terugplaatsing van een 28-jarige vlucht gevaarlijke gedetineerde is ook vandaag voortgezet. Een deel van de bewaar ders had zich uit protest tegen de komst van deze gevangene ziek gemeld. Gestichtswachten uit andere inrichtingen zijn ingezet om de onderbezetting op te vangen. Volgens een woordvoerder van de strafgevangenis leidt de actie niet tot een vergroting van de vluchtkansen voor de gedetineerden. Tussen het mi nisterie van justitie en bewaar ders worden momenteel on derhandelingen gevoerd om tot beëindiging van de actie te komen. Ruim ton voor Jan Steen AMSTERDAM Tijdens een den van eigenaar. Andere schilderijenveiling bij het vei- goede prijzen werden betaald linghuis Christie's in Amster- voor een landschap met figu- dam heeft een „interieur" ren van Esaias van de Velde van Jan Steen een bedrag (ruim 68.000 gulden) en een van ruim 102.000 gulden op- schilderij van Jan van Goyen gebracht. Een groot paneel voorstellende vissersboten van Jan Breughel de jonge (57.000 gulden). De totale en Hendrik van Balen verwis- opbrengst van de schilderij- selde voor bijna 97.000 gul- enveiling bedroeg ruim 1,3 v miljqgn gulden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. De man, die vorig jaar opzien baarde door het slaapvertrek van de Britse koningin Elizabeth binnen te dringen heeft zich in de wereld van het vermaak begeven. Weliswaar bleef hij in stijl door van het Britse volkslied een Punk-plaat te maken, maar zijn psychiatrische behandeling, die hij moest ondergaan, heeft kennelijk toch succes gehad. Of wij binnenkort de man, die enige tijd geleden Huis ten Bosch wist binnen te dringen om bi j koningin Beatrix op bezoek te gaan, op de plaat een Doemaar-liedje horen zingen of in Carré mogen verwelkomen heeft de „Leidse Courant" nog niet kunnen achterhalen. i De Leidae Courant wil ik bert 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop ronder postzegel opsturen naar. Leidse Courant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. i

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1