•Massaal studenten- rotest in Parijs „VS doen niets aan werkelijke oorzaak van revolutie en verzet" ussische reactie aakt Zweden nog veel bozer Rome klaagt steen en been over pelgrims Heilig Jaar Qeid&iQowavnt DONDERDAG 28 APRIL 1983 PAGINA 11 lurinaamse egering niet lit de problemen ARAMARIBO In Paramaribo iordt nog steeds druk overleg gepleegd ver de regeringsverklaring die op 1 lei zou worden afgelegd. Daarbij is innen het kabinet onenigheid ontstaan issen een radicale en een gematigde iroming. Nieuw uitstel van de rege- ingsverklaring is daardoor waarschijn- jk geworden. In de discussie speelt on er meer het recente hulpaanbod van razilië een rol. „De radicalen ervaren it als een dictaat", aldus een hoge inctionaris. Op 1 mei zal bevelhebber touterse in een toespraak de situatie jelichten. Twintig miljoen voorPisa ROME De Ita- liaanse regering heeft een be drag van 20 mil joen gulden uit getrokken voor werkzaamheden aan de scheve toren van Pisa. Van dat geld moeten de eer ste maatregelen worden getrof fen om het bouwwerk voor instorting te be hoeden. Weer Westduitser in grenspost overleden BONN Bij controle door Oostduitse grensbeambten is dinsdag opnieuw een Westduitse burger in een Oost duitse grenspost overleden. Volgens het ministerie voor interduitse be trekkingen in Bonn kwam de68-jarige Heinz Moldenhauer uit Philippstal plotseling te overlijden, toen hem door de Oostduitse douane „de les werd gelezen". Over de doodsoorzaak en de reden van de reprimande is nog niets bekend. Andropov vraagt VS wapenverbod voor de ruimte MOSKOU De Sovjetrussische partijleider Joeri Andropov heeft de Verenigde Staten ge vraagd in te stemmen met een wapenverbod voor de ruimte. Hij waarschuwde dat als het verbod niet gauw tot stand kwam, het te laat zou zijn. In een brief aan een groep Ameri kaanse wetenschapsmensen zegt Andropov dat hijvoorstandster is van een verdrag dat het ge bruik van wapens in de ruimte doeltreffend uitsluit. Hans Lipschits „Westduitse justitie kan ex-nazi niet vervolgen" LUDWIGSBURG Een voormalige nazi-be waker in het Pöblse concentratiekamp Ausc- hwitz-Birkenau, die sinds enkele dagen in West-Duitsland verblijft, zal niet door de Westduitse justitie worden vervolgd omdat deze niet op de hoogte is van enige misdaad van de man. Dit heeft het bureau in Lud- wigsburg, dat zich bezighoudt met de opspo ring en berechting van oorlogsmisdadigers uit de Hitler-tijd, gisteren verklaard. Procureur Adalbert Rueckerl zei dat de justitie „er geen enkel bewijs voor heeft dat Hans Lipschits in Auschwitz misdaden heeft gepleegd". Hij wees er op dat Lipschits alleen nog vervolgd zou kunnen worden wegens „moord", en dat hiervan vooralsnog geen bewijs is geleverd. van zee jestL STOCKHOLM De Zweden zijn sinds gistermiddag log veel bozer op de Sovjet-Unie dan zij al waren sinds e publicatie van het rapport over het binnendringen ran Russische onderzeeërs in de Zweedse wateren, eer- steren. Aanleiding hiertoe is de reactie van Moskou ip het rapport. „De-Zweedse beschuldigingen zijn uit Ie duim gezogen en van elke grond ontbloot",' aldus iet persbureau Tass. )ok het bericht dat een van de Russische mini-onderzeeër in de aven van Stockholm tot vlak bij het koninklijk paleis zou zijn oorgedrongen, heeft bij de Zweden grote woede gewekt, n Stockholm wordt nu verwacht dat de betrekkingen tussen eide landen verder zullen verkoelen. Het hek is nu van de dam. Wij zien ons genoodzaakt de scheep- aart bij onze kusten scherpe berperkingen op te leggen. Tegen lke indripger worden onmiddellijk wapens ingezet", aldus een felle bewoordingen gestelde Zweedse verklaring. Indringer Buckingham Palace begeeft zich nu in show business LONDEN Michael Fa- gan, de man die in juli 1982 naam maakte door Buckingham Palace en het slaapvertrek van ko ningin Elizabeth binnen te dringen, gaat zich in de show-business bege ven. Hij heeft onlangs een punk-versie van net Britse volkslied op de plaat gezet en treedt deze week voor het eerst op in de „Bat Cave", een van de bekendste punkloka len van Londen. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Het Heilig Jaar is pas een maand uit, en de klachten zijn nu al niet van de lucht. Het Romein se publiek klaagt over de enorm toegenomen ver keersdrukte; de restau rant- en hotelhouders van Rome klagen over de on eerlijke concurrentie van de religieuze instituten; de middenstanders klagen over de wildgroei van de illegale straathandel, die hen van klanten en pel grims berooft. Algemene klacht is dat de jubeljaar- pelgrim anno 1983 niet uitblinkt in koopkracht, pinnig is en Rome na ont vangst van de jubeljaar- -aflaat snel de rug toe keert. De enige die niet klaagt is het Vaticaan, dat elke dag kan re kenen op overvolle musea (en tree 6,- per persoon), en een formidabele omzet van specia le postzegels en paus-munten. Rome had meer van dit Heilig Jaar verwacht. Er zijn nog twaalf maanden te gaan (dit Heilig Jaar telt dertien maan den) en de situatie kan volgens de middenstandsorganisatie nog ten goede veranderen. Maar veel vertrouwen daarin heeft men eigenlijk niet meer. De eerste week (de laatste week van maart) had commer cieel een hoogtepunt moeten zijn, maar dat pakte heel an ders uit. Het weer was voor Rome ongebruikelijk slecht en de commercie dacht dat het daaraan lag dat haar omzet ver beneden de maat bleef. Nu het in Rome begint te zomeren (25 graden gisteren), wordt het duidelijk dat de verwachtin gen van de handel veel te hoog gespannen waren. Paus Johannes Paulus II en zijn creatie 'het Heilig Jaar' blijven op een speciaal soort pelgrim en toerist hun aan trekkingskracht uitoefenen. De pelgrim van vandaag wil tijdens zijn Romeinse verblijf niet meer zoveel mogelijk zien en niet meer zoveel mogelijk souvenirs aanschaffen, onge acht de kosten. Nu houdt hij zijn budget nauwlettend in de gaten, kiest weloverwogen de plaatsen uit die hij wil zien en de souvenirs die hij kan ko pen, en vertrekt veel gauwer dan in het verleden het geval was. Met andere woorden: dit Heilig Jaar is het Heilig Jaar van de 'arme' pelgrim, van de crisis-pelgrim en daar zijn de Romeinse commerciële krin gen bepaald niet gelukkig mee. De ontevredenheid is zo groot dat met afgunst en irritatie ge keken wordt naar de commer ciële activiteiten van de reli gieuze instituten, waar pel grims nu eenmaal een goedko per bed en een eenvoudigere maaltijd aantreffen. En inder daad moeten practisch alle re ligieuze instituten van Rome en wijde omgeving een 'com- pleto' of 'vol' laten horen bij een verzoek om reservering, terwijl de Romeinse hotels en pensions nog heel wat bedden te vergeven hebben. De Ro meinse hoteliers en restaura teurs hebben nu hun religieu ze collega's er van beschuldigd de belasting te ontduiken door geen BTW te betalen voor hun wereldlijke activiteiten, maar de religieuze instituten ont kennen dat zij zich aan oneer lijke concurrentie bezondigen en wijzen erop dat zij van oudsher het traditionele on derkomen voor de pelgrims zijn geweest en dat er wat dit betreft dus helemaal niets ver anderd is. Slechte tijden beleven ook de ondernemers die post hebben gevat bij het Sint Pietersplein, het centrum van het Heilig Jaargebeuren. Hun aantal is zo talrijk en hun waar zo bo]ht dat de onmiddellijke omgeving van dit gewijde plein meer weg heeft van een Oosterse bazar (het woord Kashbah is in dit verband al gebruikt). Maar omgezet wordt er niet zo heel veel. De handel in kle dingstukken, eet- en schrijfge rei loopt pas als het voorwerp in kwestie de afbeelding van paus Johannes Paulus II draagt en de woorden 'Heilig Jaar 1983' leesbaar vermeldt. De ambulante restaurants die zich specialiseren in het stoffe lijke voedsel van de pelgrim (Coca-cola, hamburgers en piz za's) en daarom zelfs op Vati caans grondgebied mogen worden gereden, doen het nog redelijk, maar gouden tijden beleeft niemand. De generale audiëntie van gis teren, woensdag, bracht weer tienduizenden pelgrims naar het Sint Pietersplein, en ver oorzaakte opnieuw een gewel dige chaos in het centrum van de stad. Het favoriete vervoer middel van de tegenwoordige pelgrim is de touringcar en met honderden tegelijk boor den deze enorme gevaarten zich woensdagochtend door het centrum van de stad. De politie kan er nauwelijks iets tegen doen, omdat de bus chauffeurs Italiaans spreken noch lezen, en dus verkeersre gels en richtlijnen mogen ne geren. Het gemeentebestuur heeft wat extra verkeersvoor- zieningen getroffen, maar die blijken in de praktijk niet te werken. De irritatie en de ver ontwaardiging onder de Ro meinen in de file is tastbaar, en in de verhitte discussies in bus en tram, die door de ver keersopstoppingen niet verder kunnen, wordt de 'Anno San to' al met veel minder eerbied besproken dan de paus zou wensen. En dit lange Heilig Jaar is nog maar net begon- Een souvenirsstalletje in de buurt van het Vaticaan. Een pop die een Zwitserse gardist moet voorstellen, kan op de aandacht van de toeristen rekenen. LONDEN Een Victoria Cross, de hoogste militaire onder scheiding van Groot-Brittannië, heeft gisteren op een veiling een bedrag van bijna een half miljoen gulden opgebracht. Het betrof het enige Victoria Cross dat in de Tweede We reldoorlog voor de Slag om Engeland was verleend en wel aan luchtmacht-officier James Nicholson. De medaille werd gekocht voor het „Battle of Britain Museum". De familie van de Britse oorlogsheld deed het kruis van de hand om te protesteren tegen de lage pensioenen voor oor logsweduwen. Zij krijgen een toelage 700 gulden per maand. De veiling heeft in Groot-Brittannie groot opzien gebaard. Velen hielden het niet voor mogelijk „dat eretekens ten prooi vallen aan geld". De zoon van de inmiddels gestorven oorlogsvlieger wil het geld besteden voor het levensonder houd van zijn moeder. „Ik ben er zeker van dat mijn vader het hiermee eens zou zijn", zo zei hij. (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON De Amerikaanse senator Dodd (Democraat) heeft in een reactie op de jong ste plannen van president Reagan voor Midden- Amerika verklaard, dat „uitsluitend met Ameri kaanse dollars geen mili taire overwinning gekocht kan worden". „De pijnlij ke waarheid is, dat veel van onze hoogste gezags dragers in 1983 net zo weinig van Midden-Ame- rika weten als in 1963 van Indo-China", aldus Dodd. „Wij kunnen ons niet kunnen veroorloven om zo'n belang rijk beleid te baseren op onwe tendheid. In plaats van iets te Ho#»n aan Hp wprkölnkp oora ken van verzet en revolutie, zoekt deze regering haar toe vlucht tot massale militaire in spanningen, die honderden miljoenen dollars kosten. Het is een beleid van steeds toene mende militaire hulp, eindelo ze militaire trainingsprogram ma's en zelfs de inzet van Amerikaanse militairen. Zo'n beleid is tot mislukken ge doemd", aldus Dodd. Reagan legde in zijn toespraak een direct verband tussen de situatie in Midden-Amerika en de nationale veiligheid van de Verenigde Staten. „Als wij onszelf in Midden-Amerika niet kunnen verdedigen, kun nen wij niet verwachten er gens anders te zegevieren. Onze geloofwaardigheid zou instorten, onze bondschappen zouden uiteen vallen en de veiligheid van ons vaderland zou in gevaar worden ge- V»rr»pht" President Reagan vroeg om een snelle goedkeuring van de gevraagde 110 miljoen dollar extra militaire hulp voor dit jaar aan El Salvador en 86 mil joen dollar voor het volgend jaar. „Wat de regering vraagt in het belang van de vrijheid in Midden-Amerika is zo mini maal, in aanmerking genomen wat er op het spel staat", zo zei Reagan. „Het totale bedrag aan hulp dat voor 1984 voor heel Centraal-Amerika wordt gevraagd is ongeveer 600 mil joen dollar. Dat is minder dan ééntiende van hetgeen de Amerikanen dit jaar aan vide ospelletjes zullen uitgeven", zo voegde Reagan er aan toe. Reagan kondigde, zoals de verwachting was, ook aan dat hij een speciale afgezant zal benoemen voor de regio. Die gezant moet bijdragen „vrede te scheppen in dit roerige ge- bipH" pn moot hplnnn iir> hot overbruggen van de menings verschillen die zijn ontstaan tussen het Congres en het Wit te Huis over de Amerikaanse politiek ten opzichte van Mid den-Amerika. De president noemde als de „vier belangrijkste doelein den" van het Centraal-Ameri- ka-beleid: Het steunen van democratie, hervormingen en menselijke vrijheid, inclusief democrati sche verkiezingen. Het ondersteunen van eco nomische ontwikkeling en het verder ontwikkelen van het initiatief voor het Caribische gebied. Steun voor de veiligheid van de bedreigde naties om de mi litaire uitdaging van Cuba en Nicaragua te beantwoorden. Steun voor de onderhande lingen en de dialoog tussen de landen in de regio en binnen ■iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniH Walesa weer aan het werk WARSCHAU Lech Walesa, leider van de verboden Poolse vakorganisatie Solidariteit, heeft gisteren zijn werk als elektriciën op de Lenin- -scheepwerven in Gdansk her vat. Het geschil dat hij had met de directie van de scheepswerven is opgelost. lllllllllllllllllllllllllilllllllllllillllllllllllllllll Sacharov gevraagd als gasthoogleraar WENEN De universiteit van Wenen heeft de Sovjet- -dissident Andrei Sacharov (61) een gasthoogleraarschap aangeboden. Volgens de Oos tenrijkse regering zijn er eni geaanwijzingen dat de autori teiten in Moskou hem toestem ming zullen geven op dit aan bod in te gaan. Sacharov zou dan in zijn oude vak, de kernfysica, weer aan het werk kunnen gaan. De 61-jarige Sacharov heeft 20 jaar gewerkt aan het program ma tot vervaardiging van de Russische waterstofbom. Sinds begin 1980 leeft hij in Gorki in Victoria Cross brengt op veiling half miljoen op otesterende studenten moesten voor het gebouw van de Nationale Vergadering een goed heenkomen zoeken, nadat de oproerpolitie taangas had gebruikt. Op het Place de la Madeleine werd een cafétafel naar de politie gegooid. De agenten probeerden zich met helmen en de nep#°P van hun geweren ertegen te beschermen. ai h pen ^an onze correspondent Jan Drummen) fARIJS In een sfeer van geruchten dat het an dermaal tot een soort her haling van de meiopstand Frankrijk zou kunnen komen, hebben gisteren 'duizenden studenten de grootste protestbetoging in rarijs gehouden sedert de oemruchte meidagen van .968. ^laar het politieke karakter jan de huidige demonstraties jerschilt hemelsbreed van dat i 1968. De studenten eisen dat Ie regering haar onderwijsbe- jeid ingrijpend wijzigt. Er zijn nu wetten in de maak waarin het hoger onderwijs wordt af gestemd op de economische behoeften van het land. De studenten menen dat daardoor de universiteiten van hun vrij heid worden beroofd en bo vendien vrezen zij de uitbrei ding van het staatstoezicht die met extra selectie-examens ge paard gaat. De naar schatting 4500 studenten die voor het gebouw van de-Nationale Ver gadering protesteerden, wer den door de politie op onge woon harde wijze uiteen ge knuppeld. De politie trad met traangas en waterkanonnen op en had on gewoon strenge opdrachten gekregen om de betogingen uiteen te drijven. In Marseille, Bordeaux, Lyon en Montpellier hadden even eens uitgebreide studentenbe togingen plaats waarbij twee radiostations bezet werden en het bureau van een krant. Bo vendien werden lijkkisten verbrand om daarmee aan te geven dat door de nieuwe wet ten een normale beroepsloop baan onmogelijk wordt ge maakt. De studenten in de juridische en medische faculteiten heb ben min of meer de leiding van het protest genomen: in ruim een dozijn universiteiten heerst sedert enkele dagen sta king. De medische studenten en artsen van academische zie kenhuizen staken vaak al meer dan twee maanden om te protesteren tegen de vermin derde promotiemogelijkheden in de gezondheidsdienst. Veel kranten wijzen erop dat de meidagen uit 1968 er op nieuw lijken aan te komen. Mitterrand is zich uiteraard van de omgekeerde mei-sfeer, bewust en heeft verklaard dat hij alles zal doen om het staatsgezag te eerbiedigen. Hij probeert de dreiging voor de studenten enigszins te ontze nuwen door de medische stu denten een bemiddelaar te be loven. Intussen protesteren niet al leen de studenten, maar ook de boeren. Hun grieven zijn „MEIDAGEN VAN 1968 KEREN TERUG" gericht tegen de import van landbouw-en veeteeltproduk- ten en tegen de EEG-land- bouwpolitiek als zodanig. In tal van plaatsen kwam het tot demonstraties, het opwerpen van wegversperringen, kapen van buitenlandse trucks met vlees dat verbrand werd het dichtmetselen van een be stuursgebouw in Bretagne, ter wijl een aantal branden ge sticht werden. De boeren eisen een afschaffing of althans ster ke reductie van de Europese compensatiebedragen die het volgens hun zeggen de Franse boeren onmogelijk maken te gen hun collegae in de andere Europese landen te concurre- SUSKEENWISKE DE GOUDEN GANZEVEER r~ un i) dal 0t turn n iuidiiijn om nu m it molnudr tl ]t dt ttrsit tuliin iddi rtrrunt onl ictatiam

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11