Storm van protest tegen de sprin t van miss Piggy Miniatuurtreintjes brengen Leidenaar in Oostduitse cel VARKENSRACES IN OVERIJSSEL Marinevliegers Valkenburg blijven zich zorgen maken over Breguet 3 Stroom protesten tegen NOS- besluit inzake Centrum-partij „Vakbeweging kan nog steeds niet kiezen" 'f&r BINNENLAND/BUITENLAND ÊeicbeSomcwit DONDERDAG 28 APRIL 1983 PAGINA 5U HILVERSUM Er is een stroom van protesten bin» nengekomen bij de NOS, omdat de omroepstichting van plan is het minderhe- denprogramma „Meer over minder" morgenmid dag twintig minuten in te korten ten behoeve van de Centrumpartij. De Raad van beheer van de NOS vindt, dat deze poli tieke partij de zendtijd te rug moet krijgen die twee weken geleden verloren ging door verwisseling van banden. Diverse groeperingen maken zich kwaad over die beslissing: het Anti-Discriminatie-Over- leg (samenwerkingsverband van o.a. FNV, CNV en Raad van Kerken), de Anne-Frank- stichting, de Landelijke fede ratie van Italiaanse arbeiders, alsmede de politieke partijen PSP en CPN. Men vindt het een schande, dat uitgerekend een programma voor minder heidsgroepen moet wijken voor een politieke stroming, „die racistische doeleinden heeft en deze in niet mis te verstane taal uitdraagt". De NOS wordt nadrukkelijk ver zocht deze „smakeloze vergis sing" ongedaan te maken. Bewoners gaan geuren onderzoeken UTRECHT De Rijkuniver siteit in Utrecht gaat bewoners inschakelen bij een onderzoek naar de kwaliteit van de lucht in de woonomgeving. Vanaf 31 mei zullen 300 bewoners van Schiedam, Pernis, Hoogvliet en Zeist iedere dinsdagavond een „luchtje scheppen" en op een formulier aantekenen hoe zij de geur van de buitenlucht ervaren. Het onderzoek duurt 20 maanden. Via snuffelpalen worden ook regelmatig geur- monsters uit de omgeving ge trokken. Deze gegevens wor den vergeleken met de beoor deling van de deelnemers. LEEUWARDEN De vakbe weging is weer niet in staat gebleken keuzen te doen, die noodzakelijk zijn voor herstel van onze economie. Als het fi nancieringstekort van de over heid omlaag moet, de pre mie-en belastingdruk niet mag stijgen en de werkgevers en werknemers ook nog in vrij heid cao-contracten moeten kunnen afsluiten, dan is aan een verlaging van ambtena rensalarissen en sociale uitke ringen niet te ontkomen. Dat zei voorzitter S.J. van Eijke- lenburg van het Nederlands Christelijk Werkgeversver bond (NCW) gisteren tijdens de jaarvergadering van zijn or ganisatie in Leeuwarden. De vakbeweging is tegen de kor ting van 2% op de ambtena rensalarissen en de sociale uit keringen. De NCW-voorzitter is er voor. Hij denkt dat er an ders gedwongen ontslagen bij de overheid gaan vallen. Op Hemelvaartdag worden in het Overijs selse Wierden varkensraces gehouden. Knorrend zullen de dikhuiden, achter het naakte lijf gezeten door drijvers, zich over de baan begeven. Tot vermaak van honder den toeschouwers die dijenkletsend, la chend, gierend, brullend het malle schouw spel zullen volgen. Varkens zijn er om rond te scharrelen, door de modder te dollen, te knorren en na een kort en gelukkig le ven geofferd te worden aan vlees en vlees- warenindustrie. Je laat die arme beesten toch geen race lopen?! Dat zeggen de tegen standers van het volksvermaak. Een kleine 600 handtekeningen van tegenstanders zijn inmiddels binnen. Gemeentebesturen uit de buurt kunnen op hele lijsten rekenen. WIERDEN - Worden de paarden- en windhondenra ces bedreigd door varkens? Krijgen we volgend jaar miss Piggy bij de koersuitslagen? Truus Dam-Lammertink, die in Wierden een dierenasyl beheert, rilt bij de gedachte. Maar ook transportonderne mer Herman Nijhof uit de zelfde plaats moet er niet aan denken. En hij zit nog wel in de organisatie van de omstre den varkensrace. „Ze weten absoluut niet waar ze over praten", zegt Nijhof, als hij de race, die eigenlijk meer een demonstratie moet worden dan een race, pro beert goed te praten. Vorig jaar kwam de sterkste man van Nederland, het jaar daarvoor had Wierden cross- auto's en in 1980 stonden stoomtractoren op het voor programma van de trekker trek wedstrijden, een boeren en buitenlui trekkend spek takel in Wierden. Truus Dam verzorgt sinds 1968 de zwerfdieren uit het Twentse. Binnenkort wordt haar particulier tehuis omge zet in een officieel regionale instelling. De toevoer van zwerfdieren uit Almelo, Den Ham, Vroomshoop, Vriezen- veen, Tubbergen, Wierden en Hellendoorn is namelijk van dien aard, dat de ge meente besloten heeft er een officiële status aan te geven. Samen met dochter Hanneke gaat Truus Dam het nieuwe tehuis besturen. Ze is tot het asylwerk aangetrokken toen ze op een fietstocht in de ei gen gemeente een boer trof, die een aantal jonge hondjes wilde verdrinken. Truus Dam is begaan met het lot van de dieren. Vandaar dat ze witheet is geworden toen ze uit de krant vernam dat in Wierden een varkensrace zou worden gehouden. „Een varken is er niet voor geboren. Hoe krijg je in vre desnaam zo'n kolos aan het lopen. Neem nu onze wind honden, die trainen twee uur per dag en worden goed be geleid. De arme ongetrainde varkens worden opgejaagd en worden dan als dank voor de prestatie geslacht in het abattoir. Dieronterend noem ik dat", zegt ze. Met plaatsgenote Elly Reilink is ze op de barricaden ge sprongen. Elly Reilink is on dermeer jurylid op katten tentoonstellingen. Een han- detekeningenactie was zo ge organiseerd. Bijna 600 zijn er nu al binnen. Hoe de Dierenbescherming zo'n race heeft kunnen goed keuren is Truus Dam een volledig raadsel. B en W van Wierden hebben hun goed keuring laten afhangen van het advies van Dierenbe scherming. De handtekeningen gaan naar de gemeenten in de om trek. Verdere acties voeren de vrouwen niet. Of ze gaan kijken op Hemelvaartdag? „Mij niet gezien. Ik ben al leen bang dat men elders door het eventuele succes in Wierden soortgelijke races gaat organiseren", zegt Dam. „Varkens zijn er om rond te scharrelen, door de modder te dollen. Je laat die arme beesten toch geen race lopen?" Zij realiseert zich dat aan het besluit van B en W van Wierden niets meer kan wor den veranderd. „Maar ik hoop vurig op be zinning. Per slot van reke ning is 80% van de bevolking tegen dit soort idiote dingen. Wie weet trekken de organi satoren zich dat wel aan en schrappen ze de varkensrace van het programma". Op de vraag of ze de organisatoren al rechtstreeks heeft bena derd moet Dam ontkennend antwoorden. Hoe de race pre cies in zijn werk gaat weet ze ook niet te vertellen. Maar daar is Herman Nijhof voor. „Je kunt tegenwoordig niets meer organiseren of je krijgt met een of andere groepering problemen", zegt de transportondernemer. Hij wil het gebeuren op hemel vaartdag geen race noemen. Noem het maar een demon stratie. Hij ontkent dat de varkens ongetraind zijn. Ze zijn al een paar maanden aan het oefenen met de dieren. Ook is het volgens mij niet waar dat de varkens direct na de race worden geslacht. „Dat is wel zo in Bentelo, waar dergelijke races worden gehouden. Dat komt omdat de varkens daar van ver schillende bedrijven komen en men bang is voor besmet ting". Henk Nijhof laat de kritiek koud. „Dierenbeulen, bela chelijk Zo'n aantijging, De varkens hebben geluk dat ze mogen meedoen. Normaal worden ze na een half jaar al geslacht. Deze varkens heb ben rondgescharreld en zijn nu al een jaar oud". De var kens komen zoals het in het reglement wordt omschre ven, „naakt in de baan". DOS' geen knellende toestanden of scherpe voorwerpen. De drij vers moeten met hun stem en blote handen de dieren op zwepen tot een snelle presta tie. Nijhof: „Neem maar van mij aan, dat de drijver meer moet lijden dan de varkens. Die dieren zijn nu eenmaal ei genwijs. Als zo'n varken plotseling blijft staan en te rugloopt, krijg je idiote situa ties en daar is het ons om be gonnen. Een aardig spel van mens en dier". Een varkensrace-demonstra tie als in Wierden is nog niet eerder vertoond. Nijhof: „Die tegenstanders weten dan ook niet waar ze over praten". De toeschouwers zijn over het algemeen mensen uit agrari sche kringen. Mensen die gek zijn op techniek en zich vergapen aan prestaties van tractoren. Mensen ook die dierenliefhebbers zijn. Nij hof: „Ik heb zelf ook paar den, honden, duiven en ka naries. Ik zou het niet over mijn hart kunnen krijgen om welk dier dan ook leed te >U1 eg uit DEN HELDER/VALKENBURG Presoneelsled van de Marineluchtvaartdienst op het Vliegkamp Vj kenburg maken zich zorgen over het uitstel van e besluit over een veiliger besturingsmechanisme vol de Breguet Atlantic. „De kans op een breuk is mii maal", aldus een woordvoerder, maar door het uitbl ven van een tweede besturingssysteem is het marir personeel toch weinig gerust. Het laatste Nederlandse ongeluk met een Breguet dateert van januari 1981. Toen stortte een vliegtuig van dit type i overleden er drie mensen. Een defect aan het besturingsmecl nisme was de oorzaak. Voor het ongeluk in 1981 was er voor de kust van Wassen, een Breguet neergestort, ook als gevolg van een defect aan I besturingsmechanisme. Het toestel ging verloren, de bemanniï wist zich te redden, ook al door vrijwel ideale omstandighedf op dat moment. De toenmalige minister van defensie Van Mierlo kondigde! 1981 een vliegverbod voor de Breguet af. Dat verbod is inmt dels, na het aanbrengen van versterkingen (een korte-termi] oplossing), opgeheven en de Marineluchtvaartdienst vliegt w^ erg veel met zijn zes Breguets. Van Mierlo deed ook toezeggingen dat er binnen twee tot dl jaar een veiliger besturing zou komen. Inmiddels zijn er ruP twee jaar voorbij en concrete resultaten zijn nog bij lange na nlj-ote bereikt. Dat maakt het personeel van de MarineluchtvaartdieiLar ongerust. J. van Donk van de VBZ, de grootste vakbond voor marinepf^^ soneel: „Als er een mankement aan de besturing ontstaat ra«j het vliegtuig onbestuurbaar. Er is geen tweede systeem dat 1 overneemt, of de besturing beïnvloedt". Versterkt Wel zijn de besturingsstangen van de toestellen de „kritiek onderdelen versterkt, in afwachting van een blijvende opli sing. „De kans op een breuk is nu minimaal. Menselijke) praktisch uitgesloten", aldus Van Donk. Maar het marinepei neel is er toch niet gerust op. Van Donk wijst er op dat een vliegtuig altijd bestuurbaar m< blijven. Het uitblijven van een besluit is vorige week voor Vaste Kamercommissie voor defensie aanleiding geweest om eens duidelijkheid te vragen over een oplossing. Die is er. De Franse vliegtuigfabriek Breguet heeft een c< structie ontworpen waardoor het toestel niet direct onbestui baar raakt als er een breuk in de stangen komt. De Breguet l dan nog een tijd horizontaal in de lucht blijven, wat de bem; ning de gelegenheid geeft van hun parachute gebruik makei Maar de ontwikkelingskosten zo'n acht a tien miljoen g den vormen een obstakel. Frankrijk, Duitsland en Italië hi ben samen 130 Breguets en de marineleiding in Den Haag dat die landen ook maar mee moeten betalen. Daarover woj nu onderhandeld. De onderhandelingen willen echter nog niet zo vlotten. De dere landen hebben ook wel problemen met de besturing, m< daar heeft het nog niet tot ernstige ongelukken geleid. En staan kennelijk niet te spfingen om de ontwikkelingskost over 140 toestellen te verdelen. Admiraal Hulshof, marinetopman, heeft de VBZ nog onlangs ten weten dat de toezeggingen gestand worden gedaan. V| Donk heeft er ook vertrouwen in dat er wat aan gedaan gi worden. „De toezeggingen zijn zo keihard dat er wel wat mi gebeuren". De Breguet Atlantique zoals die In Valkenburg Is gest[j tloneerd. „Giftig" boek De Stichting Brabantse Milieudefensie heeft gisteren het boek „Geen reden tot ongerustheid..." gepresenteerd. Deze licht spot tende titel staat voor een werk over gif in Nederland. Het i6 een actieboek vol informatie en tips over onder andere gifbelten en bestrijdingsmiddelen tot en met gevaarlijke stoffen die in ieder huishouden te vinden zijn. Eén van de auteurs, Jan Willem Copl- us Peereboom, bekijkt hier het eerste exemplaar. LEIDEN/MAAGDEN BURG Drie jaar gevan genisstraf hoorde de 29-ja- rige Leidenaar Sebo Char les Rezvani gisteren tegen zich eisen voor een recht bank in het Oostduitse Maagdenburg. De be schuldiging luidde dat Rezvani zich schuldig had gemaakt aan de smokkel van miniatuurtreintjes en daarmee de deviezenbepa- lingen zou hebben over treden. Een half jaar geleden werd Rezvani aan de grens tussen Oost- en West-Duitsland aan gehouden. In zijn koffer bleek voor enige duizenden guldens aan miniatuurtreintjes te zit ten. Vrienden en familie van Sebo hebben uit de Duitse De mocratische Republiek (DDR) te horen gekregen, dat de uit spraak vandaag zou volgen. Rezvani is een voormalige stu dent. Hij studeerde aan de Leidse universiteit psycholo gie. Rezvani's leven wordt voor een groot deel bepaald door miniatuur treintjes. Hij is een hartstochtelijk verzame laar van de stoomtreintjes. Het gaat daarbij niet alleen om le vensechte modellen, Rezvani verzamelt alles wat met deze locomotiefjes te maken heeft: boeken, films en tekeningen-. Hij is ook lid van een aantal clubs op dit gebied. Om zijn verzameling uit te breiden, reisde hij de hele we reld af en zo maakte hij ook reizen naar de DDR. De laat ste jaren steeds vaker. „Je kan die hobby misschien wel een obsessie noemen", zegt Leide naar en vriend van Rezvani, Carel de Knecht, „maar het waanzinnige is natuurlijk dat er voor zo iets drie jaar cel wordt geëist". Zwarte markt t Sebo woonde in een studen tenhuis aan de Klikspaanweg. Nadat hij in Oost-Duitsland werd opgepakt, werd de woon ruimte weer verhuurd waarbij de huisbaas de Stichting Studenten Huisvesting toe zegde dat bij terugkeer in Ne derland voor andere woon ruimte zou worden gezorgd, vertelt één van de vroegere buren van Sebo. November vorig jaar vertrok Rezvani naar de DDR, hij zou drie dagen wegblijven. Hij ging op bezoek bij kennissen in de DDR die hem aan nieuw materiaal zouden kunnen hel pen. Probleem voor Rezvani is dat de treintjes erg schaars is en dat de prijs hoog is. Wie naar de DDR gaat is ver plicht voor 35 Duitse Marken per dag Oostduitse marken te wisselen. De officiële koers staat op één Oostduitse markt tegen één Westduitse mark, maar op de zwarte markt wordt voor een Westduitse mark vier maal zoveel betaald. Niet alleen voor de Oostduitse autoriteiten zijn harde wester se valuta aantrekkelijk het geeft de mogelijkheid om wes terse goederen te importeren maar ook voor de DDR-be- volking is er veel aangelegen om via die harde valuta de welstand wat op peil te bren gen. „Toen aan de grens zijn baga ge werd doorzocht, bleek dat Sebo zich niet helemaal aan die bepalingen had gehouden", zegt De Knecht. Hij is degene die namens zijn vrienden het contact met Oost Duitsland on derhoudt. In een hotel in Maagdenburg verblijft momenteel Rudolf Krabbendam. Hij probeert Rezvani zoveel mogelijk bij te staan en houdt de vrienden en familie van Sebo zoveel moge lijk op de hoogte. Krabbendam mocht het proces tegen Rezva ni bijwonen, hij was op de moeder van de Leidenaar na, de enige die hem in zijn cel mocht bezoeken. Dat bezoek is overigens be perkt tot één keer per maand en mag niet langer dan een half uur duren. Rezvani zou er niet al te best aan toe zijn. Hij zou last van zijn maag hebben en tijdens de behandeling van zijn zaak vorige week don derdag de hele dag en dinsdag de voortzetting zijn flauw gevallen. Overigens moet Sebo 50 mark per dag betalen voor „kost en inwoning" in de cel en moet ook voor de hulp van de Duit se advocaat betalen. Een advo caat waar hij niets aan heeft. Ongelooflijk Het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken heeft geprobeerd Rezvani te helpen. Via de Nederlandse ambassade in Oost-Berlijn werd voor een advocaat (mr. Kazzer) gezorgd en ook in Nederland probeert een advocaat behulpzaam te zijn. Volgens De Knecht heeft Rezvani niets aan de Oost- Duitse advocaat. „Dat ligt niet zozeer aan die advocaat, maar aan de autori teiten. Sebo krijgt niet eens de kans om alleen met zijn advo caat te praten". Tijdens het proces vroeg de advocaat om anderhalf jaar gevangisstraf. Voordat Sebo voor de recht bank moest verschijnen, werd door de DDR-autoriteiten nog de gelegenheid geboden om een mogelijke veroordeling te kopen met een bedrag 65.000 D-mark. SL Zijn vrienden en zijn fami probeerden dat bedrag bij kaar te krijgen, maar dat lui niet. Op aanraden van het I derlandse ministerie van b tenlandse zaken en van Oostduitse advocaat werd geprobeerd Rezvani behu zaam te zijn door in Nederla publiciteit te zoeken. Dat de zaak alleen maar vererj •en Udt i;±T z^- Pas na het bekend wore van de geëiste straf achtten vrienden van Sebo het tijd dat toch te doen. Carel Knecht: „Het is echt ongelo lijk wat hem wordt aangedi om een aantal treintjes. W; neer je iemand om zo iets pa pak je hem toch zijn geld af zegt dat hij het nooit m< mag doen en zet hem verv gens het land uit". w oen ïlltet

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10