Ombudsman Rang: bureaucratie is veel harder geworden Jeilig oversteken kleuters goed te leren Verdachte van oorlogsmisdaden weerspreekt ooggetuigen "IDA wil verbod 'P investeren ti Zuid-Afrika Militairen hielden publiek op afstand wegens explosie gevaar Lubbers bezoekt Z-Amerika i^INENLAND £eidóc6otuant WOENSDAG 27 APRIL 1983 PAGINA 9 kderheden-programma ekort voor Centrumpartij JfERSUM De radio-uitzending van ■ntrumpartij in het kader van de zend- loor politieke partijen en de uitzending ïe overheid, die zaterdagavond 16 april list in gingen, zullen nu vrijdag te be- "iren zijn. Het radioprogramma „Meer minder" over minderheden wordt ingekort. De banden van de pro- na's van Centrumpartij en overheid Jen op 16 april opzettelijk verwisseld I banden met felle kritiek op de Cen- Ipartij. Het overheidsprogramma wordt ftgezonden van 13.40 tot 13.50 uur via irsum 2, dat van de Centrumpartij van Itot 14.00 uur, aldus de NOS. Dit wordt gevolgd door een aflevering van de se wer joodse onderduikers in de Tweede [ldoorlog. Kamer akkoord met Amerikaanse tv-zender op Soesterberg DEN HAAG In meerderheid gaat de Tweede Kamer akkoord met de vestiging van een Amerikaanse televisiezender op de vliegbasis Soesterberg. Het televisiestation is bedoeld voor de op de basis gelegerde Ame rikaanse militairen en hun gezinnen. Minis ter Van den Broek (Buitenlandse Zaken) verdedigde de met de VS gesloten overeen komst, samen met zijn collega Brinkman (Cultuur). Het tv-station is bedoeld tot ver sterking van de saamhorigheid en tot ver mindering van het cultureel isolement van de Amerikaanse gezinnen. Het is niet de be doeling de uitzendingen op kabelnetten over te brengen. Wel kunnen bewoners uit de omgeving met speciale apparatuur van de zender profiteren. Kroonprins jarig Prins Willem Alexander viert vandaag zijn 16e verjaardag. Op deze archieffoto zit hij bij de de 15e jaarlijkse bij eenkomst van het Jeugd VN congres, dat op 26 januari gehou den werd. Lichaam vermiste piloot gevonden DEN HAAG Tijdens een zoekac tie in het gebied waar maandag een NF-5 van de Koninklijke Lucht macht neerstortte, is gisteren het stoffelijk overschot gevonden van de piloot van het toestel, de 25-jarige tweede luitenant W. Timmer uit Goor (Overijssel). Gebleken is dat de piloot nog heeft geprobeerd zich met de schietstoel in veiligheid te bren gen voor het jachtvliegtuig de grond raakte. Het toestel stortte tijdens een navigatievlucht boven de Belgische Ardennen neer op 50 kilometer ten zuiden van Luik. Het zoeken naar de piloot werd bemoeilijkt doordat de NF-5 was neergekomen in bos-, krater- en heuvelrijk gebied. Nederlanders in Italië vermist BOLZANO Twee Nederlanders die sinds 15 april met vakantie zijn in de buurt van het Noorditaliaanse Merano (Zuid-Tirol) worden sinds donderdag ver mist. Het zijn de 64-jarige Peter Verkoe len uit Den Bosch en de 67-jarige Elisa beth Broering uit Amsterdam. Afgelopen zondag werd de auto van de man en de vrouw in een dorpje in de buurt verlaten aangetroffen. Een grootscheepse zoekactie was tot dusver vergeefs. Het zoeken naar de twee vermisten wordt bemoeilijkt door het slechte weer in de streek. Daardoor kon tot dusver geen gebruik worden ge maakt van een helikopter. Arrestaties in ontvoeringszaak fysiotherapeute MAASTRICHT De gemeentepolitie van Maastricht heeft gisteravond mee gedeeld dat zij drie arrestaties heeft verricht naar aanleiding van de ont voering van de 34-jarige fysiotherapeu te mevrouw M. Narinx-Otten. De vrouw is sinds 28 maart spoorloos ver dwenen. Op verdenking de hand te hebben gehad in haar ontvoering zijn in Maastricht aangehouden de 36-jarige M.N., de achttienjarige R. van D. en de even oude P. van R. Of M.N. de echtge noot is van de ontvoerde vrouw, wei gert de politie mee te delen. De vrouw woonde wegens een echtscheidingspro cedure sinds een half jaar bij haar ou ders. MEESTE KLACHTEN ZIJN SERIEUS" EN HAAG De Na- |nale Ombudsman, dr. Rang, verwacht de imende tijd nog een littige discussie" met paalde instanties over bevoegdheid om achten in behandeling nemen. „Sommige ad- jinistratieve organen 'twijfelen of de Natio- )le Ombudsman wel >dig is. Ik word in brie- fn weieens denigrerend jegend. Dat vind ik ijuist, ook naar de Iveede Kamer toe". Het plan van de Tweede Ka mer om ook klachten over lagere overheden door de Nationale Om budsman te laten behan delen is een goede zaak, aldus Rang bij de presen tatie van het jaarverslag 1982. Rang is nu ruim een jaar in functie. Rang uitte ongezouten kri tiek op het functioneren van het ambtelijk apparaat. „De bureaucratie is veel harder geworden en nog verder ge ïnstitutionaliseerd. Ik vraag me weieens af of dat appa raat nog gestuurd wordt' Opvallend vindt Rang dat de meeste klachten die hij bin nenkrijgt zeer serieus zijn: „Ik heb nauwelijks te maken met querulanten". Er wordt ook veel minder dan ver wacht geklaagd over de ge dragingen van individuele ambtenaren, zo meldt het jaarverslag. Ofschoon uit buitenlandse onderzoeken blijkt dat in tij den van economische ver slechtering het aantal klach ten vermindert, blijft de sta pel klachten op de bureau's van de Stichting Nationale Ombudsman nog altijd groei en. Volgens Rang is dat te wijten aan het feit dat er nog altijd een stuwmeer bestaat van klachten van burger over de overheidsinstanties. „Naarmate de bekendheid groeit, blijft bij ons ook het aantal klachten toenemen", aldus Rang. Veel klachten bij burgers zijn volgens Rang het gevolg van een gebrek aan toegankelijke informatie. Vaak „vergeten" administratieve organen de burgers erop te wijzen dat zij bezwaarschriften tegen geno men beslissingen kunnen in dienen. Bezorgd is de Nationale Om budsman over het feit dat er een half jaar mee gemoeid is om een klacht af te ronden in een rapport. Veelal ont staat vertraging doordat de aangeklaagde instantie Rang's bevoegdheid tot het in behandeling nemen van de klacht aanvecht. Zijn contacten met burge meesters aangaande klachten over de plaatselijke politie noemt Rang „moeizaam", sommige contacten verlopen zelf uitermate „stroef". Men blijkt hem meer dan eens te verwijten dat hij voorbijgaat aan de interne klachtenpro cedures ter plaatse. „Men kan mij dat niet verwijten, want ik heb de wettelijke bevoegd heid om dat soort klachten in behandeling te nemen". Rang is niet erg bang dat met hem hetzelfde zal gebeuren als nu dreigt met de Haagse ombudsman. De gemeente Den Haag wil uit bezuini gingsoverwegingen de om budsman opheffen. Bezuini gen op zijn bureau zijn voor Rang uit den boze: „Als dat gebeurt, sta ik binnen een half uur op de stoep van de Tweede Kamer. Ik vind dat de Nationale Ombudsman naar behoren moet kunnen functioneren". De Ombudsman wijst de nieuwe klachtenprocedure van de raad voor de kinder bescherming af. De regeling voldoet volgens hem niet aan de eisen die aan een goede objectieve klachtregeling ge steld mogen en moeten wor den. Volgens de ombudsman is het te betreuren, dat in de nieuwe procedure is gekozen voor een onderzoek van de klacht door de raden zelf: in eerste instantie door de di recteur, in tweede instantie door een klachtencommissie bestaande uit leden van de diverse raden. MAASTRICHT De van oorlogsmisdaden verdachte Albert T. heeft gisteren tijdens de tweede dag van zijn proces voor de bijzondere strafkamer van de rechtbank te Maastricht verklaringen afgelegd die lijnrecht staan tegenover die van ooggetuigen. Nadat de rechtbank maandag had getracht te achterhalen in hoeverre T. met de vijand had geheuld en hoe hij in het concen tratiekamp Kaufbeuren terecht was gekomen, ging de recht bank gisteren in op de rol van T. tijdens het transport van ge vangenen van Kaufbeuren naar Dachau, op een aantal voorval len die in het kamp Dachau hebben plaatsgevonden en op het transport van T. naar Nederland na de bevrijding. Getuigen verklaarden dat zij T. hadden gezien als degene die de leiding had van de kolonne van gevangenen die meer dood dan levend naar Dachau trokken. T. zelf zag er weldoorvoed uit, al dus de getuigen. Tijdens de zitting verklaarde T. dat deze getui gen de zaken veel sensationeler voorstelden dan dat zij in wer kelijkheid waren. Gisteren kwam ook zijn aanhouding na de bevrijding aan de orde. Op 31 mei '45 werd hij in Zevenaar verhoord en bekende hij dat hij joden had geslagen. Op de zitting gisteren ontkende hij dit. De rechtbank confronteerde hem daarop met het proces verbaal dat op 1 juli 1945 was opgemaakt. Vandaag is de strafzaak voortgezet met het horen van getuigen, afkomstig uit Israël en de Verenigde Staten. ff DEN BROEK EN VVD ZUN TEGEN (Van onze parlementaire, redactie) ff HAAG Over het Zuid-Afrikabeleid is er nog ds geen overeenstemmming tussen enerzijds de k-fractie en anderzijds minister Van den Broek itenlandse Zaken), zelf ook een CDA'er, en de D. Het CDA wil dat de regering de mogelijkheid li houdt van een verbod op investeren in Zuid-Afri- Van den Broek voelt daar echter vooralsnog niet r en vindt de VVD-fractie aan zijn zijde. —te ik! n olie-embargo en een kolenboycot onmogelijk zijn door ische belemmeringen, zoals het Benelux- en het GATT-ver- blijft als enige sanctie een investeringsverbod over. Daar- Imoet een uit 1935 daterend handels- en scheepvaartverdrag Zuid-Afrika worden opgezegd. De termijn daarvoor zou lts drie maanden zijn. r volgens Van den Broek en de VVD is opzegging nadelig de Nederlandse scheepvaart. Bovendien menen zij dat in- xen in Zuid-Afrika juist een effectief middel is om iets te tegen de apartheid. Nederlandse bedrijven moeten zich im- aan de gedragscode van de EG houden. De minister en de vinden het daarom beter als zou worden besloten tot een ;ke(re) controle op naleving van de gedragscode, ïgens ziet men de kwestie voorlopig nog als een intern pro- n van het CDA. De CDA-top heeft zich in 1981 door middel een accoord met de linkervleugel verplicht tot het treffen economische strafmaatregelen. Fractieleden als Jan Nico ilten verlangen nu dat die afspraak wordt nagekomen, tieleider Bert de Vries en premier Ruud Lubbers voelen het schijnt wel voor zo'n investeringsverbod. Daarbij wor- niet alle investeringen verboden; uitgaven ter vervanging en toegestaan. Het zou nu zo zijn dat Lubbers en De Vries (eren Van den Broek te overtuigen van de juistheid van hun (Vervolg van de voorpagina) Brandweer en politie on dervonden veel hinder van de talloze nieuwsgie rigen die veelal met auto's naar de plaats van het ge beuren kwamen. Een brandweerauto kwam door het gedrang zelfs in een sloot terecht. Door een en ander leverde ook de afzetting van het ge bied nogal wat problemen op. Vandaar ook dat de provinciaal militair com mandant voor de drie noordelijke provincies op verzoek van de burge meesters van Beilen en Hoogeveen driehon derd militairen beschik baar stelde om het pu bliek op een afstand te houden. Een van de boerderijen bij Hoogeveen, waarvan de schuur door brokstukken van een F-16 werd getroffen. Angst voor „overwaaien" geheimzinnige ziekte AMSTERDAM Twee Amsterdamse VVD-raadsleden hebben in vragen aan het college van b en w hun on gerustheid geuit over het „overwaaien" uit de Verenig de Staten van de geheimzinnige ziekte AIDS (Acquired Imunodeficiency Syndrome) naar Nederland. In Am sterdam zijn daar de afgelopen twee jaar twee mensen aan overleden. De ziekte komt er eenvoudig gezegd op neer dat de weerstand van mensen tegen allerlei ziektes wegvalt wat vaak de dood tot gevolg heeft. De oorzaak van AIDS is nog niet bekend, maar men denkt aan een bacterie of virus. Het hoofd van de afdeling infectieziekten van de Amsterdamse Geneeskundige en Gezondheidsdienst, R. Coutinho, verklaarde dat er naast de twee dodelijke slachtoffers elders in Nederland nog twee gevallen van AIDS zijn geconstateerd. Coutinho zei verder dat er in de Verenigde Staten 1300 gevallen bekend zijn. Daarvan bestaat 72 procent uit homosexuele man nen met sterk wisselende contacten en 16 procent uit drugge bruikers die verdovende middelen in de aderen spuiten. Verder is de ziekte in Amerika nog aangetroffen bij Haïtiaanse immi granten en bij een aantal hemofilie-patienten. Er wordt rekening mee gehouden dat AIDS via bloedpreparaten kan worden overgebracht. In de VS heeft dit al geleid tot een strengere selectie van de donors van bloedbanken. Ook in Ne derland wordt overwogen de risico's van verspreiding van de ziekte te verkleinen door voorlichting aan donors. Met deze voorlichting hoopt men te bereiken dat donors zelf besluiten zich terug te trekken, wanneer er een kans bestaat dat zij met AIDS-patiënten in aanraking zijn geweest. Die afzetting was om verschil lende redenen van belang. Daar was in de eerste plaats het risico dat de tanks met hy drazine (elk toestel had zo'n tank met 26 liter aan boord) door de klap opengescheurd waren, hoewel ze officieel te gen de hardste klappen be stand horen te zijn. Die hydra zine bedoeld voor noodge vallen als de normale brand stofvoorziening uitvalt is uitermate giftig. Pas achteraf bleek dat met dit risico egen rekening behoefde te worden gehouden. Beide tanks werden namelijk onbe schadigd aangetroffen en nog in de loop van de nacht naar de Leeuwarder vliegbasis overgebracht. De verongelukte toestellen hadden echter ook munitie aan boord. (Bij de Luchtmacht Voorlichtings dienst sprak men van enige oefenmunitie, maar ontkende men, zoals de geruchten wil den, het terrein als het ware bezaaid zou zijn met patronen). Een van de omgekomen vlie gers bij het ongeluk van giste ren, Bob van Winkel, was op 3 juni 1981 ook bij een crash be trokken. Zijn F-16 kwam te recht in het Lauwersmeerge- bied, maar hij wist zichzelf bij die gelegenheid nog per schiet stoel te redden. De Luchtmacht verloor op 12 april een F-104 Starfighter van Volkel, boven Engeland, waarbij de vlieger om het le ven kwam terwijl op 21 maart van dit jaar de Bergumer kapi tein Eduard Wiener zich bij Soltau (Noord-Duitsland) ge noodzaakt zag zijn F-16 te ver laten nadat er een ernstige motorstoring was opgetreden. gelukt, waarbij in totaal drie van de betrokken vliegers de dood vonden. Bewindsman wil met bonden praten over goedkope spreiding DEN HAAG Staatssecretaris Scherpenhuizen (Verkeer en Waterstaat, PTT-zaken) wil opnieuw met de vakbonden gaan praten over de uitvoering van de spreiding van de Centrale Di rectie van de PTT vanuit Den Haag naar Groningen. Hij wil praten over een goedkopere uitvoering van de spreiding, die volgens insiders 1,6 miljard gulden gaat kosten. Scherpenhuizen gaat ondëï andere praten over een beloofd wachtgeld voor PTT'ers die niet mee willen verhuizen. Zij krij gen dat totdat zij een andere baan in Den Haag hebben gevon den. En hij wil het ook hebben over vergoedingen die PTT'ers krijgen voor verhuis- en inrichtingskosten en lasten als gevolg van het opgeven van een huis in Den Haag. Scherpenhuizen kondigde zijn plannen gisteren in de Eerste Ka mer aan bij de behandeling van de begroting van verkeer en waterstaat en de PTT-begroting. De bewindsman stelde daar dat volgens hem de spreidingsoperatie goedkoper kan. ff HAAG Ook Mei kinderen is heel goed te leren te stoppen op Itoeprand en goed uit ijken alvorens de weg f te steken. Dit zegt H. van der Molen, die gen in Groningen pro- 'eert op een onderzoek r het verkeersgedrag kleuters. Met het on- loek heeft hij willen lonen dat een trai ningsprogramma voor kleuters op dit terrein wel degelijk effectief is. Voor het onderzoek heeft Van der Molen kinderen van vier tot en met zes jaar onopge merkt laten observeren in hun eigen omgeving. Met mede werking van ouders heeft hij aangetoond dat het ook bij deze kleine kinderen mogelijk is een „rem" aan te brengen bij het oversteken. Voorwaar de is wel dat er al heel vroeg mee begonnen wordt. Van der Molen: „Kinderen krijgen vaak eerst jarenlang het verkeerde voorbeeld. Aan de hand van een ouder wordt vaak zonder meer de weg over gestoken. Volwassenen blijken meer op het gehoor af te gaan. Kinderen van onzorgvuldig overstekende ouders bleken dat gedrag over te nemen. In een relatief vrij korte tijd wordt dan vaak van de kinde ren verwacht dit aangeleerde gedrag te „vergeten" en zelf standig op de iuiste wijze de weg over te steken". Bij het onderzoek is ouders ge vraagd hun kinderen te trai nen op het zorgvuldig overste ken van een weg. Na verloop van tijd kon worden geconsta teerd dat die kinderen, ook wanneer zij zich niet bespied- wisten, beter opletten. Met het resulaat van het onderzoek hoopt Van der Molen te berei ken dat er op het ministerie van verkeer en waterstaat geld vrijgemaakt wordt om alle ouders van kleuters te in formeren over het aan te leren verkeersgedrag. De promovendus bepleit ver der een parkeerverbod voor auto's in de buurt van scholen en speeltuinen. „Aangetoond is dat kinderen zich er nauwe lijks van bewust zijn dat in een straat met geparkeerde auto's, de stoeprand niet de juiste plaats is waar ze moeten uit kijken. Daar komt nog bij dat kinderen vaak hardlopen, zo dat automobilisten de kinde ren vaak te laat zien". Tenslotte noemt de Van de Molen nog de aanleg van we gen en wijken als een van de oorzaken van verkeersonge lukken met kinderen. De meeste ongevallen gebeuren vlak bij huis, in vrij rustige woonwijken. Van der Molen: „Verkeersborden zouden over bodig moeten zijn. Automobi listen moeten eigenlijk door de natuurlijke omgeving gewaar schuwd worden extra oplet tend te zijn. Kinderen blijven nou eenmaal een wispelturig en speels verkeersgedrag ver- Studentenstops 9 studierichtingen DEN HAAG Minister Deetman (onderwijs en wetenschap pen) heeft in een „voorlopig standpunt" voor het komende stu diejaar negen studentenstops toegestaan, zo is gisteren door het ministerie bekend gemaakt. Voor geneeskunde werd de maxi male instroom van eerstejaars vastgesteld op 1700 (Leiden 214; Rotterdam 214), tandheelkunde op 420, diergeneeskunde 175, so ciale gezondheidskunde 150, algemene gezondheidszorg 75, thea terwetenschap 100, industrieel ontwerpen 160 (Delft), informati ca 1060 (Leiden 100; Delft 250) en bedrijfskunde 300. ADVERTENTIE HEMELS DEN HAAG Premier Lubbers brengt eind in mei officiële bezoeken aan de Zuidamerikaanse landen Brazilië en Vene zuela. Hierbij zal minister Van der Broek van bui tenlandse zaken hem ver gezellen. De Rijksvoor lichtingsdienst heeft dit gisteren bekendgemaakt. Verder brengt de premier een kennismakingsbezoek aan de Benedenwindse Eilanden van de Nederlande Antillen. Op een later tijdstip zal de pre mier ook de Bovenwindse Ei landen bezoeken, aldus de RVD. In cle periode dat pre mier Lubbers de Beneden windse Eilanden bezoekt, brengt minister Van den Broek bezoeken aan Costa-Ri- ca, El Salvador en Nicaragua. Een woordvoerder van zijn ministerie heeft laten weten dat minister Van der Broek op deze reizen contacten met het verzet niet uit de weg zal gaan. Maak dit zinnetje af en stuur 't voor 15 juni in voldoende gefrankeerde enveloppe naar Friskwis, Postbus 236, 8901 BA Leeuwarden, met twee platgedrukte doppen van Rivella of E10 flessen. U mag zo vaak meedoen als u wilt. Vergeet uw naam en adres niet. Prijzen: 150 cheques ter waarde van f 50,- voor een bezoek aan een schoonheidsspecialiste. Een deskundige jury beloont de origineelste inzendingen. Prijswinnaars ontvangen uiterlijk 4 weken na de sluitdatum persoonlijk bericht een paar apart met héél weinig calorietjes

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9