Zoeterwouds winkelcentrum volgende maand officieel open Ook zonder werk genoeg on tplooiingsmogelijkheden DEEL 6 WERKLOZE „JAN" (30) REIDEN/REGIO £ckUc(5otnant WOENSDAG 27 APRIL 1983 PAGINA 5 rEGIC rsgestt ders le jeuj e Ind :och ai Ide ij; t piaa eter k* r jeuj lies k( I.C.L. leest s de g imber eindk eindi terwo categ( tngscl weg er Ve oude. der 11 iigde. :hikk uit Z ierscl or L tijd Bijna twintig jaar is ero ver gedaan. Eerst kwam het idee, wat flauwtjes, daarna een hele tijd niets, toen was het aftas ten en vervolgens begon men in allerlei kringen voor- en nadelen uit te wisselen. Tenslotte vond men gegadigden bereid hun handen voor de plaatselijke commercie in het vuur te steken; zeven zeiden een, twee, drie in godsnaam, en sprongen een onzekere toekomst tegemoet. Een aannemer van eigen bloede, Bos man genaamd, legde het bestek uit en begon on der de aanduiding „Komvorm" (er waren drie andere ontwerpen die echter afvielen) het dorpse winkelcentrum te bouwen. In het laatste kwartaal van het vorig jaar werden de eerste za ken per geval geo pend, en nu staat het er helemaal: Zoeterwoude Dorp's eerste en eigen winkelcentrum zonder naam, aan de Dorps straat. Er is ook geen wedstrijd om een eigen naam te vinden. En daar, op dat voormalig kale, door onkruid overwoe kerde, plekje, ontstond zo waar iets dat op een dorps centrum leek. Voorlopig spreken de inwoners over „het dorpsplein". Nabije Ra bobank stortte, na een pro centueel afgewogen goeie bui (men zat zelf in een spectacu laire verbouwing) 5000 gul den ter verfraaiing van het plein. Publiekelijk weet nog niemand wat die verfraaiing gaat worden: een bank, een fonteintje, een sculptuur maar met zo'n stukje kunst weet men in het dorp nog geen raad, want eerder ver dween een opgesteld beeld houwwerkje uit het gezicht, na een aanval van vandalen. In elk geval is het „shopping centre" Zoeterwoude Dorp voltooid. Nu moet het nog of ficieel geopend worden. Dit Handen Zeven bedrijvige onderne mers winkeliers, zo men wil zitten er op hun honk zich al dan niet in de handen te wrijven: een sigarenmaga zijn annex kantoorboekhan del, een stomerij, verzeke ringsmaatschappij (zelfstan dig en Onderling), een foto- handel, een kapper die z'n klanten zelfs bruin kan bak ken, een woninginrichter en een Chinees die ook Indisch Met z'n allen in kraakheldere bouwsels, een blanke nering, maar op het eerste gezicht in de geëigen de Zoeterwoudse tint, die al eeuwen „zo groen -als gras" is; met daarbij een verstevi ging in steenrood. Een klein koortje zingt: „We zijn wel gelukkig met deze ontwikke ling, ook al noemt men het soms een aparte, rare bouw. Maar vooruit met de geit: zo slecht is het niet. De Zoeter- woudenaren kunnen nu in Zoeterwoude blijven om er te winkelen en voor de auto's is er ook ruimte". Een koortje van zeven dorps- pleinbedrijvigen, die vele objecten vertegenwoor digen. Een clubje zonder ver band, want men vermijdt af zonderlijk op te treden, bui ten de Wizo (dat is Winke liersvereniging Zoeterwoude) om. „Maar we kennen elkaar redelijk en we kunnen sa men praten", zegt de heer J.P.M.Paardekooper. steu nend op het Handboek van verzekeringen. Hij reikt me onderwijl een foldertje uit. De nog jonge heer Paarde- kooper vertegenwoordigt de Onderlinge, die al in 1886 in Zoeterwoude wortel schoot, en is spreekbuis van het los- vaste „collectief" van zeven, dat op 28 mei het „dorps plein" met veel omhaal wil gaan dopen. En hij beaamt een zonnig aspect: „We zitten hier in ruimachtige panden, ja". Want zo Zoeterwouds zijn de Paardekoopers; al ge neraties lang. Openingsprogramma Een geweldig "openingspro gramma straks daarover meer. Alleen weet men, ook de heer Paardekooper. nog de opening officieel Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 -22 44'op toestel 10. f£3* jat. zal gaan verrichten. Normali ter is dat (zeker als er sprake is van een lokale primeur) de burgemeester of een partijge- Het nieuwe winkelcentrum in Zoeterwoude. club van zeven lijkt nog niet verder te zijn gekomen dan de constatering, dat „de ge meente ook wel graag haar eigen pleintje wil pushen". Maar hoe, is vreemd ge noeg nog niet bekend. Wellicht is de heer Paarde kooper wat voorbarig met z'n beperkte openbaringen, maar we mogen toch aannemen dat „Komvorm" conform de goede gemeentelijke zeden toch wel vanwege het raad huis te water gelaten zal wor den. Ongetwijfeld zal de eer ste burger, de heer Houdijk ing., op de hoek van de Dr. Bouwdijkstraat best wel z'n ambtsketen om willen han gen om mee te kunnen spe len. Als het maar geen lint doorknippen wordt, want dat is doodvervelend. Misschien kan de burgemeester of zijn vertegenwoordiger door een krant heenspringen, of een glas met pils over een reling gooien immers aan een brouwende gigant is Zoeter woude veel verschuldigd. Maar dergelijke openingen zijn al meer vertoond. Uiteindelijk, we weten het gewoon nog niet. Daar moet in Zoeterwoude nog even over gepraat worden. Wat in middels vvel vaststaat, is de muziektent, die even op het pleintje wordt neergezet. Een tent, een aantal jaren gelfeden geschonken door de voor een deel Zoeterwouds geworden brouwerij. In die tent, op die tent liever, wordt van alles gedaan op 28 mei. Zegsman Paardekooper: „Wij doen daar iets voor de jeugd. Een poppentheater". „Dat zal dan toch wel het spel van Onder water zijn?", vraag ik arge loos. Paardekooper bloost: „Ja, dat is wel de bedoeling. Dat is wel de gedachte ja". Maar er komt nog veel meer. Een bandje in de tent. Als het goed is wordt dat The Sweetwood Dixie Stompers, voor een deel gekweekt op eigen bodem. Voordat ik het vergeet: feest van 2 uur 's middags tot een uur of 11, 12. Joost en de vergunningen mogen het weten. En het blijft verder, waar schijnlijk, in principe Zoeter wouds in de tent. Met een bandje en ook een disco- theekje dat opgevoerd zal worden door Discotheek Stu dio 17. Eventueel. Het is de bedoeling, dat twee tapinstal laties (biertenten) geleend kunnen worden van de bier brouwer. Dan droomt men verder nog van een „Franse avond" in Zoeterwoude, op het dorpspleintje: stokbrood, wijn, te verkrijgen bij aparte kraampjes, „die dergelijke spullen verkopen". Het zal geen echt Frans feest wor den, maar een uitstraling is al voldoende. En „wat dies meer zij". Maar dat zal nog besproken moeten worden, onderling. En dan denken Paardekooper en collegae over een ballonnenwedstrijd. Boompjes Komt tijd, komt raad. Maar de jonge boompjes staan er al. Op het dorpsplein, en terzij de. Er is zelfs gedacht aan pere- en appelbomen. Maar dat lijkt me louter verkwis ting. Ik zie het al en ook Paardekooper ziet het al al die peren en appelen, nau welijks rijp, te grijp of te roof voor de hope des dorps. Maar het wordt wel feest, einde mei, in Zoeterwoude dorp. En de ettelijke (dag)winkels in het kielzog van dat plein profiteren er ook van, omdat ze een duizendtal gegadigden kunnen bedienen. Zoeterwoude is, qua dorp, niet meer wat het was. Het is in twee decennia de steedse bevoogding ontgroeid. Einde lijk. Maar het blijft, ondanks alles, zo groen als gras... En dat is een ere-code voor Zoe terwoude! Niet elke werkloze heeft een pessimistische blik op de toekomst. In de vorige aflevering van deze serie kwam Michel aan het woord, die somber was. Dit keer komt „Jan" aan het woord. Jan heeft in zijn periode van werkloosheid bepaalde waarden in het leven ontdekt, die hem niet meer af te nemen zijn, door wat voor maatschappelijke druk ook. Aanpas sen aan een arbeidssysteem, dat in zijn ogen niet goed is kan hij niet meer. Hij vindt dat mensen te veel van zichzelf moeten inleveren als zij slechts als eenheidsworst behandeld worden. En het arbeidsbe stel houdt nauwelijks rekening met individuele ui tingen en interessen van mensen. Jan staat met dit denken ook weer voor een bepaalde groep van meestal jonge maar toch ook steeds meer oudere werklozen en zelfs gepensioneerden. Zij hebben ont dekt, hoe zinnig het leven ook zonder baan kan zijn en hoe jammer het eigenlijk is als je per dag je le ven vergooit met eentonig en geestdodend werk. Werken willen ze wel mits dit werk aan voldoende voorwaarden voldoet en daarbij staat geld verdie nen meestal pas op de derde of vierde plaats. Uit wetenschappelijke onderzoeken bleek, dat oude mensen vaak terug kijken op een leven, waarin zij hun eigen verlangens en wensen niet kwijt konden. Zij nemen gelaten, zich bij alles neerleggend, af scheid van het leven. Veel jongeren denken daarvan geleerd te hebben en weigeren aan dat oude systeem mee te werken. ide Voor Jan is de toekomst niet uitzichtsloos. ik. 1 d P. I Blijkt igspl van J. >nin{ dig huil gen din bij LEIDEN Een duide lijk produkt van zijn op voeding in de jaren vijf tig, maar zich wel be vrijd voelend van allerlei opgelegde regels en ge boden, is „Jan". Zijn ech te naam heeft hij liever niet in de krant. „Men sen kijken toch anders tegen je aan als ze weten dat je werkloos bent. Ik heb zo mijn contacten met mensen, die beter niet kunnen weten dat ik werkloos ben. He( M. tuurlijk gek, maar het lijkt wel of je dan min der serieus genomen wordt". Jan is nu één jaar werkloos. Hij heeft na de MAVO, HAVO ge daan en deed daarna de avondopleiding VWO. Hij heeft enkele jaren rechten gestudeerd, maar het vooruitzicht hele da gen te moeten slijten in een kantoor, waar hij aan een bureau in wetboeken regeltjes zou moeten op zoeken, leek hem niets en hij stopte met de stu die. „De studie was wel erg interessant én ik heb er ook veel aan gehad. Ik kreeg meer inzicht in al lerlei zaken en je leerde iets van heel veel kanten bekijken. Maar ik vond niet dat ik me er vol doende mee kon ont plooien, als het mijn werk zou worden". Tijdens zijn avondopleiding VWO werkte hij twee en een half jaar als fotograaf. Iets dat hij reeds op zijn zestiende jaar graag wilde doen. Naast enkele andere baantjes begon hij een cultureel project, dat echter stuk liep omdat er maar weinig belangstelling voor was en omdat de kosten te hoog opliepen. Culturele zaken blijven hem bezig hou den. Hij heeft allerlei ideeën en hoopt binnenkort iets te starten, waarmee hij ook zijn brood kan verdienen. Door zijn werkloosheidsperiode is hij het leven en vooral zijn eigen leven anders gaan be kijken. „Het eerste half jaar werkloosheid was vrij moei lijk. Ik had het gevoel dat ik nergens bij hoorde. Ik dacht steeds: „Het is me niet ge lukt" en gaf mezelf de schuld van het geen werk hebben, maar na dat half jaar dacht ik dat het bedrijf het niet ge lukt was mij aan het werk te houden. Iedereen bepaalde maar hoe ik mij diende te ge dragen en te kleden. Door je niet op dergelijke wijze te ge dragen werd het contact veel moeilijker met de andere mensen die er werkten. Je. kon gewoon jezelf helemaal niet zijn. Het werk dat ik deed was ontzettend duf. Er was nauwelijks iets te doen. Ik las elke dag alle kranten, maar naar verloop van tijd gaat dat vervelen. Als ik dan iets later op kantoor kwam, omdat er toch niks te doen was, dan kreeg ik op mijn donder omdat ik te laat kwam. Nou, dat soort dingen zijn zo belachelijk. Daar lest. Drie mensen deden daar het werk van één. Over ver borgen werkloosheid gespro ken". Uren vullen Uren vullen, is voor Jan geen werken. Dan heeft hij wel wat beters te doen. „Ik wil alleen nog zelf iets opzet ten, waar ik van kan leven, of ergens werkzaamheden verrichten die mij interesse ren, liefst met mensen die mij aanspreken wat mentali teit betreft". Jan zit bepaald niet stil in zijn periode zon der betaald werk. Hij volgde en volgt allerlei cursussen, verdiept zich in zaken waar hij belangstelling voor heeft, maar nooit zo aan toe was ge komen, knapt zijn huis hele maal op, maakt foto's en schrijft verhalen en gaat 's a- vonds naar de kroeg om een beetje met mensen te praten. Hij vindt eigenlijk dat ieder een die werkloos is, zich moet proberen te vermaken en contact zoeken met ande re mensen. Wie niet van een kroeg houdt, gaat maar op een club en vereniging om met mensen in contact te ko men. Vereenzamen is niet nodig, vindt hij. „Ik praat misschien wel makkelijk, maar ik ben er geen type naar om bij de pakken neer te gaan zitten. Ik heb ook geen negatief toekomstbeeld. Ik heb een ruime opleiding gehad en heb de indruk dat ik kan kiezen. Zelfs als ik zou weten dat ik nooit meer aan de bak zou komen, dan richt ik mijn leven zo in dat ik het ook dan naar mijn zin heb. Door cursussen te doen bijvoorbeeld verhoog je je ei gen waarde. Je weet nooit waar het goed voor is. Voor je zelf is het alleen al belang rijk, omdat je je door zo'n cursus bijvoorbeeld in het buitenland verstaanbaar kan maken of lekker kan koken enz. Je wordt toch al door de buitenwereld gestigmatiseerd als waardeloos. Ik ga binnen kort weer meet- aan sport doen. Als ik dan over een poosje merk een betere con ditie te hebben dan is dat toch mooi meegenomen. Daar heb je allemaal tijd voor als je niet verplicht om negen uur op een kantoor moet zijn. Het scheelt natuurlijk wel dat ik niet gebonden ben aan een vrouw en kinderen. Mijn vrijheid is erg groot en ik voel me bepaald niet een zaam ofzo". Verwijten Jan heeft wel zo zijn verwij ten tegenover bepaalde ge vestigde instituten zoals het GAK. Zijn inzet om iets op poten te zetten en de hem ge geven vrije tijd om over veel zaken na te denken, hebben hem het inzicht gegeven dat iets ondernemen erg moeilijk is. „Het GAK werkt eigenlijk alleen maar tegen als werklo zen iets op poten willen zet ten. Alles moet volgens hon derdduizend regeltjes gebeu ren. Als iemand ergens in een oud pandje iets wil be ginnen, moet bijvoorbeeld eerst zo'n ruimte helemaal aangepast worden en het liefst nog gerenoveerd ook. zodat straks de huur niet meer op te brengen valt en de werkloze alleen voor z'n woonlasten blijkt te werken. Nou, dan begin je er maar niet aan. want je moet ook eten. Ook de huren voor een normale winkelruimte, heus geen goede stand, doen mak kelijk 15.000 tot 40.000 gul den per jaar. Daar moet je aardig wat voor omzetten om alleen die huur al op te kiin- nen brengen. Er zijn heel veel mensen die initiatieven hebben en liever ook zelf de kost verdienen dan van een uitkering leven, maar het sy steem werkt hen in alle op zichten tegen. Maar dat zul len die ambtenaren natuur lijk tegenspreken. Die kun nen veelal ook niet meer doen dan hen is opgedragen. Zij hebben alle creativiteit verloren. Het wordt tijd, dat ze werkloos worden om dat weer te leren", aldus Jan. SYLVIA VAN LEEUWEN

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5