„Zure regen" dreigt complete wouden in wurggreep te nemen ITALIË: preken voor een lege kerk ENGELAND: giftige stoffen in Zuid-Wales FRANKRIJK: de fraaiste bossen van Europa li BELGIË: gelukkig een rijke bodem DUITSLAND: aan de vooravond van een ecologisch Hirsjima VERENIGDE STATEN: tienjarenplan moet een ramp zien te voorkomen BINNENLAND/BUITENLAND QaidócQowuvnt WOENSDAG 27 APRIL 1983 PAGING DEN HAAG De Euro pese Commissie be spreekt met regerings deskundigen een algeme ne richtlijn over lucht verontreiniging die moet voorzien in een scherpere controle op de emissie (het uitstoten van stoffen in de lucht) van vaste in dustriële installaties. Ook worden de emissienor men voor motorvoertui gen op middellange ter mijn bekeken. Dit heeft de commissie, het „dagelijks bestuur" van de gemeenschap, on langs meegedeeld in ant woord op vragen van een Belgisch lid van het Eu ropees Parlement, de so- cialiste Marijke van He- meldonck, over de zoge naamde „zure regen", die een steeds ernstiger be dreiging voor de bossen vormt. Deze regen be staat hoofdzakelijk uit sulfaten en nitraten in oplossing en uit vrij zwa velzuur. Deze stoffen ontstaan door de omzet ting van zwaveldioxyde en stikstofoxyde in de at mosfeer. Hét enige middel om het effect van de zogenaam de „zure regen" te ver minderen is het beper ken van de hoeveelhe den zwaveldioxyde en stikstofoxyde in de lucht. Om technische redenen, aldus de commissie, is het niet mogelijk geweest het verschijnsel „zure re gen" te onderzoeken in het kader van de onder linge uitwisseling van in formatie over luchtver ontreiniging. In afwachting van het onderzoeksresultaat peil den onze corresponden ten de stand van zaken in Duitsland, België, Frankrijk, Italië, Enge land en Amerika. ROME Bomen, bomen en nog eens bomen. Volgens de weten schap is een grootscheepse bebos sing de enige manier om Italië op den duur te vrijwaren van de reek sen natuurrampen die het land maand in maand uit treffen. De bo men moeten de bodem redden van een verdere aftakeling. „Hydrogeo- logisch" verkeert een zesde deel van het nationaal territoir in een noodtoestand. Dat betekent dat daar de grondstructuur niet meer in staat is om het hemelwater op te vangen. Een zesde deel, en dat brengt Italië volgens de Unesco-ta- bellen aan de top van de wereld ranglijst. Een fikse regenbui en ergens ver derop vindt een overstroming plaats of begint de aarde te schui ven. Omdat de heuvels en de ber gen van Italië de regen niet meer kunnen verwerken, sleurt het weg stromende water aarde mee en ra ken bergstromen en uiteindelijk ri vieren dichtgeslibd. Gevolg: over stromingen, grondverzakkingen en de bekende „frana" of aardver schuiving, zoals iedere weggebrui ker in Italië op de waarschuwings borden wel eens heeft kunnen le- Ieder herinnert zich de grote wa tersnoodramp van Florence in 1966, toen de beroemde musea on derliepen omdat de rivier de Arno niet meer in staat bleek de najaars regens te verwerken. De rivier de Po treedt elk jaar ver buiten haar oevers. Italië verliest elk jaar mil jarden gulderfs aan de bestrijding van dit soort natuurrampen (meer dan honderd miljard gulden de laatste dertig jaar), terwijl het voor komen ervan heel wat minder zou hebben gekost. Jaarlijks voor enke le miljoenen guldens bomen aan planten geneest het land op den duur beslist van deze hydrogeologi- sche kwaal, zegt de wetenschap. Vooral als deze bebossing gepaard gaat met een verstandiger bebou wing, strengere controle op de ille gale huizenbouw en een beperking van de wegenaanleg. De geleerden waarschuwen keer óp keer, maar naar hen wordt slechts geluisterd gedurende enkele dagen na een nieuwe overstroming of na een nieuwe aardverschuiving. Is de natuurramp uit de actualiteit ver dwenen, dan preken de geleerden voor opnieuw een volstrekt lege kerk. Vogelvrij Sinds 1970 ligt er in het parlement van Rome een wetsvoorstel dat de ontbossing aan banden wil leggen en de bodem moet beschermen, maar de politici komen er niet aan toe. Andere zaken gaan voor. Zoals het wetsontwerp dat voorziet in het herstel van wegen en bruggen die als gevolg van de jongste overstro mingsramp zijn verwoest. Ook de daklozen van de aardverschui vingsramp van Ancona, december vorig jaar, hebben dank zij een haastige wet weer een dak boven hun hoofd. Ondertussen blijven de bossen van het land vogelvrij. Kerstmis 1982 heeft opnieuw een stormloop op de bossen gekend, en wie weet hoeveel overstromingen en aardverschuivingen op het con to van deze nieuwe kerstboom- slachting kunnen worden geschre ven. Om Italië van zijn erosieproblemen te verlossen is ook wel eens de ge dachte geopperd om hier net zo te doen als in Israël en voor iedere boreling een nieuwe boom te plan ten. Maar ook dit zal in het huidige progressieve Italië geen massale be bossing tot stand brengen. Italië is nog een zeer jong land, is eigenlijk nog in staat van wording, zeggen de geologen en dan moet worden opgepast voor een versto ring van het kwetsbare natuurlijke evenwicht. Maar desondanks gaat de verloedering van de natuur in hoog tempo door. Het wachten is op de volgende natuurramp. CEES MANDERS Bossen: in Duitsland massale sterfte; in België nog op fluweel; in Frankrijk branden voornaamste vijand; ii Italië aanplant bittere noodzaak; in Engeland geen grote problemen en in de Verenigde Staten eerder bruii dan groen LONDEN „Op de Britse eilan den is zure regen nog geen ernstig probleem", aldus David Seal, hoofd van de research-afdeling bij het Britse Nationale Bosbeheer, noor delijke sector. „Natuurlijk hebben wij in Groot-Brittannië ook wel eens last van verontreiniging van de lucht, maar wat onze' bossen be treft, is het niets in vergelijking met wat zich bijvoorbeeld al in Duitsland voorgedaan hfeft", zegt hij. David Seal schrijft deze gunstige si tuatie grotendeels toe aan de zoge heten „Clean Air Act", een zuive- re-luchtwet die sinds het einde van de jaren vijftig onder meer tot ge volg heeft, dat zich geen smog-toe- standen (smog is een mengsel van rook en mist) meer voordoen. De verspreiding van schadelijke rook is uitdrukkelijk bij de wet verbo- Vooral in het industriële noorden van Groot-Brittannië heeft bedoel de wet gunstige bosbouwkundige gevolgen gehad. Nadat de zuivere- luchtwet van kracht geworden was, begonnen op sommige plaat sen, die geen bossen meer hadden, nieuwe bomen te groeien. Dit alles betekent niet, dat Groot- Brittannië helemaal gespaard blijft van vervuilingsproblemen. Vooral de bossen van Zuid-Wales schijnen de schadelijke invloed van giftige stoffen, die ondanks alles toch in de atmosfeer aanwezig zijn, te on dergaan. Maar volgens David Seal is het allemaal veel minder ernstig dan in Duitsland en Tsjechoslowa- kije. Ondanks het feit dat de Britse eilanden zich dus blijkbaar nog in een bevoorrechte positie bevinden, wordt het vraagstuk van de zure regen er toch ijverig onderzocht. ROGER SIMONS PARIJS De Franse bossen vor men ruim de helft van het totale bosgebied van de gezamenlijke lid staten van de Europese Gemeen schap en nog steeds, zij het lang zaam. neemt de bebossing van Frankrijk toe. Momenteel bezit het land meer dan twee maal zoveel bossen als in het Napoleontische tijdperk en eveneens meer dan on der het bewind van de Zonneko ning in de 17e eeuw. Een kwart van de totale oppervlakte van het Franse moederland is met bos be dekt. Nadat tegen 1790 het bosbestand tot niet meer dan 6 miljoen hectaren gedaald was, grotendeels als gevolg van het gebruik van hout als bouw materiaal, brandstof en materiaal voor de zee- en rivierscheepvaart, met name voor de oorlogsvloot, be gon men een eeuw later met de eerste herbebossingspolitiek die in haar oorspronkelijke vorm meer dan een eeuw (tot 1947) duurde. Als gevolg van deze politiek en ook door de toenemende ontvolking van het platteland waardoor braak gekomen terreinen begroeid raak ten, had het land in 1900 weer 10 miljoen hectaren bos. De aanwas Was tot 1946 langzaam; in dat jaar was de beboste oppervlakte nauwe lijks 11 miljoen hectaren. Maar se dertdien is de bomengroei in het land relatief snel toegenomen en momenteel heeft Frankrijk weer 14 miljoen hectaren bos vén zeer uit gebreid karakter, waaronder enke le van de fraaiste en indrukwek kendste bossen van heel Europa te vinden zijn. Lange vegetatie De Franse bossen bestaan voor 67 procent uit loofbomen en voor 33 procent uit naald- en harshoudend hout. Eik en beuk zijn de meest voorkomende bomen; onder het ha naaldhout is de zee-pijnboom[ talrijkst. De Franse bossen mui« uit door zogenaamde lange vel' tie, dat wil zeggen dat de zee-j^ boom een halve eeuw nodig I om te volgroeien en de klass eik twee en een halve eeuw. Landerijen die door boeren vfi'ste ten zijn en braak liggen wordeifcee dert 1827 systematisch bebost*'11' dertig jaar geleden werd begorvate met het consolideren van de nen in Zuid-Frankrijk door zep bomen te beplanten. Voorts wo|' de bossen voortdurend onderi de den en voor zover mogelijk scH gemaakt, ook om branden te w komen. Branden zijn de voornaF11! ste vijanden van het bosbestampbli gemiddeld wordt 35.000 hectaref per jaar door brand vernield; 26 daarvan alleen al in het Miq landse-Zeekustgebied. Om de bi den te bestrijden is er sedert jJ een uitgebreide organisatie op tl gezet waarvan een eskader bri busvliegtuigen, die naar gelang type 5,5 tot 12,5 ton water on brandhaarden kunnen uitston de ruggegraat vormt. De Fri bossen worden aanzienlijk miij dan die in Noordwest- en Noi Europa door besmette neerslag! dreigd en de daardoor aangerij" schade schept nog geen problerj De vraag naar hout voor de ini trie en met name de papierfabixjjj ge vormt het grootste probll.. voor het Franse bosbestand J'J gaan stemmen op die een snej n en meer doeltreffende herbejing sing bepleiten. Het grootste bosi|ini] sief van Frankrijk is in het zLaa westelijke deel van het land, in xt Landes, en bestaat uit 900.000 I taren pijnbomen, die rond 1851# zaaid en niet geplant zijn. Ze Dl den uitgezaaid voor de harsproèn tie. In dit gebied kwam in 194| v meest tragische bosbrand -i js waarbij 83 personen het leven fp- loren, 66 huizen en 52.000 hecti pijnbossen in de vlammen °Rn gen. Het Vogezen-gebied heeftNed nagenoeg aaneengesloten bos i/or een kwart miljoen hectaren, te|w€ het Ardennenwoud 100.000 Nen ren beslaat. Het gehele bosmaf langs de Middellandse-Zeekusti slaat 4.200.000 hectaren, waar"ue' 2.200.000 werkelijk uit volgrcf 15 bomen bestaat. JAN DRUMM BRUSSEL De zure neerslag heeft tot dusver geen effect gehad op de Belgische bebossing. Volgens de Vlaamse minister van landbouw Ackermans, wiens woordvoerder toepasselijk Bosman heet, rust deze constatering alleen op vermoedens. „Er wordt nog geen studie naar verricht", aldus het ministerie, „omdat er geen onrustbarende rap porten binnengekomen zijn". Een aantal instituten in België houdt zich bezig met het meten van de luchtvervuiling, maar volgens het ministerie hebben die ook nog geen verontrustende concentratie van zure regen waargenomen, hoewel zure neerslag zich ook in België voordoet. „Op lange termijn", aldus de woordvoerder, „verwachten we wel een verslechtering van de bos- -vegetatie, voornamelijk op gron den die weinig rijk zijn aan kalk. De termijn kan niet aangegeven worden, want, zegt men, pas nu constateren we effecten,'die dertig tot veertig jaar geleden teweegge- Tv= jem] bracht zijn door de hoge conceifjde tie van koolmonoxide. Bladaaiyeds ting in de vorm van het zwar el lichtgroen worden van de bebljavil ring is nog niet geconstateerd, fl zijn er, voor zover bekend, ie. h geen bomen afgestorven door ian doen van zure neerslag. Men dihet dat dit komt door de rijke bodfgelc waarop de Belgische bossen stacuk Van veel groter zorg is momeipst de diefstal van hout in België, hd zien de hoge prijzen van brandd, i en hout in het bijzonder trelilan mensen de bossen in om te ka(jall< wat ze denken nodig te heljden voor hun verwarming. Het ille^wa kappen heeft er al toe geleid d^r bossen extra worden bewaakndje dat er zelfs 's nachts gepatr«d|ë' leerd wordt. De bewaking word lin komende weken nog opgevjies omdat men vorig voorjaar de efit c ring heeft opgedaan dat menselt de bossen bomen uitgraven diiom vervolgens in eigen tuin herpen ten. Het ministerie vindt dit slis tuinieren grenzen aan vandalitoetl „Het heeft geen enkele zin", alver het ministerie, „want de wol worden vaak zo beschadigd slechts in heel weinig gevallet) bomen opnieuw „aangaan". Irl sen zitten we in de bossen met 11 te schade". j AAD JONGBL<I BONN Een derde deel van Duitsland bestaat uit bos. Zo staat het nog altijd in de schoolboekjes. Maar het cijfer klopt niet meer. Steeds meer doodzieke bomen leg gen het loodje. Nuchtere weten schappers geven het Duitse bos geen twintig jaar meer. De zure regen verandert het aan zien van een heel land. „Een Duits land zonder bossen is niet meer het land waarin wij zijn opgegroeid," zei de socialist Hans-Jochen Vogel tijdens zijn verkiezingscampagne. Berouwvol voegde hij er aan toe: „Hadden we van de vele miljarden, die naar de snelle kweekreactor in Kalkar zijn gevloeid, maar een deel besteed aan de bestrijding van de sterfte van onze bossen". Zure regen heeft het Duitse woud in een wurggreep genomen. De bo dem verzuurt, de wortels worden beschadigd en tenslotte sterft de gehele boom. Grootste boosdoener: de zwaveldioxide, die de Duitse krachtcentrales in grote hoeveelhe den de lucht instoten. Duitsland staat aan de vooravond van een ecologisch Hiroshima, waarschuwen deskundigen. Het ministerie van landbouw in Bonn kwam vorig jaar zomer na een kor te inventarisatie tot de slotsom dat 562.000 hectare, ofwel acht procent van de Duitse bossen was aange tast. Intern gaat het ministerie er van uit dat de schade echter veel omvangrijker is. Veel onderzoekers waren immers onvoldoende ge schoold en te onervaren om begin nende schade te herkennen. Actie comités zijn na een inventarisatie uitgekomen op dertig procent. Er mag dan enige discussie gaande zijn over de precieze omvang van het woud-sterven, iedereen is het er over eens dat het sterven de laatste vijf jaar een alarmerend tempo heeft aangenomen. „De om vang van de schade neemt galoppe rend toe. De oppervlakte aangetas te wouden is in minder dan een jaar verdubbeld", zegt de Duitse Bond voor Natuurbescherming. Vooral het zuidwesten van het land heeft het zwaar te verduren. Het ministerie van milieubeheer in de deelstaat Baden -Württemberg kwam na een inventarisatie tot de onthutsende slotsom dat nog maar één procent van de zilversparren in de deelstaat gezond is. De zilver- spar, symbool bij uitstek van het Duitse kerstfeest, is bijna uitgestor ven. Beperkte het kwaad zich aanvan kelijk tot de bossen in de hoger ge legen delen van Duitsland, het woud-sterven rukt nu ook op naar de Noordduitse laagvlakte. Het on heil begint ook steeds duidelijker de Nederlandse grens te naderen. De aan Nederland grenzende deel staat Noord- Rijnland-Westfalen, tot voor kort nog nauwelijks ge troffen, meldt nu dat 144.000 hecta re, ofwel zeventien procent van de bossen, schade heeft opgelopen. Vijf voor twaalf Natuurbeschermers zijn in Duits land jarenlang roependen in de woestijn geweest. Het probleem werd door de autoriteiten eerst ont kend en vervolgens gekleineerd. Nu echter blijkt dat het voor het Duitse woud vijf voor twaalf is volgens sommige deskundigen zelfs al vijf over twaalf roepen alle partijen om het hardst dat er iets moet gebeuren. CSU-minister Frie- drich Zimmermann van Binnen landse Zaken is met èen nieuwe wetgeving gekomen om de uitstoot van zwaveldioxide door de kracht centrales te verminderen. „Ik kan toch niet wachten tot de laatste boom verrekt", zo motiveerde hij kernachtig zijn besluit. Niettemin gaan zijn wettelijke maatregelen volgens deskundigen lang niet ver genoeg. Bovendien zijn er uitzonde ringsbepalingen voor oude eenhe-^ 'den in de krachtcentrales. Uitzon deringsbepalingen die de industrie tal van ontsnappingsmogelijkheden geven. Kernenergie -|E, :ha De voorstanders van kernené zien in de stervende bossen kans voor open doel. De sclp1"' kernenergie wordt als het alte! in tief voor de kolengestookte kr^i centrales in de etalages geplaai)U] Natuurbeschermers houden f voorstanders voor dat de ka- van een kernenergiecentrale l™ doende zijn voor de ontzwav^vie van heel wat door kolen gestoj centrales. Eén ding lijkt zeker: het jaar ^a, zal het grootste woud-sterve^k( zien geven in de geschiedenis de Bondsrepubliek. De schitte de, droge zomer van 1982 heel zuurgraad van de bosgrond imi nog eens belangrijk verhoogd GERARD KES! WASHINGTON Achttien jaar geleden maakte de student Tom Siccama een studie van groeitempo, dichtheid en variëteit van planten en bomen in het prachtige woud van de berg Camels Hump in Ame- rika's noordoostelijke staat Ver mont, bijgenaamd de „Groene Ber- genstaat". Hij legde de overweldi gende diepgroene rijkdom van het natuurbos vast in koele' cijfers. Vandaag staat het bos te sterven. Het aantal rode sparren blijkt ge halveerd, de balsemdennen en sui keresdoorns zijn gedecimeerd en andere inheemse soorten als de Amerikaanse es en de Beach Tree staan er ongezond bij. De hele aan blik van het bos is, ook in de zo mer, eerder bruin dan groen. Oor zaak: verzuring. Zure bestanddelen van cadmium, zink en lood, zoals ze in toenemende mate voorkomen in de elementen waarvan het woud leeft, de sneeuw, de regen, de wol ken waarin grote delen van het jaar de hogere gebieden van de Ca mels Hump gehuld gaan. Het probleem van de zure regen treft in Amerika vooral het noord oosten ofwel New England en met name de staten Maine, New Hampshire, Vermont en het noor delijke deel van de staat New York, waar behalve bossen, ook landbouwoogsten, oude gebouwen en het leven in de hoger gelegen meren getroffen worden. In aan grenzend Canada doen zich dezelf de angstaanjagende verschijnselen voor. „Het is een sluipend gift. Je ziet het niet, je ruikt het niet, je proeft het niet en toch doet het zijn werk", zegt Martha Lyman, voor zitster van een van de tientallen actiegroepen die sedert een jaar in New England ijveren voor een ri goureuze aanpak van het vraag stuk. Een aanpak die in Washington zal moeten beginnen. Daar moet vol gens de gezamenlijke „zure-r^gen- bewustwordingsgroepen" de mi lieuwetgeving zodanig worden aan getrokken dat de industrie zijn zwaveldioxide en stikstofoxyden in het jaar 1990 zal hebben gehal veerd. Het leidt immers volgens de verontrusten in de noordoostelijke Verenigde Staten geen twijfel dat de westenwinden het onheil aan voeren vanaf de industriegebieden van Detroit en Chicago, en de Ca nadese centra Toronto en Montreal. Radeloos Maar in Washington is het de repu blikeinse president Reagan die de scepter zwaait en bij hem vinden de rentmeesters van de schepping niet altijd een open deur. Reagan zit trouwens juist opgescheept met een eersteklas milieuschandaal, waarbij is gebleken dat zijn ambte naren van het EPA (het Ameri kaanse nationale milieubescher- mings-departement) liever „sweet- heart-deals" sloten met vuilspui- tende fabrikanten dan de letter van de behoorlijk strakke milieuwetten uit te voeren en daarmee de volks gezondheid en het natuurbehoud boven alles te stellen. De oppositie, de Democratische Partij, heeft met het ontrafelen van het EPA-schandaal het vuur zo na aan de schenen van de president gelegd, dat deze vorige week in het wilde weg uithaalde naar „allerlei milieu-extremisten, die niet zullen rusten voordat het Witte Huis een vogelnestje is". Een stokpaardje van Ronald Reagan is ook dat „Amerika nog net zoveel bosoppervlakte heeft als in de dagen van George Washing ton" (een kleine 200 jaar geleden) en dat „alle bomen in Amerika evenveel of meer zwaveldioxyde produceren dan alle Amerikaanse fabrieken bij elkaar". Klap op de vuurpijl, maar vooral op de kop van de hele Amerikaan se milieubeweging was dat het mi nisterie van justitie in Washington twee weken geleden twee geïmpor teerde Canadese films over het pro bleem zure regen, bestempelde als „politieke propaganda". Volgens een van stal gehaald vooroorlogs wetsartikel moet iedereen die deze films in de V.S. vertoont, ze vooraf laten gaan met de mededeling dat ze het produkt zijn van „buiten landse agenten". Bovendien wor den de namen en adressen van de organisaties die de (overigens door de Canadese regering gesubsidieer de) films vertonen, geregistreerd bij de recherche. De hilariteit rond deze verkrampte reactie van de Reagan-regering heeft er voor ge zorgd dat de twee documentaires, die aanvankelijk waren bedoeld voor beperkte vertoning voor vere nigingen, nu in de gewone biosco pen draaien en daar grote drom men publiek trekken. Een en ander neemt niet wedf genoemd milieubeschermingl*- partement EPA zich wel deg over het zure regenprobleem bi v Een woordvoerder aldaar vaiDI afdeling-atmosfeer zegt: „De I regen is waarschijnlijk het groj. milieuprobleem van de VereHll Staten. Alleen, we weten nog niets met zekerheid over de zaak en omvang van de ramp'Hal, Daarom gebeurt er voorlopig L veel meer dan: studeren. Ink^ vorig jaar is een op papief drukwekkend tienjarenplan|jjn start gegaan, waardoor in het »ja van de jaren negentig oorzaaKj gevolg van zure regen gedetaill— in kaart moeten zijn gebracht.l heel in de lijn met het Reaganpw loof wordt veel verwacht val" vrijwillige samenwerking tJ overheid en industrie en neitP gerept over strengere milieu-jvol ten. ffe: lek MARC DE KONIP

Leidse Courant | 1983 | | pagina 12