Speurtocht naar „Hitiers dagboek" duurde tien jaar "Lekker moet blijven! Betico Croes, gangmaker va, Aruba''s onafhankelijkheid Syrië vuurt op Israëlische legereenheid o: BURKERT STIERF NATUURLIJKE DOOD Minstens zes Russische onderzeeërs spioneerden in Zweedse wateren Nederlandse prof al anderhalf jaar zonder salaris Groenlanders zijn zwaar aan de drank BUITENLAND ËeidócSouumt WOENSDAG 27 APRIL 1983 PAGINA BONN De Westduitser Rudolf Burkert is bij zijn verhoor door DDR-douaniers een natuurlijke dood gestorven. Er is geen enkel bewijs dat hij is mishandeld. Tot die conclusie komt prof. dr. Werner Janssen, hoofd van het gerechtelijk la boratorium in Hamburg. Nu Janssen de lezing van de DDR in feite bevestigt, lijkt de zaak-Burkert, die de betrekkingen tus sen de twee Duitslanden dagenlang heeft vertroebeld, uit de wereld. De Hamburgse expert heeft niet alleen het lijk van Burkert onderzocht, hij heeft ook het douanekantoor in Dre- witz, waar Burkert in verband met smokkel werd verhoord, bekeken en gesproken met de twee grensbeambten die hem verhoorden. In zijn rapport concludeert hij dat het zeer goed mogelijk is dat de aan aderverkalking lijdende Burkert na een hartstilstand van zijn stoel is gevallen en met zijn hoofd op een radiator terecht is gekomen. „In geen geval kan bewezen worden dat het hoofdletsel door vreemde hand veroorzaakt is", aldus Janssen in zijn rapport. Doden door goudkoorts op Filippijnen MANILLA Nadat bekend was geworden dat in een verla ten mijn in het noorden van de Filippijnen goud was gevonden, heeft de onvermijdelijke goud koorts weer toegeslagen. Meer dan vijfduizend fortuinjagers stroomden naar het dorpje Pla cer, in de provincie Surigao del Norte. Zij stortten zich als mie ren in de al jarenlang onge bruikte mijngangen en begon nen in het wilde weg te graven. De gevolgen bleven niet uit en er deden zich diverse instortin gen voor. Dertien doden zijn al geborgen, zeventig goudzoekers worden nog vermist. Protest De uit Zaandam af komstige mevrouw Marion Blenes voert in de Verenigde Sta ten at geruime tijd een opmerkelijk protest tegen vivisectie. Zit tend in een kooi ont moette zij in Boston de Amerikaanse actri ce Angie Dickinson, die ook strijdt tegen vivisectie. Mevrouw Bienes, die ook in ons land gekooid tegen het dierenleed heeft geprotesteerd, zal zich deze week in haar traliewerk voor het Witte Huis poste ren. Congres geeft groene licht voor extra hulp aan El Salvador WASHINGTON De Ameri- kaanse president Reagan heeft van het Congres toestemming gekregen dit jaar voor 30 mil joen dollar extra militaire hulp te geven aan El Salvador. Ver der zal de regering een specia le afgezant benoemen voor El Salvador. Verwacht wordt dat president Reagan diens benoe ming zal bekendmaken in een later vandaag te houden rede voering tot het Congres over Midden-Amerika. Hulpverleners .Qt in Ethiopië La ontvoerd ug] LONDEN Guerrilla-si ders in Ethiopië hebben von week in het noorden van bSHI land tien buitenlandse huDuit verleners ontvoerd. Het deze om vier Britten, een Indjenbl twee Ierse verpleegsters, ^dse Amerikaan en twee Italiaajdoo nonnen. Omdat de hulpvetfkstc ners hun volledige uitrustfin I hebben moeten meenemjland houdt men er rekening r»67 j dat er onder de guerrilla-stnl vi ders veel gewonden zijn ferde men tot de ontvoering beslotten. heeft om aan deskundige vfgen zorgers te komen. Op deze foto is duidelijk de indruk te zien die een van de Russische onderzeeërs op de Zweedse zeebodem voor de kust van Stockholm heeft achtergelaten. STOCKHOLM De Zweedse regering heeft gisteren „krachtig" bij de Sovjet-Unie geprotesteerd tegen de „schendingen op grote schaal" van de Zweedse territoriale wate ren door Russische onder zeeërs. Het protest is ver vat in een nota die pre mier Olav Palme heeft overhandigd aan de Sovje t-ambassadeur in Stock holm, Boris Pankin. De leiders in het Kremlin wordt dringend verzocht „dergelijke onwettige ac ties" in de toekomst ach terwege te laten. De Zweedse ambassadeur in Moskou, De Geer, is voor overleg naar Stockholm teruggeroepen. Eerder op de dag werd in Stockholm een regeringsdocu ment gepubliceerd over de (mislukte) jacht vorig najaar op diverse buitenlandse onder zeeërs, die de Zweedse territo riale wateren waren binnenge drongen. Volgens de commis sie van onderzoek ging het toen om zeker zes Russische onderzeeërs: drie grote en drie mini-onderzeeërs. De Sovjet- Unie heeft voor zover bekend 45 onderzeeërs in de Oostzee rondvaren. De commissie was vorig jaar in het leven geroepen, nadat het publiek in woede was ontsto ken over de onmacht van de Zweedse marine de indringers te „vatten". Zoals bekend werd toen bijna drie weken lang zonder succes jacht ge maakt op „indringers" bij de geheime marinebasis Muskoe. Op een persconferentie in de Zweedse hoofdstad waar het rapport werd gepresenteerd, werden ook video-opnamen en foto's van „afdrukken" op de zeeboden van twee verschil- lende types onderzeeboten ge toond. Ook zijn er aanwijzingen dat in de tweede helft van oktober een Russische mini-onderzeeër in de haven van Stockholm heeft rondgevaren, vermoede lijk om drie Amerikaanse ma rineschepen te schaduwen. Volgens deskundigen is het goed mogelijk dat die mini-on derzeeërs aan boord van gewo ne Russische vrachtschepen in de havens worden gebracht, in het water wor den gelaten en hun spionage werk doen, om vervolgens weer aan boord te worden ge nomen en te verdwijnen. De commissie pleit er voor dat de Zweedse marine geld en materiaal krijgt om aan de praktijken van vreemde on derzeeërs een einde te maken. Een eerste stap is de aankoop van vier helikopters, speciaal uitgerust voor het ontdekken en achtervolgen van onder zeeërs. Premier Olav Palme maakte duidelijk dat in het vervolg harder zal worden opgetreden tegen buitenlandse indringers. De eerstvolgende onderzeeër die in de Zweedse wateren wordt betrapt zal, wanneer het schip niet direct aan de opper vlakte komt, worden vernie tigd. DEN HAAG Het neer schieten van de Arubaan se politicus Betico Croes eerder deze week in Oranjestad heeft opnieuw de aandacht gevestigd op de onafhankelijkheid die Aruba door toedoen van deze zelfde Betico Croes in de naaste toekomst in het vooruitzicht is gesteld. De Arubaanse politici ont kennen dat er politiek in het spel is bij de schietpar tij van zondag en willen eerst het onderzoek van de onafhankelijke rechter afwachten. Ook denken zij niet dat de be- volking zich wezenlijk anders BetlCO Croes zal opstellen bij de verkiezin gen voor 'de eilandraad, het Arubaanse Volkspartij die in „parlement" van Aruba. Toch de jaren dertig al voor onaf- ligt het voor de hand te veron- hankelijkheid pleitte, derstellen dat de sympathie Ook toen al voelde het door voor Croes door het gebeurde olie en toerisme relatief rijke is toegenomen. Voor veel en blanke Aruba zich gedomi- mensen is het schietincident neerd door het numeriek veel immers aanleiding om op- sterkere, zwarte en ook arme- nieuw met scheve ogen te kij- re Curasao, dat nooit veel re ken naar Curasao, dat nu een- den tot klagen had gehad over maal de meeste politie levert de beheersstructuur van de op de Antillen. Nederlandse Antillen. Al ruim tien jaar heeft de par- De afgelopen tien jaar is Croes tij van Croes, de Movimiento ten strijde getrokken tegen de Electoral di Pueblo (MEP), de overheersende positie van Cu- meerderheid in de Arubaanse ra?ao en de onwil van Neder- eilandenraad. De partij is op- land, dal een zelfstandig Aru- gericht na de gewelddadige ba niet realistisch vond. Croes rellen in 1969 op de Antillen- kreeg vele malen in Den Haag .waarbij Nederlandse mari- nauwelijks gehoor voor zijn niers orde op zaken moesten streven, maar het bewijst zijn stellen, en heeft toen de fakkel talent als politicus dat hij zo- van het onafhankelijkheids- wel de politici in Curasao als streven overgenomen van de die in Nederland tot andere rord gedachten heeft weten te brengen. Jarenlang werden de bedoe lingen van de onstuimige Croes met wantrouwen beje gend, onder meer in de com missie- Biesheuvel die zich over de onafhankelijkheid van het eilandenrijk boog. Uitein delijk kwam deze commissie tot de conclusie dat Aruba een uitzonderingspositie zou krij gen in het proces naar onaf hankelijkheid, maar de voor waarden waaronder dit moest gebeuren, zijn voor Aruba niet volledig naar wens geregeld. Toch menen de Arubaanse po litici terecht dat zij na tien jaar lobbyen in Den Haag al heel wat hebben bereikt. Op de Ronde-tafel-conferentie die in maart in Den Haag werd gehouden, is afgesproken Jen dat Aruba in 1986 zijn fel fersl geerde aparte status krijgt. voorbereiding daartoe zal tussen de eilanden in de mende jaren een boedelschLi- ding tot stand gebracht moeCt j worden. De financiële reserUj-, van de eilanden moeten tus^0rl Aruba en de vijf overige vi deeld worden, hetgeen onl^t twijfeld nog voor veel ot j, neigheid zal zorgen. De inM ners van Aruba krijgen een eigen munt die over>gi m, in waarde gelijk zal zijn aan Antilliaanse. Er zal in f^„, een muntunie gecreëerd den die in de praktijk ste^J overeenkomsten zal vertoItan met de muntunie tussen Belt- en Luxemburg. (oor Als deze zaken geregeld z^ekl zal in 1986 de aparte stagelij voor Aruba een feit zijn. Abots ba zal dan samen met de iispl overige eilanden een ut ja! gaan vormen. Over tien jé«aal dus in 1996, zal Aruba vollef „A zelfstandig kunnen wordenonoi De deelnemers in Den H(e bi waren allen van mening jopp na de jarenlange twisten wafNV in men eikaars aspiraties mbei onder ogen wenste te zien.t zi> conferentie voor duidelijkhfekoi heeft gezorgd in de politiestijg verhoudingen tussen Arubajo w de overige eilanden. De a* te loop naar de echte onafhanhgt lijkheid is dan nog zo lang (ere In die periode ook proefondpp 1 vindelijk kan worden naj gaan of Aruba, een eiland j immers niet groter is Texel, een verantwoorde doet of een sprong in het dii ter waagt, waar men maar ter van kan afzien. PAUL VAN VELTHOVEM* DAMASCUS/KAIRO Voor het eerst sinds het zo- merbestand in Libanon hebben Syrische troepen giste ren het vuur geopend op een Israëlische legereenheid, die een bufferzone was binnengedrongen langs de be standslinie in de Bekaavallei in Oost-Libanon. Dit is gisteren in een Syrisch legercommuniqué bekendge maakt. Volgens het communiqué drongen gisterochtend een Israëlische bulldozer en een pantserwagen met soldaten een halve kilome ter door in de bufferzone tussen Syrische en Israëlische troepen. De Israëlische militairen begonnen daar vervolgens versterkin gen op te werpen, aldus het communiqué. Er werd geen melding gemaakt van slachtoffers. Het Syrische communiqué houdt mogelijk verband met een campagne in de staatsmedia tegen het bezoek dat de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken Schultz momenteel aan het Midden-Oosten brengt. Volgens de Syrische media is het bezoek van Schultz bedoeld om het pad te effenen voor een Israëlische oorlog tegen Syrië. Schultz heeft gisteren na een onderhoud van vier uur met de Egyptische president Moebarak verklaard, dat de VS en Egypte het erover eens zijn dat alle buitenlandse troepen zo snel moge lijk uit Libanon moeten worden teruggetrokken. Volgens Simon Wie- senthal zfjn de dagboe ken van Hitier absoluut vals. HAMBURG/PARIJS De 51-jarige Gert Heide- mann, de journalist uit Hamburg die beweert Hitiers Dagboeken te heb ben opgespoord en over wie de Sunday Times zegt dat hij is gefascineerd door het fanatieke natio nalisme van het Derde Rijk, heeft volgens een woordvoerder van het Westduitse geïllustreerde weekblad Stern, 18 maan den geleden correspon dentie in zijn bezit gekre gen die gevoerd zou zijn tussen Mussolini en Chur chill. De Stern-woordvoerder zei dat nooit was vastgesteld of de brieven echt of vervalst waren en dat dit een bewijs was voor de zorgvuldigheid waarmee Stern en Heidemann te werk zijn gegaan bij het vaststellen van de echtheid van de Hitier dagboeken. Volgens het ver haal in de Sunday Times heeft Heidemann tien jaar over de opsporing gedaan en maakte hij hiervoor geheime reizen over de zwaarbewaakte Oost- duitse grens, bracht een be zoek aan een ex-Wehrmach- tofficier die nu in Zwitserland woont en sprak in Zuid-Ame- rika met ex-Nazi's, onder wie de intussen naar Frankrijk uitgewezen Klaus Barbie. Het verhaal was begonnen met de aankoop door Heide mann van het jacht Carin II, dat eens had toebehoord aan rijksmaarschalk Hermann Gö- ring, die het had genoemd naar zijn eerste, Zweedse, vrouw. Terwijl hij het jacht opknapte, begon hij bezoek te krijgen van vooraanstaande ex-nazi's. Zij vertelderf Heide mann over „Operatie Sera glio", de codenaam voor het per vliegtuig naar schuilplaat sen in Oostenrijk en Beieren overbrengen van nazileiders en vertrouwelijke stukken uit het door de Russen belegerde Berlijn van 1945. Ook lieten ex-nazi's de naam vailen van Hitiers privé- -chauffeur Hans Bauer, in wiens in 1956 gepubliceerde memoires op raadselachtige wijze wordt gesproken over een verongelukt vliegtuig met „belangrijke papieren" van de Hitler. In het verleden was aangenomen dat dit vliegtuig in Beieren was verongelukt, maar Heidemann vond het overlijdensattest van de piloot in Börnersdorf bij Dresden in wat nu de DDR is. Het spoor dat Heidemann volgde leidde tenslotte in 1981 naar een officier van de Wehrmacht in Zwitserland, die hem voor een som geld, waarvan de hoogte niet is meegedeeld, de bergplaats van de dagboeken in de DDR op gaf. De dagboeken, nu in een bankkluis in Zwitserland, zul len aan de Westduitse regering worden gegeven wanneer Stern ze heeft gepubliceerd. Dictie De controverse rond de echt heid van de dagboeken duurt intussen voort. De Westduitse 71-jarige jurist Henry Pieker heeft gisteren gezegd dat de tot nu toe gepubliceerde stuk ken uit „Hitiers dagboeken" overeenkomen met de dictie van de dictator. Pieker was in 1942 en '43 Oberregierungsrat in het hoofdkwartier van Hit- Ier en had als vaste gast aan de privétafel van de dictator de gelegenheid Hitiers woorden met diens later gegeven toe stemming trefwoordsgewijs te noteren. Maar Pieker zei giste ren ook dat Hitier als gevolg van spreken in apparaten en steno zelden meer schreef. Bo vendien verhinderde een ze nuwaandoening hem het schrijven met inkt, aldus Pie ker. Simon Wiesenthal, die jacht maakt op gevluchte oorlogs misdadigers, is ervan over tuigd dat de dagboeken van Hitier zoals gepubliceerd door het Westduitse blad Stern ver valst zijn. Dit heeft hij gisteren in Parijs verklaard. Ook W(bru senthal merkte op dat Hitint aan het einde van de oorhd I niet meer in staat was zelf zjs p dagboek bij te houden. iva De laatste nog gevangen alen tende leider van nazi-Dui land en voormalig recht! hand van Hitler, Rudolf H^W heeft tijdens urenlange nM sprekken over de dietary nooit gesproken over dagfcx ken. Dit zei gisteren de h^][ graaf van Hess, Eugene Bivoer gezegd. Hess zei dat Hitier zL5* den iets opschreef. Hij gaf i, de voorkeur aan om dingenNl» dicteren, aldus Bird. De Britse opperrabijn Jakolhw.» vits heeft in een brief aan Sunday Times geproteste€2.75 tegen de publikatie van J°- w dagboeken, die volgens hfchtè een berekende poging zijn é620 de nazi's vrij te pleiten. (Van onze correspondent) ROME De Italiaanse regering is bezorgd over de dreigende, opheffing van de studierichting van Italiaans aan de universi teiten van Nijmegen, Lei den en Groningen. Vooral „Leiden" waar het hoofd vak Italiaans terugge bracht moet worden tot een bijvak zit de Italianen dwars. Tijdens het recente bezoek van de Italiaanse premier Fanfani aan Den Haag is over deze kwestie gesproken, maar de ongerustheid is daarmee niet weggenomen. Op het ogenblik vergadert hierover in Rome de gemengd Nederlands-Italiaan se commissie, die de naleving controleert van het cultureel akkoord net Italië. Daarin komt ook de positie van het Nederlands in Italië aan de orde. Daarmee is het zo moge lijk nog droeviger gesteld. De hoogleraar Nederlands aan de universiteit van Rome, de Ne derlander J.H. Meter, heeft sinds zijn benoeming, eind 1981, nog geen lire aan salaris van de Italiaanse overheid ontvangen. De wil om te beta len schijnt wel aanwezig te zijn, maar de uitbetaling zelf stuit op onoverkomelijke bu reaucratische problemen. De néderlandse ambassade heeft stappen ondernomen. Ook el ders in Italië blijkt dat de Ita lianen dit onderdeel van het cultureel verdrag weinig se rieus nemen. In Napels en Mi laan waar eveneens leerstoe len Nederlands zijn, verpietert de studie. Alleen in Florence floreert ze nog. RUITENHEER KOPENHAGEN Sinds de opheffing van de beperkende maatregelen op het alcoholgebruik op het tot Denemarken beho rende eiland Groenland (ongeveer 50.000 inwoners), drinken de eskimo's ondanks de hoge prijzen meer dan ooit. Alleen het bierverbruik al nam in een jaar tijd toe met ongeveer 71 pro cent. De accijns op de dure alcohol bracht de Groenlandse schat kist 41 miljoen kronen (14 miljoen gulden) meer in het laatje dan in 1981. Op het grootste eiland ter wereld heeft elke volwassene in 1982 gemiddeld ongeveer 4.000 gulden aan sterke drank uit gegeven. ADVERTENTIE Mi Lekker eten, dat komt een mens toe. Echte Boter is méér dan lekker. Is ook nog lichter verteeibaar. En er zitten natüürlijke vitaminen in. Belangrijk om te weten voor iedereen die zuinig is Niet te versmaden.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10