apaciteit nierspoelen Elisabeth iekenhuis mogelijk uitgebreid Twee weken cel geëist tegen actievoerders „Kale Kip" REGIO! JOURNAAL Gebedsruimte voor islamieten in Noordwijk K; Hs )penbare ïssen >pen School Latwijk Ombudsfunctie beroepscommissie komt onvoldoende uit te verf" „De Kleine Zeester"permanent natuur-educatief centrum IMPASSE ROND LOKALEN LIJKT DOORBROKEN uEDEN Ceid^<3oma*tt DINSDAG 26 APRIL 1983 PAGINA 7 lachten kabelontvangst i Noordwijk )ORDWIJK De kabelexploitant Casema wil klachten van Noordwijkers over radio- en tele- ie-ontvangst in behandeling nemen. Dat is geble- n nadat de „Kritische Kabel Kijkers" (KKK) in ordwijk zijn gaan praten met Casema. KKK is gaan onderhandelen nadat tal van ichten waren binnen gestroomd. Alle klachten N vertrouwelijk aan de KKK gegeven en daarom aagt deze groep nu iedere klager toestemming om klacht bij Casema op tafel te mogen leggen. Als goed is zal de kabelexploitant dan langs komen proberen de zaak op te lossen. Mocht dat niet tken, dan zal de KKK opnieuw in actie komen. toestemming voor het overleggen van de klach- i moet voor 30 april binnen zijn bij de KKK, ïtwoordnummer 55, 2200 WD Noordwijkerhout. Vier bekroningen Raphael Kwartet HILVERSUM Het door dc NOS naar de internationale muziekdagen in Engeland van* de Europese omroeporganisa tie voor strijkkwartetten uitge zonden Raphael Kwartet heeft vier bekroningen gekregen. Het kwartet werd alleen over troffen door een Engelse for matie, die vijf uitvoeringen be kroond zag. Aan deze dagen werd vborts deelgenomen door kwartetten uit Zweden en Oostenrijk.Het Raphael Kwar tet bestaat uit musici in dienst bij de NOS. NOORDWIJK Twee loka len van de voormalige r.k.- kleutersschool De Wigwam aan de Bronckhorststraat zul len worden ingericht als ont- moetings- en gebedsruimte voor de in Noordwijk wonen de Marokkaanse en Turkse ge zinnen. Dat gebeurt als de ge meenteraad hiermee van avond instemt. Reeds geruime tijd is bij het gemeentebestuur aangedron gen op het beschikbaar stellen van een gebedsruimte. Met het in de loop der tijd toenemen van 'het aantal Noordwijkse buitenlanders, is die noodzaak groter geworden. Sociale con tacten zijn vooral in de Marok kaanse cultuur erg belangrijk en door de problemen die de gezinnen in de Nederlandse samenleving ondervinden, ra ken vooral de vrouwen in een isolement. Door het organise ren van diverse cursussen tracht het Komité Opvang Gastarbeiders Noordwijk (KOOGAN) sociale contacten te bevorderen. Daarnaast is het van belang dat de islamitische inwoners van Noordwijk een eigen ge bedsruimte krijgen. Het gaat hier om 158 Marokkaanse en 15 Turkse inwoners. De ge meente vindt het gewenst dat in het kader van die twee za ken de twee leegstaande loka len van De Wigwam voor dit doel beschikbaar worden ge steld. Het ene lokaal kan dienst doen als gebedsruimte en het andere als ontmoetings- of cursusruimte. Per jaar zal dit de gemeente 22.655 gulden kosten en de huurprijs zal ruim 4.500 gulden per jaar worden. Voor de gebedsruimte zal van de gebruikers een ei gen bijdrage worden gevraagd. ERDORP Het St. bethziekenhuis in iderdorp moet in staat irden gesteld de nierdy- capaciteit uit te brei- van 26 naar 40, even- il 46 patiënten. Dat ad ert de pas ingestelde 'itrictscómmissie Zuid- Holland-Noord, onderdeel van de provinciale raad voor de volksgezondheid aan de provincie. Deze uitbreiding zou een tijde lijk karakter moeten heb ben, vindt de commissie, hetgeen overigens ook door het ziekenhuis wordt voorgesteld. Het Elisabeth Ziekenhuis kan de capaciteit van het „nier- spoelen" uitbreiden zonder dat geld in verbouwingen moet worden geïnvesteerd. Wel is er geld nodig om het personeel op de afdeling uit te breiden. Volgens de norm die thans geldt zijn er overigens vol doende dyalisebedden in de regio Leiden. Het Elisabeth Ziekenhuis heeft 8 bedden, hetgeen neerkomt op 33 plaat sen. Het Academisch Zieken huis Leiden heeft er 12, omge rekend 33 plaatsen. ïn de regio Leiden is er volgens de norm een totale behoefte van 16 bedden in 1985 en 17 bedden in 1990. Ondanks deze berekeningen bestaat er momenteel een toe nemende behoefte aan nierdi- alyseplaatsen en moeten de ziekenhuizen werken met wachtlijsten. Daar komt bij dat het Academisch Ziekenhuis Leiden bedden extra nodig heeft in verband met niert ransplantaties. De toename van het aantal dyalisepatiën- ten hangt samen met het feit dat er steeds meer mensen voor in aanmerking komen. Tegenwoordig worden ook di abetespatiënten „gespoeld" en patiënten van 80 jaar, als wordt aangenomen dat zij nog een kwalitatief aanvaardbaar leven kunnen leiden. AT WIJK Het komt ak voor dat de belang- illing voor een nieuwe hoolvorm na een succes sie beginperiode terug- opt. De mensen die er enlang naar uit hebben keken zijn inmiddels als rsist ingeschreven en er ijkt opeens een gat in ït aantal nieuwe aan- eldingen te vallen. Om n dergelijke situatie in atwijk te voorkomen wil Open School na een rste seizoen, waarin nd de vijftig cursisten lessen gevolgd hebben, ir buiten treden om euwe belangstelling ir de eigen activiteiten wekken. Dit gebeurt ior middel van verschil- tde openbare lessen orgen en overmorgen. 'e kunnen terugkijken op I bijzonder geslaagd eerste zoen", meent Ida Siers die nnen de volksuniversiteit K 0 met het Open Schoolwerk last is. „Van de mensen die I lh hebben aangemeld, heeft chts een klein gedeelte af- laakt. Er is natuurlijk wel it met vakken geschoven ir mensen die in eerste in- tie toch teveel hooi op hun •k genomen hadden, maar t is Zeer gebruikelijk". Ook B deelnemers zelf zijn tevre- W n óver het verloop van het 'g rste Open Schooljaar en een oot aantal van hen zal zich n ook opgeven voor het eede jaar. s reden om zich op te geven emen de deelneemsters zelf et op de hoogte blijven met es wat er om je. heen ge- p ürt" en „de contacten met dere mensen". De Open I hooi is een mengvorm van derwijs en vorming. Er )rdt erg veel gewerkt vanuit ervaringen van de verschil- nde cursisten, met name in Vthemagroepen (die iedereen rplicht is te volgen), die zich zighouden met zelfgekozen derwerpen zoals gezond- iid, energie en wonen. Naast 1 verplichte themavak is en vrij in het kiezen van een ntal nevenvakken als Ne- p rlands, Engels, wereldoriën- O lie en rekenen. Het is zeker et de bedoeling dat er bin- n korte tijd een grote hoe- elheid leerstof naar binnen ordt gestampt. „Als je dat ilt moet je bijvoorbeeld Mavo an doen", vertelt één van de fclneemsters. h e Open School is bedoeld P or mensen met een korte f t loropleiding (lagere school B i maximaal 1 of 2 jaar voort- zet onderwijs). De kosten droegen dit jaar nog 60 gul- n per deelnemer nog niet kend is of dit bedrag zal orden verhoogd. De lessen orden zowel 's morgens als ij voldoende belangstelling) avonds gegeven, slangstellenden voor de pen School kunnen de open tte lessen, die morgenoch- nd om kwart voor negen be nnen, bijwonen. Topzware wilg gekandelaard Degenen die regelmatig op de Laan van Oud-Poelgeest in Oegstgeest rijden, zullen zich wel licht verbazen over de gedaantewisseling die de oude treurwilg aan de Hofdijk heeft onder gaan. De weelderige takkengroei is verdwenen en er is een uiterst kale boom overgebleven, die meer weg heeft van een bizar kunstwerk. Er is in dit geval geen sprake van een commando actie van bewoners die wel eens wat meer van de zon achter de wilg wilden zien. Ook is het geen geval van overmatige ijver bij de gemeentelijke planstoenendienst. Deze dienst is wel verantwoordelijk voor de deerniswekkende staat waarin de kaalgeplukte treurwilg zich nu lijkt te bevinden. Navraag bij de gemeente leert dat de boom deskundig is „gekandelaard", dat wil zeggen, gesnoeid tot op de hoofdtakken waardoor hij op een kandelaar is gaan lijken. Deze drastische werkwijze is toegegepast om de wilg van de ondergang te redden. Hij was topzwaar en dreigde door het gewicht van zijn woeste „haardos" uit elkaar te scheuren. Dat is nu niet meer mogelijk en de boom kan nu helemaal weer van voren af aan beginnen en buigzame verse takken laten groeien. Wie daar geen vertrouwen in heeft moet maar eens de wilg aan de oprijlaan naar het kasteel Oud Poelgeest gaan bekijken. Die heeft vorig jaar deze behandeling ondergaan. RAADSCOMMISSIE BESTUURSZAKEN: li LEIDERDORP De ombuds manfunctie van de gemeente lijke commissie beroep- en be zwaarschriften komt onvol doende uit de verf. Dat is de mening van de raadscommis sie bestuurszaken. De comrriis- sie die gisteravond de ont- werp-verordening op de com missie beroep- en bezwaar schriften besprak, vond het een nadeel dat de burger zich niet rechtstreeks tot de com missie kan wenden inzake een geschil met de gemeente. De commissie nam genoegeh met de uitleg van burgemeester M.A. van der Have, dat dit langs een omweg wel mogelijk is door bij de gemeente een be zwaarschrift in te dienen in geval men zich onredelijk be handeld voelt. De commissie beroep- en be zwaarschriften blijft overigens in meerderheid uit burgerle den bestaan. Slechts éen raads lid maakt deel uit van de com missie. In tegenstelling tot de gewone raadsadviescommissies zal niet de politieke kleur maar de deskundigheid van het burgerlid bij de sollicitatie de doorslag geven. Het feit dat de burgerleden voor een onbe perkte periode worden be noemd was het CDA-raadslid J. den Boeft een doorn in het oog. Hij vond twee periodes van vier jaar meer dan vol doende. Dat gewaardeerde deskundigen dan tussentijds het veld moeten ruimen achtte hij geen bezwaar. „In een ge meente van meer dan 20.000 inwoners zijn deskundigen ge noeg te vinden. De doorstro ming in de commissie moet dwingend voorgeschreven worden", zo stelde Den Boeft, die op dit punt werd bijgeval len door het PvdA-raadslid A. Wesseling. Het burgerlid voor D'66 bleek een voorstander om de com missie beroep- en bezwaar schriften beslissingsbevoegd heid te geven. Volgens de ont- werp-verordening, die overi gens door de commissie zelf is ontworpen, blijft de advies functie van de commissie overeind staan. Lamers bracht naar voren dat in de gemeente Leiden positieve ervaringen zijn opgedaan met de gemeen telijke beroepsinstantie die we! beslissingen kan nemen. „De zaken worden daar snel afge daan"; zq stelde Lamers. VOORSCHOTEN DÉN HAAG De officier van justitie in Den Haag, mr H.D.W. Klein Breteler, heeft gisteren vijf weken gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, geëist tegen zeven le den van de actiegroep „Kale Kip". De jongeren werden bijna twee weken geleden gearresteerd bij een poging tot inbraak in de woning van minister De Koning (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) in Voorschoten. Volgens hun verklaring wil den zij protesteren tegen de korting op hun uitkering door een greep te doen in de ijskast van de verantwoordelijke mi nister. Het openbaar ministe rie nam de zaak hoog op en besloot de zaak via snelrecht te beslechten. Maandag al werd politierechter mr D. Rei- sig geconfronteerd met de ze ven verdachten, in leeftijd va riërend van 19 tot 25 jaar. Vier van hen werd diefstal met braak ten laste gelegd. Twee anderen werden ervan be schuldigd de ministerswoning met verf te hebben bewerkt. De laatste verdachte zou op de uitkijk, hebben gestaan. Reisig zei na afloop van de zit ting niet van plan te zijn ge weest de politieke aspecten van de zaak aan de orde te la ten komen. Hij had zich in het weekeinde niettemin gestort op het wetsvoorstel van De Koning (vervanging WWV door RWW voor jongeren van achttien tot 23) en het verslag van de parlementaire behan deling hiervan. Ter zitting1 bleef het uitkeringsleed van de jongeren dan ook niet onbe sproken. „Het lijkt hier meer op een raadszaal dan op een' rechtszaal," zo verzuchtte de officier van justitie. Over de feiten zelf bestond weinig verschil van mening. Alle jongeren hebben hun aandeel in de actie inmiddels toegegeven. De door de politie rechter uitgesproken veron derstelling dat het hierbij om •een georganiseerde terreur actie ging, wezen zij veront waardigd van de hand. „Wij zijn geweldloos. De actie was bedoeld als signaal voor de po litiek. Als we met 5000 jonge ren op het Binnenhof staan, worden we niet gehoord". val van De Koning op hun uit keringen ook een vorm van geweld. „Ook wij worden pri vé aangepakt. Op jeugdlonen en uitkeringen wordt alleen maar gekort, maar de kosten van levensonderhoud gaan omhoog. Hoe moeten wij een kamer van 400 gulden betalen met een uitkering van 700 gul den"? Officier Klein Breteler toonde echter weinig bereidheid om met deze omstandigheden re kening te houden. Volgens hem was de actie buiten alle proporties, omdat de belangen van derden werden gekrenkt. Hij voelde er niets voor nuan- ceringeh aan te brengen in zijn eis. „Gelijke monniken, gelijke kappen", aldus de offi cier. De raadsman van de zeven verdachten, mr E. Tomlow, zei zeer ingenomen te zijn met de wijze waarop de politierechter de politieke achtergronden naar voren had laten komen. Hij voerde juridisch gezien nauwelijks verweer en vol stond ermee een geheel voor waardelijk straf te suggereren. „Het heeft toch geen enkele zin om te dreigen met onvoor waardelijke gevangenisstraf fen als gevangenissen overvol zijn", zo hield hij de politie rechter voor. Mr Reisig wijst op uitdrukkke- lijk verzoek van de verdedi ging pas op 9 mei schriftelijk vonnis. Bijzonder voetbal De gemeenteraadsleden van Alkemade vormen op 28 april tussen zeven uur en half twaalf 's avonds één van de zaalvoetbalteams die tegen elkaar uitkomen in een groot toernooi in sportcomplex De Tweesprong in Roe- lofarensveen. De vijf overige teams bestaan uit verte genwoordigers van de politie, de personeelsleden vap de gemeente Alkemade (twee teams), het verificatie- en architectenbureau De Groot. De wisselbeker, waar het hele toernooi om draait, is beschikbaar gesteld door burgemeester en Wethouders van Alkemade. Tandemtocht Ren en Tourvereniging De Bollenstreek houdt zaterdag 28 mei een unieke tocht. Dan neemt de vereniging namelijk de eerste Keukenhof Tandemtocht voor blinden en slecht zienden op in het programma. Deelnemers en bestuurders kunnen zich nog opgeven bij de RTV. De bestuurders zijn niet alleen als „chauffeur" nodig, maar ook om de passa gier te vertellen wat er zoal in de omgeving te zien is. Op geven kan bij Frans v.d. Aart in het clubhuis Van de vere niging, of onder telefoonnummer 02522-16038. K&O- Voorhout De leden, kunstenaars, van volksuniversiteit K&O in Voorhout exposeren van donderdag 28 april tot en met 15 mei in Artopa in Lisse. Er zijn allerlei keramische technieken te zien, zoals onder meer het bewerken van klei met textiel en natuurprodukten (Marianne Kos ter), vrouwenfiguurtjes (Gerrie Graveland), het men selijk figuur (Riet Janssen), baardmankruiken (Koos Klinkhamer), wit glazuur (Anja Alkemade), Chinese horoscopen (An Stigter) en gedraaide voorwerpen (Nel Alkemade). Openingstijden: donderdag-, zater dag- en zondagmiddag van half twee tot half vijf en donderdagavond van half acht tot half tien. Big Band De Big Band Voorschoten opent zondag het tiende Big Band Festival van de TROS dat in de Stadshal van Theater De Flint in Amersfoort wordt gehouden. De Voorschotena ren doen als enige vertegenwoordigers uit de regio Den Haag/Leiden mee. Een jury zal de drie beste orkesten uit kiezen. Het TROS-radioprogramma Sesjun zal opnamen maken en deze in de komende tijd uitzenden. De Big Band Voorschoten zal overigens ook optreden tijdens het North Sea Jazzfestival dat op 8, 9 en 10 juli wordt gehouden. De Big Band Voorschoten in actie. "Houding en kleding Mevrouw C. van der Kruk is morgen te gast bij de plattelandsvrouwen afdeling Koudekerk/Hazerswou- de. Zij praat over houding en kleding. De bijeenkomst, die wordt gehouden in de zaal Nieuw-Poelgeest in Koudekerk, begint om acht uur. NOORDWIJK In het college van burgemees ter en wethouders be staat verschil van me ning over. een voorstel aan de gemeenteraad om één van de lokalen van de voormalige kleuter school „De Kleine Zees ter" aan de Hoofdstraat voor vijf jaar te verhuren aan de Vereniging voor Natuur- en Vogelbe schermingseducatie en de Stichting Vogelasiel. Noordwijk een permanent natuur-educatief centrum in te richten en daarvoor krij gen zij thans de gelegenheid. Een dergelijk centrum kan tevens gelden als toeristische voorziening. Het college wil wel medewerking verlenen aan de totstandkoming, maar aan de verhuur van het lo kaal blijken Kaken en ogen te zitten. In het reeds vanaf september 1982 leegstaande lokaal vond aanvankelijk de Noordwijkse Baletschoof onderdak. Deze ruimte grenst aan de Hoofd straat. De beide achterste lo kalen zijn verhuurd aan de Stichting Peuterspeelzalen Noordwijk. Eigenlijk is de gemeente aan het onderverhuren, want zelf huurt zij het gebouw van de Vereniging voor Protestants- Christelijk Onderwijs Noord wijk aan Zee. De totale huis vestingskosten komen voor de drie verenigingen op ruim 7.000,-. Een der leden van het colle ge is tegen het voorstel. Hij vreest dat als gevolg van deze verhuur de gemeente minder kans heeft om de huur van het gehele gebouw af te stoten. De raadscommis sie voor welzijnszaken heeft een verdeeld advies uitge bracht. VOORSCHOTEN Het ziet er naar uit dat niets meer de bouw van een nieuwe openbare basis- chool op het terrein van het Cultureel Centrum in Voorschoten in de weg staat. De impasse rond het afkopen van de lokalen van de voormalige open bare MULO-school van het Rijk lijkt na een ge sprek van het gemeente bestuur met staatssecreta ris mevrouw Ginjaar-Maas van onderwijs te zijn door broken. Eén vleugel van de oude school moet worden gesloopt om plaats te maken voor de nieuwe openbare bassischool. De gemeente Voorschoten hik te nogal tegen de afkoopsom voor de lokalen aan, die wor den beschouwd als economisch eigendom van het Rijk. Door toepassing van een ander wetsartikel van de Wet op het Voortgezet Onderwijs is af koop van het economisch ei gendom nu niet meer direct noodzakelijk. Dat is pas nodig als de vleugel die blijft staan niet meer voor sociaal-culture le doeleinden wordt gebruikt, of als het gedeelte van de nieuwe basisschool dat op de plaats komt van de af te bre ken vleugel niet meer voor onderwijs zal worden gebruikt Aan die voorwaarden kan de gemeente makkelijk voldoen, omdat ze passen binnen de plannen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7