EÏTIT71 Bijenvolken onder huisarrest TAFEL Dreigende taal in China tegen Vaticaangetrouwe katholieken kerk wereld CeicLc Soman weer Nieuw kerkelijk wetboek in het Nederlands Joodse delegatie vraagt paus om verklaring tegen anti-semitisme KORTE METTEN In het regeerakkoord, waar het kabinet-Lubbers vorig jaar mee van start ging, staat dat het kabinet binnen een jaar een standpunt zou innemen over de houding van Ni land ten opzichte van het apartheidsregiem in Zuid-Afi Dat halve jaar is voorbij, maar er is nog geen kabinetsst£( punt. Dat duidt op enige interne problemen, en die zij ook. EIBERGSE BIJENHOUDER G. JANSEN: „VARROAMIJT KOMT IN HEEL NEDERLAND VOOR" BEROEPEN ACHTERGROND CcidócSowuvnt dinsdag 26 april 1983 pagin LE Het nieuwe kerkelijk wetboek, dat paus Johan nes Paulus II op 25 janua ri heeft afgekondigd, wordt in opdracht van de Nederlandse bisschoppen vertaald in het Neder lands. Dit gebeurt in sa menwerking met Vlaam se canonisten. Daartoe is een commissie „Kerkelijk Recht", die moet zorgen voor een geautoriseerde vertaling, in Utrecht ge ïnstalleerd. De commissie staat onder voorzitterschap van dr. P. Coenen, officiaal (hoofd van een kerkelijke rechtbank) van het bisdom Roermond. Dr. Ch. Voncken, officiaal van Den Bosch, neemt voorlopig het secretariaat waar. De bis schoppenconferentie heeft als referent benoemd de hulpbis schoppen R. Bër van Rotter dam en J. de Kok van Utrecht. Voor Vlaanderen zijn dat bisschop P. van den Berghe van Antwerpen en bisschop L. van Peteghem van Gent. Tot leden van de commissie zijn voorts benoemd dr. K. Waif, dr. A. Eijsink, dr. R. Huysmans en dr. P. Stevens, allen hoogleraar kerkelijk recht, hetzij aan de universi teit van Nijmegen, hetzij aan een van de theologische oplei dingen in ons land en dr. O. ter Reegen sss. Namens de commissie kerkrechtelijke aangelegenheden voor reli gieuzen zitten in de commissie dr. Th. van Bilsen ofm, prof. dr. P. Huizing sj en M. Ver baarschot svd. Tenslotte is in de commissie benoemd mr. F. van Spaendonck, juridisch se cretaris van het RK Kerkge nootschap in Nederland. De Vlaamse bisschoppen wijzen hun leden pas aan op de ko mende bisschoppenvergade ring. Bij de invoering van het nieu we algemeen canoniek recht moet rekening worden gehou den met het Nederlands bur gerlijk recht en het bijzonder kerkelijk recht, zoals dat in ons land geldt. Daarbij kan de bisschoppenconferentie op een honderdtal plaatsen in de codex eigen, aanvullende re gelingen treffen. Ook daar over zal de commissie advies uitbrengen. De nieuwe kerke lijke codex wordt van kracht op 27 november, de eerste zondag van de Advent. Nieuw kantoor in Sri Lanka voor stichting FHP In Pamunugrama op Sri Lanka zal morgen de tij delijk zaakgelastigde van de Nederlandse ambassa de in Colombo, de heer F. Ph. Küthe het hoofd kantoor openen van de hulporganisatie „Hol- land-Sri Lanka Family Help Programma". Daar na zal de beschermheer van de stichting FHP, mgr. dr. Nicholas Marcus Fernando, aartsbisschop van Colombo, het kan toor inzegenen, dat gratis door het aartsbisdom ter beschikking werd ge steld. De hulporganisatie FHP ver leent steun aan de allerarm sten van Sri Lanka, zonder te letten op religie, politieke in zichten of kaste. Onder meer wordt hulp gegeven aan ge zinnen, weduwen, bejaarden en studenten. De hulp kan ook worden verleend in de vorm van adoptie. Belangrijk in het hulpprogramma van het FHP zijn de kleinschalige projecten waarmee de aller armsten worden geholpen aan een eigen bestaan, bij voorbeeld via wat handels- geld, vee, kippen, visnetten, winkeltje, naaimachine en dergelijke. Het bestuur in Nederland, waar informatie kan worden verkregen, is ge vestigd aan het Pieter Appel plein 27, 1141 XN Monnic- kendam. Een hoge Chinese func tionaris heeft afgelopen weekeinde katholieken die trouw zijn gebleven aan het Vaticaan, open lijk met gerechtelijke stappen gedreigd. M. XI. Zhongxun, lid van het se cretariaat van de commu nistische partij van China deed dit op een bijeen komst, uitgeschreven ter gelegenheid van het feit, dat vijfentwintig jaar ge leden een breuk tot stand kwam tussen de „Patriot tische Katholieke Kerk" en de Heilige Stoel. schuldigd „de waardigheid van het grote Chinese volk in diskrediet te hebben ge bracht". Hij voegde hieraan toe: „Als zij de wet overtre den, zullen zij door de wet worden gestraft". Onder de Vaticaangetrouwen zijn in het bijzonder op de voorgrond ge treden twee jezuïetenpaters, Vincent Zhu en Joseph Chen. Zij hebben al respectievelijk vijftien en elf jaar in de ge vangenis gezeten. Tijdens de Culturele Revolutie van 1979 herkregen zij hun vrijheid, maar in december 1981 wer den zij opnieuw gearresteerd op beschuldiging van „voort zetting van illegale activitei ten onder een katholieke dek mantel". Volgens Franse bronnen zijn zij ervan be schuldigd de veiligheid van het land in gevaar te hebben gebracht door het onderhou den van contacten met vreemdelingen en ook zouden zij valse geruchten hebben verspreid. Dit alles verraadt groeiende irritatie bij de Chinese macht hebbers over het opnieuw verschijnen van „een kerk van de stilte", die trouw blijft aan het Vaticaan. Dit volgt dan op een.periode van dooi in 1980 in de gespannen be trekkingen tussen de Volksre publiek China en het Vati caan, die sinds 1958 zijn ver broken. De nieuwe spanning lijkt een gevolg te zijn van de benoeming door de paus van mgr. Dominique Tang tot aartsbisschop van Kanton. De breuk van 1958 kan worden herleid tot de essentiële vraag wie de bevoegdheid heeft bis schoppen te benoemen. Se dertdien heeft Peking een zestigtal bisschoppen be noemd buiten het Vaticaan Paus Johannes Paulus II heeft gisteren een veertig leden tellende delegatie van het onderzoekcentrum „Simon Wiesent- hal" uit Los Angeles in audiëntie ont vangen. Bij die gelegenheid heeft de paus gewezen op de noodzaak van sa menwerking tussen joden en christenen ter bevordering van een ware vrede en van gerechtigheid onder alle volken en naties ter wereld. Naar zijn overtuiging kunnen slechts door dialoog en samen werking „de bindingen der vriendschap en van vertrouwen tussen joden en christenen worden verdiept en een te ken van hoop voor de toekomst worden opgericht". De paus verklaarde wederom, dat hij de opstand in het getto van Warschau in 1943 als „een vertwijfelde schreeuw voor het recht om te leven, voor de vrijheid en het behoud van de menselijke waar digheid" beschouwt. De leden van het onderzoekcentrum, dat onder meer naar verdwenen leidende nazi's zoekt, hebben een reis naar Polen gemaakt om de her denking van deze opstand mee te ma ken. De leider van de delegatie, rabbijn Mar vin Hier, heeft de paus verzocht een niet voor misverstand vatbare, duidelijke verklaring af te leggen „tegen de golf van antisemitisme in de wereld". Hij voegde daaraan toe, dat alleen al in de Sovjet-Unie miljoenen joden, onder wie ook Anatoli Sjaranski, worden vervolgd. De delegatie omvatte verscheidene over levenden van Duitse concentratiekam pen. ROGER SCHUTZ IN MADRID door een groep kinderen van verscheidene rassen, heeft de prior van de oecumenische kloostergemeenschap van Taizé in Frankrijk, Roger Schutz, een bezoek gebracht aan de ambassa deurs van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie in Madrid. Hij deed dit ter gelegenheid van een in de Spaanse «hoofdstad gehouden jeugdcongres. Schutz overhandigde de ambassadeurs een boodschap, waarin staat: „Ik ben ge komen namens de kinderen van de gan se aarde, die geen mogelijkheden hebben de aandacht te vestigden op de bedrei ging van hun toekomst". De boodschap wijst op de angst, „die zoveel scheppende gedachten smoort". Daarom moeten we gen worden geopend, die het vertrouwen tussen mensen herstellen. Alle gaven van de wereld moeten zo worden ver deeld, dat de aarde bewoonbaar wordt, zo verklaarde de prior. •Bij Boekencentrum in Den Haag wordt een losbladige uitgave voorbereid van pro fessionele informatie voor hervormde ambtsdragers. De verschillen binnen de Neder landse hervormde kerk, veelal in relatie met de ver scheidenheid aan modalitei ten, zullen in deze boeken worden besproken zonder te polariseren. Er komen drie werkboeken, namelijk voor predikanten, voor ouderlin gen en voor diakenen. De uitgaven zullen informptie bevatten over het hele werk terrein van de betrokken ambtsdrager. De bijdragen worden geschreven door ambtsdragers in de hervorm de kerk, zodat in de prakti sche uitvoering aansluiting wordt verkregen met de ker korde, organisatie en werk wijze van dit kerkgenoot schap. Het totale werk zal tussen de 600 en 800 pagina's per boek gaan omvatten. Het werkboek voor predikanten komt nog deze zomer uit, de beide andere begin septem ber. Amerikaanse katholieken hebben de Russische regering duizenden kaarten gestuurd uit protest tegen de gevan genhouding van de Litouwse priester Alfonsas Svarinskas. De voorzitter van de r. k. hulporganisatie voor Litou wen in de Verenigde Staten, bisschop Vincent Brizgys, heeft zich tot alle Ameri kaanse bisschoppen gewend met het verzoek zich ook voor Svarinskas in te span* nen en zijn gevangenhouding in de bisschoppenconferentie aan de orde te stellen. Alfon sas Svarinskas, pastoor van Vidukle, werd 26 januari van dit jaar opnieuw gearres teerd, omdat hij zich schuldig zou hebben gemaakt aan agi tatie en propaganda tegen de Sowjet-Unie. Svarinskas is mede-oprichter van het ka tholieke comité ter verdedi ging vah de rechten van de gelovigen, dat samenwerkt met het christelijke comité dat onder gelijke naam in Moskou opereert. Hij heeft reeds zestien jaar in gevan genkampen doorgebracht. 16 Zuid-Afrika Het gaat daarbij niet meer om de vraag of ons land apartheidsregiem verwerpt of niet, maar om de prakti consequentie die Nederland uit die afwijzing trekt. Wan we een aantal nauwelijks ter zake doende suggesties bi beschouwing laten, dan blijven er drie praktische moge heden over: geen olie meer leveren aan Zuid-Afrika, steenkool meer invoeren uit Zuid-Afrika en de investerii door Nederlandse bedrijven in Zuid-Afrika aan banden gen. VAN die drie mogelijkheden kunnen de eerste twee ei lijk weggestreept worden. Minister Van der Stoel h indertijd in het kabinet-Van Agt heel helder uiteengezet Nederland zo zeer vastzit'aan internationale verdragen, er niet eenzijdig kan worden overgegaan tot een oliebo of tot het tegenhouden van Zuidafrikaanse steenkool, grootste oppositiepartij, de PvdA, heeft toen het standj van haar partijgenoot Van der Stoel aanvaard. Het zou d om ongeloofwaardig zijn indien die partij straks bij het d over Zuid-Afrika weer wèl voor deze twee maatregelen gaan pleiten. Maar laten we dat afwachten. dan blijft dus over de rem op investeringen uit Nederl in Zuid-Afrika. Over dit punt zijn er problemen gerezen nen de CDA-VVD-regeringscoalitie. De VVD vreest van investeringsstop nadelige gevolgen voor het Nederlandse drijfsleven en is er om die reden tegen. Het CDA vindt, er in ieder geval op een of andere manier duidelijk worden gemaakt, dat Nederland het apartheidsregierr Zuid-Afrika verafschuwt. .EI1 plerp \e ft :it ii april e in ;ehs op- of PR .EII iezu emi .|liïA emc letei 'erle e zi en. /ore lant VAN die twee standpunten komt dat van de VVD ons iswaar erg zakelijk en praktisch, maar niet erg princip^, voor. Nederland heeft belangrijke historische banden |j Zuid-Afrika en mag zich bij het afwijzen van het aparthe regiem daarom best een voorhoederol in de wereld veroo ven. Dat leidt tot de conclusie dat het kabinet-Lubbers echt handen en Voeten moet willen geven aan de al i regeerakkoord beleden afkeer van de onderdrukking vai zwarte bevolking in Zuid-Afrika. In zo'n principiële en langrijke zaak mag het kabinet niet onmiddellijk terugd zen zodra alleen al het gevaar dreigt dat Nederland er eens nadeel van zou kunnen ondervinden. neei 1< it lich en! evo nde iers( ree: iet n ju als je het niet meer ziet zitten CE on plaats je een advertentie in de krant. Pittige gehaktballen met sambal boontjes en rijst yoghurt met banaan Nodig voor twee personen: 150 g gehakt, 250 g ge kookte aardappelen, uitje, selderijblad, zout, peper, nootmuskaat, circa 2 lepels losgeklopt ei, paneermeel, olie; half a tweederde (groot) blik slabonen, 1 lepel olie, uitje, knoflook, sambal, djahé, 2,5 dl bonennat en water, 1 bouillonblokje, ketjap; 250 g droogkokende rijst, 4,5 dl water, zout 0,5 liter yoghurt, rijpe ba naan, 1 lepel citroensap, basterdsuiker, jam. Gebruik een rest gekookte aardappelen of kook de aard appelen in de schil gaar. Meng fijngeprakte aardappel met ge hakt, zeer fijngesneden ui, fijngeknipte selderij, zout, pe per, nootmuskaat en zo veel ei dat het een stevig geheel wordt. Vorm per persoon drie a vier balletjes, rol die door paneermeel en leg ze enige uren koel weg. Bak de gehakt balletjes in warme olie bruin en gaar, dat duurt circa acht minuten. Fruit voor de sambal-boontjes fijngesneden ui en geperste knoflook licht in de olie met iets sambal en djahé. Voeg het vocht toe met het bouillon blokje en laat dit sausje vijf minuten sudderen. Doe het sausje over in de pan, waarin het gehakt gebakken is. Let daarbij wel even op, het mag natuurlijk niet te vet worden, schep er zonodig eerst het te veel aan olie uit. Doe er de bo nen bij en laat het gerecht goed warm worden. Voeg naar smaak ketjap toe. Halveer de banaan in de leng te en snijd de helften in dunne plakjes. Roer er direct yoghurt en citroensap door en voeg naar smaak basterdsuiker toe. Garneer het toetje met jam en zorg dat het een half uur tot een uur kan blijven staan, zo dat de suiker oplost. JÈANNE De bijenvolken in het gehele grensgebied met Duitsland staan sinds vorige week onder „huisarrest". Staatssecretaris Ploeg van Landbouw en Visserij heeft een bufferzone inge steld om de gevreesde, vanuit Duitsland oprukkende varroa mijt,, althans voorlopig, een halt toe te roepen. Voor bijen houders in het betreffende gebied betekent de maatregel dat zij hun bijenvolken straks niet mogen transporteren naar bijvoorbeeld de koolzaadvelden in de polders en de fruitte lers in de Betuwe. Een klap, niet alleen voor de imkers, van wie een groot aantal financieel van hun bijen afhankelijk is, maar ook voor de al genoemde fruittelers. Bijenhouder van beroep is bijvoorbeeld Eibergenaar G.Jan sen, met 180 bijenvolken één van de grotere imkers. Samen met zijn compagnon A. Smit handelt hij ónder de firma naam De Imme in allerhande bijenprodukten. Een belang rijke bron van inkomsten vormt voor hem de verhuur van bijenvolken aan de fruittelers in de polder en de augurken- kwekers in het zuiden van ons land. Hij vreest een financië le strop van vele duizenden guldens als het vervoersverbod niet snel wordt ingetrokken. Jansen spreekt in bijgaand ver haal van een „in paniek genomen maatregel door het minis terie" die zijn effect volledig mist. De varroamijt, zegt het gros van de bijenhouders hem na, komt al in heel Nederland EIBERGEN De var roamijt zit niet alleen bij en uit de zo juist ingestel de bufferzone stevig op de huid, zegt bijenhouder G. Jansen uit Eibergen. „Nee hoor. Die mijt komt al in heel Nederland voor. Daar ben ik heel vast van overtuigd. En ik zeg dat binnen een jaar dit ook wordt aange toond. Daarom vind ik, en met mij zeer veel bij enhouders, dat het mi nisterie dit besluit over haast en in paniek geno men heeft". Jansen lijkt heel zeker van zijn zaak. „Het is natuurlijk wel een kwestie van bewij zen. Als je echter nagaat, dat een lid van onze vereniging (de Vereniging tot Bevorde ring der Bijenteelt in Neder land) vorig jaar 250 bijenvol ken, die in de buurt stonden van besmette volken, het hele land heeft doorgestuurd, dan weet je het wel hè. En hier in de grensstreek, onder Meddo, hebben imkers sa men met Duitse collega's, van wie de volken besmet waren, op hun koolzaadveld gestaan. Die imkers zijn daarna met hun bijen heel Nederland door geweest". Meer gewicht Jansen Kan zijn beweringen nog meer gewicht geven. „Elke bij met honing aan de poten, wordt gewoon toegela ten in vreemde kassen. Ook buiten de bufferzone, snap je. Ook darren worden overal toegelaten en via het darren broed, waarin de mijt haar eitjes legt, wordt de ziekte verspreid". Maar er steekt- toch nauwe lijks kwaad in de poging van het ministerie, om via een vervoersverbod verdere ver spreiding van de mijt (die overigens pas na drie tot vier jaar aantoonbare schade toe brengt aan bijenvolken) te gen te gaan? „Nee, maar er wordt over haast en in paniek gehan deld. Het onderzoek naar de varroamijt is. hier pas begon nen, er zijn veertien besmette volken aangetroffen en toch bepaalt het ministerie al een .beleid. En dat, terwijl de heer Pettinga van het Consulent schap voor Bijen toegeeft, dat de mijt per jaar acht tot tien kilometer verder opschuift. Imker met bijenvolk Trouwens, een Duitse collega spreekt al van tachtig tot honderd kilometer". Zo'n negentig procent van de bijenhouders, verenigd in de Vereniging tot Bevordering der Bijenteelt in Nederland, de Limburgse Land- en Tuinbouwbond (LLTB) en de Aartsdiocesane Boeren- en Tuindersbond (ABTB> heb ben zich fel gekant tegen het vervoersverbod. Niet dodelijk Nemen zij de gevaren van de varraomijt dan niet serieus? „Jawel, maar die parasiet is niet dodelijk, anders zou er toch in heel Duitsland geen bijenvolk meer zijn. Paniek is dan ook overbodig. De Duitser zegt, je moet leren le ven met de mijt. Zo is het". Onder bijenhouders gonst het van de protesten tegen de in gestelde bufferzone. „Een vooraanstaande bijenhouder zei dat het tijd wordt voor burgerlijke ongehoorzaam heid". Dat betekent dat men ondanks het verbod (elk bij envolk uit de grensstreek dat zich buiten de bufferzone be geeft wordt vernietigd, zo liet Pettinga ongeruste imkers al weten) met de bijen op stap wil. Jansen: „Daar komt het wel op neer ja" TAMELIJK KOE$ De Bilt - Het weer ins ons li wordt nog steeds in belang), ke mate bepaald door een pressie ten zuiden van Ierla die nog maar weinig i plaats verandert. Bovend neemt de depressie langza in betekenis af. Rond dit dr stysteem trekken gebie< met regen of buien, die tijd tot tijd ook over ons trekken. Ook onweer is bij niet uitgesloten. De zones worden echter afgev f, seld door opklaringsgebied zodat de kans op zon ook a; wezig is. De temperatuur bi echter een paar graden te 1 voor eind april. ad vic daVj /eg la h 'o 'i I Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Den Helder mist Vlissingen onbew. 13 Z.-Limburg zw.bew. 13 Aberdeen mist 8 Athene onbew. 21 Berlijn l.bew.' 18 Bordeaux h.bew. 18 Brussel zw.bew. 14 Frankfort onbew. 20 Gendve zw.bew. Helsinki rw.bew. 19 Klagenfurt onbew. Kopenhagen mist Lissabon l.bew. Locarno geh.bew. Luxemburg mist 21 10 0 Stockholm geh.b Casablanca Istanbul onbew. 20 8 0 «.bew. 19 8 0 22 16 0 letai Geen krant ontvangen? Bel tus 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tus 14.00 en 15.00 uur. nummer 122248 en uw krant wordt nog di de avond nabezorgd. hei 0 :Jiroi hat i 1 vink lekti i nee Sirief nee GEREFORMEERDE KEN Aangenomen naar Delft delij drs.J.Vree, Azn. te Alphen i &en. den Rijn en L.Bouman te R dede kanje. |°nge

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2