Historici twijfelen aan echtheid Hitler's dagboek Kans op afzwakking van freeze-motie Nieuwe verkiezingen in herfst mogelijk Arabische wereld verwacht nieuw voorstel Schultz Executie in VS moest tweemaal over Nicaragua wil geen Russische SS-20's op zijn grondgebied Bruno Kreisky verliest absolute meerderheid Zoek kracht in eenheii 5 BUITENLAND ZtidtaQowuvnt MAANDAG 25 APRIL 1983 PAGIMA^b Kalkar wordt afgebouwd (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN De snelle kweek reactor in Kalkar wordt vol tooid. Dat heeft de Duitse mi nister voor Technologie en Onderzoek. Riesenhuber, ge zegd. Volgens hem is de finan ciering van de verdere bouw „op enkele details na" rond. Dat betekent dat ook de elek triciteitsbedrijven een flinke duit in het zakje hebben ge daan. Zoals bekend kost de snelle kweekreactor, waar ook Nederland en België aan deel nemen. veel meer dan bere kend: in plaats van 500 mil joen nu 7 miljard mark. Italië: voortaan alleen academici voor de klas ROME Iedereen die in Ita lië voor de klas wil, dient voortaan over een academi sche graad te beschikken. Dit is een nieuwe regeling die zal gelden voor alle scholen en openbare onderwijsinstellin gen vanaf de kleuterschool. De bedoeling is dat over drie jaar elk Italiaans kind les krijgt van een heuse academicus. De laatste jaren bestond er grote zorg voor de steeds minder wordende kwaliteit van het Italiaanse onderwijs. Die klachten moeten over drie jaar uit de wereld zijn. Zware straffen voor Prima Linea FLORENCE Een rechtbank in Flo rence heeft gisteren na een proces van zes maanden 83 leden van de linkse terroristische organisatie Prima Linea tot zware gevangenisstraffen veroor deeld. Negen verdachten werden vrij gesproken. De Prima Linea kwam in het midden van de jaren zeventg in Turijn op en trok veel leden aan uit de rijen van de Rode Brigades. Tot haar slachtoffers behoorden magistra ten, gevangenbewaarders, informan ten, criminologen, politiemannen en belangrijke zakenlieden. Eerder deze maand maakte een van de leiders van de groep bekend dat de groep haar ge wapende strijd tegen de staat had op gegeven. Ondergedoken leider Solidariteit Pinior opgepakt WARSCHAU De politie in de Poolse stad Wroclaw heeft gisteren Jozef Pinior aange houden. Hij is een van de vijf leiders van de ondergrondse organisatie van Solidariteit. Bij hem zijn volgens de poli tie documenten ontdekt, die een bewijs zouden vormen van zijn tegen de staat ge richte activiteit. De aanhou ding van Pinior is het groot ste succes tot dusver van de autoriteiten in hun campagne tegen de plannen van Solida riteit voor een eigen 1-mei- viering. Een twaalftal mensen Is het af gelopen weekein de het museum van de Légion d'Honneur in Pa rijs binnenge drongen en heeft, zoals de foto laat zien, behoorlijk huisgehouden. Voor miljoenen Franse francs werd schade aangericht. Posthume Purple Heart voor Pyle NEW YORK Achtende! jaar nadat hij omkwam in I geweld van de Tweede v reldoorlog is de Amerikaa oorlogscorrespondent EL Pyle posthuum onderscheiqL met de Purple Heart medail C Pyle, die in 1944 een Pullil prijs won voor zijn werk, \v< op 18 april 1945 dodelijk troffen door Japans gewe el vuur op een eiland nabij f nawa. Behalve de oorlogsl delingen bij Japan heeft ook verslag gedaan van bardementen op Londen gevechtshandelingen in Noo Afrika. ren; ;ers icn i bo ei taël BONN Veel Hitler- -kenners zijn ervan over tuigd dat de dagboeken van de dictator, die het Duitse weekblad Stern zegt ontdekt te hebben, vervalsingen zijn. De vooraanstaande Engelse historicus Alan Bullock heeft de regering in Bonn opgeroepen een interna tionale commissie samen te stellen, die moet na gaan of de dagboeken echt zijn. De Engelse historicus David Irving heeft gezegd geen en kele twijfel te hebben dat vast zal komen te staan dat de Stern-dagboeken vervalsingen zijn. „Begin november ben ik in het bezit gekomen van on geveer achthonderd gefotoco- pieerde vellen en de pagina's die ik heb bekeken zijn ver dacht", aldus Irving in Lon den. Hij heeft erop gewezen dat geen enkel lid van de staf van Hitier de Führer ooit dag boekaantekeningen heeft zien maken. De 60-jarige Duitser Werner Maser, de officiële beheerder van de erfenis van Hitier en waarschijnlijk 's werelds grootste kenner van de dicta tor, meent dat het weekblad Stern een vervalsing uit de DDR op de kop heeft getikt. „In Potsdam in de DDR is een werkplaats waar Hitler-teke- ningen, Hitler-brieven, Hitler- -notities gemaakt worden voor de verkoop", aldus Maser voor de Duitse televisie. Het blad blijft volhouden dat het materiaal echt is. Hoofdre dacteur Peter Koch: „Wij zijn toch geen kamikaze-piloten. We hebben de echtheid van het materiaal wereldwijd laten onderzoeken". De enige historicus van naam die tot nu toe openlijk de ma nuscripten als echt heeft be stempeld is de Brit Trevor-Ro- per. Maar gisteravond ver klaarde hij dat er een moge lijkheid bestaat dat de ontdek te dagboeken van Hitier ver valst zijn. Desondanks gelooft hij dat de dagboeken echt zijn, omdat een vervalsing „een uit gebreid karwei zou zijn ge weest gezien de omvang en ge detailleerdheid van de dagboe ken". Trevor-Roper, hoogleraar in Cambridge en deskundige op het terrein van de geschied schrijving van het Duizendja rige Rijk, is een van de experts die het handschrift van zestig delen onder ogen heeft gehad. Volgens hem heeft een meer dan tachtig jaar oude voorma lige Wehrmacht-officier de dagboeken jarenlang op een hooizolder verstopt gehouden. Pas in 1981 heeft de officier, die niet meer in Duitsland woont, de notities afgestaan. Ziekte van Parkinson Twee voormalige medewer kers van Hitier hebben tegen het Springerblad Bild am Sonntag gezegd, dat de dag boeken niet kloppen. Nicolas von Below, die adjudant van Hitler was voor luchtmachtza ken, vertelde dat „wij gewoon lijk tot drie, vier uur 's nachts praatten en dan ging Hitier slapen. Hoe zou hij de tijd heb ben gehad een dagboek bij te houden?". Historici, die twijfe len aan de echtheidswaarde van de met de hand geschre ven dagboeken, wijzen erop dat Hitler in zijn nadagen moeizaam schreef doordat hij leed aan de ziekte van Parkin son en zijn arm als gevolg van de mislukte bomaanslag in 1944 gedeeltelijk verlamd was. Tot zover onze correspondent De dagboeken beslaan de pe riode van 1932, een jaar voor dat Hitier aan «ie macht kwam, tot april 1945, enkele dagen voor_ zijn zelfmoord. Volgens het Britse blad de Sunday Times, dat gisteren passages uit de vermeende aantekeningen van Hitier heeft gepubliceerd, tellen de delen van het dagboek elk 100 pagina's en is elke bladzijde voorzien van de Hitler's hand tekening en een adelaar met swastika. Aan de bomaanslag van graaf von Stauffenberg in juli 1944 is een afzonderlijk deel gewijd. In de dagboeken worden onder meer de volgen de onthullinge gedaan: Hitier zou persoonlijk toe stemming hebeben gegeven voor de solovlucht van zijn plaatsvervanger Rudolf Hess naar Schotland in 1941, in de hoop dat Hess met Engeland Du 1. over een vredesverdrag onderhandelen voordat Di land de Sovjet-Unie zou vallen. Hitier zou zijn troepen bevel hebben gegeven Britse expeditieleger, dat 1940 op het strand van kerken in het nauw dreven, te sparen, eveneen de hoop met de Britten tot vergelijk te kunnen komen, ei Hitier zou schoon ge hebben gekregen van de ter de vrouwen aan zitten oi Joseph Göbbels. Volgens dagboeken zou Hitier gehei instructies hebben gegev die het hebben van liefdes faires van zijn intiemste mi werkers verbieden. V)! TUNIS/AMMAN Arabische diplomaten in Tunis hebben gisteren een belangwekkende nieuwe ontwik keling voorspeld in de Amerikaanse stappen voor vre de in het Midden-Oosten. Deze ontwikkeling zou het belangrijkste onderwerp zijn op een vergadering van hoge Palestijnse leiders die gisteren in Tunis bijeen zijn gekomen. In Arabische diplomatieke kringen wordt verwacht dat de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, George Shultz, die vandaag in Kairo is gearriveerd, de inhoud van dit initiatief zal bekendmaken. Het zou de kloof moeten helpen overbruggen tussen de vredesvoorstellen van president Reagan en het Arabi sche vredesplan. Minister Shultz, die zijn eerste officiële bezoek aan het Midden- -Oosten brengt, heeft gezegd dat de Arabische leiders het vre desplan van president Reagen wellicht opnieuw in beschouwing zullen nemen. In een vraaggesprek met de Washington Post zei hij dat het verlangen naar vrede in het Midden-Oosten niet dood is, ondanks de aanslag op de Amerikaanse ambassade in Beiroet en de vastgelopen besprekingen tussen de PLO en Jor- danië. Moskou wijst VS-diplomaat uit die niet bestaat MOSKOU De Sovjet-Unie heeft bekendgemaakt dat het een Amerikaanse diplomaat in Leningrad heeft betrapt op spionage en heeft uitgewezen. Het zou gaan om de vice-consul in Lenin grad, D. Shorer. Het gekke is echter, dat de naam Shorer niet is terug te vinden in de lijst met namen van Amerikaanse diplo maten. die de afgelopen jaren in de Sovjet-Unie hebben ge werkt. Volgens het Russische partijblad Pravda is de Amerikaan be trapt toen hij documenten haalde uit een niet gebruikte brieven bus in een ziekenhuis irf Leningrad. Niet vermeld werd wan neer het incident plaatsvond. In Washington zegt men niets van deze zaak te begrijpen. Want ook al zou de Sovjet-Unie zich in de naam vergissen, dan is er de afgelopen jaren geen geval bekend van een Amerikaanse diplo maat met standplaats Leningrad die is of wordt uitgewezen. ATMORE, Alabama In de strafgevangenis van Atmore in de Amerikaanse staat Alaba ma is vrijdag de doodstraf door de elektrische stoel voltrokken aan John Lewis Evans. Er ble ken drie stroomstoten nodig. Bij de tweede verscheen een vlam op zijn verhulde hoofd en steeg rook op van zijn lin kerbeen, aldus getuigen die de executie volgden via een ge sloten tv-circuit. Evans, 33, was ter dood veroordeeld we gens de moord op een pandjes baas bij een poging tot bero ving in Mobile in Alabama in 1977.Het was de zevende te rechtstelling in de VS nadat door een uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof in 1976 de doodstraf opnieuw kon worden toegepast. William loopt Prins William deed afgelopen weekeinde voor het eerst enkele stappen voor het publiek. Prinses 5S" Diana en prins Charles brengen momenteel een TURKIJE: ANKARA De nationale veiligheidsraad in Turkije onder leiding van presi dent Evren heeft gisteren een nieuwe „wet op de politieke partijen" be krachtigd. Naar wordt verwacht in de herfst zul len er verkiezingen wor den gehouden voor een nieuw parlement. De vorming van nieuwe par tijen, de oude werden na het vele politieke geweld door het ingrijpen van de militairen in september 1980 verboden wordt opnieuw mogelijk, maar de partijen moeten aan een reeks strenge maatregelen vol doen. Voor voormalige leiders van oude nationale of provin ciale partijen ongeveer hon derd personen blijft het de komende tien jaar verboden politiek actief te zijn. Stand punten, geschreven of gespro ken, van voormalige politieke leiders zijn verboden evenals elke kritiek op maatregelen genomen in het kader van de staat van beleg. De nieuwe partijen mogen zich niet op de oude beroepen en ambtenaren, studenten en leden van de strijdkrachten mogen niet als leden worden geregistreerd. Contacten met en wederzijdse ondersteuning van andere par tijen zijn verboden. De partij en mogen zich niet communis tisch, fascistisch, socialistisch of fundamenteel-islamitisch noemen. Italië gaat massaal spionnen uitwijzen ROME Volgens berichten in Italiaanse kranten staat het land op het punt 100 di plomaten uit de Sovjet-Unie en andere Oosteuropese en Derde-Wereldlanden uit te wijzen wegens spionage. De Italiaanse geheime dienst zou een lijst hebben opge steld van „ongewenste per sonen". De autoriteiten in Rome beperkten zich tot het commentaar: „Het zou kun- IN AMERIKAANS HUIS VAN AFGEVAARDIGDEN (Van onze correspondent Mare de Koninck) ^WASHINGTON Het debat in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden over de „bevriezingsre^o- lutie", die van president Reagan eist dat hij aan de Sovjet-Unie een onmid dellijke, controleerbare en wederzijdse bevriezing van alle aanmaak en in stallatie van kernwapens' aanbiedt, blijft zich voort slepen. Naarmate de defi nitieve stemming (thans voor eind volgende week voorzien) uitblijft, groeit de kans, dat de tegenstan ders van de 'freeze' met amendementen de motie wezenlijk zullen afzwak ken. Zo is deze week door Republi keinse partijgenoten van presi dent Reagan een wijzigings voorstel ingediend, dat de in stallatie van kruis- en Pers- hingraketten in West-Europa wilde uitzonderen van een al gehele nucleaire bevriezing. Dat amendement werd slechts met enkele stemmen verschil verworpen. Vooral het feit echter, dat ook enkele Huisle den van de Democraten er vóór stemden, tekende de ter reinwinst die president Reagan maakt in zijn pogingen om het parlement ervan te weerhouden de freeze-resolu- tie aan te nemen. Ook andere amendementen die in de tekst uitzonderingen willen aan brengen voor bepaalde kern wapensystemen, zijn deze week met kleinere verschillen verworpen dan in de vooraf gaande weken van het debat. De indieners van de bevrie zingsmotie vrezen vooral dat de geest van de freeze, waarin de plaatsing van kernwapens en .de bereidheid tot onder handelen wordt afgewezen, in het parlement wordt 'doodge- debatteerd'. Als het Huis van Afgevaardig den de resolutie nog onge schonden aanneemt, moet bo vendien daarna nog de Senaat (waar de Republikeinen de meerderheid hebben) zich ero ver uitspreken. In dat gezel schap lijkt een afzwakking van de freeze-gedachte onver mijdelijk. RUITENHEER MANAGUA Nicaragua zal nooit toestaan dat Russische SS-20-raketten zullen worden opgesteld op zijn grondgebied. De voorzitter van de Nicara guaanse junta, Daniel Ortega, heeft dat verklaard in een on derhoud met leden van de Eu ropese en Amerikaanse vre desbeweging. Moskou heeft verscheidene malen in bedekte termen ge waarschuwd dat ze raketten zal plaatsen in de buurt van de Verenigde Staten als de NAVO nieuwe raketten in West-Europa plaatst. Daarbij werd, in het Westen, onder meer gedacht aan Nicaragua. Intussen heeft Brazilië de vier Libische vliegtuigen vrijgege ven, die vorige week aan de ketting werden gelegd toen bleek dat zij wapens naar Ni caragua vervoerden. Uit on derzoek is gebleken dat de vracht geheel en al uit wapens en munitie bestond. Later be vestigde Nicaragua het trans port, dat een „militaire schen king, een gebaar van solidari teit van het Libische zuster volk" werd genoemd. Volgens Nicaragua waren de wapens bestemd voor de eigen defen- (Vervolg van de voorpagina) iwel waai M ierl n 2: aar Ha d. itte; Ie v Jritt iet 1 .car: ok 'olfi ailh :ind WENEN De 72-jarige Kreisky zei de uitspraak vj de kiezers als een signaal op te vatten. Hij zei dat zich ook door zijn eigen partij niet zou laten overha] zich weer als regeringsleider beschikbaar te stelle Partijvoorzitter wil hij in de komende weken nog v blijven. De oorzaken van het verlies dat hij „met gr< gelijkmoedigheid" zei op te nemen, zijn volgens h< bij hemzelf te zoeken. Kreisky, zoon van een welvarende joodse industrieel, trad in politiek in 1953, toen hij staatssecretaris van buitenlandse zak werd en onderhandelingen voerde met de Russen over het nt traliteitsverdrag dat Oostenrijk in 1955 zijn onafhankelijkhi teruggaf. Van 1959 tot 1966 was hij minister van buitenland zaken. Als voorzitter van de socialistische partij gaf hij deze pa tij een dynamiek die haar tot de grootste partij van het land n maken. In maart 1970 kanselier geworden steunde hij op e< minderheidsregering die het jaar daarop een absolute meerde heid kreeg. Op economisch vlak slaagde Kreisky erin de weerslag economische crisis op zijn land in de hand te houden. Oostenri I-N heeft een van de laagste werkloosheids- en inflatiepercentag van de wereld. Kreisky was voortdurend in het nieuws door zi toenadering tot de PLO, met welke organisatie hij in 1980 coi tacten legde. De leider van de Oostenrijkse conservatieven, Alois Mock, d en nu kans maakt de nieuwe regeringsleider te worden, is een trekkelijke nieuwkomer op het politieke toneel. Tot nu bracht hij het grootste deel van zijn politieke carrière door ii schaduw van de oppositie. Mock, die voor 1970 korte tijd mini ter van onderwijs was, wordt getypeerd als een harde en eff ciënte werker die een eenvoudig keven leidt. Tijdens de verki zingscampagne trad hij op als rustige en redelijke politicus de vinger legde op de zwakke punten van het socialistische geringsbeleid: stijgende prijzen, werkloosheid, bedrijfssluiting! en verkwisting van overheidsfinanciën, veel kritiek had bouw van een kerncentrale nabij Wenen die nooit in bedri werd gesteld en van een miljarden kostend conferentieoord Wenen tijdens Kreisky's ambtsperiode. b Nc t In. ing Bruno Kreisky veegt zich na het aanhoren van de t uitslagen het zweet van het gezicht, terwijl oppositieli der Alois Mock onberispelijk toekijkt. PREMIER IJSLAND: REYKJAVIK Ijslands aftredende premier, de 71-jarige Gul nar Thoroddsen, heeft er gisteren bij de politieke partijen aangedrongen een meerderheidsregering te vormen na de algl mene verkiezingen van zaterdag die geen duidelijke winnai V hebben opgeleverd. Hij zei dat de economische crisis zo ernstig dat men zich niet kan veroorloven er een zwakke regering o na te houden of opnieuw verkiezingen uit te schrijven. De br langrijkste kwesties in de verkiezingscampagne waren een infl tiepercentage van meer dan honderd procent op jaarbasis, zwakke munt en problemen met de belangrijke visserij-indüj trie, de voornaamste bron van inkomsten.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 6