Lubbers wordt medeplichtig aan geweld in Midden-Amerika Den Uyl: doorbraak in denken van CDA oYijpels: Oneerlijke lastenverzwaring noet vóór 86worden teruggedraaid Transactie van Slavenburg geen vergissing e Koning wil inder overwerk PVDA-LEIDER DEN UYL OP PARTIJCONGRES: •"SPvdA geeft Mitterrand „tik op achterste" 32-URIGE WERKWEEK IN 1990 Willem Alexander wacht Spartaanse opleiding (Vervolg van de voorpagina) NKO: Openbare school lijkt steeds meer op bijzondere V( "NNENLAND foUkaQowumt MAANDAG 25 APRIL 1983 PAGINA 5 HAAG Minister De Koning van iale Zaken en Werkgelegenheid voelt iets voor de suggestie van de Bouw- floutbond FNV om de maximale we- jkse arbeidsduur te beperken tot 42 Momenteel is 48 uur toegestaan. De JJ*rindsman zal deze week nog een even- wetswijzinging door zijn ambtenaren bekijken, zo zei hij voor de VARA- J io, nadat vice-voorzitter Janmaat van bond via dezelfde microfoon zijn rstel had gedaan. Door beperking van wettelijke arbeidsduur denkt men in bouw het overwerk te kunnen beper- daardoor nieuwe banen te kunnen eppen. Ca. VVD wil alles of niets bij aftrek schilderwerk DEN HAAG - Als in de Tweede Kamer geen meerderheid is te vinden voor het VVD- standpunt, dat ook uitgebreid schilderwerk aftrekbaar moet zijn voor de inkomstenbe lasting, dan zullen de liberalen straks tegen de aftrekbaarheid van alle groot-onderhoud stemmen. Dit dreigement heeft het VVD-ka merlid mr. F. de Grave voor de AVRO-radio geuit en later nog eens bevestigd. Het kabi net wil via een wetsontwerp groot-onder houd aftrekbaar maken, maar schilderwerk daartoe niet rekenen. Premier Lubbers ver klaarde vrijdag nog, dat het kabinet aan dit standpunt vasthoudt ondanks het tot dusver gehoorde verzet, ook van de zijde van de Raad van State. Hij zei er echter bij, dat het kabinet zich niet dogmatisch zal opstellen. Geertsema senator DEN HAAG Mr. W.J.Geertsema, Commissaris der koningin van de provincie Gelderland, zal binnenkort lid worden van de Eerste Kamer. Hij zal deel gaan uitmaken van de VVD-fraktie, die zal worden uitgebreid tot 17 per sonen. Geertsema, oud-voor zitter van de liberale Tweede- Kamerfraktie en oud-minister van Binnenlandse Zaken, werd zaterdag door zijn partij als dertiende op de verkie zingslijst geplaatst. Van de zit tende leden keert er één niet terug, senator Veen. Welkom Met dit vignet kan ie dere ondernemer of instelling duidelijk maken dat een psori- asis-patiënt welkom is. Vooral bij kappers en in zwembaden on dervinden de 300.000 lijders aan deze on geneeslijke maar niet-besmettelijke huidziekte nare pro blemen. Het vignet werd zaterdag in Amersfoort door Koos Postema op de gevel van een kap perszaak geplakt. Postema heeft enkele jaren terug een „Groot Uur U" aan psoriasis gewijd. Vermindering kleine basisscholen HEINKENSZAND De naar schatting 2000 kleine basisscholen in ons land, die in stand worden gehouden door een ministeriële ontheffing, zijn er veel te veel. Dit aantal beloopt 10 a 15 procent van alle basisscholen. Het dient dras tisch te worden verminderd tot 1 a 2 procent. De overige moeten wor den opgeheven of zij moeten fuse ren, aldus staatssecretaris Leijen- horst van onderwijs en weten schappen afgelopen zaterdag in Heinkenszand tijdens een mani festatie van de belangengroepe ring kleine en kleinere wordende school. Hij kondigde hiertoe een herstructueringsplan aan. Kinderpostzegels in teken van Kerst DEN HAAG De op 16 november verschijnende serie Kinderpostzegels 1983 zal in het teken staan van Kind en Kerst en niet van Kind en Milieu, zoals oorspronkelijk de bedoeling was. Dit heeft de PTT meegedeeld. Ook wordt nagegaan of het mogelijk is voortaan ieder jaar in de serie Kinderzegels één of meer zegels het karakter van een Kerstzegel te ge ven. Staatssecretaris Scherpenhuizen van Verkeer en Waterstaat heeft dat meegedeeld in zijn antwoord op vra gen van de kamerleden Mateman en Eversdijk. De afbeeldingen van de Kinderzegels 1983 geven weer hoe het jonge kind elementen van de kersttijd beleeft of fantaseert. «ar» nnsphatharp waarde". Amprikanan uerlin (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG PvdA- leider Den Uyl meent dat premier Lubbers en minister Van den Broek an i (Buitenlandse Zaken) ,als zij zo doorgaan, me- 'deplichtig worden aan ^onderdrukking en de op- omst van geweld in entraal-Amerika". De PvdA-voorman doelde op het „begrip" dat de ministers hebben Lubbers liet dit zaterdag nog eens uitkomen voor het optreden van de VS in landen als Nicaragua en El Salvador. Den Uyl sprak zijn afschuw uit over de „samenzweerderi ge en bedreigende" politiek van de regering-Reagan in Midden-Amerika tegenover landen, „die een sociale revo lutie hebben ondergaan en tegen de bevrijdingsbewegin gen, die daarvoor opkomen". CDA-voorzitter Bukman maakte zich gisteren voor de AVRO-radio erg boos over deze uitspraken. Bukman, die het PvdA-congres zaterdag bijwoonde, noemde het „ui termate goedkoop op deze manier de handen op elkaar te krijgen". Volgens de CDA-voorzitter is het „schandelijk" zijn partij genoten Lubbers en Van den Broek dergelijke verwijten te maken. De Nederlandse re gering zou er juist alles aan doen om de ontwikkelingen in Midden-Amerika positief te beïnvloeden. Op een bijeenkomst van de Atlantische Commissie schet ste premier Lubbers zaterdag de rol van de Verenigde Sta ten op het wereldtoneel als van „onschatbare waarde". Volgens de minister-presi dent is het niet goed meer te rughoudendheid te vragen van de Amerikanen. „De geschiedenis heeft ge leerd hoe foutief dat is". Lub bers wees op de gebeurtenis sen in de jaren twintig en dertig, toen bij afwezigheid van de Amerikanen het fas cisme kon opkomen (Mussoli ni, Hitler), waarop tenslotte de Tweede Wereldoorlog volgde. Westeuropeanen moeten dat beseffen, als zij kritiek leve ren op de VS, ook als het gaat om het optreden van dat land in Centraal-Amerika. Lubbers keurt dit laatste niet goed, maar hij vindt het wel begrijpelijk, omdat volgens hem het Oostblok probeert „punten te scoren" in dit deel van de wereld. „En zo zeker als twee keer twee vier is, stelt de VS zich, in de eigen voortuin, daartegen teweer". Waar de Amerikanen vooral zorg dragen voor een toerei kende verdediging, tegen het op expansie gerichte commu nisme, dienen de Europese landen van de NAVO, ook Nederland, een aanvullende tol te spelen. Zij moeten de DEN HAAG Hoewel dat zeer tegen de zin van het bestuur is, meent de PvdA dat de Franse zusterpartij van president ...jiMitterrand een „tik op de achterste" behoeft. Eén van de af- heit 'evaardigden drukte zich zaterdag zo uit aan het eind van het kei driedaags congres van zijn partij in Den Haag. De PvdA is sfr/'i joos over de verhoogde defensie-inspanning van de Franse i. C regering, vooral op nucleair gebied. Een motie, waarin de eve PvdA over de hoge defensie-uitgaven van Frankrijk z'n grote atie teleurstelling uitspreekt, werd met een overweldigende meer ad derheid aangenomen. Internationaal-secretaris Maarten van Traa zal zich zijns ondanks moeten belasten met het over-1 brengen van de boodschap. Van Traa kreeg geen poot aan de grond, toen hij het congres dringend verzocht de motie in te rekken. „De ene socialistische partij hoort de andere niet zo te behandelen". Van Traa kreeg dadrop te horen dat hij er niet alleen was „om aaien over de bol te geven". Amerikanen „gedurig en ge duldig" zeggen dat het nuttig is met de communistische wereld te blijven communi ceren. Datzelfde zou ook gelden als het gaat om op het optreden van de Amerikanen in lan den als Nicaragua. Volgens Lubbers heeft de Nederland se regering daarom een ande re visie dan Washington op de problematiek in Centraal- Amerika en weegt zij de risi co's in dat gebied anders. „Maar we moeten ook daarbij oppassen dat we niet te snel vervallen in kritiek op de Amerikanen". De Stichting Nicaragua Komite Nederland heeft zaterdag in Den Haag een demonstratie ge houden tegen de be moeienis van de VS in Midden-Amerika. In de Pauluskerk in Rotter dam is zaterdag de in Nederland wonende Westduitser Juan Pe dro Mohr voor twee weken in hongerstaking gegaan als protest te gen het geweld in Mid den-Amerika. 3acl geeijDEN HAAG PvdA- >ede leider Den Uyl is blij "met de uitspraak van mi nister De Koning (Socia ble Zaken en Werkgele de genheid) dat rond 1990 ee/de werkweek moet zijn lei teruggebracht tot 32 uur >er week. „Een door- jraak," aldus Den Uyl zaterdag op de slotdag van het PvdA-congres in Den Haag. rCe/ Hij voegde eraan toe dat „ar- - en beidsduurverkorting 15 eJ maanden geleden (toen hij zelf nog minister van SoZa was) in het CDA nog als een hele harde vloek werd be schouwd." Maar Den Uyl vraagt zich wel af wat De Koning denkt te doen aan het herbezetten van vrijko mende arbeidsuren. „Gaat het CDA achter ar beidsplaatsenovereenkom sten staan?" Den Uyl wees erop dat er nog niets terecht is gekomen van de 5800 ar beidsplaatsen, die de regering heeft beloofd aan de ambte naren in ruil voor de prijs compensatie van januari. De PvdA ziet arbeidsduur verkorting (ADV) als het enige middel om de massale werkloosheid effectief te be strijden. Een werkweek van 32 uur zou een miljoen men sen meer bij het arbeidspro ces kunnen betrekken, aldus Den Uyl. Zijn partij kiest voor zo'n soort samenleving, al zal er nog veel moeten veranderen eer die gereali seerd kan worden. De PvdA beseft dat ADV ge paard moet gaan aan het in leveren van loon. Evenwijdig daarmee kunnen ook de uit keringen omlaag, maar niet los daarvan. Volgens Den Uyl snijdt het kabinet met de voorgenomen verlaging per 1 oktober „het hart uit de kop peling (tussen lonen en uitke ringen)". De bewering van de VVD dat de aow moet worden ont zien, bestempelde de PvdA- leider als „goedkope onzin". „Als er van de aow niets meer afkan, dan zeker niet van de minimumuitkering van werklozen in de bij stand". „Dit soort beleid van de VVD maakt het onwaarschijnlijk dat de liberalen en de socia listen elkaar spoedig zullen vinden in een regeringscoali tie. Er kan op lokaal niveau soms goed met de VVD wor den samengewerkt. Het spijt me dat sinds de totstandko ming van het kabinet-Lub- bers de vlagen van frisheid, die zich van VVD-zijde lieten vermoeden, zijn wegge waaid". Wat het CDA betreft vroeg Den Uyl duidelijkheid te ge ven over de bestrijding van de apartheid in Zuid-Afrika en de plaatsing van kruisra ketten in ons land. Daarover is binnen het CDA nog one- nigdheid. CDA-voorzitter Bukman liet gisteren voor de AVRO-radio doorschemeren alleen behoefte te hebben aan maatregelen tegen Zuid- Afrika „die mogelijk zijn en die helpen". Hij sprak de hoop uit dat mi nister Van den Broek (Bui tenlandse Zaken) met dit soort voorstellen zou komen. Van den Broek liet onlangs weten dat economische sanc ties tegen Zuid-Afrika onmo gelijk (vanwege internationa le verdragen) en onpraktisch (schadelijk voor ons eigen land) zijn. Jan Nico Scholten is één van de CDA'ers die het niet met Bukman eens zijn. LONDEN Prins Willem Alexander heeft twee schooljaren voor de boeg op het United World College of the Atlantic in het Welse dorpje Llantwit Major, ten oosten van Cardiff, de hoofdstad van Wales. Het Uni ted World College is ondergebracht in een kasteel uit de 14de eeuw, het St. Donat's Castle dat Llantwit Major en omgeving domineert. Dit college hoort bij een groep internationale kostscholen waar van het presidentschap op de schouders van de Britse kroon prins Charles rust. Charles is zelf een oud-leerling van Gordon- stoun, een internationale particuliere kostschool die in 1934 door de Duitse pedagoog dr. Kurt Hahn in Schotland gesticht werd. Dr. Hahn heeft in 1954 ook het United World College of the At lantic in Wales gesticht. Hahn was de uitvinder van de „outward bound"-filosofie voor de opvoeding van jongens op een tamelijk Spartaanse manier, waarbij de leerlingen minstens evenveel tijd in de open lucht doorbrengen als ze in muffe klaslokalen zitten. Buiten krijgen ze een opleiding, die sterk lijkt op die van para-commando's bij de aanvang van hun training. Ze beginnen hun dag met een koude douche. Het accent bij de opleiding wordt gelegd op zelfdiscipli ne en veelzijdigheid. Sedert enkele jaren is Gourdonstown een gemengde kostschool. Ook in het United World College, dat kortweg „Atlantic Colle ge" genoemd wordt, zijn jongens en meisjes ondergebracht Zij komen uit 53 verschillende landen en hun getalsterkte bedraagt momenteel 350. Er zijn 40 leraren, die eveneens uit verschillen de landen komen. Ze geven les in het Engels. Prins Willem- Alexander heeft zijn toekomstig college tijdens de krocusvakan- tie bezocht. Afgezien van het feit dat naast de kamer die Willem-Alexander moet delen met drie andere leerlingen een vertrek wordt gere serveerd voor de paleisrecherche, zal de prins in het college geen speciale voorrechten genieten. Hoewel het schoolgeld van Britse particuliere onderwijsinstellin gen heel hoog is, zullen de studies van prins Willem-Alexander aan het Atlantic College Nederland geen cent kosten. Zij wor den, zoals al gemeld, betaald door de internationale stichting van United World Colleges, die studiebeurzen verleent aan in telligente kinderen uit alle lagen van de wereldbevolking. ROGER SIMONS UTRECHT Een belangrijk aspect van het openbaar onderwijs vervalt als wat meer en meer gebeurt op de scholen de richting steeds sterker wordt bepaald door de ouders van de kinderen. Dan is het de vraag of zo'n school niet haast een bijzondere is geworden. Dit heeft J.R. van Veen, voorzitter van de Nederlandse Katho lieke Oudervereniging (NKO) zaterdag in Utrecht opgemerkt naar aanleiding van wat wel de nieuwe schoolstrijd heet. „Het bijzonder onderwijs is onder politieke druk komen te staan en zou de gemeenschap handenvol geld kosten, wat nog maar de vraag is". Wel kost het Nederlandse onderwijs veel geld als ge volg van de verzuiling die volgens Van Veen juist als een groot cultuurgoed moet worden gezien. Hij schetste het afgelopen jaar als dat van de grote doorbraak. Door de wet medezeggenschap onderwijs en de bezuinigingen van de regering zijn vele duizenden ouders zich daadwerkelijk met de school van hun kinderen gaan bezig houden. Man bekent doden echtenote ALMERE De 28-jarige mevrouw J.L. E-G uit Soesterberg, wiens stoffelijk overschot op 14 april in een vaart in zuidelijk- Flevoland werd aangetroffen blijkt door haar echtgenoot te zijn omgebracht. De dader, de eveneens 28-jarige G.A.E. legde kort na zijn arrestatie een volledige bekentenis af, aldus de politie gisteravond. De man werd afgelopen zaterdag door de Soester politie aangehouden. E. bekende zijn echtegenote al in de nacht van 28 februari op 1 maart van het leven te hebben beroofd. De man had eerder verklaard dat zijn echtgenote op 1 maart de wo ning na een echtelijke twist had verlaten. gcn onze parlementaire re sell XEMBURG De po- k leider van de VVD, Nijpels, heeft zich in toespraak tot de Lu- ,3nburgse afdeling van a i partij, niet onverdeeld app< ukkig getoond met de '°f. ig van zaken rond de irjaarsnota. Hij waar- ?n irde een ombuiging met twee miljard gulden, maar de lastenverzwaring voor de burgers noemde hij „oneerlijk". Hij zei dan ook, dat die verzwaring voor 1986 ongedaan moet worden gemaakt. Nijpels riep het CDA, coalitie genoot van de VVD, op „een verstandige manier" te vinden om de kwestie van de aow op te lossen. De liberalen willen niet dat de aow wordt gekort. De VVD;lijder wees erop dat het CDA tijdens de jongste verkiezingen ook beloofde de aow te ontzien. Laten we daar om onze verkiezingsbeloften samen inlossen, aldus Nijpels. Hij wil met de ouderenorgani- saties overleggen hoe een kor ting op de aow in het kader van de verlaging van de socia le uitkeringen kan worden ge compenseerd. Nijpels zei ne- Over de media-nota, die reeds zoveel deining heeft veroor zaakt, hoewel zij nog steeds niet is verschenen, zei de Nij pels dat het ontwerp daarvoor in zo'n grote oplage werd ver spreid, dat het wel moest uit lekken. Hij verdacht minister Brinkman van WVC er trou wens van, zelf aan publikatie te hebben meegewerkt om al- sneu voor hem, aldus Nijpels, dat dit balletje met vereende krachten onder de grond werd gewerkt. Begin mei komt de VVD met een eigen medianota (deze krant schreef er reeds over7, niet om te polariseren of om Brinkman ongelukkig te maken, maar om te tonen hoe de liberalen denken dat het fundamentele recht van vrije meningsuiting moet worden gerealiseerd. Beursbezoek De familie B. Boom uit Hoofddorp was zaterdag de 200.000-ste bezoe ker van de Huis houdbeurs 1983 in de Amsterdamse RAI. Talloze stand houders boden ca deaus aan; op de foto krijgt mevrouw Boom een gebeds kleedje. ïjde ikan MEMELS jail CREDIT LYONNAIS: PARIJS - De steun die Crédit Lyonnais aan Sla- venburgs Bank heeft ver leend is een gewone transactie geweest en Cré dit Lyonnais heeft zich ze ker niet vergist, zo heeft de president-directeur van de Franse bank, Jean Deflassieux, verklaard. De transacties om de Neder landse bank in stand te houden kosten de bank naar schatting uiteindelijk 1,6 miljard frank (600 mil joen gulden), aldus Def lassieux. De voorzitter van de Stichting Onderzoek Bedrijfs Informatie (SOBI), Pieter Lakeman, had vrijdagavond op het Franse te levisiekanaal FR 3 gezegd dat Crédit Lyonnais zeker twee miljard frank (750 miljoen gul den) kwijt is geraakt aan de diverse steunoperaties voor Slavenburgs Bank. Deflas sieux: In 1981 schatte Crédit Lyonnais dat de transacties een miljard frank zouden kos ten, 500 miljoen voor de aan koop en 500 miljoen voor „re paraties". De 1,6 miljard frank waarop het bedrag nu zal uit komen is vrij groot, maar Cré dit Lyonnais zal daarvan zeker 200 of 300 miljoen frank van terugkrijgen als Slavenburg, die sinds afgelopen vrijdag Crédit Lyonnais Bank Neder- De Franse bankier noemde de transactie nuttig voor de Fran se economie.Hij toonde zich verheugd over het feit dat de' besprekingen met De Neder- landsche Bank over de steun operatie aan Slavenburg zo goed waren verlopen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5