Prominenten buiten PvdA-bestuur gehouden Plan voor her structurering basisscholen Eis vijftien maanden voor verkrachting lleuwe ïdia-nota CONGRES KIEST VOOR ARBEIDSWEEK VAN 25 UUR offmann-la Roche erkent ferantwoordelijkheid S)or vermiste vaten dioxine Grafologisch onderzoek moet echtheid Hitiers dagboeken bewijzen =4 CÜlnl }üLg 1 Kabinet houdt toch vast aan extra belasting twee-verdieners Belastingadviseurs: geef meer rechtshulp FELLE UITVAL NAAR PLO Reagan stuurt Shultz naar Midden-Oosten qjNENLAND/BUITENLAND Qeidóe. Qowuvnt ZATERDAG 23 APRIL 1983 PAGINA 5 cus jaagt op kostenvergoeding 1AAG De belastingdienst oefent een herpte controle uit op door werkgevers ekte onkostenvergoedingen om die even- n naheffing te belasten. De Twee- nerleden De Grave en Linschoten (bei- &VD) hebben staatssecretaris Koning (Fi- en) hierover opheldering gevraagd. Zij dat de scherpere controle rechtsonge- in het leven kan roepen en op gespan- et kan staan met rechtspraak van de Raad. Zij willen weten of er nu navorde- i worden opgelegd over verstreken tijd en. waarin met dit gewijzigde beleid nog irekening was te houden. Zij vragen de Secretaris geen naheffingen op te leggen [betrokkenen in het licht van de praktijk [die tot nog toe gold, niet apert onjuist in gehandeld. Zie hier een reuzenslaatje van bijna 1300 kg, een smakelijk Apeldoorns hapje voor het McGuiness Records Book. Enkele honderden mensen waren er gister middag op de Apeldoornse markt getuige van hoe koks en kokkinnen van de Middelbare Hotelschool op formidabel formaat de letters van hun school MHS in een mengsel van aardappelen, mayonaise, wortels, slabladeren en andere ingrediënten uitgoten. Russische kosmonauten veilig terug op aarde MOSKOU De drie Sovjet kosmonauten van de Sojoez-8 zijn gisteren in het woestijnge bied Kazakstan, 200 kilometer ten noorden van de gebruike lijke landingsplaats voortijdig met een lichte smak op aarde teruggekeerd. Hun avontuur dat langer had moeten du ren dan het record van 211 da gen in de ruimte eindigde daarmee 48 uur na de lance ring. Het ruimtegevaarte had donderdagmiddag een koppe ling tot stand moeten brengen met het om de aarde draaien de ruimtelaboratorium Saljoet, maar de drie kosmonauten speelden het niet klaar. Duizend arbeidsplaatsen meer bij PTT DEN HAAG Bij de afdeling post van de PTT komen dit jaar 550 arbeidsplaatsen, bij de afdeling telecommunicatie 100 en bij de PTT-gelddiensten ook 100. Bij telecommunicatie komen 250 voorlopig tijde lijke leerlingenplaatsen. De in totaal 1000 arbeidsplaatsen ontstaan door de opvulling van drie roostervrije dagen die de PTT-ers hebben gekregen voor het inleveren van 2,06 procent prijscompensatie per 1 januari. De vakbonden en de PTT-directie hebben hierover overeenstemming bereikt. jolg van de voorpagina) 1 HAAG De beleids varen op het rrynisterie WVC willen ook geen be ng van de exploitatie van ee-tv tot bepaalde groe- inder meer omroep, pers, lieve instellingen, bio- jedrijf), maar haar open- i voor het hele bedrijfs- Ze zijn het evenmin jiet de stelling dat indivi- abonnee-tv voorlopig Jjiet mogelijk is, ze kan leteen worden ingevoer- >sen schijnt er alweer leuw ontwerp-Medianota opgesteld. Eerder stond r meer in, dat de regio- lokale pers in de eerste in aanmerking zou ko- jvoor het verzorgen van Amma's via de plaatselij- ~pel, wat betaald zou kun- lorden uit de reclame- %iappen. Nu wil men re- ijtatieve culturele instel-, i ermee belasten, die dan Veer programma's van in, onder wie de pers, 4 afnemen. Maar geld uit mogen die instellin- |et krijgen. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De ex-be windslieden Ed van Thijn, Jos van Kemenade en Hans Kombrink, thans al len prominente leden van de Tweede Kamerfractie van de PvdA, zijn er niet in geslaagd een plaats te veroveren in het bestuur van hun partij. Voor Van Thijn en Kombrink was de situatie gisteren op het congres van de PvdA in Den Haag het pijnlijkst. Als kandidaten voor een „gewone" zetel in het 21 personen tellende bestuur werden zij zelfs bij een herstemming niet geko zen. Van Kemenade had grotere aspiraties. Hij dong naar een zetel in het dagelijks bestuur: het tweede vice-voorzitter- schap. Bij de eerste ronde kwam hij als laatste van de zes kandidaten uit de bus. De functie viel toe aan Ien Dales, die staatssecretaris was van Sociale Zaken in het tweede kabinet-Van Agt. Volgens in gewijden werd Dales niet ge kozen vanwege haar vroegere status als bewindsvrouw of vanwege haar huidige kwali teit van Kamerlid, maar om dat zij een van de favorieten is van de vrouwen in de Partij van de Arbeid. In de wandel gangen viel te beluisteren dat de poging van de Tweede Ka merfractie meer invloed te krijgen in het partijbestuur 'was mislukt. Basisinkomen Het congres van de PvdA is er op tegen dat iedere volwassen Nederlander een basisinkomen krijgt, ongeacht of hij-zij werk heeft of niet, zo bleek gisteren. Een poging van de afdeling Apeldoorn de ontkoppeling van arbeid en inkomen niet principiëel af te laten wijzen, leed schipbreuk. Het congres volgde de stelling van het partijbestuur dat men sen „een eigen verantwoorde lijkheid hebben om in hun le vensonderhoud te voorzien". Het congres sprak zich uit voor een rigoureuze arbeids tijdverkorting, met de bedoe ling dat meer mensen werk kunnen krijgen. Volgens de PvdA dient een werkweek van 25 uur de norm te wor den. Het' partijbestuur had ge kozen voor invulling daarvan in de vorm van vijf uur per dag. Het congres besliste dat dit van geval tot geval beke ken moet worden. Ook een werkweek van 2,5 dag dient mogelijk te zijn. ®CL De firma Hoff- wcPa ^oc^e heeft gis- Igei erkend een zekere 10o*twoordelijkheid te voor de 41 ver in vaten dioxine uit Het bedrijf zegt wf. te zijn zich te be- t g| met de opslag van yerljaten en de kosten als blijkt dat ze ge'ls illegaal gestort zijn. doet een be- op iedereen die iets over de opslagplaats, tilzwijgen te verbre ken en de autoriteiten op de hoogte te stellen. In de gisteren afgegeven ver klaring zegt het bedrijf af te zien van elke eis tot schade vergoeding. De Italiaanse dochteronderneming van het Westduitse vervoerbedrijf Mannesmann, zou wellicht wel aangesproken worden voor het niet nakomen van het contract met Hoffmann-la Roche. Man nesmann had op zich genomen te zorgen voor de definitieve opslag van de 41 vaten. Na gesprekken met functiona rissen van Mannesmann heeft de Italiaanse onderzoekscom missie gisteren verklaard dat de vaten waarschijnlijk nog steeds ergens in Italië liggen of in zee gestort zijn. Een re^u voor het vervoer en het begra ven van het afval blijkt name lijk niet meer te zijn dan een aanbod om het gif „weg te werken". Dit aanbod is gedaan een jaar voordat het afval daadwerkelijk vervoerd is, al dus de commissie. De afgravingen op de stort plaats Münchehagen in de Westduitse deelstaat Neder- saksen vermoed wordt dat de vaten op deze plaats liggen hadden gisteravond nog geen resultaat opgeleverd. De dagen van iliaanse regering, ge- 'oor de christen-de- it Amintore Fanfa- jn geteld. Gisteren in de socialisten aan- idigd de regering- |a"jjani, die zij samen christen-democraten, parll-democraten en li- Oién vormen, verder parlementaire steun [houden. ini heeft het aardig ge- j zo verklaarde de socia le leider Craxi gister- Id, „maar nu is het tijd opstapt". Italië wacht •Jffïs de socialisten een tijd en daarom is het im het land een nieuw lent te laten kiezen, of- Sfin hun „democratisch stoppen. uni gaat een kwart van tliaanse kiezersvolk al (jmbus voor een nieuw lal of lokaal parlement, de socialisten van het dan maar beter I diezelfde dag ook alge- Verkiezingen te houden. Ilgemene verkiezingen anders toch al dit na- ibben Vervolg van de voorpagina BONN Het weekblad Stern zou het Bundeskriminalamt in de Bondsrepubliek moeten benaderen om de dagboeken van Hitier op echtheid te laten onderzoeken. Dat kan gebeuren door een handschriftanalyse en een papier- en inktonderzoek. Dit heeft de vooraanstaande Westduitse Hitler-biograaf Werner Maser la ten weten. Maser en professor E. Jackel van de universiteit van Stuttgart, hebben sterke twijfels over de authenciteit-van de door Stern gevonden Hitler-dagboeken. Maser acht de Hans groot dat Stern om de tuin geleid is met een vervalsing uit de DDR. Volgens hem bestaat in het Oostduitse Potsdam een vervalsingswerkplaats waar foto's van Hitier, brie ven van Hitier, aantekeningen van Hitier voor de verkoop wor den gemaakt om de DDR van deviezen te voorzien. Bovendien hebben medewerkers van Hitler van uur tot uur zijn laatste be zigheden schriftelijk vastgelegd en nergens wordt iets gezegd over dagboeken, aldus Maser. De Britse professor Hugh Trevor-Roper van de universiteit van Cambridge en auteur van een boek over Hitier, zegt echter overtuigd te zijn van de authenticiteit van de boeken. „Toen ik ■de boeken inkeek en het buitengewone verhaal hoorde van hun ontdekking, verdween mijn twijfel geleidelijk. Ik ben er nu van overtuigd dat de papieren echt zijn en ook de geschiedenis van hun omzwervingen sinds 1945". Het zou de bedoeling van Hitier geweest zijn de dagboeken in april 1945, samen met andere bescheiden, van Berlijn uit met het vliegtuig naar Salzburg te brengen. Het vooruitgestuurde vliegtuig stortte op 21 april 1945 neer in een bos bij Bornerheide. Dat is in de huidige DDR. Stern-redacteuren zouden het graf van de piloot hebben gevonden en ooggetuigen van het vlieg tuigongeluk hebben gesproken. Zij zouden de verdere aanwijzin gen over inhoud en verblijfplaats van de lading hebben gegeven. Maser zegt dat vooral het feit dat de boeken met inkt geschre ven zouden zijn, hem doet twijfelen. „Hitier had een beverige hand als gevolg van een zenuwstoornis. Daarom kon hij niet met inkt schrijven en gebruikte hij altijd een potlood". Professor Jackel zegt dat Hitier niet het soort man was om een dagboek te schrijven. „Dat lag niet in zijn aard. Hij heeft meer dan eens gezegd dat men niet zou moeten schrijven en nutteloos papier bewaren". :MELS Walesa krijgt baan terug (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ministerraad heeft gisteren besloten vast te houden aan zijn eerdere opvatting dat schilder werk aan de eigen woning niet tot het groot-onder houd moet worden gerekend en dus niet bij de belas- tingafgifte mag worden afgetrokken. Evenzeer houdt het kabinet vast aan zijn belastingplan ten aanzien van tweeverdieners. De kwestie van het schilderwerk is nog eens opnieuw bekeken wegens de aandrang van diverse kanten om het wel aftrekbaar te maken. Dit heeft het kabinet niet tot andere gedachten ge bracht. „We zullen ons plan verdedigen zoals het nu bij de ka- merr ligt", zei minister-president Lubbers gisteravond, „maar we zullen ons in het parlement niet dogmatisch opstellen". Hier mee bedoelde hij te zeggen, dat niet het „onaanvaardbaar" zal klinken als de meerderheid van de kamer de zaak ander zou regelen. De kwestie van de belastingmaatregelen voor zogenaamde twee verdieners werd heroverwogen omdat de Raad van State er zich nogal kritisch over had uitgelaten. Dat adviesorgaan had onder meer voorgesteld om in elk geval voor 1 januari niets te veran deren. „Met alle reSpect voor de kritiek, maar wij zijn tot een andere conclusie gekomen en wij hebben - afgezien van enkele meer ondergeschikte correcties naar aanleiding van de kritiek - ten principale besloten het plan, dat op 1 juli moet ingaan, te handhaven en te verdedigen. Het wetsontwerp zal spoedig wor den ingediend". Lubbers zei ook hierover weer, dat het kabinet niet dogmatisch wil zijn, maar als de kamer het plan zou afwij zen moet zij wel aangeven hoe op een andere wijze eenzelfde bedrag kan worden gevonden. HEINKENSZAND Er moet een herstructure ringsplan voor de basis scholen komen. Het onderwijs moet bij de op zet ervan worden betrokken. Herstructurering is nodig om scholen in kleine gemeen schappen te kunnen handha ven waaF dat sociaal-cultureel wenselijk is, om de groei van het aantal scholen die er on danks de daling van het leer lingental is, te beperken, en om uiteindelijk de kosten te kunnen beheersen. Staassecretaris G. van Leijen- horst van onderwijs en weten schappen heeft dit vanmorgen in Heinkenszand gezegd in een toespraak op een manifestatie van de Belangengroepering Kleine en Kleiner Wordende School. De bewindsman achtte het onmogelijk vanuit Den Haag aan te geven hoe het scholenbestand in iedere ge meente of regio moet zijn. Het onderwijs moet erin betrokken worden ook om een „koude sa nering," te voorkomen bij toe passing van de wettelijke re gels voor opheffing van kleine scholen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De juridische hulp die door bureaus voor rechtshulp wordt gegeven zou snel moeten worden uitgebreid tot het helpen bij problemen met de belastingdienst. Nu het geld doorvoor thans niet beschikbaar is zouden de professioneel ge schoolde belastingadviseurs hier moeten bij springen. Dat stelde de voorzitter van de Nederlandse orde van belasting adviseurs, mr. Warning, gisteren op de jaarvergadering van de orde in Den Haag. Volgens Warning is de behoefte aan rechts hulp op het terrein van de belastingen enorm. Groter zelfs dan op het civiel- en strafrechtelijk terrein. Mede daardoor is de be lastingdienst zelf in 1982 overgegaan tot het geven van bijstand aan belastingplichtigen. Dat wijzen de professionele belastingad viseurs echter op principiële gronden af. WASHINGTON De Amerikaanse president, Ronald Reagan, heeft be sloten minister van bui tenlandse zaken Shultz naar het Midden-Oosten te sturen om te tonen dat de Verenigde Staten vast besloten zijn door te gaan met het vredesinitiatief voor het Midden-Oosten ondanks de bomaanslag op de Amerikaanse am bassade in Beiroet. De president zei gisteren op een persconferentie in Was hington dat vredesonderhan delingen niet afhankelijk zijn van de aanwezigheid van de Palestijnse bevrijdingsorgani satie PLO. Reagan gebruikte zijn hardste taal jegens de PLO tot dusver. „Niemand heeft de PLO gekozen als ver tegenwoordiger van het Pale stijnse volk en misschien ma ken we de PLO ook wel be langrijker dan zij is", zei hij. Blijkbaar de Jordaanse koning Hoessein oproepend zich van de PLO af te keren na het mislukken van een gezamen lijke strategie, zei Reagan: „de onderhandelingen (voor vrede in het Midden-Oosten) hoeven niet af te hangen van de aan wezigheid van de PLo". De Amerikaanse president verklaarde dat 50 piloten en mecaniciens van de PLO in Nicaragua zijn en dat de orga nisatie sinds 1980 50 ton mili tair materieel naar de linkse guerrillastrijders in El Salva dor heeft gezonden. Intusssen is de Israëlische re gering gisteren onder grotere binnenlandse en internationa le druk gekomen om in elk ge val de voorste Israeliscge troe pen in Libanon terug te trek ken. Achtergronden van de druk zijn de stijgende Israëli sche verliezen in Libanon en het ontbreken van werkelijke vooruitgang in de onerhande-" lingen met de Libanese rege ring. Ook de ultra-nationalisti sche Techiya-partij, de klein ste in premier Begins coalitie, liet gisteren weten een gedeel telijke Israëlische terugtrek king te willen. Akkoord over academisch ziekenhuis Maastricht DEN HAAG De provincie Limburg en de regering heb ben gisteravond een compro mis bereikt over het Acade misch Ziekenhuis in Maas tricht. Dat ziekenhuis gaat, zo bleek na afloop van het overleg, 650 bedden tellen. De Rijksuniver siteit Limburg en het zieken huisbestuur achtten een aantal van 705 bedden noodzakelijk. Op 1 november van dit jaar wordt gestart met de grond werkzaamheden voor de nieuwbouw van dit ziekenhuis en over uiterlijk een jaar wordt met de feitelijke bouw begonnen. Het totale budget voor het ziekenhuis is bepaald op 420 miljoen gulden. LEIDEN/DEN HAAG Vijf tien maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voor waardelijk met aftrek van voorarrest en een proeftijd van twee jaar. Dat eiste de of ficier van justitie mr. H. Klein Breteler gisteren voor de Haagse rechtbank tegen een 22-jarige Leidenaar wegens verkrachting van een 16-jarig meisje uit Hazerswoude. Tegen een andere Leidenaar van 21 jaar werd een jaar celstraf ge ëist waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. Het tweetal had het meisje op 12 januari van dit jaar ontmoet in de Leidse vestiging van V&D. Het meisje stapte bij de jongens in de auto, nadat het tweetal had aangeboden haar thuis te brengen. De twee Lei- denaars reden naar het indus trieterrein in Zoeterwoude en vergrepen zich gedurende meer dan een uur aan het meisje. Aanvankelijk ver klaarde het meisje tegenover de politie, dat zij door de jon gens in de auto was gesleurd, maar de officier hechtte wei nig waarde aan deze verkla ring. Dit omdat onderweg naar Zoeterwoude er een botsing met een andere auto ontstond en het slachtoffer geen enkele poging gedaan zou hebben er vandoor te gaan of de aanwe zige politie te waarschuwen. „Het is wel erg grof geweest, wat jullie met dat meisje heb ben gedaan", hield de officier de twee verdachten voor. De 21-jarige Leidenaar zei be reid te zijn zich onder behan deling van het Consultatiebu reau voor Alcohol en Drugs te stellen. Tegen de 22-jarige Lei denaar („Hij was de animator van het gebeuren", aldus de officier) werd ook nog eens 150 gulden boete geëist wegens het doorrijden na en ongeluk en zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. De ad vocaten van de twee verdach ten vroegen om een lagere straf en wat de 22-jarige Lei denaar betreft een psychiatri sche behandeling. „Wat nu ge beurd is, komt mede voort uit allerlei problemen in hun jeugd en problemen thuis. Dui delijk is dat het slachtoffer vrijwillig met de jongens is meegegaan". De rechtbank stelde de uit spraak op 6 mei vast. „Nederland heeft i Taiwan erkend" TAIPEH Nederland heeft met de toestemming voor de luchtverbinding met Taiwan dit eiland feitelijk erkend als zelfstandige staat. Dat is de mening van dr. You Ching, lid van de Control Yuan op Tai wan, een instantie te vergelij ken met de Raad van State in Nederland. Hij wordt be schouwd als een van de be langrijkste leiders van de au tochtone Taiwanezen. You Ching vindt dat met de ope ning van de luchtlijn een „nieuw tijdperk" is begonnen. Taiwan krijgt nu de kans zijn diplomatieke en economische betrekkingen te vergroten, al dus You Ching. Tot op heden wordt Taiwan door iets meer dan 20 van de ruim 150 staten in de wereld erkend. In Euro pa is dat alleen het Vaticaan.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5