„De koningin ziendat is me kroon op mijn leven 9? Zes jaar en tbr geëist voor moord op V oorschotense n,d Opening expositie in Volkenkunde start aktie Kans voor een kind ilDEN/REGIÖ" CeidócSomant ZATERDAG 23 APRIL 1983 PAGINA 3 »VU 3lt, na,j mband VIOS de koffie JTTERWOUDE De Zoeter- dse drumband VIOS geeft zon- Tiiddag vanaf kwart over alf een koffieconcert in het mu icentrum aan de Schenkelweg. loegang is gratis. Een koffiecon- uw voor drumband IS. Het tamboer, trompetter- en jrettenkorps presenteert zich "ivel altijd in de open lucht ter listering van diverse activitei- en festiviteiten. Er zullen enke- ie ieuwe werkstukken ten gehore den gebracht terwijl ook de sen die worden gespeeld tijdens komende concours op het pro- nma staan. VIOS staat onder ing van Ben Arends. Demonstraties in Duinrell WASSENAAR Tijdens de Open Dag, die morgen alleen voor de inwo ners van Wassenaar in het recreatie park Duinrell wordt gehouden, zullen gedurende de hele dag demonstraties worden gegeven door de christelijke sport vereniging „Irene". Daarbij gaat het onder meer om demonstraties op de lange mat, op de balk, aan de ringen en een demonstratie judo. Ook zijn er stands aanwezig van het christelijk jon- gerenverbond, de rooms-katholieke sportvereniging „Snel en Lenig", Scou ting Willibrord en het Nederlandse Rode Kruis. De open dag voor Wasse- naarders wordt om 11.00 uur geopend door burgemeester K. Staab. Prijzen voor bloemencorso LISSE In Lisse werden gisteravond de deelnemers aan het bloemencorso dat vandaag door de streek rijdt, gejureerd. De ereprijs voor de praalwagens ging naar de afdeling Noordwijkerhout van de KA VB. De praalwa gen heet „Bloemen voor zo- mertuinen". De ereprijs voor luxewagens is gegaan naar garage Kamsteeg. De bin- dersprijs werd door drie per sonen gewonnen: Truus van Lierop uit Haarlem, Dries Lecke uit Naarden en Piet Vellekoop uit De Lier. Verdachte (19) ontkent verkrachting bejaarde LEIDEN/DEN HAAG „U heeft iemand dit in haar eigen huis aangedaan en dat neem ik u zeer kwalijk. U kunt niet zeggen dat zij aanleiding gaf. Dit met een oude dame doen, reken ik u zeer zwaar aan. Een vrouw van 20 jaar heeft veel meer weerstand dan een oudere vrouw en deze bejaar de vrouw lijdt dan ook nog steeds onder het gebeuren. Twee en een half jaar gevan genis is de straf die bij zoiets hoort". Zo motiveerde de mr. H. Klein Breteler gisteren voor de Haagse rechtbank zijn eis te gen een 19-jarige Leidenaar. De man wordt ervan verdacht in de nacht van 13 op 14 janu ari een 76-jarige Leidse in haar woning in het bejaarden tehuis Rijn- en Vliet te hebben beroofd en verkracht. De Lei denaar ging er van door met een gouden armband. Hij stond ook terecht voor een aantal inbraken. De Leidenaar ontkende met klem hetgeen hem ten laste werd gelegd. „Ik heb haar al leen maar beroofd". Nadat de president van de rechtbank, mevrouw mr. P. Koningsveld, hem erop had gewezen, dat hij tegenover de politie de ver krachting wél had bekend, stelde de Leidenaar: „De poli tie heeft mij alles in de mond gelegd en om ervan af te zijn het verhoor duurde uren heb ik toen maar toegegeven". De advocaat van de verdachte zei een tegenstrijdigheid in het proces verbaal te hebben ont dekt: „Aan de ene kant staat er dat mijn cliënt zegt zich niets meer te kunnen herinne ren maar aan de andere kant wordt gezegd, dat hij het ge beuren zeer gedetailleerd heeft weergegeven". Wegens gebrek aan bewijs vrqeg hij om vrijspraak. De rechtbank doet op 6 mei uitspraaak. Kleuterklas naar stadhuis LEIDEN/RIJPWETERING De Rijpwete- ringse kleuterleidster Gohnie Morsch is onder grote jeugdige belangstelling gistermiddag iri Leiden in het huwelijk getreden. Gonnie staat al een groot aantal jaren voor de klas in de Ma ria kleuterschool in Rijpwetering. Speciaal voor de gelegenheid waren de kinderen naar het Leidse stadhuis meegekomen om getuige te zijn van de verbinding tussen Gonnie en Hans Bots. Het echtpaar werd door een haag van kinderen het stadhuis binnegloodst. Na het gebeuren op het Stadhuis werd het huwelijk ingezegend in de Petruskerk aan de Lammenschansweg. Voor d^ kleuters was er limonade en gebak om bij te ko men van het indrukwekkende gebeuren. Het bruidspaar vestigt zich in Leiden. t de vorstin bewondert het fraaie bloemmozaïek in Noordwijkerhout. 45 Stal M-i oemen voor koningin Beatrix in Valkenburg EGIO Uren stonden in het „koninginne- 'i^nnetje" in de rij met un fototoestel om een 11 aatje van de koningin maken. In Hillegom Noordwijkerhout igend en wel, in ge- enten als Katwijk, Jjoordwijk en Valken- urg zeer gediscipli- rd. „Dat ik toch nog ins de koningin mag jen, dat is de kroon op ijn leven", was het ontane commentaar in vooral de ouderen :teren tijdens het erkbezoek van de ko- jngin aan de Duin- en ir >llenstreek. De koningin bezoekt het timmerlokaal van de KTS Voorhout. ?t leek een vervroegde •nginnedag, zo groot was de Een wandeling op de Noordwijkse boulevard. belangstelling. Honderden schoolkinderen getooid met zelfgemaakte feestmutsen, door de bestuurders vaak he laas aan de verkeerde kant van de weg gezet, zwaaiden onvermoeid met vlaggetjes en hieven keer op keer vro lijke liedjes aan. In alle gemeenten zag het zwart van de toeschouwers. De bus met daarin koningin Beatrix, de commissaris van de koningin en diverse verte genwoordigers van het SOB, had bijvoorbeeld op de Sas- senheimse braderie moeite om erdoor te komen. Van nè- gatieve acties viel tijdens het bliksembezoek van de konin gin weinig te merken. De aangeplakte stencils in Noordwijk waren verdwenen en het besmeurde Witte Kerkje in Noordwijkerhout was keurig op tijd van de grijze verf ontdaan. Ook het daar geplaatste bloemenmo- zaïek dat was vernield, lag er weer in volle glorie bij. De enige echte actie was in Noordwijk het loslaten van een herstelde stormmeeuw en een drieteenmeeuw door het vogelasiel Noordwijk. Het overgrote deel van de streekbewoners was vol ver langen uitgelopen. De bejaar de bewoners van het gereno veerde wijkje bij de Katwijk- se Schipperdam waren tot tranen tot ontroerd: „Ik ben zo blij dat de koningin bij ons komt kijken, ik heb de hele middag zitten wachten". In Valkenburg trof de koningin twee stralende gezichten van de dames Rous-van Duijn en Vis-Esveld. Zij mochten als enigen de koningin bij het verzetsmonument van dicht bij aanschouwen, dankzij hun vele inspanningen tijdens de oorlog in het verzet. „£e zwaaide naar ons", luidde hun verheugd commentaar. VOORSCHOTEN/DEN HAAG „Het is vreselijk wat daar is gebeurd. Wel ke vrouw er ook had gelo pen, u had haar gepakt. U bent een zeer gevaarlijk mens". De 24-jarig Peter K., zonder vaste woon- of verblijfplaats, hoorde gis teren voor de rechtbank in Den Haag zes jaar ge vangenisstraf met hierop aansluitend onvoorwaar delijke terbeschikking stelling van de regering tegen zich eisen voor de moord op mevrouw N.C. Polman-Van der Helden (57) op 9 november van het vorig jaar, in de bosjes van het park Rosenburgh in Voorschoten. De verdachte kon zich niet meer herinneren of hij de vrouw vijf minuten, een kwar tier of een half uur had ge marteld. Om de hals van het slachtoffer ontdekte de politie de volgende morgen een panty en de leren riem van haar hond, een zwarte langharige labrador. Mevrouw Polman, echtgenote van een jurist, was door wurging om het leven ge bracht. Ze woonde in Voor schoten en reed bijna elke avond in haar rode Renault 5 naar de stillë en bosrijke om geving van de begraafplaats Rosenburgh om haar hond uit te laten. Rechtbankpresident mevrouw P.A. Koningsveld, citerend uit het proces-verbaal: „U logeer de thuis bij uw moeder in Voorschoten. Al een paar da gen dacht u aan niets anders dan aan vrouwen. U heeft nog een vriendin gebeld, maar die wilde geen afspraak maken. In de avond van 9 november bent u naar het park Rosenburgh gegaan. Daar ontmoette u op een weggetje mevrouw Pol man-Van Helden". Het slacht offer werd in het dichte struikgewas geduwd, waar de verdachte zich aan haar ver greep. De officier van justitie, mr. H. - Klein Breteler, geloofde niets van de verklaring van de ad- vocaat, mr. W. Janssen, dat verdachte en slachtofffer hier na samen het fietspad zijn op gelopen. Peter raakte in pa niek toen de vrouw, bij het na deren van een fietser, plotse ling begon te schreeuwen. Ruw sleepte hij haar opnieuw de de bosjes in om haar het zwijgen op te leggen. De advo caat: „Hieruit volgt dat mijn cliënt zware mishandeling, de dood ten gevolge hebbend, moet worden verweten en dus geen poging tot doodslag. De officier: „Zo'n tussenfase is er niet geweest. Ze is, na te zijn misbruikt, ter plaatse ver moord". Verdachte weet nog wel dat hij een panty om haar nek had geslagen. Dat hij ook een honderiem gebruikt zou hebben, herinnert hij zich niet meer. De rechter: „Agressie en sexu- eel handelen zijn bij u nauw met elkaar verweven. Als u agressief wordt, kunt u niet meer stoppen. De 'psychiaters, die u onderzochten, vinden u levensgevaarlijk. De kans dat u vroeg of laat weer in herha-1 ling valt, noemen zij erg groot, Als je dan die achtergrond van u ziet, is het geen wonder dat u bent scheefgegroeid. Het is een merkwaardig gezin waar u uitkomt. Maar dat mag geen excuus zijn voor wat u heb) gedaan. U hebt al een straf blad voor diefstallen en inbra ken. Een zaak tegen u voor openlijke geweldpleging is destijds om onbekende rede nen geseponeerd". De raadsman: „Justitie heeft de signalen toen niet opgevan* gen, dat er al wat met hem mis was. Het is een keiharde jon gen. Maar wat wil je met zo'n jeugd. We moeten zijri ziekelij ke, erfelijke stoornis verhel pen. Dat zie ik niet in de ge vangenis gebeuren, wel bij voorbeeld in een tbr-kliniek", Mr. Klein Breteler: „Het Openbare Ministerie heeft wat de strafmaat betreft ook reke ning te houden met de recht sorde die ernstig is geschokt. Tbr is alleen gericht op de da der. Misschien dat uw cliënt ook in de gevangenis kan worr den behandeld. Het is voor mij een heel moeilijk beslissing ge weest om de juiste straf te vin", den. Ik heb hierover uitge? breid met mijn collega's op hej parket van gedachten gewis seld. Dit leek ons uiteindelijk de beste oplossing". De uitspraak is op 6 mei, 's morgens om half tien. REGERING GEEFT 600.000 DOLLAR VOOR MEDISCH PROJECT 99 99 LEIDEN Met de ope ning van de tentoonstel ling „Bhoetan, land van de vreedzame draak", die gistermiddag in het Rijks museum voor Volkenkun de plaats had, werd tevens het startsein gegeven voor de landelijke Unicef-aktie „Kans voor een kind". In zijn openingsrede deelde drs. R.J. van Schaik, Di recteur-Generaal Interna tionale Samenwerking van het Ministerie van Buitenlandse Zaken mee, dat er door de regering 600.000 dollar beschikbaar is gesteld voor een eerste lijns gezondheidszorg pro ject in Bhoetan. Het land van de vreedzame draak, zoals Bhoetan vroeger heette en dat ligt ingeklemd tussen Tibet en China, heeft een bijzonder rijke cultuur, maar is verder erg arm en één op de vijf kinderen lijdt aan ondervoeding. De tentoonstel ling en de aktie van Unicef zijn opgezet om meer begrip te vragen en kennis te verstrek ken over andere culturen. In het kader van de aktie houden ruim 2000 basisscholen in Ne derland zich bezig met de vele aspecten van een land als Bhoetan. Op diverse scholen zijn sandwichborden vervaar digd, waarmee de kinderen in de week van 25 april tot 1 mei protesteren tegen de massale kindersterfte in de wereld. De tentoonstelling „Het land van de vreedzame draak" is te zien op de eerste verdieping van het museum en duurt tot 21 augustus. De openingstijden zijn van' dinsdag tot en met za terdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zon- en feestdagen van 13.00 tot 17.00 uur. Een In traditionele klederdracht van Bhoetan gehulde schutter geeft het startschot van een interessante tentoonstelling.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3