lë HEILANDEN Een van de weinige plekjes in West- Europa waar nog wat rust is te vinden ZATERDAG 23 APRIL 1983 zilver. In 1973 ontdékten duikers ook het wrak van de „Princesse Maria", een Hollands schip dat in 1686 gezonken was. Bootslui van de Scilly Eilanden die geregeld rondvaren met toeristen, wijzen hun klanten allerlei plaat sen aan waar nog meer wrakken zouden liggen. Niemand kan ze echter met absolute zekerheid aan duiden. Er wordt veel gezocht, maar weinig gevonden. De oceaan is te diep en het gebied waarin de schepen verongelukt zijn te uitge strekt. Een van de wrakken waar nog steeds met grote ijver naar wordt gezocht is dat van het Spaanse galjoen „San Bartolomé", vergaan in 1597, vermoedelijk ter hoogte van de zogeheten Spanish Ledges, tussen de eilanden St. Ma ry's en Gugh. Voor wie van varen houdt, zijn de „Isles of Scilly" dus zonder twijfel een boeiend terrein. Op de eilan den zelf vallen weinig opwindende dingen te beleven. Maar het is er wel rustig, vooral in het voor- en najaar, buiten het toeristische sei zoen. Alleen op St. Mary's heerst een zekere drukte, die men echter alleen met grote moeite stadsge woel zou kunnen noemen. In de late herfst en winter stormt het er vaak. Maar zelfs in januari be draagt de minimumtemperatuur van overdag nog acht graden, over eenkomend met die van einde april in centraal Londen. Particulier vakantieland De Scilly Eilanden zijn uitstekend geschikt voor eenzame wandelin gen en gezellige klauterpartijen op de rotsen. Peninnis Head op St. Mary's, en Shipman Head op Bry- her, worden speciaal hiervoor aan bevolen. Onderwaterzwemmen is er ook een veel beoefende sport. Uitzonderlijk rustig is het particu liere eilandje Tresco dat twee goede hotels heeft en waar bovendien va kantiehuisjes verhuurd worden. Op Tresco rijden zelfs geen auto's. Honden worden er evenmin ge duld. Tresco is het tweede grootste be woonde Scilly Eiland; het is onge veer 3 km lang en 1.600 m breed. Het telt 150 vaste inwoners en wordt sinds 1973 door de Britse za- Historische schatten j LONDEN Waar kun je vandaag de dag in West-Euro- !i pa nog vakantie nemen zon- ier dat je al je buren tegen- i komt? Britten die met dit pro- bleem geconfronteerd wor den, beperken hun keuze tot zolder van hun eigen huis i>f de Scilly Eilanden. De „Is- les of Scilly" hebben het voor- apkatdeel, dat je buren vermoede lijk niet eens weten waar ze liggen. Zelfs onder de Britten zijn er nog, die het bestaan deze eilandjes nauwelijks vermoeden. Net zoals de in middels berucht geworden „■^Falkland Eilanden vormen de Isles of Scilly" een archipel. "Maar terwijl de Falklanden zich op ruim 13.000 km af stand van het moederland be vinden, liggen de Scilly Eilan den nauwelijks 45 km ten ,bjzuidwesten van Land's End, nde meest westelijke punt van 11 Groot-Brittannië. Dp slechts vijf van de honderd e Scilly Eilanden wonen mensen. De e totale bevolking bedraagt 2.500 zie len. Het grootste eiland, St. Mary's, nog geen 5 km lang en ongeveer en breed. Het telt 1.500 bewo- •rs. De Britse kroonprins Charles i zijn vrouw prinses Diana bezit- ten op St. Mary's een bungalow, die :e „Tamarisk" gedoopt hebben. kDok de voormalige Labourpremier ir Harold Wilson is de gelukkige ^igenaar van een vakantiehuisje op j' >t. Mary's. Door hun ligging in de Atlantische Dceaan, ten zuidwesten van Enge land, zijn de Scilly Eilanden geze gend met een bijzonder mild kli maat. Het sneeuwt of vriest er zel den. Dit heeft tot gevolg, dat op die eilanden al in februari aardappelen groeien. Gele en witte narcissen Dloeien er van november tot april. De Scilly Eilanden exporteren jaar lijks 800 ton snijbloemen (dat is on geveer vijftig miljoen narcissen). Zij worden verkocht in Londen en andere grote Britse steden. Zeehonden Sommige van de eilandjes zijn niets anders dan op elkaar gestapelde —potsen, die hun grimmige grijze oppen uit het kristalheldere water de Atlantische Oceaan steken, die indrukwekkende natuurlij- vluchtheuvels leven honderden ehonden. Er zwemmen ook dol fijnen, bruinvissen en reuzenhaai- en rond. Deze laatste zijn volkomen ongevaarlijk; zij slokken niets op dat groter is dan een garnaal. Uitgebreide kolonies vreemde vo gels, waaronder papegaaiduikers die in het Engels „puffins" ge noemd worden, nestelen op en tus sen de rotsen. Met hun kromme, oranjekleurige bek hebben die „puffins" inderdaad iets weg van papegaaien. Britse geologen geloven dat er voor de komst van de mens maar één Scilly Eiland was, 16 km lang en 8 km breed. Het zou een wonder baarlijk mooi eiland geweest zijn. Heldere beken stroomden er tussen de trotse eiken, iepen en essen. Was dit het legendarische Lyonnesse dat later door de golven verslonden werd? In de loop van de laatste drie- tot vierduizend jaar heeft de natuur in elk geval dat ene Scilly Eiland let terlijk aan stukken gescheurd. Het resultaat van die evolutie is een se rie massale kunstgewrochten, die majestueus oprijzen uit de zee. Tus sen deze rotsachtige eilandjes is het heerlijk varen in kleine boten. De Atlantische Oceaan kan vreselijk woelig zijn, maar bij mooi weer is hij een kalme plas. Je kunt daar gaan kijken naar de grijze zeehonden, die vadsig liggen te zonnen op de warme rotsen en je bootje wantrouwig zien aankomen. Hun patriarchen zijn enorme mon sters, met dikke ronde koppen, kleine spleetoogjes en imposante veldwachterssnorren. Pas wanneer je bootje hen naar hun zin te dicht nadert, laten ze hun zware vracht spek met een harde plons in het water glijden. De kleinere vrouwtjes en de jon gen, die in het voorjaar nog een witte vacht hebben, maken zich veel eerder uit de voeten. Zij ver trouwen de nieuwsgierige toeristen voor geen cent. Er zijn bootjes, die tochten van wel drie uur maken. Het kost maar en kele ponden en je krijgt een stuk van de wereld te zien waar je an ders nooit komt. Het grootste deel ervan is zeewater, maar dan van het zuiverste soort. De omgeving van de Scilly Eilanden heeft ken nelijk geen last van verontreini ging. In de oceaan monden geen modderige rivieren uit. Sterk zon licht geeft het water een staalblau we kleur en omdat het glashelder is, kun je vaak de diepe bodem Vuurtoren De meeste bootjes met toeristen maken een ommetje langs een vuurtoren. Die van Bishop Rock (de Bisschopsrots) bevindt zich op een kleine 8 km afstand van St. Mary's. Zelfs uit de verte is die schildwacht een indruk wekkend gezicht. Hij staat op het meest afgelegen rotsplateau van de Scilly-archipel. Alleen een stevig bouwwerk kan daar de krachtige westenwind weerstaan. De eerste vuurtoren, die in 1850 opgericht werd, waaide prompt om. Het was een open gevaarte, gemaakt van gietijzer. De tweede toren, gebouwd van steen en 36 meter hoog, trilde te veel op zijn grondvesten. Tel kens wanneer het stormde, sloegen de golven over zijn lichtkoepel. Zo was ook die vuurtoren zijn geld niet waard. In 1887 kreeg hij een nieuw stenen omhulsel en twee ex tra verdiepingen, waardoor zijn to tale hoogte boven de zeespiegel op 52.50 meter gebracht werd. Zo is hij een reus van een vuurtoren. Die indruk krijg je zeker wanneer je in een notedop op veilige maar rela tief geringe afstand van zijn rots achtige basis, op de speelse baren dobbert en vandaar omhoog kijkt. De vuurtoren van Bishop Rock is nog steeds de hoogste van de Britse Eilanden. Zijn witte stralenbundel, die 's nachts met de regelmaat van de klok door de duisternis priemt, heeft een draagwijdte van meer dan 40 km. In 1976 werd boven de koepel een landingsplatform voor hefschroefvliegtuigen aangebracht. Maar de vuurtorenwachters, die door de lucht naar hun werk ge bracht en verscheidene weken la ter weer opgehaald worden, heb ben wel graag dat er nog bootjes met toeristen langskomen. Telkens wanneer zo'n broos schuit je in de verte opdoemt, verschijnt een van de vuurtorenwachters in de erg hoog gelegen deuropening van zijn ronde, tijdelijke woning om het toe te wuiven. Hoewel hij helemaal jn 't blauw gekleed is een dikke trui en warme broek gelijkt hij toch een beetje op een molenaar, die uit de hoogte op je neerkijkt. De vloot had in april van dat jaar deelgenomen aan het bombarde ment en de belegering van Toulon. Vóór de ramp bij de Scilly Eilan den was schout-bij-nacht Sir Clou- desley Shovell, een Britse zeeheld, met zijn 21 eenheden op terugreis" naar de thuishaven Portsmouth. De schepen hadden kostbare krijgsbuit aan boord, waaronder goud- en zil verstukken en bronzen kanonnen. Shovell kreeg af te rekenen met bijzonder slecht weer. Op 22 okto ber was hij niet zeker meer van zijn positie. Nadat hij nieuwe, m volkomen verkeerde berekeningen gemaakt had, stevende hij met zijn vlaggeschip „Association" regel recht op de rotsen van Scilly af. Volgens maritieme historici ver keerde schout-bij-nacht Shovell vermoedelijk in de mening, dat hij het Kanaal vlak vóór zich had. Zijn stoffelijk overschot belandde op het strand van Port Hellick, een ha ventje van St. Mary's. Een ruwe brok graniet duidt daar de plaats aan, waar hij tijdelijk begraven heeft gelegen. Later werd zijn stof felijk overschot opgegraven en na een staatsbegrafenis bijgezet in de bekende Westminster Abbey i Londen. Diepzeeduikers hebben het wrak van Shovells „Association" pas 1967 ontdekt. Er werden enor veel kostbare historische voorwer pen opgehaald. Omdat de zee daar te gevaarlijk is, werden geen pogin gen meer gedaan om de andere ge zonken schepen van de vloot te vinden. Het lijdt geen twijfel dat die wrakken ook veel kostbaarhe den bevatten. Een bijzonder rijke vondst was het wrak van de Oost-Indiëvaarder „Hollandia", in 1971 ontdekt. De „Hollandia" zonk op 13 juli 1743 ter hoogte van de Gunner Rock bij het eilandje St. Agnes. Dit Nederlandse schip had voor zijn eerste zeereis bij Texel het anker gelicht. Aan boord bevond zich een grote lading De vuurtoren van Bishop Rock, In de Atlantische Oceaan op 8 km van het eiland St. Mary's. Is de hoogste van het Verenigd Koninkrijk. Per hefschroef- vliegtuig kom je In twintig minuten van Penzance in Cornwall op het Scilly Eiland St. Mary's. St. Mary's is het grootste Scilly Eiland. Het heeft ongeveer vijftienhonderd vaste bewoners. „Hij rekent op post en kranten", zegt onze stuurman, die tevens ka pitein van het bootje en gids van zijn lading toeristen is. „Jammer dat ze ons op de eilanden niets meegegeven hebben. Maar we kun nen hun wel een dienst bewijzen door hun brieven op te pikken en ze straks ergens te posten". De vuurtorenwachter laat een lang eind touw zakken, waaraan een waterdichte tas en een oranje vlot ter bevestigd zijn. De tas komt een eind van onze boot in het water te recht; de vlotter zorgt ervoor dat ze niet zinkt. Met een lange bootshaak wordt de postzak aan boord ge haald. „Het ligt hier vol scheepswrak ken", vertelt de stuurman. Voor de internationale scheepvaart is de omgeving van de Scilly Eilanden inderdaad nooit een veilig oord ge weest. De ergste scheepsramp in vredestijd heeft zich op 22 oktober 1707 voorgedaaan. Vier grote Britse oorlogsschepen uit een vloot van 21 zijn toen te pletter geslagen op de zogeheten Westelijke Rotsen. Meer dan veertienhonderd zeelieden verloren daarbij het leven. i benedictijner-abdij, daterend uit de 12 Een jonge zeehond, geboren op het strand van Tresco, ligt daar lekker te zonnen op de rotsen. kenman Robert Dorrien Smith ge huurd van het hertogdom Corn wall, een graafschap dat het meest zuidwestelijk gelegen deel van En geland vormt en vroeger een eigen Keltische taal had. Cornwall heeft trouwens nog altijd nationalisten die onafhankelijkheid wensen. Het grootste deel van de Scilly Ei landen is overigens eigendom van het hertogdom Cornwall dat op zijn beurt, sinds de tijd van Hendrik VIII, aan de prins van Wales toebe hoort en hem enorm veel geld op levert. Tresco en de andere eilan den werden in 1834 door de toen malige prins van Wales voor het eerst verhuurd aan Augustus Smith, een Londense bankier en koopman, die van Tresco zijn parti culier vakantie-oord maakte. In die tijd waren de bewoners van de Scilly Eilanden een ongediscipli neerd volkje dat leefde van smok kel en berging van scheepswrak ken. De autocratische rijkaard Augustus Smith herstelde er de orde. Hij dwong de eilanders schepen te bou wen en hun vruchtbare grond te ontginnen. Smith voerde de leer plicht in, dertig jaar vóór deze op de grote Britse eilanden van kracht werd. Na zijn dood in 1872 volgde zijn neef T.A. Dorrien Smith, de bankier op. Hij was officier bij het 10e regiment Huzaren. Hij impor teerde tulpebollen uit Nederland en ontwikkelde de bloemenindustrie van de eilanden. Zijn zoon majoor A.A. Dorrien Smith, die hem in 1918 opvolgde, was gespecialiseerd in plantkunde en tuinbouw. Hij reisde veel in het zuidelijk half rond en bracht talrijke exotische bomen en struiken mee voor de prachtige Abbey Gardens, een sub tropische tuin die door zijn voor zaat Augustus Smith op Tresco ge sticht was. Vandaag is Tresco het enige bewoonde Scilly Eiland dat nog door de familie Smith gehuurd wordt. Oorlog met Nederland In die paradijsachtige Abbey Gar dens van Tresco groeien heuse ci troenen, bananen en oranjeappels. Dank zij het zachte klimaat flore ren daar planten uit Zuid Afrika, Australië, Nieuw-Zeeland en Mexi co. Er heerst een onwaarschijnlijke rust, die zelfs tot gevolg heeft dat alle vogels, tot fazanten toe, uit je hand komen eten. Deze subtropi sche tuin is vooral in de maanden mei en juni een bezoek meer dan waard. Maar ook daarbuiten loont het de moeite. Tresco heeft fraaie, schone stran den en een luxueus hotel met eigen zwembad in de open lucht. Op dit eiland 'is het heerlijk wandelen, over de zacht glooiende heuvels en in de dalen, naar grotten met ga pende ingangen die uitzicht bieden op de kust en naar de ruile van het kasteel van koning Charles, ge bouwd in 1550-54, en naar het kas teel van Oliver Cromwell dat in 1651 gebouwd werd om de Scilly Eilanden te beschermen tegen mo gelijke aanvallen, volgend op een oorlogsverklaring door Nederland. Admiraal Tromp, die in dat jaar met twaalf oorlogsschepen ter hoogte van de eilanden verscheen, werd tegengehouden door de En gelse admiraal Blake. Tresco ligt twintig minuten varen van St. Mary's. Van de stad Pen zance in Cornwall, het eindstation van de sneltrein uit Londen, is er elke weekdag een veerdienst naar St. Mary's. Die zeereis neemt onge veer 2,5 uur in beslag. De snelste manier om van Penzance op de Scilly Eilanden te komen gaat per vliegtuig van British Airways. De rechtstreekse luchtverbinding met Tresco bestaat sinds eind maart van dit jaar. Het is de eerste regelmati ge dienst ter wereld op een particu lier eiland. Dit luchtreisje van pak weg twintig minuten kost 17 tot 22 pond (al naar gelang je 's morgens of 's middags reist; zaterdags kost elke vlucht 22 pond). Een retourtje komt op het dubbele van die prijs.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 19