Is Volgende week weer voedsel- droppingbij r Ina £eid6c6owtant RAF-piloot over operatie Maima: Betere bommen zijn er nooit gemaakt" 'RILj» Iff UN Doi las IN HAAG De 29e april 5 staat onuitwisbaar gegrift het geheugen van Arie de ïg. In de dagen ervoor had- i er al geruchten gecircu- rd, dat de geallieerden luit Engeland vliegtuigen t voedsel naar de honge- ide Randstad Holland zou- sturen. Maar barre, win- se weersomstandigheden dden een snelle uitvoering n die ambitieuze plannen kens opnieuw doorkruist. <de le,ss-Inquart, de rijkscommissaris ir het bezette Nederlandse ge ns weinig voor zo'n opgedron- Ri humanitair bombardement en in een proclamatie aan het volk ten, dat de voorgenomen voed- endingeo het nijpend gebrek levensmiddelen op geen enkele e zouden kunnen lenigen, m één scheepslading van 6000 door de lucht te vervoeren", reef hij, „zijn duizenden vlieg- °P1( ;en nodig. En die heeft ook de nd niet. Het verhaal van de klselvluchten moet daarom wor- flijkhe r beschouwd als een propagan- tsteel tunt van de Anglo-Amerika- naal ■N? rordt matie dabon ZATERDAG 23 APRIL 1983 le verzoeken van de geallieer- vervolgde hij in geharnast za, „zullen we daarom als listig ai ïmoufleerde aanvallen op de tse stellingen beschouwen. Als )erde|e troepen de laagvliegende toe- en van de vijand ongehinderd n passeren, kunnen Duitse stel ten geobserveerd worden en pa- hutisten en wapens achter onze es worden neergelaten. Om die en zullen we dan ook vijandelij- initiatieven met kracht bestrij- i. De honger kan alleen bestre- worden met dagelijkse voedsel- isporten per schip. Niet door propagandastunt". ;ele dagen nadat pamfletten deze onheilstijding waren ver- eid in westelijk Nederland ging ss-Inquart toch door de knieën gaf hij na nieuwe, slepende be- ekingen met de geallieerden als- zijn toestemming aan Engelsen Amerikanen om met ingang van april 1945 vliegtuigen met voed- te sturen. Vechtend voor een loren zaak begreep ook hij ten- te dat onder zijn regiem de toe- ld in de Randstad onhoudbaar Ills geworden. Ruim 15.000 mensen IU ren in die mensonterende win- van 1944-'45 reeds gestorven honger en kou en in kartonnen i geac en 0f gewikkeld in lakens en uv [papier per handkar of bakfiets ooi r hun laatste rustplaats ge le 14 d cht. Zonder voedsel, verwar- is Vo< ig, elektriciteit, medicijnen en voer stonden miljoenen Neder- i, vrouwen en kinde- nu voor de poorten van de hel. komen, ze komen 29 april", herinnert De Jong i, „had ik op de zolder van mijn erlijk huis in Vlaardingen ge- itegetrouw de kristalontvanger afgestemd op de BBC. Om lalf uur 's middags ving ik in koptelefoon het bericht op, met ui er in Engeland bommenwer- n'®j s waren opgestegen, die de eer- voedselpakketten voor het wes- van Nederland aan boord had- De rillingen liepen gelijk over n rug. Ik rende naar beneden en reeuwde met tranen in mijn n: „Ze komen. Ze komen d'r Daarna ging ik de straat op de buren te waarschuwen", et handdoeken, vlaggen en la- I is hebben we ze opgewacht. Ik I uitgerekend, dat ze er onge- Jr een uur over zouden doen om rust bij Hoek van Holland te be ien. Maar hemelse goedheid, duurt een uur onder zulke om- tdigheden ongelooflijk lang. Je tt en denkt almaar: waar blijven nou?. En opeens waren ze er: iderden muggen in het begin, langzaam groter en groter wer- c Totdat het leek, alsof de lucht 'en zee vol zat met inktspatten. zag ze overal en door elkaar. els lawaai was een grandioos gezicht. Ik er in 1940 al heilig van over- gd, dat de mof met zijn spijker- rzen en zijn grote bek geen ijn van kans had om de oorlog winnen. Maar pas op dét mo- nt raakte ik echt in een over- lingsroes. Het was een onver- lijke ervaring, die nog steeds niets te vergelijken is". Kolonel Arie de Jong, in 1945 een 17-jarige hbs'er, op wie de massale voedseldroppings boven westelijk Nederland een on uitwisbare indruk hebben gemaakt, is de grote promo tor van de sponta ne happening „Manna 2", die op 28, 29 en 30 april en op I mei aan 55 ex-RAF-militairen, die deelnamen aan deze humanitaire luchtbrug, zal wor den aangeboden. Een bijna bijbels tafereel in inkt zwarte oorlogsda gen: tientallen ke ren zijn Lancasters en Vliegende For ten over Neder land gedenderd met aan boord een vracht van tonnen helse bommen. Maar ditmaal was het „dauwt heme len dauwt" en viel er slechts zegen rijk voedsel in hongerend Neder land. gebruikelijke groepskorting de overtocht van Sheerness naar Vlis- singen geboekt. Maar toen ze zover waren kwam Arie de Jong hen op het spoor. Hij was getipt door de Barendrechtse onderwijzer Onder water, schrijver van het boek „Toen werd het stil", die hem had gevraagd om voor de 55 Manna mannen een lezing over de voed seldroppings in 1945 te houden. Het antwoord van de boomlange De Jong, in 1945 een 17-jarige leerling van een Vlaardingse hbs, iiimiddels in de militaire hiërarchie opge klommen tot de rang van kolonel, belast met de voorlichting, was kort maar krachtig: „Dat gaan we even anders aanpakken. Nederland heeft toevallig een ereschuld tegen over deze mensen". De indrukwekkende vloot van honderden bommenwerpers, die zeven dagen lang tonnen voedsel naar Nederland brachten, werd enthousiast verwelkomd door vele landgenoten, die met vlaggen, handdoeken en lakens op de da ken van hun huizen waren ge klommen en de overvliegende pi loten een eresaluut brachten. Die avond schreef hij in zijn dag boek: „13.00 uur. Grote spanning. Iedereen staat op straat naar het Westen te kijken. De hele wereld weet het al. Op plm. 3000 meter hoogte vliegen een paar Mosquito- verkenners over". „13.10-15.00 uur. Op een hoogte van 20 tot 500 meter komen ze onder hels lawaai over de Nieuwe Water weg richting Vlaardingen. Sommi ge vliegtuigen buigen af naar het Noorden, richting Delft en Den Haag. Andere gaan naar Rotter dam. De Duitse afweer houdt zich koest. Al was het even spannend hoe dit zou aflopen. Je kon de schutters zien zwaaien in hun mi trailleurkoepels. Een enorm ge zicht. Een Lancaster raasde op zo'n 20 meter hoogte over de stad. Ik zag het toestel tussen de kerktorens door laveren en zijn balen afwer pen in het Zuiden. Later namen ook vele terugkomers, even laag vliegend, deel aan dit fantastische schouwspel. Overal waar je keek hingen nu zware bommenwerpers. Niemand was meer binnen en ie dereen durfde opeens te zwaaien met lappen en vlaggen. Wat een feest. Foto's gemaakt met papier- film van een Lancaster. Meer dan 200 toestellen geteld. Tegen drie uur vliegen de laatste vliegtuigen weer boven zee. Iedereen is nu in. een roes. De oorlog moet nu wel gauw afgelopen zijn Eigenjjranen^ In de ronkende Lancasters waren de reacties van een uitzinnig volk ondertussen niet onopgemerkt ge bleven. Na terugkeer op zijn basis in Engeland schreef luitenant-vlie ger Wannop in zijn dagboek: „Op 2000 voet vlogen we op de Neder landse kust aan. Boven land geko men zakten we daarna tot 150 me ter. Onder onze Lancaster lag het eens zo vruchtbare Hollandse land er nu verloren bij. Huizen stonden in een onafzienbare watervlakte. Soms was alleen het dak nog zicht baar. Een dubbele rij populieren gaf aan waar eens een drukke ver keersweg liep". „We zagen kinderen de scholen uit rennen en opgewonden naar onsl zwaaien. Een oude man stopte op| een kruising en wuifde naar onsl met zijn paraplu. Alle straten waar we overheen vlogen waren plotse-j ling boordevol mensen, die als wil-| den naar ons wuifden. Het wasl doodstil op onze intercom. Nie-i mand in ons vliegtuig kon nog één' woord uitbrengen. Ik zag op eem gegeven moment alles in een waas en dacht, dat het kwam door regen! op de ruit van de cockpit. Maar het waren mijn eigen tranen. Ik zat te huilen als een kind". De officiële geschiedschrijvers van „The Royal Air Force 1940-1945" voegden daar later aan toe: „Geen operatie gaf zoveel voldoening aan hen, die er aan deelnamen, als de „Manna-vluchten". Want ze voel den, dat ze eindelijk iets terug kon den betalen van wat zij allen ver schuldigd waren aan de Nederland se mannen en vrouwen, die met ge vaar en dikwijls met inzet van hun leven hulp hadden geboden aan minder fortuinlijke luchtmachtcol lega's, die ze hielpen ontsnappen uit de klauwen van de vijand". „De voedseldroppings", tekent De Jong daarbij aan, „veroorzaakten een explosie van enthousiasme bij miljoenen Nederlanders. Ditmaal stonden ook de grote jongens te janken als kinderen, want ook zij barstten van de honger en hoopten, dat de bevrijding nog slechts een kwestie van uren, hooguit dagen Proeven „Ik herinner me, dat we met een stel jongens op de Holyweg in Vlaardingen als gekken naar een baal voedsel renden, die een Lan caster voortijdig had verloren en die tegen een talud was opengebar sten. Er stroomde geel spul uit, dat we met handen vol naar binnen hebben geschrokt. Waar het naar smaakte? Naar cake man, naar go denspijs. Na een paar minuten kre gen we collectief een enorme hoestbui en spuwden we enorme rookwolken uit. We leken net figu ren uit een strip, die met elkaar converseren via teksten in ballon nen. Het verschil was alleen, dat wij sprakeloos waren en niks te zeggen hadden". De operatie „Manna", waarmee 12.000 ton voedsel in een tijdsbe stek van een week naar drie mil joen uitgehongerde Nederlanders werd gebracht, was zorgvuldig en in het diepste geheim voorbereid door het Britse Bomber Command. Tijdens oefenvluchten boven Enge land werd eerst achterhaald op welke wijze het voedsel moest wor den verpakt en afgeworpen. Op 24 februari 1945 was reeds een vier motorige Lancaster, de HK969 van het 115e squadron naar het vlieg veld Netheravon gezonden voor experimenten met het droppen van voedsel. Begin april werden nieu we proeven genomen met het la den van containers in de bommen- ruimen van de Lancasters. Op 6 april werden wederom enige drop pingsdemonstraties uitgevoerd en een dag later voerde majoor R. P. Martin een feilloze dropping uit voor een gezelschap officieren van het hoofdkwartier van Bomber Command. Een Lancaster vervoerde in zijn enorme bommenruimen vijf bun dels in zeildoek met elk een inhoud van 70 zakken. De inhoud van die zakken bestond uit meel, eipoeder, melkpoeder, erwten, bonen, „meat and vegetables", thee, suiker en ge- vitaminiseerde chocolade. Tijdens de operatie „Manna" vielen er dus geen witte broden uit de hemel. Droppings Dat hardnekkig misverstand vindt zijn oorsprong in Delfzijl, waar in februari 1945 enige Rode-Kruis- schepen met een lading meel uit Zweden waren aangekomen. Deze zending was vandaar door beurt schippers over het IJsselmeer naar de Randstad gebracht en met toe stemming van de Duitse bezetters gebruikt om er witte broden van te bakken. „Ik heb tot op de dag van vandaag", bezweert De Jong, „geen gebak geproefd, dat zo hemels ver rukkelijk smaakte als dat brood". Tijdens de operatie „Manna" wer den de ladingen voedsel neerge worpen op een aantal plaatsen in westelijk Nederland, die gemar keerd waren met witte lakens in de vorm van een kruis. Droppings vonden plaats op het inmiddels verdwenen vliegveld Waalhaven bij Rotterdam, op de luchthavens Ypenburg en Schiphol, op de ren baan Duindigt, in het Kralingse Bos en in Vogelenzang en op wei landen bij Haarlem, Alkmaar, Utrecht, Gouda en Hilversum. Hoewel aan de eerste vlucht reeds honderden vliegtuigen deelnamen waren er verhoudingsgewijs weinig of geen incidenten. Een Lancaster van het 186e squadron had drie la dingen op Waalhaven afgeworpen, maar daarna durfde sergeant-vlie ger K. W. Jarvis de rest niet te droppen, omdat inmiddels honder den mensen het terrein waren op gestormd. Een andere Lancaster liep schade op, omdat de machine tijdens het afwerpen van de lading getroffen werd door twee zakken uit een Lancaster, die er vlak bo ven vloog. Vliegende Forten Twee dagen nadat de Engelse Lan casters boven Nederland versche nen waren, mengden zich ook de Amerikanen met hun zilveren Vliegende Forten in de strijd om Nederland te redden van de hon gerdood. Zo kon het gebeuren, dat op één dag de lucht boven westelijk Nederland bezaaid was met 400 Vliegende Forten en 500 Lancas ters. Bij thuiskomst meldden pilo ten, dat ze groeten als „Thanks RAF" en „Good luck Tommy" had den gezien, die levensgroot op da ken gekalkt waren. Tientallen pilo ten stonden ook spontaan hun snoeprantsoenen af. Ze deden die in zakdoeken of in repen van een laken en maakten er parachuutjes van, die ze boven Nederland uit het zijraam van hun cockpit wierpen met een briefje erbij „voor de kin deren". Een squadron zag op een weiland in de Randstad een partij stenen, waarmee het woord „tabak" was gevormd. Ze legden de exacte posi tie vast op de stafkaart en hielden na terugkeer in Engeland een inza meling in de mess. De volgende dag werd een partij van duizenden sigaretten keurig vanuit de hoogte ter plaatse afgeleverd. „Dit zijn de enige opdrachten", schreef een pi loot, „die ik in deze verrotte oorlog met plezier heb uitgevoerd. Betere bommen kunnên er niet gemaakt worden". Op 8 mei het Duitse leger had drié dagen eerder onvoorwaarde lijk gecapituleerd ging de voed- selarmada voor het laatst de lucht in. De tonnen levensmiddelen, die op deze manier in ijltempo vanuit Engeland naar Nederland waren gebracht, stonden gelijk met 11.500.000 voedzame maaltijden. Inmiddels was het transport over land en water weer langzaam op gang gekomen en waren medische teams in de totaal ontredderde en verpauperde Randstad gearriveerd om hulp te bieden aan de duizen den, die letterlijk op sterven na dood waren. Dat is allemaal 38 jaar geleden ge beurd. De operatie „Manna", een machtige en inspirerende episode in de gruwelijkste dagen van de Tweede Wereldoorlog, is een onbe duidende flard geschiedenis gewor den. Maar voor 55 ex-RAF-militai ren, die aan deze unieke luchtbrug hebben meegewerkt, is dit vredige wapenfeit nog steeds belangrijk ge noeg voor een pelgrimage naar de dagen van hun jeugd. In eerste in stantie was het hun bedoeling om er een privé-trip van te maken, die ze zelf zouden bekostigen. Ze had den al een bus gehuurd en met de De renbaan Duindigt bij Óen Haag was de belangrijkste droppings plaats in Zuid-Holland. Vandaar werden de tonnen levensmiddelen door koetsiers met paard en wagen naar de distributieposten ge bracht. Vrijwilligers, op de vingers gekeken door Duitse soldaten en NSB'ers, waren in de nadagen van de Tweede Wereldoorlog belast met het ver zamelen van de enorme balen voedsel, die de geallieerde luchtvloot boven de renbaan Duindigt hadden gedropt. Manna 2 Met een razend enthousiaste werk groep is hij vervolgens aan het werk gegaan en heeft hij kans ge- zjen om binnen enkele weken de spontaan ontstane operatie „Manna 2" rond te krijgen. „Ondanks de re cessie, waar we momenteel midden in zitten", ontdekte hij, „is de steun, die we van alle kanten ge kregen hebben, overweldigend ge weest. Noordzee Veerdiensten be taalt de overtocht en sponsers ne men de hotelnota en de maaltijden voor hun rekening. Ook de ge meenten zijn niet achtergebleven. Gelijk na aankomst op 28 april is er al een officiële ontvangst op het stadhuis van Rotterdam en een dag later ontvangt burgemeester Schols van Den Haag de deelnemers in het oude stadhuis aan de Groen markt". „Op de eerste dag wordt ook een bezoek gebracht aan de Algemene Begraafplaats in Rotterdam, waar een erewacht van de Nederlandse Marine de „Last Post" zal blazen bij de graven van de geallieerde militairen, die tussen 1940 en 1945 in Nederland gesneuveld zijn" „Op vrijdag 29 april wordt eerst een bezoek gebracht aan de vlieg basis Valkenburg, indertijd een van de droppingsplaatsen. Daarna zal rond het middaguur de vliegende Brabander Jac Thuring met zijn stuntteam in drie stokoude als Fok ker D21-jagers vermomde Har- vards nog één keer op de voormali ge droppingsplaats bij Ypenburg zegenrijk manna uit de hemel laten dauwen. Dit eresaluut zullen de 55 deelnemers gadeslaan in de hogere regionen van het Sijthoff-gebouw in Rijswijk, waar ze de gast zijn van de jubilerende 100 jaar oude Haagsche Courant". Daarmee is de koek van de nostal gie nog niet op. Op 30 april worden bezoeken gebracht aan Schiphol en aan de Fokker-fabrieken. Op de laatste dag, 1 mei, wordt op de ren baan Duindigt in 1945 de be langrijkste droppingsplaats van Zuid-Holland een feestelijk pro gramma van paardenraces afge werkt met als inzet onder meer de RAF- en Voedseldroppingsbokaal en de Manna-beker. „Ik heb in mijn leven al heel wat feestjes gebouwd en manifestaties georganiseerd", realiseert kolonel De Jong zich met begrijpelijke vol doening, „maar nog nooit heeft het me zo weinig moeite gekost om mensen enthousiast te maken voor een plan. De operatie „Manna" van 38 jaar geleden blijkt dus nog steeds volop te leven bij vele Nederlan ders. Zonder uitzondering beschou wen ze het als een eer om een dele gatie van de mannen, die' ons toen op een afschuwelijk moment in een afschuwelijke oorlog te hulp zijn gekomen, te tonen, dat we ze om de drommel niet zijn vergeten. Hun grandioze gebaar van destijds is met een happening van drie dagen trouwens nog maar karig gehono reerd". LEO THURING

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13