VVD wil basispakket van drie tv-netten De Koning wil naar werkweek van 32 uur Werken Koppeling met Saljoet mislukt, Russen terug naar de aarde Seveso-gif vermoedelijk in Neder-Saksen olitiepet ist ook latere eftijd Vrijdag 22 april 1983,74e jaargang no. 22558 TU-TIPS Pippi Langkous terug op Ned. I om 18.55 uur. Om 20.28 uur Willem Ruis Lottoshow. In „Haagse bluf" om 23.00 uur minister Smit-Kroes over openbaar vervoer. Op Ned. II om 19.55 uur interview Audrey Hepburn en om 23.25 uur nachtfilm „Charade" met Audrey. Op België 2 om 20.50 uur lenteconcert Wenen. HET WEER Af en toe zon, maar ook een enkele bui. Middagtempera- tuur 14 graden. Matige wind. Zon op: 06.28; onder: 20.50. Schev. hoog water: 12.59; laag water: 8.19 21.091 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers,behorende totSijthoö Pers. Apothekeredijk 34,2312DD Leiden,Postbus 11,2300 AA. tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro-bankN.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur:I J.Hallewas, Chef-redacteur:Wim Buijteweg. Advertenties: (exd.BTW) /0,56 per mm, kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: (incl.BTW)per maand 20.41 (uitslaut.betaling)bwartaal Z61.25, jaar 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Lone nummers/0,80 enkamp mogelijk orzitter Senaat HAAG Prof. Piet Steenkamp oud-voorzitter van het CDA, zal •lijk prof. Thurlings opvolgen als 950. jitter van de Eerste Kamer. De jtop heeft hem, gepolst en Steen- .400. p heeft toegezegd. De huidige ïitter Thurlings (66) zal in ver- 50Q met zijn leeftijd niet terugkeren Senaat, die op 20 juni wordt ge- "pi. De scheidende voorzitter is al 1956 lid van de Senaat. Vanaf bekleedt hij het voorzitterschap, ambt blijft in handen van het omdat het gebruik is dat de ste partij (PvdA) de voorzitter de Tweede kamer levert en de 2 250 in na grootste die van de Senaat. 6.950 Rechten sollicitant niet in wet DEN HAAG Staatssecretaris Kappeijne van de Copello (sociale zaken en werkgelegenheid) wil voorlopig geen wettelijke regeling voor werving en selectie van personeel. Zij vindt dat de rechten van de sollicitant per cao moeten worden vastgelegd. De staatssecretaris schrijft dat in een nota aan de Twee de Kamer die gisteren is gepubliceerd. Zij volgt daar mee het advies van de Stichting van de Arbeid. Een aanbeveling van de interdepartmentale werkgroep selectieprocedures, legt zij met haar beslissing naast zich neer. De werkgroep vond dat zaken als de pri vacy van de sollicitant en een klachtenregeling wet telijk zouden moeten worden vastgelegd omdat dat de beste garantie is voor een gelijke behandeling van alle sollicitanten, omgeacht bij welk bedrijf of welke bedrijfstak ze solliciteren. Mevrouw Kappeijne van de Copello zegt dat ook te vinden, maar voor haar weegt toch het belang dat de regering hecht aan de eigen verantwoordelijkheid van werkgevers en werknemers zwaarder. Kamelen op hol De reclame-afdeling van een bank in Bazel had het allemaal zo mooi bedacht. Bij de ver huizing naar een nieuw pand elders in de stad zouden ook drie kamelen worden ingezet, die als wandelende reclame zuilen een deel van de te ver huizen papieren moesten meezeulen. Een paar honderd meter ging alles goed. Maar toen de lading op de rug van een van de kamelen begon te schuiven, sloeg het dier op hol. Wat een demonstratie had moeten worden van Zwit serse netheid en organisatie liep uit op een kamelen-rodeo in de anders zo rustige straten van Bazel. Verdediger Van der Lubbe overleden BLÖEMENDAAL Naar nu pas bekend is geworden is be gin deze week de advocaat mr. B.W. Stomps op 85-jarige leef tijd overleden. Hij genoot be kendheid vanwege zijn strijd voor de mensenrechten. Stomps wierp zich onder meer op als verdediger van de Lei- denaar Marinus van der Lub be die in 1933 in Berlijn te recht stond op beschuldiging de "Rijksdag in brand te heb ben gestoken. Stop Reagan houd Nicaragua vrij zaterdag 23 april Den Haag 14.00 uur demonstratie vanaf Malieveld (v a. 13.00-18.00 uur informatiemarkt op het Plein). Vanaf 18.00 uur muzikale manifestatie in de Blauwe Aanslag, Buitenom 214. Giro: 3580163 t.n.v. Nicaragua comité o.v.v. FSLN. Postbus 13005 Utrecht. TWEE VERSTROOIENDE ZENDERS EN ÉÉN SERIEUZE (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De VVD wil dat er voor de Neder landse situatie een „basis pakket" komt van drie tv- netten die via de ether en kabel in de huiskamers te ontvangen zijn: een se rieus net en twee zenders voor verstrooiende pro gramma's. Dat pakket wordt tegen een voor iedereen gelijke basisprijs aangeboden. Dit zijn enkele voorstellen, die volgens be trouwbare bron, in de binnen kort uit te brengen medianota van de VVD voorkomen. Eén van de drie netten is spe ciaal bedoeld voor de omroe pen, die een maatschappelijk, cultureel of levensbeschouwe lijk groep in de samenleving vertegenwoordigen (KRO, NCRV, VARA. EO, VPRO). Zij mogen daarop alleen pro gramma's uitzenden die sa menhangen met de identiteit van deze omroepen (cultureel, informatief of educatief). Dit net blijft dus gevrijwaard van puur verstrooiende program ma's, zoals amusements pro gramma's en Amerikaanse se ries als Dallas, Dynasty of Fame. Op dit tv-net mag dan geen reclame worden uitge zonden. Op de twee andere netten uit het basispakket zullen die om roepen gaan opereren, die geen specifieke maatschappe lijke, culturele of levensbe schouwelijke stroming verte genwoordigen (AVRO, TROS, VOO). Zie verder pag.17 Als we minister De Koning mogen geloven en wie zou dat niet werken we in 1990 met zijn allen nog maar 32 uur per week. Als we zo doorgaan duurt het nog eens een jaar oi acht en we houden per week nog maar 24 uur aan werktijd over. Het gezegde „ik werk alleen nog maar in mijn vrije tijd" wordt dan steeds meer een feit. Vrijetijdsbesteding wordt op die mamer zelfs een vorm van werken. Het ziet er voor de lezers van de „Leidse Courant" dus gunstig uit. Want ze kunnen dan niet meer zeggen, dat ze geen tijd hebben om hun krant door te werken. De Leidse Courant wil ik bes! 14 dagen proberen. Gratis en geheel vri jbbjvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: kïurant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. 'CeidoeSotwant (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG In 1990 moet een werkweek zijn ingevoerd van 32 uur. Zonder arbeidstijd verkorting (atv) zal de werkloosheid al in 1986 het miljoen zijn gepasseerd. Dat stelt mi nister De Koning (Sociale Zaken en Werkge legenheid) in het CDA-partijblad CD/Actueel. Voor de verkorting van de werktijd met 20% zal ie dereen loon in moeten leveren. „Het kabinet zal pro beren dat proces te stimuleren door zo min mogelijk lastenverzwaringen te laten optreden, zodat de men sen hun koopkracht alleen zien verminderen door het inkomensoffer voor arbeidstijdverkorting", zo be looft de minister. Hij noemt het onverantwoord atv achterwege te laten en niet mee te helpen aan bestrijding van de werk loosheid. „Men moet zich goed realiseren dat de werkloosheid toch betaald moet worden. En als men niet bereid is om inkomensoffers te brengen voor ar beidstijdverkorting, dan zal men extra offers moeten brengen om uitkeringen te betalen, hetzij via hogere sociale premies, hetzij via hogere belastingen". Hij vindt het uit een oogpunt van solidariteit onjuist als sommige delen van het bedrijfsleven niet bereid zijn mee te werken om via werktijdverkorting de werkloosheid in te dammen. „Ze moeten dan de reke ning van hun weigering maar zelf betalen", zo dreigt de minister van sociale zaken. [ADVERTENTIES 1 van de ene verbazing in de andere op de 38e INTERNATIONALE Een totaalsbow op het gebied •Wonen «Culinair V? vrije tijd Mode Tm24aprii dagelijks van 10-17 uur en 19-22.30 u Zateqdag en zondag van 10-17 uur Toegang 18.- Amsterdam RAI LONDEN/MOSKOU Het eergisteren gelanceer de Russische ruimteschip Sojoez-T-8 moet ver vroegd naar de aarde te rugkeren omdat de voor genomen koppeling met het ruimtestation Saljoet-7 niet is gelukt. Radio Mos kou maakte dit vanmor gen bekend, nadat het mislukken van de ruimte- vlucht gisteravond al in het Westen was opge merkt. Het eerste teken dat er in de ruimte iets mis was gegaan, was het uitblijven van nadere mededelingen vanuit Moskou over de koppeling van de So- joez en de Saljoet. Laat op de avond meldde een medewer ker van het Britse volgstation voor satellieten in Kettering, ten noorden van Londen, dat hij ruimteschip en station met het blote oog los van elkaar over had zien komen. De Sal joet lag toen 9,4 seconden voor op de Sojoez, wat een afstand van 80 kilometer betekent. Op dat moment had de koppeling al tot stand moeten zijn ge bracht Wanneer de drie kosmonauten naar de aarde terugkeren is niet bekendgemaakt 5 9oo ïstralië en VS 2 250 jzen Russen 5.950,1 8.9501 wegens 8.950 1 750 ionage 5.950 3HINGTON De 1 ?nigde Staten en Au- ü'Üüüfë hebben in totaal Russische diplomaten land uitgewezen we- spionage. VS werden drie Russen •terdaad betrapt tijdens igen geheime informatie rzamelen. Australië wees lorgen de eerste secretaris le Russische ambassade, Ivanov, uit. omdat hij ionale veiligheid van het in gevaar zou hebben ge it. Deze uitwijzingen vol op soortgelijke acties van re westerse regeringen, Spanje, Italië, Engeland rankrijk, dat op 5 april 47 functionarissen uitwees is spionage. in Japan heeft een spio- schandaal zijn sporen na- ;n. Vanmorgen werd be- dat de chef-redacteur jeen van de grotere dag zijn functie heeft neer- omdat zijn naam ge- id is in verband met spio- voor Russische geheime it (KGB). 11: KGB-agenten lie- val van FBI. aalf Polen vluchten van cruiseschip >TERDAM Twaalf Polen zijn gisteravond niet terugge- d aan boord van het Poolse cruiseschip Stefan Batory, dat dag de Amsterdamse haven aandeed. De vluchtelingen zijn bemanningsleden, de radiotelegrafist en een matroos, en passagiers. De bemanningsleden meldden zich bij de Ko- ijke Marechaussee in de haven en hebben politiek asiel levraagd. Zij verklaren lid te zijn van de verboden Poolse tond Solidariteit. Hun aanvraag wordt vandaag behandeld, vacht wordt dat de passagiers vandaag of morgen ergens in erland asiel zullen vragen. De Stefan Batory (de voormalige sdam van de HAL) was op 12 maart voor een cruise ver- 350. ken. Sindsdien zijn er in diverse havens in totaal tachtig agiers gevlucht. 250. n HAAG De maximum- ftijd om te solliciteren voor baan bij gemeente- en «politie, die nu nog op 28 ir ligt, wordt verruimd. Voorwaarde is echter dat solli citanten na hun opleiding ten minste tien jaar dienst kunnen doen als politieambtenaar. In de praktijk betekent dit dat mensen tot hun 48-ste jaar in aanmerking komen voor een baan bij de politie. Een woord voerder van het ministerie van binnenlandse zaken be vestigde gisteren dat minister Rietkerk (Binnenlandse Za ken) en zijn collega Korthals Altes (Justitie) binnenkort met een Algemene Maatregel van Bestuur komen, waarin e.e.a. wordt geregeld. (Van onze correspondent Gerard Kessels) HANNOVER De Duitse justitie heeft de stortplaats voor che misch afval in Munche-Hagen, vlakbij Hannover, gesloten. Ver moed wordt dat zich op de stortplaats het uiterst gevaarlijke gif dioxine bevindt. Of het hier gaat om de 41 vaten met dioxine uit Seveso, waarna al enkele weken intensief gespeurd wordt in Duitsland en Frankrijk, is nog niet bekend. Het justitieel onder zoek is inmiddels in volle gang. Er zijn monsters genomen en er is beslag gelegd op de boeken waarin alle transporten naar de stortplaats vermeld staan. Een deel van de stortplaats zal wor den afgegraven. De tip kwam van een arts, die was ingeseind door „een zeer terzake kundig persoon", aldus een woordvoer der van Justitie. De aanwijzingen waren zo concreet dat beslo ten werd tot onmiddellijke sluiting van de stortplaats en inbe slagname van de boeken. Volgens woordvoerder Pohlmann van de deelstaatregering van Neder-Saksen in Hannover heeft de tipgever gesproken over veertig tot vijftig vaten. Dat zou overeen kunnen komen met het Seveso-transport van 41 vaten, met daarin in totaal 300 gram dioxine, vermengd met aarde. De bedrijfsleider van de stort plaats, die in particuliere handen is, heeft gezegd er persoonlijk garant voor te staan dat er zich geen dioxine op de stortplaats bevindt. Volgens de bedrijfsleider worden alle stoffen nauwkeu rig in een eigen laboratorium onderzocht voor ze worden toege laten. Een van de onderzoekers in Munche-Hagen heeft er ech ter op gewezen dat het Seveso-gif zo verdund is dat het bij de gehanteerde onderzoekmethode waarschijnlijk niet aangetoond kan worden. lagse wethou- ran volkshuis- ir. G. van zorgde rgen vroeg in nenstad van [Haag voor gro- hilariteit door ip een wel heel bruikelijke ma naar het stad ie laten vervoe- Niet per dure itauto, maar ld op een gam- stoeltje in een 750 jets. Eindelijk wethouder die eze tijden van inigingen eens iet goede voor- De heer Otterloo greep ans toen demonstranten bij het krieken van de dag per bak- naar zijn woning reden om hem, uit protest tegen de bezui- gen, een aubade te gen. Toen hem de goedkope lift werd aangeboden, liep de wat slaperige wethouder terug naar binnen om z'n koffertje ïkken. Even later kwam hij tot grote verbazing van de om- Iers weer naar buiten, klauterde in de bakfiets en sprak de rgetelijke woorden: „Rijden maar". Weer acties tegen koninklijk bezoek Amsterdam wil morfine geven aan ernstig verslaafden AMSTERDAM - Ben W van Amsterdam hebben besloten in principe morfine te gaan verstrekken aan een kleine groep ern stig verslaafden, de „extreem-problematische druggebruikers". Het gaat om een groep zeer langdurig en verslaafde harddrugge bruikers, die er geestelijk, sociaal en lichamelijk slecht aan toe zijn. Het college zegt dat het hier een zeer spepifieke groep ver slaafden betreft. Volgens B en W moet het verstrekkingsproject dan ook absoluut niet in verband worden gebracht met het stre ven om aan een grote groep verslaafden onder medische con trole verdovende middelen als heroïne te verstrekken. Het college vindt dat de extra kosten van de verstrekking voor 100% door het rijk betaald moeten worden. NOORDWIJKERHOUT Onbekenden hebben vannacht in Noordwijkerhout acties uit gevoerd gericht tegen het be zoek dat koningin Beatrix vandaag aan Noord wijkerhout bracht. De toegangsdeuren van de Witte Kerk aan de Dorpsringweg, die de koningin vandaag heeft bezocht werden beklad met witte verf. Hetzelf de gebeurde met een mozaïek in de buurt van de kerk, dat is vervaardigd door de Oranje vereniging en de koningin uit beeldt. Op het viaduct aan de Herenweg werd de uitdruk king „Trix is gek" gekalkt met witte verf. Ook werden de be kende affiches met toespelin gen op het inkomen van de koningin, die ook al in Noord- wijk werden aangeplakt op di verse plaatsen aangebracht. Ondanks intensiever patrouil leren vannacht heeft de politie geen aanhoudingen kunnen verrichten. Er wordt een on derzoek ingesteld. De sporen van de acties konden groten deels bijtijds worden uitgewist

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1