Thatcher blijft aarzelen over nieuwe verkiezingen El- Vrouwelijke burgemeester in maffia-stad Palermo Bonn eist onderzoek naar dood van Westduitser Brazilië neemt Libisch wapentransport voor Nicaragua in beslag 'ff/alesa wil meedoen -^an 1 mei-betoging an Solidariteit Queen-mum in Brixton „VN-ambassadeur lichtte inzichten vredesbeweging toe fITENLAND Qeid^aQowiant DONDERDAG 21 APRIL 1983 PAGINA 13 0SSISCHE VERGELDING SSALE UITWIJZING UIT NKRIJK BLUFT UIT ISKOU Het ziet er niet naar uit dat de Sovjet- vo«. >ie tegenmaatregelen zal treffen tegen Frankrijk, de uitwijzing door Parijs van 47 Russen begin e maand. Moskou lijkt eerder geneigd de ruzie t Frankrijk over deze zaak te sussen, aldus wes- ;e diplomaten. Als zij het bij het rechte eind heb- i zou het eerste keer zijn dat Moskou geen actie ierneemt tegen een land, dat een aanzienlijke ep Sovjet-personeel uitwijst. Als redenen worden oemd de angst dat Parijs nog meer Sovjet-func- larissen het land uit zal zetten. Verder zou Mos- de spanning met West-Europa niet verder wil- opvoeren. Er zijn ook aanwijzingen dat Moskou kleinere affaire met Engeland niet wil opspelen, keerzijde hiervan is echter, dat het uitblijven van resailles de indruk wekt dat Moskou de beschul- ingen van spionage erkent Frankrijk gaat kernmacht aanzienlijk versterken PARIJS Het Franse kabinet heeft beslo ten de kernmacht aanzienlijk te versterken. Bij de de conventionele strijdkrachten, waar 35.000 banen zullen verdwijnen, zal een snelle interventiemacht in het leven worden geroepen. Deze mobiele eenheid met een zeer grote vuurkracht kan naar de drie operatiegebieden worden gestuurd: Frankrijk zelf, Europa en het Middelland- se-Zeegebied en Afrikaanse staten waar mee Parijs militaire overeenkomsten heeft getekend. Wat de kernbewapening betreft, komen er nieuwe kern-onderzeeërs, een nieuw vliegdekschip en nieuwe types ge vechtsvliegtuigen en een neutronenwapen voor tanks. Ongebruikelijk welkom De politie van Wellington in Nieuw-Zeeland leidt de 41-jarige Maori Dun Mihaka naar een politiebusje, nadat de man de Britse prinses Diana, prins Charles en prins Edward bij aan komst in Wellington had geconfronteerd met de naakte waarheid omtrent de Maori's. Toen de prinselijke bezoekers van de vliegtuigtrap daalden drong Mihaka door het politiekordon heen, lichtte zijn „Piu Piu" of grasschortje op, liet zijn onderbroek zakken en keerde zijn achterwerk naar de hoge gasten. Volgens de Maori-traditie is dit zo ongeveer de grootste belediging die men iemand kan aandoen. Mi haka werd onmiddellijk in de kraag gegrepen en bekeurd wegens aanstootgevend gedrag. De reden voor zijn protest ligt in de boosheid van de Maori's over het feit dat hun aanspra ken op land dat ooit aan hun voorouders toe behoorde niet serieus worden genomen. Na dat Mahaki was opgepakt verliep de ont vangst langs traditioneler lijnen. Britse regering versoepelt politiewet LONDEN De Britse regering heeft gisteren plannen laten varen om de politie de bevoegdheid te verlenen aantekeningen van journalisten in beslag te nemen en de onthulling van vertrouwelijke bronnen af te dwingen. De stap van de regering-Thatcher volgde nadat journa listenorganisaties zware kritiek hadden geleverd op de voorgestelde wet op het vergaren van bewijsmateriaal. Deze wet zou de politie vergaande bevoegdheden moet geven bij huiszoeking, aanhouding en verhoor. Het bestaande Britse recht kent geen specifieke waarbor gen voor journalistieke vertrouwelijklheid. De oorspron kelijke versie van de nieuwe politiewet liet de mogelijk heid open, dat de aantekeningen, band- of filmopnamen van een journalist in beslag kon worden genomen op grond van een bevel, dat achter gesloten deuren van een lage magistraat kon worden verkregen. 50 n onze correspondent Ro- ne verkiezingen uit te schrij- NDEN De Britse nederlaag en de overwinning ger Simons) ven, was na de socialistische mier Margaret That- r staat voor de belang- ste en tevens gevaar- Thatchers conservatieven heel gauw Labourleider af. Dit overkwam ook de gewezen ï-i.- i i_ ~i- conservatieve premiers Sir ste politieke beslissing Alec Dougjas.Home en Ed- l haar ambtsperiode. Ze ward Heath, die respectieve- et een geschikte datum lijk in 1964 en 1974 op verne- zen voor de ontbinding derende wijze van hun leider- huidicp mrlp- schap beroofd werden omdat ht. Precies zeventien X^verk^k en later vinden nieu- Premier Thatcher heeft eigen- parlementaire verkie- lijk nog tot mei 1984 de tijd om jen plaats. het huidige parlement te ont- leider van de partij is de binden en op die manier nieu- nier volledig verantwoor- we verkiezingen uit te schrij- jk voor de -keuze van die ven. Maar de meeste Britse re- (im. Ze laat zich leiden door geringsleiders wachten niet tot 52j)o 'k uiteenlopende factoren, zij hun volle vijf jaar achter de 44-70 rdt haar partij in de vol- rug hebben. Thatcher zegt wel, verkiezingen opnieuw dat zij haar tijd ten einde wil het bewind gebracht, dan dienen, maar dit is niet gebrui- 39 90 I) een heldin. Blijkt ze zich kelijk, omdat men nooit vante- 63ioo gist en dus de verkeerde voren kan weten of men aan het einde van de ambtsperiode over gunstige kaarten zal be- 136.ie Jaag, dan is zij de sigaar, schikken om het verkiezings- verslagen Britse politieke spel te winnen. tij vergeeft haar leider of Voor premier Thatcher komt er maar hoogst zelden het er dus op aan een oppor- dergelijke zware fout. tuun moment uit te pikken Labour-premier James waarop de conservatieve partij 'Seso laghan, die in de lente van volgens haar goede kans heeft i76ioo 0 gedwongen werd algeme- om met een sterke meerder heid van zetels opnieuw voor vijf jaar aan het bewind ge bracht te worden. Oppositie Het dilemma waarvoor pre mier Thatcher zich momenteel geplaatst ziet, wordt door haar politieke tegenstanders met opzet verzwaard. Zij kennen het probleem en weten hoe "moeilijk het voor de premier is een goede gok te doen. Heel Londen gonst momenteel van verkiezingsgeruchten, niet omdat Thatcher al een datum gekozen heeft, maar wel om dat bijna alle politici even zeer die van de regerings- als die van de oppositie probe ren te raden welke toekomsti ge donderdag ze gaat uitpik ken. Britse verkiezingen vin den namelijk altijd op een donderdag plaats en dit bij voorkeur in de lente, het begin van de zomer of de vroege herfst Wegens de voor de hand liggende nadelen worden de vakantie- en wintermaan den meestal gemeden. Hoewel de oppositie zich hard inspant om haar in paniek te brengen, schijnt zij er tot nu toe wonderwel in te slagen het hoofd koel te houden. Ze pa reert met het nodige aplomb alle aanvallen en plagerijen en probeert de oppositie bespotte lijk te maken door te beweren dat de oppositiepartijen bang zijn dat de nieuwe parlemen taire verkiezingen die daar twijfelt premier Thatcher naar eigen^ zeggen geen ogenblik aan beslist weer door de conservatieven gewonnen zul len worden. Maar hoe luid Margaret That cher en haar partijgenoten ook bij voorbaat victorie kraaien, geen van allen zijn ze er zeker van een nieuwe verkiezingso verwinning. De enige argu menten waarmee het huidige conservatieve bewind het Brit se kiezerskorps overwegend voor kandidaten van de blau we partij zou kunnen doen stemmen, zijn de scherpe da ling van de Britse inflatie, de betrekkelijke rust op het ar beidsfront en de lichte verbe tering van de economische si tuatie, die momenteel voor speld wordt meer door de regeringspropagandamachine, met de steun van de federatie van werkgevers en sommige grote kranten dan door de werkelijkheid. Het is trouwens best mogelijk. dat het weer een verbetering mier Thatcher sterk zal beïn- van voorbijgaande aard zal vloeden bij haar keuze van zijn, net zoals de huidige da- een gunstige datum voor de ling van het inflatiepeil, die ontbinding van het huidige naar algemeen wordt ver- parlement. Sommige politici wacht, in het najaar de plaats verwachten, dat zij zal kiezen zal ruimen voor een nieuwe voor een donderdag in juni om golf van prijsstijgingen. Wat voordeel te kunnen halen uit de betrekkelijke rust op het de betrekkelijk grote populari- Britse arbeidsfront betreft: teit, die haar partij nog geniet, deze is duidelijk een gevolg Anderen voorspellen. van de internationale Thatcher een datum in okto- Ook in Groot-Brittannië hecht ber op het oog heeft, maar nie- iedereen die nog werkt zich mand weet met zekerheid wat nu veel meer dan vroeger aan de premier werkelijk van plan zijn baan. is. Maar dit land telt meer dan drie miljoen werklozen en het Eergisteravond vertelde pre- is de politiek van premier rnier Thatcher het zelf op een Thatcher, die voor dat trieste diner met Britse industriëlen feit verantwoordelijk wordt en zakenlui in Londen: „Mag- gesteld. In mei 1979 was een gie zal misschien of misschien van de belangrijkste conserva- niet. Het enige wat ik kan zeg- tieve verkiezingsargumenten, gen is, dat wanneer het gepas- dat Labour toenemende wer- te ogenblik aanbreekt, ik de keloosheid veroorzaakt had. knoop zal doorhakken", zei ze. Premier Thatcher weet heel De Britse premier laat dus de goed, dat haar socialistische te genstanders nu de rollen zul- onzekerheid voortduren zo zegt de oppositie is bij len omkeren en dat dit haar zonder nadelig voor het land. een bittere verkiezingsneder laag kan kosten. Op 5 mei vinden in Groot- het zakenleven, de industrie en zelfs voor de ambtenaren, die zich afvragen of bepaalde Brittannië enkele belangrijke plannen en projecten nog uit- gemeentelijke verkiezingen gevoerd zullen worden of wel plaats. Politieke waarnemers uitgesteld tot i geloven, dat hun uitslag pre- gen. i de verkiezin- £5 KNSK Lech Walesa, de SjS van het verboden 96^80 Ise vakverbond Solidari- iheeft gisteren op een pers- 94,80 erentie voor westerse 95,00 halisten aangekondigd dat 94 S0 )p 1 mei waarschijnlijk zal 93Ï40 inemen aan manifestaties, H'gJ jrtoe de ondergrondse lei- 94!oo J van Solidariteit heeft op- 93.40 tpnpn 93.70 90,50 I 98-10 pen arbeider en zal de Dag 97 50 de Arbeid vieren zoals ar- 9si40 ers gewend zijn". Walesa Bat Solidariteit er alles aan 9L40 'doen 1 mei vreedzaam te 89 20 r ver"l°Pen- -De leden van 9o'.io vakverbond hebben nooit 94.30 |>edoeling gehad onrust te 9CU0 forzaken. Wij zijn niet uit 89ieo veldslagen. Als de politie j tot geweld overgaat, zal 1 87^00 vreedzaam verlopen. Wij [eigen niemand. Wij willen 23.30 15.30 03,30 [Poolse regering kondigde olio pren echter aan dat „vast- 02,90 oten en effectief" zal wor- so I °Ptreden tegen niet-offi- e bijeenkomsten op 1 mei. 5° |eringswoordvoerder Ur- verklaarde dat eventuele jiifestaties van Solidariteit 9i;|o én 3 mei als Polen de 99Ï60 hankelijkheid her- 98.5o >jCje omstandigheden len kunnen bemoeilijken waaronder het bezoek van de paus zal plaatshebben". Hij wees er echter op dat de auto riteiten geen ongeregeldheden van een zodanige omvang ver wachten dat de paus „terug zal moeten komen van zijn wil Polen te bezoeken" of dat het „onmogelijk zal zijn hem te ontvangen". Schade lekkende Iraanse oliebronnen bedraagt al twee miljard dollar BEIROET Volgens Iran is de schade door Iraakse rake- taanvallen op Iraanse olie bronnen al opgelopen tot ruim 2 miljard gulden. Het islamiti sche bewind in Teheran be schuldigt Irak van een nieuwe aanval op de oliebronnen. Dit heeft het officiëlepersagent schap IRNA gisteren gemeld. In een officiële verklaring ging Teheran niet in op bijzon derheden, maar de hoge kos ten lijken voornamelijk te zijn veroorzaakt door lekkende Iraanse oliebronnen. Ruim een maand geleden bombardeerde de Iraakse luchtmacht enkele oliebronnen in de Perzische Golf. De 82-jarige koningin-moe der Elizabeth van Engeland, zoals gewoonlijk in fleurige japon en met fameuze voor jaarshoed, wordt op de foto begroet door inwoners van de Londense wijk Brixton. In deze wijk, waar zich in 1981 Engelands ergste rassenon- lusten hebben voorgedaan, opende de „Queen-Mum" een dagopvang voor oude ren. Aansluitend maakte zij een onverwachte wandeling door de wijk, her en der han den schuddend met buurtbe woners. Elde Pucci (midden met bril) werd na haar verkiezing tot burgemeester van Palermo omhelsd door partijgenoten. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Palermo, een van de gevaarlijkste steden van Europa, heeft voortaan een vrouw als burgemeester. Ze heet Elda Pucci, is 55 jaar oud, ongetrouwd, en kinder arts van beroep. Uiteraard is ze ook lid van de op Sici lië nog oppermachtige christen-democratische partij. Palermo (800.000 inwoners), en hoofdstad van Sicilië, is de eerste grote en belangrijke stad van Italië waar een vrouw het tot bur gemeester heeft kunnen brengen. Dat zij werd gekozen komt omdat de plaatselijke partij het niet eens kon worden over de kandidatuur van een van de traditionele partijbonzen. De natio nale partijleiding gaf tenslotte haar goedkeuring aan Elda Pucci, omdat zij een van de weinige plaatselijke politici is die nog niet zijn genoemd in verband met het een of andere schandaal. De „schone" Elda Pucci volgt partijgenoot Martelucci op. om wie een lichte geur van corruptie en maffia hing, en die uit voorzorg altijd een vuurwapen bij zich stak als hij 's ochtends op weg ging naar het gemeentehuis. Palermo is vooral de laatste weken overspoeld door politieke schandalen en maffia-aanslagen. De regering in Rome heeft weliswaar een speciale anti-maffia-commissaris naar de stad ge stuurd, maar de resultaten van zijn optreden zijn nog niet om over naar huis te schrijven. De maffia moordt met een regel maat van een slachtoffer per dag, en haar handel in verdovende middelen heeft de legale economie in Palermo en omstreken in middels volledig overvleugeld. De werkloosheid is er zeer hoog en de laatste tijd dreigt ook de sanitaire situatie in de stad uit de hand te lopen. Van zo'n stad mag mevrouw Pucci burgemeester worden. „Een signora in de hel", schrijven de kranten. Over haar lichamelijke veiligheid is de nieuwe burgemeester niet zonder angst of zorg. Maar ze vertrouwt erop dat de aanwezigheid van de anti-maffia- -commissaris in de stad zal leiden tot een beteugeling van de misdaad. In de strijd tegen abortus en echtscheiding heeft ze zich de reputatie verworven een onbuigzame (christen-democra tische) moraal en een ijzeren karakter te bezitten. Aan de hand van deze eigenschappen moet dan voorlopig het politieke pro gramma van haar bewind als burgemeester worden vastgesteld, want meer dan „doen wat mogelijk is" heeft ze daarvan nog niet kunnen aanduiden. (Van onze correspondent Ge rard Kessels) BONN De raadselachti ge dood van de 45-jarige Westduitser Rudolf Bur- kert tijdens een ondervra ging door Oostduitse dou ane-beambten, dreigt de verhouding tussen de Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf- twee Duitslanden onder e.n niets en niemand ont- week geleden twee uur lang zware druk te zetten. Re- ziend onderzoek". door twee DDR-douaniers geringswoordvoerder Volgens het Oostduitse pers- ondervraagd in een barak bij Stolze in Bonn sprak gis- b««au ADN wordt er naar de grensovergang Drewitz aanleiding van de dood van tussen de DDR en West-Ber- teren van een „politiek ui- Burkert in West-Duitsland lijn. Volgens de DDR kreeg terst gevoelig en zeer ern- een „lastercampagne" ge- Burkert een „acute hartstil- stig voorval Bonn eist voerd tegen de DDR. stand" en zou vervolgens van de DDR een „volledig Burkert werd anderhalve van zijn stoel zijn gevallen en met zijn hoofd op een ra diator van de verwarming terecht zijn gekomen. Dat zou het ernstige hoofdletsel bij Burkert veroorzaakt heb ben. Onderzoek van het lijk in West-Duitsland heeft vol gens de regering in Bonn echter aangetoond dat een val wel een deel van het hoofdletsel kan hebben ver oorzaakt. maar niet alle kwetsuren die zijn aangetrof fen. De vrouw van Burkert heeft er verder op gewezen dat haar man kerngezond was. DEN HAAG De Nederland- dat bij een kernaanval zijn se ambassadeur bij de Verenig- land volledig verwoest zou de Naties, Mr Hugo Scheltema,worden gezien de dichte be is „bezorgd" over de koude- volking. -oorlogstaal van de Ameri kaanse regering en heeft de eventuele plaatsing van kern raketten een „bedreiging" voor Nederland genoemd. Dit heeft een correspondent van het Amerikaanse persbureau UPI opgetekend tijdens een persconferentie van de^ambas- sadeur dinsdag in Tuscon. In een reactie hierop heeft een woordvoerder van het mmi- nisterie van buitenlandse za ken in Den Haag verklaard dat Scheltema alleen heeft willen uitleggen wat de vre desbeweging in Nederland be weegt. Er is geen sprake van dat hij het Nederlandse beleid of een eigen standpunt ver woordde, aldus de woordvoer der. Ook zou Scheltema de even tuele plaatsing van Pershin- g-II- en kruisraketten in Ne derland bestempeld hebben als „een directe bedreiging" om- De VN-ambassadeur zegt dat de journalisten hem confron teerden met verschillende vra- gen over de vredesbewegingen in West-Europa. In antwoord daarop stelt hij dat hij gepro beerd heeft uit te leggen wel ke motieven ten grondslag lig gen aan deze bewegingen. Hij heeft daarbij niet het Neder landse beleid als zodanig aan gehaald maar slechts getracht de beweegredenen van de vre desbewegingen toe te lichten. BRASILIA Brazilië heeft het eerder deze week onder schepte Libische wapentran sport naar Nicaragua in beslag genomen. De vliegtuigen en hun bemanningen mogen, zo dra de vier toestellen zijn ge lost, naar Libië terugkeren. Volgens de Libische opgave vervoerden de vliegtuigen, die in Brazilië wilden bijtanken, medische goederen. Na de lan ding bleek de lading groten leider Khadaffy heeft gisteren zijn spijt betuigd over de „on eerlijkheid" van een Libische luchtvaartfunctionaris, die Brazilië niet op de hoogte heeft gesteld van de werkelij ke lading. Hij zei dat Libië niet wil verbergen, dat het „het volk van Nicaragua en alle volkeren die strijden voor vrij heid en vrede steunt". De VS hebben de Libische wa penzending scherp veroor deeld. „De wapens kunnen be stemd zijn voor diegenen, die democratische regeringen in het gebied willen omverwer pen", verklaarde een woord voerder, met een duidelijke verwijzing naar de vermoede maar nooit bewezen wapen hulp van Nicaragua aan de guerrilla's in El Salvador. SPAANS PARLEMENT AKKOORD MET VS-BASES MADRID Het Spaanse par- Fernando Moran, had voor de lement heeft gisteren met stemming verklaard dat het overweldigende meerderheid akkoord- de Spaanse territoria- van stemmen een akkoord be- le integriteit eerbiedigt en het krachtigd, dat het Amerikaan- gebruik van de bases verbiedt se gebruik van militaire bases voor operaties buiten Europa in Spanje voor de komende „die het Spaanse buitenlandse vijf jaar regelt. De Spaanse mi- beleid in opspraak kunnen nister van buitenlandse zaken, brengen". De Spaanse socialis ten hadden, voordat zij in no vember aan de macht kwa men, aangedrongen op ingrij pende herziening van het ver drag aangaande de Ameri kaanse bases, maar daar is het niet van gekomen. Tien Indianen levend verbrand MANAGUA Rechtse opr standelingen in Nicaragua zou den tien Miskito-Indianen met vlammenwerpers levend heb ben verbrand. Dat heeft een ooggetuige in de Nicaraguaan se hoofdstad Managua bekend gemaakt. De opstandelingen, ex-aanhangers van de vroege re dictator Somoza, voerden een aanval op de noordelijk provincie Zelaya uit. Onder de slachtoffers zou zich ook een vier maanden oude baby heb ben bevonden.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13