linder subidie voor dure woningen Kabinet dekt twee miljard aan tegenvallers Kritiek in Katwijk op automatiseringsplan NNENLAND CeidaeSotvumt UURVERHOGING VOLGEND JAAR VIER PROCENT Reklassering kraakt „Opsporing Verzocht" Medici in gemeentehuis Rijnsaterwoude Heroïneverstrekking aan drugsverslaafden voorlopig niet vrij Nieuwe verzekering ziektekosten mag inkomens niet onder druk zetten Man steekt vrouw dood 'RU DINSDAG 19 APRIL 1983 PAGINA 9 tra zendtijd ntrumpartij .VERSUM De leiding van de heeft gisteren extra zendtijd ge- igd om de zaterdag niet uitgezon- band van de Centrumpartij alsnog de radio te kunnen afdraaien. 02| landen van radio-programma's van entrumpartij en de overheid waren 02 /isseld. In plaats van de uitzending 05 de Centrumpartij werden nu 20 mi- 04pn lang alternatieve banden uitge- in, die een aanval op de Centrum- inhielden. De NOS-woord voerder jt het onderzoek naar het verwisse- 06 van de banden gisteren is voortgezet twijfelt er aan of de dader ooit op- oord zal kunnen worden. Syriër eist 25 miljoen dollar van de staat AMSTERDAM De 27-jarige Syriër F.H. Pascha heeft bij'de Amsterdamse rechtbank een eis tot schadevergoeding inge diend van 25 miljoen dollar, omdat hij volgens zijn zeggen ten onrechte elf maanden in voorlopige hechtenis heeft ge zeten. Pascha werd in augus tus 1981 aangehouden op ver denking van miljoenenoplich ting in zijn hoedanigheid als directeur van het bedrijf Hol lywood Inc. Met behulp van valse documenten zou hij in totaal 20 miljoen gulden los hebben gekregen van een aan tal mensen. Eerste Nederlandse Playboy op de markt AMSTERDAM Op een fees telijke bijeenkomst in Amster dam is gisteren het eerste nummer van de Nederlandse editie van het maandblad Playboy verschenen. Dat is precies 30 jaar nadat in Ameri ka het eerste nummer van dit mannenblad van de persen liep, met de inmiddels bekend geworden foto's Van Marilyn Monroe. De startoplage van de Nederlandse editie is 125.000, waarvan er 20.000 in België uitgezet worden. In het eerste nummer staat onder meer een interview met Tweede-Ka mervoorzitter dr. Dick Dol man. 1®*®- Strengere controle „Playmate", Ellen Soeters. op visserij DEN HAAG Het ministerie van landbouw en visserij heeft gisteren een strenge controle aangekondigd op de visserij binnen de 12-mijlszone. Vissers die zich in dit gebied bij her haling schuldig maken aan verboden visserij, moeten er rekening mee houden dat zij naast een proces-ver baal een zogenaamde voorlopige maatregel opgelegd krijgen, die in houdt dat zij zich in het gebied moe ten onthouden van de zogenaamde boomkorvisserij. De voorlopige maatregel is door de officier van jus titie opgelegd. Er wordt gewaar schuwd, dat overtreding van het ge bod een misdrijf is, wat inbeslagne ming van het schip tot gevolg heeft. Ex-minister Simon Visser overleden DEN HELDER Oud-minister ir. Simon Vis ser van defenssie is -naar nu pas bekend is ge worden - op 13 april op 75-jarige leeftijd in Den Helder overleden. Visser (VVD) was bewinds man op defensie van september 1959 tot en met juli 1963 in het kabinet-De Quay. Hij volgde als zodanig Sydney van den Berg op. Visser was na zijn ministerschap commissaris-generaal van de stichting Wereldtentoonstelling Montreal (1064- 1967) en van 1967 tot aan zijn pensionering in 1973 burgemeester van Den Helder. Ten tijde van Vissers ministerschap speelde on der meer de „zaak-Van der Putten". Deze bur gerambtenaar voerde tegen de opeenvolgende ministers van defensie een niet aflatende strijd tegen mogelijk gevallen van corruptie in het toenmalige Nederlands Indie. enj. rvolg van de voorpagina) HAAG Het kabi- wil volgend jaar nog jtischer gaan bezuini- op het bestaande sy- »m van huursubsidie, ïen met een verlaging het woningbouwpro- ïma in de gesubsi- rde sector (van 10 naar 90.000) moet dat in 1987 ruim drie mil jard aan besparingen ople veren. De beperkende maatregelen in het be staande systeem van indi viduele huursubsidie (IHS) zal grote groepen huurders treffen, met name de alleenstaanden en huurders van dure wo ningen. Op het lijstje van de Voor jaarsnota staan de volgende maatregelen op het gebied van de volkshuisvesting aangekon digd: vanaf 1 juli '84 wordt de maximale huurgrens voor IHS verlaagd van 735 naar 600 gul den. Die verlaging geldt'allen voor nieuwe aanvragers en bij verhuizing; op diezelfde datum zal een schijventarief worden inge voerd, waarbij de toegekende subsidie percentueel afneemt naarmate de huurprijs stijgt; voor alleenstaanden komt een afzonderlijke subsidieta bel. Deze groep zal dus minder subsidie gaan ontvangen dan nu het geval is. medio '83 wordt <^e controle op oneigenlijk gebruik van huursubsidie verscherpt. volgend jaar is nog een huurverhoging van 4 procent toegestaan, waardoor het aan tal mensen dat recht heeft op IHS nog verder zal verminde ren. De verlaging van het woning bouwprogramma heeft het ka binet enigszins willen compen seren door het verstrekken van een eenmalige subsidie (gemiddeld 5000 gulden) aan 10.000 woningen in de goedko pe vrije sector (tot 180.000 gul den). Volgend jaar wordt het bouwprogramma in de gesub sidieerde sector verlaagd tot 85.000 (aangevuld met 15.000 woningen in de vrije sector). 'Bovendien zullen de gemiddel de stichtingskosten van wo ningwetwoningen verder wor den beperkt. Het enige licht puntje in de voornemens van het kabinet is het feit dat het woningwetverbeteringspro- gramma vanaf volgend jaar wordt verhoogd tot 40.000 wo ningen per jaar (nu 16.500 wo ningen). rste licitaties het Rotter- ise stadhuis jisteren An- Van der w, oud-bur- leester van lerdam, oud- ister en tot toe Kamerlid de PvdA, voorzitter italleerd de Rijn- idraad. Di- na de in- latie en het ingen van ambtsketen Van der naar zijn een rolstoel en moeder van haar de :e sollicita- in ontvangst nemen. De loeming van der Louw is brede kring instemming 'oet, wat tijdens de ikomst van avond nog is werd be- tigd. 3 zit •ders scheepsbouw halveerd orderontvangst van de eepsbouwindustrie in de 24 den van de Organisatie >r Economische Samenwer- en Ontwikkeling (OESO) ijna gehalveerd van 14,11 oen brutoregisterton in 1 tot 7,15 miljoen brt in het elopen jaar. De leden van OESO zijn de VS, Canada, >an, Australië, Nieuw-Zee- id en de Westeuropëse lan- Windmolens rijgen te einig steun an gemeenten 1STERDAM In Neder- id zijn alle factoren aanwe- om duizenden banen te ippen in de windmolenin- trie. Toch is de huidige af- van windturbines op de nouv iderlandse markt niet groot stagneert. /r(ilgens de Vereniging van derlandse Windmolenfabri- nten is dit te wijten aan het tleid van de lagere overhe- en electriciteitsbedrijven het beleid van de rege- DEN HAAG Tot groot ongenoegen van de Reclassering heb ben de minister van justitie en de AVRO besloten ook het vol gend seizoen weer een serie afleveringen uit te zenden van het omstreden tv-programma „Opsporing Verzocht". Dit program ma, waarin onopgeloste misdaadzaken aan het- publiek worden voorgeschoteld met het doel de politie aan nieuwe tips te helpen, heeft tot dusver nauwelijks resultaten opgeleverd, zo meldt KRI, het maandblad van de Algemene Reklasseringsvereniging (ARV). De organisatie vreest nu, dat de makers van het programma het volgend seizoen met nog grover geschut zullen gaan werken. Van de elf ernstige zalmen die in de eerste vijf uitzendingen aan de orde zijn gesteld is er slechts één (de zaak Trees Kriesels) met behulp van de kijkers opgelost. Bij soortgelijke programmas in Engeland en West-Duitsland ligt het oplossingspercentage rond de veertig procent. „Je ziet nu al dat „Opsporing Verzocht" steeds minder terughoudend is in ongefundeerde verdachtma kingen- en schendingen van privacy en anonimiteit", zegt een stafmedewerker van de ARV in het artikel. Extra voeding tijdens zwangerschap overbodig UTRECHT De voeding van een gezonde zwangere vrouw heeft geen invloed op het geboortegewicht van het kind. Hoewel de Voedingsraad aan vrouwen adviseert om tijdens de tweede helft van de zwangerschap meer te eten, is dit meestal niet no dig omdat juist in de eerste maanden al flink „gehamsterd" is. Dat in ons land vijf tot tien procent van de kindéren bij de ge boorte een te laag gewicht hebben komt dan ook riiet door het voedingsgedrag, aldus drs H. Bruinse en drs H. van den Berg, die vandaag op dit onderwerp promoveren aan de Utrechtse Rijksuniversiteit. Uit het onderzoek blijkt dat zwangere vrou wen wel meer verse bladgroenten en vlees moeten eten, om het tekort in het eigen lichaam aan ijzer, foliumzuur en vitamine-B6 te voorkomen. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Al met al blijkt de balans in de voorjaarsnota bijna 3,5 miljard in het rood te staan. Daartoe heeft het kabinet een reeks maatre gelen genomen die dit jaar nog twee miljard gulden moeten opbrengen en in volgende jaren 3,5 miljard. Op die manier hoeft het financieringstekort niet op te lopen naar 40 mil jard gulden. Op de rijksbegroting wordt voor 900 miljoen bezuinigd, voor 200 miljoen de benzineac cijns verhoogd en leveren be sparingen in verband met ar beidstijdverkorting nog eens 900 miljoen op. De fondsen waaruit akw, aaw- en wao-uitkeringen worden betaald zullen met 280 miljoen door het Rijk worden gekort. Daardoor moeten werknemers hogere premies gaan betalen, wat weer doorwerkt naar de ambtenarensalarissen en uit keringen, zodat nog eens 100 miljoen wordt bespaard. Voorts wordt de vakantietoe slag van ambtenaren en wer kers in de collectieve sector bevroren op 7,5%, wat dit jaar nog eens 210 miljoen oplevert. Zoveel mogelijk wordt gepro beerd de ministeries die met uitgavenoverschrijdingen te maken hebben gekregen ook de bezuinigingen te laten doorvoeren. Voor de volks huisvesting, waar de huursub sidies en de premies voor koopwoningen als gevolg van de lagere lonen de pan uit zijn EG wil exportrente laten schommelen LUXEMBURG De Europe- se Commissie, het dagelijkse bestuur van de EG, heeft gis teren in Luxemburg volmacht gekregen om te gaan onder handelen over automatische aanpassing van de rente op ex portkredieten. Tot dusver la gen die renten altijd voor een jaar vast. Het overleg over de rente op de wereldmarkt zal eind deze maand plaathebben als de OESO-landen, waaron der de VS en Japan, in Parijs bijeenkomen. Verwacht wordt dat het mondiale overleg zal leiden tot een daling van de rente op exportkredieten, vooral ook omdat de VS aan dringen op verlaging van de interest. gerezen, betekent dit een ver laging van het woningbouw programma en beperking van de huursubsidies door hiervoor het inkomen van inwonenden mee te gaan tellen. Voor de onderwijssector bete kent dit een bevriezing van de tegemoetkoming in de studie kosten en de rijksstudietoela gen terwijl het niveau van een beurs voor jongeren onder de 21 naar het niveau van de rww (bijstands-)uitkering wordt gebracht. Andere bezuinigingsmaatrege len die worden voorgesteld zijn: 10 miljoen minder voor de bouwkundige werken van de Rijksdienst voor de IJssel- meerpolders. 20 miljoen minder voor ar beidsduurverkorting 10 miljoen minder voor speur- en ontwikkelingswerk. 35 miljoen minder voor de bouw van gezondheidsvoorzie ningen. Een andere mogelijkheid extra geld binnen te krijgen is de export van gas op te voeren. Drs. G. Verberg directeur- ge neraal energie van het minis terie van Economische Zaken zei dit vanmorgen op een sym- posim van de Vereniging van Industriële Grootverbruikers van Stroom (SIGE). Verberg liet weten in te stemmen met een recent advies hierover van de SER. Tot nu toe was het be leid gericht op het sparen van gas voor de toekomst. KATWIJK De raads commissie voor financiën heeft gisteravond de nodi ge kritiek geleverd op een voorstel van B en W om een stagiaire van de Tech nische Hogeschool te laten werken aan een gemeen telijk automatiseringsplan. De commissie vindt dat de kosten voor dit project (rond de 30.000 gulden) veel te hoog zijn en dat de termijn waarin het plan wordt opgesteld (9 tot 16 maanden) te lang is. Ge steld werd dat zowel de kosten als de tijd die met het onderzoek gemoeid is, teruggebracht moeten worden voordat men met- dit voorstel akkoord kan gaan. Met name het PvdA- raadslid Jaap Haasnoot vond tevens dat ,het opstellen van een au tomatiseringsplan beter overgelaten kan worden aan een gespecialiseerd bureau. Bij verschillende afdelingen van de secretarie zijn al com puters in gebruik maar aan de aanschaf van deze apparatuur heeft nooit een goea onder bouwde visie ten grondslag ge legen. Al een aantal malen is door de raad dan ook gewezen op de behoefte aan een auto matiseringsplan voor het ge meentelijk apparaat, mede met het oog op de te verwachten plannen voor de toekomst. Nu blijkt dat het eigen ambtena renkorps onvoldoende tijd ter beschikking heeft om zelf een automatiseringsplan te ont wikkelen heeft men het plan RIJNSATERWOUDE Burgemeester en wethouders van Rijn saterwoude stellen voor een gedeelte van het gemeentehuis te verhuren aan twee artsen en een fysiotherapeute. Het drietal krijgt de beschikking over de ruimte die naast dé raadszaal vrij komt als de gemeentelijke Technische Dienst verhuist naar Lei- muiden. In totaal moet de verhuur 955 gulden per maand op brengen. De artsen die gebruik gaan maken van het gemeente huis zijn R.M. van Hal en J.G. Lardenoije uit Leimuiden en de fysiotherapeute C. Van den Horst-Smit uit Rijnsaterwoude. De gemeenteraad beslist volgende week donderdag over het advies van het college. opgevat om hiermee een stu dent van de Technische Hoge school te belasten. Deze stu dent zou dan als stagiaire bij de gemeente het nodige onder zoek kunnen doen. Hij kan via dit onderzoek zijn ingenieur stitel behalen. Kritiek van de raadscommissie voor financiën viel gisteren vooral te beluisteren op de kosten die met deze stage-op- dracht gemoeid zijn. De stage vergoeding die wordt ge vraagd staat gelijk aan het mi nimumloon en volgens de ver schillende raadsleden is dit zeer ongebruikelijk. De totale kosten van het project worden hiermee namelijk op 30.000 gulden geschat en voor een plan waarvan zowel de ge meente als de student moeten profiteren werd dit wel wat veel genoemd. Ook had men moeite met de periode die de student voor zijn onderzoek nodig denkt te hebben. Een tijdsbestek van 9 tot 16 maan den werd buitensporig lang genoemd. Verschillende raadscommissie- leden vonden bovendien dat de gemeente, wanneer het haar ernst is met het maken van een automatiseringsplan, beter een gespecialiseerd bu reau in de arm kan nemen Met name de PvdA-er Jaap Haasnoot toonde zich hier een warm voorstander van. Hi; sprak zijn twijfels uit over de uitkomsten van een door een TH-student ontwikkeld plan en meende dat men voor een bedrag van 30.000 gulden ze ker terecht kan bij een dege lijk adviesbureau dat binnen een maand of twee met resul taten? komt. Het voorstel zal nu opnieuw door het college van E'en W worden behandeld. Industriële tijdperk Bij opgravingen door de afdeling archeologie van de gemeente Tilburg zijn op de plaats van een voormalige textielfabriek over blijfselen aangetroffen van de ondergrondse rookkanalen, schoorstenen en een spoelreservoir uit de vroegste geschiedenis van de fabriek. Het is voor het eerst in Nederland dat er een opgraving heeft plaatsgevonden naar een archeologisch monu ment uit het industriële tijdvlak. Het fabriekscomplex dateert uit ongéveer 1860. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet geeft voorlopig geen toe stemming voor het verstrekken van heroïne aan drugs verslaafden. Eerst moet worden onderzocht wat de voor- en nadelen daarvan zullen zijn. Dit staat in een brief die staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) heeft gezonden aan de commissie voor het drugbeleid in de Tweede Kamer. Uit het onderzoek, dat door de economische faculteit van de universiteit in Groningen zal wor den uitgevoerd, moet blijken wat precies de gevolgen zijn van politie- en justitie-optreden op het gebruik en de prijs van he roïne. Ook wordt nagegaan welk effect de methadonverstrekking heeft op de heroïnemarkt. Voorzover bekend kleven èr teveel risico's aan heroïneverstrekking, aldus Van der Reijden. De vo rige minister Gardeniers, durfde het evenmin aan de heroïne verstrekking voor een deel te legaliseren en zodoende de malafi de heroïne-praktijken te bestrijden. Eén van de grootste bezwaren tegen heroïneverstrekking is vol gens de staatssecretaris de verwachting dat zelfs bij legalisering de illegale heroïnemarkt niet zal verdwijnen en dat ook het cri mineel gedrag van de verslaafden waarschijnlijk niet zal ver minderen. STAATSSECRETARISSEN: UTRECHT Belangrijkste voorwaarde voor het wel slagen van een fundamentele herziening van het stelsel van ziektekostenverzekeringen is dat de inkomensver schuivingen die hiervan het gevolg zijn, beperkt blij ven. Dit stellen de staatssecretarissen Van der Reijden (volksgezond heid) en De Graaf (sociale zaken) in een toelichting op hun plan tot hervorming van de ziektekostenverzekeringen, dat ze gister avond hebben getekend. Hierbij gaat het om een beperking van het huidige ziekenfondspakket alsmede de invoering van eigen bijdragen en eigen risico's. Het plan wordt voor advies voorge legd aan ondermeer de Sociaal-Économische Raad, de Nationale Raad voor de Volksgezondheid en de Ziekenfondsraad. Een to taal nieuw ziektekosten-stelsel zal enkele jaren van voorberei ding vragen. Toch moet het nieuwe stelsel dit jaar al 440 miljoen bijdragen aan de ombuigingen in de collectieve uitgaven, zo is de bedoeling. Volgend jaar moet dat 740 miljoen worden en in 1986 900 miljoen gulden. DRACHTEN De 43-jarige M. van H. uit Drachten is gisteren gearresteerd op verdenking zijn 44-jarige vrouw Christina J.H. van S. in de nacht van zondag op maandag met messteken om het leven te hebben gebracht. De steekpartij ontstond tijdens een hevige ruzie tussen het echtpaar in de woonkamer. De man droeg zijn vrouw na haar zeven steken te hebben toegebracht naar zijn auto, waarna hij naar het politiebureau reed. De politie trof het levenloze lichaam van de vrouw in de auto van Van H. aan, die op het bureau vertelde wat er gebeurd was. Dertienjarige maakt winnend affiche 5 mei AMSTERDAM Het gemeentelijk 5 mei Comité heeft de teke ning van de dertienjarige Aryaan Oudhof, leerling van de Aene as Maekayschool in Amsterdam, uitgekozen als winnend ont werp voor het affiche voor de 5e mei 1983. De tekening van Aryaan Oudhof is uitgekozen omdat die volgens een jury op een oprechte en ontwapenende manier een aantal kanten van het motto „5 mei: vrij om samen te leven!" verbeeldt.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9