F ,In al die 60 jaar zijn tulpen nog ooit op kwaliteit gekeurd" REGI0(J0UR)NAAL -e oorschotense middenstand blijft zich rzetten tegen afsluiting centrum perste paal voor brug Koudenhoorn DEN ^^■ISCHOTEN De Stichting VAM, het ^^•ingsinstituut voor het motorvoertuig-, Lieler- en aanverwant bedrijf aan de Pa ri 85 in Voorschoten gaat haar gebouwen- lex aanzienlijk uitbreiden. Dat in verband et feit dat de minister van verkeer en wa- at de VAM heeft belast met de examine- ran keurmeesters periodieke keuring lich- ertuigen. De eerste paal voor de uitbrei- wordt dinsdag 26 april door burgemeester 1. Cannegieter geslagen. Dat gebeurt om ;lf aan de Papelaan 85. De uitbreiding zal vember van dit jaar gebruiksgereed moe- jn en zal in zijn geheel dienen voor oplei- en examinering van zowel keurmeesters ?bo lieke keuring lichte voertuigen als voor ïeesters zware voertuigen. Laatstgenoem- ^p' jep wordt al sinds twee en een half jaar ,ef re bij de VAM in Voorschoten opgeleid en nd. mineerd CcidócSomont DINSDAG 19 APRIL 1983 PAGINA 7 breidt kantoren uit tooU- Burgemeesters in het doel VOORHOUT In de Sport- hal De Gaasbak aan de Jacoba van Beierenweg wordt van avond vanaf half tien een voetbalwedstrijd gespeeld tus sen de gemeentesecretarieën van Voorhout en Zevenhoven. De burgemeester van de twee gemeenten, de heren M. van de Wouw en J. Huigsloot zul len als keeper optreden. Bur gemeester Huigsloot is zestien jaar wethouder in Voorhout gweest. Vorig jaar oktover werd hij benoemd tot burge meester van Zevenhoven. J.P. Hopman griffier der staten DEN HAAG Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben de 36-jarige mr. J.P. Hopman voorgedragen als griffier der staten, als opvol ger van mr. J. de Vries, die onlangs lid van de Raad van State is geworden. De heer Hopman is nu hoofd van de afdeling waterschapszaken en milieubeheer van de provinciale griffie van Zuid-Holland. Hij trad eind 1972 in dienst van de provincie Zuid-Holland als beleidsmedewer ker van het bureau milieuzaken, waarna hij zich opwerkte tot hoofd van dit bureau en later tot hoofd van de afdeling waterschapszaken en milieubeheer. Hij begon zijn ambtelijke carrière op de gemeentesecretarie van Heiloo (Noord- Holland). Provinciale Staten zullen zich over morgen uitspreken over de voordracht van GS. Uitbreiding bibliotheek kleiner en goedkoper WASSENAAR De uitbreiding van de Wassenaarse openbare bibliotheek zal niet, zoals oorspronkelijk de bedoeling was, 520 vierkante meter omvatten maar slechts 192 vierkante meter Al leen daardoor al bespaart Wassenaar ongeveer 600.000 gulden, zo hebben burgemeester en wethouders in het betreffende raadsvoorstel voorgerekend. Eerder stemde de raad in met het grotere uitbreidingsplan. In verband met de huidige financiële druk is de bibliotheek ge vraagd een plan te maken voor een kleinere verbouwing. Het bestuur van de bibilotheek heeft dat plan inderdaad gemaakt, maar houdt vast aan het verzoek tot uitbreiding van 520 vier kante meter. In het plan zit onder meer een centrale uitleenba lie, waardoor de gevolgen van de personeelsinkrimping voor de klanten beperkt blijft. Daarnaast wordt de luifel dichtgemaakt, zodat de ruimte onder de jeugdafdeling ook gebruikt kan wor den. Tevens is gedacht aan een toiletruimte voor gehandicapten. De totale kosten voor het goedkopere plan zijn 325.000 gulden. Het vorige plan kostte 920.000 gulden. 1ECTEUR VAN OS VAN BLOEMBOLLENKEURINGSDIENST: laar jg Muizen in fles- 1 ee1chocolademelk, spij- in blikjes soep en ga f vaiPar door. Dit soort za- ie ni| zijn de uitschieters loor bijna iedereen hoogte is van het and lan van keuringsdien- uitj in dit geval de keu- J liensten van waren. itaan echter ook an il keuringsdiensten. I dl I daarvan is de Bloem- nwein keuringsdienst in italj, maar daarvan hoor ^na nooit. „Dat komt t wij niet zo aan de dimmeren. Wij keur- 'tot voor kort bollen maar op ziekten en kun je weinig van la- rien". Dit stelt direc- werJ H. van Os van de kersjting Bloembollen- ïter ingsdienst aan de een fcvond van de viering stalden dubbel feest: het rig bestaan van de dd It en de opening van rïekerM®uw® complex aan stoeieiwartelaan. Die ope- zal morgen worden artwijjeht door de heer De van het ministerie landbouw. is vreemd dat in al die 60 !at de Bloembollenkeu- lienst bestaat, de tulpen looit zijn gekeurd. De •ziektekundige Dienst ht ze op ziekten, iets Bloembqllenkeurings- "t nu gaat overnemen, aanrrl'te kwaliteit is nooit ge- j qqJ. Dit jaar wordt daarmee >coop|nen en ^el za' no6 wel u een?ar duren vordat we alle i1751in onder de kwaliteits- hg hebben. Als je het bloembollen hebt, denkt ,0 Jiedereen 'het eerst aan V. Deze opvallende uit- u-.-jk doet de heer H. van Os Directeur Van Os voor het nieuwe gebouw van de Bloembollenkeuringsdienst. ter gelegenheid van het jubile- Nieuwbouw Het nieuwe gebouw,, bestaande uit een kantoor, een laborato rium en een kas en een proef tuin, staat aan de Zwartelaan in Lisse, waardoor de Keu ringsdienst riu alle facetten van haar werkterrein binnen handbereik heeft. Voorheen was de dienst gehuisvest in een deel van het laboratorium voor Bloembollenonderzoek. Nieuwbouw was al lang een wens, vooral omdat men in de loop der jaren niet alleen wen ste te controleren op ziekten, maar wilde komen tot een vol ledige kwaliteitskeuring. Op vrijwillige basis gebeurt dat al enkele jaren, maar in 1981 is het LandbouwkWaliteitsbesluit bloembollen van kracht ge worden, waardoor strenge ei sen worden gesteld aan kwali teitscertificaten. Daarnaast had de dienst behoefte aan een eigen laboratorium voor routi nematige proeven waarbij bla deren of bollen gecontroleerd worden op de aanwezigheid van virussen. Voor het nieuwe gebouw zijn bijdragen gekre gen van de overheid, het be drijfsleven en de EEG. De Narcis Met de vereniging ,,De Narcis" is het allemaal begonnen op 16 maart 1923. „Het voorkomen van de Narcisvlieg en van aal tjes gaf hel startsein voor de keuringen. Amerika wilde daarom de invoer stoppen en zo ontstond de keuring op ini tiatief van een aantal Sassen- heimers. Iemand uit Voorhout werd met het onderzoek belast en die fietste langs de velden. Later ging de Plantenziekte- kundige Dienst de keuring verplicht stellen. Eén en ander mocht niet baten. Amerika sloot de grens toch en in 1937 brak de crisis uit. Toen werd de Bloembollenziektewet inge steld en werden de verenin- gingen belast met de keuring. Deze bundelden zich in de Central Vereniging Bloembol len Keuringsdienst. Pas in 1979 werd dat de Stichting Bloembollenkeuringsdienst, in het bestuur zitten vertegen woordigers van de handel, de producenten en de gebruikers. Al met al zijn we volgens mij de oudste keuringsdienst op Sinds de ziekzoeker over het veld ging om de bloemen te keuren is er wel wat veran derd. Het ministerie van eco nomische zaken heeft onlangs de Bloembollenkeuringsdienst subsidie toegewezen voor de aanschaf van een toets waar door ziekten in bollen snel aangetoond kunnen worden. Een dure computer helpt de laboranten daarbij: na enkele eenvoudige handgrepen is snel te zien of een monster virus sen bevat en hoe ernstig dat is. Verder staat de kas vol met monsters Apeldoorn en Gol den Apeldoorn voor de vrij willige selectiekeuring tulpen en staan in de tuin monsters tulpen, narcissen en crocussen. „De irissen worden nu al ver handeld in drie kwaliteitsklas sen. Dat is voor de particulie ren niet zo belangrijk, maar wel voor de handelaren en ex porteurs. Sommige afnemers willen alleen het beste en moeten daar dan ook voor be talen. De kwaliteitskeuring ge beurt op gezondheid, de aan wezigheid van virussen bij voorbeeld en op raszuiverheid. Voor de telers is dat heel be langrijk, want minder raszui vere bollen leveren minder nieuwe bollen op en daar is het bij de teelt juist om te doen. Die keuring gebeurt al op vrijwillige basis sinds het begin van de zestiger jaren. Nu is het al zo dat geen irissen meer zonder kwaliteitscertifi caat worden verkocht. Met de tulpen ligt dat moeilijker. Er worden er zeer veel geteeld in zeer korte tijd. Dat deed de Planteziektekundige Dienst al tijd en wij gaan dat nu overne men. het zal lang duren want er worden hier zo'n 3.000 soor ten tulpen verbouwd en qua oppervlak beslaan ze net zo'n groot gebied als de rest aan bloembollen. Bovendien heb je maar twee maanden de tijd, want bij tulpen blijkt de aan wezigheid van virussen pas vaak als de bloem uitkomt en kan je het niet, zoals bij andere bloemen, al zien aan het blad of de steel", vertelt Van Os. Last Toch gaat de invoering van de kwaliteitskeuring niet geheel zonder last van start. „Die pa pierwinkel", verzucht Van Os daarover. „Vroeger hoefde je alleen papieren uit te schrij ven voor afgekeurde partijen. Nu moet voor elke gekeurde partii in tweevoud papieren worden gemaakt en moet in rapporten worden bijgehouden hoe het verder met zo'n partij vergaat. Niemand was daarop ingesteld. Veel mensen hier komen zo uit het vak, waren bijvoorbeeld ziekzoekers. Nu moeten het halve administra teurs zijn. We nemen daarom ook wel mensen aan van de middelbare tuinbouwschool hier uit Lisse, maar eigenlijk heb je schapen met vijf poten nodig. Je moet echter oppassen met die theoretisch geschoolde mensen dat de kweker beter weet wat er aan de hand is dan de keumeester. Daarom leiden we nu zelf mensen op binnen het bedrijf. We hebben er nu twee lopen van de mid delbare tuinbouwschool en die lopen een seizoen mee. Dat is wel duurder, maar noodzake lijk. Vroeger werden ze ge woon in het diepe gegooid", vertelt Van Os over de bij komstigheden. Iets anders is de veranderde mentaliteit van de bevolking „Mensen nemen niet meer voetstoots aan wat je zegt. Daarom proberen wij adviseur te zijn. Je moet geen politiea gent zijn, maar zeggen wat er niet goed is en wat daartegen gedaan kan worden. Wij schrijven bijvoorbeeld wel voor wat voor bestrijdingsmid delen gebruikt moeten wor den, maar kunnen dat niet controleren. Dat past niet in het keuringssysteem". ASTRID SCHOORDIJK Maastrechter Staar De Maastrechter Staar, het beroemde Limburgse koor zal niet vrijdagavond optreden in Lisse zoals abusieve lijk in de krant van zaterdag stond vermeld, maar don derdagavond. Het concert wordt gehouden in het kader van het corsofestival in de Hobahohallen en begint om negen uur. Impressionisme De voorjaarstentoonstelling van Art Gallery Gerard aan de Rijksstraatweg 358 in Wassenaar staat tot en met 30 april in het teken van het impressionisme. Het gaat om aquarel len en tekeningen door Franse, Belgische en Hollandse im pressionisten uit de 19e en vroeg 20e eeuw. De ongeveer 80 werken zijn vervaardigd door onder andere Gabriel, Groe- newegen, Israels, Mauve, Weissenbruch en Zoetelief Tromp. Zwefhbad Het Prins Willem Alexanderbad aan de Koudekerkse Kerklaan opent haar hekken voor de eerste vroege (zwem)vogels dit jaar op 29 april. Deze week dins dag, woensdag en donderdag vindt de voorverkoop plaats van gezins- en persoonlijke abonnementen aan de kassa van het zwembad. De korting hierop variëert van 11,- (gezinsabonnement) tot f 4,25 (jeugd- en be jaardenabonnement). Na deze dagen betaalt men de normale prijs. De Zonnebloem De Zonnebloem uit Oegstgeest gaat morgen weer een dagje uit varen met de „Alex van Wayenburg". Het vertrek is vanuit Warmond waar men nabij het park Leerrust aan boord gaat. Vertrek rond negen uur. Af en verwacht de pas sagiers rond vijf uur weer lerug. Günther Gedeputeerde mevrouw drs. I. Günther geeft morgen avond een lezing tijdens een openbare bijeenkomst van de VVD-afdeling in het Anker in Hazerswoude. Aanvang acht uur. Onderwerp van gesprek is de pro vinciale politiek in het algemeen. In VVD-kringen hoopt men overigens, dat de gedeputeerde nieuws brengt over de restauratie van de toren van de her vormde kerk in Hazerswoude-dorp. Na een pauze be antwoordt de provinciebestuurster vragen vanuit de zaal. Recital De heer Douda Poliakine en mevrouw Marijke Thé-Wert- heim verzorgen morgenavond een recital in Artopa in Lis se. Aanvang kwart over acht. Zij spelen onder meer sona tes van Mozart, Debussy en Franck. De toegang is gratis. Mevrouw Thé is vioollerares aan de Muziekschool van de Bloembollenstreek. De heer Poliakine is een in Egypte ge boren Rus met de Nederlandse nationaliteit en een bekend begeleider. Schoolconcerten Twee schoolconcerten voor de leerlingen van de vijfde en zesde klassen van de lager scholen en het laatste leerjaar van de Don Boscoschool in Lisse worden mor gen in de gemeentelijke sporthal van Lisse gehouden. Het eerste concert begint om kwart voor tien en het tweede om elf uur. De concerten worden verzorgt door het Gewestelijk Orkest Zuid Holland, in samenwer king met Theater Pssstt. Energie De Werkgroep Energie Discussie heeft woensdag, donder dag en vrijdag een tentoonstelling ingericht in de hal van het Centrum aan de Rijnsburgse Kerkstraat 17. De ten toonstelling is die dagen van 10.00 tot 22.00 uur voor iedere belangstellende geopend. Het is de bedoeling dat deze ex positie bijdraagt aan de meningsvoming in het kader van de Brede Maatschappelijke Discussie over het Energiebe leid. Maandag 25 april volgt daarover een tweede bijeen komst in Rijnsburg. IMOND Burge ter Hendrickx-Vlaar vanmiddag de eerste geslagen voor de die het Warmondse in *d Koudenhoorn zal zienjinden met het dorp. C1 4 realisering van de betekent de kroon it werk dat in 1967 rt is gegaan. Jaren- zijn er plannen ge- a"**t en gewijzigd en sled bezwaarschriften in- gebfcnd, maar uiteindelijk |n dit jaar de defini- beslissing dat de er mocht komen, inwoners van War- hebben reikhalzend (keken naar de moge- ïd om echt aan het te komen. lond is weliswaar een sportgemeente maar voor de inwoners die )ver een boot beschikken mogelijkheden om van iter te genieten. Nu wor den die mogelijkheden aan zienlijk verruimd. Op het re creatie-eiland worden wandel en fietspaden aangelegd, een strandje, visplaatsen, voorzie ningen voor de surfers en vooral uitkijkplaatsen. Voorafgaand aan de bouw van de brug zijn er al enkele be langrijke werken uitgevoerd mede om het de zeilers moge lijk te maken gemakkelijk de plassen te bereiken. De Grote Sloot in aanzienlijk breder ge worden en de beschoeiing is vernieuwd. Daardoor is het ook voor motorvaartuigen mo gelijk en toegestaan de Grote Sloot te bevaren. Vervolgens is er een doorvaart gegraven tus sen het nieuwe eiland Kou denhoorn en het al bestaande Zwanburg. Ook deze door vaart biedt de zeilers de moge lijkheid snel een grote plas te bereiken. Joppe Deze nieuwe plas, 't Joppe is overigens nog niet helemaal zonder risico te bevaren. Tot 1986 kan er nog zand gewon nen worden en ligt er een zandzuiger in de plas. De zandzuiger zal de komende zo mer beginnen met het stelsel matig winnen van het laatste nog te gebruiken zand. De ma chine zal zich zigzaggend be wegen door de put en dat brengt met zich mee dat de aanlegkabels steeds op een an dere plaats verankerd zullen worden. Het is dus noodzake lijk steeds goed die kabels in de gaten te houden om schade te voorkomen. Na 1985 zal 't Joppe een goed te bevaren plas zijn die ook vanuit het dorp op verschillende plaatsen goed zichtbaar zal blijven. Bij de inrichting van het plan Koudenhoorn is steeds reke ning gehouden met de zoge naamde zichtlijnen vanuit het dorp. De aangelegde dijken op Koudenhoorn zullen nog iets worden afgevlakt zodat men vanuit het Park .Groot Leer- ust, de Straat ter Leede en de Gemeentehaven uitzicht heeft over 't Joppe. De inrichting van het eiland zal in fasen worden uitgevoerd. Dit jaar zullen er werkzaamheden worden verricht die voorna melijk tot doel hebben het ont wateren te bevorderen. Er zul len greppels en sloten worden gegraven en de grond zal hier en daar worden afgegraven. Het eiland is, zoals het er nu bij ligt levensgevaarlijk, vol gens de deskundigen. Op ver schillende plaatsen komt drijf zand en moeras voor en die plaatsen zijn voor een leek niet te zien. Zo loopt men op een harde ondergrond en vijf passen verder kan men weg zakken. Men zal dus nog een jaartje geduld moeten oefenen alsvorens het eiland veilig te kunnen bestreden. Brug Het heien van de betonpalen voor de brug en de houten pa len voor de remmingswerken zal ruim drie weken duren. Daarna zullen de palen wor den voorzien van peilers en worden de terpen (aanloop stukken op de gemeentehaven en Koudenhoorn) aangelegd. Daarvoor zal de beschoeiing aan de Gemeentehaven al zijn vernieuwd. Deze beschoeiing verkeerde al in slechte staat, mede door de zandtransporten De plaats waar de brug gebouwd wordt. De brug zal wordi een hardhouten dek en houten leuningen zodat het een „lan delijke brug gaat worden met een lengte van 45 meter en slechts 2 meter breed, uitslui tend geschikt voor voetgan gers en fietsers. Op de ge meentehaven worden tegelij kertijd parkeerplaatsen voor personenauto's aangelegd. Voor de vrachtwagens die voorheen op de haven aan plaats kozen zullen nieuwe mogelijkheden gezocht wor den in plan Zuid. Als daar een parkeerplaats speciaal voor vrachtwagens gereed zal zijn kan de zogenaamde parkeer- excessenverordening, die al enige tijd geleden is vastge steld ook in werking treden. Dan zal het niet meer toege staan zijn vrachtwagens te parkeren in de bebouwde kom. 'RSCHOTEN De rnemersvereniging choten blijft tegen- er van een volledige ting voor autover- van het centrum en name de Schoolstraat, voorzitter van de de heer Schoone- heeft onder zijn winkeliers een en- gehouden. Van de g ondervraagde win keliers zijn 69 tegen een eventuele afsluiting van de Schoolstraat. Wethouder J. van Leeuwen wil samen de OVV, de ANWB en het CIMK (Centraal Insti tuut voor het Midden- en Kleinbedrijf) nog voor de zo mer een enquete houden on der het winkelend publiek. Volgens de wethouder zijn er thans voldoende parkeerplaat sen in de omgeving van het centrum, waardoor serieus on derzocht kan worden of Voor*- schoten een autovrij winkel centrum kan krijgen. De Schoolstraat heeft thans slechts 19 parkeerplaatsen, maar in de direkte omgeving zijn er 700 stuks. Volgens de ondernemersvereniging zal het centrum van Voorschoten verpauperen indien de winke lende klant de auto niet meer voor de deur kan rijden. De winkeliers in de Schoolstraat willen weer erg graag een straat met normale trottoirs en zij zijn bereid om bij te dragen in de kosten die gemaakt moe ten worden om de straat het profiel van enkele jaren gele den terug te geven. Het stoort de winkeliers in de Schoolstraat dat het huisvuil zo laat wordt opgehaald waar door de winkelstraat er de ge hele morgen smerig uitziet. De directeur van openbare wer ken, de heer Bedet, vertelde de verblufte raadscommissie gisteravond dat het late opha len juist op verzoek van diver se winkeliers plaats vindt. Ge tracht zal worden weer tussen negen en tien uur in de mor gen het huis- en winkelvuil weg te halen. Het Kosterspad, de wandelroute tussen de Voorstraat en de parkeerplaat sen in Blijdorp, zal in mei met veel feestelijk vertoon geo pend worden. Op dit punt is er ,wel hechte samenwerking tus sen gemeentelijke overheid en winkeliers. Door middel van dit pad worden ongeveer 300 parkeerplaatsen dichter bij het centrum geplaatst. Exposities met poppen WARMOND/OEGSTGEEST Galerie De Pomp aan de Dorpsstraat in Warmond exposeert tot en met 1 mei poppen van Lidy Beumer. Kapsalon Van Bellen aan de Lange Voort in Oegstgeest exposeert tot en met 13 mei poppen van Joke Kooreman-De Bes. Joke Kooreman maakt poppen van zelfhardende klei en textiel. Hoofd en ledematen zijn van klei, worden aan een stoffen lijf gezet en vervolgens aangekleed. De kunstenares houdt van oude klederdrachten. Er zijn dames te zien in kleding van rond de eeuwwisseling en kleding uit de jaren twintig. Verder bijvoor beeld een boerenechtpaar met kinderen. Verder maakt Joke Kooreman echte speelpoppen van stof met een hoofd van zeem leer. De kunstenares maakt sinds zes jaar poppen. Ook geeft zij cursussen in deze techniek bij K&O Oegstgeest. Voor inlichtingen: K&O, tel. 155868 en Joke Kooreman, tel. 893228. Lidy Beumer gaat op nagenoeg dezelfde manier te werk als haar collega-kunstenares bij het vervaardigen van de pop pen. Ook bij haar poppen zijn hoofd, armen en benen van klei. De romp is van katoen en wordt daarna opgevuld. De kunstena res doet acht weken over het maken van een pop. Geen dertig kilometergrens in Leiderdorp LEIDERDORP Van de invoering van een 30 kilo metersnelheidslimiet is in Leiderdorp voorlopig geen sprake. Dat bleek tij dens de gisteravond ge houden discussie in de raadscommisie ruimtelijke ordening, verkeer en mi lieu. Aanleiding voor de discussie waren de schriftelijke vra gen die het PPR-raadslid Hein van der Zande aan het college van B en W had ge richt. De discussie spitste zich met name toe op de Voorhoflaan. Ten onrechte vond Van der Zande. Hij meende dat zijn initiatief daarmee tekort werd gedaan omdat het een ruimere bete kenis heeft. De raadscommissie vond echter de Voorhoflaan actu eel genoeg om de aandacht te vestigen op de toenemende verkeersdrukte als gevolg van sluipverkeer. De com missie toonde zich nogal te rughoudend en maande tot de nodige voorzichtigheid. Aan de invoering van een 30-kilometerlimiet blijken ook nadelen te zijn verbon den zoals een toeneming van de geluidshinder en een ver hoging van de uitlaatgassen. De commissie gaf er de voor keur aan te wachten op de resultaten van een onder zoek van de ANWB naar de gevolgen daarvan. Ook zal worden gewacht op de knel punten op verkeersgebied die het college aan het voor bereiden is.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7