Omwegen Door Gunst Verkregen" rijgt al zeventig jaar de stukken aan elkaar Weekmarkt Leidsenhage bestaat 25 jaar ER ZIT NOG MUZIEK IN NIEUWE WETERING LGIN] DEN/REGIO QeidóaOowumt DINSDAG 19 APRIL 1983 PAGINA S Op mijn omwegen door stad en land I kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 ''&VHI - 12-22 44 op toestel 10. door Ton Pieters het in U djeklap tar 'I! JN De verdach- gisteren plaats roor het hekje van •echter Oomen een stevig baasje iweest. De al wat man zag er welis- niet fragiel uit, Er een bonk van een rachtwas °°k ^e" de i niet. Zijn bril hing ercer kelijk halverwege eus en het grijze was losjes achter- iddel^amd. Zijn sjofele ,ning is a la Columbo yver< de een blijkbaar vde kern. .s b(de baas, een echte Volg" de iar en daar was hij had op 15 juni van g jaar met zijn fiets hand de Rijnsbur- ^el overgestoken. Hij iaarbij aangereden en automobilist. De id enkele flinke deu- aar de verdachte had welijks iets van ge- én zeker geen grein- geleden. Hij meende t de situatie niet zo was en wilde ge- schre doorlopen- Maar de voice was ^et daar niet an scl ns- <>^k werd na een iet da^kje lopen door vier over ,wat aangerand. Die prate 1 me erbij en zeiden tnodi|t mijn schuld was, gegetik fout de weg was in mefctoken. Nou ja, dat ;d w<J, dus toen moest ik Eerst was het 1350 dat ik moest beta- aar met een beetje dap werd het toch aldus de verdach- ij nog urder and. jat hi jitzett gelulr Oomen: „Er zaten twee deuken in die hoeveel werd het gelijk na het handjek De verdachte: ,,Ik et op 1000 gulden ■gad er volgt ïoedw' afmaken. Toch nog ger j< ;ente er r ook >or en ik begrijp het vee deuken en ik heb van gevoeld. En een lagen later is mijn de A>k nog gestolen. Dus 'wvei >as een behoorlijk maand voor me en eeg ik ook nog eens 6en tig gulden bekeuring ou us. Nou, dat vond ik g worden". De kan- titer vond de samen- an omstandigheden fr iJrvelend voor de ver- maar moest toch len dat de man over tzonderlijke conditie seschikken. „U bent nog één van een bij- bouwjaar, van de jrde hè, die zijn nog Wee deuken en niets stelde de rechter derd vast cier meende dat de eeds voldoende ge- as, door de duizend schade te betalen, g de gestolen fiets Histjtra narigheidje. Hij vrijspraak voor de ing. De rechter von- illen ik neimform deze eis. toch maar een ver een 1 vertreding begaan, rechts inhalen bij eld en dan blijkt de- ie je hebt ingehaald litieman te zijn. Tsja, iculiei latuurlijk vervelend, doorjgrkwam een Leider- op 21 mei 1981. Voor meer dit feit moest stermorgen terecht lij de kantonrechter, behoorlijk over de vanwege moeilijkhe et mijn vrouw en ik naar de Merenwijk. dus al driftig en sta nïhten voor het stop- )at licht springt op ;n die auto voor mij liet weg. Die man een beetje babbelen vrouw, dus ik denk ik er maar langs, die man achter mij gaat toeteren en Dus ik denk nog, ie is waarschijnlijk agressief als ik. Het et cowboytje spelen, 'e over de weg reden, wilde niet uitstap- 'Hmdat ik op dat mo- gelui -ring in 1 leer flpiet voor mijzelf in Later heb ik met die aan oi nan gesproken, veet n ïm wel. Het was de it van Leiderdorp", icier stelde wel be hebben voor de pro- - maar het leek hem eter als mensen in *vaaie of agressieve auto lieten staan, rechts inhalen eis- 130 gulden boete of hechtenis. De wonhÉ vonniste conform r di «etr 0| nn IA VAN LEEUWEN LEIDSCHENDAM In 1958, daags voor Konin ginnedag werd op een nog winkelloos Dam plein door de toenmalige burgemeester H.J. Ban ning wat verlaat om dat hij net een koninklij ke onderscheiding had gekregen officieel de eerste marktdag in Leid- schendam geopend. Het KVP-gemeenteraadslid Dietz had al bij de be handeling van de begro ting voor 1957 gewezen op het succes van de za terdagse markt in Voor burg en gevraagd de raad een desbetreffend voorstel te doen. De marktdag werd na over leg met de Nederlandse Federatie voor Vrouwe lijke Vrijwillige Hulp verlening, de latere UW, en de middenstand bepaald op dinsdag, eerst alleen in de ochtend uren, na een jaar alleen 's middags en weer later de gehele dag. De markt telde vijftig kra men. Zeven jaar heeft de markt op het Damplein ge staan. De bebouwing nood zaakte echter tot steeds meer verdichting en toen het grote warenhuis van Groenewegen verrees werd de toestand on houdbaar. In overleg met de kooplieden en de middden- stand besloot de gemeente raad, overigens onder hevige protesten van de omwonen den, tot verplaatsing naar de naburige Rijnlandstraat. De toen pas aangetreden burge meester E.J.M. Kolfschoten verrichtte daags na zijn offi ciële „inhuldiging", op 19 mei 1965 de ingebruikname. De protesten waren nog niet verstomd maar iedereen was het er over eens de „de wa ren" beter konden worden getoond. Het tumult bedaar de wat toen bleek dat de marktkooplieden na afloop een schone straat achter lie ten. Flatblokken Intussen werden in noord de flatblokken met grote regel maat uit de grond gestampt en de kooplieden zagen ei genlijk meer brood in een plaatsje tussen de wijken De Heuvel en Prinsenhof. Daar immers woonden de tiendui zenden nieuwe Leidschen- dammers. De Centrale Vere niging voor de Ambulante Handel liet weten dat men ernstig ongerust was over de weekmarkt die te ver van de bevolking was gehuisvest en haar omzet zag teruglopen, bij sommigen wel vijfentwin tig procent. Inmiddels was in 1971 het winkelcentrum Leidsenhage geopend. De suggestie van het gemeente bestuur voor het President Kennedyplein in De Heuvel lokte weer hevige protesten uit van de omwonenden. De Kamer Van Koophandel ad viseerde maar liefst twee weekmarkten, één in het oude centrum en één In Leidsenhage waar prognoses een verdubbeling van het aantal bezoekers uitwezen. De winkeliers van de Dam- laan verzetten zich tegen verhuizing naar Leidsenhage omdat zij op hun beurt voor omzetvermindering vrees den. Staking Het was een tijdje rustig tot dat de marktkooplieden op 13 maart 1973 verplaatsing eisten op straffe van staken van de markt. De aktie had resultaat want al twee weken later adviseerde de commis sie voor economische aange legenheden positief en bin nen een maand, op 10 april, besloot de raad tot de gewen ste verplaatsing naar het winkelcentrum Leidsenhage. Oud-marktmeester Hazen berg opende de markt op 5 juni 1973 op een deel van de parkeerterreinen waar ze nu nog staat. Volgens de huidige mark tmeester J.J.J. Nierop telt de markt 110 kramen en er is een wachtlijst van 25 perso nen. De markt loopt uitste kend omdat, aldus Van Nie rop, vooral in deze econo misch slechte tijd op de markt „de gulden nog altijd een daalder waard is". „Als de mensen soms denken dat het stiller is dan voorheen moet niet worden vergeten dat de marktruimte tegen woordig drie straten telt te gen nog maar een jaar gele den twee. Er zijn elke week een paar standwerkers en vooral in de zomermaanden is er een grote toeloop. De kooplieden doen hun uiterste best vooral kwalitatief goede waar te leveren", aldus de marktmeester. Zoals bijna overal elders kent de Leid- schendamse markt een bran chebeperking om de spoeling voor de kooplieden niet te dun te maken. De mark tmeester moet hierop via het marktreglement toezien. Het zilveren jubileum van de markt wordt uitgebreid, op vier achtereenvolgende dins dagen, gevierd. Vandaag ver sierde kramen en veel oude ambachten plus voor de jeugd een luchtkussen. Dins dag 26 april een standwer kersconcours en 3 mei een wedstrijd met fraaie prijzen voor de bezoekers. Dinsdag 10 mei prijzen voor de mooi ste kraam en een ballonnen wedstrijd voor de jeugd. De marktkooplieden hebben voor de toekomst overigens nog meer plannen want, al dus Van Nierop, „ze willen van de markt op Leidsen hage de gezelligste markt van de regio maken". Hoewel men niet van on geduld en uit louter geestdrift staat te trappe len, is de bloedeigen mu ziekvereniging van Nieu we Wetering toch maar mooi aan feestvieren toe. „Door Gunst Verkregen" bestaat zeventig jaar en daar kan niemand om heen. Maar het lijkt een beetje op freewheelen en teren op vergane glorie en dolle herinneringen. We zitten rond de tafel van een nog levendige Michiel J.M.Jansen. Kof fie, met bruin gevlamde cake met een pietseltje crème ertussen. In de keuken staan de borden in klein bestek al klaar voor het middagmaal. Praten aan de Achter weg, vlak naast het Nieuwe Weteringse „Cultureel Centrum" met het houten bijvoeg sel waarin wekelijks de repetities van DGV afge werkt worden. Wie er dan is, doet mee; wie er niet is moet het verder zelf maar weten. Gastheer Michiel Jansen (over een paar weken 83) is de nestor van de vereniging en oud-voorzitter. De laatste tijd laat hij DGV maar wat aanblazen, want „al die nieu wigheden en discorumoer" kunnen hem gestolen wor den. Tot overmaat van ramp denken de overige gespreks partners er ook ongeveer zo over. Dat zijn dan waarne mend voorzitter Theo Zoe tendaal, Engelien v.d.Wet- Bouwmeester, bibiothecares- se die de muziekstukken „bijhoudt", want zo'n stuk van 200 tot 250 gulden is vandaag een kostbare zaak ,en Arie van Tol als oudste werkend lid. Disco De gegevens worden kruise lings heen en weer uitgewis seld en zijn nauwelijks voor een vastlegging bij te houden. Zeventig jaren vliegen hier als een schaduw heen. Ik moet ergens tussen zien te komen, anders loopt het spaak met het verhaal. Met een al had ik de indruk, dat Michiel Jansen (op het mo ment toch echt wel de zich teruggetrokken hebbende aartsvader van de vereni ging) de bakens in de nieuwe tijd niet wil verzetten: „Hoe het allemaal heet kan me niet verrotten, disco, frisco of zoiets, maar ik word niet lek ker als ik er al aan denk". Het bestuur kan daar lustig over praten; de klassieke aard overheerst. Het komt er gewoon op neer, dat ze be doelen: mens, wat waren we vroeger muzikaal. Engelien valt Arie van Tol bij als die zegt: „vroeger werd er nog wat gedaan aan de muziek. Dat is anders geworden. We houden van iets rustigere dan de jeugd, maar we moeten mee, vind ik". Jansen kwam in 1927 uit de Rip naar de Nieuwe Wete ring en bij DGV; „Met de Rip erbij heb ik zo 62 jaar bij el kaar geblazen: piston en bu gel,en toen Arie hier erbij kwam nam die de bugel over en ik blies toen de al- ,t(hoorn)". De zeventigjarige geschiedenis van Door Gunst Verkregen (die Gunst was van de plaatsgenoten, die aan de nieuwe vereniging op niet-confessionele basis bij droegen; en daar hei je Arie weer: „Je had toen Kees Straathof, die Kees de Jood werd genoemd omdat die zo makkelijk aan de centen kon komen. Maar zou je dat er nou wel inzetten?"), enfin, de lange historie krijgt voor mij wat reliëf in de jaren vóór en vlak na de oorlog. Zo weet Arie van Tol nog heel goed, dat ze eens achter Woubrug- ge een optreden hadden en met de pont over moesten naar de Kaag. „Die pont kostte toen een gulden en dat was een rib uit je lijf voor de club. We kwamen toen met de veerman overeen om voor dat geld dan maar een mare te blazen. Jeetje mensen, dat was een toestand. Er werden zelfs twee marsen door el kaar heen geproduceerd, hoe 't maar uitkwam. Dat was ook door gunst verkregen!" Grote trom In '37 of zo, had je de verlo ving van prinses Juliana met haar prins Von Lippe Bies- terfeld. DGV deed eraan mee, maar de man van de grote trom (vlak achter de „metter", beter geschreven als de maltre) sloeg zo hard dat-ie de trom te barste beukte. Men ging evenwel met de pet rond en voor 16 gulden kon een nieuwe trom gekocht worden. Dat waren pas tijden. Arie: „In '40-'41 waren de Russen in Finland en bij muziek werd in heel Alkemade voor Suomi, het land der duizend meren en het Finlandia van Sibelius, gecollecteerd: meer dan drie honderd gulden kon worden overgemaakt. Niemand weet meer waarnaar. Maar als je over Finland hoorde, begon je vanzelf al te schreien uit medeleven". Michiel Jansen (over het eer ste feest „in de Oude Aa"): „Daar speelden we ook, maar er bleek geen bier voorhan den te zijn, zo vlak na de oor log. We kregen een grote bus vol karnemelk voor de dorst. De dolste toestanden. Kijk, toen had je nog liefde voor de muziek. Ik zeg maar: je zat met hart en ziel achter de muziek, meneer!". Engelien (die volgens Arie, en veel bij val, vroeger ook echt'een En gel moet zijn geweest): „Er is nu te weinig doorzettingsver mogen, geloof ik". mensen nodig om tot een vol ledige bezetting te geraken. Als ze maar allemaal op de repetitie zouden komen!" Arie van Tol, echter, denkt, dat „het weer iets aan het op komen is". „Het dieptepunt, geloof ik, ligt achter de rug. .Maar we hebben ontzettend veel te danken aan de hulp van „Liefde voor Harmonie" uit de Veen. Die mensen zor gen graag voor de aanvulling van onze bezetting. Het is fijn, dat ze dat doen. Die Veendere zijn zulke lui. Dat zeg ik eerlijk, ook al beweren de Weteringere weieens wat anders. Je weet niet wat je er voor terug moet doen, tegen over die Veense assistentie. We verwachten meer leerlin gen voor DGV. Aan onze di rigent W. Kruiskamp ligt het niet; die is zo jongachtig en enthousiast". Stafm uzikan ten Zelfs Michiel Jansen weet het allemaal niet zo bestig meer. Maar Willem Weenink was de eerste dirigent van DGV, Van der Kaai de twee de en de derde „de kleine P. de Haan"; allemaal uit Lei den, van het 4e R.I. en staf muzikanten. Dan had je nog Jan Ruiten, een eigen wer kend en blazend lid, die na een schriftelijke opleiding di rigent werd en voor de lol stukken schreef waarvan men niet meer zeker weet of ze ooit werden uitgevoerd. Na Ruiten kreeg je meneer Couprie, en P.Baart was een jaar of 25 dirigent, totdat Kruiskamp bijna twee jaar geleden hem opvolgde. Maar laten we niet de eerste voor zitter vergeten: Arie Kalken. En vooral niet diens roem ruchte opvolger M. („god ver") Spring in 't Veld, die zei waar het op stond. De derde president was M. Jan sen, en hij vindt het best zo. Als-ie z'n hap maar op tijd krijgt. Door Gunst Verkregen zit nu in haar tweede uniform. De eerste tijd speelden de man nen in een wit overhemd en met een pet daarboven, maar in '66 kwamen er 66 afdan kertjes van de KLM-muziek. Zeven jaar terug deed het tweede uniform z'n intrede. Bruin. En er was wat discus sie over de vraag of het blau we vaandel daar nog bij pas te. Dan maar een nieuw vaandel ook. Door Gunst Verkregen neemt de jeugd voor lief en hoopt op aanpas sing. Gaat gewoon ook door met het jaarlijkse donateure concert, met nummers die klaarblijkelijk door het be stuur, althans Jansen, veraf schuwd worden. Dan zijn er de serenades in het dorp en de Koninginnedagviering op drie plaatsen: Nieuwe Wete ring, de Wetering Buurt en Kaag. Die grenzen worden niet overschreden, want dan zou men op iemand andere' erfgoed lopen te blazen en trommelen. Feest Feest: vrijdagavond 13 mei, vanaf acht uur. In het mu- zieklokaal naast het Cultu reel Centrum. Engelien: „Met huldigingen onderling". En zaterdag daarop een receptie. Arie van Tol (hele partijen leerde hij in zijn carrière uit z'n hoofd), nog jong genoeg om mee te blazen: „Ga je mee naar de muziek? Nou nee, dat doen er niet zo veel meer, helaas". Maar aartsvader Jansen blijft toch vertrouwen op een beetje „meer hart en ziel" voor Door Gunst Ver kregen. En het is lente. Net zoals in 1913. Toen DGV be gon. Hoe zit het nou, aan de Nieuwe Wetering? Ere-afdeling Bestuur en oude leden van DGV bij het gouden «eest, 20 jaar geleden, met voorzitter Jan sen in het midden vooraan; „verder zijn er nog vier van over". In '46 ging Door Gunst Ver kregen in een open vrachtau to naar het eerste naoorlogse concours. Dat was in Putten. Men speelde nog in de ere-af deling, en was gewend aan eerste prijzen. Maar volgens Arie struikelde men toen over het verplichte nummer en het gehele gezelschap kwam met de open vrachtau to weer als een toeter thuis. Men zat vanaf die tijd al enigszins in de put, en het ging bergafwaarts met DGV. Het bleef Verkregen, maar de Gunst leek verspild. In '58 kwamen er voor 't eerst dames in de muziek; Engelien: „Na veel soebatten, want er waren er die dat te gen wilden houden". „Ja wel", zegt Jansen, „we moes ten naar noten kijken, niet naar meisjes. Ja, zo was het, Arie! We hebben nu 40 spe lende leden, met de drum band van 12 erbij. Vroeger had je 17, 18 muzikanten en 3 voor het slagwerk. Dat was genoeg. Nu heb je 25, 26 Vader Jansen en vier zonen Jansen, in 1956, zonder uniform en alleen met de pet: „vader is uitgeblazen en de jongens zijn doorgeblazen...!"

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5