Universiteitsraad vijst opheffing tudieriehtingen af VMNrkkine Millies. lia an het Reve spleidooi voor Slavistiek err as je achter Gijzelaarsbank Nieuw type taxi op komst £elcLe Somo/nt SIDEN EeidaeSomant DINSDAG 19 APRIL 1983 PAGINA 3 \GD olitie treedt op tegen ito's in Haarlemmerstraat IDEN De politie heeft van- :ht 19 maal proces verbaal op- naakt tegen automobilisten, in de Haarlemmerstraat reden in de stegen bij de Haarlem- ie|rstraat hun auto hadden ge- m.® keerd. sond wHial iroePoi cult uitei ei ooi ingri *ens if elf uur trad de politie op tegen imobolisten, die het verbod om de Haarlemmerstraat gebruik te ;en, negeerden. Vooral het parke- in de stegen naar de Haarlem- ■straat is de politie een doorn in t A' vord Vrie ?nde de a aris ïroej iting de rpt. bew eefd. febr nog dat mon het oog, omdat het de brandweer en de eerste hulp dienst in geval van nood onmogelijk kan maken de plaats van bestemming te bereiken. De actie maakt deel uit van pogingen van de politie om de Haarlemmer straat weer zijn bestemming van wandelgebied terug te geven. Het is de bedoeling dat ook overdag veel vuldig tegen auto's in de Haarlem merstraat zal worden opgetreden. De actie is op touw gezet na een flink aantal klachten en na de constatering dat steeds meer auto's door het wan delgebied rijden. Caravan uitgebrand LEIDEN Een caravan die stond geparkeerd bij de vuil verbranding aan de Floris Versterlaan is gistermiddag uitgebrand. De brandweer was wel aanwezig maar greep niet in, omdat het volgens de eige naar om een oude caravan ging, die voor hem geen nut meer had. Omdat de branden de caravan geen gevaar voor de omgeving opleverde, heeft de brandweer het brandje niet gedoofd. De oorzaak van de brand is vermoedelijk een weggegooide peuk. Babbeltruc levert 3.500 gulden op LEIDEN Een reisbureau aan de Breestraat is zaterdag door een babbeltruc 3.500 gul den kwijtgeraakt. Tegen sluitingtijd verschenen twee damens in de zaak. Eén wilde een reis naar Londen boeken en de andere vroeg of een biljet van honderd gulden gewisseld kon worden. Perso neel van het reisbureau haalde een geldkistje tevoorschijn en zette het kistje op de balie. Terwijl het personeel werd af geleid moet het geld door de vrouwen uit het kistje zijn ge- Haagsche Courant stopt editie Leiden LEIDEN De Haagsche Courant zal met in gang van vandaag niet meer met een Leidse editie verschijnen. In een mededeling aan de lezers zegt de hoofdredactie van dit blad onder meer, dat de lezers in Leiden en omgeving meer prijs stellen op nieuws uit Den Haag. Enkele jaren geleden begon de Haagsche Cou rant met een Leidse editie. Daartoe vestigde men een eigen lokale redactie in een pand aan de Apothekersdijk. Na anderhalf jaar werd deze redactie opgeheven en kreeg de Haagsche Courant de beschikking over een belangrijk deel van de regionale copy van de Leidse Cou rant, ook een van de door het Sythoff concern in Rijswijk uitgegeven dagbladen. De opheffing van de Leidse editie van de Haagsche Courant is een direct gevolg van de bezuinigingen bin nen Sythoff Pers. d IDEN De Leidse versiteit wijst de op ing van de studierich- ;en Italiaans, Slavistiek Andragologie in Lei- af. De universiteits- besloot gisteravond Icfrtoe met de meerder- van één stem. De verklaarde zich wel coord met de rest van eindrapport van de ,e kverdelingscommissie \C), waarin zoals eer- gemeld onder meer voorgesteld de bo- eigenoemde drie studie- atingen in Leiden op te fen. Een amendement irin wordt gesteld dat argumenten voor deze jjeffing alsnog moeten den getoetst, omdat door de TVC niet is e rdt gebeurd, haalde geen meerderheid. De raadsvergadering stond ge heel in het teken van de on duidelijkheid rond de taakver delingsoperatie, die een bezui niging van een kwart miljard gulden moet opleveren bij het Nederlandse universitaire on derwijs. Onderwijsminister Deetman, die de aanzet tot deze operatie heeft gegeven, had al vrij snel na het ver schijnen van het eindrapport van de TVC in maart een af keurende reactie laten horen. Dit deed hij tegen eerderge- maakte afspraken in. Boven dien werd in de universiteits raad gisteravond bekend dat de minister een ontwerp van wet had ingediend waarin „be palingen van bijzondere aard voor taakverdeling in het we tenschappelijk onderwijs" worden genoemd. In dit ont werp wordt impliciet meege deeld dat de universiteits- en hogeschoolraden de komende jaren géén essentiële beslissin gen over de uitvoering van de bezuinigingen mogen nemen. De raad wijdt volgende week maandag besprekingen aan deze wet. Het collegelid Koornstra was niet gelukkig met de afwijzing van het voorstel tot opheffing van de drie studierichtingen: „We mogen blij zijn dat de schade in Leiden zo beperkt is gebleven, vooral wat betreft de letterenfaculteit. De raad moet goed beseffen dat lette ren er zonder opheffing niet vanaf komt bij de minister, hoe wrang dat ook moge zijn voor Italiaans en Slavistiek. Als we deze voorstellen tot op heffing afwijzen, lopen we groot risico dat de minister in augustus met nieuwe plannen komt en die kunnen wel eens veel dieper ingrijpen. De mi nister heeft immers onlangs al Duits, Frans en Spaans als mo gelijke bezuinigingspunten ge noemd", aldus Koornstra. Collegelid Koornstra toonde zich gisteravond ook geen groot voorstander van een al ternatief dat onlangs uit de let terenfaculteit is gekomen on der de naam „plan Smeets". Dit plan, in feite nog een dis cussiestuk dat blijkens een schriftelijke verklaring even wel wordt ondersteund door een meerderheid in de facul teitsraad letteren, wil zonder opheffingen tot een herinde ling van de faculteit komen. Dit moet dan gebeuren via een natuurlijk verloop onder de wetenschappelijk medewer kers, waarmee een besparing van 4 miljoen wordt bereikt volgens de berekeningen van opsteller Smeets. De heer Koornstra wees dit plan echter van de hand omdat het daarin voorgestelde vacaturebeleid naar zijn mening „niet structu reel genoeg" is. ,EIDEN „Als Nederlander erken en respecteer ik het \cht van alle andère Nederlanders. Ik mag misschien dèn- ;n dat sommige Nederlanders beter in de wieg'gesmoord tadden kunnen worden, en als ik me kwaad maak zal ik dat \isschien ook soms zéggen, maar als ik uitgenodigd zou wor- toe te treden tot een commissie die aanbevelingen moet •n over welke 3000 Nederlanders door wurging om het le- rn zouden moeten worden gebracht, dan zou ik zo'n uitnodi- niet aannemen. Ik zou dat immoreel vinden. Dertien Ne- 'rlandse academici hebben dat wel gedaan. Zij hebben de \itnodiging aanvaard om zitting te nemen in een commissie ie moet aanwijzen wie van hun collega 's wel en wie niet ont- lagen gaan worden". Aan het woord was gisteravond de als 'lavist bekende en misschien nog wel meer als essayist be ende K.van het Reve tijdens de vergadering van de univer- jteitsraad. 'em was gevraagd, zeer waarschijnlijk door zijn collega's van e met opheffing bedreigde Slavische vakgroep, commentaar leveren op die opheffing. Zoals het bovenstaande laat zien, deed hij dat op de van hem bekende scherpe wijze. Hij be zorgde de raadsleden in de zaal en de het publiek op de tribu ne een paar welkome minuten van afwisseling op de door gaans niet altijd even interessante woordenbrij. Het doel van zijn toespraak was evenwel niet anders dan dat van zijn twee mede-toesprekers van Italiaans en Andragologie: het behoud van deze met ondergang bedreigde studierichtingen. Dit hield voor alle drie in dat er werd gewezen op: de anciënniteit van de richting, dan wel het grote aantal publikaties, het interna tionaal hoog aangeschreven staan, het gespecialiseerd zijn in een bepaald tijdvak of op een bepaald gebied, of het opge bouwd hebben van een rijke collectie boeken en handschrif ten. Onder de indruk van deze pleidooien of niet, in elk geval besloot de universiteitsraad niet akkoord te gaan met de .op heffing van de drie. Of het gevaar voor opheffing nu echt is afgewend, kan sterk worden betwijfeld. Het is zeer waar schijnlijk dat Van het Reve zijn scherpe tong over dit onder werp nóg eens zal moeten laten spreken, maar dan in de Tweede Kamer. rMET Muznr osmEd< NDA 0.IIDEN In verband t de reconstructie en vernieuwen van de irkluizing van het Kort penburg moet de Gijse- rsbank op de Noord- a dsebrug tijdelijk ver- ijnen. In welke vorm uit 1920 daterende nument, dat werd op dicht om de Leidse bur- neester N. de Gijselaar >r zijn hulp in de Eerste •feldoorlog te danken, i het Kort Rapenburg ug zal keren, is mo- inteel in studie. het Leids gemeentehuis twee plannetjes gemaakt er beide van uit gaan dat Ie huidige situatie verande- Rapenburg geschapen. Pro bleem hierbij is wat er met het monument moet gebeuren. Bij herplaatsing zal het monu ment een groot deel van zijn charme ontnemen, wordt ge vreesd. Het tweede voorstel behelst het aanbrengen van een plan kier over het water van het Rapenburg aan de achterzijde van het monument. Wanneer dit plankier met trappetjes vanaf de Noordeindse brug toegankelijk wordt gemaakt, ontstaat een soort terrasje dat door de Gijselaarsbank wordt afgeschermd van het drukke verkeer. Het laatste plannetje heeft als voordeel dat niet ge tornd wordt aan de historische en stedebouwkundige waarde van de bank. Beide plannetjes komen binnenkort aan de orde in de commissie ruimtelijke ordening. ring moet komen. Stedebouw kundig gezien heeft de bank drie functies. Het herstelt iets van de oude beslotenheid van het Rapenburg die er was voordat de elektrische tram en de auto hun intrede deden. De bank draagt bovendien bij aan een visuele geleiding van de verkeersstroom op de drukke T-kruising Breestraat-Kort Rapenburg-Noordeindë en tenslotte was de bank bedoeld als een rustig plekje waarop men het verkeer gade kon slaan. Door de enorme toena me van het verkeer ter plaatse is deze laatste functie zo goed als komen te vervallen. Het eerste voorstel pleit voor het verwijderen van de Gijse laarsbank. De Noordeindse brug zal hierdoor het karakter van een echte brug (met bru gleuningen) krijgen en er wordt een vrij uitzicht op het Een van de getoonde modellen. Goedverzorgde modeshow in Stadsgehoorzaal LEIDEN Twee uitstekend verzorgde modeshows werden gis teren gebracht door Dickhoff Mode en Lady Service in de Stadsgehoorzaal. Hoewel de getoonde kleding van Dickhoff Mode charmant, goed draagbaar en mooi van kwaliteit was, stak de show van de lingerie, nacht- en badkleding met kop en schouders boven alles uit. Op dit gebied was er voor elk wat wils. Van zeer sjiek tot eenvoudig en lekker betaalbaar was wat Lady Service deze avond liet zien. Als lady-speaker fungeerde Judith Dickhoff, eigenaresse van beide modezaken. Voor de pauze waren het overwegend de confectiematen die ge toond werden, veelal in combinatie met pastelkleurige hoeden. De schoentjes, vaak eveneens in de zachte pastel maar ook in de wat hardere zomerkleuren, waren van de firma Van Dalen uit de Donkersteeg. Deze avond bleek dat Dickhoff Mode goed gesorteerd is in de zogenaamde tussenmaten en wel de maten 39 tot en met 55, wat voor veel dames een uitkomst biedt. Ook de wat volslanke vrouw kwam in deze show goed aan bod. Mooie, klassieke ja ponnetjes met bijpassende jasjes, maar ook de 100 procent katoe nen tricot jurkjes die zo lekker draagbaar zijn, hadden een plaatsje in de show. De korte broek is dit jaar opnieuw te zien in het modebeeld, nog meer dan vorig jaar. En ook de driekwart broek uit de jaren vijftig is weer terug. Grappig was de zoge naamde rock ep roll-jurk, bestaande uit een hele wijde rok in de kleuren paars-groen-wit en zwart. Het lijfje was van zwarte tri cot en de prijs van dit alleraardigste jurkje was 169,-. Beeld schoon was de jumper met vleermuismouwen in de zachte re genboogkleurtjes met bijpassende slankvallend rokje met dezelf de uitwaaierende kleurtjes. Na de pauze kwam de foundation, nacht- en badkleding aan de beurt. Zo te zien is er op dit gebied een ware revolutie aan de gang. Harde kleuren zoals de felle blauwe en rode en paarse kleur waren te zien in de getoonde collecite van Lady Service, die prima van pasvorm en van een hoogwaardige kwaliteit was. RIJK STEUNT EXPERIMENTEN LEIDEN De overheid gaat experimenten met beveiligde taxi's finan cieel steunen. Het gaat hierbij om een nieuw type voertuig dat wordt ont wikkeld als opvolger van de Londense taxi's. Het type lijkt op een Range Rover en kost ongeveer 40.000 gulden. Het gaat daarbij om taxi's waarbij tussen de bestuurder en de passagiers een ruit is aangebracht van onbreekbaar materiaal. De zitplaats naast de chauffeur is dan niet meer voor passagiers beschikbaar. Ondanks de ruit zou commu nicatie tussen bestuurder en passagiers mogelijk moeten blijven. Verder zou door een luikje in de ruit betalingen plaats moeten vinden. Passa giers zouden zelf achter in en uit moeten stappen. De deuren bij de chauffeur zijn van bin-, nen afgegrendeld. Het eerste prototype van de taxi komt in februari 1984 op de markt. Dit is gisteren gebleken uit woorden van minister Smit- Kroes (Verkeer en Waterstaat) bij de aanbieding van het eindrapport van de Commissie taxibeveiliging door de voor zitter van die commissie, het PvdA-Kamerlid Van der Doef. De minister liet daarbij weten van experimenten met de be veiligde taxi goede verwach tingen te hebben waarbij een beveiligde taxi, behalve de be veiliging, ook andere voorde len kan hebben. Te noemen zijn een imagoverhogende werking van taxi's en een be tere herkenbaarheid voor het publiek. Met de uitspraak van de com missie is een streep gehaald door de vinding van de Leidse taxi-chauffeur J. Klein. Deze introduceerde vorig jaar de veiligheidskoepel. De heer Klein: „De commissie vond mijn koepel te duur. Maar vol gens mij zien ze het toch wel verkeerd. Zo'n nieuw type taxi is uiteraard een goede oplos sing voor steden als Amster dam, Den Haag en Rotterdam. Maar voor de kleinere ge meenten gaat het niet op. Daar wordt een taxi ook gebruikt bij trouwerijen en begrafenissen. Straks zou dat niet meer kun nen. Want je kan toch een ge zelschap niet in jeeps gaan vervoeren, nietwaar?". Mo menteel rijden er in ons land zo'n honderd taxi's met een koepel van Klein rond. Tot volle tevredenheid, meent de Leidse chauffeur. Dit handige miniatuur bankschroefje krijgt u toegestuurd als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Naam 1 _als nieuwe abonnee van de Leidse Courant Adres Postcode/Plaats_ Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) C per kwartaal Stuur een.miniatuur bankschroefje naar: Naam Adres Postcode/Plaats_ Telefoon Stuur deze bon in open envelop -geen postzegel plakken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232,1 2500 VG Den Haag Kunstuitleen De etalage van de Leidse kunstuitleen (Lammermarkt 35) is tot en met 14 mei ingericht met werken van de kunstenaar Peter van Emmerik. Hij maakt schilderij en als Piet Mondriaan en Theo van Doesburg, abstrac te en formele kunst met een nuchter en objectief ka rakter. De werken van Peter van Emmerik bestaan uit geometrische grijze vlakken waarop grijze, rode en blauwe accenten zijn aangebracht. De kunstenaar is 14 mei zelf in de kunstuitleen aanwezig om zijn werken aan iedereen die daar een goede fles drank voor over heeft, uit te delen. Smalspoor De afdeling Rijnland van de Nederlandse Vereniging van Belangstellenden in het Spoor-en Tramwegwezen houdt morgen een bijeenkomst over smalspoorlijntjes in Neder land. De aandacht zal vooral uitgaan naar het laatste smal spoorlijntje dat Nederland nog kent, de 11 kilometer lange spoorlijn door de Katwijkse duinen. Jaarlijks worden hier excursies georganiseerd met miniatuurtreinen, getrokken door stoomlocomotiefjes. Het spoorlijntje is uit milieu-oog- punt enigszins omstreden. De bijeenkomst wordt verleven digt met dia's en films van voormalige smalspoorlijntjes in Nederland en wordt gehouden in café Eigenzorg, Stations weg 29. De bijeenkomst begint om acht uur. Druk en papier Het afdelingsbestuur van Druk en Papierafdeling Lei den houdt morgen een ledenvergadering waarop het principe- akkoord dat bij de CAO-onderhandelingen is vastgesteld, ter discussie staat. De vergadering wordt gehouden in het clubhuis van Noorderkwartier aan de Anna van Saksenstraat. De bijeenkomst begint om acht uur. Sportrommelmarkt Voor de zevende maal wordt dit jaar van 22 tot en met 24 april een „Rommelmarkt Sport-Inngehouden. De voor gaande jaren werd deze rommelmarkt steeds in de Ton Menkenhal gehouden, maar dit jaar wordt uitgeweken naar de Groenoordhallen. Vorig jaar deden er ruim 70 ver enigingen, uit Leiden, Valkenburg, Delft, Voorschoten en Leiderdorp aan mee en was de totale omzet ruim 125.000 gulden. De opbrengst komt ook dit jaar weer ten bate van de deelnemende sportverenigingen. Behalve sportvereni gingen, mogen nu ook verenigingen in de hobby-sector, zo als bijvoorbeeld modelschaalbouw, boetseerwerk, minia- tuurbouw, pottenbakken enz. aan de rommelmarkt deelne men. Verenigingen en hobbyisten die alsnog willen deelne men kunnen bellen naar 071-765317, of schrijven naar postbus 1020, 2302 BA Leiden. Muzaktheater Het LAK-muzaktheater brengt vrijdag 22, zaterdag 23 en zondag 24 april het stuk „Hoe kun je je moeder be zitten" in het Leidse LAK-theater aan het Levendaal 150 III. Het is een programma rond het thema India nen. Het is een weerslag van allerlei associaties en projecties op de indianenwereld. De romantiek komt tegenover de werkelijke wereld te staan en de reactie van de westerse wereld daarop. De groep zegt zelf: „Muzak heeft voor ons geen negatieve bijklank. Het staat voor zoveel mogelijk, dat wil zeggen niet puur illustratief, gebruik van muziek in de voorstelling. „Hoe kun je je moeder bezitten" is geen echt afgerond produkt. De vorm heeft iets van een collage, toont een breed scala van associaties met het fenomeen Indiaan en roept misschien meer vragen op dan het beant woord. Het programma begint om half negen. Infor matie en reserveren kan van maandag tot en met vrij dag van drie tot vijf uur, tel. 124890. Modeshow In clubhuis Matilo (Zaanstraat 126) wordt vrijdag 22 april een modeshow gehouden waarbij vijf mannequins de klas sieke zomermode in de maten 38/39-50/51 zullen showen. De show begint om tien uur. Meesterserie, Het Rotterdams Philharmonisch Orkest geeft vrijdag avond in de Stadsgehoorzaal een concert. Het orkest staat onder leiding van de jonge Koreaanse dirigent Myung Whun Chung, solist is de Amerikaanse pianist Steven de Groote. Het prgramma bevat werken van Chopin, Mozart en Dvorak. Het concert begint om kwart over acht, toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij K&O aan de Oude Vest 45, telefoon 141141. Hypnotiseur Hypnotiseur P.J. Hansen treedt vrijdagavond op in buurt huis Groenoord aan de Pasteurstraat 23. Hansen geeft een demonstratie van zijn kunnen. Hij laat het publiek 'vreem de' dingen doen en laat de mensen allerlei sensaties onder gaan, zonder dat dat hen enige moeite kost. De voorstelling begint om negen uur, de toegangsprijs bedraagt vier gul den. Haarlemmerweg De Haarlemmerweg tussen Willem de Zwijgerlaan en Maresingel zal tot en met 30 april afgesloten zijn voor het doorgaande gemotoriseerde verkeer in verband met werk aan de riolering. Het verkeer wordt omge leid via de Schuttersveld- en de Schipholweg. Poppentheater Poppentheater Pantijn geeft morgenmiddag vier voorstel lingen in Groenoord. Om één uur treedt men op in de Hansenstraat, om twee uur in de Maredijkspeeltuin, om drie uur in de Jan Lievenstraat en om vier uur in buurt huis Groenoord aan de Pasteurstraat. In dit buurthuis wordt morgenavond van acht tot tien uur een feest voor buitenlandse mannen gehouden. Gemeente wil sloop gashouder LEIDEN De gemeente heeft het energiebedrijf Rijnland ge vraagd de grootste gashouder op het terrein nabij de Groenoord- straat af te breken in verband met de stadsvernieuwingsactivi teiten die in de wijk plaats hebben. Zo is het de bedoeling dat binnenkort de bouw van 36 woning wetwoningen op het Olgaterrein naast de gashouder van start gaat. Onderdeel van de stadsvernieuwing is ook de aanleg van een fietspad over een gedeelte van het gashoudersterrein: Hier over is reeds overeenstemming bereikt tussen gemeente en Rijn land. De gemeente zou graag zien dat de gashouder is afgebro ken voordat met de woningbouw wordt begonnen. Bovendien zou de gemeente graag een deel van het terrein overnemen. Van de zijde van het EBR is te kennen gegeven dat er de eerste jaren nog geen beslissing genomen kan worden over het afstoten van het terrein omdat het bedrijf de opslagruimte nodig heeft.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3