Oprichting nieuwe RDM-reparatie op losse schroeven Akzo wil meer doen in Amerika Reorganisatie Hyster moet nog wachten Meneba verwacht voor '83 weinig afwijkende winst Ennia uit de gratie 7 Beurs van Amsterdam ECONOMIE ftjidóeSouoont DINSDAG 19 APRIL 1983 PAGIN, pTI Toevertrouwde middelen spaarbanken fors gedaald De teleurstellende cijfers, waarin de spaarresultaten zijn begre pen, hebben volgens spaarbankkringen voor een deel te maken met de teruggelopen rentevergoedingen op depositio's. Enig ver band met de door ABN-topman Batenburg gesignaleerde kapi- taalvlucht van zwart geld naar het buitenland ziet men voor de maartcijfers nog niet. Bij de Centrumbank nam het tegoed af met 87 miljoen (v.j. maart met 18 miljoen). Bij de Nutsspaarbank Den Haag is ƒ22 miljoen ontgqaan (v.j. 1,5 miljoen), evenals bij Spaarbank West- -Nederland (v.j. maart werd 1,3 miljoen bijgeschreven). Ook i andere delen van het land kijkt me lentemaand terug. i minder geslaagde ARNHEM Op straffe van een geldboete van 1 miljoen gulden, moet het Amerikaanse vorkheft ruckconcern Hyster wachten met het overhe velen van de produktie van twee vorkheftruckse ries van Nijmegen naar Schotland. Eerst moet de ondernemingskamer van het gerechtshof te Am sterdam hebben beslist over een enquêteprocedu re die de bonden willen voeren over de voorgeno men reorganisatie. Dit vonnis heeft mr. Van Jul- singha, president van de ar rondissementsrechtbank te Arnhem gisteren gewezen in het kort geding dat de Indus triebond FNV en CNV en de Unie BLHP tegen de directie van Hyster hadden aangespan- Hyster wil de produktie in Nij megen beëindigen en over brengen naar Schotland, om dat daar flink kan worden uit gebreid dank zij de steun van 82 miljoen gulden van de Brit se overheid. Door de over plaatsing gaan in Nijmegen eerst 158 en later 68 arbeids plaatsen verloren. De tweede en derde eis op heffing van het op non-actief stellen van 158 werknemers en inzage in de resultaten van het wereldwijde capaciteitson- derzoek van Hyster Company dat de basis vormt voor de voorgenomen reorganisaties zijn niet ingewilligd. De bon den gaan hiertegen in beroep. Mr. Julsingha verwierp de derde eis omdat volgens hem anders het gevaar bestaat dat gegevens uit een geheim on derzoek bij de concurrentie te recht komen. Overigens heeft de Europese Commissie, die de steunverle ning door de Britse overheid betwist, vorige week een pro cedure geopend die ertoe kan leiden dat Groot-Brittannië voor het Europese Hof van justitie in Luxemburg wordt gedaagd. De Britten moeten binnen vier weken duidelijk heid verschaffen aan de voor deze zaken verantwoordelijke Europese commissaris, mr. Frans Andriesen. De Commis sie zal de antwoorden daarna beoordelen om tenslotte het licht al of niet op groen te zet ten voor Hyster. ROTTERDAM De voorgenomen oprichting van de nieuwe RDM-repa- ratiewerf, waar vijfhon derd van de ongeveer ze venhonderd ontslagen RDM-werknemers zouden kunnen werken, is hoogst onzeker geworden. De be drijfsvereniging voor de metaal- en elektrotechni sche industrie zal name lijk bij een eventueel op te richten nieuwe reparatie- werf een claim van onge veer vijf miljoen gulden indienen voor uitkeringen aan de ruim zevenhon derd ontslagen RDM-werknemers. De deelnemers in de RDM-reparatie stelden als voorwaarde voor hun finan ciële steun van in totaal 15 miljoen gulden, dat de be drijfsvereniging zou afzien van een claim op grond van artikel. De bedrijfsverehiging heeft haar besluit genomen „om precedent-werking te voorko men", zoals een woordvoerder toelichtte. De bedrijfsvereni ging wil niet afwijken van het bestaande artikel 1639 AA van het fc paalt neming de verplichtingen op zich neemt van het overgeno men bedrijf. In het geval RDM zou dat betekenen dat de door de gemeente Rotterdam èn de werven Scanmarine en Boele op te richten nieuwe repara- tiewerf de verplichtingen (lo nen, uitkeringen) overneemt van de failliet verklaarde RDM-reparatiewerf op Heij- plaat. De bedrijfsvereniging is het, evenals de vakbonden en de bewindvoerders bij RSV, niet eens met de minister van justi tie mr Korthals Altes, die naar aanleiding van de RDM-zaak liet weten dat artikel 1639 AA ook anders kan»worden uitge legd. Omdat er nu een discus sie gaande is over de bedoeling van het betreffende wetsarti kel zal de bedrijfsvereniging de rechter om een uitspraak vragen. In afwachting van het gerechtelijk vonnis moet de overheid, aldus de bedrijfsver eniging, in het belang van de werkgelegenheid van de RDM-werknemers de nodige financiële steun verlenen. RIJSWIJK/AMSTER DAM Meneba (meel, mengvoeders, bakkerijen) denkt ondanks enkele te verwachte negatieve fac toren dit jaar weer een be scheiden positieve winst te kunnen behalen. De net towinst over het eerste kwartaal dit jaar is iets hoger geweest dan in de zelfde periode van 1982, wat gezien de moeilijke markten verheugend is, aldus de voorzitter van de raad van bestuur, mr. F. Martin, gisteren bij de presentatie van het jaar verslag. Het bestuur gaat uit van de opvatting, dat het lopende jaar voor het Nederlandse bedrijfs leven nog bijzonder moeilijk zal worden. De concurrentie voor het concern neemt toe en een groot aantal externe facto ren maken elke toekomstvoor spelling hachelijk. Over de be haalde winst in 1982 is Meneba wel enigszins tevre-den, maar het rendement is nog steeds onvoldoende. Veel factoren waren ongunstig, zoals het zwaar gesubsidieerd dumpen van bloem door Amerika in Eypte en door Griekenland in het Midden-Oosten. De omzet bleef tenslotte nage noeg gelijk met 1265 miljoen. De bescheiden nettowinst ging uiteindelijk van 2,6 miljoen naar ƒ4 miljoen. Voorgesteld wordt, het dividend te verho gen van 2,50 naar 3,50 per aandeel van 50 nominaal. Na jaren van overleg lijkt de regionale herstructurering van de bakkerijen in ons land nu definitief van de baan te zijn. Doordat de technische overca paciteit nu niet wordt wegge nomen, zal de concurrentie toenemen, zo werd gisteren gesteld. Merjeba voert besprekingen met Ahold over de overne ming van de Albro-banket- bakkerijen, een volledige dochter van Ahold, in Tilburg. Sinds begin dit jaar is een ach terstand van vijf cent per brood ontstaan in de aanpas sing door Economische Zaken van de broodprijs aan de geste gen kosten. MARKTEN VEEMARKT LEIDEN Geleidelijk herstel Britse economie verwacht LONDEN De vermindering van de inflatie en de daling van de rentetarieven zullen dit jaar bijdragen tot een geleide lijk herstel van de Britse eco nomie. Dit zegt de voorzitter van de raad van bestuur van National Westminster Bank, Robin Leigh-Pemberton, in het jaarverslag van de bank. Leigh-Pemberton wordt in juli f»resident van de Bank of Eng- and. Volgens de bankier is er door de vermindering van de inflatie en de toeneming van de produktiviteit een goede basis ontstaan voor een duur zaam economisch herstel. Krachtig herstel resultaten Brill LEIDEN NV Boekhandel en Drukkerij voorheen E. Brill in Leiden heeft over 1982 een nettowinst behaald van 555.000 tegen een verlies van 1,05 miljoen in 1981. Het be drijfsresultaat bedroeg 568.000 tegen 627.000 nega tief in 1982. De overige baten en lasten beliepen 96.000 po sitief tegen 436.000 negatief, zo heeft de onderneming be kendgemaakt. Voorgesteld wordt over 1982 een dividend uit te keren van 14 procent, waarvan naar keuze 10 pro cent in aandelen. Een zelfde keuzedividend werd uitge keerd over 1980. Over 1981 werd het dividend gepasseerd. Bedrijven minder tevreden over grote gemeenten GRONINGEN ..Vooral de grote gemeenten die het be drijfsleven willen stimuleren, moeten hun ambtenarenappa raat dé-bureaucratiseren. Een recent onderzoek van de Ne- derlandsche Middenstands- bank heeft uitgewezen dat de tevredenheid van de bedrijven over de medewerking van de gemeente sterk afneemt naar mate de gemeente groter is". Dit heeft drs. I. van der Boor, lid van de raad van bestuur van de Nederlandsche Mid- denstandsbank gezegd bij de officiële heropening van de NMB-vestiging in Groningen. „Het zou een goede zaak zijn als Nederlandse gemeenten en steden het voorbeeld van Gro ningen zouden volgen en een speciaal adviescentrum voor bedrijven zouden inrichten. Een dergelijk centrum kan de ondernemers begeleiden bij hun contacten met de over heid. Het kan ook een belang rijke steun zijn voor vooral de lagere overheden om vestiging van bedrijven aantrekkelijk te maken", aldus Van der Boor. Goud- zilverprijzen AMSTERDAM De prijzen van goud en zilver van gister middag: (tussen haakjes de vo rige prijzen). Goud onbewerkt 38.820-39.620 (38.000-38.800); bewerkt verkoop 41.610 laten <40.740 laten). Zilver onbe werkt 1060-1130 (1005-1075); bewerkt verkoop 1190 laten (1130 laten). Dollar op record tegenover frank PARIJS De koers van de dollar is gisteren op de Parijse wisselmarkt gestegen, vooral ten opzichte van de Franse frank. De dollarkoers bereikte een record met 7,3565 frank na een opening van 7,3085 frank. Het voorgaande record werd vorige week donderdag be reikt met een notering voor de dollar van 7,3190 frank. De stijging komt wellicht voort uit de verwachting dat de renteta rieven in de VS voorlopig niet zullen dalen, wat het vertrou wen in de Amerikaanse munt eenheid versterkt. Deze koers van boven de zeven Franse frank per dollar doen de voor delen voor Frankrijk van de laatste OPEC-olieprijsverla- ging volledig teniet. Olieprij zen worden in dollars bere kend en Frankrijk is een grote olie-importeur. RUITENHEER Robotgroet Mr. Pieter van Vollenhoven heeft gisteren in Rotterdam de computerbeurs CCS '83 geopend. Op de foto zien we hoe de heer Van Vollenhoven bij zijn aankomst wordt „begroet" door een robot. ARNHEM - Akzo wil de activiteiten in de Verenig de Staten gaan uitbreiden, met name in de bedrijfs sectoren speciale chemi sche produkten en farma cie. De voorbereiding hiertoe vormde de over neming vorig jaar van de nog bij derden uitstaande 34 procent van het aande lenkapitaal van Akzona, de Amerikaanse tak van Akzo. Dit kostte 188 miljoen, maar het geeft de Nederlandse Ak- zo-top meer mogelijkheden om invloed uit te oefenen op de gang van zaken bij Akzona. Het afgelopen jaar daalde de totale omzet met 2 procent van 14,5 miljard tot 14,2 miljard. De helft van de omzetdaling is afkomstig van Akzona. In de plannen past de voorge nomen verkoop van de Ameri kaanse dochter Brand-Rex, fa brikant van draad- en kabel- produkten en elektronische systemen. Dit schept ruimte voor nieuwe investeringen. In Amerika kent Akzo proble men met American Enka. Door de verliezen bij dit be drijf van ongeveer 100 milioen in 1982 kwam het bedrijfsre sultaat van de gehele chemi sche vezelgroep op 19 miljoen negatief uit. Enka Europa (incl. Spanje en Brazilië) be haalde een positief bedrijfsre sultaat. In Nederland leed Enka nog een belangrijk ver lies van enkele tientallen mil joenen guldens, mede omdat de sluiting van de fabriek in Breda in 1982 zijn beslag kreeg. „Van Aardenne wil aardgas ruilen voor stroom buitenland" HENGELO Ir. K. van Duinen, directeur van Stork Ketels in Hengelo, heeft gisteren tijdens een bijeenkomst met CDA-ka- merleden verklaard de stellige indruk te hebben dat minister Van Aardenne in het geheim een strategie ontwikkelt om in het buitenland door kernenergie opgewekte stroom te gaan ruilen voor Nederlands aardgas. Tegen de achtergrond van een derge lijk energiebeleid kan Van Duinen zich voorstellen dat de be windsman tot de slotsom komt als zou er in Nederland geen toe komst meer zijn voor de zware ketelbouw. Want in dat geval hoeft Nederland geen nieuwe elektriciteitscentrales meer te bouwen en zijn er daarom ook geen ketels nodig. Lagere winst Ennia DEN HAAG De nettowinst van Ennia (verzekeringen) is vorig jaar gedaald van 101,8 miljoen tot ƒ92,1 miljoen bij een omzetstijging van van 33 procent tot ƒ3553 miljoen. Voof zover nu valt te overzien zullen de positieve en negatie ve factoren elkaar in 1983 min of meer in evenwicht houden, waardoor de totale winst onge veer op het niveau van 1982 zal uitkomen, aldus het con cern. Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 9,60 per gewoon aandeel van 20. Hiervan is tussentijds al {4,25 betaald. In plaats van et slotdividend van 5,35 in contanten kunnen aandeel houders ook 1,75 in contan ten ontvangen plus 0,60 in agio-aandelen. Westers hulppakket van 9 miljard gulden voor Joegoslavië ZURICH Vijftien westerse landen zullen voorzien in een hulpprogramma van om streeks negen miljard gulden voor Joegoslavië. Dit hebben vertegenwoordigers van ban ken en westerse regeringen af gelopen weekeinde in Ziirich besloten. De banken zullen de schulden van het, land her structureren en nieuwe kre dietverlening verstrekken. Joegoslavië maakt op het ogenblik een ernstige econo mische crisis door. Het land heeft een buitenlandse schuld van 55 miljard gulden. Wester se centrale banken hebben le ningen toegezegd tot een be drag van 500 miljoen dollar, het IMF heeft 600 miljoen dol lar aan extra krediet beschik baar gesteld en de Wereldbank zal naar verwachting met 250 miljoen dollar over de brug komen. AMSTERDAM De beurs is de nieuwe week rustig begon nen, maar de ondertoon was niet onvriendelijk. Uitschieter naar boven was Elsevier— NDU. De koers van het uitge versfonds steeg niet minder dan 16 tot op 325. Nog steeds zou er grote vraag van uit het buitenland naar dit fonds bestaan. Ook zou sprake zijn van ruilingen van VNU in Elsevier-NDU. VNU was 4,20 lager op 69,80. Daarentegen heerste in de verzekeringssec tor teleurstelling over de re sultaten van Ennia, die vorig jaar 10 miljoen netto minder heeft verdiend. De prijs zakte" ƒ7 tot 136 nadat men tijdens voorbeurs niet verder kwam dan 140 laten. De obligaties lagen prijshou dend in de markt. Na een periode met wat terug lopende koersen vond Gist- -Brocades voorzichtig de weg omhoog terug en op 148,50 hoger op 154,50 en Amev 0,50 op 124. Van de interna tionale aandelen werd voor KLM ƒ3,60 meer betaald op ƒ153,10. De warrants herstel den tot iets boven 200. Akzo werd 1,60. hoger gewaardeerd op ƒ61,30 en Philips steeg een dubbeltje op 48,00. Hoogo- ƒ221,6 Lokale markt verdeeld De lokale markt was enigszins verdeeld met eenlicht over wicht voor de winsten. Certifi caten CSM reageerden op de heruitgifte van het aandelen pakket van de Suikerunie met een forse daling van 4 op 113. Met de deze week uit te voeren operatie is een bedrag van 130 miljoen gemoeid, wat via de beurs loopt. Men vreest hiervan toch wel wat koersdruk, hoewel de vooruit zichten van CSM wel goed zijn. Slecht in de markt lag ook Desseaux, waarvan men 4 lager op 60 niet kon afko men. Oorzaak was de onver wachte mededeling, dat de nettowinst dit jaar lager zal worden. Een verslechtering van de resultaten bij Rommen- holler had 5 verlies tot ge volg op ƒ510. Amfas hield het opnieuw op een laatprijs, dit maal van ƒ84 tegen 85 vrij dag. Het wachten is op de de jaarcijfers. Van Dorp verloor 8 op 90 en Van der Giessen ƒ5 op 81. Anderzijds was Grasso zeer vast gestemd op het bericht over het succes van het nieuwe vriesconcen- centreerproces. Op 138 viel geen stuk te bemachtigen en deze biedprijs was 7 hoger dan vrijdag. Wyers Beheer lag met een winst van ruim 2 op bijna 40 op het hoogste punt het jaar. Begin 1983 de koers nog maar f 24. VMF trad 2,90 in herstel op 67,90 en HVA was 5,20 hoger op ƒ110,20. Verder was Nutricia 0,70 hoger geprijsd op 85,70. Vast waren voorts Proost en Brandt, HAL steeg met 8 naar 139, Wessanen, Meneba, Gamma en IHC Inter. De al gemene ANP-CBS-index lag, gerekend over de eerste perio de, 0,4 pnt hoger op 129,9. Miljoenste contract Op de Europese Optiebeurs (EOE) is gisteren reeds het miljoenste contract van 1983 verhandeld, dat is een half jaar vroeger dan in 1982. Het aantal uitstaande contracten is thans ruim 220.000 tegen 160.000 in januari. EOE-direc- teur drs. T. Westerterp bracht gisteren de „omzetexplosie" in verband met de grote koers stijgingen op de Amsterdamse effectenbeurs. Van het huidige uitstekende beursklimaat zou de overheid gebruik moeten maken om het voor particulie ren nog aantrekkelijker te ma ken deel te nemen in het risi codragend kapitaal van onder nemingen. Op korte termijn is hiervoor nodig: het beëindigen van de dubbele belasting op winsten en een beperking van de in komstenbelasting tot 50 pro cent. Bij invoering van een proportionele inkomstenbelas ting zou een tarief van slechts 23 a 24 procent nodig zijn. Westerterp gelooft dat in dit geval veel zwart geld boven tafel zal komen en dat de ka- pitaalvlucht van duizendjes naar het buitenland zal ophou den. hoofdtondsen 4 (Dtv.83) bv (Olv 83) Pakhoed Holding Philips (Dtv. 83) i. Somm ifmiddels jantjes zi i eiligheids j linister isteren el overige aandelen Rijn-Schelde 5.4 Sanders 105.0 Sarakreefc 88.5' Sch lumber ger 580.0' Schultema 86.51 Schoppen Goudsmit Hagemeljer II. Sea Search Alg Fondsenb. America Fnd Tokyo P Viking Technology F obligaties beurs van New York Canadian Pacific Citicorp buitenlands geld (100) (10.000) J.Slav. Dinar (100)

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10