Ï^VD kraakt mediaplanner! kabinet CDA-fractie heeft moeite met mening van Lubbers ,'(og niets bekend over oorzaak an brand in motel Nuland ïulp aan Suriname fordt niet hervat Nederlandse steunt Indonesië vooral bij maritieme projecten :hade vijf miljoen gulden Sfeerloos begin Grote Prijs Pop Vara-enquête: D'66 gereduceerd tot politieke dwerg paJINNENLAND Q&ULm Qoiviant MAANDAG 18 APRIL 1983 PAGINA 5 ïtvoerde vrouw al rie weken spoorloos kASTRICHT De recherche van de ge- )entepolitie van Maastricht is er nog steeds it in geslaagd de verblijfplaats te achterhalen H de nu reeds drie weken geleden ontvoerde jarige mevrouw M. Narinx-Otten uit het biburgse Meerssen. Ook van haar ontvoer- fs ontbreekt nog elk spoor, aldus de politie teravond. Haar man, de 35-jarige M. Narinx, i tot nu toe met vakantie in het buitenland [■bleef, is intussen weer in Nederland. Narinx [jft erbij niets te weten van de ontvoering van n vrouw, met wie hij niet meer samenwoont ngende een echtscheidingsprocedure. Hij be iert vrijdag 25 maart, vier dagen vóór de ont- ;ring van zijn vrouw, met vakantie te zijn lan naar Parijs. Zeiler vermist HARDERWIJK Op het Veluwe- meer ter hoogte van Harderwijk is gisteravond een kleine zeilboot om geslagen waaruit één inzittende, een negentienjarige inwoner uit Nunspeet, nog steeds wordt ver mist. De rijkspolitie te water sluit niet uit dat de man is verdronken. Een neef van de vermiste, die met hem meevoer, wist al zwemmend een eilandje in het Veluwemeer te bereiken waar hij door een passe rende boot werd opgepikt. Onder weg was hij volgens zijn verklaring zijn neef kwijtgeraakt. Onmiddel lijk begon een grootscheepse zoek actie, waaraan ook een helicopter van de rijksluchtvaartdienst mee werkte. Identiteit dode vrouw bekend ALMERE Het stoffelijk overschot dat vorige week donderdagavond in een vaart in Zuidelijk Flevoland werd gevonden is van de 32-jarige mevrouw J. Eleveld-Gadella uit Soest. Dat heeft de politie van Alme- re vastgesteld nadat er na twee tele visie-uitzendingen 35 tips waren bin nengekomen. De echtgenoot van de vrouw heeft tegenover de politie verklaard dat zijn .vrouw op 1 maart na een echtelijke twist de woning had verlaten. Sipdsdien was ze spoorloos. De politie is gisteren een uitgebreid buurtonderzoek begonnen in de omgeving van de plaats waar het slachtoffer werd aangetroffen. Sjoelen Dat sjoelen niet al leen een bezigheid is voor rond de hui selijke haard blijkt uit deze overzicht sfoto van een sport hal in Barneveld. Honderden sjoelers kwamen daar dit weekeinde bijeen om uit te maken wie zich Nederlands sterkste sjoeler mag noemen. Opstandje in gevangenis HAARLEM De politie in Haarlem is er zaterdagavond aan te pas gekomen om een opstandje van circa vijftien gevange nen te bedwingen in het Huis van Bewa ring in Haarlem. Het rumoer zou ontstaan zijn tijdens de recreatie van de betrokken gevangenen. De gevangenisbewaking wil de een gedetineerde verwijderen, omdat deze marihuana aan het roken was. De andere gevangenen verzetten zich hierte gen. Zij zijn inmiddels in ifcellen ge- filaatst, aldus Justitie. De hui, van de po- itie werd ingeroepen, omda er onvol doende bewakers in de gevan, mis waren en niet snel meer bewakers kt nden wor den opgeroepen. IUBBERS: „ALLEEN MAAR STEMMINGMAKERIJ" h' LVI 'ERSUM/AMERS- ORT Volgens pre- er Lubbers is er geen ake van dat minister inkman (WVC) de alge- omroepen (AVRO, OS en Veronica) wil la- verdwijen. Lubbers dit gisteravond in het jrogramma „Vragen- ir" van de AVRO. De imièr betitelde uitlatin- i over deze zaak VD-leider Nijpels en fRO-voorzitter Wallis Vries trokken dit jjfekeinde nogal van t om r ont ohen. de i vaka pi org hm [NISTER VAN DEN BROEK: leer als „stemmingma kerij". Ook CDA-voorzitter Bukman hekelde de houding van Nij pels, met name het „onaan vaardbaar" dat de VVD-voor- man uitsprak over de omroep- plannen van Brinkman. „Het dreigen met kabinetscrises versterkt de coalitie niet", al dus Bukman.. Ook hij ver klaarde er bijzonder aan te hechten dat culturele, maat schappelijke en lèvensbe- schouwelijke groeperingen het hart van het Nederlandse om roepbestel blijven vormen. Ed Nijpels haalde zaterdag op het congres van zijn partij in Amersfoort fel uit naar de ont- w^rp-medianota van minister Brinkman. Volgens Nijpels is het kabinet van plan het me- diabestel „dat zichzelf heeft overleefd" kunstmatig in stand te houden en geven de mediaplannen geen antwoord op de laatste ontwikkelingen. De voorwaarde dat omroepen een bepaalde geestelijke of maatschappelijke stroming moeten vertegenwoordigen kan in de ogen van Nijpels ab soluut geen genade yinden. Hij noemde het zelfs „onaan vaardbaar" als hierdoor om roepen als de TROS, AVRO en Veronica in hun voortbestaan bedreigd zouden worden. Premier Lubbers toonde zich bij de AVRO lichtelijk verbijs terd over deze interpretatie van de planneh van Brink man. „Dat is nieuws voor mij," sprak hij nogak cynisch. De eis 1 dat omroepen eeri bepaalde stroming moeten vertegen woordigen is volgens Lubbers alleen bedoeld om te zorgen „dat er geen eenheidsworst komt". In het model zoals dat Brinkman voor ogen staat „is plaats voor alles wat uit de sa-, menleving komt", aldus Lub bers. „En uiteraard ook voor algemene omroepen". De pre mier zegde toe in de minister raad zonodig zelf deze mening, „die wel enig gewicht in de schaal legt, naar voren te zul len brengen". Volgens de VVD moet bij het verdelen van de zendtijd niet het levensbeschouwelijkka rakter maar het getalscriteri um het centrale uitgangspunt zijn en blijven. Van dit criteri um zal ook de alternatieve me dianota uitgaan die de VVD- Tweede Kamerleden Hermans en Keja zullen gaan schrijven. Ook de invloed van de NOS zal daarin veel kleiner zijn. Naast Nijpels hekelde ook de VVD-fractievoorzitter in de Eerste Kamer, prof. Zouten dijk, de plannen van minister Brinkman. Hij kenmerkt het streven van de bewindsman als het „handhaven van een betuttelend systeem ter be scherming van het bestaande ten koste van de mogelijkhe den om het nieuwe een kans te geven". Nederland zou vol gens Zoutendijk in een achter stand terecht komen en de pers zou in haar belang wor den geschaad als de beleids voornemens van Brinkman werkelijkheid worden. HAAG Er is geen sprake van dat wordt overwogen de irlandse ontwikkelingshulp aan Suriname te hervatten. Mi- ter Van den Broek (Buitenlandse Zaken) heeft dit zaterdag t klem verklaard. Hij ontkende met stelligheid dat in de be kte contacten die Nederland nog met Suriname heeft, ge- oken zou worden over het hervatten van de hulp. i den Broek maakte duidelijk dat de Nederlandse regering it concrete stappen verwacht naar een terugkeer tot de de- iratie, herstel van de persvrijheid, de rechtspraak en andere idrechten in Suriname. Bovendien zou er een onderzoek •ten worden ingesteld naar de gang van zaken op 8 december het vorig jaar toen een aantal prominente Surinamers werd moord. „Zolang hierover geen duidelijkheid bestaat, kan er geen enkele manier sprake zijn van hervatting van de ont- kelingshulp", aldus de minister. Brazilië is bericht dat de voorzitter van de Braziliaanse Na- ïale Veiligheidsraad, generaal Danili Venturini, momenteel bezoek aan Suriname brengt. Over het doel van de reis is s bekend. Generaal Venturini is de rechterhand van het ziliaanse staatshoofd, generaal Joan Figueiredo. ig jaar bracht de Surinaamse leider Desi Bojjterse een kort oek aanvBrazilië. Hij drong toen aan op economische, finan- e en militaire steun. Van de zijde van het Braziliaanse be- d was hierop in eerste instantie nogal koeltjes gereageerd. Surinaamse dreigement zich bij voortdurende weigering lig tot Cuba te richten heeft in Braziliaanse militaire krin- verontrusting veroorzaakt. De gebeurtenis in Suriname ft de Braziliaanse militairen er van bewust gemaakt dat zij noorden van hun land helemaal verwaarloosd hebben. Om op te vangen wordt nu in legerkringen gedacht aan de vor ig van een grote, goed uitgeruste militaire eenheid in Cen- tl-Brazilië, die de mogelijkheid moet hebben in vier uur tijd r ieder gewenst punt van het land te kunnen worden over- racht. ADVERTENTIE STAAT DER NEDERLANDEN 8% LENING 1983 PER 1989/1993 inschrijving op 19 april a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs Het totaal verwoeste vliegtuigje. Vliegtuigje tijdens show neergestort LELYSTAD Op het vliegveld van Lelystad is gistermorgen een sportvliegtuigje tijdens de landing neergestort. De drie inzittenden, een piloot en twee passagiers, alle afkomstig uit Rotterdam, raakten gewond en werden in eer ste instantie overgebracht naar een ziekenhuis in Lelystad. De verwondingen van twee van de inzittenden bleken yechter dermate ernstig dat zij moesten worden overgebracht naar het zie kenhuis van de Vrije Universiteit van Amster dam. Het toestel, een Robin met registratie PH-SRG, was vanuit Rotterdam naar Lelystad gevlogen voor een bezoek aan de „Fly-Inn", een vliegshow die daar tijdens het weekeinde werd gehouden. Bij de landing raakte de rech tervleugel de grond en sloeg het vliegtuigje over de kop. Vermoed wordt dat de piloot op het laatste moment de landing wilde corrigeren en daarbij in moeilijkheden raakte. SCHIPHOL Nederland gaat zich bij zijn ontwik kelingshulp aan Indonesië speciaal richten op de ont wikkeling van betere ha vens en zeeverbindingen. De uitvoering van zo'n mari tiem plan is een voorwaarde voor groei van de Indonesi sche export en voor herstel van de Indonesische economie in het algemeen. Minister Schoo van Ontwikkelingssa menwerking verklaarde dat zaterdag op Schiphol bij haar terugkeer van een tiendaags bezoek aan Indonesië. Zij wilde niet bevestigen dat met het plan een totaal bedrag van ruim één miljard gulden gemoeid is. Dat moet duidelijk worden uit studies van onder meer de Wereldbank. Neder land kan in het plan een grote rol spelen, gezien de ervarin gen op het terrein van ontwik kelingssamenwerking en de kennis en ervaring die bij het Nederlandse bedrijfsleven aanwezig is, aldus Schoo. Als er meer duidelijkheid over het plan zal bestaat, wil zij met het bedrijfsleven praten over deel neming. Geen gehoor Ongeveer 2500 demonstranten hebben zaterdag vóór de Rus sische ambassade in Den Haag betoogd tegen de onderdruk king van joden in de Sovjet- -Unie. Getracht werd een peti tie te overhandigen, doch de ambassade bleef gesloten. H. Goudszwaard (I), directeur van de stichting Near East Ministry en organisator van de demon stratie, zou vandaag opnieuw proberen de petitie af te ge ven. Daarin wordt de Sovjet- -Unie opgeroepen alle Russi sche joden die dat willen uit het land te laten vertrekken en te stoppen met hun onder drukking. Rechts op de foto de joodse auteur Shifrin, die ruim veertien jaar gevangene was van het Sovjet-regime. Volgens hem zijn in de Sovjet-unie zes tig miljoen joden in zestig jaar tijd gedood. Momenteel zou de Sovjet-Unie meer dan vijf mil joen Russische joden gevan gen houden in 2500 concentra tiekampen. OVER PLAATSING KRUISRAKETTEN (Van onze parlementaire redactie) LAGE VUURSCHE Voor de meerderheid van de CDA-fractie in de Tweede Kamer is het geen „automa tisme" dat bij mislukking van de besprekingen in Ge- nève ook in Nederland kruisraketten moeten komen. Premier Lubbers liet zaterdag in een interview met deze krant uitkomen dat wat de regering betreft plaat sing vrijwel zeker is, als de Sovjet-Unie een (tussen- )akkoord in Genève onmogelijk blijft maken. De fractie discussieerde dit weekeinde onder meer over deze mening op een speciale bijeenkomst over vrede en veiligheid, die gehouden werd in Lage Vuursche. Een aantal leden bleek nogal geschrokken van de betreffende uitspraken van de pre mier. „Waar praten we hier dan nog over?" Anderen meenden dat Lubbers dit soort dingen „wel moet zeggen, om de druk op de Russen zo hoog mogelijk op të%oeren". De meerderheid zag echter geen reden van de CDA-koers af te wijken, waarbij „Ge nève" als zeer belangrijk wordt bestempeld, maar niet als alles- beslissend. Voor ^defensiespecialisten als Ton Frinking en Joep de Boer is het nog maar zeer de vraag of West-Europa veiliger zal worden met de komst van middellange-afstandswapens. Zij zien de sta tionering van dit soort wapens meer als een politieke aangele genheid. Volgens deze Kamerleden gaat het er om of er een po litieke noodzaak is kruisraketten in Nederland te plaatsen. Daarbij is ook de houding van de Verenigde Satten van belang. In dat verband plaatste één van de CDA-specialisten nogal wat kritische kanttekeningen bij het door hem als hard ervaren be leid van president Reagan. Het fractieweekeinde in Lage Vuursche was in eerste aanleg be doeld om informatie te-verschaffen. Velen houden er rekening mee dat dit najaar, tijdens de behandeling in de Kamer van de dan gepubliceerde Defensienota van de regering, de beslissing zal vallen over al dan niet plaatsen van kruisraketten in ons land. De CDA-fractie is daarover vooralsnog verdeeld. Onge veer tien leden menen dat als Genève mislukt de raketten er moeten komen, een even groot aantal is daar ook onder die om standigheid zeer op tegen en de overige twintig a vijfentwintig willen pas te zijner tijd hun houding bepalen. g 2: r LAND De politie &ft de oorzaak van de ind die vrijdagavond motel Nuland deels, /Jtft verwoest, nog niet inen achterhalen. De zekeringsmaatschappij 5 ïft de totale schade op - miljoen gulden ge lat. technisch onderzoek en p ervraging1 van buurtbewo- en personeelsleden heeft nog niets over het ontstaan van de brand aan het licht kunnen brengen, zo heeft een woordvoerder van de rijkspo litie desgevraagd laten weten. Het onderzoek zal de komende dagen worden voortgezet. Door de verzekeringsmaat schappij is de omvang van de schade op vijf miljoen gulden geschat. Aangezien het gehele motel voor dit laatste bedrag is verzekerd*. >zal het Van deT Valk-concern, waarvan motel Nuland deel uitmaakt, meer dan de helft van het schadebe drag moeten dragen. Woord voerder J. van den Nieuwen- huyzen bevestigde gisteravond desgevraagd dat het motel on- derverzekerd was: „Dat is een risico, maar als we met onze dertig restaurantbedrijven de volle premie betalen, dan is dat een gigantisch bedrag". Bij de brand is de zolderver dieping van het motel vrijwel geheel in as gelegd. Politie en brandweer hebben moeite te geloven dat de brand ook op die plaats is ontstaan, omdat de zolder op het voorraadma- gazijn en het cv-ketelhuis na, geheel leeg is. Met de moge lijkheid van brandstichting wordt daarom in elk geval re kening gehouden. Gisteren is het motel zelf al. weer voor publiek openge steld. Volgens de bedrijfsleider is inmiddels met een architect over de wederopbouw gespro ken. De herstelwerkzaamhe den, die gisteren al een aan vang hebben genomen, zouden zes tot zeven weken in beslag ARNHEM Naar schat ting 200 bezoekers waren zaterdagavond in de Stok vishal in Arnhem getuige van een sfeerloze start van de Grote Prijs van Neder land. De talentenjacht achtige competitie, die moet uitmonden in een fi nale op het popfestival van Lochem, kreeg het publiek geen moment echt in zijn ban. Niettemin kon men tien keer een kwar tier genieten van de meest uiteenlopende nederpop. Of een van de groepen, die zaterdag optraden, ook op Hemelvaartsdag in Lo chem van de partij zal zijn, staat nog niet vast. Zater dag 23 april wordt in Pa- radiso in Amsterdam na melijk een tweede selectie ronde afgewerkt, waarna uiteindelijk de zes beste groepen worden uitgeno- digd naar Lochem te ko men. Die zes groepen wor den aangewezen door een jury, waarin vertegen woordigers van de Lo- chemse organisatie zitting hebben, maar ook popjour nalisten, medewerkers van de VARA en van muziek- krant Oor. Het evenement in Arn hem kende muziekgroe pen van zeer uiteenlopen de soort. Punk en new wave waren rijkelijk ver tegenwoordigd, maar ook rock-, ska- en blueslief hebbers kwamen aan hun trekken. De beoordeling van de jury bleef zaterdag ge heim. Pas na de tweede ronde zal bekend worden ge maakt welke groepen in Lochem als aanvulling op het bestaande programma met onder meer Het Goe de Doel en The Underto nes, in de eindstrijd mogen uitkomen De inzet is naast de titel ook een superbokaal, eer chèque van tienduizend gulden en een televisieopt reden. KLM mag noodlanding maken in Taiwan TAIPEH Taiwan heeft de KLM aangeboden in geval van noodlandingen gebruik te ma ken van zijn vliegvelden. Vi ce-minister van communicatie Chen Chu-Hsi zei zaterdag dat de KLM welkom is op Taiwan nadat communistisch China de noodlandingsrechten introk, die de Nederlandse maat schappij tot nog toe in Kanton genoot. De regering in Peking zegde vrijdag de overeenkomst op die.de KLM het recht gaf uit te wijken naar Kanton, als de luchthaven van Hongkong onverhoopt gesloten was. Dit gebeurde uit vergelding voor de opening van een luchtlijn tussen Amsterdam en Taipeh. De KLM heeft overigens geen luchtvaartovereenkomst met Taiwan. De in januari gesloten overeenkomst voor de lucht- verbinding tussen Amsterdam en Taipeh is een zaak tussen China Airlines en Martinair. Verwisseling radio-uitzending Centrumpartij nog raadsel HILVERSUM Het is voor de NOS en de AVRO (die za terdagavond de uitzending via Hiversum 2 verzorgde) een raadsel hoe de banden van ra dio-programma's van' de Cen trumpartij en de rijksoverheid zijn verwisseld, Voorzitter Jurgens van de NOS verklaar de dat er een zorgvuldig on derzoek zal worden ingesteld. Jurgens zei verder alle moge lijke moeite te zullen doen om bij de regeringscommissaris extra zendtijd te krijgen om de uitzending van de Centrum partij alsnog mogelijk te ma ken. Hij keurt de actie op geen enkele wijze goed, omdat de NOS alle zendgemachtigden zonder aanziens des persoons dient te bedienen. Onbekenden bleken de afgelo pen week de banden te heb ben verwisseld van radio-pro gramma's van de Centrumpar tij en de rijksoverheid, die za terdagavond na elkaar via Hil versum 2 zouden worden uit gezonden. Gedurende 20 mi nuten werden nu alternatieve banden uitgezonden, die een aanval inhielden op de Cen trumpartij. Tweede Kamerlid Janmaat van de Centrumpartij heeft in middels verontwaardigd gere ageerd. Volgens een woord voerder van de NOS lijkt het op „een slimme boycot" van iemand, die goed weet hoe het toegaat met banden van poli tieke partijen en overheidsuit- zendingen. 'oi :RIEMELS (Van onze parlementaire re dactie) HILVERSUM Als er nu verkiezingen gehouden zouden worden, zou de PvdA een forse winst boe ken en van 47 naar 54 ze tels gaan. Het CDA zou drie zetels verliezen en op 42 terugvallen, de VVD zou stabiel blijven op 36 en D'66 zou gereduceerd worden tot een politieke dwerg met slechts twee zetels. Dat zijn de voor naamste uitkomsten van een onder 750 mensen in de maand april gehouden verkiezingsonderzoek van het bureau Interview zo als dat zaterdag voor de VAR A-radio bekend werd gemaakt. Door het beperkte verlies van het CDA en het stabiel blijven van de VVD zou het huidige kabinet van deze twee partijen nog steeds op een kamermeer derheid kunnen rekenen. Vol gens onderzoeker De Hond blijven de verschuivingen in de politieke voorkeur van de Nederlandse kiezer de laatste maanden vrij gering. Onder de kleine partijen zou zich slechts een enkele verschuiving voor doen: de Evangelische Volks partij (EVP) zou uit het parle ment verdwijnen en de Cen trumpartij zou er een zetel bij- krijgen. Politiek leider van D'66, drs. Maarten Engwirda meent dat zijn partij ondanks de verdere afkalving nog steeds de moge lijkheid heeft overeind te krabbelen. Hij wees erop dat iets dergelijks zich tien jaar ge leden met D'66 ook al heeft voorgedaan. Toen had de par tij nog maar een 300 leden en dat zijn er nu veel meer, aldus Engwirda. Alleen het forse verlies van zijn partij aan de VVD noemde hij onbegrijpe lijk. Engwirda verwacht overi gens dat D'66 volgend jaar ge woon mee zal doen aan de Eu ropese verkiezingen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5