1 Brand Motel Nuland compleet raadsel" J Nog geen Voorjaarsnota VVD wil aow'ers van korting uitzonderen Lekkerbek BON: MILJOENENSCHADE VOOR VAN DER VALK-CONCERN 55 JITWERKING VERGT VEEL TIJD „Als Russen volharden, komen kruisraketten vrijwel zeker ook hier" Soiuont Zaterdag 16 april 1983,74e jaargang no. 22553 UitgaveWesterpers,behorendetotSijthoffPers.Apothekersdi]k34,2312DDLeiden,Postbus 112300 AA, tel.071 122244Giro 103003Bank: Amro-bank! N. V, Leiden. Diredeur-hoofdredadeurJJ.Hallewas, CheI-redacteur:Wim Buijteweg. Advertenties: (exd.BTW) /0,56 per mm, kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand 20.41 (uitsl.aut. betaling), kwartaal 61,25, (aar 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071 -122248. Losse nummers /0B0 Zaterdag: Ned. I 23.45 uur De Mar» In Het IJzeren Masker met Richard Chamberlain. Duitsland 1 22.20 uur Rockpa- last met Dexys Midnight Run ners en Joe Jackson. Zondag: Ned. II 12.00 uur Het Capitool over de kapitaalvlucht uit Ne derland. Duitsland 1 20.15 uur Cleopatra met Elizabeth Tay lor. HET WEER Flinke zonnige perioden en droog weer. Middagtempera- tuur van 11 graden aan de kust tot 17 graden in het bin nenland. Matige zuidwesten wind. Zon op 06.41, onder 20.39. Schev. hoog water 6.25 en 18.54. Laag water 2.14 en 14.43. ASHINGTON Naaste dewerkers van Ronald agan hebben de stellige ver- chting uitgesproken dat de esident zich kandidaat zal llen voor een tweede ambts mijn van vier jaar. Reagan echter pas in de zomer een [initieve beslissing nemen die in de herfst officieel be nd maken. Intussen blijkt populariteit van de Ameri- anse president in eigen land langrijk stijgende. Als er nu rkiezingen werden gehou- zou Reagan het winnen de belangrijkste tegenkan- laten van de Democratische rtij, voormalig vice-presi- nt Walter Mondale en ex- imtevaarder John Glenn. «gans topadviseur Edwin >ese heeft verklaard dat „als president vandaag moest slissen, hij zich zeker kandi- at zou stellen". De nu 72-ja- e president wil nog een ntal maanden afwachten of voldoende vertrouwen on- de bevolking behoudt om rverkiezing waarschijnlijk maken. „Opiniepeilingen iden het besluit van de pre- ent inderdaad kunnen beïn- leden, wanneer daaruit zou jken dat hij niet meer als der van het Amerikaanse Ik zou kunnen functioneren, lar daar ziet het geenszins ar uit", aldus Reagans per- inlijke raadgever, presidentsverkiezingen in lerika zijn in november gend jaar. Veel Republi- nse partijgenoten dringen geruime tijd aan op een be- lit over hernieuwde kandi- atstelling, zodat ze weten iar ze aan toe zijn. igg' h vi en voor kvid Bowie entailer) fans van het Engel- popidool David Bowie had- v zich vanaf gisteren gepos- erd voor een bespreekbureau n het Spui in de Haagse bin- ad. David Bowie geeft ve op 25 juni ook de dag tp een popconcert in het 'rdamse Feijenoord-sta- zodat er vele tienduizen- meer van zijn aanwezig- kunnen genieten, maar bleek de fans in de Spui- 11 niet gerust gesteld te >en. Vanmorgen om zeven konden zij hun nachtwake Philips mag kantoor in Moskou openen EINDHOVEN Het ministerie van buitenlandse handel van de Sovjet- -Unie heeft Philips toestemming gege ven om in Moskou een kantoor te ope nen. Aan het besluit van het Russische ministerie is een langdurige periode van onderhandelen vooraf gegaan. Het kantoor moet gaan functioneren als contactpunt voor huidige en toekomsti ge Russische afnemers van Philips-pro- dukten. Verder wil Philips vanuit het kantoor de Russische markt gaan „be werken". Het kantoor zal bemand wor den door één Nederlander die geassis teerd wordt door enkele Russische me dewerkers. Philips exporteert al gerui me tijd op beperkte schaal naar Rus land. Kaping in Athene afgelopen ATHENE Speciale eenheden van de Griekse politie hebben van morgen vroeg zonder een schot te lossen op de luchthaven van Athe ne de 25-jarige kaper overmeesterd van een Turks verkeersvliegtuig. Alle ongeveer 110. passagiers en vijf van de zeven bemanningsleden hadden het toestel even tevoren verlaten. De piloot en een ander bemanningslid die de kaper nog gijzelde, kwamen ook met de schrik vrij. De Turkse kaper die volgens de Griekse autoriteiten be hoort tot de linkse verboden orga nisatie „Dev Sol", wilde naar Syd ney in Australië vliegen. Overleg over olievlek afgebroken KOEWEIT Het over- leg tussen de Golfstaten over de bestrijding van de enorme olievlek die uit twee lekkende Iraan- se oliebronnen blijft stromen, zijn gisteren af gebroken. Ministers van de acht Golfstaten slaag den er niet in een over eenkomst te bereiken die aanvaardbaar was voor de twee oorlogvoe rende partijen Iran en Irak. Makelaars: meer kraakacties verwacht HAARLEM De makelaars zijn bang dat de deze week tot stand gekomen modelverordening voor ver deling van woningen meer kraakacties tot gevolg zal hebben. Staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten zijn het er woensdag over eens geworden, dat gemeenten voortaan over de mogelijkheid moeten beschikken om alle woningen naar eigen goeddunken toe te wij zen aan woningzoekenden. Nu hebben gemeenten al leen iets te zeggen over huurwoningen met een huur beneden 670 gulden en koopwoningen onder de 194.000 gulden. Zij mogen wel van deze grenzen af wijken, maar tot een zekere limiet. Makelaarsvoorzit ter Smit noemde de woonruimteverordening „maat schappelijk onacceptabel". Het gegeven dat een ge meente in de toekomst voor elke woning eisen kan gaan stellen aan de aspirant-bewoner, zal volgens hem door niemand serieus worden genomen. „Zeker niet door mensen die kraken als laatste middel zien om aan woonruimte te komen". NULAND Een groot deel van Motel Nuland aan de rijksweg 's-Her- togenbosch-Nijmegen en eigendom van het Van der Valk-concern, is gis teravond totaal uitge brand. Er is een schade van miljoenen guldens. Voor de politie is het „een compleet raadsel" hoe de brand heeft kun nen uitbreken. „De brand is uitgebroken op een zolder boven de eerste etage van het hoofdgebouw. En daar is werkelijk niets aanwezig. Geen elektriciteit, machines of wat dan ook". De politie slüit evenwel brandstichting uit bij het concern, dat eind 1982 in het nieuws kwam door de ont voering van mevrouw Van der Valk. De brand trok duizenden be langstellenden en veroor zaakte een grote opstopping op de rijksweg Den Bosch- Nijmegen. De brand werd ontdekt rond kwart over ze- De zolder van het motel Nuland brandde volledig uit. ven in een bovenzaal van het motel, waar kort daarna een feest zou beginnen. De naar schatting vijftien honderd mensen die zich bij het uitbreken van de brand in het motel bevonden, kon den allen een veilig heenko- Den Bosch, Oss, Geffen, Nu land en Rosmalen bestreden. Rond half negen volgde het sein „brand meester". Een brandweerman liep een beenwond op, nadat hij van het dak Was gevallen. Volgens bedrijfsleider Joep van den Nieuwenhuijzen, woordvoerder van de fami lie Van der Valk, is er een miljoenenschade geleden. Een bovenzaal en de zolder brandden volledig uit. Het restaurant heeft grote water schade opgelopen, maar zou volgens hem vanavond weer open zijn. Van den Nieu- wenhuizen zegt niet te we ten hoe de zaak verzekerd is. „Maar ik neem aan dat er sprake is van onderverzeke ring". In het motel is de af gelopen jaren twee keer eer- der brand uitgebroken. De Westduitse justitie heeft overigens gisteren de 35-jari- ge Italiaan Giancarlo T. uit geleverd aan de Nederlandse men vinden zonder dat er justitie. Deze heeft een be- paniek uitbrak. De brand langrijke rol gespeeld in de werd door tachtig brand- ontvoering van mevrouw weerlieden van korpsen uit Van der Valk. Lubbers: dat is niet te verdedigen (Van onze parlementaire redactie) AMERSFOORT Als in het komend najaar een korting wordt doorge voerd op de sociale uitke ringen, zullen naast de echte minima ook de ao w'ers hierbij moeten wor den ontzien. In overleg met het CDA en het kabinet wil de VVD daar bij 'de behande ling van de Voorjaarsnota concrete voorstellen over doen. VVD-fractieleider Ed Nijpels, kondigde dat gisteravond aan op het VVD-congres in Amers foort (Van onze Lubbers na afloop van de hebben, kon Lubbers niet be- probeerd hadden zoveel moge- heid wil bevorderen Ruding (Van onze parlementaire redactie) 'EN HAAG Tegen de 'achting in heeft mi lter Ruding (Financiën) ren de Voorjaarsnota iet kunnen publiceren, uitwerking van de vo le week genomen be iten vergde nog erg 4 tijd, aldus premier Lubbers na afloop van de ministerraad. Hoewel er nog wel zaken van politieke aard aan de orde wa ren geweest, was er geen spra ke geweest van een conflict, zoals hier en daar was gefluis terd, zo zei de minister-presi dent. Een bericht als zou minister Rietkerk (Binnenlandse Za ken) een voorbehoud gemaakt hebben, kon Lubbers niet be vestigen. Het „stukje politiek" dat er wel geweest was, betrof vooral de toedeling van de be dragen, die het kabinet zal uit geven ter bevordering van de werkgelegenheid. „Het ging er bijvoorbeeld om hoeveel geld je toedeelt aan monumentenzorg en hoeveel aan landinrichting," aldus Lubbers, daarmee aangevend dat verscheidene ministers ge probeerd hadden zoveel moge lijk in de wacht te slepen. Dinsdag zullen de ministers Ruding, De Koning (Sociale Zaken) en Winsemius (Volks huisvesting) tijdens persconfe renties opening van zaken ge ven over de Voorjaarsnota zelf en over de daaruit voortvloei ende gevolgen voor hun de partementen. De Koning gaat melden hoe het kabinet de werkgelegen heid wil bevorderen. Winse mius heeft onder meer de taak opheldering te geven over de manier, waarop zijn departe ment 650 miljoen gulden gaat bezuinigen. Ruding zal naar verwachting ook meedelen hoeveel geld het kabinet wil reserveren voor de verhuizing van de centrale di rectie van de PTT naar Gro ningen en waar dit geld van daan moet komen. Premier Lubbers heeft giste ren verklaard dat het „niet goed te verdedigen is", dat de aow-uitkeringen worden ont zien. „Als iedereen moet inle veren, dan kan ook van de ao w'ers een inkomensoffer ge vraagd worden". Nijpels wees er op, dat de VVD aan de aow'ers voor de verkiezingen heeft beloofd, dat zij niet het slachtoffers zouden worden van het slechte sociaal-economische beleid, dat de laatste jaren is gevoerd. Hij zei toen zich er voor te schamen als de aow'ers gekort zouden worden. „Het zoveel mogelijk ontzien van de aow- uitkeringen is een ere-schuld voor de VVD ten opzichte van de mensen, die na de Tweede Wereldoorlog de welvaarts staat hebben opgebouwd". De VVD wil ook compensatie voor de accijnsverhogingen op benzine waartoe het kabinet heeft besloten. „Het valt niet te ontkennen dat het hier gaat om een lastenverzwaring. En in het regeerakkoord hebben we beloofd de collectieve las ten gelijk te houden". Voor de rest is hij tevreden met de kabinetsbesluiten rond de Voorjaarsnota. „Dit beleid is ons beleid!". Nijpels hekelde recente uitlatingen van CDA- leider Bert de Vries en PvdA- fractie-voorzitter Joop den Uyl, dat de sociale uitkeringen bij de VVD „vogelvrij" zouden zijn verklaard. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. nummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. PREMIER LUBBERS: Als de Sovjet-Unie blijft weigeren mee te werken aan een (tussen)akkoord over de middellange-afstandswapens in Genève, kan ze er vrijwel zeker van zijn dat ook Neder land kruisraketten plaatst. Dit blijkt uit een vraaggesprek van onze verslaggevers Rick in 't Hout en Arjen Broekhui zen met premier Lubbers, dat wij vandaag publiceren op de voorpagina van onze bijlage Finale. Het is voor de eer ste keer dat de minister-president zich zo duidelijk uitlaat over de kwestie van al dan niet stationeren van de raket ten in ons land. VERDER IN FINALE Peter Blanker: leven tus sen hits, school, bajes en Indianen. Ook een kleine prijs in de Staatsloterij is een knip oog van het geluk. Voltooid verleden tijd van Britten en Vikings verrassend te kijk gezet. Sjaak Swart: „Er zijn nu te veel beukers". „Iedere patiënt die wij behandelen heeft voor ons over levingskans". Zevende artikel in een serie van negen over kanker. Medische rubriek: wie de kinderschoen past Lech Walesa wil leiders Solidariteit weer ontmoeten WARSCHAU Vakbondsleider Lech Walesa is van plan op nieuw een ontmoeting te hebben met de ondergrondse leiders van Solidariteit. Hij meent dat hij er opnieuw in kan slagen te ontsnappen aan de agenten die zijn gangen nagaan. Walesa deed zijn uitspraak tegen een Amerikaanse televisiejournalist, terwijl hij stond te wachten op zijn chauffeur, die voor ondervraging naar het politiebureau was meegenomen. Walesa en zijn vrouw Danuta zijn al eerder ondervraagd, maar weigeren vragen van de politie te beantwoorden. Chauffeur Wachowski, een voormalig taxi-chauffeur, die nu in dienst is van een parochie in Gdynia en in zijn vrije tijd voor Walesa rijdt, werd gisteravond nog steeds aan de tand gevoeld, zo wordt algemeen aangenomen, over Walesa's geheime ont moeting met de ondergrondse leiding van Solidariteit eind vori ge week. Volgens de Poolse wet kan de politie iemand 48 uur vasthouden voor ondervraging. Radio-Solidariteit heeft gisteravond in Warschau drie minuten uitgezonden. Toen drukte een onbekende, veel sterkere zender met popmuziek „de stem van de Poolse arbeiders" weg. „Gastronoom no. 1". Zo heet de bekendste levensmiddelenwinkel van Moskou, gelegen aan de Gorkistraat. Het bedrijf is in nu in opspraak en dus in de „Leidse Courant" gekomen door de niet zo fraaie handel en wandel van de directeur, die daarvoor zelfs samen met vijf medewerkers is gearresteerd. Ook in de Sovjet-Unie mag je geen lekkerbek nr. 1 zijn, ook al heet je bedrijf zo. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1