S! Veel topstukken gaan aar het buitenland" Patiënten vereniging wil speciale aanklager voor gezondheidszorg nenland/buitenland" JTIEK HIELD INFLATIE BIJ CeidócSouocmt DONDERDAG 14 APRIL 1983 PAGINA 13 'AG; der ongevallen lieren door ge politie ■^HBFOORT Fietsende en bromfietsen- olieren uit Amersfoort zijn de eerste ^^anden van dit jaar aanzienlijk minder ^icen geweest bij ongevallen dan in de- .periode vorig jaar. Volgens de gemeen- at een gevolg van de nieuwe aanpak 2Q, J' Amersfoortse politie om alle verkeer- oo ieders zonder pardon te bekeuren. In o® 'fste kwartaal van dit jaar kregen 950 50 en 83 bromfietsers een proces-verbaal, so Icwartaal waren 33 fietsers en 38 brom- bij een ongeval betrokken. In achttien 30 n lag de schuld bij de fietser en in 24 30 jn bij de bromfietser. Vorig jaar in die 6o v waren nog 65 fietsers en 59 bromfiet- 70 >een ongeval betrokken. Bijenmarkt zonder bijen PATERSWOLDE Op de Noordelij ke Bijenmarkt die 11 juni in Paters- wolde wordt gehouden, zullen dit jaar geen bijenvolken aanwezig zijn. Het organisatiecomité Noordelijke Bijen markt, die dit evenement dit jaar voor de negende keer organiseert, heeft dit besluit genomen uit angst voor de voor bijen dodelijke farroamijt. De farroamijt rukt sinds een aantal jaren op vanuit Azië en de Oekraïne naar West-Europa. De uiterst besmettelijke ziekte is dit jaar voor het eerst in de Achterhoek geconstateerd. Omdat er nog geen afdoende bestrijdingsmiddel is gevonden worden bijenvolken waar farroa wordt geconstateerd, met kast en al verbrand. 'GIFPASTA' VERNIETIGD BRUSSEL Het Belgische be- drijf LMA heeft besloten alle Li- mapast, het vegetarische produkt waartegen ook in Nederland ge waarschuwd is omdat bij het ge bruik ervan ziekteverschijnselen kunnen optreden, te vernietigen. Volgens het bedrijf heeft het alle Limapast, zowel in België als in het buitenland, uit de handel ge nomen. Een onderzoek zou heb ben uitgewezen dat bij de ziekte- gavllen de pot waarin de Lima- past zat onvoldoende was gesteri liseerd. Als gevolg daarvan wa ren niet alle bacteriën (die later een giftige stof kunnen vormen) gedood. Zoekactie naar 8-jarig meisje vergeefs PUTTE Een legertje van 300 man van de rijkspolitie en de Belgi sche rijkswacht heeft gisteren ver geefs in het grensgebied bij Neder lands en Belgisch Putte gezocht naar de 8-jarige Wendy Willems uit het Belgische plaatsje Stabroek. Het meisje is zoek sinds ze op de mid dag van Tweede Paasdag een bij eenkomst van de Chiro's (de Belgi sche gidsen) bezocht in Belgisch Putte, vlakbij de Nederlandse grens. Sinds haar verdwijning ont breekt van Wendy ieder spoor. De politie sluit niet uit dat het meisje niet meer in leven is. 7$rIAAG „Topstuk- Jjn wat prijs betreft gebleven. Veel mn gaat echter naar ^ritenland, want in ïd zijn geen particu- »meer, die een mil- 1V meer voor een |^rij kunnen betalen. 6z nog wel miljoenen- 5Jjes in Nederland, 1(»r komen niet meer «et goede antiek is '{Dok voor de hande- 'Je meer en meer de iliere verzamelaar tfomt op veilingen, «kunt stellen dat het 2ij ook van wat min- Avaliteit wordt mee- 9 2^n door de stukken topkwaliteit. Daar- xun je wel stellen Jjtijd van het zogehe- a „zigeuner-antiek" is: die Mechelse 'jlen, jachtkasten en dingen meer mo eten en waarvoor Menkele duizenden i3is betaald werden. sJ algemeen kun je J dat het antiek de goed heeft bijge- ijle Rotterdamse anti- /jL. van Nieuwkoop op fldels achter de rug lig- S7e antiekbeurs van jOok de Noordwijkse 'andelaar Arnold Zoet- ^■(voorzitter van „Bre it dat kwalitatief goed alleszins prijshoudend ™^ten. „De prijzen, die s Itiek worden betaald, 4 fi altijd een golfbewe- Ijoegt hij er aan toe. 91 bepaald ogenblik zijn dingen in. In de pe- «975-1977 bijvoorbeeld «meubelen niet aan te 9 Jaarlijks gingen de 9er van met 100 procent Hetzelfde beleefde je üieke kisten: het ene «jop vraag en dus hoge |j het andere jaar vroeg «tand om. Bij elkaar ge- 3kun je zeggen dat op opblik de impuls-aanko- jdwenen zijn. De men gen dingen, waar ze ge- tor hebben, liefde. En 3er in te beleggen", g prijzen voor goede meldt ook een vei- 0 als dat van Sotheby 1 Ji Waay in Amsterdam, |dio maart een aantal i «rekkende veilingen af- Met name voor laat- i jeuwse schilderkunst hoge prijzen betaald: 3c van Lucas van Valc- i '?h (ca 1540-1625) bracht {an half miljoen gulden i iflen meervoudig paneel jjMeester van Hoogsrae- i Jerkzaam rond 1500) ^verkocht voor ruim gulden. Een Utrechts ijndschap van de be- jpalomon Ruysdael ging i iün dik miljoen gulden uit, terwijl een stuk i «I van Goyen (Rivierge- ?e absolute topprijs van haalde. Veel topstukken, zoals deze minikast, gaan naar De stukken die uit de Hollandia van Piet Heyn het buitenland. kwamen, brachten goed geld op. Dekenkist, veel gevraagd, dus hoog in prijs. ENWISKE Prijsstelling Ook in andere categorieën scoorde Sotheby Mak van Waay in Amsterdam uitste kend, alhoewel de prijsstelling voor de internationale kunst markt toch in Londen ligt en niet (meer) in ons land. Zo bracht een Chinees porselei nen blauw-witte pot uit de Yuan-dynastie (14e eeuw) het verbluffende bedrag op van 533.600 gulden. Een Japanse handelaar betaalde daarmee de hoogste prijs voor een stuk porselein neer, afkomstig van een Nederlandse veiling. Een Arita-apothersfles (Japans porselein) bracht bijna 20 mille op Ook zilver bracht record- prijzen op in Amsterdam: voor een in 1622 in Middelburg ge maakt 16 cm hoog driehoekig zoutvat op Ionische pilaren werd ruim 76.000 gulden be taald door een Britse hande laar. Ook het antieke ge bruiksgoed uit 17e eeuwse scheepswrakken, dat bij Chris tie's in Amsterdam onder de hamer kwam, bracht goed geld op. Een paar voorbeelden: baardmankruiken varieerden in prijs van 1.800 tot 4.800 gul den, en de scheepsbel van Piet Heyn's vlaggeschip „Hollan dia" bracht 9.500 gulden op. Let wel: het betreft hier louter topstukken van wat je zou kunnen noemen „museum kwaliteit", terwijl in het geval van Christie's het specifieke karakter van de voorwerpen een niet onbelangrijke rol zal hebben gespeeld. Valkenburg Kijken we nog een terug op de Bredase antiekbeurs - in be langrijkheid na Delft, de twee- DE GOUDEN GANZEVEER Een Engelse banjobarometer uit plm 1800. De barometer is gesigneerd Dominico Gatty (Londen). Een dergelijk exem plaar is zeldzaam, omdat de barometer is belijmd met ma honie en marqueterie. terwijl de houten rand met touwbies is ingelegd. (Collectie: Bert Bolle, Maartensdijk). Antiekagenda Meppel: 23 april in hotel Grappen: ruilbeurs Maas trichtse aardewerk. Amsterdam: tot 1 juli in het Rijksmuseum:; keramiek uit het wrak van „De Witte Leeuw" Valkenburg: van 23 april tot 8 mei in de Geulhal: 2e inter nationale beurs voor antiek en oude kunst. Arnhem: van 21 tot en met 25 april in Kasteel Rosen- dael: Oude kunst- en antiek beurs. Zwolle: tot en met 13 juli in het Provinciaal Overijssels Museum: expositie Overijs selse streeksierraden. de van het land, al doet Val kenburg (dit jaar van 23 april tot 8 mei) zijn uiterste best om wat dit betreft zowel Breda als Delft te kloppen - dan zien we dat de gerenomeerde antiek handelaar zij het voorzichtig er toe over gaan zijn stukken „open" te prijzen. Dat wil zeg gen: bij het betreffende stuk op de beurs wordt een prijs kaartje gelegd, waardoor de bezoeker de standhouder niet voortdurend hoeft aan te klampen met de vraag hoeveel het kost. Een goed systeem, dat navolging verdient. Om u een indruk te geven van het prijsniveau van deze beurs, die ik wat minder verfijnd en exclusief zou willen noemen dan Delft, ^heb ik van een groot aantal objecten de prijs genoteerd. Het betreft een ui terst globale, willekeurige op somming, die geenszins repre sentatief wil zijn, maar die wellicht enig houvast kan bie den, voor het geval u zich op het koperspad gaat begeven. Daar staan we dan: een paar miniatuur knobbelvaasjes Kang H'si porselein van 225 tot 300 gulden. Wan Li Kraai- kommen van 750 tot 1.050 gul den, een 17e eeuwse Raeren- kruik met getorst engels 5.000 gulden, een Westerwald kruik (fraai gestempeld) 4.000 gul den, Wan Li schotels (met randbeschadiging) van 2.250 tot 3.250 gulden; (groot model van 3.250 tot 4.250 gulden), Perzisch aardewerk uit de 13e eeuw vanaf 450 gulden (kom), een Perzisch tegeltableau van 9 tegels (inclompleet) uit dezel- de periode 750 gulden, vier Kang H'si kop en schotels (geen topkwaliteit) 1.000 gul den, 19e eeuws zilveren zout vat (Middelburg) 2.750 gulden, 18e eeuws Hollands slingerglas met rode glasdraad in de stam 400 gulden, een 18e eeuws Oranje-glas met (in radgravu re) de ingeslepen tekst „Vivat de Prins van Oranien"4 2.400 gulden, vier 18e eeuwse gegra veerde Hollandse slingergla zen 1.050 gulden, 18e eeuws Delfts gepolychromeerd pau webord (gemerkt: de Lampet kan) 2.800 gulden, één blad perkament met miniatuur voorstellende David en Goli ath uit Frans getijdenboek van plm. 1450 6.500 gulden, 17e eeuwse wit Deltse plooischotel 1.850 gulden, tableau van vier blauwe tulptegels 950 gulden, grote Utrechtse toogkast 39.000 gulden, idem klein model 19.000 gulden, Amelandse bed- debankje uit ca. 1720 5.500 gul den, 18e eeuwse Engelse stick- barometers rond 6.000 gulden, engelse banjobarometers ruim 1.000 gulden duurder, Neder landse bakbarometer uit ca. 1800 9.450 gulden, koperen strijkijzer 875 gulden, tinnen zoutvaatjes van 600 tot 675 gul den, stoofje (met versierings motieven uitgevoerd in kerfs- nede) 2.275 gulden, 18e eeuwse wortelhouten linnen pers met vier laden 9.650 gulden, 17e eeuwse groten eiken, gebeeld houwde Hollandse vierdeurs kast 55.000 gulden, Windsor- stoel met armleggers 1800 gul den, Protestantse bijbel in 1571 in Dordrecht in het Neder lands gedrukt 15.000 gulden, Hollandse empire commode 4.750 gulden. KLAAS GOINGA OM MEDISCHE FOUTEN DOELTREFFENDER AAN TE PAKKEN ZOETERWOUDE De voorzitter van de Alge mene Vereniging voor Patiëntenbelangen (AVP), ir. C.A.F. van Kampen, gooit een vin gerdik rapport op tafel in zijn woning te Zoeter- woude. „Daarin staan de klachten, die ons bureau in Limburg over 1981 heeft verzameld. On voorstelbaar!". Volgens de heer Van Kam pen heeft de AVP, die acht jaar geleden is opgericht met het doel patiënten meer rechten te geven, nog een massa werk voor de boeg. Hij erkent, dat er sinds een paar jaar wel wat veranderd is, maar naar zijn mening komt de arme leek in het medisch bastion nog steeds niet aan zijn trekken. Zelfs wanneer de behandelend ge neesheer een grove fout maakt, zodat de gedupeerde patiënt zwaar invalide wordt of het leven erbij inschiet, dan nog komt het voor, dat de medicus zich niet hoeft te verantwoorden. Als voorbeeld noemt de heer Van Kampen de rechtzaak tegen een kaakchirurg in Utrecht en een anesthesist, wier patiënt tijdens de ope ratie stikte. Op 24 februari, ruim tweeënhalf jaar na het drama, hoefden de twee spe cialisten pas voor te komen. De rechter besloot de zaak niet meer in behandeling te nemen wegens te grote ver tragingen in het vooronder zoek. Dat was voor de AVP- voorzitter net de druppel, die de emmer deed overlo pen. Namens de vereniging schreef hij zeer recent aan minister Korthals Altes van Justitie een brief, waarin hij pleit voor de aanstelling van een officier van Justitie, die is gespecialiseerd in medi sche zaken. „Je hebt ook of ficieren van Justitie, die des kundig zijn in fiscaal recht, waarom dan ook niet een - meer is niet nodig - die het terrein van de volksgezond heid beheerst?", aldus ir. Van kampen. „Het blijkt steeds weer, dat het open baar ministerie zich niet aan gecompliceerde medische af faires wil branden. Officie ren winnen op allerlei adressen advies in. Daar gaat zoveel tijd in zitten, dat de zaak veel te lang slaapt en tenslotte tot niks leidt. Kijk maar naar de omstandi ge behandeling van de uro loog in Nijmegen, die uit zijn patiënt de verkeerde nier haalde. Vijfenhalf jaar is de officier aan het spitten ge weest, waarna de zaak werd afgevoerd. Zoiets vind ik diep treurig". Blunder De strafrechter wordt in me dische kwesties pas inge schakeld als de arts een zeer grote blunder heeft gemaakt met uiterst nare gevolgen voor de patiënt. Is het niet zo vreselijk dan wordt de zaak verwezen naar de Me dische Tuchtraad. De raad kan net zomin als de rechtbank genade vinden in de ogen van de heer Van Kampen. „In de eerste plaats duurt het veel te lang voor dat een zaak wordt behan deld. Verder is het zeer frus trerend. dat alles achter ge sloten deuren wordt bekok stoofd. Ik wil best aanne men, dat een berisping of waarschuwing van de Tuchtraad krenkend is voor de betrokken arts, maar waar blijft de genoegdoening voor de gedupeerde patiënt? In mijn ogen is de Tuchtraad bedoeld om een arts te corri geren, die de medische stand van zaken door zorgeloos of onbekwaam handelen een knauw heeft toegebracht. Het slachtoffer speelt nau welijks een rol. Bovendien staan de straffen in geen verhouding tot de gemaakte fouten". Van Kampen wil, dat de overheid eindelijk eens noti tie neemt van de maatschap pelijke onvrede over de be rechting van medische za ken. Hij meent, dat zijn idee Van Kampen: Het blijkt dat veel mensen zich ge steund voelen alleen al door het bestaan de Algeme ne Vereniging voor Patiëntenbelangen. Ze durven meer op te komen voor hun eigen rechten". van een gespecialiseerde of ficier van Justitie een reële bijdrage is tot de oplossing van het probleem, maar het is de vraag of zijn brief naar de minister van Justitie het gewenste effect zal hebben. Het is nog niet eens zeker of het initiatief van de AVP is doorgedrongen tot de be windsman. Tien dagen na de datering boven de brand brief van ir. Van Kampen wist de voorlichter van het departement van Justitie nog nergens van. Voor de zekerheid heeft Van Kam pen ook een afschrift ge stuurd naar de vaste kamer commissie voor Justitie. Niettemin acht ook hij de kans niet groot, dat minister Korthals Altes meteen werk maakt van zijn plan. In dit stadium is zijn hoop veel meer gericht op steun van groepen in de samenleving, die net als de AVP een radi cale verandering willen. Hij is ervan overtuigd, dat bij voldoende druk van onderaf de voorgestelde wijziging zijn beslag moet kunnen krijgen. Patiëntenrechten Een verandering van de me dische rechtspraak be schouwt ir. Van Kampen als een belangrijke positieverbe tering van de patiënt. Die heeft lange tijd helemaal niets te vertellen gehad, maar staat nu op de drempel van een officiële erkenning. „Zijn mening begint mee te tellen", geeft Van Kampen toe, „toch komt het nog veel voor, dat we pas de goede weg zijn ingeslagen als er een wet is, waarin de patiën tenrechten zijn vastgelegd". De AVP-voorzitter heeft zo veel bitterheid gehoord over contacten met artsen, dat hij voorlopig niet gelooft in een fundamentele verandering van de verhouding arts- pa tiënt. Van Kampen: „Komt een mevrouw bij de huisarts aan wie ze haar hele misère vertelt. Antwoordt die man: „Maar mevrouw, u wóont toch op de zevende verdie ping?". Ander voorbeeld: Een patiënt zegt tegen haar dokter, dat ze het niet meer ziet zitten. Zijn reactie: „dat is jammer mevrouw, mis schien kan ik u het beste doorsturen naar de oogarts". Natuurlijk kunnen dergelij ke „grapjes" niet door de beugel, maar ze betekenen niets vergeleken bij de ellen de, die kan ontstaan als me dici niet de moeite nemen hun patiënten behoorlijk te informeren. Bij de AVP is een klacht binnengekomen van een vrouw, die zich be nadeeld voelt door een spe cialist. Zij moest een operatie ondergaan en vroeg daarom oelangstellend naar de mo gelijke risico's. De vraag werd achteloos weggewim peld, de ingreep stelde niets voor, Nu blijkt, dat me vrouw ernstig verlamd is en blijvend invalide zal zijn. En de specialist vindt ook nog, dat zijn behandeling succes vol is geweest. Er zijn ook artsen, die hele maal niets zeggen. Wat te denken van de specialist, die eenvoudig weigert op van zelfsprekende vragen van patiënten te antwoorden? Hij negeert ze gewoon. Het erg ste is, dat zo'n man een on aantastbare positie heeft. Hij moet het wel zeer bont ma ken wil zijn baan op het spel staan. De AVP heeft in dit geval de directeur van het ziekenhuis en vervolgens de inspecteur van volksgezond heid ingeschakeld. Het heeft niets geholpen. Tijdens ons onderzoek in Limburg heb ben we vastgesteld, dat de bereidheid om mee te wer ken aan de oplossing van klachten per ziekenhuis zeer verschillend is. Veel specia listen weigeren nog steeds hun medewerking of zetten hun patiënten onder druk als om bemiddeling van de AVP wordt gevraagd". Ondanks de grote tegenwer king die de AVP ondervindt en het herhaaldelijk falen bij de behandeling van klach ten meent ir. Van Kampen, dat door voortdurend op het belang ervan te hameren, dit eens tot succes moet leiden. „Onze vereniging heeft in middels 40.000 leden en de groei zit er nog in. Het blijkt, dat veel mensen zich ge steund voelen alleen al door het bestaan van de AVP. Ze durven méér op te komen voor hun eigen rechten. Dat is ook het voornaamste doel van de vereniging: gedu peerde patiënten zover zien te krijgen, dat ze zelf gaan werken aan de oplossing van hun probleem". „Wij hebben geconstateerd, dat veel patiënten bang zijn voor represailles. Ik kan u wel zeggen, dat de AVP net zolang doorgaat tot in dit land patiëntenrechten op een behoorlijke manier zijn verzekerd. Niet zo eenvou dig, want de AVP komt zo veel geld tekort, dat we met anderhalve man en een paardekop een macht werk moeten verzetten", aldus de AVP-voorzitter. JOS BOUTEN

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13