Rienk H. Kamer voorlopig op vrije voeten Jevdet Y. geen „echte" Turk jïln geen „echte" Nederlander Personeel bejaardenoorden geen drie extra vrije dagen %ENLAND Zachte winter kost half miljard gflatie len Seniels Veel zwart werk in Amsterdamse haven CeidaeSowuvnt DINSDAG 12 APRIL 1983 PAGINA 9 'eved dood r messteek SRDAM De /ezioïe S- Demir uit lam is in de afge- 936macht in zijn wo- ian de Mathenes- ITj dood aangetrof- ^3 man is volgens in ;tie door een mes- jm het leven ge- De politie houdt ,e9e'op dat Demir ter- ?50(i de deur voor ie- r paipende is gestoken hij op eigen kracht »d nog heeft be- fan een dader ont- vakHieder spoor. Politie Almere houdt verspreiders van folders Centrumpartij aan ALMERE De politie van Almere heeft gistermiddag na veelvuldige telefonische klachten van inwoners in totaal twintig personen aangehou den, die folders van de Centrumpar tij aan het verspreiden waren. Zij hadden toen al enige duizenden pamfletten uitgedeeld. Na het opma ken van proces verbaal zijn de ver spreiders weer heengezonden. Vol gens landdrost Lammers zet de in houd van het pamflet bevolkings groepen tegen elkaar op. De Cen trumpartij vindt dat er sprake is van een inbreuk op de grondwettelijke vrijheid van meningsuiting. Postbank van de baan DEN HAAG Het kabinet is niet van plan een officiële postbank op te zetten die met commerciële banken moet kun nen concurreren. De postbank zou gaan bestaan uit de PTT-gelddiensten, post cheque- en girodienst en de Rijkspost spaarbank. Wel zal het kabinet de PTT-gelddiensten toestaan op de zake lijke geldmarkt te gaan opereren. Een wettelijke regeling komt nog voot de zomer af. Aan het opereren van de PTT-gelddiensten op de zakelijke markt worden wel beperkingen opge legd. Zo zal de PTT alleen voor kleine re bedrijven mogen opereren. In de Tweede kamer was al gebleken dat het CDA en de PvdA het plan van een postbank langzamerhand hebben losge laten. De VVD was er altijd al tegen. Tandartsen- tekort verleden tijd UTRECHT De Werkgroep tandheel kundige noodgebie- den van de Zieken fondsraad heeft voor gesteld zichzelf op te heffen, omdat er dank zij het toegeno men aantal tandart sen geen noodgebie- den meer zijn. De werkgroep werd in 1968 ingesteld met het doel een eind te ma ken aan bestaande noodsituaties. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Door de uitzon derlijke zachte winter zal de schatkist dit jaar nog een extra tegenvaller in de aardgasbaten van tussen de 400 en 500 mil joen gulden te verwerken krij gen. Drs. J.P. van den Berg, di recteur gasverkoop van de Gas unie, heeft dat gisteren desge vraagd verklaard. Met name in januari werd weinig gas afgezet: 20 procent minder dan normaal. De totale gasafzet onder kleinverbruikers zal op jaarbasis 8 procent (1,2 miljard kubieke meter) lager uitvallen. Maar dank zij extra gasafzet voor de elektriciteitscentra- le's zal de totale omzet van de Gasu nie in 1983 naar verwachting niet la ger uitvallen dan vorig jaar, zo meent drs. Van den Berg. Hij is fel gekant tegen een verlaging van de gasprijs voor kleinverbruikers, nu de olieprijzen zijn gedaald. Volgens hem zou het nut van veel bespa- rings- en isolatiemaatregelen door zo'n verlaging teniet worden gedaan. Daarom voelt de Gasunie het meest voor een stabilisatie van de kubieke meterprijs op het huidige niveau. PSP'ers weigeren mee te werken aan politie-onderzoek EINDHOVEN Eef van den Berg en Mar jan Stas, die voor de PSP zitting hebben in de Raad van de agglomeratie Eindhoven en in de gemeenteraad, weigeren mee te wer ken aan een onderzoek van de politie. Het tweetal is gehoord omdat ze door een Eind- hovens paar wordt beschuldigd van weder rechtelijke vrijheidsberoving en bedreiging met geweld. Een aantal PSP'ers verdacht het Eindhovense paar ervan voor de BVD te werken. Daarop zouden de twee PSP'ers het paar hebben bedreigd. Het tweetal onder hield contacten met diverse linkse groepe ringen in Eindhoven. Overigens zijn bij de ontvoering en de bedreigingen meer perso nen betrokken geweest dan de twee ge noemde PSP'ers. Waarom de politie hen niet heeft gehoord is niet bekend '/DEN HAAG maakt het uit of je irk bent dan wel federlander? In die ^Pfcveinig dat de ver- Alen tussen die twee Tmt niet vallen bij het- IH ze met elkaar ge- hebben. En dan Nederlanders on- Hlllllïig wijken ook vaak t af. Het verschil in ringswereld tussen volwassen Nederlan- »n zijn 2-jarige zoon- i immers veel groter I tussen een volwas- Nederlander en een lassen Turk. En ver- verschil is juist leuk. |lat al kunnen de ver- tussen mij en mijn buurman netzomin ïn uitgewist als de over sten. Verschil •nkomst bestaan bij de van elkaar. Ze zijn het en het wit van die pasfoto die de mijne is ik gerespecteerd wil tag een week geleden de 27-jarige Turk Cev- aldus de tegen hem beschuldiging, in het e café 't Koetsiertje zes in dood. Gisteren werd orgeleid aan de officier ustitie en de rechter- issaris in Den Haag. t drama stil staand in k»sprek met Tass Yilmaz Turkse jongerenvere- in Den Haag, komen [spreken over de pasfo- Cevdet Y. In die *oto It zich een blinde vlek. ;gte, die, afgaand op irlopige reconstructie politie, al tijdens de igen heeft bijgedragen it ontstaan van de aan- tot Y.'s krankzinnige r -ip van dinsdagavond, •lin je dan wel tot Neder- hebben laten naturali- een echte Hollander toch nooit", zo zou Y. keren te horen heb- ïkregen van onder an- een van zijn latere iffers. Naturalisatie geschiedde maanden geleden. tomst naar Nederland ft al van tien jaar terug. >ewust van het gladde I larop iemand zich be- ^die ook maar tastender- Ireep probeert te krijgen biets ongrijpbaars als tlijk gedrag, komt in jsprek met Tass Yilmaz Voren hoe moeilijk de i kan zijn van genatu- irde buitenlanders uit ïel andere cultuur. Tass 6 jaar oud, sinds 14 jaar Genaturaliseerde academie-student Tass Yilmaz: Door beide partijen op een afstand gehouden, weet je zelf ook niet meer waar nu je grootste bindingen liggen. in ons land en derdejaars stu dent aan de katholieke socia le academie in Den Haag, is sinds enige tijd eveneeens ge naturaliseerd Nederlander. Je wordt, weet hij, door de Nederlanders nog steeds ge zien als een Turk, een vreemdeling, iemand die er niet echt bijhoort. Maar van de Turkse gemeenschap ben je inmiddels ook vervreemd. Je hebt toch gekozen voor het Nederlanderschap? Wat zoek je dan nog langer bij ons?, zeggen de Turken. Zo kom je in een luchtledig te hangen tussen twee culturen.. Door beide partijen op een afstand gehouden, weet je zelf ook niet meer waar nu je grootste bindingen liggen. Waarin verschil je van de Nederlanders en waarin van Geboeid en zwaar bewaakt door rechercheurs, verliet Cevdet Yilmaz gisteren het hoofdbureau van politie in Delft om per busje naar Den Haag te worden vervoerd. Daar werd hij voor geleid aan de officier van justitie en de rechter-commissaris. de Turken? Het is onduide lijk. Kijkend naar jezelf als naar een samenstel van ver schillen en overeenkomsten met je omgeving, ontstaat een foto met een blinde vlek. Dat kan een mens volkomen doen ontsporen. Ook jonge Molukkers hebben daarvan in het recente verleden dra matische getuigenis afgelegd. De media kunnen, vreest ook Tass Yilmaz, dergelijke cul tuurbotsingen niet voorko men. Maar ze kunnen wel nalaten de vonken die zo ontstaan aan te blazen tot vuur. In dit verband oordeelt Yilmaz niet al te negatief over de berichtgeving rond „Delft" in de Nederlandse media. De twee grootste och tendbladen en een enkele ontsporing van een regionaal dagblad noemt hij als ongun stige uitzondering. De ver slaggeving van de grote rechtse Turkse dagbladen Hürriyet en Tercüman ech ter, hekelt hij fel. Vertalend uit een stapeltje knipsels maakt hij duidelijk dat deze bladen een sterk accent heb ben gelegd op het Nederlan derschap van Cevdet Y. De pen gestuurd door het ijzeren ideaal van commercieel over leven, zo beschuldigt de aca demie-student. hebben de twee kranten ingespeeld op goedkoop Turks chauvinis me. In de sfeer: Turks bla zoen ten onrechte besmeurd. En: dat krijg je ervan als je vernederlandst. Waarmee men de verdeeldheid binnen de Turkse gemeenschap in Nederland tussen meer en minder op Nederland geo riënteerde Turken dus nog eens extra heeft ingeslepen. Maar ook de kloof tussen enerzijds de Turken in Tur kije en anderzijds de geëmi greerde landgenoten. Dat het drama in Delft de Turken in ons land niet op lijfelijke wraakacties is ko men te staan, vervult Tass Yilmaz intussen met opluch ting. Wel houdt hij zijn hart vast voor de zomer. Te veel alcohol op een warme avond en een Turk die een Neder lander in alle vriendschappe lijkheid een klap op de schouder geeft, leven in zijn kennissenkring als een ang stig visioen. Alles moeten we doen om een uitbarsting te voorkomen. En dat kan ook. Als we weten dat de liefste mens aan onze zijde soms verder is dan de verste vreemdeling. En de verste vreemdeling duizend keer meer op ons lijkt dan niet lijkt. WILLEM SCHEER Kamer bij het verlaten van de gevangenis. Hij had een doos nodig om al zijn papieren te kunnen meene men. Volgens zijn raadsman, de Haagse ad vocaat Oomen, verkeert Kamer in goede condi tie en heeft het verblijf in cel hem niet of nauwelijks aan gegrepen. AMSTERDAM/MOER GESTEL Rienk H. Ka mer, de initiatiefnemer van het American Land Program (ALP), is gister middag voorlopig op vrije voeten gesteld. Dit heeft het Gerechtshof in Am sterdam beslist in het ho ger beroep dat Kamer had ingesteld tegen het ver zoek van het openbaar ministerie zijn voorlopige hechtenis met dertig da gen te verlengen. Volgens de Amsterdamse fraude-officier mr. J. de Bruin is het Hof tot de conclusie gekomen dat de voorlopige hechtenis han gende het onderzoek ge schorst kan worden. Kamer mag Nederland niet verlaten en moet zich begeven naar zijn woning in Moergestel en daar blijven, zo heeft het Hof bepaald „Zijn paspoort is in mijn bezit", aldus De Bruin. De zichzelf „geldgoeroe" noe mende Kamer werd op 21 fe bruari gearresteerd op verden king van oplichting, verduiste ring en valsheid in geschrifte in verband met beleggingen in de Verenigde Staten. Op 22 april zal het Hof overi gens uitspraak doen over de aanvraag van het Openbaar Ministerie om het ALP failliet te laten verklaren. De recht bank wees dit verzoek af, om dat Kamer volhield over vol doende middelen te beschik ken om alle beleggers schade loos te stellen. Mr. De Bruin ging echter tegen deze beslis sing in hoger beroep. „Kamer beantwoordt geen enkele brief van mensen die hun geld te rug willen", aldus De Bruin. Wel werd onlangs de Murray First Financial Europe BV failliet verklaard. Bij deze bank konden beleggers in het ALP hun geld storten ten be hoeve van investeringen in onroerend goed in de Verenig de Staten. De raadsman van Kamer, de Haagse advocaat mr. A. Oo men kondigde vorige week aan een rechtsprocedure te be ginnen tegen mr de Bruin, omdat de fraude-officier vol gens hem bij het aanvragen van het faillissement „onzorg vuldig, onrechtmatig, kortom onbezonnen" heeft gehandeld. De officier wordt in dat proces persoonlijk aansprakelijk ge steld voor de verliezen die de beleggers lijden als gevolg van het faillissement van de MFFE. De Bruin deelde gisteren mee dat er al meer dan honderd aangiften binnen zijn gekomen van beleggers, onder wie ook Belgen, die zich door de prak tijken van Kamer benadeeld voelen. „Het is onvoorstelbaar, ik verzand er zo langzamer hand in", aldus De Bruin. Hij wilde niet zeggen om hoeveel geld het gaat. Volgens de offi cier zal er binnenkort een team van de hoofdstedelijke politie naar Amerika vertrek ken om zich daar van een en ander op de hoogte te stellen. Inmiddels heeft een aantal ge dupeerden zich verenigd in de Stichting Beleggers Antelope Valley en Wheatlands (BAW), twee projecten van ALP Zij willen proberen nog zoveel mogelijk van de beleggingsgel- den te redden door onder an dere oprichting van aparte be langenverenigingen ten bate van het gemeenschappelijk be heer van en controle op de op brengsten van beide projecten. Tevens overweegt de Stichting BAW strafklachten in te die nen tegen Kamer bij de autori teiten in Nederland en de VS wegens verduistering, wan prestatie en misleiding bij de verkoop en het beheer van de projecten. Woordvoerder Sommen van Kamer Investments in Moer gestel, waar kantoor wordt ge houden op het kapitale land goed Zonnewende, verklaarde vanmorgen desgevraagd, dat nu Kamer weer op vrije voeten is geprobeerd zal worden de verkoop van Ame rikaans onroerend goed weer op gang te brengen. '.if*. \AG De inflatie in i blijft dalen. Tussen februari en medio jn de prijzen met 0,2% i, waarmee de totale jng sinds december ir 0,3% bedraagt. Vorig s er nog een inflatie 6, voor dit jaar wordt d op 4.4%. De afgelo- jnd werden vooral kle- ^fruit duurder, benzine ^nsvlees goedkoper. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De werk geversverenigingen voor bejaardentehuizen weige ren dit jaar aan de 55.000 werknemers drie extra vrije dagen toe te kennen in ruil voor de prijscom pensatie, die de werkne mers per 1 januari hebben ingeleverd. Het overleg tussen de werkgevers en de bonden AbvaKabo en CFO over de herverdeling van arbeid in de bejaar denoorden is daarom gis termorgen afgebroken. De werkgevers willen niet verder gaan dan twee extra vrije dagen. Zij zijn bang, dat de verzorging van de bejaar den in gevaar komt als er meer vrije dagen worden ge geven. De vertegenwoordigers van AbvaKabo en CFO noe men dit een loos argument. Zij wijzen erop dat de gevraagde drie extra vrije dagen voor het personeel in bejaardentehui- zen ruimte vrijmaakt voor 500 nieuwe arbeidsplaatsen. Daar door kan het verzorgingsni veau gehandhaafd blijven, zo menen zij. Mede door steun van minister De Koning (Soci ale Zaken) is er dit jaar ruim 16 miljoen gulden beschikbaar om nieuwe werkgelegenheid in de bejaardenoorden te scheppen. De bonden noemden gisteren de opstelling van de werkge vers „hoogst onverantwoorde lijk en funest voor de ontwik keling van de werkgelegen heid in de bejaardenoorden". In de ziekenhuissector is on langs wel een akkoord bereikt over verruiming van de werk gelegenheid door toekenning van drie extra vrije dagen aan de werknemers in ruil voor prijscompensatie. AMSTERDAM De Rijkspolitie te water in Amsterdam heeft vier directeuren en een boekhouder van vier havenbedrijven in Amsterdam aangehouden, die ervan worden verdacht sinds 1978 op grote schaal zwartwerkers in dienst te hebben gehad. Twee havenbedrijven hebben voor minstens 20 miljoen gulden valse facturen gemaakt om daarmee de lonen van de zwartwerkers te betalen. Over dit geld werden geen belasting en sociale premies betaald. Om hoeveel zwartwerkers het gaat en welk bedrag er bij de bedrijven in totaal mee gemoeid was, is nog niet precies bekend. Volgens districtscommandant De Maat van de RP is het zwart werken in de Amsterdamse haven gigantisch Inwoners Woubrugge kunnen kwartetten WOUBRUGGE Burgemees ter D. Brouwer de Koning heeft uit handen van MMO- voorzitte H. Porrey het eerste exemplaar van het gemeen tekwartet van Woubrugge aangeboden kregen. Dit eerste exemplaar is gevat in een fraai tableau, bedoeld als wandel versiering in het gemeente huis. Mooie plekjes, oude ge bouwen, instellingen en be drijven hebben een plaats ge kregen op het zesendertig kaarten tellende spel. Volgens het bestuur van de Hoogmade- se voetbalvereniging is het kwartet leerzaam voor de in woners van de gemeente Wou brugge en informatief voor buitenstaanders. Met de op brengst hoopt MMO de club kas te versterken teneinde enige nodige voorzieningen aan het clubgebouw en de vel den in de Vlietpolder te reali seren. Naast bovengenoemde instanties heeft het bedrijfsle ven in de gemeente en de Woubrugse secretarie haar volledige medewerking aan het kwartetspel gegeven Hulp aan weggelopen kinderen niet altijd meer strafbaar (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het helpen van weggelopen minderjarigen zal vanaf 2 mei niet meer in alle gevallen strafbaar zijn. Het ministerie van justitie heeft bekend gemaakt dat op die datum een wijziging in het wetboek van strafrecht ingaat. De wijziging komt er op neer dat een hulpverlener die een minderjarige helpt zonder ou ders, voogd of verzorgers daar van in kennis te stellen niet meer strafbaar is indien de verblijfplaats van het kind ten spoedigste gemeld wordt aan de Raad voor de Kinderbe scherming en er sprake is van een zorgvuldige hulpverle ning. Wat onder dit laatste verstaan wordt, zal de rechter per geval uitmaken, maar in ieder geval omvat dit een mel ding aan degene die het gezag over de minderjarige uitoefe nen. dat hulp wordt verleend Geen wezenlijke groei Naarden International NAARDEN Naarden Inter national NV (reuk- en smaak stoffen) verwacht niet dat in 1983 een wezenlijke groei van de resultaten kan worden be reikt, zo blijkt uit het jaarver slag. De nettowinst over 1982 bedroeg 11.5 miljoen tegen 13 miljoen in het jaar daar voor. De resultaten in Europa vertoonden een bevredigende ontwikkeling. Het herstel in Frankrijk, Italië en Spanje zet te zich voort. In de VS waren de resultaten teleurstellend; de Amerikaanse markt reageert veel directer op economische teruggang. De leidende positie op het gebied van smaakstof fen voor frisdranken werd ge handhaafd, aldus de onderne ming. gratis elke woensdag de bhlage bil uw krant met informatie over f1lms.muziek theater. recreatie,exposities en een complete agenda

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9