TAFEL «au Hervormde kerk: aantal leden daalt nog, kerkbezoek stabiel CNV vierkant tegen hogere wao-premie kerk wereld Kerk in grote steden is allesbehalve dood De hond en de staart h 1:7:111! ONDANKS VERZET CDA Verlaging uitkeringen vermoedelijk toch onafwendbaar ACHTERGROND £eidóc(3owmtt DINSDAG 12 APRIL 1983 PAO Het aantal leden van de Nederlandse hervormde kerk blijft afnemen, zelfs sneller dan in de vooraf gaande decennia, maar het kerkbezoek, het aan tal kerkeraadsleden en predikanten en het aantal ingezegende huwelijken tussen twee hervormden vertonen een tendens tot stabilisatie. Dit komt naar voren in het rapport „Vijf jaar statistiek Nederland se Hervormde Kerk (1976-1980)", samenge steld door het KASKI (in stituut voor sociaal-we tenschappelijk onderzoek, studie en advies) in Den Haag. Volgens het rapport is het aantal hervormden tussen 1976 en 1980 afgenomen met ongeveer 203.000, ofwel 6,75 procent. De grootste terug gang was te zien in Noord- -Holland en Groningen (13,4 procent), Zuid-Holland (9,5 procent) en Friesland (7,2 pro cent). De verhouding tussen belijdende leden, doopleden en overige leden is in de afge lopen jaren enigszins veran derd. Het aantal doopleden nam het snelst af en het aan tal belijdende leden het minst snel. In 1976 was 30,8 procent belijdend lid, 44,3 procent dooplid en 24,9 procent „ove rig". In 1980 waren die cijfers respectievelijk: 31,5 procent, 43,3 procent en 25,2 procent. Van de ruim 203.000 leden die de hervormde kerk tussen 1976 tot en met 1980 verloor, hebben er ongeveer 193.000 de kerk bewust en vrijwillig verlaten. Dat zijn er bijna 43.000 per jaar. Er overleden er 162.000 en er emigreerden er 2400. Door geboorte kwa men er 154.000 bij. Ondanks de vermindering van het aantal hervormden bleef het aantal kerkeraadsle den in de afgelopen jaren ge lijk: ongeveer 27.000. Het aan tal ouderlingen en diakenen nam iets toe, het aantal ouder-' lingen-kerkvoogd nam af. Onder de ouderlingen en pre dikanten zijn er veel vacatu res. Tussen 1976 en 1980 was bijvoorbeeld bijna twintig procent van de gewone predi kantsplaatsen vacant. In 1980 waren er 1523 predikanten, in 1970 waren dat er nog 1725. Het aantal vrouwelijke ambts dragers (niet-predikanten) is in de afgelopen jaren duide lijk toegenomen. In 1977 was nog 19,5 procent van alle her vormde ambtsdragers een vrouw, in 1981 was dat 24,6 procent. De laatste jaren blijft het aan tal kerkgangers ongeveer ge lijk. Op een gewone zondag gaat 19 procent van de her vormden naar de kerk. Met Pasen stijgt dat tot 25 procent. De Friezen zijn de trouwste kerkgangers met 24 of 25 pro cent per zondag, de Drenten scoren het laagst met 9,4 pro cent. Rond Pasen neemt rond 25 procent van de lidmaten deel aan het Avondmaal. Ver houdingsgewijs is het aantal in een hervormde kerk inge zegende huwelijken de laatste jaren gelijk gebleven. Van alle huwelijken wordt ruim de helft ingezegend. Van hu welijken tussen hervormde partners is dat ook ongeveer de helft. Tussen 1976 en 1980 daalde het percentage ingeze gende huwelijken waarbij een hervormde is betrokken, van 45 naar 42,4. Maar trouwen een hervormde en een gere formeerde, dan stijgt het inze geningspercentage tot 72,9 in 1981. Het vijfjarenrapport meldt over de financiën, dat tussen 1976 en 1980 de bijdragen zijn gestegen met 33,6 procent. Re kening houdend met een af nemend ledenbestand bete kent dat een toeneming van de bijdrage per hervormde van 42 procent. Dat is ruim het dubbele van de groei van de index voor gezinsconsump tie in die periode. Die bedroeg 20,4 procent. Kardinaal Willebrands afwijzend tegenover boek „Homo en Pastor" Kardinaal Willebrands heeft geweigerd het boek „Homo en Pastor" in ontvangst te nemen. In dit boek wordt verslag ge daan van een onderzoek naar de houding inzake homoseksu aliteit onder r. k. pastores in het aartsbisdom Utrecht. Dat heeft de Wageningse studentenpastor R. van Middelaar giste ren namens de Vereniging van Pastoraal Werkenden (VPW) in het aartsbisdom Utrecht meegedeeld tijdens een persconfe rentie in Amersfoort. Het onderzoek is op initiatief van de centrale pastorale werk groep homofilie uitgevoerd door de werkgroep van de VPW. Kardinaal Willebrands had via zijn secretaris in een brief la ten weten, dat hij het mogelijke belang van het onderzoek niet wilde ontkennen, maar dat het in ontvangst nemen van het boek een onverantwoorde vorm van betrokkenheid zou zijn. Hij wees er in de brief onder meer op, dat er geen voor overleg over het onderzoek is geweest en dat hij een gebrek kig inzicht had in de wijze waarop het onderzoek is verricht en hoe de resultaten zijn verwerkt. Voorts had de kardinaal bezwaar tegen de medewerking van de VPW. Het boek „Homo en Pastor" verslaat een enquête onder 350 van de 757 pastoraal werkenden in het aartsbisdom Utrecht. Uit het onderzoek blijkt, dat de meeste pastores vinden, dat de homoseksueel zijn leven naar eigen goeddunken vorm moet kunnen geven; 84 procent was van mening, dat een ho moseksueel die met een vriend of vriendin samenleeft en dus openlijk voor zijn of ha'ar homoseksualiteit uitkomt, in princi pe voor een benoeming in het basispastoraat in aanmerking moet kunnen komen. Als echter wordt gevraagd of binnen de werksituatie van res pondenten een samenlevende homofiele pastoraal werk(st)er, vruchtbaar zou kunnen functioneren, zakt het aantal positie ve antwoorden aanmerkelijk. Slechts eenderde is positief. De auteurs pleiten voor een actiever benoemingsbeleid van ho mofiele pastores en een homo-pastoraat, als gewoon onder deel van het pastoraat binnen de parochie. Voorts zouden ei gen parochiële homo-groepen er toe kunnen bijdragen, dat homoseksuele gelovigen binnen de parochie een stem en een gezicht krijgen, aldus de auteurs van het rapport „Homo en Pastor". SYNODEVOORZITTER ROOS: Er is kerkelijk gezien geen sprake van „de dood in de pot" in de grote steden. Juist daar wordt gezocht naar nieu we wegen en juist daar ge troost men zich grote finan ciële inspanningen om de kerk in stand te houden. Deze mening is de praeses van de synode van de Nederlandse Hervormde kerk, ds. C. B. Roos, toegedaan. Hij sprak die uit in de vergadering van de Nederlandse Hervormde Pre dikantenvereniging en de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden, gisteren en van daag in Utrecht. Ds. Roos vond, dat het niet aangaat te verklaren, dat het slechter gaat met de kerk in de grote stad, nu ze getalsma tig volstrekt niet meer is wat ze was. Als de gemeente wer kelijk voor de vraag komt te staan kerk te zijn in een vol strekt geseculariseerde sa menleving, is er ruimte voor geestelijke nieuwbouw, zo meent ds. Roos. Dan worden er nieuwe wegen gezocht, nieuwe vormen gevonden en is de bereidheid, daaraan ook financieel bij te dragen, ner gens in de kerk zo optimaal als juist daar. Daarom moet de landelijke kerk niet bang zijn: de grote steden mogen probleemgebie den zijn op allerlei gebied, de kerk is er allesbehalve dood. „En als het waar is, dat in de grootstedelijke situaties de dingen altijd wat eerder aan de orde komen dan elders in het land, zullen we als kerk uitermate attent moeten zijn op wat zich aan nieuwe moge lijkheden voor de kerk in de toekomst juist daar aanbiedt", aldus ds. Roos, die zei er grote behoefte aan te hebben de ne gatieve verhalen over de ker ken, vooral in de grote steden, te relativeren. In de kerk wordt te veel toe gegeven aan de hedendaagse neiging alles in cijfers te ver talen. Daaruit zou dan blijken, dat de kerken leeglopen en dat de kerk de jeugd kwijt raakt. Maar recente cijfers to nen juist aan, dat het kerkbe zoek ongeveer gelijk blijft. Wel verandert de kerkelijke betrokkenheid. Die uit zich niet meer als vanzelfsprekend en uitsluitend in de zondagse kerkgang. Er wordt hard ge werkt door een groot arsenaal, van vrijwilligers en door een kleine groep beroepskrachten. Volgens ds. Roos heeft het weinig zin, vol heimwee om te zien naar vroeger „en de kleine gemeente, bijeengeko men in het veel te grote kerk gebouw, aan te praten, dat zij eigenlijk niets voorstelt". Hij noemde het onterecht als daarin het bewijs wordt ge zien van „de dood in de groot steedse kerkelijke pot". Het is wel waar dat in de grote stad het aantal mensen dat finan cieel bijdraagt afneemt, maar wie dat nog wel doen hebben voor de kerk steeds meer geld over. BISSCHOPPEN VS: Optimisme regering over „kernbrief" ongerecht vaardigd De Amerikaanse bisschoppen handhaven „op talrijke pun ten" hun verschil van me ning met de regering-Reagan inzake het kernwapenvraag- stuk. Dit staat in een geza menlijk communiqué van aartsbisschop John Roach, voorzitter van de Ameri kaanse bisschoppenconferen tie en kardinaal Joseph Ber- nardin, voorzitter van de werkgroep, die de kernwa penbrief van de Amerikaan se bisschoppen opstelt. In het laatste ontwerp van deze brief, dat vlak voor Pa sen aan alle bisschoppen werd toegezonden, zijn de verschillen van inzicht „niet minder talrijk en niet minder belangrijk" dan in de vorige versies, aldus de bisschoppen. Midden vorige week was uit kringen van de Amerikaanse regering instemming met de derde versie betuigd. Op 2 en 3 mei zullen de Amerikaanse bisschoppen de definitieve tekst vaststellen. U 1 We raken gaandeweg helaas vertrouwd met beelh verslagen van verontruste en verontwaardigde b{[< van straten en buurten, waar bodemverontreiniging constateerd. Wanneer argwanende bewoners in een „fussit verklaard gebied zelf nog eens aan het graven gaa|.?M geen tijd toch nog wat vaten gif aan het licht brengeL^^ dit weekeinde in de Dordtse woonwijk Merwedepold^jat t beurd, dan wrijven we natuurlijk toch wel weer ejoorra ogen uit. Maar in het algemeen kan de zoveelste gin de ons kennelijk nauwelijks nog opwinden: het is immef ^'e. lang aan de gang. HET heeft ook lang geduurd alvorens het besef doq- dat bodemvervuiling krachtig moet worden aangepalL-^ milieuwetgeving als gehéél is nog erg jong. De grotef^ j( vende arbeid kwam pas op gang toen dr. R.J.H. Kruis het kabinet-De Jong staatssecretaris van volksgezo was. Zijn opvolgers, de ministers Stuyt, Vorrink en en staatssecretaris Lambers hebben er de handen vol j I had. Een van de grootste problemen waarmee zij wor, I was de competentiekwestie: zij moesten terrein verov( I ambtgenoten. I OOK de huidige VVD-minister Winsemius van volj vesting en milieuzaken moet nog bergen werk verzet' eigen liberale kring loopt hij nog wel eens tegen de sij op, dat milieuzaken eigenlijk beter onder het ministei economische zaken zouden kunnen vallen: hij mil -g gaandeweg veroverde terrein verdedigen tegen aak 1 van buitenaf. Dat doet hij overigens vastberaden; indii I nen een kabinet de behartiging van het milieu nog| I van de volksgezondheid zou komen te liggen, zal ik J meer bij zijn, aldus de minister. De belangstelling voor het vraagstuk van de bodemEN ling kwam pas goed op gang met het drama Lekkóndf maar dat bleek slechts het topje van de ijsberg. Een <pste gepubliceerde Kleine Gifatlas van Nederland noende minder dan 1.587 plaatsen waar zeker of zeer waarscf. E gif ligt. Milieuminister Ginjaar in het eerste kabinet-Vfie raamde de schoonmaakkosten in 1980 op 1 miljard bv maar vandaag de dag worden de kosten op 2 a 3 miljallat den geschat. pen kuui Er zit zeker beweging in de bestrijding van de bodemUtri treiniging. Sinds begin dit jaar is de Interimwet Boder(Wl ring in werking, maar de bestrijders zien zich voor grcpe 1 blemen geplaatst, waaronder de te lange procedures ecle d nanciering. Om aan de benodigde gelden te komen gpY nister Winsemius bepaald niet voorbij aan de industpen hij in zijn wat wonderlijk, beeldend taalgebruik graagne v lijkt met een hond, die een hele lange staart heeft. Dije h wordt gevormd door de onverhandelbare en uit milipct punt onhandelbare eindprodukten, waar de industrit De de overheid mee zou willen opschepen. De minister lat, d week de betrokken bedrijven in een brief weten, bén V' zijn overheidssteun te verlenen voor de oprichting vinn groot chemisch afvalverwerkingsbedrijf, indien het bin 1 leven tenminste bereid is langdurige contracten met u_ drijf af te sluiten, zodat het rendabel kan worden. Yp-, men wordt op die manier, dat er straks een kostbaai|\J verwerkingsbedrijf staat waar allerlei vervuilers rr boog omheen gaan om hun afval elders goedkopei minder afdoend kwijt te raken. Bijvoorbeeld op een stortplaats. De hond moet maar voor zijn woest kwisj staart uitkomen. Een uitstekend voorstel. i gehakt met witlofsalade en aardappelen gembervla Voor twee personen hebt u nodig: 1 sneetje brood, 150 g gehakt, zout, peper, ketjap, uitje, 1 lepel losge klopt ei, bloem, 35 gboter 250 g witlof, 1 banaan, 3 le pels azijn, 1 a 2 lepels olie, zout, peper, suiker, mos terd, peterselie: 0,5 tot 1 kg aardappelen 0,5 liter melk, 25 g custard, 30 g suiker, paar bolletjes gember met iets siroop. Week het brood met weinig warm water, druk het teveel aan water er zo veel mogelijk uit en maak het fijn. Kneed brood, gehakt, zout, peper, ketjap, fijngesneden ui en ei tot alles goed gemengd is en vorm er met natgemaakte handen twee gladde ballen van. Rol de gehaktballen door de bloem en laat 2e een uurtje opstijven in koelkast of kelder. Bak het gehakt in warme bo ter bruin en gaar in twintig minuten. Maak de jus af door een mespuntje bloem in het vet te bakken en dan water toe te voegen. Meng azijn met zout, peper, suiker en mosterd en klop er druppelsgewijs de olie door. Snijd boven dit sausje de ba naan in dunne plakken, zodat zij geen kans krijgt om bruin te worden. Spoel het witlof schoon, snijd het fijn en schep het door het banaanmengsel. Garneer de salade met fijnge- knipte peterselie. Breng de helft van de melk aan de kook, meng custard, suiker en weinig koude melk tot een glad papje, schenk er wat hete melk bij en doe dit mengsel al roerende in de pan. Laat de vla even doorkoken, zet de pan af, doe de rest van de koude melk bij de vla en laat haar onder af en toe roe ren koud worden. Roer de kleingesneden gember door de vla met iets van siroop. JEANNE Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 20.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. DEN HAAG Politiek is voor het grootste deel op tiek. Hoe waar deze uit spraak van mr. Dries van Agt is, hebben CDA en VVD dit weekeinde weer eens bewezen. Want het jongste conflict tussen bei de regeringsfracties gaat niet zozeer over een zaak als wel over de wijze, waarop deze wordt gepre senteerd. VVD-leider Ed Nijpels deed de openingszet. Vrijdag, voor de VAR A-televisie, verklaarde hij dat de sociale uitkeringen per 1 oktober sowieso met twee procent omlaag gaan. Volgens de VVD-leider is dat niet afhankelijk van de vraag of ook de ambtenaren in het najaar bereid zullen zijn tot weer een loonoffer. Dat komt dus neer op ontkoppeling van lonen en uitkeringen? Nijpels vond dat een te groot woord; hij sprak liever van een kop peling-op-afstand. „En u weet: wij hebben er altijd voor ge pleit, dat er een grotere ruimte zou komen tussen de inko mens van mensen die werken en van mensen die niet wer ken", voegde de VVD-voor- man er tevreden aan toe. Vooral daarmee joeg hij bij het CDA de kat hoog in de gordij nen. De christen-democraten hebben zich voorgenomen in deze kabinetsperiode hun „so ciale gezicht" te tonen. Boven dien staat er in het CDA-pro- gram dat als het even kan de koppeling tussen lonen en uit keringen op minimumniveau behouden moet blijven. De fractie telt een stuk of wat le den, die van harte bereid zijn daar een kwestie van te te ma ken. Geen wonder dat De Vries zich gedwongen voelde zwaar geschut in stelling te brengen. Maandagochtend voor de NCRV-radio brandde hij los. Hij beschuldigde zijn VVD- collega ervan de hand te lich ten met het regeerakkoord. Er stond toch „zwart op wit" in dat stuk, dat er een koppeling is tussen ambtenaren-inko mens en sociale uitkeringen. Welnu, dan vloeide daaruit voort, dat als de ambtenaren per 1 oktober niet inleveren, de ontvangers van uitkeringen dat ook niet zullen doen, aldus De Vries! Niks geen ontkoppe ling dus. Gelijk Wie heeft er nu gelijk? Ten eerste: in het regeerakkoord staat niets over een koppeling, als waarover De Vries sprak. De enige afspraak op dit punt is dat van alle te verwezenlij ken bezuinigingen ambtenaren en uitkeringstrekkers beiden een aandeel leveren van 35 procent. De interpretatie van De Vries dat deze groepen dus altijd precies even hard aange pakt moeten worden, is dus nogal vrij. Bovendien wordt onder „de koppeling" de ver- Lubbers: ..eenzijdig pak ken van uitkeringstrekkers T is onrechtvaardig.. binding verstaan tussen uitke ring en lonen in de particulie re sector. Deze is geregeld in de Wet Aanpassingsmechanis men (WAM). De ontwikkeling van de ambtenarensalarissen is (wettelijk) voor de uitkerin gen niet van belang. Maar, zegt De Vries, het is toch zo dat de minister-presi dent een aantal dingen heeft gezegd, die pleiten voor mijn redenering. Zo zei Lubbers gisteravond in Brandpunt, dat als in het bedrijfsleven èn bij de ambtenaren geen loonmati ging wordt betracht in ruil voor arbeidstijdverkorting, er niet eenzijgig op de sociale uit keringen bezuinigd mag wor den. Hij zei het oneens te zijn met VVD-leider Nijpels, vol gens wie er in het kabinet is afgesproken dat de uitkerin gen in elk geval per 1 oktober omlaag zullen gaan. „Als er niets terecht komt van een akkoord met de ambtena renbonden, dan ontstaat er een nieuwe situatie", volgens Lub bers. Dan zou het kabinet er toe kunnen komen de korting op de uitkeringen niet door te laten gaan en te vervangen door een maatregel voor alle burgers, in de sfeer van de so ciale premies of de belastin gen. „Daar houden wij ons na tuurlijk aan vast," aldus De Vries. Weinig houvast Uit de behoedzaamheid, waar mee Lubbers zich uitdrukte, is echter al af te leiden dat dit houvast niet zo heel veel voor stelt. In kringen rond het ka binet gaat men nog veel ver der. Daar wijst men erop dat de ministerraad daadwerkelijk besloten heeft de sociale uitke ringen per 1 oktober te verla- ;en. Daarbij is geen voorbe- ïoud gemaakt, maar alleen een „zekere samenhang" ge legd met het resultaat van de onderhandelingen tussen mi nister Rietkerk en de ambte narenbonden. Alle vrijheid dus voor het kabinet de uitke ringen tot sluitstuk van de be groting te maken. Ed Nijpels voegde daar giste ren desgevraagd aan toe dat hij het „exact zo" begrepen had van de VVD-ministers. Hij wees er ook nog op dat er een wetje nodig is voor de kor ting op de sociale uitkeringen. „Het ontwerp daarvoor moet dus geruime tijd voor 1 okto ber door de beide Kamers aan genomen zijn. En dan zouden we er daarna geen gebruik van maken? Kom nu!". Vooruitlopen De genoemde ingewijden me nen voorts dat de onderhande lingen met de bonden zo goed als zeker niet afgerond zullen zijn op 1 oktober. Zij baseren deze gedachte op het feit dat minister Rietkerk (Binnen landse Zaken) noch de bonden haast hebben. Wat de bonden betreft kunnen de gesprekken niet lang genoeg duren, omdat dan de kans steeds groter wordt dat er dit jaar niets meer gebeurt. Voor Rietkerk is de tijdsklem verdwenen, omdat het kabinet niet meer rekent op het bedrag, dat de korting op de ambtenarensala rissen aanvankelijk moest op leveren. Het aldus ontstane gat is al gedicht, door middel van een verhoging van de wao- premie voor werknemers. De verwachting is derhalve dat het kabinet tegen 1 okto ber zal zeggen: het overleg met de bonden is nog gaande; we durven het aan daarop vooruit te lopen en de uitkeringen al vast te verlagen. Daarbij speelt op de achtergrond dat er toch ook volgend jaar weer voor miljarden op de uitkeringen bezuinigd zal moéten worden. En die voorgenomen korting van twee procent eind dit jaar werkt door in 1984 en levert dan 900 miljoen gulden op. Slotsom: de mensen, die moe ten leven van een sociale uit kering, doen er goed aan zich maar wel in te stellen op al weer een inkomensachteruit gang. Alweer, omdat zij net als de ambtenaren per 1 juli wel degelijk ook al een of fer moeten brengen: de verho ging van de wao-premie wordt naar hun doorberekend en ook hun vakantietoeslag is met een half procent verminderd. Aan gezien dat laatste voor werk nemers in de particuliere sec tor niet gebeurt, is de ontkop peling dus eigenlijk al een feit. RIK IN 'T HOUT (Van onze sociaal- economische redactie) UTRECHT De Christe lijke vakcentrale CNV heeft zich gisteren vier kant gesteld tegenover de door het kabinet aange kondigde verhoging van de wao-premie. Dit zou wat anders zijn, zo zei de verbondsraad, als een ver hoging nodig zou zijn om de uitkeringen te kunnen, blijven betalen. Maar deze verhoging is bedoeld om geld in de schatkist te brengen, zonder dat er ook maar iets van terug komt in de vorm van werkgelegenheid, aldus voorzitter Harm van der Meulen. De premiestijging zal nauwe lijks van invloed zijn op het netto inkomen van de mini mumlonen, voor iemand met 2000 gulden per maand scheelt het ruim 10 gulden, bij een in komen van 4000 gulden gaat men er bijna 24 gulden per maand op achteruit. De maat regel levert 280 miljoen gulden op, plus nog eens 100 miljoen omdat de premiestijging ook de verlaging van de ambtena rensalarissen en de uitkerin gen leidt. De verbondsraad CNV ver klaarde zich hoogst ongeluk kig met de vorige week aange-. kondigde bezuiniginsmaatre- gelen van het kabinet. Hij had voor de rest van dit jaar rust gewild, maar volgens Van der Meulen wil de regering koste wat het kost bezuinigen en neemt zij de effecten daarvan voor lief. Zeer kwaad is men, dat er nu opeens een nieuw koppelingsmechanisme wordt geïntroduceerd. Het is altijd zo geweest, dat er een koppeling was tussen de uitkeringen en de lonen in het particuliere bijdrijfsleven. De actieven be talen dan premie ten behoeve van de niet-actieven. Maar nu wordt opeens een koppeling tot stand gebracht tussen de uitkeringen en de ambtena rensalarissen. Dat keurt het CNV volstrekt af. „Aan uitleg- - kunde en vondsten van de re gering hebben wij geen be hoefte. Voor ons is de huidige koppeling de zekerheid dat er verband blijft tussen het ver diende loon en de uitkering. We gaan nu heel duidelijk de weg op van koppeling op af stand, dat kunnen wij niet ac cepteren", aldus Van der Meu len. Voorzitter Ton de Jong van de CFO, de amtenarenorganisatie van het CNV, wil zeker dit jaar niets meer weten van wat het kabinet voor het over heidspersoneel en de trendvol gers op het vuur heeft gezet. De gedachte van de gedwon gen werktijdverkorting met tegelijkertijd salarisverhoging wees hij af, omdat na de bezui nigingsronde van 1 januari jl., toen de prijscompensatie werd' ingeruild voor meer banen, wel is gebleken hoe moeilijk het is om bij de overheid die banen te realiseren. Het over heidspersoneel gelooft niet meer in die ruiltjes. Daar komt nog bij dat er nog meer plannen bestaan om de ambtenaren te beknotten, zo als pensioenherziening en la gere aanvangssalarissen, ter wijl zo vreesde De Jong ook Prinsjesdag wel weer wat in het vat zal hebben. „Van dat hap-snap beleid willen wij af", aldus de CFO-voorzitter, „we willen geen tussendoor tjes; als wij met de minister van binnenlandse zaken gaan overleggen, dan moet dat zijn op basis van een samenhan gend geheel van voornemens, die dan eventueel op 1 januari kunnen worden gerealiseerd. Dat gesprek moet dan wel ge beuren op basis van een nieuw overlegmodel, dat de minister en de ambtenarenbonden een gelijkwaardige positie toe kent" ZONNIGE A PERIODEN IEN DE BILT Op de n¥ van een in betekenis mend hogedruk-uitlopi gen morgen perioden i tegemoet worden Vooral aan zee schijnt L In het binnenland is dej king wisselend en er U1S' een kleine kans op eenle In de komende nacht win minimumtemperatuur len veer 2 graden waarbij £or lijk nachtvorst kan op] r> De middagtemperatuur' een graad of 8. De wind ee naar het westen en nel v< matig, windkracht 4, aipe zee is de wind noordv^et neemt af tot vrij ktn windkracht 5. Voor de rest van de we11^ het er naar uit dat er ee- D zonnige perioden komeiiste in het weekeinde wolter kans op regen groter, n^rp wordt het dan iets zacr Weersgesteldheid GRATIS ELKE WOENSDAG IN - BIJLAGE BIJ UW KRANT MPU" INFORMATIE OVER FILMS, Ml'°n TuraTm Bt-rRvaTir rvprv?'- ld'"' I civ

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2