Seicbe (2omwnt Steeds meer eeld naar buitenland rubbers: Economisch herstel komt in zicht Gandhi BON: „Gandhi" grote winnaar bij Oscar-uitreiking lOOG WATER BEDREIGT CAMPINGS zmerikaanse vredespogingen zijn onrealistisch Benzine wordt weer duurder Dinsdag 12 april 1983,74e jaargang no. 22549 224 Uitgave Weslerpere.belrarencletotSijthoö Pers. Apothekeredijk34,2312DDLekira, Postbus 11,2300 AA,teL071-122244. Giro 103003 BanAArnro-bank'N. V.Leiden. Directeur-hoofdredacteurJJ.Hallewas, ChefredxteurWim Buijleweg. Advertenties: (excl.BTW) /0,56 per mm. kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: (inclBTW) per maand 20.41 (uösLauLbetahng)Xwartaal /61,25. jaar 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 lot 15.00 uur lel. 071-122248. ÏB- Krje Boes .airleden CEN In een verpleeghuis rmerend is zondag op 87-jari- Jftijd Sijtje Boes overleden. 4 RBam Sijtje Boes is al sinds het icht. van deze eeuw verbonden •30^t eiland Marken. Haar win- rqV°|aan de haven was voor vele je 4ien een attractie die niet ge- ;on worden. Sijtje Boes werd ïrken geboren en liep op AGEge leeftijd al met klompjes :RSolentjes te venten. Tussen ~~/Qn 1927 betrok zij haar win- Kaan de haven, waar zij tot ■vicae scepter zwaaide. Toen ver- r51-i zij het winkeltje aan haar Sijtje Zeeman, die nu samen IjjT^par man het winkeltje runt. Lome nummers 0,80 Ned. I om 22.45 uur Robert Wagner en Stefanie Powers in nieuwe serie Harten 2. Chris topher Cross met Bernadette om 20.28 uur te gast in De TV- show. Ned. II 21.00 uur Tijd sein met gesprek Avraham Shifrin. België BRT 2 om 19.00 uur de tweede aflevering van Celluloid Rock met speelfilms. Opklaringen afgewisseld met buien. Middagtemperaturen rond 8 graden. De komende dagen mogelijk iets zachter. Zon op: 06.50, onder: 20.33; hoog water Schev.: 04.08 en 16.21, laag water 12.18 en 00.26. EG-voedselhulp aan Ethiopië verdwijnt niet BRUSSEL Voedselhulp van de Eu ropese Gemeenschap aan de door droogte geteisterde mensen in Ehtio- pië wordt niet in beslag genomen om het leger eten te geven. Evenmin ge bruikt Ethiopië de voedselhulp om le ningen aan de Sovjet-Unie af te beta len. Dit is gebleken uit een onderzoek door de EG. Er zou geen enkel bewiis zijn voor de berichten dat de voedsel hulp de hongerende bevolking niet bereikt. Volgens het rapport en ande re deskundigen komen er wel inci denten voor. maar is fraude op grote schaal onmogelijk door de nauwgezet te controle van de voedseltransporten. Prins Claus naar vrienden in West-Duitsland DEN HAAG Prins Claus zal de komen de tijd doorbrengen bij vrienden in West- -Duitsland. Hiertoe is vandaag besloten na een gesprek van de prins, die kampt met klachten van depressieve aard, met zijn be handelende geneesheer prof. Nijdam. Dit heeft de rijksvoorlichtingsdienst vanmid dag meegedeeld. De prins keerde zaterdag middag met koningin Beatrix en hun drie kinderen terug in ons land na een vakantie in het Italiaanse Tavernelle. Hoewel de ge zondheidstoestand van prins Claus duide lijk is verbeterd, betreurt hij het aan de viering van koninginnedag en aan de plechtigheden van de vierde en de vijfde mei nog niet te kunnen deelnemen, aldus de rijkvoorlichtingsdienst. EG krijgt eigen vlag STRAATSBURG Het Europees parle ment heeft besloten een Europese vlag in te voeren. Besloten is de vlag over te nemen die de Raad van Euro pa, een samenwer kingsverband van 21 Westeuropese landen, sinds 1955 voert. Twaalf gouden sterren op een blauw veld zul len in de toekomst wapperen boven alle officiële gebouwen van de EG. -JiiBiil—Bil—O— dêrT Tei 38. AMSTERDAM - Steeds meer ^jgjjlederlanders brengen een deel Aan hun geld naar het buiten- nu„Jnd. Dit gebeurt vooral met bil- etten van duizend gulden. Ge- leeltelijk is daarbij sprake van wart geld. Verder heeft deze riidens waarschijnlijk ook te n [ïaken met de grotere activiteit pvaian de Nederlandse belastingin spectie, zo zei ABN-topman dr. '9 i. Batenburg bij de presentatie H an het jaarverslag van de bank. In het eerste kwartaal van dit jaar was de totale hoeveelheid bankbiljet ten. die Nederlanders naar het buiten land brachten, al wee keer zo groot als in 1981 en anderhalf keer zo veel als in dezelfde periode van 1982. De grootste groei was er bij de biljetten van duizend. Daarvan stroomde zelfs 2,5 maal zo veel als in 1981 de grens over. „Als dit zo doorgaat, verdwijnt er dit jaar zo'n 2,5 tot drie miljard aan bankbiljetten over de grens", aldus de bankier. Het geld gaat vooral naar de ons om ringende landen. „De mensen zorgen ervoor, als ze hun geld wegbrengen. dat ze het liefst nog dezelfde avond weer thuis zijn", zo merkte de heer Batenburg verder op. De ABN kan de activiteiten van deze groep Nederlan ders meten aan de hoeveelheid Ne derlandse bankbiljetten, die de bui tenlandse banken aanbieden. Het geld, dat de Nederlanders in het bui tenland op de bank zetten, wordt door de desbetreffende bank weer naar Nederland geretourneerd in ruil voor andere valuta's. Zie verder pag. 4: Sterke stijging brutowinst ABN in afgelopen maanden Na 20 jaar weer Oscar voor zwarte acteur Richard Attenborough, Meryl Streep en Ben Kingsley (vlnr) met hun welverdien de Oscars. HOLLYWOOD De film „Gandhi" is in Hollywood de gro te winnaar geworden bij de Oscar uitreiking die daar gisteravond plaatshad in het Dorothy Chand ler paviljoen van het Los Angeles muziekcentrum. Richard Attenbo rough's film kreeg de belangrijk ste Oscars: die voor de beste film, de beste regie en de beste hoofd rol, een eer die ging naar de ac teur Ben Kingsley. Eerder ontvin gen Attenborough en Kingsley in London de hoogste prijzen van de Britse Academy" (Britse „Os cars"). De Oscar voor de beste vrouwelijke hoofdrol ging naar Meryl Streep in Alan Pakula's film „Sophie's Choice" waarin zij een Pools katholiek meisje speelt dat een traumatisch kampverle den heeft. Opvallend was bovendien dat na twintig jaar weer een Oscar uitge reikt werd aan een zwarte acteur. Het werd Lou Gossett Jr. die in „Officer and a gentleman" een kei van een rol speelt als de „drillende" sergeant die een officier weet te maken van Richard Gere. In 1963 ontving Sidney Poitier de eerste „zwarte" Oscar Buiten het mu ziekcentrum in Hollywood demon streerden vier ne gers met een span doek waarop te le zen viel „Academy awards, 54 jaar een racistische zaak, hier komt de 55ste". Binnen zei Gosset te hopen dat meer zwarte ac teurs een kans zou den krijgen in Hol lywood. Er viel nog een incidentje te beleven toen de niet meer in Polen 1 wonende cineast Zbigniew Rybczy- naki (Oscar voor de beste tekenfilm „Tango") van de gelegenheid ge bruik maakte om een groet te bren gen aan Lech Wa lesa en de verbo- j den vrije vakbewe- ging Solidariteit Hij kon pas na eni ge moeite van het toneel worden ge leid. Pagina 14: Oscar uitreiking in te ken vrede en ge weldloosheid ghui ERSUM Volgens irs" er Lubbers zal bin- >rt wat de economi- mtwikkeling betreft •LeVgste achter de rug ziet het eigenlijk eub£g maar een klein ««Hi slechter worden. een aankondiging -e het dieptepunt aan '[iaderen zijn en dat het daarna gaat verbete ren, aldus Lubbers gister avond in het KRO-tv- prgramma Brandpunt. Economisch herstel is naar de mening van de premier de enige mogelijkheid waarop het financieringstekort van de overheid misschien nog in deze kabinetsperiode terugge bracht kan worden tot 7 a 7,5 procent. Dit percentage, dat is afgesproken in het regeerak koord, zal niet te bereiken zijn via louter ombuigingen van de overheidsuitgaven, aldus Lub bers. „Het kan alleen als te vens, dank zij economische groei, de inkomsten stijgen". De premier wees er op dat on danks alle bezuinigingen dit jaar het tekort nog met een half procent zal stijgen. De minister-president zei ver der dat het einde van de grote bezuinigingsoperatie zo lang zamerhand nabij is Dit najaar zal er een groot pakket op ta fel komen in de miljoenenno ta, „maar dat is het dan wel". Volgens Lubbers is overigens wel gebleken dat alle bezuini gingen slechts in geringe mate de koopkracht van de mensen hebben aangetast. Dit komt door allerlei voorzieningen, zoals een koopkracht-garantie voor de zogeheten echte mini ma en de individuele huursub sidie, aldus Lubbers. Op de uitkeringen zal overi gens niet eenzijdig worden be zuinigd, als in het bedrijfsle ven en bij de ambtenaren geen loonmatiging betracht wordt. Premier Lubbers is het in die zin oneens met VVD-fractie- voorzitter Nijpels. Hij schaarde zich achter CDA-fractievoor zitter De Vries die het stand punt van zijn VVD-collega „onrechtvaardig" heeft ge noemd. Overigens is het wel zo dat in het particuliere be drijfsleven de eerste stappen op het pad van de loonmati ging al zijn gezet. Pagina 2: Verlaging uitke ringen vermoedelijk toch onafwendbaar IAAG Rijkswaterstaat verwacht, dat de ftand van de Rijn bij Lobith donderdag een B stand zal bereiken van 15.40 meter boven lis gevolg van de zware regenval in de af- n week in het stroomgebied van de Rijn in I rland en West-Duitsland. Volgens rijkswa- II bedraagt het normale gemiddelde in deze WÊti het jaar rond 11.10 meter boven NAP. IH/erwachten stijging van injer en een ha*ve meter pt gevolg dat vele uiter- ienkn onder water komen •1. 4h- Dit leidt er dan weer I campings die in deze aarden liggen water- lvo« zullen krijgen. Een t u Iroerder van rijkswater- actfemt de stijging van het i op de Rijn een normaal irsverschijnsel. dat door lebhde sneeuw en regenval inige betekenis wordt t zaakt. buitenland zijn inmid- achtoffers gevallen door ,'e waterstanden van di- rfivieren. In het Saar-ge- (West-Duitsland) ver een 81-jarige verdronk Enkele overstromingen van de boerderijen de Mandelbach. In Pa- langs de grote id de Seine door de on- rivieren zijn lelijke regen buiten door het hoge oevers, waardoor drie water i verdronken, terwijl er afgesneden van :idenen vermist wor- de (e wateroverlast was het buitenwereld, 'in Lotharingen, waar De roeiboot 'uizend mensen uit hun moet nu [elopen huizen moesten uitkomst geëvacueerd. bieden. -AELISCHE MINISTER: IZALEM De Is- Phe minister van nlandse zaken, Sha- leeft gisteren gezegd le Verenigde Staten 4iw hun doel zullen Xgfi als zij proberen toJhië op basis van de «voorstellen van ^ent Reagan bij de onderhandelingen in het Midden-Oosten te betrek ken. Volgens Shamir is het Amerikaanse streven om brede Arabische steun te krijgen voor onderhan delingen met Israël „een fantasie en onrealistisch". In een toespraak, waarin Sha mir felle kritiek uitte op het Amerikaanse Midden-Oosten- beleid, gaf hij de eerste officië le Israëlische reactie op het mislukte overleg tussen de PLO en Jordanië. Volgens Shamir vormt de PLO het grootste obstakel bij het stre ven naar vrede in het Midden- Oosten. Nu Jordanië niet voor de PLO zal spreken bij eventuele vre desonderhandelingen dreigt het Amerikaanse plan, dat in september vorig jaar door pre sident Reagan werd gelan ceerd, een langzame dood te sterven. De Amerikaanse re gering doet daarom nu haar uierste best om een hervatting van de onderhandelingen weer mogelijk te maken. In dit verband benadrukt het Witte Huis dat koning Hoessein van Jordanië en PLO-voorzitter Arafat bijna overeenstemming hadden bereikt, maar dat de radicale vleugel binnen de Palestijnse Bevrijdingsorgani satie een akkoord heeft ver hinderd. Amerikaanse rege ringswoordvoerders zeiden gisteren, dat Hoessein en de Saoedische koning Fahd Reagan persoonlijk hebben verzekerd dat zijn vredesplan nog steeds overeind staat Ware reden uitwijzing Russische diplomaten: „KGB plande terreuracties in Frankrijk" (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS De Israëlische in lichtingendienst Mossad zegt over bewijzen te beschikken waaruit blijkt dat de ware oor zaak voor de uitwijzing van 47 Russische diplomaten door Frankrijk verleden week de ontdekking is van een uitge breid programma van terreur acties van de Russische .gehei me dienst KGB. Een aantal van deze projecten had betrek king op militaire en industrië le doelwitten, terwijl ook aan slagen op het programma ge staan zouden hebben. De eer ste op wie een aanslag ge pleegd zou worden zou presi dent Mitterrand zijn. Er wordt in Parijs verband gelegd tus sen de ontdekking van dit Russische plan en het feit dat Mitterrand zich sedert enkele weken als het ware schuilhield om het gevaar uit de weg te gaan. In tegenstelling tot eerdere be richten zou de uitwijzing van de 47 diplomaten niet recht streeks in verband staan met een aantal recente gevallen van spionage of met de moord op de Franse geheime agent kolonel Nut. Pagina 11: Nieuwe acties te gen Russische agenten op komst NOORDWIJK De 9-jarige Edward Willem Steenvoorden uit Noordwijk is gistermiddag omstreeks vijf uur omgeko men bij een verkeersongeluk. De jongen stak bij de tennisba nen de Gooweg over met zijn fiets, maar bleef halverwege op de weg staan. Een 20-jarige automobilist uit Noordwijk, komende uit de richting Noordwijkerhout zag de jon gen te laat staan, trachtte nog te remmen maar schepte hem uiteindelijk toch. Het slachtof fer was op slag dood. ROTTERDAM Enkele oliemaatschappijen en de Neder landse Organisatie van Olie- en Kolenhandelaren NOVOK (vrije pompen) gaan hun prijzen voor benzine en dieselolie weer verhogen. Vanaf morgen worden super- en normale benzine twee cent per liter duurder. Dieselolie gaat 2,4 per liter meer kosten. Verwacht wordt dat ook de overige maat schappijen hun prijzen de komende dagen zullen verhogen. Sinds 1 maart zijn de benzineprijzen met 9 cent per liter ver hoogd, inclusief een accijnzenstijging van ruim vier cent. In oliemarktkringen wordt een serie nieuwe prijsverhogingen de komende weken niet uitgesloten geacht, gezien de ont wikkelingen op die markt en de blijvend sterke positie van de dollar. Heineken heeft goed jaar achter de rug AMSTERDAM Internatio naal drankenconcern Heine ken heeft een goed jaar achter de rug. De nettowinst is met 27 procent toegenomen tot 153,2 miljoen. Voorgesteld wordt het dividend op 3,50 te houden. Dat Heineken ondanks werk loosheid, kostenstijgingen, ac cijnsverhogingen en scherpere concurrentie in een aantal lan den toch een goed resultaat heeft behaald, onderstreept het voordeel van de grote in ternationale spreiding van de activiteiten, aldus het jaarver slag. Belangrijk was de export- groei, met name naar de VS. Ook in Italië en Frankrijk ste gen de omzetten, niet in de laatste plaats vanwege het fraaie zomerweer. Hoewel een spoedig algemeen economisch herstel nog niet in zicht lijkt, acht de Groep een gematigd optimisme, zowel op korte als middellange termijn gerechtvaardigd. Nederlanders gaan niet zo gauw in een land als India op vakantie. Doen ze dat wel, dan hebben ze daar vaak lang tevoren over nagedacht en dus hun gegronde redenen te gaan. Zo'n reis valt nu eenmaal niet onder het gebruikelijke in-de-zon-hggen-en-bruin-worden. In Amerika is dat allemaal anders. Daar heeft men immers alles al gezien. Er hoeft maar een him over Gandhi te worden gedraaid of men wil massaal voor een opwindende Gandhireis naar India om te zien wat er aan herinneringen aan de goede man levend zijn gebleven. Wie de neiging voelt de Amerikanen na te doen kan vandaag in de Leidse Courant lezen hoe hij die maar beter kan onderdrukken. Er is nauwelijks meer iets van terug te zienFoto's in musea, een kruisje, een vunzige straat en een lege schelp. Dat is alles. i De Leidra Courant wil ik be# 14 dagen proberen Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop tonder postxegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leidra «2*Ccidoc(Boutatit i

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1