Is kou-kleumen in uw huurprijs inbegrepen? Informeer dan of het niet anders kan. Broeiseizoen zit op slot IN EN OM OE KAS Nieuwe methode om planten te stekken met minder energie Uw verhuurder Uw gas/energie bedrijf Het ministerie Maar ga eerst even naar het postkantoor m SEE i .0 e et LAND EN TUINBOUW Ccidóc Soimmt MAANDAG 11 APRIL 1983 :ï:?;£V Export sierteelt naar Frankrijk niet zo fleurig Het zit er niet zo fleurig bij met de export van onze sierteelt gewassen naar Frankrijk. De jongste valuta-gebeurtenissen zijn reeds aanleiding tot sombere verwachtingen op dat ter rein en er worden vermoedens geuit, dat onze export van bloemen en planten naar Frankrijk als gevolg van de revalu atie van de gulden dit jaar weieens met zoiets van tweehon derd miljoen gulden kan verminderen. Daar zit wat in voo de Franse kwekers! In „Horticulture Francaise", het vakblad van de Franse kwe kers wordt in de uitgave van februari dit jaar een nieuwe im puls aangegeven, afkomstig van de Franse Kamer voor de Sierteelt. Daarin worden acht voorstellen gedaan voor toe komstige ontwikkelingen van dat bedrijfsleven. Besproken wordt het bevoorraden van de grote afzetmogelijkheden, ook voor gemeenten. Jonge kwekers moeten financieel worden gesteund ongeacht de thans voorgeschreven minimum teel toppervlakte. Teneinde investeringskosten te drukken, moe ten zelfbouwkassen worden geplaatst. Er moeten nieuwe cul tures bij komen en van bloembollen proefaanplantingen ge daan. Er moet een goede opleiding voor kwekers komen, be lastingfaciliteiten verleend. Er moeten voorlichters worden aangesteld en gestudeerd op energie-besparende maatregelen. Hetzelfde blad maakt melding van de grote ongerustheid van de kwekersvereniging ten aanzien van de voorgestelde op richting van een speciaal bureau. Dat mag er alleen maar ko men als het de Franse tuinbouw een nieuwe impuls kan ge ven. Dat kan als het brede bevoegdheden krijgt zo wordt ge steld. Het mag dan maatregelen treffen die werkelijk door het vak worden voorgesteld. Daarom moeten de kwekers een meerderheid in het bestuur krijgen. De huidige afzetkanalen mogen in geen geval worden beperkt en regels voor de Fran sen moeten ook voor de importeurs gelden. En natuurlijk mogen de bedragen die voor de huidige organi satie worden opgebracht niet stijgen. Reeds hebben potplan tenkwekers in Angara een organisatie opgericht die zich ten doel stelt de afzet van hun produkten te bevorderen en ook om de produktie bij de vraag aan te passen. In het blad wordt ook melding gemaakt van de uitkomsten van de jongste tuinbouwtelling die in 1980 is gehouden. In to taal blijkt in Frankrijk 2.530 ha met siergewassen te worden beteeld, waarvan 646 ha met bloemen en planten en 1.884 ha met boomkwekerijprodukten. Van de oppervlakte bloemen en planten is 146 ha overdekt, 94 ha met kassen en 71 ha ver warmd. Van de kassen dateert 57% van vóór 1972. De bouw is in de laatste jaren afgenomen. De Franse invoer van snijbloe men is in de laatste vijf jaar ruim driemaal zo groot gewor den. In de verhoudingen tussen de leverancierslanden is wei nig verandering gekomen. De P.S.V. Koerier van het Pro- duktschap voor Siergewassen constateert dat Nederland num mer één is gebleven met 91% van de totaal in 1982 geleverde waarde. In 1977 was dat 91,8%. Nummer twee en drie zijn nog steeds respectievelijk Italië en Israél. Bij rozen en anjers zag Neder land zijn aandeel flink teruglopen. Dat werd evenwel weer goed gemaakt door de stijging van het aandeel in de overige bloemen met 1%. Dit terwijl de totale invoer van deze bloe men niet alleen in 1982 totaal 92% uitmaakte van het totaal, maar ook het grootste stijgingspercentage vertoonde. De Franse snijbloemenuitvoer steeg van 1977 tot 1982 met 25%. Deze toename is vooral te vinden in de overige bloemen, na melijk plus 32%. De anjerexport daalde zowel naar waarde als in aandeel van 30 naar 20%. De anieruitvoer naar Nederland werd in waarde bijna viermaal zo klein. Overigens schijnt de organisatie van de Franse kwekers nogal te wensen over te laten. Kort geleden is door de directeur van de CNIH, de bestaande kwekersorganisatie, opgeroepen tot verbetering in de organisatie. Het broeiseizoen 1982- 1983 zit vrijwel op slot. Narcissen-uit-de-kas zijn er al enkele weken niet meer, de tulpen uit de warme kassen lopen nu ook op de laatste benen. Tijd dus om achterom te zien en balans op te ma ken. Wel, die balans zal er bij de tulpenbroeiers door de bank genomen zeker niet onvriendelijk uitzien. In het gehele sei zoen, dat begin decem ber begon en nu min of meer wordt afgesloten, heeft men geen uitge sproken slechte week ge kend. Niet dat het altijd botertje tot de bodem is geweest, maar aan de tulpen is wel altijd geld verdiend. Er zijn trou wens ook weken geweest dat het, om het zacht te zeggen, boven verwach ting ging. Met name de paasweek is uitzonderlijk goed geweest. Toen drukten de handelaren en de exporteurs op de veilingknoppen met een ijver en met een geest drift, alsof het al bij voorbaat vast stond dat men er goud aan kon verdienen. Niet alleen de tulpen waren toen bloed- duur, maar ook de nar cissen. Er zijn op Goede Vrijdag nog van buiten opgetrokken gele trom petnarcissen geveild voor bijna ƒ4,- per bosje van tien stuks. En dergelijke prijzen kwamen tot nu toe alleen maar voor in de Fabeltjeskrant. De broeiers maakten in het afgelopen seizoen niet alleen goede prijzen, ze moesten ook minder hard stoken. En dat scheelt ook een slok op een borrel. Er zijn wel eens we ken geweest dat het flink waaide en dat kostte wel ex tra brandstof. Zodra Aeolus zijn harp gaat bespelen, moet de thermostaat prompt hoger gesteld worden. Dat alles neemt niet weg dat de ener gierekening in 1983 bedui dend lager zal uitvallen dan vorig jaar het geval was. Be tere prijzen en minder kos ten, dat tikt dus dubbel aan. In de bloembollenhandel heeft men dat goed kunnen merken. Als het bij de broei ers regent, gaat het bij de bollenkwekers al gauw drup pelen. Het gevolg is dat een groot deel van de dikke bol len van de Toptien van het tulpenbroei-assortiment al verkocht is. En voor goede prijzen. De broeiers hebben zich voor het seizoen 1983- 1984 voor een deel al inge dekt Met de narcissen is het pas de laatste zes weken beter gaan lopen. In de eerste maanden mocht men al blij zijn als men „eigen geld" maakte. De verkoop van narcissenbollen is dan ook veel moeizamer uit de startblokken gekomen. Al zijn er natuurlijk ook weer de uitzonderingen die de regel bevestigen. Een pot- nqrcis als Gold Medal loopt voor de „enen" nog wel naar 40,- per 100, maar dat is dan wel de topper. Ook een forse gele trompet als Unsur passable doet het wel goed, maar als men komt bij een massasoort als Carlton, dan kan men voor de „enen" maar heel zelden boven de 20,- komen. En als men „tweeën" heeft aan te bieden, mag men al blij zijn als er een prijs van 16,- op de koopbriefjes komt. Een ander massasoort, de gele trompet Golden Harvest, noteert nu f 27,- voor de „enen" en een grootkronige narcis als Ice Follies komt niet eens verder dan 17,-. Dat is duidelijk te kort. De zeer vroeg bloeiende trosnarcis Cragford is graag te verkopen. Voor de „enen" betaalt men grif ruim 30,- per 100. Tulpenprijzen Zoals gezegd: de broeitulpen zijn de afgelopen maanden in grote hoeveelheden ver kocht. Een soort als de dub bele rose Angelique vond ko- De hyacinten lopen als een trein. pers voor 25,- per 100 en dat betekent dat men op de veiling toch gauw 4,- per bos zal moeten maken, wil er een redelijk belegde boter ham van kunnen overschie ten. Een ras als Gander's Rhapsody is voor 25,- al niet meer te koop. En wie een alledaags soort als Christ mas Marvel kan kopen voor 14,- per 100, mag zijn han den toeknijpen. Twaalven van Prominence zijn bij hon derdduizenden van eigenaar veranderd voor f 15,- per 100 en de lila Dón Quichcf kwam nog iets hoger. Witte tulpen zijn nog stel erg duur. Het oudere gei loopt zelfs nog voorop, twaalven van Pax v 25,- op tafel gelegd en v£ Snowstar zelfs 30,- per f" De nieuwere, maar veel Ier groeiende White Drel een prima tulp al is I wat klein van stuk j van de hand voor 21,- de twaalven en 16,- voorf elven. Voor de forse Maureen speciaal vraagd voor Frankrijk, men tulpen van het Scheeperstype zeer weetj waarderen werd rond kwartje per stuk gevraagd gekregen. Hyacinten De hyacintenkwekers h ben de buit voor een deel c al binnen. Dat wil zegg een groot deel van de te ro en opbrengst is al per verkocht voor goede prijz En ook nu loopt de han nog goed door. Opvalle Soorten als Bismarck, B Giant, Delft Blauw, King the blues en Ostara note den voor de dikste maat 50,- tot 55,- per 100. voor die prijzen willen de acintenkwekers onmiddell ook voor volgend jaar wt tekenen! Aan de Landbouwhogeschool in Wageningen is een nieuwe methode ontwikkeld voor het stekken van planten. Hierdoor is een forse tijdwinst mogelijk zodat veel zuiniger met energie kan worden omgegaan. De tijdwinst zit vooral in een bekor ting van de periode die de stek nodig heeft om flink wortel te schieten. Bij sommige planten is die bewortelingsduur met bijna de helft teruggebracht. De nieuwe methode, die ontwik keld is door de vakgroep tuinbouwplantenteelt van de Land bouwhogeschool, komt er in het kort op neer dat de stekken een tijdje in het donker in plastic worden bewaard en wel bij een bepaalde temperatuur. Na het uitplanten in de stekbak vormt zich dan veel sneller een goed wortelstelsel. De methode heeft al resultaten te zien gegeven bij chrysan ten, rozen en anjers en bij de potplant Codiaeum. Waarschijn lijk is de nieuwe methode vrij algemeen toepasbaar. De be- worteling van stekken vereist dure voorzieningen. Vooral in de eerste week van de beworteling is een stek kwetsbaar. Dat was aanleiding voor de vakgroep tuinbouwplantenteelt te on derzoeken of de beworteling sneller kan. Voor de proeven werd gebruik gemaakt van de zgn. stentmethode die voor de roos is ontwikkeld (stenten is een combinatie van stekken en enten). Hierbij wordt een takje op een stuk onbewortelde on derstam geënt, waarna de combinatie in een stekbak moet vergroeien en bewortelen. Een onderstam is in dit geval een stukje stengel. Er werd een proef gedaan met stengeldeeltjes van een roos (rosa indica major), die veel als onderstam ge bruikt wordt. De stukjes stengel werden in het donker in plastic bij diverse temperaturen bewaard en de duur van de behandeling werd gevarieerd. Daarna werden enten op de stengeldeeltjes aangebracht en twee weken later werden de resultaten beoordeeld. De stekken werden vooraf behandeld met een bewortelingshormoon, ze werden verpakt in vocht- dicht plastic en rechtopstaand in een donkere temperatuurcel geplaatst, waarna een constante temperatuur werd gegeven. Na de temperatuurbehandeling werd geënt, de nieuwe combi natie (stent) werd op de normale manier gestoken in de stek bak. Gebleken is dat een voorbehandeling van drie weken bij vier graden de stenten een grote voorsprong geeft op onbe handelde exemplaren; ze hebben duidelijk een veel beter ont wikkeld wortelstelsel. Behalve met de roos werden ook proeven gedaan met andere bloemisterijgewassen, trosanjers bijvoorbeeld. Hier bleek dat twaalf dagen bewaring bij 14 graden Celsius de beste result ten gaf. De beworteling was 84 procent verbeterd ten opzich van de anjerstekken die bij 0 graad Celsius waren bewaaii Van de chrysant, het meest vermeerderde bloemisterijgew (ca. 700 miljoen stekken per jaar) is bekend dat de stekki moeilijk zijn te bewaren. Gezien de grote commerciële belaj gen is ook bij dit gewas onderzocht of voorbehandeling 1 heeft. Het resultaat was spectaculair. Bij de cultivar „Pil Boston" kon de bewortelingsduur dit najaar met een we? worden bekort. Stekken die twaalf dagen bij 10 graden Celf us bewaard waren, hadden een week na het planten ej& kluitgewicht van veertig gram terwijl onbehandelde stekki in dezelfde week niet verder kwamen dan een kluit van f gram. Voor de potplant Codiaeum werd dezelfde proef opgezl Hierbij gaf een behandeling van negen dagen bij 21 gradi Celsius de beste resultaten te zien. Nu het effect van de behandeling duidelijk is aangetoond krijgen de vermeerdlH raars de mogelijkheid efficiënter gebruik te maken van hi bewortelingsruimten. De aangetoonde effecten moeten echt eerst nog samen met proefstations en vermeerderingsbedr ven operationeel worden gemaakt. Isolatie helpt op stookkosten te besparen. Trek aan de bel en informeer wat de mogelijkheden zijn. Op onderstaande adressen kuntu terechtvoorgoedeadviezen. Maak er werk van! kan u vertellen hoe het met de isolatieplannen staat Wanneer is uw woning aan de beurt om geïsoleerd te worden? Bel of schrijf! weet wat er allemaal geïsoleerd kan worden en wat dat aan besparing oplevert Bel, schrijf of stap even binnen! beschikt over uitgebreide documentatie en foldermateriaal. Ook over consulenten die plaat selijke initiatieven van huurders en verhuurders begeleiden kunnen. Bel of schrijf: Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer, Postbus 20951,2500 EZ Den Haag, tel. 070-264201, toestel 2301. en haal daar de brochure Isoleren huurwoningen - wat kan ik besparen en hoe kaart ik het aan". Wat kan ik besparen en hoe kaart ik het aan. EenpublikatievanCoördinatieteamUitvoering Voorlichting NIP (Nationaal Isolatie Programma). In dit Coördinatieteam zitten vertegenwoordigers van de ministeries van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer en van Economische Zaken, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, de NV Nederlandse Gasunie, het Bouw centrum. Stichting Voorlichting Energie besparing Nederland, Vereniging van Exploi tanten van Gasbedrijven in Nederland. Nationale Woningraad. Nederlands Christelijk Instituut voor Volkshuisvesting. Stafbureau Nationaal Isolatie Programma. Stafbureau Iso-Noord Assen en Stafbureau Provinciaal Isolatieprogramma Limburg. Nationaal Isolatie Programma le C ef I] n di ti er inv I he U7f ove |WS, i it hei de h 'len i arin condt I bh

Leidse Courant | 1983 | | pagina 8