'iedelijke belangstelling »or eerste Mobiel Markt lelie Precies. Belli toni toon t enthousiast en overtuigend amateurisme M 04, isoede resultaten Leidse zwemmers Speedo- wedstrijden HrVOOV ;£eidóc öouta/ni Roermond kampioen zwemmend redden Veelbelovende finale Leids Cabaretfestival fieidae Qowvani MAANDAG 11 APRIL 1983 PAGINA 3 na achtervolging snel I De politie heeft zaterdagmiddag in ituinen in .de Merenwijk een 21-jarige ar aangehouden, die even tevoren had »rd bij een juwelier in de Rosmolen zil- rmbanden te stelen. naar van winkel zag de man met een over piet de armbanden verdwijnen en zette h tTV°teing 'n- Hij pakte de Leidenaar en ;n netem weer terug naar de winkel. Terwijl te daqe werd gebeld, kon de Leidenaar na pelheite schermutseling met het personeel k conVinkel weer ontsnappen. Om aan de in- .toond gearriveerde politie te ontkomen, dt PJin Stinksloot, waadde er doorheen Veen in de volktuinen. Daar kon de be- oor zij van een andere politie-auto hem aan- „Gebochelde" gaat niet door LEIDEN De voorstelling „De gebochel de" van het Amsterdamse Volkstoneel in de Leidse schouwburg gaat niet door. Het toneelge zelschap zou het stuk woensdag en donderdag op de planken brengen. Vrouw loopt door glazen deur station LEIDEN Een 22-jarige vrouw uit Oegstgeest is zon dagmiddag aan snijwonden in het gezicht en aan haar linkerbeen in het AZL be handeld, nadat zij door een glazen deur van het Leidse station was gelopen. De vrouw liep met grote haast het station in. Zij wist dat de deuren van het station zich automatisch openen, maar dat ging niet snel ge noeg. Zij liep met een klap tegen de deur, waardoor de ruit het begaf. W.A. Bergers overleden LEIDEN Op 87-jarige leeftijd is zaterdagavond de heer W.A. Bergers plotse ling overleden. De heer Bergers was onder meer ere-lid van het Sint Petrus- koor te Leiden. Hij werd in 1928 lid van het Petruskoor. In 1930 werd de heer Ber gers secretaris en in 1956 volgde hij de heer Devilee op als vice-president. De heer Bergers was een ken ner en een liefhebber van de Gregoriaanse muziek. Na zijn pensionering nam hij wegens omstandigheden af scheid van het Petruskoor. Terre des Hommes rommelmarkt LEIDEN De werkgroep terre des hommes houdt zaterdag 16 april van tien tot vier uur een rommelmarkt op hun zolder aan het Noordeinde (ingang naast de bloemenstand). De opbrengst komt geheel ten goedaan het St. Michael's Orphanage (weeshuis) in Guntur, India. Dit instituut zorgt voor een aantal wzen en verder de allerarmste jongens uit de omgeving. St. Michael's wordt geleid door 10 Salesiann Naast de schooloplei ding leren de de jongens een vak zodat ze, als ze het instituut verlaten, een baan kunnen vinden en voor zich zelf kunnen zorgen. De Leidse werkgroep Terre des hommes wil het instituut helpen door het de mensen daar mogelijk te maken hun eigen groente te verbouwen. Hier voor zijn twee ossen en ploegwerktuigen nodig. Drank gestolen LEIDEN Uit een schuur op het terrein van het Jeugddorp aan de Voorschoterweg is dit weekeinde een grote partij drank gestolen. De inbre kers gingen er vandoor met 39 kratten frisdrank en 12 flessen ster ke drank. Om in de schuur te ko men, werd een hek opengebroken en het hangslot van de schuurdeur vernield. ^ielmarkt op het Groenoordhallen-terrein. 'd ok log" ting o< g bij dj jjet terrein wc1, Groenoordhallen arom kei0pen zaterdag itkerii^j-d jn één grote kt. De tweede- utomobielen ston- a keurig opgesteld der van de eerste Mobiel Markt". In de ruimten van il kon de liefheb- tweewielige mo- uigen terecht. J)e y elling voor deze eerste markt was redelijk. De organisatie schat, dat er 2000 mensen zijn ko men kijken! Het aanbod beperkte zich niet tot auto's en motoren. Ook ca ravans, aanhangers, tractoren, fietsen en diverse soorten on derdelen werden er te koop aangeboden. Behalve eigen tijdse vervoermiddelen, waren er op de markt ook auto's op leeftijd te zien. Zo stonden er enkele oldtimers en Ameri kaanse auto's uit de jaren vijf tig/zestig. Ook waren er zaken, die direct te maken hebben met de auto en motorsport. Posters, tijd schriften, motorkleding, ge reedschap en boeken waren bij de verschillende stands te koop. In de Groenoordhallen waren een postagentschap en een verzekeringskantoor inge richt. Zo konden mensen, die een auto of motor hadden aan geschaft, hun nieuwe voertuig laten verzekeren en het kente ken op hun naam laten schrij ven. Hoeveel voertuigen van eigenaar zijn veranderd is niet bekend, de organisatoren zeg gen, dat er „behoorlijk" is ver kocht. Het zal niet bij deze ene markt blijven. Het is de bedoeling, dat de Leidse Mobiel Markt elke eerste zaterdag van de maand wordt gehouden. De tweede markt is op zaterdag 7 mei. De organisatie hoopt dan op meer medewerking van de gemeente Leiden. J. Hageman, een van de organisatoren: „Het valt niet mee om in Lei den iets op poten te zetten. Terwijl zo'n markt toch erg veel mensen naar Leiden kan trekken." OEGSTGEEST Het halfjaarlijks concert, dat het Leidsch Symfonie Or kest 'Bellitoni' gisteren in het Groene Kerkje gaf, oogt in eerste instantie als een muzikaal uitje op de vrije zondagmiddag voor familie, vrienden en ken nissen, die elkaar onder het genot van muziek kunnen ontmoeten. Trotse vaders steken hun baby's als teken van begroeting in de hoogte en de ruim- schootse aanwezigheid van al wat ouder kroost, dat geregeld niet muzika le dissonanten produceer de, tekent eveneens de in formele, familiale sfeer. Hoewel Bellitoni zich als huisorkest voordoet, dat het plezier in het musiceren voorop stelt, toont het feit dat het zich aan een concert waagt, aan dat haar muzikale pretentie verder gaat. Met een programma, bestaande uit werken van Mozart, Chausson en Jardónyi, als toetssteen, werd duidelijk dat Bellitoni deze pretentie heeft kunnen waarmaken en de serieuze aandacht van het publiek ten volle waard was. De delen uit Mozarts opera 'Cosi fan tutte' in een bewer king voor blazers vormde het zwakste onderdeel. Mo zart en amateurorkesten schijnen elkaar zelden goed te verdragen. Misschien was de bezetting (voor dubbel blaaskwintet, trompet en contrabas) te zwaar en te ro mantisch gedacht door de 19e eeuwse bewerker, maar van meer belang lijkt de on voldoende precisie in het sa menspel en het onvermogen om een lichte en sierlijke toon te produceren. Legio détails, waarmee deze mu ziek nu eenmaal staat of valt, werden zodoende niet of nauwelijks recht gedaan. Het gepassioneerde, in grote klanklijnen verlopende 'Poè- me' van Ernest Chausson, waarin missers met gemak weggemoffeld kunnen wor den, was het orkest duidelijk beter op het lijf geschreven. Er werd zelf zo met hart en ziel begeleid dat de vioolsolo door Shelly Greenberg en relatief zakelijke indruk maakte. Haar toon bezat al thans voor dit werk te wei nig uitstraling en haar spel in het algemeen bleef in za ken steken als duidelijkheid, technische prefectie en goede timimg - iets, waarvan diri gent Peter Greve in het sa menspel dankbaar gebruik maakte. De folkloristisch gekleurde dansen van P.Jérdanyi ga ven door hun uiteenlopende stemmingen Bellitoni de kans haar vermogen tot ge voelsuitdrukking en virtuosi teit te tonen. Met name door de humor werd het een dankbaar en enthousiast ge bracht slot. DIRK VOOREN Alternatieve kookcursus Vegetarisch eethuisje Repelsteel aan de Breestraat 19 geeft een alternatieve kookcursus, waarin verant woord vegetarisch koken wordt geleerd. De lessen om vatten ook voedingsleer en warenkennis en er wordt aandacht aan enkele alternatieve voedingssystemen besteed. De cursus bestaat uit acht lessen en wordt op de dinsdagochtend van half tien tot half twaalf gehou den. De lessen beginnen morgen. Inlichtingen en aan melden, tel. 071-132214. Rozekruisers Het Rozekruisers Genootschap houdt morgenavond een openbare lezing met als onderwerp "Het pad van nieuwe menswording". De bijeenkomst vindt plaats in hotel Nieuw Minerva (Vrouwensteeg 11) en begint om acht uur. Bloemschikken Het Dienstencentrum Binnenstad houdt in het gebouw aan de Hooglandsekerkgracht een cursus bloemschik ken voor mensen vanaf 55 jaar oud. De cursussen wor den gegeven op de dinsdagen 12,19 en 26 april en duren van half drie tot vier uur 's middags. De kosten voor deze drie lessen bedragen f2,25, exclusief materiaalkos ten. Men kan zich voor deze cursus opgeven bij Linda Zonneveld, telefoon 143503. Populieren De afdeling Groen van de dienst gemeentewerken heeft plannen om de grote populieren, die staan in de Amstel- straat en in de Van de Aarstraat, te vervangen door kleine re exemplaren. Verschillende bewoners hebben geklaagd, dat de forse populieren erg veel licht wegnemen. De bewo ners van genoemde straten worden uitgenodigd om woens dagavond de informatiebijeenkomst in clubhuis Matilo aan de Zaan straat 126 te bezoeken. In overleg met de gemeente kan dan worden besloten voor welke oplossing wordt ge kozen. De bijeenkomst begint om acht uur. Kinderfilm In het gebouw van K&O aan de Oude Vest 45 wordt woensdagmiddag een serie tekenfilms voor de jeugd gedraaid. Verder is Charlie Chaplin te zien in de komi sche film „De emigrant". De toegangsprijs bedraagt drie gulden. Concert De tenor Jos van der Lans geeft woensdagavond een con cert in de Kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45. Hij wordt aan de vleugel begeleid door de pianiste Reinild Mees. Op het programma staan werken van Schu bert, Beethoven, Brahms, Strauss en Britten. Het concert begint om half acht. De Moeder In het Filmhuis LVC wordt de cyclus van „Russische Klassiekers" woensdag- en donderdagavond voortgezet met de film „De Moeder" van Vsevolod Pudovkin. In deze uit 1926 daterende film wordt de politieke bewust wording van een vrouw belicht De film speelt tijdens de revolutionaire gebeurtenissen van 1905. Op beide avonden beginnen de voorstellingen om acht uur en kwart over tien. De Zevensprong De Centrale Opleiding Ziekenverzorgenden Leiden „De Zevensprong" betrekt op vrijdag een nieuwe behuizing. Aan de Vestestraat 15 heeft men een nieuw onderkomen gevonden. Deze nieuwe huisvesting wordt vrijdag om half drie officieel geopend. Na de opening volgt een open huis Duitse 1 JL hte lu - Tijdens de laat- iait de Tronde van de issen iwemwedstrijden at hee^chillende Leide ling vager goecj voor de JJ°0lmen. Jolanda La- veel ien Mireille Cor- af en weiden van De lorgen.5) werden de eer- 1 maarweecje 0p Je 100 ,rinMnrUSCrawl meisJes 8 respectievelijk 1.18.3. Bij de meisjes geboren in 1974- 1975 was het tijdsverschil tus sen de snelste twee groter dan bij hun oudere collegaatjes. Nancy Kijk in de Vegte (LZ) won in 1.30.4, terwijl Ameran- tia Verkade (Zijl/LGB) precies vijf seconden later aantikte. Pauline Stastra (LZ) en Ingrid van Veen (Zijl/LGB) vielen in weer een andere leeftijdsgroep in de prijzen. Bij de meisjes ge boren 1972 finishten zij als tweede en derde in 1.23.2 en 1.24.5. Naast de rugslagnum- mers werden ook schoolslag series afgewerkt. Bij de jon gens (1972) won Martin Bartels (LZ) de 100 meter in 1.31.0. Zijn clubgenoot Ronald Thier ry eindigden in 1.33.3 als der de. Bij de meisjes slaagde geen van de Leidse vertegenwoor digsters erin een afstand win nend af te leggen. Toch kwam Suzette de Kier (LZ) en Pauli Venekamp (Zijl/LGB) nog in aanmerking voor een medail le. Suzette werd tweede bij de meisjes geboren in 1973 in 1.39.2. Bij de wat oudere meis jes (geboren 1971) werd Pauli derde in 1.34.6. De 200 meter wisselslag voor jongens geboren in 1972 lever de voor Erwin Siera (Zijl/LGB) en Robert Janssen (Zijl/LGB) respektievelijk een tweede en derde plaats op. Sie ra maakte een goede tijd van 2.54.5 en Janssen bleef daar met 2.57.3 net achter. Tenslotte de vrijeslag-num- mers. Hier leverde Leon Luy- ten (Zijl/LGB) de beste presta tie. Bij de jongens geboren 1970 tikte hij aan in een goede tijd van 1.02.5 wat hem de eer ste'plaats opleverde. Na hem finishte Marco Mulder (LZ) als derde 1.05.8. De laatste medail le werd gewonnen door Lau rens van Kampen (Zijl/LGB). Hij zwom op de 100 meter vrlj- eslag jongens 1973 1.16.8. Hier mee sleepte hij een bronzen plak in de wacht. Bij langebaanwedstrijden, ge organiseerd door de Kring Gouwe Rijnstreek in zwembad de Does in Leiderdorp, wer den door de jongens en heren 400 meter wisselslag en door de meisjes en dames de 400 meter vrijeslag afgewerkt Eerste plaatsen waren wegge legd voor Gijsbert van der Leeden (LZ), Reinier Haasnoot (Zijl/LGB en Jolanda Later- veer (Zijl/LGB). Van der Lee den en Haasnoot wonnen de 400 meter wisselslag bij de jon gens onder 16 jaar en bij de heren in respektievelijk 5.03.6 en 5.04.6. Achter Van der Lee den werd René Correljé (Zijl/LGB) tweede in 5.04.0. Marco Mulder en Hans van Hees (LZ) kwamen bij de jon gens onder 14 in aanmerking voor zilver en brons (5.38.7 en 5.47.1). Jolanda Laterveer (Zijl/LGB) zegevierde op de 400 meter vrijeslag meisjes onder 14 jaar vlak voor haar clubgenote Mi reille Correljé. De tijden: 4.51.2 en 5.04.3. Ook verschillende andere Leidse meisjes spekten hun prijzenkast. Bij de meisjes onder 12 jaar werden Pauline Stastra (LZ) en Pauli Vene kamp (Zijl/LGB) tweede en derde in 5.17.8 en 5.27.7. De 400 meter vrijeslag dames en meisjes onder 16 leverde we derom twee plakken op. Syl via Bakker bij de meisjes on der 16 werd tweede in 5.02.2 en tenslotte Karin van der Linde bij de dames ook tweede in 4.59.3. 17 mini schroevedraaiers, od in maat van 0,8 tot 3,8 14 i, krijgt u toegestuurd als ie 'oor de moeite van het e/Plaats »i wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal is n schroevedraaierset naar: leze bon in open envelop -geen postzegel >n- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232, J !G Den Haag LEIDEN De ploeg van Roermond is gisteren in zwembad De Zijl Neder lands kampioen zwem mend redden geworden. De Roermondse dames eindigden op de eerste plaats, de heren legden beslag op de tweede posi tie. De belangstelling voor deze wedstrijden was zeer groot, de tribunes van zwembad De Zijl waren overvol. In totaal deden 26 ploegen aan deze kampioenschappen van de Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen (KNBRD) mee. Elke ploeg be staat uit een team van zes he ren en een team van zes da mes. De zwemmers moesten op zes onderdelen strijd leve ren. Zo moest men 200 meter hinderniszwemmen, een pop opduiken, zwemmen in een reddingstuigje, drenkelingen vervoeren en de wisselslag es tafette uitvoeren Het opduiken van een pop vormde een van de onderdelen. Er werden gisteren in zwem bad De Zijl geen records ver beterd. Toch waren de presta ties, die werden geleverd, zeer goed te noemen. Niet vreemd overigens, het Nederlands zwemmend redden staat op een zeer hoog peil. Vorig jaar nog werd de Nederlandse ploeg Europees kampioen zwemmend redden. In septem-| organisatie van de kampioen- ber doet de Nederlandse selec- schappen. tie mee aan het wereldkampi oenschap in Polen. Ook daar wordt een hoge klasering ver wacht. Leiden deed gisteren niet mee aan de wedstrijden, deze vereniging had het te druk met de (voortreffelijke) Uitslagen Dames: 1 Roermond 11.21.17 minu ten; 2 Eindhoven 12.04.01; 3 Heyt- huysen 12.00.00. Heren: 1 Eindhoven 9.49.03; 2 Roer mond 9.57.01; 3 Weert 10.22 00 Totaal: 1. Roermond 21.18.08, 2 Eind hoven 21.53.04; 3 Heythuysen 22.58 07 LEIDEN Na de derde voorronde van het Leids Ca baretfestival is gisteravond de keus voor de finalisten bekend gemaakt. Deze keus viel niet bij iedereen in goede aarde. Vooral de winnaar van de derde voorron de, Peter Dekker riep veel weerstanden op. Peter Dekker, een liedjeszanger met een naïeve uitstraling die op het toneel zat alsof het er niet toe deed, volkomen op zijn gemak, mocht van vele aanwezigen niet in de finale verschij nen. Om de waardering van zijn optreden draaide de discussie na afloop, en daarmee om de beoordelingscriteria die de jury had aangelegd en uiteindelijk om de geloofwaardigheid van het hele Leidse Cabaretfestival, een „festival van geëngageerd, maatschappijkritisch cabaret". Moet het maatschappijkritisch gehalte bij de beoordeling het zwaarst wegen? Jack Spijkerman van Dubbel en Dwars, dat vo rig jaar won met een programma over kernenergie en kernwa pens, dat gelukkig ook leuk was, vond van wel. De jury was er echter van uitgegaan dat de groepen al op engagement geselec teerd waren en had zo'n tien criteria waarvan het engagement er maar één was. Zo kon Peter Dekker in de finale terecht ko men zonder dat hij zich met wereldproblemen bezig hield. Om dat engagement ook kleinschalig kan zijn, maar vooral omdat de jury vreselijk om Peter had gelachten en zijn muziek uitstekend vond. De gedachtengang van de jury lijkt mij volstrekt logisch. De boodschap moet niet zwaarder wegen dan de verpakking; dat heeft het vormingstoneel ons toch geleerd. De organisatoren hebben er dan ook verstandig aan gedaan om de jury niet al te zeer op dat engagement vast te prikken. Maar de presentatie van het Leids Cabaretfestival geeft aanleiding tot de nu opgetre den misverstanden. De formule houdt het niet. Al met al heeft de jury wel gezorgd voor een aardig aanbod in de finale van 14 mei. Over het probleem Peter Dekker kan men dan zelf oordelen. En lachen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3