TAFEL Veel schadelijke medicijnen naar de Derde Wereld H Oostberlijnse bisschop stelt militaire dienst ter discussie £cklóc(Botna4n, iïïïïTl ACHTERGROND Voorjaarsnota g ARTS-PUBLICIST IVAN WOLFFERS: weer QüdócQowiant MAANDAG 11 APRIL 1983 PA-v Zorg bij gereformeerde organisaties om vrijheid van onderwijs Drie gereformeerde onderwijsorganisaties hebben minister-pre sident Lubbers een brief geschreven over zijn uitspraak, dat hij zich niet kan voorstellen, dat homoseksualiteit voor enige func tie een belemmering zou zijn. In hun brief spreken de organisaties de Vereniging voor Ge reformeerd Schoolonderwijs, de Gereformeerde Onderwijzers- en Lerarenvereniging en de Stichting Begeleiding Gerefor meerd Schoolonderwijs hun verontrusting uit en vragen zij de minister-president om opheldering. De voorzitter van de Vereniging voor Gereformeerd Schoolon derwijs, ds. M. Golverdingen, predikant van de Gereformeerde Gemeente van Den Haag-Zuid, zei dit tijdens de jaarvergadering in Rotterdam. Hij sprak daar ook enige zorg uit over wat hij noemde „het geknabbel in de marge", waaraan de regering zich schuldig maakt ten aanzien van de onderwijsvrijheid. Hij noem de als voorbeeld een wetswijziging om hospitanten van allerlei levensbeschouwing verplicht toé te laten in elke school. Hij zag daarin een vrij ingrijpende aantasting van de vrijheid van on derwijs Belijdenisgeschriften in hedendaags Nederlands De definitieve versie in hedendaags Nederlands van de Neder landse Belijdenisgeschriften is nu verschenen. Het betreft de tekst, die de generale synoden van de Gereformeerde Kerken in Nederland en van de Christelijke Gereformeerde Kerken in 1980 hebben aanvaard. Het moderamen (dagelijks bestuur) van de generale synode van de Nederlandse Hervormde Kerk heeft er ook zijn medewerking aan verleend. Vele jaren is gewerkt aan deze moderne versie van de Belijde nisgeschriften, die bestaan uit de Nederlandse Geloofsbelijdenis, de Heidelberger Catechismus en de Dordtse Leerregels, samen met oudere geschriften. Tot die laatste behoren de Apostolische Geloofsbelijdenis, de Geloofsbelijdenis van Nicea en de Geloofs belijdenis naar Athanasius. Het initiatief tot overbrenging van de tekst in hedendaags Ne derlands stamt van de hervormde synode in 1955 en is uitge werkt door een commissie onder voorzitterschap van prof. dr. W. F. Dankbaar. Doopsgezinde oproep tot steun aan IKV Een oproep tot steun van Doopsgezinden aan het Inter kerkelijk Vredesberaad (IKV) verschijnt deze week in het „Algemeen Doopsgezind Weekblad". Omdat Doopsge zinden om principiële rede nen en vanuit hun traditie geen collectieve uitspraken aanvaarden, kan en mag de Algemene Doopsgezinde So ciëteit (waarin de Doopsgezin de Gemeenten zijn verenigd) of enig ander (bestuursor gaan niet namens de Doopsge zinden spreken, aldus de initi atiefnemers. Daarom stellen zij hun geloofsgenoten voor zich persoonlijk uit te spreken en steun te betuigen aan het IKV. In de „steunverklaring" wordt het werk van het IKV erg belangrijk en tegelijker tijd hoopgevend en bemoedi gend genoemd. De steun aan het IKV geschiedt, zo wordt gezegd, in de overtuiging, dat deze door het evangelie gein- spireerde vredesorganisatie, met hulp uit de kerken zorg vuldig verder moet gaan op de door haar ingeslagen weg. De Broederschapsvergade ring, het hoogste bestuursor gaan. zal op 28 mei een ant woord moeten geven op de vragen, die het IKV aan de kerken heeft gesteld over het kernwapenvraagstuk en de IKV-campagne. Een enquête onder de deelnemers aan het gesprek, dat afgelopen maan den hierover in de gemeenten is gevoerd, liet een kleine voorkeur voor het IKV zien (57 om 41 procent). Voor de commissie, die dit gesprek heeft voorbereid, is deze uit slag reden om de Broeder schapsvergadering te advise ren de band met het IKV te handhaven. Na^r de overtuiging van de staan voor hun beslissing die Oostberlijnse bisschop van de js gebaseerd op gewetensvrij- Evangelische Kerk Gottfried heid, alsmede strijd te zullen Forck, moet met betrekking voeren tegen eventueel optre- tot „de waanzinnige bewape- dénde discriminatie in de sa- ning" zeer ernstig de vraag menleving die daarmee ver onder ogen worden gezien,'of band houdt. De kerkleiding een christen aan welke zjet het vredesvraagstuk als kant hij ook staat nog mili- t(6en uitdaging aan het heden- taire dienst kan vervullen. De daags belijden". Het nemen bisschop zei dit zaterdag op van een pacifistische beslis- een bijeenkomst, die werd ge- sjng duidt zij aan als „duidelij- houden in het kader van de tekens voor de vrede", gewone zitting van de synode j)e synode laat weten de over- van de Evangelische Kerk tuiging te zijn toegedaan, dat van Berlijn-Brandenburg. de Bergrede van Jezus in de In zijn rede onder de titel „De huidige kritieke omstandighe- geboden Gods als levens hulp", appelleerde hij aan ie- den haar politieke geldigheid bewijst, omdat het gebod de zaken in de DDR, dat jonge ren militaire dienst kunnen weigeren om te worden opge nomen in bouwbrigades, zon der dat een onderzoek wordt ingesteld naar hun geweten sovertuiging, is de praktijk anders. Jongeren die ongewa pende dienst willen verrich ten, krijgen vragen voorge legd over hun christelijk ge loof. De synode van de Evangeli sche Kerk van Berlijn-Bran denburg heeft uitgesproken, dat geen enkel oorlogsdoel 99 Weren homofiele predikanten niet geoorloofd" Kerkeraden die homofiele predikanten van de kansel weren, oefenen op ongeoorloofde wijze tucht uit. Dat is de mening van ds. L. de Liefde, voorzitter van de Bond van Nederlandse Predi kanten. Hij uitte die mening vandaag op de jaar vergadering van de bond in Utrecht. Bij de bond zijn berichten binnengekomen van homo fiele predikanten, die een be roep misliepen vanwege hun sexuele geaardheid. Ook kwam het voor, dat zij een vacaturebeurt niet mochten vervullen, omdat de betrok ken kerkeraad geen homofie le dominee op de kansel wil de. De betrokken collega's zijn door de kerk aanvaard als dienaren des woords en toe gelaten tot de evangeliebe diening. Op hen is door de kerk geen maatregel van tucht toegepast, aldus ds. De Liefde. Om die reden achtte hij het onjuist, dat onder in vloed van de discusie over het wetsontwerp „gelijke be handeling", kerkeraden op eigen houtje tucht gaan oefe nen. In zijn jaarrede ging hij ook in op de problemen, veroor zaakt door een toenemend aantal echtscheidingen van predikanten. De beschadigin gen die mensen kunnen oplo pen binnen deze problema tiek, vervullen ons met zorg, aldus ds. De Liefde. meer het gebruik van geweld kan rechtvaardigen en dat ook de verdediging van het socialisme slechts in vrede kan slagen. De synode heeft de christenen in de DDR op geroepen, zich zonder voorbe houd in te zetten voor de vre de en te bidden voor allen, „die ter wille van hun getui gen voor de vrede moeten lij den". De synode nam kennis van het feit, dat op het ogen blik tien jongeren uit het ge bied dat deze kerk bestrijkt, gevangen zitten wegens het weigeren van militaire dienst. ders verantwoordelijkheid vijanden lief te hebben en het voor de vrede. Forck vond afkeuren van het vergeldings- het onjuist, als de beslissing principe meer politieke ratio- wel dienst te doen wordt ge nomen uit een oogpunt van: naliteit vertegenwoordigen „dan wij vroeger wel waar Concordantie op NBG-vertaling van bijbel verschenen dan kan ik later verder stude- wilden hebben". De Oostber- ren. Dat kan onder de huidige üjnse jeugdpredikant Michael omstandigheden in strijd zijn Passauer legde op de vergade- met het gebod „Gij zult niet rjng Van de synode uit, dat er doden". Volgens de bisschop nog steeds moeilijkheden zijn is dat gebod wel zeer actueel op scholen in de DDR wegens geworden, „nu wij als burgers de kerkelijke actie „Zwaarden van een welvarend land me- tot ploegscharen". Voor jeug- deschuldig zijn aan het weg- digen is het onduidelijk, hoe kwijnen en verhongeren van bedrijven ertoe kunnen ko- veel mensen in ontwikke lingslanden, terwijl wij te weinig doen om tot een ver gelijk tussen rijk en arm te komen". De leiding van de Evangeli sche Kerk uit dit ressort heeft uitdrukkelijk uitgesproken, steun te zullen verlenen aan dienstweigeraars, in de bres te men de eis te stellen, dat alvo rens een leerlingovereen komst wordt afgesloten, de betrokkenen moeten hebben voldaan aan hun pre-militaire opleiding inclusief schietoefe ningen. Hoewel de kerkleiding be schikt over een uitspraak van de staatssecretaris voor kerk- Na ruim dertig jaar voorberei ding is de concordantie op de bijbel in de nieuwe vertaling groot belang. Sinds de der tiende eeuw, het eerst op de Latijns vulgaat-tekst, zijn zij uit 1951 van het Nederlands in velerlei vormen gemaakt. Bijbelgenootschap (NBG) ver- Op de Staten-vertaling schenen. Dr. A. Kruyswijk, (1626-1635) maakte de Gro- voorzitter van het NBG, heeft ninger predikant Abraham in Amsterdam het eerste Trommius de „volkomene exemplaar uit handen van de Nederlandsche concordantie initiatiefnemer W. van der ofte woordenregister" Kamp, destijds ambtenaar te (1672-1691). Hiervan ver- Kampen, in ontvangst geno- scheen in 1952 de zevende men. druk. Een concordantie is een alfa- In 1954 verscheen als afzon- betische lijst van alle woorden derlijk deel de concordantie in de bijbel, met opgave van op het Nieuwe Testament van de plaatsen en onder aanha- de NBG-vertaling en in 1965 ling van de teksten. Concor- het eerste deel van de concor danties zijn voor theologisch dantie op het Oude Testa- ment. In twee aparte hand en taalkundig onderzoek 1 wijzers zijn alle Hebreeuwse respectievelijk Griekse grond vormen opgenomen. Die op het Nieuwe Testament ver scheen in 1970, die op het Oude Testament verschijnt waarschijnlijk aan het eind van dit jaar. Aan de totstandkoming heb ben ongeveer honderd perso nen meegewerkt, onder wie tientallen studenten van de beide theologische scholen te Kampen. Aanvankelijk kre gen zij één gulden per bladzij de ingeleverde kopij. Voor ie dere fout en vergeten punt of komma werd echter een kwartje afgetrokken. rmt oaa DaT de tegenstellingen tussen VVD en CDA over P*' ombuigingen van de voorjaarnota althans binnen hetgm zijn overbrugd is zeker niet in de laatste plaats te daqe premier Lubbers zelf. Deze heeft met de soepelheite luutheid en snelheid, waarmee in een tamelijk conrin- gebleven sfeer knopen zijn doorgehakt, aangetoond..# niet ten onrechte zijn belangrijke functie bekleedt. PJj eind van het kabinetsberaad heeft Lubbers voor zij v. van voorzitten zelfs een spontaan open doekje van zi ga's in ontvangst mogen nemen, zo heeft VVD-minisU- semius gisteren laten weten. HOEWEL de regeringsfracties in de Tweede Kami en WD, al aan de nieuwe maatregelen lijken te zijr den, is er inmiddels een verschil van interpretatie g tussen de beide fractieleiders. Volgens CDA-leider 1 is de korting op de sociale uitkeringen per 1 okto twee procent alleen mogelijk, indien de ambtenarei^ zijn korter te gaan werken en ook in hun inkomen t terug te doen. VVD-leider Nijpels ontkent dat die k|j er is. Los van de kwestie zelf, die zeker zeer belarT kan het geen kwaad wanneer er ook bij de behang het parlement nog wat geregeld moet worden, en i in de achterkamertjes van de coalitie bekokstoofd zijn. Het pakket maatregelen wijkt niet veel af van wl deze kolom al eerder hebben bepleit. De ambtenaren[' niet voor een voldongen feit geplaatst, althans wat 1 arbeidstijdverkorting. De kleine premieverhoging wao (0,75 procent voor werknemers) kan nauwelijj effect op de koopkracht hebben dan hooguit een hall| voor de wat beter betaalden; ongeveer net zo vei koopkrachtverwachting dit jaar blijkt te zijn meei Die meevaller krijgt de burger dus niet, want dief schatkist voor zich op om haar eigen tekorten deel| dekken. Datzelfde geldt voor het benzinedubb marktprijs van benzine is de laatste tijd wel gedaaj aan de pomp blijven we wel hetzelfde betalen als tijd geleden gewend waren. We gaan er dus niet op s de schatkist eist het voordeel voor zich op. Eigenlijk resteert er dan één problematisch pu| geheel: de korting op de sociale uitkeringen per li met twee procent, die dit jaar nog 225 miljoen guld opleveren. Het is ook over dit punt dat de standpui* de twee fractieleiders uiteenlopen. Die korting is v genlijk, nu er voor de corresponderende korting bij tenaren in ruil voor het verkorten van hun arbeids' bedrag meer staat ingevuld. In een tijd als deze valp iets te zeggen voor een beleid, waarin overheid en ren met hun arbeidsvoorwaarden het voorbeeld ge het bedrijfsleven en daarmee tevens de hoogte van d uitkeringen beïnvloeden, in plaat van andersom, zoa nu toe nog steeds het geval is. Dan zou het ook logk om, indien de ambtenaren twee procent minder kw ruil voor arbeidstijdverkorting, die zelfde korting c* uitkeringen toe te passen. Maar als die korting bij dj naren nu niet doorgaat en bij de uitkeringen wel, q toch zeker sprake van een ontkoppeling. Daarom kabinet in dat geval voor de korting op de uitkerii^r 225 miljoen maar iets anders zien te vinden. kt jjti Boterhamworst met sla en gebakken aardappelen rijstepap Voor twee personen hebt u nodig: 2 plakken boter hamworst van 100 g, 15 g boter, 1 grote ui, zout, pa prikapoeder; kropje sla, 3 lepels yog hurt, 1 lepel azijn, sla-uitje of bieslook, zout, peper, suiker, radijs; 0,5 tot 1 kg aardappelen, olie en boter, zout; 0,5 liter melk, 50 g rijst, (paar lepels kwark), brui ne basterdsuiker. Haal zo nodig het vel van de worst en bak de plakken in warme boter vlot bruin. Houd de worst warm en bak in het overgebleven vet de grof ge sneden ui op een niet te groot vuur gaar en bruin. Roer op het laatst zout en paprikapoe der door de ui en leg dit meng sel op de worst. Maak een slasausje van yog hurt. azijn, fijngesneden sla- uitjes of bieslook, zout, peper en suiker en meng er kort voor de maaltijd de gewassen en goed uitgelekte sla door. Garneer met radijs. Snijd die in dunne plakjes, halveer ze of maak er mooie rozetjes van. Radijsjes worden tot rozetjes gemaakt door ze drie of vier maal diep in te snijden en daarna een uurtje in koud wa ter te leggen, ze gaan dan open staan. Kook de aardappelen net gaar, laat ze koud worden, snijd ze in stevige plakken en bak die in hete olie met boter bruin. Strooi er zout over. Breng de melk aan de kook, strooi er de gewassen rijst in, roer tot de melk weer kookt, temper het vuur zo dat de melk heel zacht blijft koken en roer af en toe. Na ruim twintig minuten is de rijst gaar, laat de pap koud worden en roer er desgewenst wat kwark door (dat maakt de pap enigszins luchtig). Geef de sui ker er apart bij. JEANNE Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. BILTHOVEN De medi cijnengigant Organon in Oss bedelft de Derde We reld, en in het bijzonder Bangladesh, met een lawi ne van nutteloze tot scha delijke geneesmiddelen. Dat schrijft de arts-publi cist Ivan Wolffers in zijn nieuwste boek „Druppels tegen de armoede". Orga non zegt dat het boek niet serieus te nemen is. Het zou vol onjuistheden zit ten. In zijn met snuisterij en volgepropt huis aan in Bilthoven verzet Wolffers zich'fel tegen deze aantij ging. Wolffers: „Het kan me niets schelen, dat westerse onderne mingen geld willen verdienen in ontwikkelingslanden zolang het maar om produkten gaat, die de gezondheid niet aantas ten. Maar verkeerde of on doelmatige medicijnen kunnen rechtstreeks of door nare bij verschijnselen ernstige schade toebrengen. Ik heb zelf gezien hoe gemakkelijk die mensen daar zich bij de neus laten ne men. Zij hebben absoluut geen verweer tegen westerse recla metechnieken en daarom is> het des te meer te veroordelen als fabrikanten inferieure spullen afleveren". - Waarom heb je het zo op Or ganon gemunt? Er zijn toch veel meer ondernemingen, die geneesmiddelen aan de Derde Wereld leveren? „Dat heb ik bewust gedaan. Ik heb mijn boek geschreven voor een Nederlands publiek, dat veel gevoeliger is voor bij- na-misdaden van een onder nemer uit de eigen kring dan van een buitenlandse firmant. Ik wil met mijn boek ook een discussie losmaken over de volstrekt ontoelaatbare ma nier, waarop de farmaceuti sche industrie omspringt met een absoluut weerloze klan tenkring. Je moet het zo zien: Plattelanders in de Derde We reld hebben nergens weet van. Zij weten alleen, dat de medi cijnen uit het westen het beste is wat er op de wereld te krij gen is. Dokters hebben ook bij na nergens verstand van. Zij zijn uiterst onzeker in hun dia gnose en daardoor zeer ont vankelijk voor de praatjes van artsenbezoekers. In Nederland, één op de 20 artsen, één op zes in India en één op vier in Mexico. Artsen worden dus zeer intensief bewerkt. Het re sultaat is, dat de simpele leek natuurlijk helemaal geen te genstand biedt. Hij slikt alles wat hem „ter genezing" wordt voorgezet. Organon maakt misbruik van die onwetend heid en brengt daarmee de goede naam van ons land in diskrediet". - Organon meent, dat je jezelf hebt gediskwalificeerd aange zien je voor het schrijven van het boek geen contact ipet de onderneming hebt opgenomen. „Het bedrijf maakt het zich erg gemakkelijk. Organon heeft er een handje van om critici te kleineren. Ze wil zelfs geen discussie voeren in een gerenommeerd medisch tijdschrift, omdat ze het niet op prijs stelt „op straat" ergens over in debat te gaan. Welk forum vindt Organon dan wel geschikt? Om bij mijn boek te blijven: Wanneer ik werkelijk de plank had misgeslagen dan was Organon wel naar de rechter gestapt. Ik heb zo'n idee, dat ze het daarop niet wil laten aankomen. Jammer, want ik zou graag door een onverdachte instantie uitge maakt willen zien wie hier fout zijn". - Je stelt onomwonden, dat we ons niet kunnen voorstellen hoeveel ellende we met onze spullen in de ontwikkelings landen veroorzaken. Maar het is zo zwart-wit. Deugen wij werkelijk aan geen kant? „Oh, ik kan je bosjes voorbeel den noemen van inheemse praktijken, die uiterst kwalijk zijn. Maar dat mag geen alibi zijn voor een grote westerse onderneming, die prijs stelt op zijn goede naam, ook maar wat aan te rommelen. Ter voorko ming van misverstanden: Or ganon heeft een keur van goe de, zeer werkzame medcijnen. Insuline bijvoorbeeld, levens reddend en voor de Derde Wereld zeer bruikbaar. Alleen heb ik het geneesmiddel daar niet gezien. Wel medicijnen van vóór 1964 met niet meer dan een voorlopige registratie. Dat is zoveel als een paspoort voor geneesmiddelen. Bij ons zijn ze onbruikbaar en allang vervangen door veel betere preparaten, maar in het bui tenland mag je ze ongestraft op de markt brengen. Vaak waardeloze produkten, waar voor doodarme mensen een veel te groot deel van hun „in komen" beulen". - U gaat nogal tekeer tegen de anabole steroïdën. Waarom? „Omdat die middelen verve lende bijverschijnselen veroor zaken. Ze worden in grote hoeveelheden verkocht, ook aan kinderen, die sterk onder voed zijn en snel op krachten moeten komen. Slechts in een paar gevallen is het voorschrij ven van deze medicijnen ge rechtvaardigd, maar de prak tijk leert, dat ze als redmiddel voor alle mogelijke kwalen over de toonbank gaan. Er is geen bijsluiter, die precies aan geeft wat de werking is en hoe je het geneesmiddel moet ge bruiken. Nogmaals, als het zou gaan om coca cola of zoiets dan zou ik geen kwaad woord hebben geschreven. Ook be woners van de Derde Wereld moeten de vrijheid hebben om iets te kopen of niet. Maar bij medicijnen ligt dat anders, omdat de onwetende bevol king niet in sUat is tot enige controle. Mijn ervaringen in de ontwikkelingslanden geven mij het recht om te zeggen, dat de situatie uiterst ernstig is. Neem de antibiotica. Helpen goed als je precies weet wan neer je ze moet gebruiken. Maar de artsen daar weten weinig tot niets. Dus gaan die medicijnen als snoepjes weg. Het effect van de antibiotica is enorm afgenomen. Patiënten sterven bij duizenden". - Als het zo erg is waarom ne men de regeringen dan geen tegenmaatregelen? „Pogingen worden wel ge daan. In Bangladesh bijvoor beeld heeft het ministerie van volksgezondheid een zwarte lijst ingesteld, waarop inmid dels honderden medicijnen te recht zijn gekomen. Maar die maatregel valt niet erg goed in het westen, dat zijn afzet van zeer winstgevende produkten in gevaar ziet komen. De am- OPNIEUW ell KOUDER DE BILT - Een depr^" vandaag van ZuidoLJ land naar de Duitse 1 weersysteem voert zuidwestelijke wind Umelijk zachte lu maar later draait de 'IT richtingen tussen iw en noord en dat heefgc] merkelijke daling va^, peratuur tot gevolf^ lucht, waarin we o,rn den, komt veel leij voor, waaruit af en ttei gen valt. Morgen,5) blijft het koud, maarW( kele buien zullen er_. enkele opklaringen zijn. j n vanmorga. s£i WW. 12 1 >ew. 15 Ivan Wolffers, schrijver van „Druppels tegen de armoe de". geh.bew. regen geh.bew. bassadeurs van Nederland en de Verenigde SUten hebben al bezwaar tegen de zwarte lijst aangetekend. Dat betekent, dat de regering flink onder druk is gezet en goed moet uit kijken wat ze doet. Bangladesh is voor' 60% afhankelijk van buitenlandse hulp". - Wat wil je dan dat er ge beurt? „Het is heel moeilijk om een regeling te ontwerpen, die elk misbruik onmogelijk maakt. Ik denk, dat we een heel eind verder zouden zijn als we zou den kunnen komen tot een ethische code, waaraan de pro ducenten zich strikt houden. Ik ga er vanuit, dat grote pharmaceutische industrieën precies weten wat medicijnen kunnen aanrichten als ze niet zorgvuldig worden gebruikt. Die wetenschap legt meteen de verantwoordelijkheid op om uiterst voorzichtig te zijn bij de verkoop van hun pro dukten in de Derde Wereld". - Je schrijft veel over medi sche zorg in ontwikkelingslan den, maar naar jouw mening wordt de gezondheidszorg daar het meest gediend met een verbetering van de sociale om standigheden. „Dure medische apparatuur en een rijke sortering geneesmid delen passen precies in een ontwikkelde cultuur als de onze. Wij hoeven niet meer dagelijks te vechten om het naakte bestaan. Daarom zijn onze ziekten en de medicijnen daartegen niet dezelfde als in de Derde Wereld. 85% Van de klachten, die patiënten aan hun huisarts laten horen zijn van psycho-somatische (licha melijke klachten als gevolg van geestelijke problemen) aard. De dokter is blij als hij een keer .een tyant met een zwerende vinger voor zich ziet. In de ontwikkelingslan den moeten de meeste mensen zich noodgedwongen bezig houden met de verbetering van de meest elementaire le vensvoorwaarden zoals twee maaltijden per dag, een dak boven het hoofd en niet ziek worden. Daarom zeg ik steeds: Jaag die mensen, die zo'n zwa re strijd hebben te voeren te gen de armoede, niet de misè re in met inferieure westerse produkten, maar help ze juist om zich een situatie te schep pen, waarin ze zelf hun be staan vorm kunnen geven". JOS BOUTEN nd >4 I, k «o l' Kopenhagen i Lissabon I Locarno Luxemburg Madrid Malaga Stockholm Wonen Zürich Casablanca Istanbul S 31 WC NEDERLANDSE H!" DE KERK Beroepen te Willemf Molenaar te Nieuw

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2