in crisis Nu nog Tour -eyenoord nog snel paniekerig josterbosch win t „Tour of America tP? MAANDAG 11 APRIL 1983 AMSTERDAM - Ajax en trainer Aad de Mos wachten zware dagen. De periode waarin met Cruijff als de gro te regelaar iedere tegenstander achteloos opzij werd gezet, is inmiddels achter de rug en juist vlak voor de beslissende fase van de competitie lijkt de lijstaanvoer der van de eredivisie in een crisis te zijn geraakt. De overwinningen worden steeds magerder en ook zater dag tegen AZ '67 bleef Ajax met 3-2 maar nét aan de positieve kant van de score. De Mos gaf het na afloop dan ook grif toe: „Er zal toch het een en ander moeten gebeuren, willen wij straks PSV en Feyenoord enige tegenstand bieden". Hoe en wat? Dat is de vraag. Aad de Mos weet het nog niet pre cies, want anders was het resultaat tegen AZ al zichtbaar ge weest. Duidelijk is dat Cruijff als spelverdeler steeds verder ach terin komt te voetballen, al had Ajax' grootste vedette met enke le subtiele momenten een behoorlijke inbreng in het doelpun- tenverloop. Verdedigend blijft doelman Piet Schrijvers als enige deze weken constant op niveau, op het middenveld maakt Lerby een steeds zwakkere indruk en in aanvallend opzicht vallen Wim Kieft en Gerald Vanenburg steeds meer terug. Dank zij een paar goede individuele acties blijft Ajax tot nog toe dan ook nog overeind. „Sommige spelers hebben niet aan hun opdrachten voldaan", stelde De Mos, die het treffen tegen de Alkmaarders als de slechtste wedstrijd van het seizoen betitelde, onomwonden vast. „Ajax handelt momenteel niet goed bij balverlies. Spelers laten hun directe tegenstander zo maar lopen, met alle gevolgen van dien". Terecht stelde collega Hans Eijkenbroek van AZ '67 dat als zijn ploeg meer lef had getoond, een gelijkspel best tot de mogelijk heden had behoord. „Ajax opereerde in een matig tempo en wij hadden nadrukkelijker moeten profiteren. Desondanks is voor ons nog niets verloren. Bovenin slacht men elkaar nu eenmaal graag af, dus zijn er nog mogelijkheden". Financieel verlies De woorden „lui,,, „mat" en „tempoloos" horen in de laatste plaats bij Ajax, maar in een zeer matig gevuld Olympisch Sta dion - „thuisclub" AZ '67 leed dan ook een aanzienlijk financieel verlies - riepen de Amsterdammers toch zelf de relaties tot dat soort toevoegingen op. Zonder veel bezièling werd AZ '67 tege moet getreden, een houding die door sterker gekwalificeerde ploegeft onmiddellijk zou zijn afgestraft. Wat dat betreft had Ajax dan ook het geluk aan zijn zijde dat het dit weekeinde AZ als tegenstander trof. Na een goede kans voor Schoenaker volgden tegenacties van Talan, Steinmann en Hovenkamp, die de juiste richting misten. Daardoor bleef Ajax een vroege achterstand bespaard en toen eerst Schoenaker - na een schitterende actie van Cruijff - en later Rijkaard voor een voorsprong van 2-0 hadden gezorgd, leek de hoofdstedelijke koers voor even gelopen. Op slag van rust echter, toen eerst Schoenaker met een kopbal de paal nog had geraakt, zorgde Van der Meer ervoor dat AZ '67 terug in de wedstrijd was. Veilig Na de pauze zorgde Schoenaker, die de laatste weken een op merkelijke scoringsdrift vertoont, ervoor dat Ajax opnieuw aan een veilig ogende voorsprong kwam, toen hij een voorzet van Olsen -achter doelman Treytel werkte. Ajax dacht opnieuw dat de strijd was gestreden, schakelde nogmaals een versnelling te rug, waardoor Talan negen minuten voor tijd voor 3-2 kon zor gen. „Die tweede treffer van AZ, was het grootste voorbeeld van ons onvermogen goed te handelen bij balverlies", zou De Mos later zeggen. Eerst toonde Schoenaker aan dat hij de produktie van twee doelpunten wel voldoende voor de avond vond door een opkomende Jonker na te kijken en een fractie van een seconde later kon Rick Talan Piet Schrijvers passeren, dank zij een brok inactiviteit in de defensie van Ajax. AZ '67 maakte toen de fout niet verder door te drukken. Ajax was rijp voor nóg een tegen treffer, maar bleek toch een te imponerende tegenstander voor de Alkmaarders. Zeker is wel dat Feijenoord en PSV minder ontzag voor de Amsterdammers zullen tonen, waardoor de com petitie al bij voorbaat van een aardig slot is verzekerd. DENNIS MULKENS AZ '67-Ajax 2-3 (1-2): 20. Schoenaker 0-1, 37 Rijkaard 0-2, 45. Van der Meer l- 2; 54. Schoenaker 1-3,81. Talan 2-3. Scheidsrechter: Weerink. Toeschouwers 11.000. Gele kaart. Rijkaard (Ajax). AZ '67: Treytel; Van der Meer. Hovenkamp, Filippo, Jonker. Weysters, Tik tak (Zwart). Anema (Van der Waart). Steinman. Gaasbeek. Talan Ajax: Schrijvers." Molenaar. Mölby, Rijkaard. Boeve; Schoenaker, Cruijff (Si- looy), Lerby; Vanenburg. Kieft, Olsen. PSV wil Erwin Koeman terughalen EINDHOVEN PSV wil vol- fend seizoen weer de beschik ing hebben over de thans aan FC Groningen uitgeleende Er win Koeman. De leiding van de Eindhovense club heeft daarover zaterdag een oriënte rend gesprek gehad met vader Martin Koeman. Jung Moog Huh keert na dit seizoen PSV de rug toe. De Zuidkoreaan heeft heimwee naar zijn ge boorteland. Na het einde van deze competitie maakt PSV wederom een trip naar Zuid- Korea. Huh reist mee naar Se oel en zal daar vervolgens ach ter blijven. Ook Rene van de Kerkhof lijkt PSV te gaan verlaten. De rechterspits wei gerde een hem aangeboden. stefk verlaagd, contract NIE KUIPER NA ZEGE ARIJ S - ROUB AIX IX Hennie heeft zich in de ijs-Roubaix een kei Hij werd de fan- ie winnaar van de ;innerit in de Hel Noorden. Ook ijen en materiaal- nden hem gisteren men. De 34-jarige in stelde met zijn klassieke zege 'bracht hij ook al in dagen" de Ronde aanderen en de van Lombardije op zijn financië- »mst weer een jaar- lig. De voortduren- ezigheid van Hen- j ifliper aan het front 'QeiJde Koninginnerit l (vtie „Hel van het - »n" zette geen bloed. Integendeel, rste alom bewonde- •Dq^oor die geblokte 1 doorzettende cou- frit let eigen leed werd a Bt door vergeten, le pijn werd met de 3R<i Nederlandse zege ig jaar won Jan |e race wel een erzacht. tg van Post tekende p opmerkelijk feit. De j doortimmerde forma- Jtijdens de eerste klas- indrukwekkend Itrad, verdween in Pa- [baix letterlijk en fi- I van het toneel. Door Ige reeks tegenslagen I Peter Post zelfs uit pioede zijn laatste over- 1 coureurs uit de strijd t! Er kon begrip voor I opgebracht. „Het had meer om verder te kon niet eens de wed strijd uitrijden en steun verle nen. Op die puntige stenen ging mijn carter aan stukken. Daardoor liep alle olie uit de motor. Ik haalde tenslotte slechts met de grootste moeite Roubaix. Van der Velden moest ik zelfs laten gaan". Het was overigens maar een „incident". Voor Post en de zijnen begon de lijdensweg al voor Neuvilly. Nog voor de eerste kassei ook maar in zicht was. knalde Van der Velde te gen de vlakte. Samen met De Wolf, Kuiper en nog enkele anderen Waar Kuiper na de eerste buiteling een bescher- mengeltje vond, dat hem daar na op de verdere helletocht begeleidde, daar bleef het voor Van der Velde krukken gebla zen. Uitgerekend voor het bos van Wallens, waar het beruch te, voor het eerst sinds '73 weer in het parcours opgeno men 2400 meter lange stuk kasseienwegdek lag. trapte Van der Velde zijn as stuk. Met behulp van enkele ploeg- makkers werkte hij zich terug naar de eerste linies. Spaak breuk wierp hem opnieuw achteruit. Toen hij zich weder om had teruggevochten, bleek onder de bezielende impulsen van de oersterke Moser een af scheiding tot stand gekomen. Raleigh had de boot gemist, ook al omdat Peeters op het cruciale ogenblik lek reed. Autopech Toen Post later in deze wed strijd ook nog autopech kreeg, besloot hij het maar voor ge zien te houden. Alle nog over gebleven profs mochten de strijd staken. Een unieke ge beurtenis! Voor Jan Raas was het overigens niet allemaal meer van toepassing. Terwijl Hennie Kuiper weer eens ge schiedenis maakte, keek de winnaar van vorig jaar in de perszaal goedkeurend toe. Evenals Bernard Hinault .Hennie Kuiper is op weg naar de overwinning in de loodzware Koninginneklassieker. Van de ploeg van Peter Post haalde niemand de finish. pas zaterdagavond om half twaalf teruggekomen van zijn uitstapje naar Amerika, ^vaar hij het startschot loste voor de gelijknamige ronde hield Raas het in een vroeg stadium voor gezien. Hij was tijdens het koersen doodziek gewor den. „Voor de start voelde ik me goed. En toen ik bij Neu villy zag, dat de stenen droog waren, kreeg ik een geweldige moraal. Kort daarna ging het evenwel mis. Ik zat net zoals vorig jaar in Gent-Wevelgem te braken op mijn fiets. Ik had totaal geen macht meer in mijn benen". Raas was niet de enige die af stapte. De door het onmense lijk zware parcours aan de renners gestelde eisen waren te hoog. Andere ervaren kei specialisten als Van Calster en Thurau konden het ditmaal eveneens niet meer bolwer ken. Toen de finale dan ook nogan volle gang was, was het badhuis naast het stadion in Roubaix al door tientallen ren ners in bezit genomen. Zo'n 45 kilometer voor de fi nish hadden eigenlijk alleen Moser, Duclos Lasalle, Kuiper, Ronan de Meyer, Madiot, Bon- due en Versluis nog illusies ver te kunnen reiken. Gedre ven door een geweldige wils kracht werden in deze fase soms op kasseien van 40 centi meter valpartijen nog goedge maakt! Echte allure kreeg de klassieker helemaal, toen er nog 25 kilometer moest wor den gereden. De kopgroep was toen teruggebracht tot vijf coureurs. Kuiper leek, toen hij onderuit ging op weer zo'n ge meen stukje wegdek, het vol gende slachtoffer. Het was echter een val zonder schade lijke gevolgen. Hij vocht zich terug, en zette tien kilometer verder aan voor een solo, zoals die alleen voor de echte groten in het wielervak is weggelegd. Voor de naar later zou blijken alles vernietigende aanval koos hij een karrespoor, dat weliswaar niet dateerde uit de tijd van Louis de Veertiende, maar dat daarvoor toch beslist niet onderdeed. Hoewel de smalle tubes amper greep had den op de spekgladde lee- machtige smurrie, die de ste nen, kuilen en knippen aan het oog onttrok, geselde hij de pedalen en vloog vooruit. Vijf kilometer voor het einde werd Kuiper gehinderd door een motorrijder, kwam met zijn wiel in een kuil terecht en moest stoppen. Kuiper over die dramatische momenten: „Mijn hart stond stil. Ik wist dat ik ruim een halve minuut voorsprong had, maar dat ach terwiel wilde er niet uit. Het zat klem. Toen moest de reser- vefiets worden gepakt en die stond bovenop. Ik raakte niet in paniek maar was wel ner- Kuiper bleek echter opnieuw nergens voor vervaard. Ook op de minder goed passende reservefiets bleek hij het zwa re verzet „Twaalf" nog ge makkelijk te kunnen rondkrij- gen. Moser zou later verkla ren: „Ik werd door Kuiper op kracht verslagen". Het bijna rampzalige voorval op de laat ste 'kilometers had dus geen invloed meer. Was het wel fa taal geweest, dan had ploeglei der Debruyne iets te overpein zen gehad. Afgevallen Kuiper was blij met zijn zege, maar relativeerde het hele ge beuren. Vorige week woens dag en donderdag had hij res pectievelijk zes en zeven uur achtereen getraind. Vrijdag had hij de benen ampe'r kun nen rond krijgen. Hij was ook vijf kilo afgevallen. Op advies van zijn assistent-ploegleider en vriend José Decauwer had hij zaterdag rust genomen. „Ik had het parcours op de video gezien. Ik heb bewust in het begin niet aangevallen, maar doelgericht gereden. Het ver stand komt met de jaren. Na dit succes wil ik ook nog eens een keer een goede Tour rij den. Kijken of ik dat ook nog kan. Je bent er als prof nooit. Ik ben misschien wat minder impulsief, maar ik geniet van het fietsen nog net zo veel als vroeger". De ex-Tukker, die in het ver leden met een derde, vierde, zesde en tiende plaats al dui delijk maakte dat de kasseien hem wel „lagen", gaf zijn loop baan met deze triomf nieuw aanzien. Voor de concurrentie waren er slechts troostprijzen. Ruim één minuut na de finish van Kuiper legde Duclos La salle beslag op de tweede plaats door Moser terug te wij zen. Er waren nog drie andere Nederlanders die de monster- tocht uitreden. Van der Poel werd fraai zesde („Mijn tijd in deze wedstrijd komt nog wel eens, ik weet nu waar mijn mogelijkheden liggen"), Henri Manders, de neo-prof uit Dru- nen werd opvallend 22e, ter wijl Jan van Houwelingen als 26e eindigde. In totaal reden slechts 32 coureurs de wed strijd uit. PETER VAN PUTTEN ERDAM Het is "Rijpelijk hoe Feye- mmm er in elke thuis- *ijd in slaagt zich in nen positie in de te moeilijkheden te in. Het treffen met ^jnd Sport (2-1) e daar geen uitzon- op. De Brabanders f h in het druilerige g oordstadion de strijd iet landskampioen een beslissende kunnen geven, wanneer zij de Rotter dammers een punt had den afgesnoept. Daar zag het een kwartier voor tijd namelijk naar uit toen in valler Cramer na een combinatie tussen Ribbe- rink en Van der Hooft Hiele met een fraai schot passeerde en de Braban ders naast Feyenoord bracht. Feyenoord heeft het niet ge makkelijk gehad met Hel mond Sport. De Helmonders verdedigden zich uitstekend en Feyenoord wist geen gat te vinden in de Brabantse achter hoede, die in doelman Ver- sfeld bovendien een solide sluitstuk had. Feyenoord pro beerde het met afstandsscho ten, maar strandde voortdu rend op Versfeld. Na bijna een half uur kreeg Helmond Sport een beste kans om de leiding te nemen toen Van der Hooft te snel was voor Van Deinsen, maar net naast schoot. Versfeld, die in de 32e minuut knap redde bij een schot van Nielsen, zorgde drie minuten later voor groot gevaar door de drie-passenregel te overtre den. Scheidsrechter Van der Laar gaf een indirecte vrije trap, die op de vuisten van de Brabantse doelman eindigde. De rebound van Vermeulen verwerkte Versfeld opnieuw voortreffelijk. In de 38e mi nuut was de doelman echter kansloos. Vermeulen kon op links doorgaan en zijn pass werd door Valke niet alleen goed meegenomen maar ook afgewerkt (1-0). Dat doelpunt bracht rust bij Feyenoord en na de hervat ting kreeg de ploeg tal van mogelijkheden, maar vond voortdurend Versfeld op zijn weg. De uitval van Helmond Sport, die de gelijkmaker ople verde, bleek geen waarschu wing voor Feyenoord. Hel mond Sport bleef gevaarlijk met zijn counters en Feye noord, dat moest winnen om de race met Ajax vol te hou den, vocht voor een tweede doelpunt. Dat kwam in de 83e minuut toen Houtman uit een vriie trap van Valke inkopte. Helmond Sport ging daarna vol op de aanval spelen en Feyenoord raakte volledig in paniek. Wijnstekers hield bei de punten voor Feyenoord vast toen hij in de 87e minuut na een actie van Dijkstra de bal kon wegkoppen. Toen Van der Laar voor de laatste maal floot, konden de Rotterdam mers opgelucht adem halen. Feyenoord-Helmond Sport 2-1 (1-0): 38. Valke 1-0. 72. Cramer 1-1, 83. Houtman 2-1. Scheidsrechter: Van der Laar. Toeschouwers: 16.102. Feyenoord: Hiele; Wijnstekers, Duut (Van Til), Nielsen, Van Deinsen, Hoekstra (Been), Stafleu, Valke; Jeli- azkov, Houtman, Vermeulen Helmond Sport: Versfeld; Vincent, Lacroix, De Wert, Ribberink; Cox, Edelbloedt (Cramer), Strijbosch (Klaassen); Dijkstra, Lubse. Van der Hooft WASHINGTON Neder landers waren weer eens pioniers. In 1983 werd Amerika ontdekt als wie- lerland. Bert Oosterbosch won de eerste ronde van Amerika, een driedaagse wedstrijd in de staat Vir ginia aan de oostkust met de statenloze hoofdstad Washington als eindhalte. Oosterbosch legde de basis voor de eindoverwinning in de derde etappe, een individuele tijdrit in Fort Harrisson over vijftien ki lometer. Voor zijn speciali teit had hij niet eens zijn aërodynamische fiets met het kleine voorwiel mee genomen. Oosterbosch zou er nog meer indruk mee hebben gemaakt op de tienduizenden dolent housiaste Amerikanen, dan hij op zijn gewone fiets al deed. In de stromende regen overtroef de hij op de glooiende wegen van het nationale park bij Richmond de Australiër An derson en de Noor Pedersen, met respectievelijk 30 en 40 se conden. Ploeggenoot Leo van Vliet werd met een zelden vertoonde combinatie van kracht en souplesse uit de gele trui gereden. De gemiddelde snelheid van 48.43 km per uur zei alles. De parcoursen in Amerika hadden de sfeerge voelige Brabander optimaal geinspireerd. Daar was het voor de beroeps- renners uit de ploeg van Peter Post niet in de eerste plaats om begonnen. Er viel in drie dagen hard fietsen een kleine 300.000 gulden te verdelen. De vier Nederlanders, die de 27-jarige Amerikaan Hugh Walton als voorbeeldige knecht kregen toebedeeld, haalden te zamen meer dan een kwart uit de prijzenpot. Een slordige 75.000 gulden voor de eindzege voor Ooster bosch, de etappewinst van Leo van Vliet, de gewonnen tijdrit van Oosterbosch en de over winning in het ploegenklasse- ment, plus nog een handvol ereplaatsen. Beter hebben wielrenners nooit ergens kun nen verdienen in zo'n korte tijd. De eerste ronde van Ame rika had vele onvolkomenhe den. maar was toch een door slaand succes. Er was een rechtstreekse televisierappor tage van een half uur van de laatste etappe en langs de rou tes en bij de eindstrepen ston den misschien wel meer toe schouwers dan bij grote en be langrijke wedstrijden in Euro pa. De eerste „Tour of Ameri ca" was zeker niet de laatste. Organisator Bob Arrix kondig de voor de volgende jaren een vervolgserie aan met meer etappes en nog meer prijzen geld. Nedersaksen De Nederlandse amateurs zijn de enige Westeuropese wiél- renners die zich met het Oost- duitse en Russische geweld in de Ronde van Nedersaksen tot nu toe enigszins kunnen me ten. Met name Teun van Vliet deed dat. De Maaslander zege vierde zaterdag in de eerste etappe. In de tweede rit won Nawolokin. Van Vliet behield drie seconden voorsprong in het algemeen klassement. lerpeloton passeert in Washington het Lincoln Memorial.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13