Emotionele van Vliet ankt ploeg Peter Post Freest voor ongeregeldheden Anderlecht met één been in eindstrijd tup iOK BURGEMEESTER VAN VOLENDAM Morgen operatie voor Knetemann Iprichting sport-gerechtshof Goed perspectief Juventus Santillana grote man Real :ili CRT EeidócSouoont donderdag 7 april 1983 pagina 7 toci "to ENDAM Burge- tdi^er Pouw van Volen- alleheeft de KNVB ver ier het competitieduel ndam-FC Den Haag, oor zaterdag 7 mei op rompetitieprogramma op de zondag daarna l5taplten spelen. Hij vrees* «regeld heden van sup- metairs van de eerste-divi- ombi^ de residentie. 1 als sectiebestuur betaald voetbal zal vanavond rea geren op het verzoek van de Volendamse burge meester. Eerder deze week kwam de Alkmaar- se burgemeester in het nieuws, die het competi tieduel AZ '67-Ajax op een andere dag wilde laten spelen. Het bestuur van Volendam heeft geen formeel standpunt ingenomen, maar geeft om fi nanciële redenen de voorkeur aan zondag. Op verzoek van de clubs heeft de KNVB aan het begin van het seizoen be sloten de laatste twee wedstrij dronden van de eerste compe titie in zijn geheel op zaterdag te verwerken, teneinde com petitievervalsing te voorko men. Doorgaans speelt Volen dam zijn thuiswedstrijden op zondag. „Wij weten zeker' zegt bestuurslid Hansen van Volendam, „dat voetballen op zaterdag ons in de recette scheelt. Er werken nogal wat mensen in dit dorp op zater dag". De Amsterdamse afdelingsbe sturen van de Nederlandse Po litiebond (NPB) en de Alge meen Christelijke Politiebond hebben zich gisteren in een open brief aan burgemeester Polak van Amsterdam ge keerd tegen de verplaatsing zaterdag van de voetbalwed strijd AZ'67-Ajax van Alk maar naar het Olympisch Sta dion in Amsterdam. De bon den noemen het onbegrijpelijk dat opnieuw een groot aantal Amsterdamse politiemensen deze extra werkbelasting op zich geladen krijgt. Zij zullen nu dienst moeten doen op hun vrije dag of in gewijzigde dien sten. De grenzen van aan vaardbaarheid op het punt van de werkdruk voor de Amster damse politie zijn al lang over schreden, vinden de bonden. „Gezien de toch al verhitte ge moederen binnen de Amster damse politie wijzen wij deze gang van zaken ten stelligste af", aldus de twee politielan den in hun open brief. ^ELGEM In de •ssionele wielersport altijd het recht van erkste. Vroeger werd natuurwet geënt op °m vedette. Merckx, An- ereiï, Coppi of een ande- rootheid dwong res- best af door de wijze, 'op de triomf werd draaèngehaald. Aandacht hoS achterl?rond van is erR>e was er *n °gen de toeschouwer zel- ïulier» De beroepswielren- anno 1983 is nog Is gestoeld op de uit- eslaik: „De sterkste Het verschil is ech- dat het thans niet gaat om één wiel- ër, maar om een wie- I peg. De formatie van Post staat op eenza- toogte wat betreft {entactiek. Gent-We- 1983 - met de jege van Leo van - was daarvan het lste bewijs. nenv 00,-. rage,ofbrigade van Post zette IOO,-;hrikbewind in de 45ste ii 'Wevelgem onverdroten Na de triomftocht van laas afgelopen zondag in tonde van Vlaanderen, n de voltallige concur- kanslops was, voorzag rminnend België een te- ppenmval van zijn helden. RING' er n'et van gekomen en EN nog, de complete profes- wielerwereld werd Hp Nederlandse topfor- andermaal te kijk gezet, sterkste wielercollectief jaren sloeg toe en verne- de rest van de deelne- Niet Raas won, Leo van .plaatste een twijfelachti- .marrage om uit het zicht djn achtervolgers te blij- i te zegevieren, as wellicht niet eens het rijkste wapenfeit van Vevelgem, de klassieker t ingeklemd tussen de e van Vlaanderen en Pa- oubaix. Verbijsterend iet te zien hoe gelouterde ;als Braun, Hoste, Planc- Gavazzi, Mutter en Du- 11e zich neerlegden suprematie van de Ral- Nadat Van Vliet twin- lometer van de finishlijn [ertwijfelde vluchtpoging idernomen, reageerde er el niemand in het van twintig coureurs, was onbegrijpelijk dat achter Van Vliet jen nul kilometer per uur. jioest tegen Lubberding i roepen dat hij in zijn ien moest knijpen, anders in wij hem zo ingelopen, ieb ik in mijn loopbaan 'fiooit meegemaakt", was pmmentaar van Raas na Het was alsof de peda- Jij de overige renners in .v Jpgroep tegenwerkten, zo ig verschool men zich K-.-f de facade rood-geel- jte hemden die de achter lig op Van Vliet afstop- GENT Gerrie Knetemann ligt zich in het Academisch Ziekenhuis in Gent te verbij ten. Zo lang hij niet aan zijn been is geopereerd - de in greep staat gepland voor mor gen - moet hij noodgedwongen op zijn rug blijven liggen. Be wegen is er niet bij en dat geeft problemen. Bovendien beginnen zijn ingewanden zich te roeren, hetgeen zijn humeur er niet beter op maakt. Tot overmaat van ramp slaapt hij 's nachts amper zodat de uren traag voorbij gaan. Er zullen in het been overi gens heel wat schroeven moe ten worden aangebracht. Kne temann: „Het is een zoge naamde flessebreuk, tien cen timeter onder de knie. Een scheuring van het bot. Geen open breuk dus, zoals eerder is gemeld. Gelukkig is er met mijn knie niets aan de hand zodat ik wat dat betreft niet voor mijn toekomst als renner hoef te vrezen". Inmiddels is gisteren weer aandacht besteed aan zijn arm. „Mijn hand is tevens zo'n der tig graden rechter gezet en ik heb elastiekjes aan mijn vin gers gekregen. Ik moet nu veel oefenen. Mijn wijs- en middelvinger kan ik alweer een beetje bewegen. Mijn ring vinger en pink nog niet. Dat duurt langer. Maar de dokto ren hebben gezegd dat het ge voel in die twee vingers mis schien ook weer zal terugko men, al kan dat nog wel twee jaar duren". Leo van Vliet kan zijn geluk niet op. Met vreugde-tranen op zijn gelaat passeert hij de finish. De verklaring voor het niet bereid zijn tot samenwerking lag voor een deel in het feit, dat de kopgroep uit louter een lingen bestond. Slechts Bel gisch kampioen Frank Hoste had, naast de ploeg van Post die met vijf man was verte genwoordigd, een hulp in de vorm van Jan Bogaert. De overige coureurs weigerden ie dere vorm van samenwerking met Bogaert en Hoste. De ex- -coureur van Raleigh, vorig jaar winnaar in dienst van Post van Gent-Wevelgem, wil de zijn gal wel spuwen na af loop. „Dit is ongelofelijk, ik vroeg aan Planckaert of hij in de jacht op Van Vliet wilde meewerken. Planckaert riep „zoek het zelf maar uit. De renners van Post zijn voor mij te sterk. Dat tekende de hele sfeer", aldus Hoste. Zo kon het gebeuren dat zich in de finale een tweegevecht Van Vliet (alleen) - Bogaert (op kop van de groep) ont stond. Het was een dappere poging van Bogaert. Zin had het niet. Raas, Wijnands, Pee- ters en Lubberding zaten in volgorde achter hem. deden geen trap te veel, hadden op die wijze geen problemen met verrassingen van de anderen en wisten dat bij het eventuele falen van Van Vliet een van de vier andere collega's de kans zou benutten. Compleet Dat laatste was niet nodig. Van Vliet haalde, hevig geë motioneerd, alleen de verlos sende eindstreep en kon zijn eerste zege in een klassieker koesteren. Raas maakte het succes compleet door simpel de sprint van de achtervolgende groep te winnen. Desondanks was het bij de oppermachtige formatie niet geheel naar wens verlopen. Althans volgens Raas niet. De Belg Ludo Pee tere had in de Ronde van Vlaanderen bergen werk ver zet voor de Zeeuw. Raas had hem als een soort beloning de zege in Gent-Wevelgem toege dacht. Dat pakte andere uit. Raas: „Als Peetere in eerste in stantie was ontsnapt was de kans op een reactie veel groter geweest. Dat zit in de mentali teit van de Belgische renners onderling. Die gunnen elkaar niets. Wanneer de overige ren ners in de groep hadden sa mengewerkt was Van Vliet misschien teruggepakt. Dan had Peetere een nieuwe kans gekregen. Het liep andere, maar de triomf blijft natuur lijk even mooi". Van Vliet was de vierde ren ner van Post die de zege in Wevelgem greep. De machts greep begon in 1980 met Henk Lubberding, gevolgd door Raes en Hoste, die inmiddels een plaats heeft gevonden in een Belgische formatie. Blij Van overwinning. Anderhalf jaar geleden, vlak voor de Ronde van Frankrijk 1981, liet hij Post weten het „broodrijden"' niet meer te zien zitten. Hij zette zijn fiets in de schuur en ging zijn vader helpen met het containerbedrijf. Lang duurde het niet. Na een aantal ge sprekken met Post hervatte Van Vliet zijn wielerleven het jaar erop. „De druk van de prestatie en het feit, dat hij meestal in dienst moest rijden van een ploegmakker, hadden de Westlander aan het twijfe len gebracht. Zijn grootste suc ces dateert uit 1980 toen hij de Tour-etappe naar Deauville op zijn naam bracht. Het schortte de 27-jarige sprinter vaak aan zelfvertrouwen. Ook na zijn ontsnapping maakte Van Vliet geen zelf verzekerde indruk. Totdat Post naar hem toekwam en hem opzweepte alles te geven. Op het moment dat het tot Van Vliet doordrong dat niets meer kon misgaan, wist hij zijn emoties niet meer in be dwang te houden. Ver voor d« eindstreep juichte hij al en liet hij zijn tranen de vrije loop. „Met dank aan de ploeg. An dere was het nooit gelukt", be nadrukte Van Vliet de supre matie van de Nederlandse for matie. -iSANNK De sport- tld zal binnenkort zijn „Internationale tchtshof" kennen. Het 'nationaal Olympisch ite (IOC) maakte gis- 1 in Lausanne de op ing van een gerechts- dat zaken gaat behan- ft op het gebied van 8-20$>ort. De statuten zijn ngs in New Delhi, tij- Hl het congres van het aangenomen. Dit internationale tribunaal zal volgens het IOC binnen een jaar werkzaam zijn. Het wordt samengesteld uit .juris ten, van wie de interesse in de sport en de bekwaamheid in hun vak zijn erkend". Het IOC meldde dat het gerechts hof „bevoegd is uitspraken te doen in privaatrechtelijke ge schillen op sportgebied, betref fende dogmatische en finan ciële zaken". De procedures, zoals die in de statuten zijn omschreven, dienen ervoor de zaken snel en met zo weinig Het hof wordt gevestigd in Lausanne, waar ook het IOC zetelt, maar zittingen ervan kunnen in elk deel van de we reld worden gehouden. De voorzitter van het IOC, Juan Antonio Samaranch, is de grondlegger van dit gerechts hof Twee jaar geleden bracht hij het idee van een internatio nale rechtspraak, specifiek voor sport-conflicten, naar vo- ADVERTENTIE „SENSATIE" 't VOETBALCENTRUM opent zijn poorten. Wij houden vrijdag 0/4 en zaterdag 9/4 OPEN HUIS Eigen import van sportkledlng. BESLIST GOEDKOOPSTE VAN NEDERLAND Jan Luykenlaan 77. Tel. 888654. Michel Platini van Juventus (gestreept shirt) tracht een solo door de Poolse defensie te maken. TURIJN Onder leiding van Bettega en Platini heeft Juventus op weg naar de finale van de hoogst gewaardeerde Eu ropese voetbalbeker een voorsprong van twee doelpunten genomen op Widzew Lodz. De Poolse kampioensploeg. die ver rassend onder andere ten koste van Liverpool tot de halve eindstrijd was doorgedrongen, heeft over twee weken in Lodz een achterstand van 2-0 goed te maken. In de achtste minuut nam de peperdure Italiaanse ploeg via Tardelli de leiding. De Polen raakten door die vroege te genslag de kluts niet kwijt, maar moesten definitief bui gen toen de geroutineerde Bettega in de 59e minuut de voorsprong verdubbelde. Pla tini en Bettega waren bij Ju ventus de beste spelers, bij Widzew Lodz vielen Smola- rek en Romke in positieve zin op. Boniek, de Poolse internatio nal en middenvelder van Widzew die vorig jaar zomer door Juventus werd ingelijfd, maakte slechts bij vlagen zijn hoge salaris waar. Hij was grotendeels verantwoordelijk voor de tweede treffer. Aan het doelpunt van Bettega ging een magnifieke solo van de rossige Boniek vooraf Bij an dere pogingen vond de Pool zijn landgenoot en mede-in ternational Mlynarczyk op zijn weg. De Poolse doelman voorkwam een grotere neder laag. Juventus - Widzew Lodz 2-0 (1-0). 8. Tardelli 1-0, 60. Bette ga 2-0. Scheidsrechter: Ponnet (Bel). Toeschouwers: 68.000. Real Sociedad Real Sociedad heeft in het laatste kwartier voorkomen dat de tweede ontmoeting met Hamburger SV tot een pure formaliteit wordt gedeva lueerd. Vijftien minuten voor het eindsignaal schoot Gajate de Spaanse kampioensploeg naast de Hamburgers, die aanzienlijk sterker waren, maar dat overwicht niet in een forse productie konden uitdrukken Na een uur spe len had Rolff de enige West- duitse treffer laten aanteke nen Toch meende HSV-manager Netzer te kunnen stellen, dat de uitslag van het door 33.000 toeschouwers bekeken duel geheel naar zijn wens was. De Westduitsere beheersten de ontmoeting vanaf de eerste minuut. HSV kreeg, maar verspeelde tevens, veel kan sen. In aanvallend opzicht had de door het fanatieke pu bliek gesteunde thuisploeg daar nauwelijks een antwoord op. De Spanjaarden speelden in het Atocha-stadion een sys teemloos spelletje, dat slechts zelden gevaar in de Westduit- se achterhoede stichtte. Real Sociedad - Hamburger SV 1-1 (0-0). 58. Rolff 0-1, 74. Gajate 1-1. Scheidsrechter: Vautrot. Toeschouwers: 33.000. Carlos Alonso Santlllana van Real Madrid laat zich door zijn ploegmakkers felicite ren na zijn tweede doelpunt. WENEN Door twee doelpunten van centrum spits Santillana kan Real Madrid de tweede wed strijd in de halve finales van het Europese toer nooi voor bekerwinnaars tegen Austria Wien ge rust tegemoet zien. Twee keer maakte de Span jaard gelijk, hetgeen de „Koninklijke" uit Madrid een uitstekende uitgangs positie opleverdeom in de return een plaats voor de finale op 11 mei op te eisen. De 40.000 toeschouwers in het Prateretadion konden al vroeg juichen. In de vierde minuut bracht Polster de Oos tenrijkere aan de leiding. De vreugde duurde kort'. Twee minuten later deponeerde Santillana de eerste gelijkma ker in het Weense doel. Ma gyar zorgde in de twintigste minuut voor sensatie, toen hij Austria opnieuw aan een voorsprong hielp. Maar Real, dat zonder de geblesseerde middenvelder Stieleke speel de, kon vlak na rust het even wicht via - alweer - Santilla na heretellen. Austria Wien - Real Madrid 2-2 (2-1) 4. Polster 1-0, 6. San tillana 2-1, 20. Magyar 2-0, 53. Santillana 2-2. Scheidsrechter: Jargusz (Pol). Toeschouwers: 40.000. Aberdeen De Schotse eredivisieclub Aberdeen kan zich ook gaan opmaken voor de finale voor bekerwinnaars. De Schotten, die in de kwart-eindstrijd Bayern Muenchen uitschakel den, hadden geen partij aan het Belgische Thor Water schei. Het werd maar liefst 5-1 in een eenzijdig duel. Aberdeen vloog in de beginfa se als een wervelstorm over de Belgische ploeg heen. In de eerste minuut joeg Eric Black de bal al langs doelman Klaus Pudelko. De Belgische doel man was drie minuten later opnieuw kansloos op een schot van Neil Simpson. Even ging Aberdeen wat rustiger over het veld. Waterschei was echter zo terneergeslagen dat er geen kracht of overtuiging in het spel lag. De 25.000 toeschouwers hoop ten op meer en kregen dat ook. Na de hervatting bouwde Aberdeen vlot verder aan zijn voorsprong: 3-0 door Mark McGhee en 4-0 door Peter Weir. De IJslandse internatio nal Larus Gudmundsson sleepte voor Waterschei nog een treffer binnen, maar McGhee maakte het kwintet Schotse doelpunten zeven mi nuten voor lijd vol. Aberdeen - Waterschei 5-1 (2-0). 1. Black 1-0, 4. Simpson 2-0, 68. McGhee 3-0, 70. Weir 4-0, 75. Gudmundsson 4-1, 83. McGhee 5-1. Scheidsrechter Bergamo (Ita) Toeschouwers. 25.000 PRAAG Anderlecht, gisteravond zeer succes vol in het eerste halve-fi- naleduel tegen en bij Bo hemians Praag, heeft de Tsjechoslowaken de illu sie de finalewedstrijden van dit toernooi te berei ken vrijwel geheel ontno men. De Brusselaars wonnen, door een treffer van international Erwin VandenBergh in de 31e minuut, met 1-0. Dank zij de stugge Anderlecht- -verdediging keerden de Belgen met deze winst en bijna de finaleplaats in de zak terug naar Brussel. De zege was, zonder aan het enthousiaste spel van Bohemi ans iets af te doen, verdiend. Anderlecht speelde open en vrij van de druk die uitspe lende ploegen meestal ken merkt. Direct na het begin bleek de ambitieuze instelling van de Brusselse ploeg min stens met een gelijkspel terug te keren. Het beangstigde Bo hemians niet echt. De Tsje- choslowakse ploeg domineer de vervolgens de eerste helft, maar de acties waren niet scherp genoeg. Die van An derlecht meestal wel. zoals in de 31e minuut bleek. De Deen Brylle sloeg, door een pass van Vercauteren te verlen gen, het gat in de verdediging van Hruska. De doelman van Bohemians was kansloos op de inzet van de sterk acteren de VandenBergh. Na de hervatting speelde zich een open duel af. waarbij bei de teams talloze kansen cre ëerden. Bohemians toonde zich daarin, opgezweept door de toeschouwers, produktie- ver. Aan de afwerking kwam de thuisploeg echter niet toe Bohemians Praag (Tsj) - An derlecht (Bel) 0-1 (0-1). 31. Vandenbergh 0-1 Scheids rechter: Eschweiler (Wdl). Toeschouwers: 70.000. Benfica en Univereitatea Craiova hebben in hun eerste halve-finalewedstnjd vooi toernooi om de UEFA-beker niet gescoord. Het bleef in Lissabon 0-0 Het favoriete Benfica was niet in staat door de gedegen defensie van de Roemenen te dringen. Craio va bereikte met zijn puur op verdedigen ingestelde spel - spits Nene werd bij voortdu ring door drie man aangeval len als hij met bal in de buurt van het Roemeense straf schopgebied kwam - wel wat coach Constatin Otet als doel stelling had: een gelijkspel en een redelijke uitgangspositie voor de return. Benfica - Univereitatea Craio va 0-0. Scheidsrechter: Fre- driksson (Zwe). Toeschou were: 28.000

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7