i >1 „Uitwijzing Russen afleidings-manoeuvre i TASS: dissidente niet overleden door slechte behandeling Inlichtingendienst VS signaleert nieuw Sovjet-wapen Nederlandse oliebestrijders hebben goede hoop op order m f r W-s' Moskou protesteert „zo scherp mogelijk" ^JITENLAND CetdócSotvtcmt DONDERDAG 7 APRIL 1983 PAGINA 13 Iran eist excuses van Irak voor veroorzaken olievlek KOEWEIT Iran heeft gisteren geëist dat Irak zijn excu ses aanbiedt voor het bombarderen van Iraanse olievelden, waardoor een grote olievlek in de Perzische Golf is ont staan. Ministers van de acht Golfstaten bespreken vandaag op nieuw de mogelijkheid van een staakt-het-vuren tussen Irak en Iran. Beide landen zijn nu al 31 maanden met el kaar in oorlog en een bestand is noodzakelijk omdat anders de lekkende oliebron op het Iraanse eiland Nowroez niet gedempt kan worden. Op de persconferentie voor de bijeenkomst Van de acht mi nisters gisteren in Koeweit, zei de Iraanse ambassadeur in Koeweit, Ardekani, dat Teherqp geen mensen voor her stelwerkzaamheden op het eiland Nowroez zal toelaten, zo lang Irak geen garantie heeft gegeven dat zij niet onder vuur genomen zullen worden. lgische jongen rmoord familie ow wmv; h ÜSSEL Een zeventienjarige Belgische >eman uit de omgeving van leper heeft e weken geleden vijf mensen, zijn ou- grootmoeder, oom en tante, vermoord. I is gisteren bekendgeworden. Uit het .irzoek is komen vast te staan dat hij in ouderlijke woning eerst zijn grootmoe- »edood heeft. Daarna trok hij naar de irige woning, waar hij zijn oom, tante loeder doodschoot. De stoffelijke over- itten van deze drie mensen wierp hij in waterput. Thuis wachtte hij tot zijn va- van zijn werk terugkwam en schoot hem dood. De jongeman heeft geen ief voor zijn daden gegeven. Hij zal r deskundigen worden onderzocht, aan- en men eraan twijfelt of hij toereke- vatbaar is. Druk gebarend verdedigde de Franse premier Mauroy gisteren in het parlement de bezuinigingsmaatregelen van zijn regering. FRANS PARLEMENT AKKOORD MET BEZUINIGINGSPLANNEN PARIJS Na een levendig marathondebat heeft het Franse parlement vannacht ingestemd met de bezuini gingsvoorstellen van de regering Mauroy. Vermoedelijk zal de nationale vergadering volgende week het kabinet de macht geven bepaalde maatregelen bij decreet uit te voe ren. Tot de nu aanvaarde plannen behoort ook de fi nanciële reisbeperkingen voor de Fransen. Tijdens de stemverklaring viel Robert-Andre Vivien van de Gaullisti sche oppositie premier Mauroy fel aan. „Wij verwachten een minister-president, en we zien een goochelaar, een il lusionist, een onverantwoordelijke", zei hij, waarop de par lementariërs van de socialistische meerderheid de zaal uit liepen. Wat later haalde de communist Guy Ducolone op zijn beurt uit naar Vivien: „Wat bent U, een huurling ol een schooier", waarop dit keer de oppositie-parlementa riërs de vergaderzaal verlieten. Syrië gebruikt Russische militaire satellieten KAIRO De Sovjet-Unie is in janua ri van dit jaar begonnen Syrië aan te sluiten op het Russische systeem van militaire inlichtingensatellieten en het Syrische opperbevel direct in verbin ding te brengen met de hoogste mili taire commandocentrale in Moskou. Dit heeft een militaire correspondent van het Egyptische weekblad „Mayo" gisteren gemeld. Volgens het blad heeft de Russische leiding hiertoe be sloten nadat bleek dat Israël is aange sloten op het Amerikaanse militaire satellietsysteem, waardoor tijdens de oorlog in Libanon Syrië zware klap pen konden worden toegebracht. Hogere straf geëist in Spaans coupproces MADRID De procureur-generaal in Madrid heeft bij het Spaanse opperste gerechtshof een straf van dertig jaar geëist tegen generaal Alfonso Armada, een voormalige leermeester van koning Juan Car los, wegens de couppoging in 1981. De eis is vijf maal hoger dan de hem oorspronkelijk opgelegde straf. Elf van de 33 verdachten in het coupproces werden vorig jaar door een militaire rechtbank vrij gesproken. Het hoger beroep bij het opperste ge rechtshof betekent dat voor het eerst militaire za ken worden voorgelegd aan een burgerrechter. Vol gens procureur-generaal Barba heeft die militaire rechtbank vorig jaar de wet op bepaalde gebieden verkeerd heeft toegepast en de beklaagden met „te veel mildheid en begrip" behandeld. eer estaties op rdaanoever lUZALEM In verband de affaire van de myste- vergiftigingsverschijn- bij Palestijnse school- heeft de Israëlische po- gisteren opnieuw vijftig ïstijnen aangehouden. Ook vorden ervan verdacht de .tegolf „georganiseerd" te ben. Intussen zijn bijna alle tstijnen die de afgelopen »n met vergiftigingsver- jnselen waren opgenomen het ziekenhuis ontslagen. merikaanse ouwen leiten or Russische sidente .SHINGTON Rosaline ter, de vrouw van de vroe- i president van de Vere- je Staten Jimmy Carter, etta Scott-King, de vrouw i de vermoorde negerleider J hin Luther King en de ceres Joan Baez hebben in 4~i [telegram aan Sovjet-leider aropov de vrijlating ge- agd van de dissidente Irina vnina. Irina Grivnina, die september 1980 werd ver- n jeeld tot vijf jaar binnen- Ise verbanning, verwacht juni een baby en zou op ad daarvan moeten worden gelaten. De afgelopen inden heeft men getracht r tot een abortus te dwin- maar Grivnina weigert je (hinees rotest ;gen asiel China heeft giste- krachtig geprotesteerd te- het verlenen van asiel de Verenigde Staten aan ïinese tennisspeelster Hu Volgens Peking is het be- haar asiel te verlenen alleen onhoudbaar van- juridisch oogpunt, maar moreel laakbaar". Verle- juli dook de 19-jarige onder tijdens een toer- Californië. Maandag de Verenigde Staten asiel bekend. KRITIEK OP BESLUIT FRANSE REGERING (Van onze correspondenten) PARIJS/ROME In te genstelling tot de meeste Westeuropese landen, waar de uitwijzing door de Franse regering van 47 Russen als een voorbeeld van een „standvastige, on verschrokken houding te genover de Sovjet-Unie" wordt gezien, heeft de ac tie in Frankrijk veel kri tiek ontmoet. In vrijwel alle kranten werd giste ren betoogd dat de uitwij zing, die bewust met veel publiciteit werd omgeven, op de eerste plaats be doeld is om het publiek en de NAVO-bondgeno- ten te paaien en de aan dacht af te leiden van het weinig populaire versobe ringsprogramma. Mitterrand zou, volgens de meeste kranten, hebben gere deneerd dat de betrekkingen met Moskou toch al ijzig zijn en dat Frankrijk daarom wei nig te verliezen heeft bij ver toon van krachtdadigheid. „Le Matin", het dagblad dat de so cialistische regering het meest na staat, schreef echter dat Mitterrand w^s opgetreden om uitdrukking te geven aan zijn grote bezorgdheid over de groeiende neutralistische nei gingen in West-Europa. „De president wilde er met nadruk op wijzen dat er wel degelijk een Russisch gevaar is dat Eu ropa niet mag negeren". In de meeste kranten wordt geschreven over geheimen die de Russen de voorbije jaren in Frankrijk kunnen hebben be machtigd. Volgens „Le Mon de" was de aandacht van de KGB vooral gericht op hoog waardige technologie. Maar ook de belangrijkste basis van de Franse onderzeeërsvloot nabij Toulon stond bij de Rus sen in de belangstelling. Als voorbeeld van de Russische in dustriële spionage werd ver wezen naar de copie van het Frans-Britse verkeersvliegtuig Concorde, dat de Russen een aantal jaren geleden onder de naam Toepolev 144 vrijwel precies nabouwden De Franse dagbladen specule ren uitgebreid over de positie van de Franse communisten, die door het handelen van president Mitterrand in een moeilijk parket zijn geraakt. Het partijblad „L'Humanite" hield zich gisteren nog tame lijk op de vlakte. Maar over enkele dagen vergadert het communistische partijbestuur en de vraag is of de commu nisten de drievoudige bittere pil: de vrijwel zekere komst van Pershing-raketten, het strakke versoberingsplan van minister Delors en de door Mitterrand ontketende Frans- -Russische crisis, wel kunnen slikken. Een en ander zal ver moedelijk niet zonder gevol gen kunnen blijven voor de socialistisch-communistische coalitie, ook al verklaarde de leider van de Franse commu nisten, Marchais, dat zijn partij gewoon deel zal blijven uitma ken van de regering. In Italië worden de Franse spionage-perikelen met meer dan gewone belangstelling ge volgd. In de pers is direct ver band gelegd tussen de uitwij zing en de zogenaamde Bul gaarse connectie, de Oosteuro- pese samenzweringen tegen de paus en Solidariteit-voorzitter Walesa. Bovendien verwacht men in Italië, zoals wij giste ren al meldden, op korte ter mijn de uitwijzing van een aantal Russische diplomaten. Verder zijn direct verbanden gelegd met de de dood van de Franse geheime agent Bernard Nut, die op 15 februari aan de Cóte d'Azur door een dubbela gent werd vermoord. Nut zou achter de werkelijke omvang van de Russisch-Bulgaarse sa menzwering in Italië zijn ge komen. Zij dood viel samen met de arrestatie in Rome van een Italiaanse zakenman, die later bekende militaire en in dustriële gegevens aan de Rus sen te hebben geleverd. Het onderzoek in deze zaak vol trekt zich in de grootste dis cretie, en na de arrestatie van een Aeroflot-manager en een Russische oliehandelaar eind februari in Rome, zijn over deze zaak geen mededelingen meer gedaan. Deze microfil m-affaire en de Bulgaarse con nectie hebben ogenschijnlijk weinig met elkaar te maken. Maar beide vormen een aan wijzing voor de omvang van de activiteiten van de Oosteu- ropese geheime diensten in Italië. Al deze spionage-affai- res hebben de laatste maanden in Italië de mening doen post vatten dat de Oosteuropese ge heime agenten of „diploma ten" vooral Italië als doelwit en arbeidsterrein hadden uit gekozen. De onthullingen uit Frankrijk bewijzen nu dat de Italianen zich wat dit betreft niet meer eenzaam behoeven te voelen. MOSKOU De Sovjet-Unie heeft „op zo scherp mogelijke wij ze" bij Frankrijk geprotesteerd tegen de uitwijzing van tiental len Sovjet-burgers en -diplomaten. Het ministerie van buiten landse zaken in Moskou en de ambassade in Parijs hebben pro test aangetekend tegen „de opmerkelijk willekeurige maatre gel". Volgens TASS „draagt Frankrijk de volledige verantwoor delijkheid voor een verslechtering in de Frans-Russische betrek kingen". Over de eventuele uitwijzing van Franse diplomaten of andere Russische tegenmaatregelen is nog niets bekend. Diana grijpt mis Prinses Diana doet hier een vergeefse poging om een boeket bloemen te vangen, die haar zijn toegegooid tijdens een rondrit in de Zuidaustralische stad Port Pirie. Prins Charles kijkt glimlachend toe. MOSKOU Een Russi sche psychiater heeft te gengesproken dat een Ge orgische dissidente is overleden aan de slechte behandeling in een psy chiatrische inrichting. Dit heeft het persbureau TASS gisteren gemeld. De berichten over de dood van de 42-jarige vrouw kwamen uit dissidentenkringen. Nasi Shamanauri zou zijn doodge slagen omdat zij weigerde haar beschuldigingen in te trekken over corruptie en andere mis standen in de Sovjet-Unie. De vrouw stierf op 22 januari. TASS noemde het bericht een „smerige insinuatie en een brute leugen". Het persbureau haalde een hoge medische functionaris uit Georgië aan die zei dat Nasi Shamanauri in augustus vorig jaar was opge nomen in een kliniek omdat ze leed aan een acute vorm van erfelijke schizofrenie. Ze zou zijn overleden aan de ge volgen van een vernauwing in haar keel, die werd veroor zaakt door voedsel wat bleef steken. TASS gaf geen nadere details, maar het zou verband kunnen houden met de hon gerstaking die de vrouw hield en de gedwongen voeding waaraan ze werd onderwor pen. WASHINGTON De Sovjet-Unie heeft een nieuwe lange afstands kruisraket ontwikkeld, die op verplaatsbare lan- ceerplatforms kan worden gestationeerd. Dit hebben functionarissen van Ame rikaanse inlichtingen diensten gisteren bekendgemaakt. De raket, door de inlichtingen diensten de SSCX-4 genoemd. zou een reikwijdte hebben van bijna 3050 kilometer. Ameri kaanse verkennings-satellieten ontdekten onlangs op het ter rein van een testcentrum in de Sovjet-Unie een verplaatsbaar emplacement voor de S SCX-4 raket. Volgens de Amerikaan se deskundigen kunnen de ties op Amerikaans grondge- SSCX-4 raketten snel ver- bied als zij wordt aangevallen plaatst worden en kunnen zij met in West-Europa gestatio- belangrijke doelwitten in neerde Pershing-II- en kruis- West-Europa bereiken. raketten. Dit zei gisteren de Russische minister van defen- De Sovjet-Unie zal antwoor- sie, maarschalk Ustinov, tij den met directe vergeldingsac- dens een bezoek aan Oost- De Russische maarschalk Ku- Duitsland. Hij dreigde ook met een vergeldingsaanval tegen de Westeuropese landen als van daaruit kruis- en Pershing raketten worden afgeschoten. likov, opperbevelhebber van de Warschau-Pacttroepen, had gisteren eerder op de dag ge zegd dat de VS zich voorberei den op een wereldoorlog. Vol gens Kulikov gaan de VS er daarbij vanuit dat zij zo'n oor log gaan winnen. „WACHTEN IS OP BESLISSING LANDEN AAN PERZISCHE GOLF" legd in het hoofdkantoor van Smit Internationale in Rotter dam. Tijdens de urenlange vergadering is met name ge sproken over de vraag, op wel ke wijze men de Arabische Golfstaten kan benaderen om voor de opdracht in aanmer king te komen. „Het is de be doeling dat er op zo hoog mo gelijk niveau contacten wor den gelegd met Arabische re geringen. Als de deuren in de Golf-staten eenmaal zijn open gegaan en het pad voor ons is geëffend, dan kan ons eigenlij ke werk pas beginnen", aldus een van de deelnemende be- diTiven Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse za ken in Den Haag bevestigde gistermiddag dat de in de Golfstaten gestationeerde Ne derlandse ambassadeurs „in structies hebben gekregen om bij de ministeries van buiten landse zaken in de desbetref fende Arabische staten te pol sen of er belangstelling bestaat voor het Nederlandse project". Betekent dit dat de Neder landse bedrijven, die in één of meerdere onderdelen van de bestrijding van de olievervui ling gespecialiseerd zijn. het initiatief voor de uitwerking vatl Ho nlmnopi Ho landse regering hebben gege ven? „In zekere zin wel ja", zegt de directeur van een van de be drijven. „Wij wachten tot er officiële contacten zijn gelegd met een of meerdere Golf-sta ten. Zo gauw dat is gereali seerd, kunnen wij aan de slag. Tijdens de vergadering van gisteren is een delegatie van acht man samengesteld, be staande uit vertegenwoordi gers van de zeven bedrijven en iemand van het NCH. Deze delegatie kan morgen al naar het Midden-Oosten vertrek ken om de stand van zaken rond de olievervuiling op te nemen. Wij hebben bijvoor beeld nog veel te weinig be trouwbare informatie over de omvang van de olievlek. Daar om moeten wij ons allereerst ter plaatse op de hoogte stel len, voordat wij een uitge werkt bestrijdingsplan op tafel kunnen leggen". Onder de bedrijven bestaat een zeker optimisme, dat men in elk geval een deel van de order in de wacht zal kunnen slepen. „Naarmate meer olie de kusten van de oliestaten be reikt, wordt de noodzaak om snel in te grijpen groter. Na tuurlijk is er stevige concuren- tie, bijvoorbeeld door bedrij ven uit West-Duitsland, Japan en de Scandinavische landen Maar wij denken dat wij wel een deel van de order-koek zullen krijgen". «I RTCK TCPP«TP<; DEN HAAG „Het grote probleem is iemand uit de Golf-staten te vinden, die bereid is de opdracht te geven de gevolgen van de ronddrijvende olievlek te bestrijden. Wie is onze ge sprekspartner en wie is onze opdrachtgever?" Dit is de vraag waarop de di recties van de zeven Ne derlandse bedrijven die zich beschikbaar hebben gesteld om de in de Perzi sche Golf ronddrijvende olievlek op te ruimen op zeer korte termijn een antwoord hopen te krij gen. Zoals bekend hebben de ber gingsbedrijven Smit Interna tionale en Wijsmuller, de aan nemingsbedrijven Volker Ste- vin, Boskalis Westminster, Ballast Nedam en de Neder landse Betonmaatschappij en het communicatiebedrijf INA afgelopen dinsdag te kennen gegeven de olievervuiling in de Perzische Golf te willen be strijden. Hun werkzaamheden worden gecoördineerd door het Nederlandse Centrum voor Handelsbevordering en het ministerie van economi sche zaken. Gistermiddag heeft deze groep voor de tweede achtereenvol gende dae een biieenkomst be- Ongewoon protest Duizenden Indiase ambtenaren liepen in hun ondergoed door de straten van New Delhi uit protest tegen de slechte uniformen, die zij moeten dragen. Zij willen minder war me en modernere uni formen. Buitenheer

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13