SeaïÖÉr HUISHOUD CSaSiiKT Ik dacht eerst aan vuurwerk ichietpartij gevolg an eerdere ruzie lEJAARDE OVERLEVENDE Buitenlanders boos over berichtgeving T Reorganisatie recherche A'dam Jacht op verboden wapenbezit in ons land op laag pitje' 3 paw«5HU> Helft Nederlanders staan min of meer negatief tegenover de VS van de ene verbazing in de andere op de 38e I RIL NENLAND CeidaeGomtmi DONDERDAG 7 APRIL'1983 PAGINA 11 pek Ifani (JAAG De ise premier, ire Fanfani. zal tot 15 april een I werkbezoek ij aan Neder- [ij doet dat op ging van pre- Lubbers. Dit de rijksvoor- ifi-fysdienst giste- tegedeeld. Fan- il worden ver door de Ita- I minister van landse Zaken, Colombo. LPG morgen duurder ROTTERDAM Als gevolg van prijs stijgingen op de internationale produk- tenmarkt wordt de prijs van auto-gas (LPG) met ingang van morgen met 2,5 cent per liter verhoogd. De prijs van een liter LPG zal dan T8,3 cent per liter bedragen BK-gas dat een stevig mar- taandeel bezit, heeft als eerst de prijs verhoging aangekondigd. Aangenomen wordt andere maatschappijen zullen volgen. Volgens J. Oskam, secretaris van de Nederlandse Organisatie van Olie- en Kolenhandelaren (Novok) hangt er ook weer een nieuwe prijsver hoging voor benzine in de lucht. De af gelopen dagen zijn de noteringen voor super- en normale benzine op de Rot terdamse vrije markt verder aange trokken. Een adjudant van de Amsterdamse po litie wijst op de holle ruimte van een halfedelsteen. Politie vindt heroïne in edelstenen AMSTERDAM De narcoticabrigade van de Amsterdamse politie heeft eind maart de hand weten te leggen op 9,5 kilo heroïne, met volgens de politie een marktwaarde van meer dan twee miljoen gulden. De heroïne, die uit Pakistan af komstig was, zat vernuftig verborgen in de halfedelstenen, aldus, een woordvoer der van de politie gistermiddag. Deze halfedelstenen werden op hun beurt ook weer verkocht. Ook werden de opbrengst van twee kilo reeds verkochte heroïne/en ruim duizend kilo halfedelstenen in be slag genomen. Tegelijkertijd werden ne gen personen onder wie twee vrouwen aangehouden van Nederlandse en Pa kistaanse nationaliteit. PTT biedt jongeren leercontract aan UTRECHT Bij de afdeling telecommu nicatie van de PTT zullen nog dit jaar 250 schoolverlaters in dienst worden genomen op basis van een tweejarig leercontract. Dat zijn de directie van PTT-telecommu- nicatie en de vakbonden gisteren over eengekomen in het kader van de arbeids tijdverkorting van drie dagen bij alle overheidsdiensten dit jaar. Volgens de ambtenarenbond AbvaKabo zal de ar beidstijdverkorting bij de PTT een kleine duizend banen opleveren, inclusief de 250 leerlingenplaatsen. Afgesproken is dat bij de herbezetting van de vrijkomende ar beidsplaatsen nieuwe medewerkers een 36-urige werkweek krijgen aangeboden. rvolg van de voorpagina) LFT „Toen ik die lllen hoorde dacht ik: an ze nou ook al vuur- rk afsteken in café's? dook gelijk voorover mijn hondje te be- jermen, omdat die al- j zo bang is van vuur- rk. Daarna trok ik- h jas over ons heen en n werd mijn been ge kt. Het gebeurde alle- jtl zo snel...". houw C.L. Berkelaar-van chelhoven (66) uit Delft bij haar herinneringen de gruwelijke schietpartij het café Het Koetsiertje r emoties niet de baas. Bij •schietpartij werd de be rde vrouw geraakt in haar ieen. De bijna een centi- |er brede kogel werd er ens een vier uur durende ratie in het Delftse Be iziekenhuis uitgehaald, er voor haar echter is het I lies van haar hartsvrien- mevrouw Sneekes, die l r sinds de dood van haar i een half jaar geleden ft opgevangen en zelfs I ;e tijd in huis heeft opge- ïen. Mevrouw Berkelaar zat sa men met de heer en me vrouw Sneekes en hun 12-ja- rige dochter Carmen aan een rond tafeltje, niet ver van de ingang. Mevrouw Berkelaar: „We waren net binnengeko men. Ik heb.de man die het gedaan heeft nooit gezien. We zijn gelijk aan een tafeltje gaan zitten, zonder veel acht te slaan op de andere gasten. Ik zat met .mijn rug naar de bar, dus wist helemaal niet wat er nou precies gebeurde Van een ruzie was tot op dat moment niets gebleken. Ik dacht alleen maar aan vuur werk, daar leek het op". Binnen enkele seconden vol trok zich vervolgens het dra ma, dat aan zes mensen het leven zou kosten. Wat er pre cies gebeurd was realiseerde mevrouw Berkelaar zich pas toen de gasten in het café na de schietpartij begonnen te gillen en om hulp riepen. „Iedereen was gewond en riep om hulp. Het was een enorme chaos, de mensen la gen over elkaar heen en er was overal bloed. Het was af schuwelijk". Mevrouw Berkelaar ging wel vaker met de familie Sneek es een borreltje halen. De heer Sneekes is van beroep bloemenkoopman en het was gebruikelijk dat de hele fa milie na werktijd soms even het café inging. Meestal was dat echter een ander café dan Het Koetsiertje. De bezoeken aan Het Koetsiertje waren echter iets speciaals, aldus het slachtoffer, omdat de fa milie Sneekes met plannen rondliep het café te kopen en er zelf achter de tap te gaan staan. „We gingen er eigenlijk al leen heen om te kijken hoe het liep, wat voor publiek er kwam. We zijn er misschien maar vier keer gewest, maar al die keren was het homme les. De vorige keer dat we er waren werden Carmen en ik lastig gevallen door een man die zo slecht Nederlands sprak, dat we hem niet ver stonden. Hij trok ons steeds aan de mouw, werd echt las tig. Toen we weg gingen stond hij buiten te kijken hoe we in de taxi stapten. Na de schietpartij hoorde ik dat het een Turk was die had ge schoten en dacht ik dat het die man was. Maar later bleek toch dat het een ander was geweest", aldus me vrouw Berkelaar De bejaarde weduwe heeft niet het idee dat ze veel ge- Mevrouw C.L. Berkelaar-van Tigchelhoven in het Delftse Bethelziekenhuis, waar zij herstelt van haar verwondingen. luk heeft gehad bij de schiet partij. De kogel schramde het bot van haar dijbeen en bleef vlak voor hij er weer uit zou komen steken. Het had met het oog op de zes doden erger kunnen zijn, zo lijkt het. Me vrouw Berkelaar, die haar tranen niet meer kan be dwingen: „Mij maakt het weinig meer uit. Zij waren jonge mensen, ik ben een oude vrouw. Ik heb nu nie mand meer. De familie Sneekes waren de enige mensen die een beetje om mij gaven. Ik ben mijn man kwijt, heb geen kinderen, heb geen familie. Waar zou ik gelukkig over moeten zijn? KOOS VAN WEES Hae "SK Je o .FT De Delftse :ie heeft uit de ver- n van de gewonden Ie schietpartij in café Koetsiertje in Delft en afleiden dat de ïtpartij niet begon aanleiding van een over een zich in het bevindende vrouw, s eerder uit getuigen- tlaringen kon wor- opgemaakt. Uit het loor vdn onder meer .gewonde kastelein ct dat de dader onge- tien dagen geleden iet café ruzie kreeg een van de bezoe- i,'de heer A.C. Smits. ;ren zou die ruzie wor- pitgepraat. Toen het ge it opnieuw uitdraaide op toverde Yilmaz een wapen tevoorschijn en 3de van dichtbij, daarmee jeer Smits. Direct daarna gereide hij ook het vuur op es O en. den. van de drie cafébezoe ken die ongeschonden het O konden verlaten was jetuige van de ruzie tusen iiaz en de heer Smits. rn_Ji Yilmaz begon te schie- .Mook hij achter de bar en egllgjt zichzelf verborgen, es speelde zich binnen Je tijd af. Ik zag het strak- lijkbleke gezicht van Yil- en verder niets. Ik hoor- /Oprjlleen dat het een slach- 1 jsmoest zijn. Binnen een -y uut was die een feit", al- JI0Syeze ooggetuige die na de »ten volkomen overstuur café verliet en later werd [anazangen door de politie. ®jolitie maakte gisteren te- JdqRl de uitslag van de sectie énd, die in het gerechte- laboratorium van Rijs wijk is verricht op enkele van de zes slachtoffers. Ge bleken is dat zij zijn gestor ven aan schotwonden in het hoofd, en vrijwel zeker op slag dood zijn geweest. Vol gens de Delftse politie hoeft dat niet te wijzen op een mo gelijke geoefendheid in het hanteren van het vuurwa pen. Dat resultaat wordt meer geweten aan de geringe afmetingen van het café. „Het is een pijpela, zo'n ou derwets, smal café. Hij kon moeilijk missen", aldus poli tiewoordvoerder Van Rijns- woude. Nog afgezien daarvan zijn de kogels van een der mate zwaar kaliber, dat de schoten zelfs op grote afstand dodelijk waren geweest. Het Delftse gezin Sneekes, bestaande uit vader, moeder en 12-jarig dochtertje, waar mee volgens aanvankelijke en later onjuist gebleken be richten de ruzie met de dader zou zijn ontstaan, zat ten tijde van de schietpartij in gezel schap van de 66-jarige me vrouw C.L. Berkelaar-van Tigchelhoven geheel afzijdig aan een tafeltje. De ruzie ging geheel langs hen heen. Zoals bekend vonden moeder en dochter de dood toen Yil maz ook het vuur op het ge zin opende. De vader werd 'geraakt in de schouder, me vrouw Berkelaar in het dij been. Reputatie Het café 't Koetsiertje zal nog dagen gesloten blijven. De politie heeft in het café het technisch onderzoek nog niet afgesloten. Toch is de belang stelling voor het café groot. Ook gisteravond was het aanmerkelijk drukker rond het gesloten etablissement dan op andere avonden. In tegenstelling tot de mede deling van de Delftse politie dat 't Koetsiertje „een nor maal buurtcafé" is, blijkt deze zaak in de Delftse hore- cawereld een beruchte repu tatie te hebben. Volgens di verse zegslieden is de z.g. zwarte lijst met namen van beruchte cafébezoekers mede samengesteld naar aanleiding van eerdere gebeurtenissen in het café aan de Houttui nen. Eén zegsman wist te vertellen dat sommige bezoe kers in 't Koetsiertje soms open en bloot met wapens za ten te spelen. Ook zou in dit horecabedrijf regelmatig op grote schaal zijn gegokt. „Verbouwing" Yilmaz zelf stond overigens niet -op de zwarte lijst die in een oplage van 400 is ver spreid in de Delftse horeca en sportkantines. Op deze lijst staan elf Delftenaren met naam en toenaam ver meld die de horeca de stui pen op het lijf hebben ge jaagd door vechtpartijen, mishandeling, chantage en brandstichting. Hun is de toe gang tot alle etablissementen ontzegd op last van burge meester mr R.M. Gallas. De lijst wordt ook door de Delftse gemeentepolitie „dis cutabel" genoemd maar te vens bijna onvermijdelijk door de ontstane situatie. Kroegbazen en discotheek- houders werden bedreigd met „verbouwing" van hun eigendom als zij niet met geld over de brug kwamen. Inven- kele gelegenheden is die be dreiging daadwerkelijk uitge voerd. Volgens de politie wordt sinds de invoering van de lijst ook weer aangifte ge daan waar eerst de moed daartoe ontbrak. Juist de laatste weken leek de situatie in het uitgaansleven weer enigszins genormaliseerd. De rode Fiat die door de Delftse politie in verband met de schietpartij werd gezocht, staat sinds gisteravond op het ter rein van het Delftse politiebureau. In de wagen reed een broer van de verdachte van de schietpartij. Schietpartij in Delft bloedigste in Nederland DEN HAAG De schietpartij in het Delftse café Het Koetsiertje waardoor zes klanten om het leven kwamen, is voor zover bekend de bloedigste tot nu toe in Nederland, de oorlogstijd niet meegerekend. Een van de bekendste moordzaken is die van 18 ja nuari 1929 toen in het Gro ningse Grootegast IJje Wijk- stra vier veldwachters dood schoot die zijn geliefde Aaltje van de Tuin kwamen halen. Hij kreeg levenslang en stierf in 1942 in Leeuwarden. Vol gens een woordvoerder van het ministerie van justitie heeft de rechterlijke macht sindsdien alleen nog te ma ken gehad met misdrijven waarbij maximaal drie doden te betreuren vielen. Of in het geval van de schiet partij in Delft sprake is van moord zal de rechter moeten uitmaken. Voor moord is voorbedachte rade vereist, hetgeen zeer moeilijk is aan te tonen. De officier van jus titie kan de verdachte dan doodslag ten laste leggen. Op moord staat volgens het Ne derlandse strafrecht een le venslange gevangenisstraf of een straf van ten hoogste 20 jaar. Voor doodslag geldt een maximum van 15 jaar. Sinds de jaren vijftig zijn vol gens het ministerie van justi tie slechts drie Nederlanders tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. De eerste was dokter O., een Berkelse arts die zijn vrouw had ver giftigd en na zijn veroorde ling zijn celgenoot in Leeu warden hetzelfde lot liet on dergaan. O. werd in 1975 vrijgelaten nadat hij een klei ne 25 jaar in de gevangenis had doorgebracht. Na de Ber kelse dokter volgden nog Hans van Z. die in '71 tot le venslang werd veroordeeld voor het doden van drie mensen met behulp van een loden pijp, en Koos H., die in '81 eveneens voor drie moor den tot levenslang werd ver oordeeld. Van Z. zit nog steeds vast in de Mesdagkli niek in Groningen, Koos H. is in cassatie gegaan. Familie van dader 8 jaar in Nederland DELFT De tot Nederlan der genaturaliseerde Turk Cevdet Yilmaz kwam acht jaar geleden in gezelschap van zijn vader en moeder, broers en zusters naar Neder land. Een broer van Cevdet Yilmaz kwam twee jaar gele den in Delft tijdens een schietpartij met een andere Turkse familie om het leven. De vader van de verdachte overleed na een verkeerson geluk in Rijswijk, eveneens twee jaar geleden. Nog niet helemaal duidelijk is of de verdachte dezelfde man is die enkele weken in voorarrest heeft gezeten we gens een steekpartij. Wel is hij ooit aangehouden voor mishandeling. Volgens de po litie stond hij echter niet be kend als „geweldpleger". Gisteravond heeft de politie vgn Leidschendam bij het verkeersplein Leidschendam. rijdend richting Delft, een 22-jarige broer van Yilmaz aangehouden na een tip. Een automobilist had de Fiat-per sonenauto herkend waarin de broer reed en waarvan het kenteken tevoren via de televisie was bekend ge maakt. De broer is na ver hoor overigens weer vrijgela- DEN HAAG Het Regio naal Centrum Buitenlanders in Den Haag heeft veront waardigd gereageerd op een commentaar dat de Haagsche Courant gisteren heeft gewijd aan de schietpartij in Delft. De krant wordt ervan beticht te suggereren, „dat personen uit de niet-Nederlandse cul tuur eerder tot een dergelijke misdaad in staat zouden zijn dan een Nederlander". Bo vendien wordt geïnsinueerd „dat buitenlanders een groter gevaar zijn voor de Neder landse samenleving dan kernwapens", aldus het be stuur van het RCB m een open brief aan de Haagsche Courant. In het gewraakte hoofdarti kel wordt onder meer geop perd dat de vermoedelijke dader „mogélijk afkomstig is uit een cultuur, waarin een mensenleven minder telt dan hier". De krant is van me ning dat men in de raad van Delft vooral zal moeten na gaan of het beleid uit een oogpunt van preventie ade quaat genoeg was. „Een raadsmeerderheid moge hier geneigd zijn op te roepen tot deelneming aan een elders te houden demonstratie tegen kernbewapening, er blijkt nu toch dat er problemen in ei gen huis bestaan, waarover uiterst dringend moet wor den gesproken", aldus het hoofdartikel. Het bestuur van het RCB eist de uitlatingen worden inge trokken. Ook de buitenland se gemeenschappen in Delft beschuldigen de krant van „publicaties met een racisti sche teneur". De hoofdredactie van de Haagsche Courant distan- cieert zich van de interpreta ties die aan zijn commentaar zijn gegeven. „Er worden ons opvattingen in de schoenen geschoven die wij afwijzen en ook wij wensen te bestrij den". :MELS AMSTERDAM Binnen kort zal de recherche-af deling van bureau War moesstraat van de Am sterdamse politie worden gereorganiseerd. Er zal een scheiding worden aangebracht tussen het pure recherchewerk en het opnemen en verwer- kernvan de aangiften. Bo vendien zal de recherche- -afdeling van dit bureau worden omgevormd tot vijf rechercheteams. Dit blijkt uit het communiqué dat de korpsleiding gister avond heeft gezonden aan de actievoerende rechercheurs en de hen steunende politiebon den. Een en ander gebeurt in eerste instantie als een soort proef. Slaagt die dan zullen ook de recherche-afdelingen van de andere bureaus worden gereorganiseerd. Het hoofd re cherchedienst van de Amster damse politie is met deze taak belast. Het wordt uit het com muniqué niet duidelijk of een en ander onmiddellijk gepaard zal gaan met uitbreiding van geschoold recherchepersoneel zoals bonden en rechercheurs 99 99 DEN HAAG „Hier en daar wordt op lokaal niveau nog wel wat aan vuurwapenbestrijding gedaan, maar over het algemeen staat de jacht op verboden wapen*- bezit in Nederland op een laag pitje", zegt de heer H.W. Eggink, hoofd van de Vuurwapencentrale in Den Haag. Na de schietpartij in een Delfts café is de discus sie over het toenemend wapenbezit in Nederlènd weer opgelaaid. „Vooral crimineel Nederland* voorziet zich steeds meer van wapens", is de indruk van de heer Eg gink. Exacte,cijfers heeft hij niet. „Aan de hand van het toenemend aantal schietpartijen mag je aannemen dat het wapenbezit daar mee gelijke tred houdt". Als belangrijkste oorzaken van de ondermaatse bestrijding in ons land noemt de heer Eggink naast de bezuinigingen en het verdwijnen van specialisten bij de politiekorpsen de verschillen tussen de verschillende vuurwapen wetgevingen in België. Duitsland en Nederland. „Ze zijn niet op elkaar afgestemd Je kunt in het buitenland een wapen kopen dat hier verboden is. Als het hier toevallig in beslag wordt genomen, hoef je alleen de grens maar over te wippen en je hebt weer een nieuw wapen. Het is dan weinig aantrekkelijk voor een politieman om achter verboden wapenbezit aan te gaan. Bovendien zijn de straffen in ons land minimaal, waardoor de bestrijding onderaan de priori teitenlijst komt te staan. Er wordt nog steeds gekeken naar: wat kost een investering en wat is het resultaat? Het resultaat wordt nog steeds afgelezen aan de hand van de strafmaat. Maar als er dan uiteindelijk een geldboete of een voorwaardelijke straf wordt gegeven, dan laat je je mensen hun tijd aan andere zaken besteden. Drugbestrijding bijvoorbeeld". Volgens de Rotterdamse criminoloog prof. G. Hoefnagels gaat het op grond van de huidige gegevens niet om een koelbloedige, vooropgezette moordpartij, maar om een situatie van „mata- glap", een uitbarsting van geweld, veroorzaakt door een opeen stapeling van factoren. „Er kan in het café iets gebeurd zijn dat tot die uitbarsting leidde. De afgelopen weken zijn er omstandi geheden geweest die aan deze daad hebben bijgedragen. In dit soort gevallen zijn er vele factoren aan voorafgegaan", aldus de heer Hoefnagels. ADVERTENTIE Dl t/m ZAT* 1-11 u. 5 /9 Apr. deals DEN HAAG Bijna de helft van de bevolking staat min of meer negatief tegenover de Verenigde Staten. Er bestaat „anti-Amerikanisme" op brede schaal. Voor al jongeren tussen de 18 en 29 jaar nemen een matig tot zeer negatieve houding in. Een kwart van de bevol king staat duidelijk positief tegenover dit land. Dit is gebleken uit een opinie-onderzoek van de Nederlandse Stichting voor de Statistiek (NSS), dat gisteren werd gepubli ceerd. De NSS hield in januari dit jaar een representatieve steekproef onder 950 Nederlanders van 18 jaar en ouder Volgens de onderzoekers is het vooral de Amerikaanse politiek met betrekking tot het „vredesvraagstuk", die verantwoordelijk moet worden geacht voor de huidige in belangrijke mate nega tieve houding. Overigens blijkt uit het onderzoek dat over de vredespolitiek van de Sovjet-Unie negatiever wordt geoordeeld dan die van de VS. Ook de handhaving van dé mensenrechten en de buiten landse politiek vallen negatiever yit voor de Sovjet-Unie. Verder kwam uit het onderzoek naar voren dat Nederlanders momenteel een duidelijke voorkeur hebben voor landen die een neutralistische politiek voeren, zoals Zwitserland, Oostenrijk en Zweden. ADVERTENTIE INTERNATIONALE Hlll-Pe 'n'ernationale m n ,dt)eurs Amsterdam 10 Dagen bruisend middelpunt Wonen •r5h|OW Op het gebied wonen Culinair Vrije tijd -.Om nog wekenlang Plezier van te hebben 15 t/m 24 april Amsterdam RAI Dagelijks van 10-17 uur en 19-22.30 uur Zaterdag en zondag van 10-17 uur. Toegang 18 - Trein-Toegang-bil|etten bij NS-stations

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11