Cruijff weer in een mderwetse hoofdrol elgië bijna zeker van eindronde EK Haarlem onevenwichtig £etdoc Coulant DONDERDAG31 MAART 1983 PAGINA9 Weer succes voor Orilla WASSENAAR Het heeft er alle schijn van, dat de vierjarige Engelse merrie Orilla van de Rijswijse familie De Wit het dit sei zoen op Duindigt helemaal gaat maken. Nau welijks is het renseizoen tien dagen oud, of de merrie heeft al twee overwinningen op haar naam staan. Won Orilla al op de ope ningsdag (19 maart), gistermiddag was het wederom raak. Feitelijk ging het om een ko pie van haar eerste overwinning. Toen de startboxen op de Wassenaarse renbaan open sprongen kwam de merrie zeer slecht weg en bevond zich in het veld van acht paarden lang in laatste positie. Bij het laatste rechte eind ontwikkelde Orilla me jockey Perry Cain een snelheid, die alleen echte renpaar den kunnen opbrengen. Orilla won voor Double Payment en Songs Pride.Insiders verwachten de merrie de komende tijd in of in de buurt van de winnaarsring. KELLY VOORLOPIG UITGESCHAKELD AUCH De uitblinkende wielrenners van het voorseizoen zijn niet bijster gelukkig. Na Gerrie Knetemann vorige week in Dwars door Belgie kwam gisteren tijdens het tweede deel van de eerste etappe van de loonde van de Midi-Pyreneeën de Ier Sean Kelly zo zwaar ten val, dat hij voorlo pig is uitgeschakeld. De winnaar van Pa- rijs-Nice en het Internationaal Lentecriteri um kan minstens een maand niet wielren nen. Kelly was betrokken bij een valpartij van het peloton renners tijdens de voorbe reidingen van een massasprint. Kelly werd met breuken van het linkersleutelbeen en de rechterduim naar het ziekenhuis van Auch overgebracht. Daar werd bovendien zijn opengescheurde rechterwenkbrauw met zeven krammen gehecht. Cees Priem leidt Driedaagse De Panne DE PANNE De tweede etappe van de Driedaagse van De Panne werd gisteren gewonnen door Frank Hoste. De Belgische wielerkampioen bij de profs won de sprint van een kopgroep voor zijn landgenoten Etienne de Wilde en Patrick Versluys. Cees Priem was de beste Nederlander op de vijfde plaats. Hij nam de leiding in het algemeen klassement over van zijn ploeg genoot Bert Oosterbosch. Tijdens de tweede etappe de den zich enkele zware valpartijen voor. Voornaamste slachtoffers waren de Nederlander Ad van Peer en de Belg Eric Vanderaerden. Van Peer werd met een meer voudige bekkenfractuur naar het ziekenhuis van Veur- ne overgebracht. Daar is hij vanmorgen geopereerd. Vanderaerden viel uit met een pijnlijke schouder en een opengereten gezicht. In het ziekenhuis bleek, dat hij niets had gebroken. De Fransman Francis Castaing won zowel het eerste als tweede gedeelte van de eerste etappe van de Ronde van de Midi-Pyreneeën. Zijn land- en ploeggenoot Gilbert Duclos-Lassalle behield de leiding in het algemeen klassement. jpQRT llympisch elftal jrslaat AZ '67 KMAAR Een experimenteel mpisch voetbalelftal heeft gis- ivond een oefenwedstrijd in ;maar tegen eredivisieclub AZ met 1-0 gewonnen. Het win- fide doelpunt werd in de 88e mi- iit door Suvrijn (Fortuna S) uit F voorzet van Hofman (Roda. gemaakt. Het Olympisch elftal 1 vrijwel de gehele wedstrijd I overwicht. Uitblinkers waren 0st (PEC Zwolle), Van Tiggelen (arta) en Suvrijn (Fortuna). Er ,ren 600 toeschouwers. In de 'jalificatiegroep voor de Spelen |Los Angeles, waarin Nederland iheeft Joegoslavië in Belgrado •menië verslagen met 4-1. Evers rond met Fortuna DORDRECHT Anne Evers, aan voerder van DS '79, heeft overeenstem ming bereikt met de eredivisieclub Fortu na Sittard. De mid denvelder van de Dordtse club zal als ook beide clubs een akkoord bereiken over de overgang van de topscorer van DS '79 volgend sei zoen voor Fortuna gaan voetballen. Tempelaar terug naar FC Den Haag DEN HAAG Cees Tempelaar keert na één seizoen terug naar FC Den Haag. Deze week heeft hij dit Rob Baan, de nieuwe hoofdtrainer van FC Den Haag, laten weten. Hoewel de ver dediger veel successen oogst bij de amateur- tweedeklasser, kon hij het profvoetbal toch niet missen. Tempelaar blijft overigens bij ADO wel actief als een van de jeugdtrainers. .1STERDAM De ste wedstrijd in de finale om de IVB-beker tussen ix en PSV is even irspelbaar verlo- als de uitslag doet moeden. De zege 2-0 van de Am- rdammers (doel- lten Cruijff en Van sten) vermag de idhovenaren nau- Rlijks te verontrus- I ners, over twee weken pt in Brabant de return en 1 tellen de doelcijfers niet. is nu eenmaal in het ver- pelijke systeem gebakken, dit seizoen voor het eerst hopelijk voor het laatst r de KNVB wordt gehan- |d. Er is feite niemand mee iat. Opgezet vanuit com- :iële overwegingen heeft ;-PSV bewezen, dat dat ar- :nt niet altijd opgaat. Nor- gesproken wijkt de Am- se clubleiding voor een tegen PSV uit naar het lisch Stadion. Nu bleven Imsterdammers rustig in ligen stadion. En dat was niet eens uitverkocht, het duel toch boeiend was naar te kijken lag in fdzaak aan Ajax en spe- aan Cruijff. Deze is min leer in de positie gema- ttvreerd om iedere keer J goed te presteren. Er is jpubliek geheim, dat het lur van Ajax aan het ein- fan het seizoen afscheid zijn sterspeler wil nemen, zal moeilijk te verkopen indien hij zijn ploeg naar -libbel zal leiden, de beker Ie landstitel. En daar be- het langzamerhand op te p- Trainer Aad de Mos Ajax: „De laatste negen i zijn bepalend voor wat oigend seizoen met Cruijff gebeuren. Op dit moment t Johan zelf alle troeven inden. Ik denk, dat hij niet gemist kan worden 'ijax. Zeker niet, als hij op dit niveau. Maar ik jp wel, dat het moeilijk is hem om het weer op te |en al die trainingen te n. En hij is natuurlijk re-gevoelig". De Mos evenwel geen twijfel bestaan, dat hij Cruyff iefst in De Meer houdt. trok de Vinkeveener zich niets van die mandekking aan. Hij liet Huh van tijd tot tijd rade loos achter zich, bracht met splijtende passes zijn teamge noten oog in oog met Does burg, maar schoten van Rijk aard, Kieft, Van Basten en Lerby vlogen buiten de palen en een kopbal van Van Basten werd door Van Aerle van de lijn gekopt. Na het openings doelpunt kon de kleine Ko- reaan vertrekken. Cruijff had zijn elleboog in diens gezicht geplant. Gevreesd wordt voor een lichte hersenschudding. Onmachtig Spitsuur voor het doel van PSV. Lerby, Lokhoft, Van Basten, Kieft, Brandts en doel man Doesburg (v.l.n.r.) zijn betrokken bij de doelworsteling. Lerby Dat geldt ook voor de transfer van Soren Lerby naar Bayern München. Het bestuur van Ajax verwachtte gisteravond een delegatie van Bayern bij het duel tegen PSV. Niemand meldde zich in de bestuurska mer. Toch was Bayern met vier man aanwezig, onder wie voorzitter Hoffman, penning meester Scherer, trainer Pal Csernai en manager Hoeness. Het viertal had een kaartje ge kocht voor een andere tribune en vertrok na afloop met Ler by naar het Hiltonhotel om de transfer rond te maken. De Westduitsers kennen de prijs (twee miljoen gulden), weten dat er niet over dat bedrag on derhandeld kan worden en zullen vandaag de knoop door hakken. Voorzitter Harmsen van Ajax gelooft nog niet zo in een overgang van Lerby. Hij wil eerst het geld op de bank zien, voordat hij zijn fiat aan de transfer geeft. De Mos later: „Als Bayern vandaag niet be slist, zijn wij ook weer in beeld, en andere buitenlandse clubs uiteraard". Voorlopig vaart Ajax op het kompas van Cruijff. Afgelopen zaterdag loodste hij het stuurloze Ajax tegen PEC Zwolle in veilige haven door het tweede en winnende doelpunt te maken. Tegen PSV was het in feite niet anders. Driemaal werd hij in het strafschopgebied ge vloerd, geen enkele keer wen ste arbiter Jan Keizer daar voor de bal op de stip te leg gen. Tenslotte schoot hij het leer na 21 minuten zelf hoog boven in de touwen langs doelman Pim Doesburg. Dat doelpunt was trouwens het logische gevolg van het overwicht, waarmee de Ajacie- den zonder de grieperige Va nenburg, maar met Molby voor Van Veen, PSV overdon derden. De Eindhovenaren re ageerden geprikkeld en had den vaak de noodrem nodig. De eerste, die geblesseerd het veld moest verlaten, was even wel Huh. Trainer Thijs Li- bregts had de Koreaan op Cruijff gezet, zoals hij dat in de vorige competitie ook al met succes had gedaan. Nu Libregts was in zijn beschou wing zeer kort. „We hebben niets laten zien", verzuchtte hij. „Ajax was agressiever, stoorde al bij onze verdedi ging, waardoor wij aan aanval len nauwelijks toe zijn geko men. Het is niet zo, dat wij deze wedstrijd hebben laten lopen, omdat er over twee we ken weer een duel volgt. We speelden niet laf, maar on machtig". Die onmacht duurde ook in de tweede helft voort. Toen Van Basten er met een schitterende kopbal 2-0 van had gemaakt, was de koers gelopen. Slechts twee keer kwam doelman Piet Schrijvers van Ajax in gevaar. Dat was eerst, toen Koolhof via de paal en „dikke Piet" naast schoot. Koolhof zou later voor René van de Kerkhof worden gewisseld. Anders werd het daar ook niet van. Zelfs niet toen Lokhoff op de paal mikte na een vuistafweer van Schrijvers. Ajax dicteerde het spel met één persoon in de hoofdrol: Johan Cruijff. De counter, waarmee PSV tot nu toe de punten heeft binnenge haald, werkte niet. Daarvoor speelden de Ajacieden te ge concentreerd. „Onze beste wedstrijd in Dë Meer van dit seizoen", sprak De Mos later. „Ik wist, hoe PSV zou spelen. En daar hebben we ons op in gesteld. In Eindhoven zullen we, als ik kan beschikken over dezelfde selectie, precies zo spelen". HENK WAGEMAN Ajax-PSV 2-0 (1-0): 21. Cruijff 1-0. 72. Van Basten 2-0. Scheidsrechter Kei zer. Toeschouwers 19.000. Ajax: Schrijvers; Molenaar, Molby, Rijkaard, Boeve; Schoenaker, Cruijff, Lerby; Van Basten (Van 't Schip), Kieft, Olsen. PSV: Doesburg; Van Aerle, Stevens. Landsbergen. Brandts; Huh (Van Duuren), Poortvliet. Lokhoff, Kool hof (René van de Kerkhof), Thore- sen. Wildschut. Gerrie Kleton van Haarlem ontwijkt handig dwarsligger Sije Visser van NEC. HAARLEM Trainer Hans van Doorneveld van Haarlem legde na afloop van de puntendeling van 2-2 tegen NEC - de eerste wedstrijd in de halve fina le van het toernooi om de KNVB-beker - gewoon heel eerlijk de zwakte van zijn ploeg in het openbaar bloot. „Haarlem is nog veel te onevenwichtig", sprak hij. Nadat afgelopen weekeinde FC Twente nog met alle ge mak was geklopt en ook gis teravond tegen NEC een veilig lijkende voorsprong van 2-0 werd opgebouwd, dook plotse ling toch weer even een mo ment van twijfel in de ploeg op. Met als resultaat, dat Haar lem na een bar slechte verto ning tegen de degradatie-kan didaat uit Nijmegen alle moei te zal moeten doen om over veertien dagen toch die fel be geerde plaats in de beker-fina le - en daarmee wellicht Euro pees voetbal - veilig te stellen. Het voordeel van die oneven wichtigheid is voor Haarlem in ieder geval, dat het zich nog zeker niet kansloos hoeft te achten voor de finale. Immers, zo zei ook Hans van Doorne veld, als NEC in staat is in Haarlem gelijk te spelen, mag van Haarlem ook worden ver langd, dat het in Nijmegen tot een winstpartij kan komen. „We zijn zeker nog niet kans loos", zei de oefenmeester. die topschutter Piet Keur wegens een griepaanval moest missen. „We hebben inderdaad heel erg slecht gespeeld. Dan mag je eigenlijk ook niet klagen. Al had ik natuurlijk liever ge wonnen". Weinig oogstrelend NEC is voor Haarlem in ieder geval geen onoverbrugbaar probleem. Immers, de Noord hollandse formatie liet de slechts 4.000 toeschouwers weinig oogstrelend voetbal zien, maar ook de volgelingen van trainer Pim van der Meent slaagden er niet in iets fraais op de mat te leggen. Van der Meent was dan waar schijnlijk ook nog te zeer ver heugd over het vlak voor tijd bereikte gelijke spel, toen hij stelde: „Ik hoop, dat mijn ploeg moed put uit deze pun tendeling. We hebben hier la ten zien, dat we mogelijkhe den hebben. Daar moet in de competitie van worden gepro fiteerd^'. Echt blij kon Van der Meent echter toch niet zijn, want ook hij weet, dat een eventuele plaats in de finale van de strijd om de KNVB-beker is meege nomen, maar de competitie toch zwaarder telt. Het zou na tuurlijk helemaal te gek wor den als NEC straks - bijvoor beeld door een landskampi oenschap van Ajax - Europa Cup 2-voetbal kan gaan spe len. „Dan hebben we mis schien dus volgend seizoen de ene week SC Veendam uit en ZIG België is al bijna van kwalificatie voor jndtoernooi om het Euro voetbalkampioenschap Jlandenteams, dat in 1984 jank rijk wordt gehouden. |zelf in groep 1 van de jonde voor de derde maal fnen, dit keer in Leipzig ;2-l van Oost-Duitsland, JBUvreerde de formatie wndscoach Guy Thys een dergelijke fraaie Jidien hielp Zwitserland Bandje door Schotland in Ipw op 2-2 te houden. De luitsers, die door de ontevreden toeschou- meermalen werden uit- len, leden hun tweede ne- ag en lijken kansloos ge en. rust opende Vanderelst »re met een schitterende al na een voorzet van emans. In de 69e minuut ite Vandenbergh, even- met hoofd uit een voorzet Vercauteren, het tweede >unt. De Belgische inval- oelman Munaron van An- *ht (Pfaff was gebles- I) kreeg nauwelijks moei- *erk te verrichten. In de minuut was hij echter iteloos bij een vrije trap van Streich, die van richting werd veranderd. Streich had in de blessuretijd pech, toen hij met een schot de lat trof. In Glasgow deed Zwitserland van zich spreken door Schot land op 2-2 te houden. Zwit serland leidde bij rust door een doelpunt van Egli (15.). Her mann maakte er in de 59e mi nuut zelfs 0-2 van. Tijdens het slotoffensief konden Wark (57e) en Nicholas (75e) een ge lijk spel in het met 37.000 toe schouwers gevulde Hampden-' park voor Schotland redden. Groep 1: Oost-Duitsland - Bel gië 1-2; Schotland-Zwitserland 2-2. Stand: België 3—6 (8—3) Zwitserland 33 (45) Schotland 43 (65) Oost-Duitsland 20 (14) Hoongelach en schimpscheu ten weerkaatsten gisteravond in het halflege Wembley-sta- dion, waar Engeland door Griekenland van een enigszins redelijke vertoning werd afge houden. De ontmoeting lever de geen doelpunten op. Enge land deed er alles aan om zich de hoon van de 48.500 toe schouwers op de hals te halen. Met uitzondering van Steve Coppell faalde de aanval vol komen. Griekenland deed ook niet veel goeds, maar kon te vreden zijn de gastheren een punt te hebben afgesnoept. Groep 3: Engeland-Grieken- land 0-0. Stand: Engeland 4—6 (14- -2) Denemarken 23 (43) Griekenland 33 (23) Hongarije 12 (6— 2) Luxemburg 40 (319) Fortuinlijk Het Westduitse elftal heeft coach Jupp Derwall gered van ontslag. Door in Tirana op for tuinlijke wijze met 2-1 te win nen van Albanië behield West-Duitsland immers uit zichten op kwalificatie voor de eindronden. In de Albanese hoofdstad vielen de doelpun ten na de rust en kwamen op naam van Voller (54.) en van Rummenigge (67.) een straf schop benutte na een overtre ding tegen Engels. Tien minu ten voor tijd benutte Targaj een strafschop voor Albanië na hands van Otten. Dat doel- Kunt bracht de stemming in et met 35.000 toeschouwers gevulde stadion terug, maar de Westduitse zege kwam overi gens niet in gevaar. In Belfast heeft Noord-Ierland Turkije niet met mooi, maar wel met krachtig voetbal ver slagen. De Turken bezweken zeer snel onder de druk. O'N eill en McLeeland scoorden al in de 5e en 7e minuut. In de 56e minuut werd het 2-1 door Hasan bij een van de sporadi sche Turkse uitvallen. Groep 6: Albanië - West-- Duitsland 1-2; Noord-Ierland- Turkije 2-1. Stana: Oostenrijk 36 (110) Noord-Ierland 45 33) West-Duitsland 22 22) Turkije 3—2 2—6) Albanië 41 18). Ingehaald Ierland won in een wedstrijd voor groep 7, waarin ook Spanje, IJsland en Nederland zitten, op fortuinlijke wijze bij Malta. Door de zege haalde Ierland Nederland op de rang lijst in. Het winnende doelpunt werd in de blessuretijd door Stapleton gemaakt. Er waren 10.000 toeschouwers in Valetta. Groep 7: Malta-Ierland 0-1. Stand: 1. Spanje 35 (53) Nederland 45 (93) Ierland 45 (75) Malta 3—2 (2—8) IJsland 4—1 (2—6) leer's- m DEM SPORT - e In een stijlvol duel ontneemt de Belg Luc Millecamps de Oostduitser Joachim Streich (links) een mogelijkheid om het doel van Munaron onder vuur te nemen de week daarna thuis Barcelo na voor de Europa Cup", zei Van der Meent schertsend. Voor het Nederlandse voetbal zou het in ieder geval een goe de zaak zijn, als Haarlem straks toch er in slaagt NEC te elimineren. Want al slaagde de ploeg die dit jaar al aan het Furopa Cup-gebeuren mocht ruiken er dan gisteren niet in een behoorlijke prestatie af te leveren, de Haarlemmers zijn meestal toch redelijk in staat goed en aantrekkelijk voetbal te spelen. Fout Haarlem kreeg daar overigens tegen NEC in de eerste helft wel alle gelegenheid voor, want in de eerste helft speel den de oosterlingen met twee (weliswaar goed storende) spit sen en een ver achteruit han gend middenveld. Haarlem maakte echter de fout met te veel mensen voorin te gaan hangen, waardoor de bal moei lijk naar voren kon worden opgebracht. Ger Kleton, die goede en slechte momenten moeiteloos afwisselde, was daardoor niet in staat het spel echt naar zich toe te trekken. Toch ging Haarlem met een voorsprong de rust in, toen spits Joop Böckling met een droge knal na een hoekschop doelman Schellekens ver schalkte. Het was ook Böc kling, die voor Haarlems twee de treffer zorgde. Na een vrije trap van Martin Haar kopte voorstopper Piet Huyg de bal tegen de onderkant van de lat, waarop Böckling het laatste tikje kon geven. Haarlem waande zich al veilig en ging op zoek naar meerdere treffers. En maakte de grote fout de defensieve belangen uit het oog te verliezen, waar door Carlo Aalbers geheel vrij staand op zijn gemak kon aan leggen voor een afstandsschot, dat bovendien door doelman Edward Metgod (Van Doorne veld: „Hij heeft een kniebles sure. die hem volgens mij ook psychisch parten speelt") slecht werd beoordeeld. Ook na die eerste waarschu wing was Haarlem nog niet geschrokken, want het verviel opnieuw in te offensieve da dendrang. Waardoor invaller Anton Janssen - na weer een niet al te sterk optreden van Metgod - de gelijkmaker op zijn naam kon brengen. Die zelfde Janssen kreeg zelfs met nog enkele seconden te spelen een goede kans op de winnen de treffer, maar hij miste de bal net. „Met die 2-2 heb ik vrede, omdat we zelf zo slecht hebben gespeeld", zou Van Doorneveld nog zeggen. „Maar 3-2 voor NEC zou toch echt een beetje te veel van het goe de zijn geweest". DENNIS MULKENS Haarlem-NEC 2-2 (1-0): 40 Böckling 1-0, 61. Böckling 2-0, 79. Aalbers 2-1, 87 Anton Janssen 2-2. Scheidsrech ter Van Ettekoven. Toeschouwers 4.000. Haarlem: Metgod. Masefield, Huyg, Haar. Leysner (Verkalk); Nijholt, Kleton. BaJm, Tol (Mochizuki), Boe- kling. Kristiansen NEC: Schellekens; Willemse (Hu- bers). Wijnberg. Muldenj, Selbach; Aalbers. Visser, Vievermans. Grim, Frans Janssen. Van Geenen (Anton Janssen).

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9