TAFEL Somail Slecht weer in Rome drukt opkomst pelgrims bij eerste openbare audiëntie in Heilig Jaar £eidóe HTTïïTl Plannen Reagan: fantasie in de ruimte i isiaius HP d0ENE Bisdom Rotterdam nam afscheid van zijn eerste bisschop kerk wereld DE TIJD weer fc ACHTERGROND Ccidóe Sou-iant DONDERDAG 31 MAART 1983 PAG»*1 BOUWORDE BEGINT ZEVENDE LUSTRUM Op 6 april zal het dertig jaar geleden zijn, dat de Interna tionale Bouworde van de grond kwam. In die dagen, zo meldt het contactblad van de organisatie, begon een groep vrijwilligers met de bouw van het dorp Waldkappel waar een groep vluchtelingen uit Oost-Europa na vaak jarenlan ge omzwervingen van het ene vluchtelingenkamp naar het andere eindelijk weer een vast dak boven het hoofd kre gen. Meer dan 2500 vrijwilligers uit West-Europa stampten in een kwart miljoen werkuren een heel dorp uit de grond voor de armsten van de armen. Sindsdien heeft de Internationale Bouworde zich uitge breid over heel Europa, Afrika, Zuid-Amerika en Azië. In totaal werkten 172.370 vrijwilligers van 68 nationaliteiten mee op bouwkampen in 42 verschillende landen, zonder geld of vergoeding daarvoor te krijgen. Uit Nederland meldden zich gedurende die dertig jaar 27.829 bouwgezel len. In Nederland zelf werd op 62 projecten door bouwge zellen gewerkt. De Stichting Bouworde Nederland is ge vestigd aan de St.-Annastraat 172, 6524 GT Nijmegen. Staatssecretaris praat met artsen over situatie Christen-Turken De staatssecretaris van Justitie, mevrouw Korte- -Van Hemel, heeft giste ren de Raad van Kerken toegezegd op zo kort mo gelijke termijn een ge sprek te hebben met de artsen, die vele psychische en medische klachten hebben geconstateerd bij de 250 Christen-Turken, die nog steeds op een defi nitieve beslissing over hun verblijfsverguning wachten. Bij dit gesprek zullen ook de Geneeskun dige Inspectie en de Raad van Kerken aanwezig zijn. Dit heeft de staatssecretaris medegedeeld na afloop van een gesprek met een delegatie van de Raad van Kerken. Als oorzaken van de klachten worden daarvoor onder meer de schijnbare willekeur van het ministerie van Justitie ge noemd en de fixatie van de Christen-Turken op een ver blijfsvergunning, waardoor er niet aan de toekomst wordt ge werkt. Na het gesprek met de artsen zullen de staatssecretaris en de Raad van Kerken elkaar op nieuw spreken. De staatssecre taris zal daarop per individu beslissen of er alsnog een ver blijfsvergunning wordt ver strekt. Het medisch advies zal daarbij een belangrijke rol spelen maar niet doorslagge vend zijn, aldus de staatssecre taris. Ongeveer twintigduizend pelgrims hebben gisteren op het St.-Pietersplein in Vaticaanstad de eerste openbare audiëntie van het Heilig Jaar bijge woond. Met enig onge duld en nieuwsgierigheid, zo meldt onze correspon dent in Rome, werd in Rome uitgekeken naar deze eerste audiëntie. Welnu, de opkomst van maar twintigduizend pel grims viel zeker tegen, maar is best te begrijpen, gezien het akelige weer van de laatste dagen in Rome. De pelgims baden tijdens de volkeren, die onderworpen audiëntie samen met de paus zijn aan sterkere machten, en spraken hun geloofsbelij- Die vraag is volgens de paus denis uit, alles in de zes talen, juist een argument voor het die tegenwoordig gangbaar bestaan van God, en niet een zijn in het Vaticaan: Latijn, Italiaans, Engels, Spaans, Frans en Duits. In zijn rede (in het Italiaans en dus onbe grepen door driekwart van zijn gehoor) ging de paus diep in op de betekenis van het argument tegen. Het kruis van Jezus onthult de beteke nis van het lijden in ons leven en in de geschiedenis. „Het kruis is het bewijs van een eindeloze liefde", zei de paus, „en ieder die dit begrijpt, zal kruis, als teken van de Ver- de kracht vinden om zijn ei- lossing en van het geloof. De gen kruis te dragen". De paus mens, zo zei hij, heeft zich al tijd afgevraagd, waarom het kwaad, waarom het lijden, waarom het kruis zo innig verweven is met het mense lijk lot, vooral als het gaat om het leed van onschuldigen, van kinderen, of van hele riep zijn toehoorder tenslotte op om vooral in uit Heilige Jaar een voorbeeld te nemen aan Jezus Christus, die zoveel om ons gaf, dat hij voor ons op het kruis is gestorven. De eerste week van het Heilig Jaar is in Rome niet zonder rimpels verlopen. De stad is boordevol toeristen en pel grims, en de straten en wegen zijn nauwelijks in staat de enorm toegenomen verkeers stroom te verwerken. Tot nog toe heeft het Heilig Jaar voor de gewone Romein dan ook slechts chaos, verstopte wegen en werkverzuim betekend. Voor de pelgrim zelf zijn de eerste dagen overigens ook niet bepaald in alle zielsrust verlopen. Want afgezien van de verkeersellende waarvan ook de toerist te lijden heeft, moet hij nu dubbel oppassen zo gauw het St.-Pietersplein in zicht komt. Alle landlopers, bedelaars, zakkenrollers en scippatori (of tasjesrovers) van Rome en wijde omgeving zijn met de pelgrims naar het befaamde plein getogen, niet voor boete en vergeving, maar eerst nog voor het strafbare feit zelf. Het Pietersplein is niet meer over te steken, zonder min stens tien, vijftien „abusivi" of illegale staatventers tegen het lijf te lopen. Zij allen heb ben de omgeving van het cen traal station, hun bedeldo- mein sind mensenheugenis, verlaten om post te vatten in het aanschijn van de St.-Pie- ter. Als reactie hierop heeft de politie extra manschappen ingezet, maar tegen de aan zwellende vloedgolf van straatcriminaliteit schijnt in dit Heilige Jaar geen kruid gewassen. Een bisschop met een groot en v?n Rotterdam, mgr. dr. A. J. vertrouwvol geloof, een man Simonis. vanochtend zijn met een hartverwarmende menselijkheid, een priester, herder en leraar, die op een overtuigend eerlijke wijze bis schop trachtte te zijn in een moeilijke en gistende tijd, al tijd vol optimisme, omdat hij voorganger mgr. M. A. Jan- M. I. van den Ende, nu pas toor van de parochie van de Heilige Bernadette in Rijs- rotsvast geloofde" dat de Heer gecelebreerd door mgr. Simo- met zijn kerk is. ",s-concelebratie met hulp- bisschop drs. R. Ph. Bar osb, vicaris dr. C. J. Th. van Bock- Aldus typeerde de bisschop xmeer en oud-vicaris drs. W. sen, bij de uitvaartdienst voor wijk. Bij de velen, die de uit- de laatste in de kathedrale vaartplechtigheid bijwoonden waren de pro-nuntius in Ne derland, mgr. dr. Bruno Wüs- tenberg, de kardinalen J. Wil- lebrands en B. Alfrink, alsme de de bisschoppen dr. Th. Zwartkruis van Haarlem, dr. J. A. de Kok en A. Caster mans, hulpbischoppen van respectievelijk Utrecht en De eucharistieviering werd Roermond, Th. Hendriksen, H. van Elswijk en F. Kramer. Mgr. Simonis die bisschop Jansen ook gisteravond her dacht tijdens de zogenaamde „Chrisma-mis", waarin hij de Heilige Oliën wijdde en de opening van het Heilig Jaar voor het bisdom Rotterdam verrichtte memoreerde in het bijzonder het lijden van mgr. Jansen om de ver scheurdheid en tegenstellin gen binnen de eigen kerk. Over niets maakte hij zich in de jaren van zijn emeritaat zulke zorgen, als om de vraag hoe de onderlinge geloofscom- municatie verbeterd of her steld zou kunnen worden, zo zei mgr. Simonis, die vaststel de, dat altijd het vertrouwvol optimisme van mgr. Jansen het won, evenals zijn vaste geloof in het spreken van Gods Geest in het tweede Va ticaans concilie, dat hij zo met hart en ziel beleefde. Bisschoppen Zimbabwe hekelen wreedheden De Zimbabwese minister van voorlichting, Nathan Shamuyarira, heeft gisteren de aantijgingen van de ze ven Zimbabwese bisschop pen, dat regeringstroepen in Matabeleland wreedhe den tegenover burgers be gaan van de hand gewezen. In een paasboodschap had den de bisschoppen ver klaard, dat in Matabeleland honderden mensen ver moord zijn door regerings troepen die op jacht zijn- nahr dissidenten. Minister Shamuyarira noemde de verklaring van de bisschop pen „volslagen eenzijdig" en sprak tegen, dat de bis schoppen de regering bewij zen hadden doen toekomen dat regeringstroepen zich inderdaad schuldig hebben gemaakt aan wreedheden. De bisschoppen hadden de autoriteiten gevraagd een einde te maken aan de ter reur van een deel van het le ger tegenover de burgerbe volking in Matabeleland. Ne gen organisaties, waaronder „Justitia et Pax" hebben Mu gabe gedetailleerde rapporten toegestuurd over de situatie in Matabeleland, maar die zijn niet openbaar gemaakt. De bisschoppen veroordelen in hun schrijven de „anti- -maatschappelijke activiteit" van de dissidenten in Mata beleland. Zij stellen zich ach ter de pogingen van de rege ring die dissidenten, zelfs met militaire middelen te be strijden. Maar de heftige re actie op de activiteit van de dissidenten heeft de vermin king en de dood van honder den en honderden onschuldi gen met zich meegebracht. Wij zijn er van overtuigd dat nog tal van wreedheden wor den begaan, aldus de bis schoppen, die zeggen, dat de wrede methoden het verzet te onderdrukken averechts werken, omdat geweld leidt tot bitterheid, haat en wraak gevoelens. Nuttig tussenstation SNELLER dan verwacht heeft de Amerikaanse gisteren een tussenoplossing voorgesteld voor de van raketten in Europa. Sinds in 1979 het aanbod totl handelingen over de middellange-afstandswapens w^oid. daan, heeft het Amerikaanse standpunt nogal wat oj lijke veranderingen ondergaan. Zij vormden vooral del tijd veelal concessies aan de vredesbewegingen. Op ment dat ze werden gepresenteerd, werden die cot door de vredesbewegingen echter als een inmiddelsl seerd station beschouwd. Afgaande op enkele eerste uit het kamp van de Europese vredesbewegingen voor de jongste voorstellen van Reagan ook nu weer: gelden; ten onrechte overigens. EeN ander voorstel dan de alles-of-niets benadering op de nul-optie in feite neerkwam, was nodig. Immerï over de bestaande realiteit van meer dan 300 Russisch) raketten was die benadering aan de Geneefse ondeij lingstafel volkomen onwerkbaar gebleken. De Amerl concessie heeft evenwel vergaande consequenties. Wep 1 blijven de officiële Amerikaanse vertegenwoordigers sT~ naar een verwezenlijking van de nul-optie, maar K daar in de achter ons liggende periode nog een zwei twijfel over hebben bestaan er zullen nu even£| West-Europa hoe dan ook raketten worden geplaatst)* In West-Duitsland, Italië en Engeland bestaan er in schillende parlementen duidelijke meerderheden, dief. 1 achter zullen gaan staan. De vraag is wat de kleinerep te doen staat. Zij blijven enige manoeuvreerruimte omdat zij in het plaatsingsschema, dat tot 1986 loopt, Kr< aan komen en daardoor netelige discussies over dit prtc^ enige tijd kunnen vermijden. De psychisch zwaar typ kwestie zal ongetwijfeld wat minder moeilijk komeiwjk gen wanneer de grotere landen hun beslissing hebbeij men. En wanneer een tussenoplossing werkelijk fw krijgt, mag verwacht worden dat het aantal rakette^ Nederland en België in elk geval ook minder zal zijtLon ine. De uiteindelijke aanvaarding door een meerderheid bevolking van een dergelijke beslissing wordt medfëcj vloed door de propagandastrijd die Anerikanen en bi voeren. Al sinds enige tijd probeert de Amerikaansfnf, ringsploeg effectief tegengas te geven op het Russiscp^' desoffensief in Europa. De jongste voorstellen van r c vormen zeker een succesvolle tegenzet, die terecht al^ej bijval heeft gekregen van de NAVO-landen en voojfc zowel democratische als republikeinse zijde op het thip si van de Amerikaanse president. fna REAGAN heeft natuurlijk gelijk als hij zegt, dat „g^ ketten in West-Europa beter is dan een klein aantafem dat een klein aantal beter is dan een groot aantal". Zij[T stel vormt een nuttig tussenstation, van waaruit naf hoopt in Genève verder kan worden onderhandeld, j gende stap moet nu gezet worden door de Sovjet-U|| weliswaar met woorden voortdurend van haar vredei ningen blijk geeft, maar in feite nu de meeste nieu) pens plaatst, zoals nieuwe overzichten wederom hebbj getoond. Gesloofde vis met wortelsalade en rijst cokosvla Voor twee personen hebt u nodig: 300 g gefileerde schol, zout, uitje, dunne prei, knoflook, 1 lepel olie, 2 dl water,' sambal, djahé, ketjap asin, 1 lepel sherry, selderij; 250 g winterwortel, 3 lepels yoghurt, 1 lepel azijn, zout, suiker, mosterd, peterselie; 250 g droogkokende rijst, 4,5 dl water, zout; 0,5 liter chocoladevla, 2 le pels gemalen kokos. Spoel de filets af onder de koude kraan, knip ze in de lengte een keer door en strooi er zout over. Fruit in een ta- felpan de kleingesneden ui, prei en geperste knoflook licht in de olie. Doe er het water bij met sambal, djahé, ketjap en sherry. Laat dit sausje aan de kook komen en leg er de dub bel gevouwen filets in. Houd het sausje circa tien minuten tegen de kook aan totdat de vis gaar is. Garneer de vis met fijngeknipte selderij. Borstel de wortel schoon of schil hem dun. Maak een saus je van yoghurt, azijn, zout, sui ker, mosterd en fijngeknipte peterselie. Rasp de wortel grof en schep hem door het sausje. Wie veel moeite heeft met het kauwen van rauwe wortel kan de groente na het raspen een paar minuten koken. Was de droogkokende rijst tot er alleen helder water af komt. Breng de benodigde hoeveelheid water aan de kook, strooi er de uitgelekte rijst en zout in, roer tot het water weer kookt, sluit dan de pan, temper de warmte heel sterk. Na twintig minuten is de rijst gaar, laat de pan nog een paar minuten zonder dek sel naast het fornuis staan en stort de rijst in een schaal zon der deksel. Doe de cocos over de vla. Menu tip voor zaterdag: witte bonensoep met veel groenten en brood bitterkoekjespud ding. JEANNE Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. nummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf- de avond nabezorgd. Elseviers Magazine oordeelt negatief over Reagans plan nen met betrekking tot de ruimtewapens. „De vrede is in elk geval met zijn bood schap niet gediend. De Rus sen zijn verbolgen omdat de Amerikaanse president de schijn wekt te tornen aan een afspraak, waarop de afwezig heid van de oorlog is ge bouwd, de NAVO-bondgeno- ten staan verbijsterd omdat zijn plannen uit de lucht zijn komen vallen, zonder enig voorafgaand overleg. De waarde van Reagans visie is hoogst twijfelachtig; de geva ren ervan zijn evident. De reactie is navenent. De pu blieke opinie in het Westen neemt Reagans boodschap voorlopig voor wat zij is: fan tasie in de ruimte". Het omslagartikel gaat over „De zin van de kosmos": „Wetenschap en techniek hebben een kosmisch en dus dynamisch wereldbeeld op geleverd. Dat wereldbeeld roept vragen op die kerk en theologie niet kunnen beant woorden, omdat hun Gods- tbeeld nog steeds overwegend statisch is. Dit heeft onze christelijke cultuur in een toestand van gespletenheid gebracht, die haar bestaan op het spel zet". EM zet daarbij uiteen, waarom de Franse pater-jezuïet Teilhard de Chardin praktisch als enige dit dilemma heeft onderkend en daarom nog steeds uiterst aktueel is. In de medische rubriek aan dacht voor de lage rugpijn, de kwelgeest van duizenden Nederlanders. Een volksziek te, die bestreden kan worden met het injecteren van een extract uit de papayaboom in de gelei van de tussenwervel schijf. „Een voordeel van de nieuwe methode is ten eerste dat een algemene narcose niet nodig is, plaatselijke ver doving is meestal genoeg, in de tweede plaats kan de op nameduur in een ziekenhuis veel korter en dus goedkoper zijn dan na een operatie. Oud-minister Albeda: „Er wordt te ongenuanceerd be zuinigd". mentaire enquête politieke consequenties kan hebben. Het antwoord geeft het PvdA-Kamerlid Schelto Pa- tijn: „Oh nee, dat zie ik niet gebeuren. Het is geen Water gate, geen jacht naar het hoofd van Van Aardenne of Terlouw. Het gaat er hierbij niet om of de minister een boef is, of Stikker een boef is, of de Kamerleden boeven waren. Het gaat om de vraag: wat is er gebeurd, en wat doen we er in de toekomst mee. Voorzover er koppen zouden moeten rollen zijn die al gerold". Rob van Amerongen van de Federatie van Consultatiebu reaus voor Alcohol en Drugs over het vervolgingsbeleid: „Statistisch gezien kun je twee keer de aardkloot rond- karren zonder gepakt te wor den. Die pakkans moet ver-, groot worden. Ik denk dat er grote onrust ontstaat als in Amsterdam op maandag avond plotseling op vijf plaatsen tegelijk alcoholcon troles zijn". Tenslotte een ontmoeting met „de meest onbegrepen popgroep van dit moment": de Virgin Prunes uit Ierland, die overal een spoor van schandaal achter zich laten. Een van de popleden: „Er wordt altijd beweerd dat wij anti-religieus zijn, maar daar om zijn we nog niet ongelo vig. Wij zijn tegen het insti tuut kerk, omdat daar het christendom is verworden tot commercie. Met de katholie ke kerk zijn we best bekend en in Ierland is dat niets meer dan een winstgevende handel. Ik kan natuurlijk al leen voor mezelf spreken, maar ik geloof dat de bijbel woord voor woord waar is. Geloof heeft alles te maken met rechtstreekse communi catie, maar in de katholieke kerk moet je je zonden be kenden aan een papegaai, die altijd hetzelfde zegt. Zo praat je niet met God". Vrij Nederland doet de „uit gekiende ontslagsstrategie" van het Vara-bestuur uit de doeken: „Het sociaal beleid waar de Vara altijd zo prat op gaat kreeg een stevige knauw. Tegenvallers stapel den zich op, zozeer dat er bij de Vara gesproken werd van een Van der Stee-effect. Veel aandacht wordt aan Gijs van der Wiel, de scheidende hoofddirecteur van de Rijks voorlichtingsdienst. Bibeb in terviewde hem en het hele kleurenkatern is aan Van der Wiel gewijd. Vijf premiers heeft hij meegemaakt: „Ik heb met geen van die vijf mannen ooit ruzie gehad. De politieke aanpak van maat schappelijke problemen door de verschillende kabinetten ligt niet zo ver uit elkaar", aldus deze insider. Het duo Mulder-Peters meet de vermeende vriendjespoli tiek van minister Smit-Kroes uit: „Nu al is te voorzien dat Smit-Kroes frontaal in aan varing zal komen met haar collega van Milieu, de heer Winsemius en met de Kamer over de KLMj Martinair, Transavia en de buitenlandse luchtvaartmaatschappijen, die straks de verplichte ge luidsheffing weigeren te be talen. De VVD heeft de pest aan burgerlijke ongehoor zaamheid van steuntrekkers en actiegroepen, maar als de vrije jongens zich daaraan overgeven zal zij een deel van haar eigen achterban moeten gaan bestrijden". Filmregisseur Gerard Soete- man (De Vierde Man) ten slotte: „Ik moet zeggen dat ik aan het maken van het sce- Ex-topdiplomaat Van Boven: Ik heb mijn vrijheid terug, maar ben mijn invloed kwijt". nario van de film Spetters de meeste pure schrijfpret heb gehad. Wat moet je trouwens met de meeste Nederlandse romans aan? De Maupassant zei over Tsjechov dat deze „in eenvoudige taal belang rijke mededelingen doet". De Nederlandse auteurs doen in gewichtige taal eenvoudige mededelingen". De kleurspecial van De Tijd is gewijd aan de Haagse schil der Hermanus Berserik, „wiens ets van de fiets bij vele intellectuelen als een be ginselprogramma aan de wand hangt". „In Leiden kwam een soort organisator van de Tour de France naar me toe en zei: meneer Berse rik, die fiets van u heeft nog blokkettingen. Ik weet nog steeds niet wat blokkettingen zijn". Voorts de onthulling hoe Ne derland de Argentijnen helpt bij het bouwen van een eigen kernbom, onder meer dank zij de levering van computer gestuurde meet- en regelap- paratuur. Ook een interview met het kersverse Kamerlid voor het CDA, drs. Ton de Kok, de opvolger van Til Gardeniers. Hij is een voor stander van plaatsing van kernwapens: „Het is onzin te beweren dat de vredesbewe ging aan de leiband van Mos kou loopt. Maar het is ook onzin te beweren, dat de Russen nooit zullen trachten invloed te krijgen. En ik heb die praat niet uit de boekjes: ik ben zelf ooit benaderd door de KGB. Ik heb dat aan den lijve ondervonden". Richard Schoonhoven, de nieuwe media-directeur van de KRO: „Katholieken heb ben de onhebbelijke gewoon te heel slordig met hun insti tuten om te springen. Om roepverkiezingen zouden op het eerste gezicht fataal voor de KRO zijn. Maar ik heb de hoop en het vertrouwen dat als ze écht voor de keus ko men te staan, voor de KRO kiezen. Er is een wezenlijke nieuwsgierigheid naar le vensbeschouwelijke informa tie. Als de KRO er niet was, zou hij vandaag worden uit gevonden". De Groene Amsterdammer wijdt het omslagartikel aan de deregulering, dat wil zeg gen: de vermindering van het aantal door de overheid uitgevaardigde regels en voorschriften. „Deregulering lijkt met bezuinigingen het motto te worden van het ka- binet-Lubbers, het tover woord ter oplossing van de meest uiteenlopende proble men". Ook aandacht voor de Zwitserse psycho-analytica Alice Miller, die in haar boek „In den beginne was er op voeding" poogt de gruwelda den van het Derde Rijk te begrijpen vanuit de concrete vervolging van de vroegste kindertijd van mensen als Hitler en Goring. Miller pleit voor afschaffing van de op voeding. Opvoeding is vol gens haar „noodweer van volwassenen, manipulatie vanuit de eigen onvrijheid en onzekerheid". Een gesprek voorts met ex-topdiplomaat Theo van Boven, die het veld moest ruimen bij de Verenig de Naties: „Ik voel me als een dissident, ik heb mijn vrijheid terug, maar ben mijn invloed kwijt". De Groene staat tenslotte ook nog stil bij de mars van Vrouwe Justitia door de ban ken. Richard Schoonhoven, de nieuwe media-directeur van de KRO: „Katholieken heb ben de onhebbelijke ge woonte heel slordig met hun instituten om te springen". De Haagse Post legt uit waarom RSV gedoemd was te verdwijnen. De vraag wordt gesteld of de parle- Hervormd Nederland be steedt in zijn omslagverhaal aandacht aan de jeiks in het Midden-Oosten die met be hulp van oliedollers en ont wikkelingsgeld een super-ef ficiënte bio-industrie in de woestijnen op poten hebben gezet. „Het enige probleem was hoe te voorkomen, dat de kippen in hun krappe kooien bij temperaturen bo ven de vijfitg graden over verhit raken". Gelukkig kwamen Nederlandse stal- lenbouwers en wetenschap pers te hulp: „Staks kopen we in de supermarkt om de hoek echte Hollandse, in de woestijn gelegde eieren". Voorts een interview met oud-minister Wil Albeda, die kritiek uit op het kabinet- Lubbers: „Er wordt te onge nuanceerd bezuinigd". HV laat ook een vrouw aan het woord, die het aandurfde in het huwelijk te treden met een gedetineerde: „Ja, een gek huwelijk. Vooral daar na". HN in een commentaar over het miljoen voor RSV- topman Stikker: „Dat is teke nend voor dit leiderschap, dat nu ook nog gebrek aan goede smaak kan worden verweten". Kritiek tenslotte van de theologe Trudy van Asperen op de verzorgings staat: „De zelfredzaamheid van de mensen is stelselmatig afgebroken". Aanhouden<f| koud 1; DE BILT Een deprj n Schotland trekt naar pese vasteland en blijftwe/ pig ons weer bepalen. yer is deze depressie dichtjfej land en zorgt voor zj zwaar bewolkt weer ijn een aantal plaatsen De lucht boven ons li koud, en de middag! tuur hierdoor op een Ij veau. Morgen is deze o|/ej 9 graden. De komdend(fee wordt het niet veel w< omdat tot na het weekje op buien moet worden kend. Dit jaar dus wis ge en koude paasdagen NEDERLANDSE HEIR'S DE KERK g' Beroepen te Amstelvi e tenveldert (toezgegingl Richter te Bodegraver1^ GEREFORMEERDE MEENTEN b' Beroepen te Terwol Vecht: R.Boogaard tel VI

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2