DE TRUC ZU IA HET FILTER „Nieuwe Amerikaanse strategie maakt kernwapens niet overbodig ,Star Wars" dichterbij lan meeste mensen denken SIMORITZ SPECIAL FILTER BRIGADEGENERAAL BERKHOF: |«M minw mimi wi nu HMuin m mm tomm urm .hi titer nuuordl hit" liji iM vi toj mr, UNNENL AN P/BUITENLAND 16.0 ipens fteidteQowuvnt DONDERDAG 31 MAART 1983 PAGINA 17 DEN HAAG Voor de niet-wapendeskundigen moet er zo langzamerhand geen touw meer aan vast te knopen zijn. Al jaren lang wordt gevraagd om een vermindering van het aantal kernwapens. De Amerikaanse president Reagan kwam vorige week met plannen die volgens hem de kernwa pens op den duur overbo dig zullen maken. Maar hij had zijn ideeën nauwe lijks ontvouwd, of hij werd overspoeld door een golf van kritiek. „Een fantasie, een mengeling van technologische wensdro men en een warrige strategie" oordeelde de bekende Ameri kaanse columnist Anthony Le wis in de New York Times. Volgens Frank Barnaby, voor heen directeur van het Zweed se vredesinstituut SIPRI en te genwoordig buitengewoon hoogleraar aan de VU te Am sterdam, maken de activiteiten in de ruimte een oorlog op van de Amerikaanse regering luiden volgens critici een nieu we wapenwedloop in tussen de VS en de Sovjet-Unie, maar nu in de ruimte. De Nederlandse brigadegene raal G.C. Berkhof moet zuch ten als hij die opvattingen hoort. „Ik houd niet zo van be grippen als wapenwedloop", zegt hij. „De aandacht voor de ruimte behoort tot de techni sche ontwikkelingen van deze tijd. Dat gaat nu eenmaal zo. Auto's en computers worden beter, wapensystemen ook. Wie zich er tegen verzet pro beert ontwikkelingen te stop pen, die niet te stoppen zijn. Als je een bepaalde kennis in huis hebt, dan gebruik je die. Maar dit even terzijde. Veel belangrijker is naar mijn me ning dat we aan het begin staan van de ruimte-eeuw. Het economisch gebruik van het heelal zal de komende jaren sterk toenemen. Voor de lan den die daaraan meedoen ont staan nieuwe veiligheidsbe hoeften. Die zouden we in goe de banen moeten leiden: door middel van onderhandelingen trachten de stabiliteit te hand haven". met de opvatting, dat het in de ruimte plaatsen van stralings wapens tegen vijandelijke ra ketten een verstoring betekent van het machtsevenwicht, waardoor een oorlog tussen Oost en West dichterbij komt. „Deze technieken vormen geen beslissende technologi sche doorbraak aan Ameri kaanse zijde. We moeten niet vergeten dat de Sovjet-Unie op dit terrein al zeer ver is gevor derd, op een aantal punten verder dan de VS. Daarnaast mogen we niet uit het oog ver liezen dat de grootte van de raketten en het aantal satellie ten op zich niets veranderen aan waar het uiteindelijk om draait: het conflict hier op aar de. Het is niet zo dat een even tuele oorlog beperkt blijft tot mooi vuurwerk in de ruimte. Het is het begin of het gevolg van een strijd op de wereld. Ik denk daarom dat er wel onge looflijk grote belangen in het geding moeten zijn, wil het ooit tot een directe confronta tie komen. De komst van wa pens in de ruimte brengt zoiets niet dichterbij". Berkhof: Satelliet-defensie helpt kern- afrde zowel waarschijnlijker als nog vernietigender dan een niet de wereld uit". 3} er is een afkorting van SaJ fit Amplification by I®-; nulated Emission of 'i\ liation. In het Ki derlands betekent dat jjj chtversterking door Stimuleerde uitzending 13$} straling". een laser worden 1 en met behulp van een ingewikkelde techniek „opgepompt", waarna zij een enorme hoeveelheid licht produceren, die via spiegels in een evenwijdige bundel naar buiten wordt geleid. Die bundel is de kernoorlog al is. De plannen laserstraal, die ook in het gewone leven van alledag al veel toepassingen kent: bij operaties in het ziekenhuis, als meetinstrument in de bouw, als metaalsnijder in de industrie, in de compact-disc en in het leger als modern Oorlog niet dichterbij De generaal is het niet eens vuurgeleidingssysteem. Het gaat hier echter om lasers met een beperkt vermogen, dat onvoldoende is voor de taak die het laser-wapen volgens de nieuwste militaire strategieën in de toekomst moet gaan vervullen. Kernwapens niet weg Sommige tegenstanders van de Amerikaanse plannen noemen ze „uitermate provocerend voor de Sovjet-Unie". Vele an deren stellen daarentegen dat de Russen zeer wel in staat zijn zelf een dergelijk systeem in de ruimte te brengen. Maar mochten ze daar niet in slagen, dan is president Reagan, zo verklaarde hij eergisteren, mo gelijk zelfs bereid de wapens aan de Sovjets ter beschikking te stellen. Wat heeft hij daar mee voor? Volgens generaal Berkhof is die opmerking bedoeld om de Russen „te schofferen". „Het is eigenlijk een dodelijke opmer king. Hiermee wordt de in druk gewekt dat de Sovjet- Unie op dit terrein een onder geschikte positie inneemt. En dat komt in het Kremlin hard aan. De Sovjets zouden zo'n aanbod natuurlijk nooit kun nen accepteren. Ik weet ook niet of het wel zo verstandig was het op deze manier te brengen. Je jaagt er de Sovjet leiders mee de bomen in en die zijn in dit geval erg hoog". In de kritiek op de plannen van de Amerikaanse regering wordt er steeds op gehamerd, dat er nooit sprake zal kunnen zijn van een ondoordringbare satelliet-defensie. Aan beide zijden staan tienduizenden kernraketten op elkaar ge richt. Zelfs al zou zo'n ruimte systeem er in slagen vijfenne gentig procent van de aanstor mende raketten te vernietigen, dan is de resterende vijf pro cent voldoende om de aarde te vernietigen. „Geen enkel sy steem werkt honderd procent" is het commentaar van Ber khof. Hij gelooft daarom niet in het hoopvolle toekomst beeld van president Reagan, dat de satellieten de kernwa pens op den duur overbodig zullen maken. „Politici liegen niet, maar spreken ook nooit de hele waarheid. Ik denk niet dat je de kernwapens kunt afschrij ven. Zelfs al zou je dat willen: de kennis blijft bestaan. En denk eens aan de onderzeeërs, die een niet gering deel van de vernietigingskracht met zich mee voeren. We kunnen die dingen niet opsporen als ze on der water zitten. Zij blijven een niet uit te schakelen drei ging". „Wel is het volgens mij mogelijk dat het accent van de kernwapens naar andere ter reinen wordt verschoven, maar helemaal weg, dat zie ik niet. Wat dan het specifieke nut is van het nieuwe sy steem? Dat is er eigenlijk niet. Het gaat om een niet te stop pen verbetering. Als de ene partij iets kan, dan moet de ander het ook kunnen. Of de satellieten-defensie ook van invloed zal zijn op de omstre den raketten voor de middel lange afstand? Jazeker, maar dat komt pas aan de orde als we er technisch toe in staat zijn de grote raketten uit te schakelen. En zover zijn we nog niet". Afschuwelijke schade Een oproep aan de regering Reagan om met de Russen rond de tafel te gaan zitten in een poging de bewapening in de ruimte alsnog aan strenge regels te binden, geeft gene raal Berkhof niet veel kans. „In het verleden zijn die ge sprekken er wel geweest, maar zonder resultaat. Je houdt natuurlijk het probleem dat een land een voorsprong niet uit handen wil geven. Daarnaast moeten we beden ken dat de huidige Ameri kaanse plannen voor een groot deel een antwoord zijn op de enorme Russische voorsprong op bijna alle andere militaire terreinen. En dan nog dit: die ruimtewapens zijn niet minder ellendig dan de overige. Je kunt ze misschien beter rich ten, maar de schade die ze aanrichten is nog steeds af schuwelijk". JOS TIMMERS HAAG De Ame- ïanse president Ronald i, 43 jaar na zijn rol !e western „Santa Fé nog een keer als j^jnster. Nu echter als een -ïnce-fictionheld, in een eld waarin spionage- illieten het verken- iwerk doen en het iboypistool is vervan- door laser- en andere hoogwaardige jens. Dat is het beeld bij sommigen is blij- hangèn, sinds de ge in de VS vorige door hun president wieden opgeroepen tè )en bij het ontwikke- van een geheel nieuw lensysteem. uiteindelijke bedoeling an is op NAVO-landen uurde Russische raketten 8®|ens de vlucht onschadelijk uinnen maken. Ondanks kritiek op deze ideeën elen weinigen er aan dat 95#meeste plannen op den ,fi technisch uitvoerbaar zijn. „Het onderzoek is °5$chien al veel verder dan opdenken", zegt een deskun- Ijjfe. De nieuwe plannen van 1 Amerikaanse regering be igen iets dat wij eigenlijk 'isten: de wereld staat op Trempel van de ruimte- ooyrschot ^•Jde voorbije twintig jaar hebben de beide supermach ten, met name door het mas saal omhoog schieten van sa tellieten,-al een stevig voor schot genomen op de komende ruimte-eeuw. Van alle kunst manen die rond de aarde cir kelen heeft meer dan de helft een militaire functie: spionage, navigatie en communicatie. Zij vormen de hoeksteen van de moderne defensie. Wanneer enkele satellieten worden uit geschakeld betekent dat een enorme klap voor de in ons geval westerse verdediging. Het is dus niet zo vreemd dat zowel de Verenigde Staten als de Sovjet-Unie zoeken naar mogelijkheden om vijandelijke satellieten uit te schakelen. Voor 1985 zal de Amerikaanse luchtmacht proeven nemen met het zogenaamde ASAT- wapen, dat vanuit een F-15 ge vechtsvliegtuig kan worden afgeschoten. Een nadeel van dit wapen is echter dat het al leen de in een lage baan om de aarde draaiende Russische foto- en verkenningssatellie ten kan treffen. De veel hoger cirkelende waarschuwings- en communicatiekunstmanen blij ven buiten schot. Dit gegeven én de vrees dat de Sovjet-Unie binnen afzienbare tijd in staat zal zijn Amerikaanse satellie ten vanuit de ruimte aan te vallen, vormen belangrijke drijfveren achter de nieuwe Amerikaanse plannen. De VS hebben hun zinnen gezet op de allermodernste wapensyste men. Dat zijn de zogenoemde stralingswapens, gebundelde energiestromen die met licht snelheid op hun doelen af schieten. Is een dergelijke bundel eenmaal gericht, dan is er geen ontkomen meer aan: in een fractie van een seconde wordt het doelwit getroffen door een plotselinge hitte en een figuurlijke mokerslag. Op grond van de huidige techni sche kennis kan zo'n doelwit alleen maar beperkt zijn. Des kundigen zetten er grote vraagtekens bij of de stralings wapens ooit als massa-vernie tigingswapens kunnen worden gebruikt. Vooralsnog lijkt het onmogelijk dat de dodelijke stralen op grotere gebieden op aarde worden gericht. De bekendste van deze stra lingswapens is de hoge-ener- gie-laser, een laserstraal (zie kadertje) met een sterk door dringend vermogen. Met dit wapen zijn in de Verenigde Staten al verschillende proe ven genomen. Deze laser heeft als nadeel dat er een redelijke afweer tegen mogelijk is, bij voorbeeld door het doelwit spiegelend te maken, zodat de laserstraal afkaatst. Tegen twee andere vormen van stralingswapens, waarvan de ontwikkeling overigens nog heel wat minder ver is gevor derd, valt veel minder te doen. Bij de gebundelde microgolven moet men denken aan een wa pen, dat werkt als een soort versterkte magnetron-oven. In een magnetron-oven kunnen etenswaren in korte tijd wor den verhit. Wanneer de bun del van het microgolven-wa pen op een doelwit wordt ge richt, kan dat doelwit worden vervormd of zelfs wegsmelten. Het derde stralingswapen is het zo genoemde atomaire deeltjes-wapen, waarbij elek trisch geladen deeltjes met grote snelheid op een doel jlSKE EN WISKE HET BRETOENSE BROERTJE Jd IdtCJl ut itülitp vcfflon Ddt id! net djmid mindtr mar mhen' worden afgevuurd. De afstand die met dit wapen kan worden overbrugd zou niet zo groot zijn, maar de uitwerking is te vergelijken met die van een blikseminslag. Voor deze stralingswapens, nu nog het laserwapen maar in de toekomst ook de. microgolven en de atomaire deeltjes, moet in eerste instantie gedacht worden aan toepassing op aar de. Bekend is dat in de Vere nigde Staten al verschillende {>roeven zijn genomen met een aserkanon, dat kan worden ingezet tegen anti-tankraket ten en mogelijk ook als lucht afweer voor bijvoorbeeld grote vliegdekschepen. Pas op de langere termijn kun nen dergelijke stralingswapens worden geplaatst in hun „idea le" werkterrein, de ruimte. Daar zijn ze over afstanden tot 10.000 kilometer te gebruiken. Eerst om vijandelijke satellie ten aan te kunnen pakken, daarna en daar had presi dent Reagan het in zijn toe spraak met name over om vijandelijke kernraketten vroegtijdig onschadelijk te kunnen maken. Nog verder weg in de toekomst, zeker na het jaar 2000, ligt de mogelijk heid dat satellieten recht streeks doelen op aarde aan vallen. Voor het zover is zal men ech ter enorme technische proble men moeten oplossen, zoals het opwekken van de benodig de energie, het verkleinen van de stralingsbron, het beheer sen van de reacties en het nauwkeurig richten over gro tere afstanden. Hoeveel jaar de onderzoekers nog nodig hebben valt niet te zeggen. Maar de deskundigen zijn er van overtuigd, dat uit werking van de plannen tech nisch mogelijk is. De weten schap is immers veel vaker met onmogelijk gedachte op lossingen gekomen. Deze ontwikkeling komt niet uit de lucht, zo u wilt uit de ruimte, vallen. De regering Reagan heeft er nooit een ge heim van gemaakt dat het heelal naar haar mening moet worden benut voor een verbe tering van de westerse defen sie. „Wie de ruimte beheerst, heeft tevens het aardopper vlak in zijn macht" heeft on derminister van defensie Sti vers gezegd. Ruimte-operaties voegen een nieuwe dimensie toe aan de Amerikaanse militaire moge lijkheden, waarbij de space shuttle een zeer belangrijke rol speelt. Om een voorbeeld te noemen: door de komst van het ruimteveer kost het in de ruimte brengen van een satel liet nog maar een tiende van het oorspronkelijke bedrag. Van de vluchten van het ruimteveer die tot 1994 staan gepland is meer dan een derde Als het Pentagon zijn zin krijgt, Amerikaanse ruimtestation. afgehuurd door het ministerie van defensie. Daarna zal het Pentagon de beschikking heb ben over een eigen ruimte veer. We hebben het tot nu toe met name gehad over de Ameri kaanse inspanningen, maar duidelijk zal zijn dat de Sovjet- Unie zich op dit terrein niet onbetuigd laat. De regering Reagan haalt geregeld de voorpagina's met alarmerende uitspraken over de Russische vorderingen. Zij zouden aan het eind van de jaren tachtig een eerste ruimtelaser in een baan om de aarde kunnen brengen en in de jaren negen tig in het bezit zijn van laser wapens tegen Amerikaanse in tercontinentale kernwapens. Bekend is dat met name de technische kennis op het ter rein van het atomaire deeltjes wapen ver is gevorderd. In hoeverre de overige berichten juist zijn is niet te achterhalen, maar het is duidelijk dat de militarisering van de ruimte ook in de Sovjet-Unie hoge prioriteit heeft. „Star wars" dichtbij Het is moeilijk te voorspellen hoe het er over pak-weg twin tig jaar in de ruimte uit zal zien. In de discussie wordt bij voorbeeld nogal eens vergeten dat het Russische ruimtesta tion Saljoet al jarenlang rond de aarde draait. Het is zeer on waarschijnlijk dat de Saljoet geen militaire functie heeft. Als het Pentagon zijn zin krijgt, zullen de Sovjets nog voor 1990 gezelschap krijgen van een Amerikaans militair ruimtestation. Volgens sommi ge deskundigen zullen zowel de VS als de Sovjet-Unie bin nen vijf jaar een laserkanon in de ruimte plaatsen. Over de kosten van dergelijke operaties lopen de meningen sterk uiteen. In de periode tot 1990 zou het ruimteprogram ma de VS tussen de 35 en 120 miljard dollar kosten. In de voorbije decennia zijn verschillende verdragen geslo ten, waarin grenzen worden gesteld aan de militarisering van de ruimte. Maar die ver dragen zijn gebaseerd op de stand van de technologie op dat moment en daarom niet in staat de nu voor de deur staan de ontwikkelingen te stoppen. Bovendien is het zeer twijfel achtig of beide supermachten er iets voor voelen die akkoor den bij te stellen. Wanneer men er niet in slaagt het mili tair gebruik van de ruimte on der controle te brengen, dan is het tijdperk van „Star Wars" veel dichter bij dan de mees ten van ons nu nog denken. dan zullen de Sovjets nog voor 1990 gezelschap krijgen van dit CDA wil informatie over buiten schilderwerk DEN HAAG De CDA-frac- tie in de Tweede Kamer heeft de regering meer informatie gevraagd bij de eventuele uit breiding van de aftrekbaar heid van groot onderhoud van het buitenschilderwerk. In het bijzonder wil de fractie wor den ingelicht over de budget taire gevolgen van die uitbrei ding. Een en ander blijkt uit het voorlopig verslag van de fractie over de door de rege ring voorgestelde regeling. De fractie stelt zich op het stand punt dat de tijdelijke verrui ming van de aftrekbaarheid slechts is te billijken vanuit de te verwachten effecten daar van op de werkgelegenheid in de bouwnijverheid. ledereen weet dat een sigaret met weinig teer en nicotine niet overloopt van smaak. Kortom je rookt wel heel licht, maar je hebt geen smaakvoldoe- ning. Gelukkig is die tijd voorbij want nu is er ST. MORITZ SPECIAL. De enige lichte sigaret met dat prettige gevoel van een echte sigaret. En de truc zit in het filter. Het revolutionaire Astra filter laat het aroma perfekt door en in kombinatie met het cycloon effekt krijg je daardoor een uitstekende smaak. De smaak van ST. MORITZ SPECIAL, de enige sigaret met het Astra filter. HOE WERKT HET ASTRA FILTER EN WATISHETCYCL00N EFFEKT? jrfy/ Het Astra filter is hetemge yy/ filter dat gebruik maakt van aërodynamische principes. Het filtert de rook, laat het aroma door, en zuigt lucht aan via aparte kanaaltjes. Doordat de lucht met een grotere snelheid in de mond komt dan het aroma, ontstaat er een werveling... het cycloon effekt! En dat cycloon effekt zorgt ervoor dat alle smaakpapillen in uw mond kunnen genieten van ST. MORITZ SPECIAL. Een revolutionaire vinding waaraan drie jaar onderzoek is voorafgegaanEn die u beslist moet proberen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 17