iljoenen Fransen moeten In eigen land met vakantie Extra op Keukenhof: Freesiorlrissmhow. Tweede ruimteveer klaar voor vertrek „Verborgen openingen" in tussenvoorstel Reagan buitenland ADM gaat European Gateway repareren Arafat verwerpt Amerikaanse Tedesvoorstellen fietdac Souomxi DONDERDAG31 MAART 1983 PAGINA 15 }nzekerheid over reis paus VATICAANSTAD Het Italiaanse ersbureau ANSA heeft gisteren ge- ,eld dat paus Paulus Johannes II aan >t eind van dit jaar een bezoek wil „.engen aan zuidelijk Afrika. Zijn reis Jaar dat gebied zal worden onderbro ken voor een bezoek aan Libanon, al dus ANSA. Het bericht werd ontkend door een hoge functionaris van het Vaticaan. De herswoordvoerder van het Vaticaan wilde echter geen commentaar geven. Volgens ANSA zal de paus een kort be- fk brengen aan Beiroet, waarna hij .jrreist naar Zimbabwe, Lesotho en indere buurlanden". Plan voor archeologisch park in Rome in ijskast ROME Een plan voor groot scheepse opgravingen naar monu menten uit de Romeinse keizertijd en de inrichting van een archeolo gisch park in het centrum van Rome is in de ijskast gezet. Minister van cultuur Nicola Ver- nola zou tot de slotsom zijn geko men dat het project van het linkse stadsbestuur onvoldoende is on derzocht en dat er geen geld voor de uitvoering is. In januari had de communistische burgemeester Ugo Vetere bekendgemaakt dat deze lente met het werk zou worden begonnen en dat het tegen het jaar 2.000 zou zijn voltooid. Niet bang voor spin De 8 jaar oude Jacqueline bewijst hier dat ze niet bang is van spinnen door een Tarantula over haar hoofd te laten lopen. Dat gebeurde gisteren tijdens de opening van het nieuwe reptielenhuis in Chessington Zoo In Engeland. Mugabe wil onderzoek naar wreedheden HARARE De Zimbabwese premier Mugabe heeft een onderzoek gelast naar de beschuldigingen van Zimbab wese roomskatholieke bisschoppen dat regeringstroepen in Matabeleland wreedheden tegenover burgers zou den hebben begaan. „Als de aantijgingen op waarheid blij ken te berusten dan zullen de schuldi gen worden gstraft" zo zei Mugabe gisteren. De naar Groot-Brittannie uitgeweken oppositieleider Joshua Nkomo had in Londen op een onder zoek aangedrongen waaraan verte genwoordigers van alle partijen uit het parlement zouden deelnemen. Groenen niet bij beëdiging regering BONN In de Westduitse Bondsdag is gisteren de tweede regering beëdigd van kanselier Hel mut Kohl. De Groenen lieten bij deze plechtig heid verstek gaan uit protest tegen de plannen van de regering nieuwe raketten te plaatsen in West-Duitsland als het wapenoverleg tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie geen resul taat oplevert. Op het moment dat de beëdigingsplechtigheid begon stond Petra Kelly, een van de leiders van de Groenen, op om samen met de overige 26 andere Groene Bondsdagleden de zaal te verlaten. Als reden van deze demonstratieve daad voerden de Groenen aan dat de aspirant- -ministers bij de eedsaflegging moeten zweren de Duitse belangen te verdedigen, terwijl zij an derzijds van plan zijn eventueel nieuwe raket ten te stationeren op Westduits grondgebied. Referendum in Z-Afrika over hervormingen KAAPSTAD De Zuidafrikaanse premier. Pieter Botha, heeft gisteren een referendum aangekondigd waarbij de 4.5 miljoen blanken zich mogen uitspreken over de constitutione le hervormingsplannen van zijn regering. Botha zei dat het referendum „op een gepast tijdstip" zal plaatsvinden. Eerst zal het parlement zijn oordeel moeten geven over de plannen om kleurlingen en In diërs politieke zeggenschap te geven. Dat zal zich „zo snel mogelijk na Pasen" over de voorstellen buigen. Botha's plannen voorzien in de invoering van een parlement van drie kamers, een voor de blanken, een van de kleurlingen en een voor de Indiërs. De zwar te meerderheid blijft uitgesloten van enige politieke zeggenschap. CAPE CANAVERAL Het tweede Amerikaanse ruimteveer, Challenger, staat klaar om op 4 april van het Kennedy ruimte vaartcentrum in Florida te vertrekken voor een verblijf van vijf dagen buiten de dampkring. De vier leden tellende be manning zal daar een for se verbindingskunstmaan (gewicht ruim 17.000 kilo) neerplanten, die van es sentieel belang is voor toekomstige ruimtetaken. Twee astronauten zullen een ruimtewandeling maken. Het was aanvankelijk de bedoeling dat de Challenger al op 27 ja nuari zou vertrekken, maar wegens technische probelemen moest de lancering steeds weer worden uitgesteld. Voor dit jaar staat een ambitieus pro gramma van vijf lanceringen op het programma, waaronder die van een internationaal we tenschappelijk ruimtelaborato rium. De kosten van het pro gramma bedragen veertien miljard dollar (38 miljard gul den), waarvan NASA in de toekomst via de commercie iets hoopt terug te zien. Juist met het oog op die commercië le belangen is de projectleiding er alles aan gelegen dat alle vijf vluchten inderdaad in 1983 plaatsvinden.. De vlucht van de Challenger, kosten 266 miljoen dollar (718 miljoen gulden), is tot dusver de meest gecompliceerde van het ruimteveerprogramma. Dit ruimteschip is ten opzichte van het eerste ruimteveer, de Columbia, sterk verbeterd. Het weegt 1.128 kilo minder en zijn motoren zijn veel krachti ger. Ook de ruimtepakken voor de astronauten zijn ver beterd. 'ARIJS/AMSTERDAM - Raakt Frankrijk in de omer overvol door de mstreden maatregel van je regering-Mitterrand te en „de vakantie in het uitenland" of valt het al- emaal wel mee? Gaan in- erdaad negen miljoen 'ransen straks niet meer iet land uit omdat ze niet eel geld meer op vakan- ie mogen nemen? 'ranse experts op toeris- sch gebied antwoorden aarop met ,ja" en in Ne- erlandse badplaatsen als cheveningen, Katwijk en oordwijk is men er bang oor. Het Franse ver- eersbureau in Amster- am laat echter andere ïluiden horen. „Het zijn aar geruchten, verspreid oor de Franse reisbu reaus, om druk op de re gering uit te oefenen". Sinds 29 maart mogen Fransen in een jaar niet meer dan 2000 franc (750 gulden) aan devie zen uitvoeren, naast zo'n 400 gulden in Franse valuta per reis. Dat laatste is al een con cessie van de regering, die on der druk van de protesten werd gedaan. Zakenlieden mo gen op hun buitenlandse rei zen gebruik maken van kre dietkaarten. Intussen houden de protesten echter aan. Protesten die af en toe wel erg ver gaan. „Hier be gint de Goelag" staat er op en kele bordjes bij grensposten. En er zijn ook mensen die be weren dat de Berlijnse Muur niets is in vergelijking met wat Mitterrand de Fransen nu voorschotelt. Gisteren was er, op initiatief van de reisbu- reau's, die als gevolg van de maatregelen 18.000 mensen zeggen te moeten ontslaan, een protestdemonstratie. Maar ook de media noemen de protectionistische maatregel „een psychologische blunder". Het linkse ochtendblad Le Ma- tin heeft het over „een flater". Politieke deskundigen denken dat de maatregel, die volko men onverwacht kwam en als een bom is ingeslagen, de grootste fout is die de regering had kunnen maken. Ook bin nen de regering zelf schijnt er onenigheid over deze beste dingsbeperking en beperking van de bewegingsvrijheid te zijn. Deviezenboekje De Franse banken mogen per jaar niet meer dan zo'n 750 gulden per Fransman aan bui tenlandse deviezen leveren. Er komt op 2 mei een speciaal de viezenboekje, met pasfoto (zelf betalen!), en sinds dinsdag is de controle aan de grenzen verscherpt. Mensen die gepakt worden lopen risico op een zeer forse (tot vijf keer het in- beslaggenomen „overschot") boete en zelfs celstraf. Maar kan de Franse douane contro leren of mensen niet gewoon francs naar het buitenland meenemen en daar omwisse len? Directeur J. Kort van de Franse Toeristen Service (FTS) in Amsterdam betwijfelt dat. „Maar het werkt wel pre ventief, heeft een psycholo gisch effect. De mensen wor den gewoon een beetje bang- gemaakt, en ze willen het risi co dan niet lopen. „Met als ge volg dat dan het geld in Frankrijk blijft, hetgeen de bedoeling van Mitterrand is", zegt A P Nieudorp, adjunct-di recteur van de Haagse (en Scheveningse) VVV. Hij denkt dat het zover niet komt. „De controle is erg moeilijk, zo niet onmogelijk, je kunt Frankrijk niet dichtstoppen". )ud-SS'ers lerdenken nachtsovername litler den, opgevallen dat de presi dent niet meer expliciet sprak over de oudere Russi sche SS-4- en SS-5-raketten. Daarvan bestaan er ongeveer 300 en het is onduidelijk in hoeverre de inmiddels ge plaatste 351 SS-20-raketten (die elk drie kernkoppen hebben) de oudere Russische Eurorakettenmacht uitbrei den dan wel vervangen. „We kunnen ons nu concentreren op de SS-20 en dat kan het gesprek vereenvoudigen", al dus een zegsman van het Witte Huis. President Reagan herhaalde in zijn acht minuten durende verklaring dat het laatste Russische voorstel om het aantal SS20-raketten in het Europese deel van de Sovjet Unie te beperken tot hetzelf de aantal raketten (162) dat de onafhankelijke kern machten van Frankrijk en Engeland in stelling houden, niet serieus genomen kan worden. „Dat zou de Sovjets in Europa alleen al bijna 500 kernkoppen doen behouden en nog eens honderden in het Verre Oosten, terwijl wij op nul moeten blijven staan", aldus de Amerikaanse presi dent. Hij zei dat de Russen bij aan vaarding van dit voorstel meer SS20-raketten zouden blijven bezitten dan ze er hadden toen 18 maanden ge leden de onderhandelingen in Genève van start gingen. „Hun weigering met een ernstig alternatief voor onze nuloptie te komen is een bron van diepe teleurstelling voor ons allemaal. Maar ik ben niet van plan om deze schaduw de onderhandelin gen in Genève. onze zoek tocht naar vrede, te laten verduisteren", aldus Reagan. Hij noemde zijn tussenvoor stel, dat zoals verwacht geen concrete aantallen bevatte, een „serieuze eerste stap" naar volledige opheffing van alle INF-wapens in oost en west. Frankrijk kreeg in 1982 46 miljard gulden uit toerisme binnen en de Fransen gaven 34 miljard in het buitenland uit. Dat laatste getal gaat nu natuurlijk omlaag, maar het eerste waarschijnlijk ook: Als er inderdaad zoveel Fransen thuisblijven raakt „La France" 's zomers propvol en dat vin den toeristen doorgaans niet zo aantrekkelijk. Bovendien kan er in het buitenland onvrede ontstaan over de Franse maat regel die protectionistisch en eenzijdig is en andere landen schaadt. Het vertrouwen in Frankrijk kan een knauw krijgen. Maar directeur Hollande van het Franse Verkeersbureau in Amsterdam ziet het allemaal zonniger in: „Frankrijk blijft aan de top, lage prijzen (die overigens onlangs weer om hoog zijn gegaan na de devalu atie), dicht bij huis. De Hol landse touroperators hebben voor de zomer al gereserveerd. En het bedrag dat de Fransen mee mogen nemen is nog zo laag niet. Vergeet niet, dat het reisbedrag er bij georganiseer de reizen niet in zit. Boven dien, een Fransman is vin dingrijk, die vindt er wel wat op. Hij zou bijvoorbeeld in de zomer zijn woning kunnen ruilen met die van een buiten lander die naar Frankrijk wil. Maar dat mag u niet opschrij ven". Den Haag kreeg in 1982 een kleine 20.000 Fransen (inclu sief de 5000 van Schevenin- gen) op bezoek, de badplaatsen Katwijk en Noordwijk (veel) minder. De Haagse VVV (en ook de Stichting Scheveningen Bad) is niet zo bang voor min der Franse bezoekers, maar die van Katwijk wel. Katwijk vreest dat de Fransen vooral op hun tweede (korte) vakan tie zullen bezuinigen. „En Ne derland is, ook al door het bol- lenseizoen, ideaal voor een tweede vakantie". De Franse reisbureau's organiseerden deze week een grote demonstratie tegen de maatregel van de regering-Mitterrand om de uitgaven van Franse toeristen in het buitenland drastisch te beper ken. (Van onze correspondent Gerard Kessels) ONN Ongeveer dui- ïnd oud-SS'ers zullen tij de Pinksterdagen :n bijeenkomst houden Bad Hersteld in de uitse deelstaat Hessen. levreesd wordt dat de 6'ers bij die gelegenheid de lachtsovername door Hitier, li 50 jaar geleden, op hun Igen wijze zullen gedenken. •Jerwacht wordt dat neo-na- l«Vs uit heel Duitsland naar ^ad Hersteld zullen komen Hh de slotmanifestatie van C oud-SS'ers bij te wonen. 1e SS'ers maakten deel uit an de zeer beruchte divisie |<eibstandarte Adolf Hitler". Ie divisie, bestaande uit toe- iwijde nationaal-socialisten, [lid als een soort persoonlijk jendom van Hitier. Tien lang ontmoetten de „alte imeraden" elkaar in Nas- aan de Lahn. Onder ik van steeds fellere pro- in kregen ze daar van de leente geen ruimte meer. bds 1979 komen ze nu jaar- lis in de Stadshal van Bad fersfeld bijeen. Vorig jaar otesteerden 1.800 mensen het Hessense kuuroord. Kt jaar worden nog meer "ttonstranten verwacht. De sleepboot Titan van het bergingsbedrijf Wijsmuller is vanmiddag met de geborgen veerboot European Gateway in Amsterdam aangekomen. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Het wrak van de zwaar gehavende Britse vrachtveerboot European Ga teway (4.263 ton) van de rede rij Townsend Thoresen, dat in de voorbije weken door de Ne derlandse maatschappij Wijs muller geborgen werd, zal uit voerig gerepareerd worden door de firma ADM. Het schip is vanmiddag in Amsterdam aangekomen. De beslissing, om de European Gateway naar Amsterdam te slepen, werd pas gisterenmor gen genomen. In tegenstelling tot de Oostengelse haven Har wich, die zeer hoge financiële eisen stelde voor de reparatie, veroorzaakte ADM voor de ei genaars en verzekeraars geen enkel probleem. De European Gateway, waarin afgelopen jaar in december zes mensen omgekomen zijn tij dens een aanvaring met een andere Britse veerboot, werd door de sleepboten Titan en Gelderland van Wijsmuller naar Amsterdam gebracht. (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON Poli tiek Washington rekent op een aanvankelijke af wijzing door de Sovjet- Unie van het „interim- voorstel" inzake Euro-ra ketten dat president Reagan gisteravond offi cieel bekend heeft ge maakt, maar woordvoer ders van het Witte Huis wijzen op „verborgen ope ningen" in Reagans ver klaring, die de onderhan delingen in Genève uit het slop moeten halen. Zo zei de VS-president welis waar dat de nul-optie als Amerikaans voorstel op de onderhandelingstafel blijft liggen, maar hij maakte de erkenning van dat doel door de Sovjet Unie niet tot voor waarde om een tussentijds akkoord te sluiten. „Als het over middenlange-afstands- raketten gaat, zou het beter zijn om er helemaal geen te hebben, dan om er een aan tal te hebben. Maar als het er een aantal moeten zijn, dan is het beter om er een paar te hebben, dan om er veel te hebben. Als de Sovjets thans niet willen instemmen met een volledige afschaffing van dit type kernwapens, dan hoop ik dat zij tenminste wil len instemmen met een inte rimakkoord, dat het aantal beoogde Amerikaanse Pers- hing-II en kruisraketten be langrijk zal verminderen, in dien de Sovjet Unie haar aantal kernkoppen op mid- denafstandsraketten tot een gelijkwaardig niveau terug brengt", aldus president Hij bevestigde dat zijn onder handelaar in Genève, Paul Nitze, dit voorstel deze week aan diens Russische ge sprekspartner heeft overge dragen en dat de nu opge schorte onderhandelingen in Geneve op 17 mei aanstaan de weer doorgaan. Reagan herhaalde overigens dat de plaatsing van kruis- en Pers- hing-raketten eind van dit jaar gewoon volgens schema zal beginnen, tenzij een ak koord om deze wapens te verwijderen, dit onnodig zal maken. De president gaf daarmee aan dat ook een te voren gesloten interim-ak koord, geen uitstel hoeft te betekenen voor de opstelling van de eerste Navo-Euro-ra- ketten. Verder is in Reagans verkla ring die hij aflegde in het Witte Huis ten overstaan van de uitgenodigde ambassa deurs in Washington van alle veertien Europese Navo-lan- 1MASCUS De voorzitter i de Palestijnse bevrijdings- anisatie PLO, Jasser Ara- heeft het vredesplan voor Midden-Oosten van de erikaanse president igan gisteren verworpen. PLO-leider, die tot nu toe «ft gezegd dat het plan-Rea- •sitieve elementen bevat, rak in de Syrische hoofdstad imascus. Naar verwachting gaat hij bin nenkort naar Amman om daar met koning Hoessein het Ame rikaanse voorstel te bespreken. Hoessein speelt een belangrij ke rol in het plan van Reagan, dat uitgaat van Palestijns zelf bestuur op de westelijke Jor- daanoever in een verbond met Jordanië. Arafat kwam giste ren vanuit Koeweit in Syrië aan. Hij sprak ter gelegenheid van de zogenaamde „Dag van het Land". In 1976 werden tij dens deze jaarlijkse herden king zeven Palestijnsen dood geschoten in de door Israël be zette gebieden. In Israël en in de bezette ge bieden hebben Palestijnen op nieuw gedemonstreerd in ver band met de Dag van het Land. Israëlische militairen hebben 41 arrestaties verricht. Naast het boeiende 28 ha. grote voorjaarspark en het ruim 6.000 m2 bloemenfestijn in de kassen, is er van X t/m 4 april bovendien een kleur- en geurrijke freesia- en irissenshow in het Paviljoen. Dagelijks ujji.a..i.ui.i g.n van 08.00 tot 19.30 uur. I[MctMI:''1''"!'! j Keukenhof - in Lisse - is meer dan u denkt

Leidse Courant | 1983 | | pagina 15