Van actief in de luwte Minister Schoo wil strenge controle op hulp aan Suriname Lubbers zegt homobeweging steuntoe •en zwarte 'oos van lax Heymans ünnenland Sure regen ist natuur Meluwe aan Beurs over fietsvakanties Werkloosheid jonge „ingV' omhoog Preventief onderhoud is enige oplossing voor behoud van monumenten SPAREN MET DE PLUSREKENING: HOGE RENTE EN TOCH F 3.000,- PER MAAND VRIJ BESCHIKBAAR. ficidae Oowiant DONDERDAG 31 MAART 1983 PAGINA 13 „VDE Het verdwijnen de cantharel (een paddes- »!ensoort) en het korhoen op Veluwe zijn een direct ge- g van de zure regen die dit jied teistert. Dat zei ir. E. nders, voormalig opper- itvester van de Kroondo- inen, gisteren op een verga- ing van de milieugroep [>rd Oost Veluwe. Hij ver- :ht dat ook de andere flora fauna door dit verschijsel len worden aangetast. Bijna 313.000 leerlingen voor eindexamen ARNHEM Bijna 313.000 leerlin gen van mavo, havo, vwo en lbo ne men dit jaar deel aan de centrale schriftelijke eindexamens, die van 2 tot en met 18 mei worden gehouden. Hun aantal is in vergelijking met vo rig jaar ongeveer gelijk. Een en an der blijkt uit cijfers van het Centraal Instituut voor Toetsontwikkeling (Cito) in Arnhem, dat een belangrij ke rol speelt bij de totstandkoming van de examenopgaven en de ver werking van de resultaten. De groot ste groep examenkandidaten is af komstig van de mavo: ruim 120.000. AMSTERDAM Meer dan vijftig organisaties en bedrijven zijn verte genwoordigd op de eerste „Fietsva- kantiebeurs", die zaterdag 23 en zon dag 24 april in de Koopmansbeurs in Amsterdam wordt gehouden. Be langstellenden zullen daar van alles kunnen vinden dat met een fietsva kantie te maken heeft: binnen- en buitenlandse arrangementen, indivi duele mogelijkheden van Alaska tot Nieuw-Zeeland, van Frankrijk tot Scandinavië. Tevens wordt informa tie gegeven over fietsen, fietstassen, en lichtgewicht kampeeruitrustin gen, fietsaanhangwagentjes en reis verzekeringen. Gedetineerde eist overplaatsing via kort geding DEN HAAG De 28-jarige gedetineerde Th. R., die op het ogenblik in het huis van bewaring in Maastricht straffen uitzit we gens diverse misdrijven, heeft gisteren in kort geding in Den Haag geëist, dat hij zo snel mogelijk wordt overgeplaatst naar een andere inrichting. Volgens de advoca te van de gedetineerde, Mr. M. Kemme, moet haar cliënt in een penitentiar selec tiecentrum worden onderzocht op zijn huidige psychische gesteldheid. Vorige week had Th. R. gevraagd om een mens waardiger behandeling. Hij was dagen lang met de handen geboeid in een iso leercel geplaatst, nadat hij zijn cel bijna had gesloopt. DEN HAAG De werkloosheid onder jonge afgestudeer den van hogere economische, agrarische en technische scho len is vorig jaar gestegen. Een half jaar na de eindexamens stond 21,3% van de afgestudeerden als werkzoekende bij een arbeidsbureau te boek, 4,6% meer dan een jaar eerder. Daarbij was niet één ing(enieur) in de informatica. Wel stond meer dan 41% van de „ing's" in de tuin- en landschap sinrichting en in de tropische tuinbouw als werkloos inge schreven. In vier jaar is het aantal geregistreerde werkzoe kende jonge afgestudeerden bijna verviervoudigd. Wel ligt hier de werkloosheid met 21,3% lager dan het landelijk ge middelde van schoolverlaters, dat in november vorig jaar uitkwam op 34%. Trombose is vaak geen trombose AMSTERDAM Van de patiënten met verschijnselen van een trombo sebeen blijkt de helft tot zestig pro cent dit bij nader onderzoek niet te hebben. Als op grond van die ver schijnselen patiënten met ontstol- lingsmiddelen worden behandeld, dan gebeurt dat dus voor ongeveer zestig procent van hen ten onrechte. Dit is naar voren gekomen uit een nog lopend onderzoek van de onder afdeling Hemostase en Trombose van het Academisch Ziekenhuis bij de Universiteit van Amsterdam (AZUA). Uit het onderzoek is voorts gebleken dat trombosepatiënten ge middeld twee jaar worden behan deld, terwijl meestal een periode van drie maanden voldoende is. garden party japon van Heymans, gemaakt van be- rkte tule, waarbij een grote strohoed gedragen wordt. lSTERDAM Er zijn mensen, die elkaar constant vdringen om het nieuwste van het nieuwste te kun- beleven of te mogen ontvangen. De Amsterdamse uturier Max Heymans is in het geheel niet bang de tot te missen door onafhankelijk van nieuws een ei- weg te gaan. Als onconventionele, maar toch on- rvalste echte couturier, op wiens shows het tempo irgaans spontaan, maar volledig uit de hand loopt, rft hij ook best eens even om te zien naar vroeger. erbare herinneringen aan een te vroeg overleden vriendin, de kende mevrouw Lily van Pareeren. die jarenlang als lady 'aker optrad in zijn show. inspireerde hem tot een ongeloof- elegante creatie. Een zwarte cocktailjurk met aansluitend 'e en wijdgolvende rok. Zowel voor als achter heeft deze ja- een diep V-vormig décolleté. En als ontroerend detail was )fficil de la Couture op één schouder versierd met een zwarte de herinnering aan Chanel en Dior blijft levend in zijn rk door bepaalde stilistische details. Aan Chanel herinneren details die te zien zijn in enkele korte roze manteltjes, maar wel geheel verwerkt la Max. Dat betekent dan nooit wer- volgens een herhaal-recept, maar zoeken naar een specifie- en verfijnde variatie van de belijning. Korte manteltjes rei- i hier tot op de heup. Ze zijn voorzien van goed geplaatste pzakjes en keurig afgewerkte manchetten aan de mouwen, worden gedragen op een wijde rok. x Heymans werkt in deze zomercollectie van 1983 graag met kleur zwart. Door een wijd uitwaaierende plisseerok of een le zijden halsstrik zorgt hij echter steeds voor een speels ef- t. Op een zwarte japon wordt bijvoorbeeld een kort roze man ie met zwarte biezen gedragen. En gaat u naar het Ritz Hotel, liefst stijlvol in zo'n donker krijtstreep tailleur. Het jasje 't hier weer tot net over de taille, in de rok is het krijtstreep- in slankmakend verwerkt. De enige verrassing bij al die age schoolbordstrepenstof zijn grote parelmoerkleurige kno- is tevens heel internationaal georié'nteerd. Voor een bezoek een galerie adviseert hij echter toch nog steeds het bekende •naamd eenvoudige maar in de collectie van Max subtiel rzichtige zwarte jurkje. Naast de geklede ensembles en ja- nen liet Max Heymans enkele schitterende cocktailensem- zien, gemaakt van luxueus goud- en zilverbrocaat. Deze kelijk betoverende ensembles leken, zoals elke creatie van hand, niet overdreven glamerous, maar integendeel juist ui- nate plezierig draagbaar. het einde van de show kwam veelvuldig de kleur grijs te- Van vele tientallen grijs-zwarte shawls was een laag uitge- len avondtoilet met zeer wijde mouw vervaardigd en van ergrijze glanzende lurex werden er tal van avondjurken met wsluitend lijfje en wijde cirkelrok getoond in strapless-stijl voorzien van dunne. zgn. spaghettibandjes. En met deze rieke zilverachtige avondmode, kreeg deze unieke show van Heymans een waardige finale. PHI A BARUCH DEN HAAG Minister Schoo (Ontwikkelingssa menwerking) gaat de controle op de effectivi teit van ontwikkelings hulp flink opvoeren. Vooral het effect van de hulp aan Suriname wordt strenger gecontro leerd. De minister was dit al eerder van plan en de kritiek van de Algemene Rekenkamer op die controle heeft voor haar de doorslag gegeven. Er is nu een half miljoen gulden extra voor de inspectie be schikbaar gesteld. De Rekenkamer had ook aanmerkingen op de mana gement- en beheerstructuur, waarbinnen de ontwikke lingshulp aan Suriname wordt uitgevoerd. Ook dat aspect zal bij de effectiviteits controle worden betrokken. En er moet volgens Schoo ook een nieuwe en doelmati ger aanpak van de hulp aan Suriname komen. Zij zal daarvoor eisen opstellen. Schoo ziet geen relatie tussen de kritiek op het effect van de hulp aan Suriname en de recente opschorting van de uitvoering van de ontwikke lingsovereenkomst. De rege ring blijft van mening, dat eventuele hervatting van de hulp beoordeeld zal worden op basis van de situatie in Su riname: Het gaat dan om herstel van democratische verhoudingen, Minister Schoo persvrijheid en een onafhan kelijke rechtsgang. Boven dien zal de Surinaamse rege ring afstand moeten nemen van de gebeurtenissen van 8 december 1982, aldus minis ter Schoo. Toen werden 15 mensen door het regime- Bouterse vermoord. De totale hulp die Nederland sinds de onafhankelijkheid van Suriname volgens een afspraak verplicht is te geven bedraagt 3500 miljoen gul den. Na de gebeurtenissen op 8 december is de hulp overi gens opgeschort. In de rij voor Gijs van der Wiel Tijdens de druk bezochte af scheidsreceptie van de scheiden de directeur van de Rijksvoorlich tingsdienst, Gijs van der Wiel. in de Ridderzaal, kwamen veel prominenten hun opwachting ma ken. Onder hen ook tv-presenta- trice Mies Bouw man, die zich hier op de foto koste lijk amuseert met de scheidende voorlichtingschef. Brokx wil kamerverhuur bevorderen DEN HAAG Staatssecreta ris Brokx van Volkshuisves ting vindt dat gemeenten en woningbouwverenigingen meer kamers moeten verhu ren aan alleenstaanden. In een brief aan de gemeentebesturen schrijft de bewindsman, dat hij de jaarlijkse rijksbijdrage niet zal verlagen voor woningen die al per kamer worden ver huurd. Het ministerie van volkshuisvesting geeft de ge meenten en de woningcorpo raties elk jaar een financiële bijdrage in de kosten voor het beheer van hun woningen. Omdat de verhurende instan ties elk jaar op 1 juli een huur verhoging moeten opleggen, verlaagt het rijk deze bijdra gen eveneens jaarlijks. Brokx wil de bijdrage voor woningen die per kamer worden ver huurd niet verlagen, omdat gesplitste verhuur hogere kos ten met zich meebrengt (extra wastafels, deursloten en derge lijke voorzieningen). De huur opbrengst van in kamers ge splitste woningen is overigens wel hoger dan indien dat huis door één huishouden zou wor den bewoond. HEMELS 7o,\JOU \e HMfi MUIS eaxEN'rarT" f -TVjêe STRgTEM y&WBCWP") AMERSFOORT Het preventieve werk van de stichting Monumenten- wacht Nederland (SMN) is essentieel voor de kwali teit van het monumenten bestand. Niettemin blijft het accent van het monu mentenbeleid vallen op het geldverslindende res taureren, zo bleek giste ren tijdens de viering van het tienjarig bestaan van de SMN in Amersfoort. „Ik zou er geen bezwaar tegen hebben als twee kostbare mo numenten in elkaar zouden storten, mits ik het voor het herstel gereserveerde bedrag zou mogen gebruiken voor het onderhoud en kleine repara ties aan andere monumenten", aldus Wouter Kramer, ere voorzitter van de jarige stich ting. Dat zou inderdaad zoden aan de dijk zetten, want vol gens een van de sprekers kost het restaureren van een kleine kerk net zoveel als het onder houd van 4.000 andere kerken. Een stimulerend onderhouds beleid, waarbij het rijk bereid zou moeten zijn een voortrek kersrol te spelen, zal volgens de heer Mooibroek ook resul teren in een grotere verant woordelijkheid van de eige naars voor de instandhouding van hun bezit. Op basis van de rapporten, die monumenten wachters in Gelderland over 54 objecten hadden uitge bracht, hebben de eigenaars binnen twee jaar 400.000,- voor het verrichten van on derhoudswerkzaamheden op tafel gelegd, zonder daarvoor een cent subsidie als tegemoet koming terug te zien. Een te ken voor Rijskmonumenten- zorg, dat eigenaars van kostba re panden best in hun buidel willen tasten, al zij niet het ge voel hebben overal alleen voor te staan. Volgens Wouter Kramer, zon der wie er geen Stichting Mo numentenzorg Nederland zou zijn geweest, is er nog veel te doen. De stichting telt vierdui zend abonnees en heeft tot nog toe 16.000 inspecties verricht, waarmee 18 miljoen gulden aan restauratiegeld is be spaard. Dat is maar een schijn tje vergeleken bij het bedrag, dat kan worden verdiend als de 42.000 grote en kleine mo numenten in Nederland onder periodieke controle worden gesteld. Naar de mening van alle sprekers de enige manier om de monumentenzorg in ons land op niveau en betaalbaar te houden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Naast zijn lidmaatschap van de Tweede Kamer heeft oud-premier Van Agt inmiddels een aan tal andere functies aanvaard. Wel is het zo dat slechts één daarvan en dan nog zijdelings met politiek te maken heeft. Dat is het lidmaatschap van de Raad van Advies van de Stichting Vredes Politiek. Het gaat hier omn een organisatie die streeft naar tweezijdige ontwapening, in West én Oost dus. Voorts maakt heeft Van Agt nu, zosals bekend, zitting in het bestuur van het Foster Parents Plan. Het FPP treedt op als be middelende instantie voor mensen, die een kind in de derde we reld financieel willen ondersteunen. In die functie is hij de op volger van dr. Onno Ruding, de huidige minister van Financiën. Voor het FPP maakte Van Agt onlangs nog een reis naar Co lombia. Inmiddels heeft de oud-CDA-leider ook twee commissa riaten aanvaard, één bij het chemieconcern DSM en één bij het bouwbedrijf Wessels in Rijssen (Overijssel). Als kamerlid houdt Van Agt zich, zoals hij ook had aangekon digd, in de luwte. Hij komt niet zo heel vaak naar plenaire ver gaderingen en bezoekt vrijwel nooit een vergadering van één van de kamercommissies. Hij is dan slechts plaatsvervangend lid van een aantal commissies (Justitie, Politie, Economische Zaken, Rijksuitgaven en Financiën). Laatst vervulde Van Agt wel een spreekbeurt, in Aalten, maar dat was als invaller voor mevo- rouw Gardeniers („een vriendendienst"). Volgens ingewijden is het nog steeds de bedoeling dat Van Agt straks commissaris van de koningin wordt in Noord-Brabant. De huidige CdK, J. van der Harten, vertrekt daar per 1 juli. Van Agt heeft overigens niet gesolliciteerd naar dit ambt. Hij gaat ervan uit dat minister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) hem te gelegener tijd zal vragen, net zoals VVD-voorman Wiegel in 1981 het verzoek kreeg commisaris te worden van Friesland. In de Brabantse hoofdstad Den Bosch is overigens nogal wat kri tiek uitgeoefend op het feit dat „Den Haag" Van Agt al had aan gewezen als nieuwe CdK, terwijl de inspraakprocedure nog moest beginnen. ADVERTENTIE Wie spaart, heeft altijd geld achter de hand. U kunt dan makkelijker iets vervangen als 't stuk gaat Of toch iets kopen als 't maandbudget 't eigenlijk niet toelaat.'t Is natuurlijk wel zaak om verstandig te sparea Tegen een aantrekkelijke rente en liefst zonder 't geld vast te zetten. De Plusrekening is zo'n spaarvorm. De Plus rekening biedt u momenteel 5'/t% rente en u kunt toch 3000 gulden per kalendermaand zonder kosten over laten boeken naar uw postrekening. Alleen als u méér overboekt, wordt over het extra bedrag 1% kosten berekend. Bovendien heeft u met een Plusrekening al het gemak van het thuisbankieren. Als u vóór 17 april 1983 een Plusrekening opent met een minimum inleg van f 50,-, dan ontvangt u f7,50 premie. U moet 'tgeld dan minstens één maand laten staan. Een folder met alle informatie ligt op het postkantoor voor u klaar. f postgiro rijkspostspaarbank (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Premier Lubbers gaat met staatsse cretaris Kappeyne van de Coppello (Emancipatieza ken, waaronder ook het beleid ten aanzien van ho mofielen) proberen vaart te zetten achter de tot standkoming van de wet op de gelijke behandeling. Deze anti-discriminatiewet moet de gelijkberechtiging van homofielen regelen. Lubbers deed de toezegging gisteren in een gesprek met een delegatie van het COC, de vereniging tot integratie van homosexua- liteit, die hem en Kappeyne een rapport over het over heidsbeleid inzake homosexua- liteit aanbood. In dat rapport kraakt het COC dat beleid. „Homo's worden op alle fron ten nog achtergesteld". Lubbers beloofde in het VA uur durende onderhoud, dat op zijn verzoek plaatsvond, het rapport met aanbevelingen voor gelijke behandeling van homofielen aan alle ministe ries voor te leggen en te vra- fen om passende maatregelen, iinnen een half jaar wil hij het COC hierover verslag doen. Volgens een tevreden woord voerder van het COC onder schrijven Lubbers en Kappey ne de filosofie achter het rap port. „Keuzevrijheid ten aan zien van sexualiteit en samen levingsvormen zijn uitgangs punt voor het kabinetsbeleid en zullen dat ook zijn bij de wet op de gelijke behandeling die volgend voorjaar naar het parlement moet", aldus Lub bers.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13