Hoge kosten voor ambassadeurswoning in Paramaribo IOC: Nog geen gelijke behandeling homo's EENMALIGE LENTEAANBIEDING IN DRIE KLEUREN GOUD. tüA heeft meeste moeite met verlagen uitkeringen binnenland Experiment met communicatienet Frans Molenaar aan zwart verslingerd Ceidae Commit WOENSDAG 30 MAART 1983 PAGINA 9 Twintig jaar geëist tegen verdachte van vier moorden AMSTERDAM De officier van justitie bij de recht- >ank in Amsterdam, mr. J. van de Werf, heeft giste ren een gevangenisstraf van twintig jaar geëist tegen de 27-jarige Romeo Glenn B. uit de hoofdstad wegens viervoudige doodslag. wordt ervan verdacht in 1977 in Utrecht een Por- ugees echtpaar om het leven gebracht te hebben, in 980 de 56-jarige J.H.G. Tuytschaevers uit Amster- am en vorig jaar eveneens in Amsterdam de 78-jari- re mevrouw Pietertje Rupke. De verdachte ontkent let hem ten laste gelegde. De officier verklaarde dat Ie verklaringen van de verdachte „gonzen van de in- lonsequenties en rammelen van de leugens". Boven- lien bleek B. in het bezit van verschillende goederen ran de slachtoffers te zijn. De rechtbank doet op 12 pril uitspraak. Rechercheurs verdacht van verduistering AMSTERDAM Acht re- chercheurs van het politiebu reau IJ-tunnel in Amsterdam worden ervan verdacht be trokken te zijn bij de verduis tering van enkele tientallen pantalons, afkomstig van een gestolenb partij die door de re cherche in beslag was geno men. De verdachten zijn een brigadier en zeven hoofdagen ten, die inmiddels op één na door de rijksrecherche zijn verhoord. Drie van hen zijn inmiddels buiten functie ge steld. Heroïne soms giftig door versnijden ROTTERDAM De 30.000 heroïnege bruikers in ons land lopen dagelijks het risico vergiftigd te worden. Dat komt door de stoffen waarmee de heroïne is versne den. Voor een deel ontstaan verontreini gingen al bij de fabricage van de drug zelf. De gevolgen voor de gezondheid van versneden heroïne zijn moeilijk te over zien, omdat er nauwelijks onderzoek naar de versnijdingen wordt gedaan. Over heidsinstellingen vatten de risico's voor de gebruikers minder ernstig op dan de ver slaafden zelf. Dit blijkt uit onderzoek dat is verricht door een aantal chemiestuden- ten van de Rijksuniversiteit in Utrecht in samenwerking met de wetenschapswinkel van de Technische Hogeschool in Delft en de Rotterdamse Junkiebond (RJB). Besluit over opslag radio actief afval verhinderd ZIJPE Ongeveer tweehonderd demonstranten tegen de opslag van radio-actief afval op het ECN- -terrein in Petten (gemeente Zijpe) hebben gister avond door een bezetting van de raadszaal van Schagerbrug verhinderd, dat de gemeenteraads vergadering over die tijdelijke opslag doorgang kon vinden. Burgemeester J. Gutker besloot de vergadering af te gelasten. De actievoerders eisten dat de gemeenteraad van Zijpe nog geen besluit zou nemen over het voorstel van B en W, omdat dit een onjuiste voorstelling van zaken zou geven. Dat voorstel hield in akkoord te gaan met het voornemen van minister Winsemius (Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer) om gedurende een periode van vijf jaar radio-ac tief afval op te slaan op het terrein van het Ener giecentrum Nederland (ECN) in Petten. Attracties niet meer zo attractief AMSTERDAM Er zit weinig rek meer in het bezoek aan de attractiepunten in ons land. Het bezoek stabiliseert zich sinds 1G78, waarbij jaren met lichte stijgingen en met lichte dalin gen elkaar afwisselen. Dit is een van de conclusies van een on derzoek, dat het Nederlands Re search Instituut voor Recreatie en Toerisme (NRIT) in Breda in opdracht van de Gespreksgroep Dagrecreatie, „De Club van Elf", naar de betekenis van de dagattractiepunten in Neder land heeft verricht. Produktie valse marken ontdekt AMSTERDAM De Amsterdamse poli tie heeft met de aanhouding van twee mannen en het in beslagnemen van on der meer apparatuur, in de afgelopen da gen een einde gemaakt aan de vervaar diging van valse muntstukken van vijf (Duitse) mark. De operatie werd verricht in samenwerking met de rijkspolitie te Landsmeer. Het is voorzover de politie weet, de eerste keer, dat in Nederland de vervaardiging van valse muntstukken is ontdekt. De 34-jarige Amsterdammer H.D. en de 54-jarige G.T. uit Purmerland werden in verband met de zaak gearres teerd. De politie in Amsterdam kon niet vertellen of er al valse vijf-markstukken in omloop waren gebracht. üïMxm [ijdens de geweldloze ontruiming van de oogkliniek van het jl/ilhelminagasthuis in Amsterdam, ging het ziekenhuisleven iwoon door. Een verpleger rijdt hier een patiënt tussen poli-' i en leden van de ME door. Gekraakte oogkliniek ontruimd HSTERDAM Enige tientallen politiemannen hebben gister- ddag de voormalige oogheelkundekliniek op het terrein van kt Wilhelmina Gasthuis in Amsterdam ontruimd. Het gebouw lerd afgelopen zondagmiddag door ongeveer honderd jongeren, jekraakt. De actie verliep in een ontspannen sfeer; er werden en arrestaties verricht. De ontruiming geschiedde op verzoek in de directie van het Academisch Ziekenhuis bij de Universi- kit van Amsterdam en in opdracht van de officier van justitie. Jank failliet verklaard affaire Kamer ^STERDAM De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren de |urray First Financial Europe BV in Amsterdam fü.lliet ver- ard. Op de rekening van deze bank konden de beleggers in American Land Program (ALP) van de beleggingsadviseur ink H. Kamer hun geld storten ten behoeve van investerin- 1 in onroerend goed in de Verenigde Staten. Kamer bevindt b al meer dan een maand in arrest op verdenking van oplich- verduistering en valsheid in geschrifte in verband met de jgingen. Het faillissement was „in het algemeen belang" ge- gd door het openbaar ministerie in Amsterdam, aldus offi- van justitie mr. H.P. Wooldrik. (Vervolg van de voorpagina) Ook de nieuwe verhou ding tussen Nederland en Suriname wordt uit voerig door de Rekenka mer geanalyseerd. Niet alleen hoe het allemaal scheef liep met de beste ding van Nederlandse projecten maar ook hoe er een vermogen werd besteed aan de ambtswo ning van de Nederlandse ambassadeur omdat van wege de bijzondere be trekkingen die woning „van een zodanige allure moest zijn dat zij uitstak boven alle reeds bestaan de aanzienlijke wonin gen". De Rekenkamer heeft ook ernstige kritiek op de effecti viteit van de Nederlandse ontwikkelingshulp aan Suri name. De totale hulp waartoe Nederland zich sinds de on afhankelijkheid van Surina me heeft verplicht, bedraagt 3500 miljoen gulden. Na de gebeurtenissen in Suriname op 8 december vorig jaar is de hulp overigens opgeschort. Op basis van een meerjaren programma voor de ontwik keling dient Suriname jaar lijks een plan op te stellen. De Rekenkamer constateert dat dit sinds 1978 niet meer is gebeurd. Projecten kunnen daar dus ook niet aan ge toetst worden. De Rekenkamer zegt dat openbare aanbesteding bij het verstrekken van op drachten, zoals de voorberei ding en begeleiding van con structiewerken door inge nieursbureaus, zeer vaak achterwege blijft. Ook is van een gedegen beoordeling van projecten van het urgentie- firogramma door de Neder- andse ambassade geen spra ke geweest, evenmin als van de verplichte jaarrapporte ring door de accountants. Overigens kreeg niet alleen in Suriname Nederlands geld opvallende bestemmingen. Want geld voor opvang van bootvluchtelingen in Hong kong werd voor een deel ge bruikt voor evangelisatie, meer in het bijzonder reli gieuze lectuur. Bij een onderzoek naar het gevangeniswezen plaatst de Algemene Rekenkamer de kanttekening, dat de reclas sering inefficient werkt, dat heel wat cellen voor andere doeleinden worden gebruikt dan voor het opbergen van gevangenen en dat er nogal wat leegstand is (voor zieken en ontvluchten blijven cellen gereserveerd), alsmede dat het bouwbeleid wordt geken- merkt door geringe besluit vaardigheid. Interne post Tonnen besparing heeft de Rekenkamer weten te berei ken door ervoor te zorgen, dat op universiteiten en ho gescholen de eigen bladen niet meer per post maar in tern worden verspreid. Veel minder vlot ging het met het terugvorderen van uitgaven, die instellingen van weten schappelijk onderwijs in strijd met de voorschriften hebben gedaan. Er wordt al sinds 1974 over gecorrespon deerd! Elders in het jaarverslag kan men lezen, dat de Algemene Rekenkamer met zorg heeft kennisgenomen van de me dedeling van de Fiscale In lichtingen- en Opsporings dienst (FIOD), dat de weer stand tegen het verstrekken van gegevens omtrent der den duidelijk groeiende is, niet alleen bij bedrijven maar ook bij overheidsdiensten en -instellingen. Aquaria Tenslotte nog iets over een aquariumproject in Utrecht. Twee universitaire organisa tie-eenheden op het gebied van dierkundig onderzoek zouden gecentraliseerd moe ten worden. Een fluitje van een cent, dacht men, met drie ton zou men een heel eind komen. Maar elk der eenhe den had iets anders op het oog, zodat er het allemaal veel duurder zou worden, drie miljoen dacht men. Men raadt het al. het kostte nog véél meer, ruim vijf miljoen. Aan die hogere kosten heeft mede bijgedragen het feit, dat er aanvankelijk niets klopte van wat tot stand was gebracht: er waren lekkages, een te lage verversingsgraad van het water, roestvorming, te lage watertemperatuur en doorbuigingen van stellingen. Er wordt niet gerept over wat de vissen hebben moeten doorstaan.... HAAG Het over- ten aanzien an homosexuelen moet fondig worden herzien, r moeten tal van maatre den worden genomen de nog overheersende iieteromoraal en hetero- norm" terug te dringen. Dan pas wordt er écht iets gedaan aan het grondwet telijk recht op gelijke be handeling van homo- en heterosexuelen. Tot die conclusie komt een rapport van de Nederlandse vereniging tot integratie van homosexualiteit, het COC, dat vanmiddag werd aangeboden, aan premier Lubbers en staatssecretaris Kappeijne van de Coppello (Emancipatie). In het rapport stelt het COC vast dat het anders leven aan homosexuelen in Nederland nog steeds alleen maar in de marge van de samenleving wordt toegestaan. „In sommige kringen wordt het zelfs „pro gressief", „tolerant" of „chris telijk" gevonden homosexue len te accepteren, zij het onder bepaalde voorwaarden", stelt het COC. „Da,t de keuze voor een andere leefvorm dan de heterosexuele mogelijk is, wordt echter nauwelijks er kend, laat staan dat homo sexuelen gelijkwaardig wor den behandeld". Het COC heeft bijna alle mi nisteries doorgelicht en somt op wat zij zouden moeten doen om homo's gelijkwaardig te behandelen. De vereniging is voor het wegnemen van de be voorrechte positie van het hu welijk. Het COC pleit verder voor: Meer homo s in over heidsdienst, ook in het corps diplomatique, aanpassing van het lesmateriaal in het onder wijs, waarbij in vorming en voorlichting homo- hetero- en lichten van de krijgsmacht op weerstanden tegen homo's en uitbreiding van gratis voorzie ningen tegen geslachtsziekte. Aanleiding voor het COC-rap- port waren de anti-homorellen in Amersfoort vorig jaar. In Leiden wordt in juni een homo-manifestatie gehouden. heroverweging spreiding rijksdiensten 'ervolg van de voorpagina) !N HAAG Bij het >A stuiten de voorstel- jn die een nieuwe verla- ing betekenen van uitke- ngen en overheidssala- ssen nog op verzet. Woordvoerders van de rootste regeringspartij pbben een en ander il laten weten op dit t de boeken voor 1983 Ier gesloten te willen buden. Anderzijds wil de VD via een premiever- Ihuiving nog een vrij for- i aanslag op de inkomens egen, zodat bij het zoe- en naar een compromis >n CDA-zijde water bij 9* wijn zal moeten wor- pn gedaan. b kortingen op de minima kunnen nu worden „ver kocht" onder de .verwijzing dat hen alleen maar de verho ging die zij op 1 januari jl. kre gen, wordt afgenomen. Die verhoging werd ondanks het besluit alle uitkeringen dit jaar te bevriezen toch toegekend, omdat voor deze groep een te groot koopkrachtoffer werd gevreesd. Nu als gevolg van de veel lagere inflatie dit offer meevalt, kan dit extra op 1 juli weer worden terugge draaid, zo is de redenering. Wat de verlaging van de bo- venminimale uitkeringen be treft kan het CDA weinig pro blemen maken. Dit is een on derdeel van zijn verkiezings programma en werd ook afge sproken in het regeerakkoord ais voorschot op een stelsel herziening van de sociale ze kerheid. Nieuwe bezuinigingen op de rijksbegroting, voor in totaal een miljard gulden, zullen daar gevonden .moeten wor den, waar zich de meeste over schrijdingen hebben voorge daan. Dat geldt voor zaken als de Oosterscheldewerken, de huursubsidie en de rijksstudie toelagen. De laatste twee zijn fors toegenomen als gevolg van de inkomensachteruitgang die alom de laatste jaren is op getreden. Via „systeemcorrec ties" wil het kabinet de om vang van deze uitgaven aan zienlijk beperken. Dat zal er op neerkomen dat niet alleen de bedragen lager zullen wor den, maar dat er ook minder mensen van zullen kunnen profiteren. Tenslotte wil het kabinet de spreiding der rijksdiensten gaan heroverwegen. Als eerste stap daartoe zouden de kosten die voor de komende drie jaar met de overplaatsing van rijksdiensten naar het Noor den des lands waren gemoeid (drie maal 200 miljoen) kun nen worden geschrapt. 'RIEMELS GELDROP Staatssecretaris Scherpenhuizen van verkeer en waterstaat heeft gisteren het officiële startschot gegeven voor een experiment, waarbij verschillende communicatie- en informatiediensten in één systeem worden samenge voegd. Bij het systeem, dat de naam Divac (Digitale Verbin ding tussen Abonnee en Cen trale) draagt, wordt gebruik gemaakt van glasvezelkabel. Het zal overigens nog wel een jaar of tien duren voordat het geïntegreerde communicatie net op grote schaal kan wor den ingevoerd. Divac is ge schikt voor bestaande diensten als telefoon, radio en kabelte levisie. Daarnaast kunnen vele nieuwe diensten in hetzelfde systeem aangeboden worden, zoals elektronisch betalen; post via de kabel, het raadplegen van archieven en een video theek. Het experiment, dat tot het eind van het jaar zal du ren, kost 10 miljoen gulden. Een derde daarvan wordt be taald door het ministerie van economische zaken. De rest komt voor rekening van Phi lips en de PTT. Verder wer ken ook de Technische Hoge scholen in Delft en Eindhoven mee aan het project, dat het denken over over de informa tiemaatschappij zou moeten stimuleren. AMSTERDAM Wie een beetje thuis is in de taal van kleuren en vormen, kan al vrij snel vermoeden in welke rol iemand, die gekleed is in een duidelijke modieuze stijl, zich wenst te presenteren. De cou- turecollecte van Frans Mole naar uit Amsterdam voor de zomer van 1983 komt bijvoor beeld tegemoet aan een onuit gesproken verlangen naar ui terste soberheid, gecombineerd met een onmiskenbaar streven naar prestige. Eenvoud en sta tus kunnen echter tot een zeer elegante combinatie leiden. Dat was vooral te zien aan de pakken, bestaande uit rokken of pantalons en korte kraaglo- ze jasjes in deze collectie. Zo wel rokken als pantalons muntten uit door pasvorm en bewegingsruimte. Rokken zijn hier ballonvormig en rond de taille ruim gerimpeld. Ze lo pen naar beneden iets smaller toe. Dat staat werkelijk prima. Toch blijft het stringent toe passen van de kleur „zwart" in deze zomercollectie vragen op roepen. Gelukkig brachten en kele creaties, uitgevoerd in wit en hel-rood evenwicht in het nacht-zwarte kleurenconcept. Ontegenzeggelijk presenteerde Frans Molenaar een indruk wekkende collectie, die hoogst waarschijnlijk een vernieu wing in zijn creatieve opvat tingen aankondigt. Frans heeft zich reeds meerdere keren op merkelijk vernieuwd. Hij is in deze collectie trouwens niet al leen totaal verslingerd aan de kleur van de nacht. Hij lijkt ook volledig in de ban van de driehoek geraakt te zijn. Drie hoeken worden gevormd door revers van jasjes. Zo'n drie hoek wijst dan met de punt naar beneden ter hoogte van het midden van de taille. Maar ook a-symmetrisch gesloten pakken en mantels geven ge legenheid tot het lijnenspel met driehoeken. Ook mantel kragen vertonen a-symmetri sche, vooral op de hals ge plaatste, driehoeken. Het getal drie komt eveneens terug in de met drie knopen vastgezet te revers. En in de bewerking van sommige rokken en blou ses en zelfs in enkele avond- Alle creaties muntten uit door een simpele, maar exact goede belijning. Alleen sierstiksels zorgen voor een decoratief ef fect. Zijn blouses zijn van crê pe de chine. Verder vormen de gebreide glanskatoenen truien in gerstekorrelsteek een sportief en vrolijk onderdeel van de zomercollectie. Het grappige van deze truien schuilt soms in de onverwach te halslijn of een mooie dubbel gebreide rand of zo. Voor chic uitgaan is er wat avondkleding van Thai-zijde met de wijde cirkelrokken die de Achilles pees ofwel enkel vrij laten. Heel spraakmakend waren de grote gipssieraden van Paolo Salvador. Leuk-gek om te zien, maar wel zwaar, al die gipsringen om je hals! PHI A BARUCH In stervorm gezette gouden entourage-ring met 7 bril janten (0.12 kar.) 495,- Leuke moderne gouden ringen vanaf 69,- Afgebeeld model van 130,- voor 98,- Ringen in zilver vanaf 28,- Sierlijke gouden broche- speld met 2 cultivé oester parels voor sjaal of revers 298,- Bijpassende ring 295,- Wit- of geel gouden creolen. Nu 49,-, 59.-en 69.- In zilver vanaf 16,- Gouden oorknoppen met saffier, robijn of smaragd en 16 diamantjes 680,- Bijpassende hanger 340,- Hebt u nog geen gaatjes in de oren? Bij Siebel gaat dit pijnloos en steriel. Indusief de bolletjes voor 1750! SIEBEL HEEFT ER MEER VAN. n den Diamonthenc Twee weken voorwaardelijk cel voor bezit vuurwapen DEN HAAG/DELFT Een 43-jarige inwoner van Delft is in hoger beroep door het Haagse gerechtshof veroor deeld tot twee weken voor waardelijke gevangenisstraf voor overtreding van de Vuur- wapenwet en verbeurdverkla ring van het in beslag geno men wapen. De Delttenaar was als lid van een schietvereniging in het be zit van een vergunning, maar mocht het wapen alleen maar vervoeren langs de kortste route van zijn woonhuis naar de schietbaan. Hij werd even wel door de politie aangehou den ver buiten die kortste rou te. De vergunning is inmiddels ingetrokken. De procureur-ge neraal bij het hof wilde met die omstandigheden rekening houden en volstaan met een eis van twee weken gevange nisstraf. In eerste instantie was de man door de Haagse politierechter veroordeeld tot drie weken onvoorwaardelijke gevangenisstraf.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9