Merewieh op Zoeterwoudse molen gaat stroom leveren wm T— «2 1 j VVV-Lisse zoekt hulp Rijnsburg wil rioolrecht gaan invoeren ^Ouderwetse stoep favoriet bij Jmders met jonge kinderen JVieuw onderkomen van IJsclub Noordwijk ook voor tennissers rJ&. Vier jaar geëist wegens overval" op geldtransport Elf maanden geëist voor reeks diefstallen 1EIDEN/REGIO CeidwQowuvnt WOENSDAG 30 MAART 1983 PAGINA 5 OPZIENBARENDE ENERGIEBRON VRIJDAG GEÏNSTALLEERD Op mijn omwegen door stad en land' kom ik graag mensen tejjen. JJ kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12.22 44 op toestel 10. Bepaald interessant nieuws bereikte mij van de zijde van Louis van der Meer, molenbewoner te Zoeterwoude en be kend animator van ve lerlei maatschappelijke en sociale activiteiten, tot en met het ijszeilen op de Braasem. Belangwek kend nieuws ook, dat zelfs enig opzien zal ba ren. Op uitnodiging van Van der Meer sta ik voor zijn wiekenloze molen aan de Zuidbuurtsevaart en kijk naar het grote complex „Swetterhage" aan gene zijde van de vaart. Deze woon- en leefgemeenschap voor verstandelijk gehandi capten, uitgaande van de stichting Gemiva, is vo rig jaar officieel door prinses Juliana geopend en nu volop in gebruik. Het is koudachtig weer, maar Louis vertelt ver warmende bijzonderhe den, die ik zal proberen weer te geven. Vertel maar eens op, Louis. „Nu dan, het gaat om een werkelijk uitzonderlijk, zelfs uniek experiment. Na maan denlange studie, testen en be sprekingen hebben het be stuur van Gemiva en de fa milie Van der Meer dus, overeenstemming bereikt S over het plaatsen van een uitvinding op deze Zuid- buurtse molenromp, of romp- molen. Een vinding die ten goede zal komen aan Swet terhage. Gemiva zal de mo len kopen. Mijn gezin blijft erin wonen om deze opstel ling te onderhouden". Ga 'ns verder, Louis. Tot nog toe was de molen naamloos. Blijft dat zo „Nee, dat blijft niet zo. De molen krijgt de naam „Mere- wiek". Niet Merenwiek dus. Het heeft niets met meren te maken, maar alleen met „meer"; meer wieken dus. De naam is ontleend aan de wer kelijk talloze wieken en schoepen, die aan het gevaar te bij weinig wind en zonder geluidshinder geweldig veel snelheid zullen geven en al dus energie opleveren. De kosten, bijna 160.000 gulden, worden snel terugverdiend, omdat geheel Swetterhage van stroom zal worden voor zien. Via kabels, die later aangelegd zullen worden, on der de vaart door. Wat aan energie overblijft, wordt aan het Energiebedrijf Rijnland geleverd". Hoe is een en ander in z'n werk gegaan „Wel, TNO in Delft en het architectenbureau Piet On derwater Gzn. in Rijnsburg hebben, samen met mij als aandrager van het idee, de Merewiek op papier gezet en op schaal in Wageningen (waar men over bijzondere faciliteiten beschikt) uitge test. Toen daar bleek, dat het rendement 100 procent was werd octrooi aangevraagd. De opbouw, 7 mtr. breed en 5 mtr. hoog, werd in Leiden door de voormalige HCW uit een uiterst licht doch zeer hecht materiaal vervaardigd. Het elektrisch-technische ge deelte, met de enorme dyna mo's, dat in de koepelvormi ge Merewiek wordt aange bracht, is met assistentie van Estec-mensen uit Noordwijk op tijd en tot volle tevreden heid afgeleverd. Deze techni ci werken voor NASA ruim tevaart, zodat onderdelen voor superhoge snelheden voor hun gesneden koek zijn". Hoe krijgt men dat alle maal geïnstalleerd „Vrijdag vroeg, dat is over- Zo ziet de molen van Van der Meer er vandaag nog uit, maar vrijdag staat de stomp met de spectaculaire Merewiek in top. morgen dus al, wordt de Me rewiek op het molenonder stuk geplaatst. Dat gebeurt met één van de grootste kra nen uit het Rotterdamse ha vengebied, geleverd door de firma Koek Stoof. Het kar wei zal enige uren in beslag nemen, maar het verkeer toch al vrij spaarzaam kan over het fietspad. Alleen die dag, vrijdag dus, worden er sterk gedetailleerde bouwte keningen verstrekt voor een molenopbouw, schaal 1:10. Dat is al ruim voldoende voor een eengezinswoning. Kosten van het bouwpakket: slechts 725 gulden". Levert de Merewiek geen perspectieven voor de toe komst, meneer Van der Meer „Wis en waarachtig wel. Een tweede molen als Merewiek is al halverwege en komt op het terrein van de bierbrou werij van Heineken, ook op Zoeterwouds grondgebied. Voorzichtige uitlatingen van wege de Heinekendirectie doen vermoeden, dat het niet bij die ene tweede molen zal blijven, omdat, in serie ge bouwd, een Merewiek hoog uit 36.000 gulden, excl. BTW, zal gaan kosten". De opbouw is belangrijk. Zijn er misschien nog meer gekortwiekte molens die voor een Merewiek ge bruikt kunnen worden „Nou, om je de waarheid te verteilen, Nederland telt on geveer 800 molenonderstuk ken, stompen dus, in allerlei afmetingen. En omdat de Merewiek zonder extra kos ten in elke afmeting te leve ren is en ook niet storend werkt in het landschap, zijn er al veel gesprekken ge weest met verschillende ge meenten. Nu zul je vragen maar je vraagt het niet; en waarom niet eigenlijk? Louis, is dit nu het enige goe de antwoord op het energie vraagstuk? Dan zeg ik: nee, beslist niet. Het is een ander soort windopvang, en die richting moeten we uit blij ven denken, want iedere dag waait er veels te veel, ja wer kelijk veels te veel wind on gebruikt weg!" Louis bedankt, en veel suc ces met je onderhoud. We zullen vrijdag zeker naar Merewiek komen kijken. „Graag gedaan hoor. Maar laten de mensen vooral ook aan dat bouwpakket denken. Ook dat kan een oplossing betekenen". LISSE/STREEK De VVV-Lisse zit om hulp verle gen. Nu al zijn de medewerkers naarstig op zoek naar overnachtingsadressen om aan de vele verzoeken van toeristen, die in de bollentijd willen komen, te kunnen voldoen. Al vele maanden van tevoren moet men tallo ze vragen over toeristische trekpleisters beantwoorden en minstens zo vroeg komen ook de eerste aanvragen voor het boeken van overnachtingen. Vaak heeft men op de kantoren van de verschillende VVV's in de streek al erg vroeg in het jaar een vrij duidelijk overzicht van de op handen zijnde drukte en voor dit jaar houdt dat zeker in dat een grote toeristenstroom te verwachten is. Het zijn evenwel echt niet alleen de zogenaamde dagjestoeristen die naar Lisse en de bollenstreek komen. Velen willen graag enige tijd langer in de bloemrijke omgeving blijven. Erg veel toeristen uit binnen- en buitenland heeft men al kunnen onderbrengen, doch er zijn nog'velen „dakloos". Die lijst zal met de dag langer worden. Sommigen nemen het risico om op de „bonnefooi" naar de streek te komen, om dan ter plaatse te ervaren dat nergens een slaapplaats is te vinden. Het gebeurt dan ook wel eens dat toeris ten een nacht in de auto doorbrengen, of naar andere plaatsen worden verwezen. Tot zelfs aan de Belgische grens. Natuurlijk zou men al die toeristen graag van een slaapplaats willen voorzien en hen Lisse en de omgeving enige dagen als gastvrij gebied laten beleven. Om dat te kunnen bewerkstelli gen, heeft de VVV adressen nodig van Lissenaren die voor dit doel nog een of meer slaapplaatsen over hebben. De door de VVV te verstrekken vergoeding bedraagt tussen de 16 gulden 50 en 19 gulden, afhankelijk van het aantal nachten. Degenen die de VVV willen helpen, kunnen contact opnemen met 02521- 14262. RIJNSBURG B en W van Rijnsburg stellen de gemeenteraad morgen voor rioolrecht in te voe ren. Deze vorm van belas ting gaat elke huishou ding twintig gulden per jaar kosten. Als de ge meenteraad met het voor stel instemt, moet er met ingang van 1 juli worden betaald. Deze maatregel is volgens B en W nodig om de begroting voor dit jaar alsnog sluitend te krijgen. Er prijkt nu namelijk een tekort van 35.000 gulden op het financiële plan van de gemeente. Dit tekort wordt onder meer veroor zaakt door de korting op de uitkering uit het Ge meentefonds, de extra $JIT VEILIG VERKEER ENQUÊTE BLIJKT: vj JU' 1 1*1 e^ARMOND Ouders Een afgebakend deel van Enkele raadsleden hebben de enquête dat n: tiet JaRMOND Ouders heel jonge kinderen Warmond blijken de iderwetse stoep boven in het lijstje met ver- persveilige voorzienin- iepn te zetten. Dit is één de voorlopige resulta- van een enquete van ilig Verkeer afdeling 'armond. Voor kleine ideren zou een woonerf iet voldoende zekerheid ieden. Het is voor een e leuter moeilijk in een •nerf te bepalen wan- ier plaats moet worden maakt voor een auto of 'ommer en wanneer er ag worden gespeeld. Een afgebakend deel van de straat voor de voetgan gers is veel duidelijker. De vraag of er nieuwe woon erven moeten komen of de be staande woonerven opnieuw in te richten, is nog steeds ac tueel bij het gemeentebestuur en bewoners of toekomstige bewoners van woonerven. En kele jaren geleden leken woonerven ook in Warmond de ideale plek om te wonen en vooral voor kinderen om te spelen. Veiligheid stond bij de inrichting van woonerven voorop. Nu zou die veiligheid echter in sommige gevallen een schijnveiligheid zijn. Enkele raadsleden hebben zich bezorgd getoond over het verkeersgedrag van kinderen uit woonerven wanneer zij zich in een gewone straat be geven. Het omgaan met ver keer moet hen dan opnieuw worden aangeleerd. De heren Van Kuijen (Progressief War mond) en De Vos (VVD) plei ten ervoor een afweging te maken tussen de inrichting van een woonerf en andere mogelijkheden om het verkeer in bepaalde straten af te rem men. Dit bijvoorbeeld door middel van versperringen aan het begin van een straat die ervoor zorgen dat meestal de bewoners van die straat er ge bruik van zullen maken. Uit de voorlopige uitslag van de enquête dat nieuwe bewo ners in een woonerf te hoogge spannen verwachtingen had den van de veilig geachte stra ten. Achteraf viel het woonerf hen dan toch tegen, qua be reikbaarheid bijvoorbeeld. Verder kwam naar voren dat nog steeds veel mensen de snelheid van auto's en brom mers in woonerven nog steeds te hoog vinden. De raadscommissie openbare werken praat binnenkort weer over de woonerven. De com missie zal mede aan de hand van de gegevens van Veilig Verkeer Nederland advies uit brengen aan het Warmondse college over eventueel nieuw in te richten woonerven en het oplossen van de knelpun ten in de bestaande erven. Woonerf op de Ganzenwei. kosten van het zwembad en de wegvallende uitke ring van het energiebe drijf. Deze sombere berichten heb ben tot gevolg gehad dat het gemeentebestuur met man en macht aan het werk is gegaan om dit tekort weg te werken. Blijvende maatregelen, die elk jaar dus geld opleveren, zijn volgens B en W noodzakelijk omdat anders dit jaar geen uit gaven meer gedaan kunnen worden en het tekort volgend jaar nog groter wordt. Bij de aanbieding van de begroting voor dit jaar merkte het colle ge al op dat in de toekomst niet zou zijn te ontjkomen aan de invoering van het riool recht. Dat het echter zo snel zou gebeuren, hadden B en W ook niet verwacht. Als 1 juli wordt begonnen met de hef fing levert dat per huishouden dit jaar nog tien gulden op. waarmee een totaal bedrag van 35.000 gulden wordt be reikt. Het rioolrecht is een vorm van belasting, die betaald moet worden voor het lozen van af valwater en dergelijke op de riolering van de gemeente. Het is een belasting, die verge lijkbaar is met het reinigings recht. Om de riolering in stand te kunnen houden en het af valwater te kunnen afvoeren is bijvoorbeeld in 1983 bijna 300.000 gulden nodig. De com missies financiën, openbare werken en welzijnszaken heb ben in meerderheid al met het voorstel ingestemd. Een andere maatregel om de gemeente financieel in even wicht te houden, is een verla ging van het aantal uren vak onderwijs, zoals gymnastiek en zwemmen. De Rijnsburgse la gere scholen zullen, als de ge meenteraad dat goed vindt, het met 63 in plaats van 75 klokuren moeten gaan doen. Overigens wordt de helft van dat aantal uren maar vergoed door het rijk en moet de ge meente de andere helft beta len. per verplichte vakonder wijzer scheelt deze maatregel 0,67 klokuur per week. de ver- midering van het aantal uren zou het schooljaar 1983/1984 in moeten gaan. NOORDWIJK De joordwijkse IJsclub be- ikt 28 mei een heugelij- dag in haar lange le- tn. Dan wordt namelijk it nieuwe clubgebouw de Jhr. Gevers IJsbaan >pend. Dat nieuwe on tkomen wordt overi- *ns 1 april al in gebruik inomen als het tennissei- en op het ijsbaanterrein in start gaat. do J Noordwijkse IJsclub is bt jaar geleden gestart met mis op het complex. „Uit od geboren", zegt secreta- J L.P.W. van der Zalm daarover. De inkomsten van de ijsclub waren in slechte winters dermate laag, omdat de natuurijsbaan te weinig malen kon worden openge steld, dat men naar een na dere bron van inkomsten ging zoeken. Naar voorbeeld van de ijsbaan De Uithof in Den Haag, begon men met de aanleg van drie verharde tennisbanen, op het binnen terrein van de ijspiste. Een jaar later kwam er nog een baan bij. Op deze verharde banen kan het hele jaar wor den gespeeld. Ongeveer drie jaar geleden werd het tenniscomplex van de Noordwijkse IJsclub flink uitgebreid. De aanleiding daarvoor was het feit dat men de verharde ijsbaan weghaalde en een korrelpiste aanlegde. Dat bood de moge lijkheid vijf tennisbanen met gravel aan te leggen en nog eens drie verharde banen. De hekken rond de gravel- banen zijn demontabel zodat tussen oktober en april de ijsbaan gebruikt kan worden. Dit jaar is bovendien zowel voor de schaatsers als voor de tennissende bezoekers het nieuwe onderkomen gereed gekomen. Het oude houten clubgebouw werd in septem ber afgebroken en direct werd de eerste steen voor het nieuwe, stenen, gebouw ge legd. De tennissers kunnen dat in april al gaan gebrui ken. Overigens hoeft men geen lid te worden van een vereniging of de KNLTB. De Noordwijkse IJslub ziet het tennis als nevenactiviteit en gegadigden hoeven zich slechts als abonnementhou der aan te melden bij de se cretaris. Als er een wachtlijst is, die overigens elk jaar weer wordt weggewerkt, kan men aan bod komen en re creatief gaan tennissen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15 00 uur. nummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd WASSENAAR/DEN HAAG De officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag heeft vier jaar gevangenisstraf geëist te gen de 43-jarige Fransman J.G.P. uit Casablanca we gens -zijn aandeel in een geënsceneerde overval op een geldtransport in Was senaar. Twee andere da ders zijn reeds voor dit misdrijf veroordeeld en kregen straffen van vier jaar en een jaar en orie maanden. De overval op het geldtran sport van Van Gend en Loos in Wassenaar gebeurde op 6 maart 1980. Elf kluizen met geld van diverse banken met een waarde van 850.000 gulden werden meegenomen. De chauffeur en de bijrijder van het geldtransport waren mede plichtig. Verdachte gaf tijdens de zogenaamde overval de chauffeur nog enkele klappen om het allemaal echt te doen Volgens de Fransman was de gefrustreerde chauffeur zelf op het idee van de overval ge komen omdat hij „met zijn schamele maandsalaris al vele jaren heel veel geld vervoer de". Toen de chauffeur hem om medewerking had ge vraagd had verdachte gezegd er niet in geïnteresseerd te De Fransman woont in Spanje. Hij zat daar een gevangenis straf uit van zes jaar wegens wapenbezit. Hij werd evenwel eerder vrijgelaten en in ver band met de overval uitgele verd aan Nederland. Zijn raadsman, mr. J.W. Dankel- man, vroeg vrijspraak wegens onvoldoende bewijs. Uitspraak 12 april. DEN HAAG De offi- jaar geëist. De man stond cier van justitie bij de terecht wegens het plegen Haagse rechtbank heeft van een groot aantal in- tegen een 29-jarige Hage- braken, naar elf maanden gevan genisstraf waarvan vier maanden voorwaardelijk Onder meer werd hem een met proeftijd van twee diefstal van een fotocamera uit een fotohandel in Lidschen- dam te laste gelegd. Eveneens in Leidschendam had hij enige tapijtjes uit een standaard voor een winkel aan de Kornoelje hof gestolen. Deze diefstal werd uitgevoerd onder bedrei ging met een mes. Uit een winkel in Leidschenhage had de Hagenaar een videorecor der gestolen. Ook hier werd geweld toegepast. De genoemde feiten bekende verdachte vlot. Verslaving aan gebruik van heroïne noemde hij als oorzaak. Vonnis op 12 april.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5