TAFEL Geweldige opbloei van religieus leven in China Hervormd diaconaal werk moet sterk bezuinigen £oidóe W.U „Aardig om te weten hoe mieren zich houden" ACHTERGROND CeidóeSotmant Gregoriaans blijft in trek bij koren LUTHERSE DELEGATIE: KORTE METTEN Juiste evenwicht ïr weer WOENSDAG 30 MAART 1983 PA VREDESHUIS ELZENDAAL GAAT OPEN In de week na Pasen zal het Vredeshuis Elzendaal aan de Dr. Peelenstraat in Boxmeer officieel worden geo pend. Na een restauratie die vier iaar heeft geduurd is dit voormalige, uit de zeventiende eeuw stammende. Karmelietessenklooster geschikt gemaakt voor de ont vangst van groepen die actief zijn op het terrein van vrede, missie, maatschappij-ontwikkeling en interna tionale samenwerking. Een deel van het klooster wordt bewoond door een leefgroep van religieuzen. Tijdens de officiële opening op woensdag 6 april wordt het gebouwencomplex door de huidige eigenaar (de r. k. charitasinstelling St.-Petrus) overgedragen aan het Centraal Missie Commissariaat, een organisatie van de Nederlandse religieuzen die de belangen van het Vre deshuis zal behartigen. Onder meer op tweede Paas dag van elf tot vijf is er gelegenheid om het gerestau reerde gebouw te bezichtigen. Het Gregoriaans blijft in trek bij de Nederlandse parochie- koren. Dat blijkt uit een tele fonische enquête die door het Wardcentrum Nederland in Helmond is uitgevoerd bij ne gentig van de negenhonderd parochies. Het Wardcentrum is een organisatie die het ge bruik van het Gregoriaans in Nederland probeert te bevor deren. Alle parochies blijken te be schikken over één of meer ko ren. Slechts in zes procent van de parochies zingen de eigen koren nooit Gregoriaans. De Gregoriaanse gezangen komen voornamelijk voor op het re pertoire van koren waarvan de leden tussen de veertig en vijfenzestig jaar oud zijn en worden bij voorkeur gezongen door mannen. Afgezien van de rouw- en trouwmissen wordt in een der de van de kerken nog weke lijks Gregoriaans gezongen. In de overige kerken varieert dat van om de twee weken tot af en toe. In twee procent wordt nooit Gregoriaans gezongen. Bij rouw- en trouwdiensten wordt in bijna de helft van alle gevallen Gregoriaans ge zongen en slechts in twaalf procent nooit. In ruim een derde van de ker ken wordt de Graduale Roma- num 1974 gebruikt. In de an dere kerken is men gebruik blijven maken van de oude boeken. Tot slot vindt men in ruim de helft van alle paro chies, dat het Gregoriaans zijn liturgische functie zal blijven behouden. Vijf procent denkt dat dat niet gebeurt en 41 pro cent zegt het niet te weten. De dertig bisschoppen van Zuidelijk-Afrika, vertegen woordigend de rooms-katho- lieke gemeenschappen van Namibië, Botswana, Swazi land en Zuid-Afrika, hebben in een petitie aan de presi dent van Zuid-Afrika, ver zocht de doodvonnissen te herzien, uitgesproken tegen zes leden van het (verboden) Afrikaans Nationaal Congres ANC. In 1981 en 1982 wer den betrokkenen schuldig bevonden aan hoogverraad wegens aanvallen op politie bureaus en andere „daden van verraderlijke aard". De voorzitter van de Duitse coördineringsraad van de vereniging voor samenwer king tussen joden en christe nen, Martin Stohr, heeft pro test aangetekend bij het ge meentebestuur van Bad Her- sfeld, dat met Pinksteren gastvrijheid wil bieden aan een reünie van „Alte Kame raden". Het gaat hier om voormalige leden van de SS-divisies „Leibstandarte Adolf Hitler" en „Hitlerju- gend". De voormalige SS'ers hebben in het tijdschrift „Der Freiwillige" deze bijeen komst aangeduid als „vijftig jarig dienstjubileum". In Amsterdam wonende christenen uit Turkije, die in Nederland asiel hebben ge kregen, hebben in een petitie de staatssecretaris van justi tie, mevrouw Korte-Van He mel, gevraagd om de kleine groep Turkse christenen die geen verblijfsvergunning heeft, ook toe te laten. Zij wijzen daarbij op de massa moord van 1915, toen in Tur kije anderhalf miljoen chris tenen werden vermoord. De kleine gemeenschap die overbleef, is altijd sterk aan gewezen geweest op onder linge hulp. De Raad van Ker ken spreekt vandaag met de staatssecretaris van justitie over de problemen van deze froep christenen uit Turkije, ommigen zijn na een ver blijf van twee en een half tot meer.dan vijfjaar, alsnog uit gewezen. •De Evangelische Broederge meente in Suriname zal voorlopig drie van de vijf boslandinternaten sluiten. Hier wonen schoolgaande kinderen uit afgelegen dor pen. De Surinaamse Broeder gemeente bleek niet meer in staat te zijn de kosten te dra gen, ondanks financiële steun uit Zeist. Handhaven van alle internaten zou ten koste van ander werk van het kerkge nootschap gaan. Een activist voor mensen rechten in de Sovjet-Unie, Vasily Barats (36), is tot vijf jaar werkkamp veroordeeld wegens anti-Sovjetactiviteit. Hij stond terecht in Rostov aan de Don in het zuiden van de Sovjet-Unie. Barats was eerst officier in het Rode Leger, werd lid van de Pinkstergemeente en een vooraanstand lid van de .Groep voor het recht op emigratie uit de Sowjet- -Unie'. Hij zou in augustus op een Oekraïense luchthaven zijn gearresteerd. De maand erop werd hij overgebracht naar een gevangenis in het zuiden van de Sowjet-Unie. Er is een geweldige opbloei te zien van het religieuze leven in China, niet alleen van het christendom, maar ook van andere wereldgodsdiensten. Dat is de bevinding van een zeven man sterke delegatie van de Lutherse Wereld Fe deratie (LWF), die een reis van vijftien dagen heeft ge maakt door de volksrepu bliek. Daarbij werden de ste den Guangchou, Changsha, Wuhan, Beijing, Shanghai en Nanjing bezocht. Volgens de leider van de dele gatie, dr. Carl H. Mau jr., se cretaris van de LWF, maakt de Chinese overheid duidelijk ernst met het artikel uit de grondwet van 1982, dat vrij heid van godsdienst garan deert. De delegatieleden kre gen de verzekering, dat hoe wel er nog problemen zijn op plaatselijk en provinciaal ni veau, christenen in het alge meen gelegenheid krijgen hun godsdienstplichten na te komen, terwijl er geen sprake is van discriminatie om het christen-zijn. Sinds in 1966 alle kerken en religieuze instellingen werden gesloten, is de laatste tijd hard gewerkt aan de rehabilitatie van de godsdienst. Meer dan duizend rooms-katholieke en protestantse kerken zijn opge knapt en heropend. Zo trek ken de vijftien protestantse gemeenten in Shanghai elke week tussen de 25.000 en 30.000 kerkgangers. In alle bezochte kerkelijke gemeen ten werd met grote ijver ge werkt aan het verbreiden van geloofskennis, al kan de oplei ding van kerkelijke functio narissen onmogelijk gelijke tred houden met de behoefte aan religieus onderricht. Er zijn momenteel drie pro testantse seminaries in China en er is een theologie-oplei- ding in Beijing. Plannen wor den uitgewerkt voor nog twee regionale seminaries. Het aan tal lekepredikers voor platte landsgemeenten groeit enorm snel aan. Opvallend was, dat de door de overheid erkende Patriotti sche Protèstantse Beweging, waarin alle in China verte genwoordigde protestantse denominaties zijn opgegaan sinds 1950, zo'n groot zelfver trouwen aan de dag legt. Uit die beweging is de Chinese Raad van Kerken ontstaan. De Chinese protestanten ge ven de voorkeur aan een zui ver nationalistische onge scheiden protestantse kerk, die geen giften van buiten China aanneemt of vraagt. Dit werd gemotiveerd met de stelling, dat buitenlandse steun de kerk verdacht maakt en het odium geeft van vreemd element in de samen leving. Daarom plaatsen de Chinese protestanten, volgens dr. Mau, ook vraagtekens achter de buitenlandse religieuze uit zendingen, die speciaal zijn gericht op China. Wel stelt, volgens de delegatieleider, de Chinese protestantse kerk prijs op bezoek van buiten landse geloofsgenoten. Op de organisatie van het dia conale werk van de Neder landse hervormde kerk moet aanzienlijk worden bezuinigd. Binnen het landelijk apparaat van de kerk zuilen arbeids plaatsen moeten vervallen. De herschikking van priori teiten en de reorganisatie zul len een werk van jaren zijn. Dat kost zeker tien miljoen gulden, die uit de reserves zouden kunnen worden ge put. De te bereiken besparing wordt geraamd op twee ton per jaar. Deze gegevens worden ver meld in een nota van de Ge nerale Diaconale Raad, geti teld „Een stapje verder", die aan provinciale en landelijke organen om commentaar is toegestuurd. Uit de nota blijkt, dat de GDR het provin ciale niveau bij uitstek de plaats vindt voor houtsnijden de bezuinigingen. De provin ciale kerkvergaderingen be schikken over bureaus en ne men allerlei taken waar, die vroeger aan de classes van de kerk toevielen. Om financiële redenen is het onmogelijk die taken in hun huidige omvang voort te zet ten. Daarom zullen de provin cies in de kerkelijke organisa tie bestuurs- en beheerstaken moeten vereenvoudigen en sommige onderbrengen op classicaal of landelijk niveau. Als bijkomend voordeel ziet de nota, dat daarmee ook de drempel voor het „Samen op weg" met de Gereformeerde Kerken wordt verlaagd. Zo dra echter subsidies in gevaar komen, zal er een veel drasti scher herschikking van func ties moeten komen, vooral op het relatief sterk van subsi dies afhankelijke provinciale Na jaren vol somberheid over de Nederlandse en reldeconomie lijkt er nu enig uitzicht op een kentering .jij het eerst sinds jaren spraken bijvoorbeeld vorige wc Europese leiders in Brussel niet alleen meer over gaande bezuinigingen in hun nationale economieën, ook over het stimuleren van de economie: het aanwal van het vuurtje, dat in de Amerikaanse economie lijkt staan. Maar niet alleen in het buitenland is sprake v; tieve geluiden. Ook in ons eigen land vragen nu zowel gevers als werknemers om stimuleringsmaatregelen, j schillen ze wel van mening over de vraag wat nu preci muleringsmaatregelen zijn. HeT is verstandig niet al te verheugd te raken over d positieve geluiden, die er nu zijn. Het betekent bijvooi th helemaal niet dat het harde financiële saneringsbelei weer even wat minder kan. Iets minder ombuigen d bedoeling was is nog geen stimuleren. Integendeel. De nigingen en de loonmatiging zullen in de komende jan gewoon door moeten gaan. dfnde lijk i v ito on ak d< 1 aals f STIMULEREN van de economie moet gebeuren den richte maatregelen en dat dan samen met de omrin landen. Belangrijkste element daarbij is het aanwak van de bestedingen, waardoor de produktie weer op komt door nieuwe en betere afzetmogelijkheden. Bes gen, dat zijn investeringen en consumpties samen. Die teringen moeten hoognodig worden gestimuleerd. Hel het moment voor de overheid om allerlei remmende (~erl heidsvoorschriften stevig te versoepelen en het inve |assj weer aantrekkelijker te maken. Consumpties stimul door er voor te zorgen dat de mensen voldoende geld om te besteden. Het beleid van loonmatiging moet daaiRgg( de eerstkomende periode worden getoetst aan de ma consumptie, die nodig is voor de afzetbevordering. Dus arbij matiging blijft onvermijdelijk, maar de mate waarin d i f< gebeuren moet wel nauwkeurig in de gaten worden den. WAAR het in de komende tijd voor het kabinet om het vinden van het juiste evenwicht tussen de bezuini in de collectieve sector enerzijds en het (geld kostenc muleringsbeleid anderzijds. De kabinetsdiscussie o\ voorjaarsnota is wat dit betreft we hebben het eerde week in deze kolom al betoogd een eerste krach Over enkele weken, als die nota gereed is, zullen we of het kabinet bereid en in staat is om dat evenwicht ken. rd j' 'ai d Af en toe een bui DE BILT Een depressie bij Schotland veroorzaakt bij ons een zuidwestelijke luchtstro ming. Hiermee wordt het ko mende etmaal koele oceaan- 11 Spekschnitzel met stamppot rauwe raapstelen vla- flip Voor twee personen hebt u nodig: 2 speklapjes van 100 g, ei, paneermeel, 20 g boter, mespunt bloem, paprika poeder, aroma, ketjap; 0,5 tot 1 kg aardappelen, zout, melk, peper, noot- muscaat, 250 g raapstelen; 2,5 dl yoghurt, 1 banaan, 2 bolletjes gember, 2 lepels gembersiroop, 2,5 dl gele vla, 1 lepel chocoladevlok ken. Klop het ei met een lepel koud water los. Haal daar de spek lapjes eerst door en vervolgens door paneermeel en zout. Bak het vlees een paar minuten in hete boter en temper dan het vuur sterk. Houd het deksel zoveel mogelijk schuin op de pan, kijk er niet in als het vlees nog flink aan het bakken is, want dan spat het vaak. Re ken een baktijd van een kwar tier. De jus van spekschnitzels heeft een opknapper hard no dig. Bak heel even de bloem als het vlees uit de pan is, doe dan weinig water bij de jus en paprikapoeder, aroma en ket jap. Laat alle aanbaksels in de zachtkokende jus oplossen. Kook de aardappelen gaar met zout, giet ze af, stamp ze fijn en roer er met weinig melk een droge, stevige puree van. Was de raapstelen kort voor de aardappelen gaar zullen zijn en snijd ze zo fijn moge- 'lijk. Gebruik alleen de dikke onderste stukken van de groenten niet. Doe de raapste len bij de puree en warm de stamppot al roerend goed door. Voeg zo nodig meer melk toe en maak hem op smaak met peper en nootmsucaat. Doe de yoghurt in hoge glazen, leg daarop een mengsel van plakjes banaan, kleingesneden gember en gembersiroop, be dek dat met de vla en garneer de glazen met chocoladevlok ken. JEANNE Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen '14.00 en 15.00 uur, nummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Zijn hele wetenschappelijke loopbaan lang heeft dr. E.T.G. Elton het intieme leven van de rode bosmier ge volgd. Geen mierennest op de Hoge Veluwe of hij kende zijn geheimenissen. Vooral in de jaren vijftig toen hij er zo'n 400 inventariseerde, elk goed voor 100.000 tot 1 mil joen mieren („ik heb ze nooit geteld"). Maar nu, enkele jaren na zijn pensionering bij het Rijksinstituut voor Na tuurbeheer, is Elton het zicht op de mierenbevolking goeddeels kwijt. Toch vindt hij het nuttig dat de „nieuwe kolonies" weer worden opgespoord. Hopelijk gebeurt dat nu met hulp van tientallen vrijwilligers. Nog een man die enthousiast is voor de speurtocht de ko mende zomer: dr. A.A. Mabelis, mierendeskundige bij het Rijksinstituut voor Natuurbeheer in Leersum. Waarom beide heren zo nodig achter bosmieren aan moeten ren nen, maken ze vandaag duidelijk. LEERSUM Onnozele leken vragen dr. Elton: kunt u uitleggen welk belang ik aan de rode bosmier moet hechten? Lichtelijk gestoord rea geert dr.Elton: „U be doelt zeker het econo misch belang. Welnu, het economisch belang van de rode bosmier is er wel, maar het wordt wel eens overdreven. Zeker, het zijn zeer nuttige die ren. Ze leven van ho ningdauw en van scha delijke insecten. Vooral van rupsen ja. A propos, weet u eigenlijk wat ho ningdauw is? Inderdaad, dat heeft met bladluizen te maken. Die scheiden kleverige, suikerhou dend vocht af dat wij ho ningdauw noemen. Maar terugkomend op dat eco nomisch belang, je kunt zeggen dat mieren bo men behoeden vor insec tenvraat. Als zodanig zijn ze welkom bij bosbou wers. Maar hun werkge bied strekt zich uit over niet meer dan enige tien tallen vierkante meters. Het is niet zo, dat het hele bos met mierennes ten bedekt is, dus dat be lang is slechts plaatse lijk". Op doceertoon wijst dr. Elton op het ecologisch belang van de rode bosmier. „De mieren dragen bj aan de stabiliteit van de levensge meenschap in het bos. Ze zijn zelf ook prooi, van de spech ten bijvoorbeeld. Verder be schermen ze de bladluizen, hun melkkoetjes zeg maar. Het surplus aan honingdauw dat die luizen produceren dient weer als voedsel voor nuttige insecten. U ziet, alles grijpt in de natuur in elkaar". Ik heb van anderen begrepen dat u vroeger op de Hoge Ve luwe en ook elders in Neder land kunstmatig kolonies van .rode bosmieren hebt inge voerd met de bedoeling om insectenplagen in de bossen te voorkomen? „Inderdaad. Maar dat is mis lukt. Er was veel sterfte on der de mieren. We zijn er niet in geslaagd om een dich te bevolking te krijgen om insectenplagen te bestrijden. Ik geloof ook niet dat het kan. Ja, er zijn nog kringen die er wel in geloven. Maar volgens mij maken natuurlij ke sterftefactoren onder de mieren het onmogelijk. Je slaagt er niet in om het bos te bedekken met een dicht ta pijt van nesten. Het zou wel aardig geweest zijn, want op die manier zou je plagen bio logisch te lijf kunnen gaan". Maar waarom nu een heel le ger vrijwilligers opgetrom meld om de rode bosmiernes ten van de Hoge Veluwe op nieuw in kaart te brengen? „Omdat het aardig is om te kijken of er iets veranderd is sinds de jaren vijftig. Er zijn veel stormen over de Hoge Veluwe heen gegaan. Er is nogal wat bos verdwenen. En Een mierenverzameling op het Rijksinstituut voor Natuurbeheer te Leersum elders is een nieuw bos ont staan. Hoe hebben de mieren zich daaronder gehouden. Dat is aardig om te weten". Alleen maar aardig? „Noem het pure nieuwsgie righeid. Maar het is ook van wetenschappelijk belamg om te weten. Zelf vermoed, ik, dat het mierenbestand niet noemenswaardig achteruit is gegaan, maar dat weten we pas zeker na inventarisatie. De uitslag daarvan kan het natuurbeheer beïnvloeden. Het hangt er van af wat de directie van de Hoge Veluwe daaruit concludeert". Iemand die de komende zo mer ook de wonderbaarlijke gangen van de rode bosmier volgt is dr. A.A. Mabelis, mierenkenner bij uitstek. Bij het Rijksinstituut voor Na tuurbeheer in Leersum wordt hij officieel aangeduid als spreidingsecoloog („Ik durf soms nauwelijks meer te zeggen dat je met mieren werkt, vanwege het gelach dat dan opklinkt"). Mabelis verwacht wel een achteruit gang van het mierenbestand op de Hoge Veluwe. „Ja, ik heb sterke aanwijzin gen dat de bosmier als dat beestje eenmaal ergens ver dwenen is, door de recreatie ve druk bijvoorbeeld, niet makkelijk meer in een bosge bied terug komt of zich in een nieuw bosgebied vestigt". De enige bosmier die zich over kilometers afstand kan verplaatsen is de koningin, die na dc bevruchting haar vleugels afwerpt. Maar zij heeft een leger werksters no dig om een nest te maken en in te richten. „Dat kan ook wel met behulp van andere soorten werk sters, van de grauwzwarte mier bijvoorbeeld, maar dat mislukt meestal. Het kost naar mijn schatting jaren voordat het een keertje wel lukt en een nieuwe kolonie kan ontstaan. Als het om een afstand van tien kilometer gaat kan het wel tientallen jaren duren. Dus verwacht ik, dat die bosmier alsmaar achteruit gaat. Dat is in Fin land ook geconstateerd". Bij het Rijksinstituut hoopt men, dat tientallen vrijwilli gers zich zullen melden om de komende zomer naar rode bosmieren te speuren. Een ploegje van twee, drie men sen krijgt een vierkante kilo meter als jachtgebied, dat in drie a vier dagen is uit te kammen. Een instructrieve excursie gaat aan de speur tocht vooraf. De actie is ove rigens het initiatief van de Vereniging Vrienden van de Hoge Veluwe. Vrijwilligers kunnen terecht bij actiecoör dinator Klaas Stoker in Ne- derhorst den Berg, tel. 02945- 1349. HOMME KROL lucht naar ons land ge In deze lucht ontwikkele nu en dan buien, maar h sendoor schijnt ook af de zon. De middagtempe is morgen ongeveer 9 g De wind blijft zuidwest vrij krachtig en aan de k en dan hard. Voor de k| de dagen komt er nie verandering in dit kor "wisselvallige wer. Wij I tot de Paasdagen ondi vloed van de depress! Schotland, die de komen] gen zelfs dichterbij kon) betekent voorlopig wistëlD bewolkt weer en enkelelaak en weinig verandering ijer, peratuur. Amsterdam regen motregen gule De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder l.bew. Lh. R'dam zw.bew. Twente regen Vlissingen regen - urg regen Barcelona onbew. Berlijn l.bew. Bordeaux zw.bew. Brussel regen Frankfort regen Genève l.bew. Helsinki geh.bew. Innsbruck h.bew. Klagenfurl geh.bew. Kopenhagen geh.bew. Lissabon onbew. Londen h.bew. Luxemburg regen ADVERTENTIE JONGE DUBBELE GRAAI

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2